ik blyde van u ie zien Gy moei ons helpen, \vy zyn 'l eynden raed... O wat zitten wy in nesten August. Wal is er dan, dat gy zulk lawyl maekt? Is uw land overstroomd Is den donder op uw huys gevallen? Of is 't omdaUgy uw meyssen niet kond getrouwd krvgen wat is 't? Spréék klaer Meester Louis. Neen, neen, Augustten is al dal niet... 't is dal den Dender-bode onze secreéten uytbelt... hy schryfl van ons werkhuys, nel gelyk hy alles van by gezien en gehoord had, hy schildert hel af als zvnde ccnc ruïne vóór Oordegem. ook spréékt hy geduerig van rekening te doen... och, August ik verlies myne reputatie, ik worde zinneloos.... August. Den Dender-bode zegt dit alleen niet, den Vlaming schryfl het ook, en dóór hem zal geheel het land het weélen. Louis, ik ben beschaemd als ik dit léés, het is uwe schuld dat gy in nesten zit; uwè ambitie en baelzoekery brengen u ten onderen gy wilt alles alleen beslieren naer uwen zin, als of er vóór u nog regels nog wellen waren al wat gy doel zyn foefelingen met Charles, uw jagthondeken, hetwelk a 11 yd loopt gelyk gy schuyflelt. En wat gebeurt er, als uw fameus Cliarle- ken een glas te véél in hééft; dan bast hy al de secreéten uyt vóór al die hel hooren willen, en zoo weéten't de gazetliers en geheel de wereld... Meester Louis. August, gy moet u wat inhouden, gy gaet te verre... Charles.;Fameus Charelken, jagthondeken Ik hooredie wóórden niet geêrn... niet te myi (lat fameus Charelken zal toonen wat hy kan, ik zal den Vender-bode antwoorden, dat hy.. August.gy den Dender-bode antwoorden, gy die in uwe ziele wéét, dat hy de waerheyd zegt, en nog veel meer had mogen zeggen gy die geen zes regels kont schryven, die knoopen of binden ja, dal er maer wat leugens of scheldwoorden vóór den dag te brengen waren by eenvoudige menschen, daer toe zoud gy bekwaem zyn, gy zoo wel als uwen meester Louis. Meester Louis. August, gy moet zwygeu... myn bloed begint te koókcn... Is dat den troost dien gy ons te geéven hebt. August. Dewyl gy u kwaed maekt, zal ik in korte wóórden v.eggen, wat op myn hei l ligt. Gy, Louis, en uw Charelken, gy hebt er alle twee leelvk gestaen by het publiek, en haesl zal uwe rekeningzuyver en klaer moeten vóór de pinne komen. Gy kond er niet uyt. Ik ben het eens met den Vlaming die zegtIIcl volk hééft regl te kennen wal er met zyne pennin gen gebeurt.., noodig is het dal de kommissiën met het loezigt der leerwerkhuyzen belast, samengesteld zyn uyt mannen, die bet vertrouwen van hunne medeborgers "hebben weélen te vedienen dat het getal van derzclver leden hier vermeerderd worde en dat zy alle gehouden zyn een spoedig en nauw keurig verslag over de leerwerkhuyzen te doen. Uyt al het bovenstaende blykl zonneklacr de waerheyd van onzen voorstel, dat het leerwerkhuys van Oordegem vóór de gebouwen alleen veertien duyzend francs gekost hééft, en dat dit al te koslelyk en drukkend valt vóór zulk cene gemeente. (Om yoordgczel Ie worden.) HET KOLLEGIE VAN GEERAERDSBERGEN EN EEN KOPPEL LIBERA LISTEN DIËR STAD. Te Gceraerdsbergen beéft geheel den gemeenteraéd, ter uyl- zondering van den doctor burgemeester Van Santen en den schepen De Clercq, besloólen dal hel kollegie van die stad aen de schikkingen der nieuwe onderwyswet niet zal onderworpen, maer integendeel onder 't uytsluytelyk patroonschap vanZ. H. den Bisschop van Gend, gesteld worden. Daer de gebouwen van 't kollegie aen de kerkfabriek locbehooren, hééft het sledelyk bestucr alle regt van die gebouwen af te zien, te meer omdat er geen schriflelyk verdrag beslael waerdoór de eenc