ZONDAG 1 SEPTEMBER 1850. VIERDEJAERGANG. Np 206. AELST, den 31 Ausnstv. Dit blad verschynl des Zaterdags in deu namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, bv trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 e., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand regtveérdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen dieonseenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wv in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de-opstelIers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvrv toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den drukaengael. ccique SLUM. DEN DENDE BURGERS, WAT WORD ER MET UWE IN ZWEET GE WONNEN PENNINGEN GEDAEN Zie daer eene vraeg die, ingezien de geduerige verarming van den burger, op eene vóór 't gouvernement onberispelyke wyze zou moeten konnen beantwoord worden; maer is het wel zoo Wy zeggen neen, en gaen het misschien vóór de hon derdste mael bewyzen Over eenigen tyd, protesteerden wy legen het toestaen van eene aenmerkelyke sonr aen zekeren heer Leclercq, welken, op de kosten der Belgen, naer Engeland gezonden wierd om te zien hoe er de zuygers in natte gronden gelegd worden; of in andere wóórden Den heer Leclercq moest, op de kosten van ons arm landeken, naer Engeland gaen wandelen om te lee- ren hoe men daer in de te veel natte gronden met de spade eene goót steekt waerin eenige bundels elzen pereben gelegd wor den, ten eynde bel te overvloedig vogt langs die sóórten van onderaerdsehe openingen te laeten wegzuygcn Die groote kunst Moest M. Leclercq dan aen de Belgen komen wys maeken en dit legen duere en schier onbelaelbacre reys- en en vcrblyfkoslen. Dien wandelaer is uyt Engeland teruggekeerd mei den kop vol zuygerleggers, en sedert heeft men er niet meer hooven van spreéken; den man heeft zyne penningen opgestieéken, en de landbouwers hebben hem met zyne zuy- gerleggery t' buys gelaelen Nu is er kwestie van eene andere geldverkwisling die nog veel schreeuwend er is. De Tribune de Liéye naemelyk verzet zich tegen eenen akt van minister Rogier waerby er aen zeke ren jonker, 'capitaine geheeteneene jaerlyksche som van vf-en-twintig honderd franken word verleend om zyne han delsstudiën in Amerika te gaen voortzetten. Hier legen zouden wy niets in te brengen hebben, indien hel volgende geene daedzaekelykc waerheyd ware. 1° Den vader van M. Capilainc is èenen millionnair, eenen rykaerd, welken meer dan 21 hon derd fr. contributie betaeld, dit is te, zeggen genoeg om als senateur te mogen gekoózen worden! 2" Den jonker Capilainc heeft daerloe geen hoegenaenul regt, wyl hy de studiën niet gedaen beeft vvaeraen de wel op '1 onderwys dergelvke gunsten loestaelZoo dat hel geld van arme Belgen, van hen, die zich niet alleen van de kleynsle voldoening moeten onthouden, maer zich meermacls het noodige onttrekken om de drukkende lasten en contribution te betaelen, zoo dat dit geld, zeggen wy, beslcéd word om schatryke menschens kinderen te leereu en ze in verre landen te laeten reyzen Men zegt gewoonelyk dat des duyvels zak noyt vol is, maer hier is er wederom een bewys van, als men overweegt dal ryke vrekken, die welligt 50 a 60 duyzend fr. jaerlyksche inkomen hebben, zoo onbeschaemd zvn van een uytgeput landeken ont zettende sommen te durven vraegen en ontvangen ten voór- deele hunner kinderen die er noch regt noch aenspraek op te doen geldenhebbenHierover egler willen wy nog slappen om de regtveérdige volksveronlweêrdiging niet meer en meer aen te sloóken, maer wy konnen ons niet onthouden een mi nisterie over dergelyke giften te bestraffen, een ministerie 't géén, by zyne aeukomsl aen het slaelsroer, het w'oórd ye- spaerzaemheyd zoo bard had doen klinken; een ministerie, "t géén ons land opvolgelyk met twee drukkende leeningen hééft bezwaerd; een ministerie, 'tgeén dóór zyne mildheyd, de slaetskas tot op den bodem geledigd hééft en T land in eene schuld van circa de 60 millioenen franken gedompeld, en dit alles onder den titel van 't libcralismus waerdoór 't land moest gered worden. Dat onze landgenoóten oórdeelen over de wyze op welke hunne penningen worden besteéd hiertoe moeten zy zich slegls errinneren de reuzenfeesten en kavalkadcu, de dwaeze cam pagne van Linthout, het gouverneurspaleys van Luyk, de in duygen gevallen boereschoólcn, de verkens- koey-en konynen expositiën, de zuygerleggery van M. Leelercq/de wandeling van M. Capilainc, de