VIERDEN JAERGANG. NT 205. AELST, den 24 Augusty. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening-van den daerop volgenden Jondag.— Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoneen op 20 een timen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 'l algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelcn, zullen geheynrge houden worden, ten zy wy in regtegedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoneen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CLIQUE SLUM. DEN DENDE EENE SC HANDIGE PARTYDIGIIEYD In den provincialen raed van Braband heeft deés jaer nog eens eene schandige, wy moeten zeggen eene schreeuwende parlydigheyd piaets gehad. Wy willen spreéken van de 10 duy- zend fr. die deézen raed nog eens heeft gestemd tot onderstand der vrye universileyl, te Brussel gestigt, lerwyl er geenen enkelen centiem is loegestaen voor de kalholyke universileyl van Leuven Beyde deéze universiteyten behooren toe aen de zelfde provincie Braband, zoo dal de" additionecle centiemen die de Brabanders in de sehalkist hunner provincie storten, eygenlyk dienen om de eene universileyl buylen de andere te bevoórdeeligen. Maer wat reden, wat schyn van reden konnen er van deéze parlydigheyd aengeweézen worden Is 't mis schien om dat de vrye universiteyt meer dan de kalholyke verdient van aengemoedigd en ondersteund te worden Js 'l om dat de vrye universileyl meer goed doet aen de provincie, meer diensten aen het land bewysi Maer een ieder wéét dat de vrye universiteyt van Brussel 't vertrouwen der kalholyke ouders noch geniet noch verdienteen ieder wéét dat men in de vrye universiteyt de goddelooste stellingen leert die er ooyt geleerd zyn geweest; een ieder wéét, en de boeken dóór professors deézer universiteyt in 't licht gegeéven, bewyzen zonneklaer dat men de jongheyd de algodery of pcmtheismus, de godsloochening of Alheismüsdeert, 't is te zeggen dat men men haer leeringen inboezemt die den waeren godsdienst vernietigen, benevens het bestaen van God zelfOp dat onze leézers niet zouden denken, dat onze gezeggen overdreé- ven of niet genoeg gegrond zyn, zullen wy hier eenige zin sneden aenhaelen uyt de werken van M. Ahrens, professor der wysbegeèrte of philosophie in gemelde universiteytziet, leézers, en oordeeltcel ëlre suprème Dicueest iidenlité d'esprit, de la nature. Dicu en lanl qu'esprit, c'esl la pensee c'esl la volontéen lanl que natureil est la lumicre, la ciialcur l'allraction deéze pantheische goddeloosheyd is vóór M. den professor niet genoeg, hy gaet voort met daer uyt zelfs een gevolg te trekken dat alle geloof vernietigtc'esl par cclle méthode, que l'espril liumain peul s'élcvcr d la connaissancc de Dicu l'univcrs des panlliéislcs) el saffranchir de loule autorité dans les choses Divinesquand Vliomme, s'est, par l'énergie de sa raison, élevé d la connaissance de ceDicu, la croyance cl la foi pcuvent ëlre remplacées par la raison philosophiquc Hier ontvalt ons de pen, en 't walgt ons groolelyks zulke god deloosheden onder de oogen onzer leézers te "brengen; ook zouden wy hier van geen gewag hebben gemaekt, ten zy byzondere zwaere redens ons daer toe hadden opgewekt, en welke redens 1° Om nog meer den geest van parlydigheyd te doen uylschynen die den provincialen raed aen den dag hééft gelegd met vóór de vrye universiteyt 10 duyzend fr. te stemmen Den raed zou hier immers gevraegd konnen worden of die afgryssclyke leerstelsels wel cenen titel konnen zyn tot eene byzondere bescherming 2° Hebben wy hier van gewag ge maekt om dat eenieder en wel naementlvk de hoofden des huysgezins mogen en moeten weélen wat er in de vrye univer siteyt word geleerd, en hier uyt zouden konnen besluyten wat vertrouwen dusdanig gestigt verdient. Eyndelyk 5U hebben wy hier van gesproken om eene dwaeling te wederleggen die bv zommige besiaet nopens de kalholyke universileylDaer zyn immers inenschen die meynen al of hetonnoodig zoude weézen dat er jaerlyks onderstand word gevraegd vóór deéze univer siteyt, die meynen dat het getal leerlingen toereykende is om de kosten van dit gestigt te dekken. Om zich te overluygen hoe ongegrond zulke gedagten zyn, moet men maer enkelyk aen- merken dat den slaet jaerlyks boven een half millioen, dat is meer dan yyf honderd duyzend franken, benoodigd vóór de twee universiteyten van Gend en Luyk wat de vrye universi teyt betreft, behalvcn de inschryvingen die jaerlyks by te vrymet- zelaers worden ingezameld, behalve den jaerlykschen onder stand die de regentië van Brussel verleent, ziet men den provincialen raed daer nog 10 fr. vóór geéven, en deugdzaeme inenschen zyn verwonderd dat de Bisschoppen van Belgiën zich jaerlyks wenden lot hunne goedjonstigheyd om de univer siteyt van Leuven in stand te konnen houden Wy beveélen deéze dry redens aen de ernstige aendagt onzer landgenoólen, maer dringen vooral op de tweede aen.... 