of andere party zou konncn gebonden zyn. Doch de stad hééft dóór cenige hulpsommen medegewerkt om het kollegie te vergrooten en huys- en schóól-meubels aen te koopen. De vergrootingen wilt het bestuer van 't kollegie in pagt houden, de schóól- en huys- meubels zal het, bvpryzy, overneémen... Maer de meerderheyd van hel schepenkollegic, zynde den burgemeester Van Santen en den schepen De Clercq, will daer niet van hooren, omdat zulks legen de wenschen is van baes Rogier, wiens kruypende slaeven zy zynkortom, wy geéven deézen uytleg om lot den grond eener zaek te komen. Wy hebben, sedert eenigen lyd, niet zonder vcrwagling, gezien dal den Gceraerdsbergcnacr, een blad dat zich zelf door zyne verregaende verslaefdheyd, zyne vyftig mael beweézene valschheyd etc. etc. etc. etc. schandvlekt, geduerig zoekt, doch vrugteloos, eenen blaem te werpen op den agtbaeren heerMeul, principael van Tcollcgie, welken te Gceraerdsbergen in d'en weg loopt van eenige heerschzuglige klubsgasten die wel eenen groolen kop maer geene geene fyne hersens genoeg hebben om den eerw. principaal tè foppen. Nu, den Gecraerdsbcrgenacr. kondigt in zyn voórlaelste Nr. een persoonlyk gesprek af tus- schen den eerw. principael en den heer burgemeester, waerin hy aen den eersten zyn geestclyk karakter doet vergeélen, ter wyl hy den tweeden met de kostelyksle hoedanigheden, net als eenen hcyligen afschildert. En inderdaed, 8 dagen vóór de prysdeeling was den heer Meul in persoon met eenen uylnoo- digingsbrict' by den heer burgemeester gegaen, welken hem zeer koeltjes ontving, zeggende dat hy noch naer prysdeeling noch naer diner zou komen. Den eerw. principael zegde aen deii burgemeester dal hy des anderdags naer hel sladhuys zou ko men om hel huerkonlrakl te sluylen. Waerop den magislraet nytriep dal hy aen dit alles geen deel wilde neémen, dat zyne overheden eerst moesten uytspraek doen over deéze zaek, die zou vernietigd worden.M. Meul zegde daerop dal er zich niemand met ecne zaek te bemoeyën hoéft die uytsluytelyk cam- nunael is, waerin den raed meester is. Den burgemeester antwoord ik heb myne overste etc. ik moet hun gehoorzae- men, zv zullen dit alles wel elfen slryken Den heer principael zegt hem M. den burgem. gedoog dal ik u zegge, en dit onder ons, dat gy cene groole veranlwoórdclykheyd op u néémt; gedenkt den vasoli der schriftuur; gy blyft alleen, en, om aen MM. Rogier en De Jaegher te behaegen," treéd gy de kosibacrste regien der Geeraerdsbergenaers met de voeten en gy slagtoffer! de gemeenlevryhedenals lmrgemeesler en voógd van Gceraerdsbergen, moógt gy, ten uadcele uwer stad, noch minister noch gouverneur zoeken te vleyën.... Men kent dit alles, en, in weérwii van al uwe schynheylige proteslatiën, is T zeer wel geweéten dat gy sinds lang den vyand zyl van T kol legie; tol hiertoe zyt gy gespaerd geweést, men hééft bewyzen van lydzaemheyd en gemaetigheyd gegeéven, maer uw masker gaet afvallen vóór geheel Gceraerdsbergen, men zal doen zien hoe gy hier den burgemeester spéélt, en ik vrees M. dat gy zult bezwyken onder 't gewigt der veragting van al die 't regt hebben van u bescherming tevraegen. Den burgemeester roept uyt: ik vrees niets, als ik den wil volg myner oversten, heb ik voldaen (o slaeve). Maer, word er hem geantwoord, hierin zyn uwe pliglen uwe oversten, '1 is den gemeenleraed wiens eenstemmig besluytgy moet eerbiedigen, 't zyn de Geeraerdsbergenaers die u hunne belangen en hunne vrylieden loebetronwd hebben, en zult gy dit alles met de voeten trappen oin aen MM. Rogier en De Jaegher