nullelooze inrigting van collegiën en atheneés en meer andere geldverslindende liberalistische akten, en dan zullen zy zien dat, hoe meer de contribution moeten verhoogen, hoe milder onze ministers worden om met de penningen der schatpliglige te speélen.... Zommige ver kwisters hebben vóór planeét van, als zy véél evkens hebben, dan ook véél dopkens te maeken Maer toch, Belgen, leggen moet gy doen, en bovendien zou men willen dal gy Rogier, Frère en consoórlen lot aen den hemel verheft op pene van vóór oproermaekcr te worden uytgescholden dóór de libera- lislen-bladen die ook eenen zuyger in de schatkist te leggen hebben. AL WEDEROM TIEN DUYZEND FRANKEN. Natiwelyks houden wy op hel hierhovenstaende schaudael af te keuren, ol' wy treffen in den Monih itr wederom wat an ders, als naemelyk dat er aen de bestendige deputatie van Wesl-Vlaenderen TIEN DUYZEND FRANKEN word ver gund, om de kosten der lecrwerkhttyzen in die provincie te sligten of gestigt, te dekken.... Indien deéze gestigten eenig nul opleverden, wy zouden er al wederom niet willen van spreéken, maer de voórbeéldcn van Aelst, Oordegcm, Lede en meer andere gemeenicns leveren hel bewys op'dat die slig- tiugen ongciukkiglyk véél, ja te véél kosten en geen of zeer weynig nul of voordeel bybrengen. Deéze en meer andere zaeken broeyden in 't hoofd van M. Rogier; daermede ging hy de Vlaenderen redden en voor Bélgiën een nieuw lyds'iip'van maelsebappelyke herboring bewerkenEn hoe gaet het er tneé Hoe verderen weg hoe vermoeydcren man, want hy vóórziet dat hel geene millioenen kan blyven regenen en dat hy, hy liet opkraemen, eenen verschrikkelykeu deficit zal moeten laeten.... Reeds is hy tot 60 millioenen geklommen.... Respite finem, aenzie het eynde. HET YlïY ONDERWYS IN VRANKRYK. Ons liberael ministerie hoéft liet klaer genoeg hekend ge- maekten uytgedrukl, dat hel doelwit,'l géén het gehad hcéft in de lusschenkonist van het openhacr onderwys, niet anders heél't gestrekt dan 0111 eenen doodelyken oorlog te doen aen de vrye schooien, alle de besluer en geldmiddelen in te spannen 0111 de vryheyd van liet onderwys in den grond te hooren en gansch de leering en de opvoeding van dejongheyd aen hem te trekken, hel te zetten op den liberaelcn leest, en aldus het jong geslacht zoodanig te verderven en ondeugend te maeken, dat men welhaest, in ons land, niet meer za'l hooren spreéken, noch van religie, noch van zedelykheyd In Vraukryk, waer men de hittere gevolgen en al de onge lukkige en siegle uylwerksels kent, die de slaevernv van 'het onderwys en de dwingelandy van 't hestuer voürtgehragt hebben, doet uien, op dit oogeublik, al wal mogelyk is, 0111 Ue vryheyd in liet onderwys, die men aidaer dour de nieuwe grond wet hekomen lieéfl, te verzekeren, en het onderwys overal te verspreyden. liet is met dit oogwit, dat de deft'igste en de geleerdste mannen van dit land, zich lo samen voegen in een Comité, 0111 een genootschap lol het behouden van het vrv onderwys in te rigtcn. Dit comité draegl den titel, van lid Comilc van liet vry onderwijs. Zie hier de hst van de persoonen die er deel van maeken Dc aerlsbissehoppen van Reims, van Toursde bisschoppen vail Langres, van Orleans, Pelilo pastor te Parys, deu groeten predikant ltavignan, den vermaerden advokaet Berreycr, den exminisler de Failoux, deu vermaerden professor in de regten Demante, deu graef Molé, den graef de Montaleuibert, 'den hertog deBroglie, Augusle toehin, Lauren lie, Yalisiinsnil etc. Den voórzitler van dit comité, is den graef Molé, de twee ondervoorzitters zyn den graef dc Montalemherl en de Yalis- mcsnil, den secretaris Augusle Gochin. Het comité is gelast eene inschryving te openen, 0111 de onkosten te dekken, die zullen nooilig zyn zoo tot hel inrigten van hel genootschap als tol het ondersteunen en beschermen van de'vry onderwys- gestigten. Hel ware te wenschert, dat men in ons land, waer het ministerie en de meerderheyd der leden van de beyde wëlgcé- vende kaniers, alles iu '1 werk stellen, 0111 hel vry onderwys te niet te doen, een dnsdaenig genootschap inrigtlewan!, en men moet het wel wcélen, indien wy verzuimen onze consliut- tiouneéle vryheden te verdedigen, wy zullen er haesl niet eene meer van hewacrcn iiet doelwit van dê vremde vrymelselaers die ons hestueren en van de liberale secle, is genoeg bekend, dan dal men over hunne inziglen nog zou moeten twyffelea wy moeten op onze hoede zyn en indien