'T is met leerstelsels van aerd als de hierboven aengehaelde en andere dat De Voltaire zoo véél herten misleyd en bedorven hééft, dat hy in Vrankryk en andere landen 't vaendel der ongeloovigheyd hééft geplant, waeronder er zieh zoo véél geschaerd hebben, welke alle tot den ondergang van hun vaderland hebben gewerkt; 'tzyn die leerstelsels die in 't ongelukkig Zwitzeriand, in hel oproerig Duvtschland zoo véél kwaèlen hebben te weég gebragt't zyn die zelfde leer stelsels die overal 'tvuer aensteéken en de volkeren onge lukkig maeken. En nogtaus worden de voórstaenders en ver- spreyders der zelve met het geld onzer kalholyke Belgen on derhouden Wat is dit te zeggen Dat Belgiën eene ver- vroózene slang in zynen boezem verwarmt waerdoór hel laeter doodelyk zal gewond worden.... Rcspicc finem, aenzie T eynde. WANHOOP DER LIBERALISTEN. De opperbaezen van 't liberalistendom beginnen langs om meer te gevoelen dat de vryheydschendende en geldverzwel- gende wet op 't midden onderwys naer hunnen wensch niet zal konnen uylgevoerd worden daerom hebben al de minis- terieéle broodschryvers, al de vremde opgeraspte huerlingen, welke vóór een handvol goud, hunne eer, hun aengenomen vaderland en zelfs hunne ziel zouden verkoopen, het orde woord ontvangen om, zoo hevig mogelyk, tegen de onafhang- lykc drukpers uyt te vaeren, en deéze van slegle trouw, logen- tael, bedrog, verleyding etc. te beschuldigen. Om deéze aen- tygingen te staeven, brengen die kostelyke volksverleyders vóór argument dat er nu meer kollegiën onder T uylsluytelyk bestuer der geestelykheyd zullen zyn dan te voóren, en dat het gouvernement zich onder meer dan een opzigl in zyne mey- ning bcdroógen vind! Dit is gemakkelyk te verstaen, als 't gouvernement alles inspant om hel vry onderwys te vernie tigen, dat de vryheydsminnaers ook hun beste doen om die pligtige inziglen te verydelen; en 't géén nog gemakkelyker te begrypen is. is dat Belgiën op eene zeer gevoelige wyze van al die goochelaery der liberalisten terugkeert, als het ziet waer dit alles héén wilt. De laek der betaclde ministerieéle wierookers word allcr- moeyelykst, wy bekennen dit, maer dit is aen hun zelve en hunne patroonen toe te wylen. Hadden de patroonen wóórd gehouden of de gouden beloften niet gedaen, voorzeker zouden onze landgenoólen er geene akte konnen van genomen hebben; hadden de broodschryvers dóór die beloften 't volk niet bc droógen, zekerlyk zouden wy hun niet alle oogenblikken die bedriegeryën onder den neus konnen vryven en vraegen waer de voltrekking diër beloften blyft. Maer zoo gaet het, als iemand dóór bedrog in 'l bezit van 't een of ander voorwerp geraekt dat hem- uylersl lief is, dan schreeuwt hy moord en brand tegen deéze welke dit bedrog vóórzien hadden, hel dan laeter op eene onbetwislelyke wyze in 't licht brengen en aen de bedroógene doen gevoelen, waerdoór den bedrieger, op zyne beurt, vóórziet dat 't voorwerp hem gaet worden afge nomen. Doch, met dit geschreeuw bekreunen wy ons weynrg, wy hebben het genoegen te zien dal het liberalistendom dóór eene uylleêring is aengedaen, dat hel spartelt en worstelt legen de dood, dat zynen tyd van overhecrsching, geldverkwisüng, onreglveërdigheyd en partygeest ten eynde loopt,en dateerlang den klop van gratie zal gegeéven worden.... Onzen ounoozeleu konfrater, het Verbond van Aelsl, die niet kan doerkrygen 't géén wy gezegd hebben, naemclyk dat 't gouvernement zich zal mogen gelukkig agten indien het onderwysgesligten kan opregten te Yleckem, Otlergem, Lielferinge of Pollaere, don dert tegen den eenvoud igen Dendcr-bode en verwcnscht hem op den oever der zee; den konfrater, om de heylzaeme uvl- werksels der nieuwe onderwyswet aen zyne dungezaevde leézers te doen opslikken, brengt onder andere doórslaende argumenten by, dal de gracnen in Belgiën 2 franken 48 een- timen hooger stacn dan in Vrankryk!! en dat by gevolg alle steden en gemeentens zich moeten verhaesten om" een gouver nemen tsonderwys te verzoeken... Proficiat met zulke argu menten, zy zyn a la Smerdis, a la Polka, a la Jouret. \V y kennen nu het groot geheym, waermede het nieuw