te behaegen M. den burgemeester, indien gy niet wilt, men zal zonder u voorlgaen. '\Velhoe roept M. Van Santen uyt, men zal zonder my voorlgaen en er word gezegd en waerom niet? Den regeéringsraed hééft vast besloó len naer u niet te zien, en ik zal het ook doen. Indien men T besluyt vernietigt, niets belet van het 's anderdags te her maeken al was het twintig mael, men zal handelen gelyk te OnkerzeleDe zelfde wóórden zyn gezegd aen den heer schepen De Clercq. Omtrent in deézen zin hééft den eerw. principael aen den heer burgemeester geantwoord, en wat er den Geeracrdsbergenacr ook moge over zeggen, wy vinden dal dit eene mannelyke lael is vol kragt en wcérdigheyd. Wy laelen onze leézers over te oórdeelen vóór wie liet geheym 't voórdee- ligsle was, of wel vóór M. Meul of wel vóór M. Van Santen, wiens tolk zoo dwacslyk over geheym spréékt, dat hy ons den mond zal openbreékén om er in eenen naesten Nr over te handelen. V Zyn de liberalisten* tueffelyke menschen Ja, over eene halve deur, en daervan hééft een uytgeleézen gezelschap dyus- dag avond te Gceraerdsbergen een staelkeu gehad. Zekéren woelman, liberalist van zuyvcren bloede (egt Siccardisch ras), was in een estaminet bezig met over politiek te zeeveren en dit in 't fransch 'S mans hert was zoo vol teerdere gevoelens jegens de priesters, dat het overliep en er eensklaps uytkwam dat men moest beginnen met er een groot deel aen de galge te knoopen, en dat hy er vóór zyn deel, te Geeraerdsbergen alleen een dozyntje zou willen opstroppen!! Eenen der def tigste burgers, van dien zeever walgende, zegde eenvoudiglyk aen dien priesterhanger dat, moest hy daermée te Geersber- gen beginnen, hy zelf eerst aen de galge zou geknoopt worden. Hierop schiet onzen liberalist in eene vervaerlyke woede, en begint te vloeken en te zweêren en te lieren gelyk eene dulle beest, en poydli pumivpa sv.n ooz pennouoq, jvp puvmotu opj.mp ujizdo Evenwel, wierd er hem van lyd lot tyd, zoo op T gemak, een droog komplimenlje over zyne Iref- felykheyd onder den neus gevreéven, 't géén onzen man dééd uyt zyn vel springen en ons alle bedreygen levend op te eéten... Maer intusschen kwam den baes tc huys welken, ofschoon maer een kleyn manneken, aen den liberalisten bokkenbaerd zulke aerdige dingen vertelde, dat deézen over zyne trelïélyk- heyd zweég en daervan niet meer durfde kikken noch mikken, want hy stond daer met d'ooren aen den blok. Waerschynelyk bad den liberalist zonder de memorie van den weêrd gerekend, welken getrouw wist op te rekenen hoe véél pinten den bokken baerd er had eerlyds ingelaplen die hy alle vergeélen bad te be- taelen. Proficiat, met zulke treffelykheyd, zegde iedereen, dit is maer goed vóór liberalisten.... Den kwant ziende dat zynen haring daer niet braeddc, vervoegde zich dan by den eenen dan by den anderen, maer elkeen schouwde hem als den bok van Israël, elkeen was beschaemd aen zulken trcffelykcn pin- lenkuysscher het minste wóórd te spreóken,'t géén den gast dan ook gewaer wordende eyndelyk den steêrt in zyn g.t trok cn zyne mallen oprolde. V Donderdag beéft te Geeraerdsbergen de tentoonstelling van huysdieren plaets gehad. Er waren verkens, kalkoenen, bokken, konynen, kiekens, ezels, etc. etc. in overvloed. Men had ter diér gelegenheyd de heeren Rogier cn De Jaegher verwagt, maer zy zyn niet gekomen. Misschien vreesden zy van er den eersten prys te bekomen, maer zy zouden mis geweést hebben, want den burgemeester, den bovengemelden bokken baerd, zekeren dikken notaris Vaissaux, den opsteller van den Gecrsbcrgcnacr