wy ons pligUg mae ken van zorgeloosheid en ongevoeligheyd, dat' wv onze vrvheden laeten afrukken en óns werpen in de slaevernv "van het verder- felyk liberalisinus, het nageslacht, zal ons met reden verma- ledvdcn. OVER DE LEERWERKHUYZEN TEN PLATTEN LANDE. Yan zin zynde het vraegstuk der leerwerkhuyzen ten platten lande wat breedvoeriger te onderzoeken, hebben wy in eenen eersten artikel heweézen, dal zulke gestigten te gnïote onkos ten veroorzackcn aen de gemrenlens. Ten voórbeéhle hiervan neémen wy het leerwerkhuis van Oordegein, eene gemeente van 2000 zielen, waervan omtrent een derde arm is. Wy zegden dal dit leenverkhuys in min dan twee jaeren tyd vóór de Hebouwcn alleen veertien duyzend Cranes gekost hoéft lerwyl er geen twintig Oorclegeinsehe weevers in werken. Deézen artikel heeft byval gevonden hy de onafhanglyke nieuwsbla deren, die denzelven overgenomen hebben, en lieéfl voórnac- mentiyk diepen indruk gcmackt op de inwooners van Oorde gcm, welke zich (byna zonder het te wcélen) met zulk eene verbaezende schuld belacdcn zienOm niets vóór te draegen dat niet volkomen zeker was, stélden wy aen meesier Louis en Charles zynen knegt, vier vraegskens vóór, met verzoek van ons ten regte te wyzen, indien wy ons in het minste mogten vergist hebben; deéze twee mannen immers, die gemeld lccr- werkhuys cxploiteéren ten prol'yte zy woélen wel van wie, konnen zeggen op eenen centiem naer,"de geldsommen vóór het zelve ten laste der gemeente besteéd. Wy hebben geene ant woord op onze vraegskens hekomen; doch wat indruk onzen artikel op Meester Louis au Charles zynen knegt hééft Ie weég gebragt, zal den leézer zien uyt dc volgende suinenspraek Charles. Hebt gy den Dcnder-bode al geleézen w\ hebben er geslaen hy brengt al de secreélen van ons werk huis aen den dag. Wy zyn onze eere en repulalie kwyt onze rekening gaet ook moeten te berde komen. Meestee Louis.Scbryft den Dcnder-bode dal, dit moet ik zien, waór is hy Charles. Zv zyn hem gaen baelen... Is hel niet spytig, dat wy alzoo verraeden zyn Onze zaeken gingen zoo wel,' onder ons tweeën, wy deéden al wat wy wilden; en sedert lang sprak men niet meer van de rekening die ons zoo op de ma eg ligt. Meester Louis. Ja zeker is het spvtig, dat alles nu uit komt. O dien schalken üender-bode Ik" heb gevreesd dat'wv er eens zouden tegen geloopen hebben; het ging al te wel voor ons, niemand w ist iels van onze foefelingen.' Charles.Gy zegt zeer wel, dien schalken Dcnder-bode'. waer hv hier, ik zegde hem 7.00 véél zottigheden, als hy liaircn op zyn hoofd lieéll. Ik hen dul als ik er op peyze, maer ik zal hem vinden, ik gae hem eenen lellen brief schryven, en hem meer scheldwoorden na den kop smyten, als il'al hv er nog ooyt gekr,eégen hééft in alle de artikels van hel Verbond. Meester Louis. Zwvgt met uwen zeever. Zv zyn daer Meester Louis néémt met drill den Dcnder-bodehy word bleek en hééft, hy drinkt in eenen keer zyn pintglas water uyt en Charles, zynen knegt, nog een glazekeu billcn-u, al roepende van da eg drink ik my zat. Dan begint Meester Louis al mom pelende te leézen hel linys is geliogl voor 901)0 francs-, 't i, alzoo, bebaiven een foefeliugsken). Ten minsten een derde li ved (ik beken hetmaer August wilde)..,. 2" Dit Ituvs staet tegenwoordig ongebrui kt, 't is de waerheyd5" in hèt werk- huys, i;eliniiii-d voor tien a lu-aclf gclouu-m, shirt er niet een getouw; ('t is ook a! waer.) 4" In lirl werkhuys gebouwd voor 40 a 50 getouwen, werken geen 20 Ourdegemschc weevers.... (hy hééft gelyk)... maekt de som me van veertien duyzend francs len laste van Oordegcm. (ten minsten, ten minsten Och God, och God, wal kryg ik, ik worde kwalvk... Charles, help my. Charles. Zeere, zeere, een glas water, en voor niv de ilessche bitteren... (Charles wasehl Meester Louis, en vrvfl'hem zoo geweldig, dat hy seffens tol zyn zeiven komt.) Meester Louis. Met dwaelende oogen rond ziende en bleek gelyk de dood, zeg! tot Charles. Wy zyn verloren ons ryk is uyt... Adieu profvtjens... ik scheyde er'uyt... och August, waer blyft gy zoo lang?... O haesl u toch en trek ons'uyt onze nesten.... Charles, kyk eens, of August nog nicl komt..." Charles. Meestér, schep moeil, August kumt daer aenge- vlougen dat is denman met hem zullen wy er boven op zyn. August maekt regt dal krom is, en doet spreéken dat stom is... Daer is hv Meester Louts. Och August, welkom, welkom wat ben

De Denderbode | 1850 | | pagina 1