mi nisterie groote spaerzaeinheden in den budjet van oorlog gaet brengen Zyn voórneémen is van de soldy der soldaden, der onderofficieren en der ofiicieren te verminderen. Den soldaet heelt nu 10 centiemen daegs; M. Frèrc, die 21 duyzend franks sjaers trekt, vind dat dit véél is, en hy gaet nog van deéze soldy aftrekken. Hiernyt zal volgen dat de ouders nog meer geld aen huune kinders die soldaet zyn zullen moeten opzen den. Vóór wal de officieren byzonderlyk de hoogere aengaet, daeraen juyehen wy toe; want waerommoelen die heeren geheel den dag kermis met hunne veile traktementen kunnen houden, terwyl den armen burger zich zelfs het noodige moet onttrek ken Dat de dikke epaulettendraegers, welke jaerlyks eeneu halven hectoliter vylfrancsslukkeu opstryken, maer,wal be- snoeyd worden en dien hel zoo niet aenslaet, dat hy zynen post opzegge. De Belgen zyn vermoeyd en teenemael uytgêput van 't werkwoord geéven daedelyker wyze geduerig te verbuygen. Men léést in de JSicuwe Gazelle van Thicll «De liberalisten zyn overal de zelfde.Gelyk M.Rogier gezevd heeft, zy bestieren met en ten voórdeele eener party." Onze omstreékeu komen er een nieuw bewys van op te leveren. Het Thouroutsch-blqd had dóór het ministerie tot nu toe dóór 25 abonnementen begunstigd geweést. In de leste kiezingen hel 'ihouroulsih-blad toonde zich hevigen voórstaender dei' eonstitutionneéle kandidaeten van zyn dislrikt, welke nogtans de nederlaeg bekwamen. De poogingen van dit blad waren eerlyk en als dusdanige behoorden zy geëerbiedigd te worden. Maer neen eene laffe vraek moest dit blad agtervolgen. M. den Burgemeester-Notaris Diervckx, belastte zich met het Thou- roulsch-blad de straf over het gebruyken van een voórnaem regt te doen uytboeten. M. den Burgemeester klaegt de Thou- roulsche gazette aen 't ministerie vóór haere vryzinnigheyd aen, en terstond word er bevel gegeéven de 25 abonnementen, die zy, op rekening van hel Gouvernement genóót, intctrekken. hel 1 houroulsclt-blad had nogtans niet de minste reden van klagt aen het landbouwkundig genoótschap waervan M. Dierickx voorzitter is, gegeéven. Ten allen lyde, vóór de kleyne beguns tiging waermede het bevoórdeeligdwas, had hel kragtiglyk de werkingen van dit genootschap ondersteunden omdat het 1 houroulsch-blad van denkwyze met het ministerie in zacke \an kieziugen verschilt, worden hem de 25 abonnementen ontnomen Kan men klaerder parlydigheyd aen den da,f leggen Is 't niet duydelyk dal het ministerie uvtsluylelvk ten voórdeele van eene party bestiert?— Wy zouden nog kunnen vraegen ol het ook is om M. Rogier acngenaein te zyn dat M. den notaris Dierickx zyne bekendmaekingen van verkoopin^en in het Thouroulsch-blad niet meer laet plaetsen, daer sommigen van zyne kalanten, zegt die gazelle, ongetwijfeld hunne verkno pingen of verpagiingen dóór dil blad 'begeëren te zien ruglbaer gemuekl worden Nu zouden wy aen onzen konfrater, 't Verbond van Aelsl, pens willen vraegen met hoe véél inschryvingen hy dóór 't ministerie beguustigd is, hy die de meeste slacve van geheel 't land is, hy die meermaels aen zyne leézers wilt doen geloo- ven dat wit zwart is, dal M. Rogier gespaerzaem is, dat meester Frère eenen vriend en voórslaender der geestelykheyd is, dat M. De Jaegher eenen zeer kundigen man is, dat Meester Bene- dictus onafhanglyken representaul is, dat Smerdis, Polka, Jouret en consoórten alleragtbaerste mannen zyn, dal de oude hospicieheeren de goederen van den armen" slegt hebben besluerd etc. etc. Zeg eens, konfraler, zult gy durven regtuyt biegten Hoe véél abonnementen néémt hel ministerie op uw prul-en wierookbiad? Hierop zult gy niet ligtelyk antwoorden omdat in dergelyk zaeken, hel princiep van Paken Merleüs zeer wel te pas komt, naeinelyk Zwggcn is eene deugd.... Maer toch jongen, met uw zwygen zult gy niemendal Ie winnen, want aen iemand willen wys maeken dat vossen en bokken niet slinken, is vóór elk een teeken dal men dcór vossen en bokken de palm gesmout word. In den tyd onzer petitie tegen de wet op 't midden onderwvs was 't Verbond als uytzinnig van woede omdat de agtbaerste persoonen deézer stad het op hun genomen hadden de petitie ter onderleekeniug rond te draegen. Dit blad, dat door zynen bekrompen geest en veragtelyke inborst den klubshaspel te Aelst gedeeltelyk hééft ten onder gebragt, beschuldigde toen j die'agibaere vaderlanders van de onderlcekenaers te hebben i bcdroógen met hun op te vyzen dat de petitie strekte tot hei

De Denderbode | 1850 | | pagina 1