maektcn deel van den jury, en alle deéze heb ben de gewoonte van zich zelve eerst te zegenen, en dit met volle regt.... V Het lieéft maer weynig gescheeld of onze stad hééft liae- ren zoo lang verwaglten yzeren \yeg gehad waervoór M. Bru- neau zoovéél gedaen hééft! Tydegs de overstrooming, was den yzeren weg van den Boulevard te Brussel, byna aen 't vlotten geraekt, en daedelyk was M. Bruneau met eene vischlyn ter plaets geloopen* om hem op te visschen en naer Aelst te brengen.... Maer ongelukkiglyk blééf den yzeren weg vast liggen liet Verbond van Aelst gevoelende dal hel zich aen de galg geklapt hééft met de schandelyke brutaliteyt van doctor Lievens op ons gepleégd, toelejuychen, keert in eenmacl zyn bladje, en komt onbeschacmdelyk loochenen 'tgeén hy in volle letters hcéf't geschreéven: Maer waerom loochent 't Verbond zyne aen liitsingen, zyne schandelyke goedkeuringen Voorzeker omdat het gehoord lieéft dal het ongctwyffeld zeer slegt zal afloopen met deéze die hunne handen in 't vervolg niet zullen l'huys houden. Wy willen andermael 't Verbond en de politie verwittigen dat zy welligt zeer verwonderd zouden konnen zyn indien er nog iemand moest waegen Tgeén doctor Lievens gewaegd hééft't géén wy van al te véél kanten stellig verno men hebben, is van aerd om op te peyzenMen diene te weélen dat T liberalistendom te Aelst gelyk elders op eenen scliupsleél geraekt is. 'T moezelen en foppen is uyt. V He opstellers van 'l Verbond roepen geduerig dat wy lasleracrs zyn terwyl zy treffelyke schryvers. zynMaer wie hééft er vóór schandige lasteringen twee proeessen op zynen bals? Zou 't Verbond ons daerop durven antwoorden? Zal de dwaeze cxccplio obsouri libcllidie zekere kneukels bybrengen, baeten Konfrater, durft gy hierover uwen bek openen Kont gy ons een Ireffelyk mau noemen, dien wy beledigt of belasterd zouden hebben V He nydigheyd van 't Verbond legen de deftigste persoonen deezcr stad welke zich met de zaek der te schenken medalie aen den agtbaeren en verdienslvollen doctor Meirsschaul bemoevd hebben, is zoo groot dal geene lasteringen venynig, geene leu gens onbeschoft genoeg zyn om die heeren naer 't hoofd te wer pen. Maer die heeren kennen't Verbonden zyne dungezaeyde aenhangers te wel dan datzy zich, om 't razend geknoey van'dit schandblad, zouden bekreunen integendeel zy maeken er zich eene eer van dóór een lasterschrift, dat in T modder der verag- ling gezonken ligt, te worden beledigd. Egter jammert 't Ver bond dat de inleekeningslysten niet aen al de liberalisten ter onderleekening zyn aengeboóden.... Dommeriks, zy hebben in verschil 1 ige herbergen vóór elkeen gelegen, had gy uwe ver schuldigde hulde aen den heer Meirsschaut willen bewyzen gy koude het doen gelyk er veéle gedaen hebben. Eyndelyk raest onzen konfraler voort en zou willen dat M. Meirsschaut de medalie weygerde, terwyl bet aen den ievervollen geneésheer moest vergenoegen, dat by konfrater Verbond, verklaerd had dat M. Meirsschaut eene belooning van T gouvernement ver diend had Waerlyk de geluygenis van 't Verbond moet ge- wigtig zyn, maer de vraeg is of zy gewigtig genoeg is om iemand te overtuygen Het klubsblad liegt schaemteloos en t lastert uyt woede als het durft schryven dat er in de vergade ringen vóór gezegde medalie, de beledigendstc en meest hact- draegende uytdrukkingen naer 't hoofd van 't liberael gouver nement zyn geworpen. Van dit alles is geene letter waerheyd.... KOOPHANDEL EN LANDBOUW. W'y vinden in den Monileur de handelsbeweéging met de vremde landen geduerende de maend julv, zoo wal aengaet het vee en de voórnaemsle levensmiddelen. Er zyn vóór de cousummalie ingevoerd 4,155 stuks grof vee350 veérzen 5,476 schaepen en lammeren, cn 179 verkens. Tarwe 2,215,952 kil Rogge 1,510,952 Geèrst en sucrioen 1,055,555 Boonen cn vitsen 110,897 Haver 651,857 J> Bloera 102,531 J> Byst 805,512 Aerdappeien 176,510 Er zyn gedurende die maend uytgevoerd 459 stuks grof veer 1,790 veérzen 755 schapen en lammeren en 6,657 verkens. Er is minder graen uytgevoerd als de voórige maend Tarwe Rogge Geêrst en sucrioen Boonen en vitsen Haver Bloem 5,206,465 9,995 6,620 55,272 1,780 51,099 kil. INLICHTINGEN OVER DE DOOD VAN LOUIS-PIIILIPPE Z.M. Louis-Philippe is den 26 augusty le Clarcmonl gestorven. Den koning was gisteren morgend, in legcnwoórdigheyd der koningin, verwittigd van zynen toestand hy ontving die smerte- lyke tyding, kalm en geladen, cn maeklc zyne schikkingen. Na een onderhoud met de koningin, dicteerde hy met cene merkweërdige heldcrheyd van geest, helslot zyncr gedenkschriften, ten cynde cene geschiedenis le volmaeken, welke vier maenden zickle verhinderd hadden af le werken. Ily vroeg dacrna zynen kapellacn, den abt Guclle, zyne kinderen en hlcyn-kinderen, die zich le Clarcmonl bevonden.'Hy volbragl alle zyne rcligie-pliglenmetdc chrislelykste gelaelenheyd; ccnc sloïcynsche kalmte cn eene eenvoudigheyd, waerin men hel duydclyk bewys der waere menschelyke groothcyd vond. Zoo is hy eenigen lyd omringd door zyne familie geblcévcn. Ten 7 ucren verliet de zwakheyd den lyderde koorts bcmecs- terdc hem cn duerde den geheelen nagt, met groole hevigheyd doch zonder de legcnwoórdigheyd van geest, die nimmer den vorst verliet, le krenken. Den ex-koning stierf omtrent 8 neren, in tegenwoórdigheyd van de koningin, IIII. KK. HIJ. de hertogin van Orleans, den graef van Parys, den hertog vau Charlres, den hertog cn hertogin van Nemours, den prins en de prinses de Joinville, den hertog en de hertogin van Aumale, de hertogin August van Saxcn-Coburg, cn de persoonen van hel koninglyk huys. Louis-P.hüippc is geboren den 6 betober 1773, en was dus 76 jacrcn, 10 maenden en 20 dagen oud. Den 9 augusty 1850 wierd hy koning der Fransche. Hy regeerde 17 jacrcn, 6 maenden en 1 dagen. Den 25 november 1809 trouwde hy Maria-Amelie, geboren den 26 april 1782. Eenige dagen vóór zyne dood had Lodewyk-Philip een regie- men ge leek end, wacrby al de dicnacrcn van de burgerlykc lyst cn van den byzonderen eygendom een pensioen verzekerd zyn. Over het algemeen beoórdeelen de dagbladen den gestorven oud-koning zeer gunstig. Zyne huysselyke deugden worden hoog geroemd, zyn politiek icord volgens den geest der partyschap beoordeeld. De dood van Louis Philippe doel de hoop op versmelting tus- schcn de twee lakken der Bourbons, byna geheel verdwijnen. Men vcrwagl zich aen zonderlinge voorvallen vóór de herkiezing van den presidenthel is'zeer waerschynelyk of om zoo le zeggen zeker, dal den prins de Joinville zich als kandidacl vóór het presidentschap zal voordraegen. Den gouverneur der provincie Oosl-YIaenderen hééft doen bekend maeken dat de fransche kopermunt en alle vremde kopermunt geene weerde noch gedwongene koers in Iielgiën hebben, en dat dezelve in de kas van den slaet niet kunnen ontvangen worden. Reeds den 5 mey 1848 had Vrankryk ecne wet afgekondigd, waerby de oude munten in koper cn klokkespys gangbacr wier den; het lydstip waerop dezelve buyten koers zullen gesteld zyn, zou nader dóór 't gouvernement bepaeld kunnen worden.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2