Zoohacsl Yrankryk <Jio kopcr-munlen kmvI en koers zal stel len, zouden de bclgischc houders, die dezelve niet uytgcwisseld hebben, hierdoor ecu groot verlies kunnen ondergacn. Hierom word deézc waerschouwing nogmaels gegeéven. Volgens tvy verueémen, zyn er hier ter stede véél winkels waer de afgeleézeue koperen munt, als naer gewoonte ontvan gen word. Yoórleden Woensdag hééft de plegtige prysdeeling aen de arme leerlingen der Broeders van de Christelyke Schooien alhier plaets gehad. Met innige voldoening hebben wy de goede houding en fraeye geestontwikke- ling der arme kinderen bemerkt, en mogen aenstippen dat kundige handen aen dit moeyelyk stuk van beschae- ving geslacgen zyn. De agtingsweêrde Broeders, gansch verknogt aen hunnen geestelyken roep die slegts het welzyn van den armen veriaeten medemensch voór- schryft, zien hunne poogingen met den besten uytslag bekroond. Zy mogen verzekerd zyn dat hunnen arbeyd by 't publiek geweèrdeérd word en dat zv groolendeèls aen de goede opvoeding der verlaetelingen medewer kende, de maetschappelyke en christelyke deugden in- boezemende, op Gods- en liefde en op die van 't vader land mogen aenspraek maeken. De inwooners uyl de Nieuwstraet, van de Hopmerkt en om liggende slraeteu hebben een verzoekschrift aen de stadsregeé- ring gezonden ten eynde de versluysde stadsgoólen te doen kuyssclten en die bewooners aldus tegen d'overstroomingen in hunne kelders Ie vrvwaeren. Wy hoópen dal de rcgecring deézc regtveèrdige reklaein zal in aendagt neérnen. Gisteren hoéft den gemeenteraed, in openbaere i zitting, den budget der hospicen vóór 1850 aengeiiomen, onder voórbehouding der traktementen. Wv wagten naer inlichtingen. De genaemde Ludovica Yan Papegem, vrouw van b. Peynsaert, te Iiofstade, is heden alhier dóór de po- licie aengcltouden, verdagt van een stuk spek gestoólen te hebben. De openbaere lelleroeffeningen in de Gouvernemeuts- sclioól alhier zullen, op vrydag, 6 september om 5 ueren na middag, plaets hebben. liet schyut dat de inrigting van bet middelbaer onderwys een jaer zal uylgcsteld worden en 't gouvernement dit jaer enkel de studieprefeclbn benoemen zal. Wat wy gedagt hadden, bewaerheyd, zich. Den Observaieur kondigt aen, dat de organisatie van liet middelbaer onderwys een jaer is uytgesteld, en wel om de weygering van hulp, welke de geestelykheyd aen het ministerie doet. Een genootschap van natuerkundigen komt zich in cle hoofdstad Muur hen te vormen onder dekenspreuk: Omnia cum Deo et nihil sine I)co Alles met God, en zonder Gods niets. Trooslclyk is hel te zien, dal de wam geleerden op de christelyke wegen, die ze nooyl hadden mogen verladen, terugkccrcn. liet is mieriaed den godsdienst, die hen steeds moet verlichten en legden, of zy dtoaclen verre af van den weg der waerheyd, op dim der dwacsle buytmspooriglieden. Zie by voorbeeld, eens u-al men in onze hoofdstad Brussel aen de jeugd leert, te u-eélen dat alles God is, God is alles, dal men zicli van alle geloof kan ont- macken, als men gelooft, dat de kooien in den hof goden zyn... Men sehryfl uyl Dendcrmonde, 25 augustv De feesten welke heden aenvapg namen, zyn zeer liryslërryk geweest, falryke bezoekers uyt de omstreéken waren naer onze stad gestroomd om de feesten by te woonen. Alles is met de meeste orde afgeloopen. Tofl 12 ueren kwam Z. 51. met de twee prinsen en hun gevolg 1c Dendermondc aen Z. M. wierd dóór de overheden aen de slandplaets afgewagl, gecomplimenteerd en vervolgens naer hel buys van den ammdissements-connnissaris gebragt waer de koninglyke familie zou verblyveu. Na de revue der burgerwagt had de opening der tentoonstelling plaets voor landbouw- én nyverhcydsproducten. Ten vier ueren stelde den hislorischen stoet zich in optogt en doorliep de aengeduvdile slraeteu. Op de Groole-merkl, waer Z. M. zich met de prinsen op den balkon van hel sladhuys bevond, zyn de verschillende persoonen eenige oogenblikkén stil gehleéven. Toen den stoel geheel verdweénen was, is hel banket begon nen in een der zaelcn van het sladhuys. Ten 9 ueren nam' liet bal aenvang, waer Z. 51. bleef tot 10 ueren, wanneer hv de stad verliet en zich naer de slandplaets begaf, van waer 114 uers laeter liet koninglyke konvoy Z. 51. met geheel zyn gevolg, naer Brussel lerugbragt. Talryke salvo's begroetten den koning by zyn vertrek, even als by zvne aenkomst. De verlichting was schoon; doch bet regenaglïg weder heeft veel persoonen aengezet de stad vroeg le verlaelen. Niellegenstaende den regen is er maendag op nieuw veel volk naer Dendcrmonde gelrokken. Om 9 ueren is bet liarmo- mekorps der burgerwagt yan Antwerpen in deéze stad gekomen. Utn 10 ueren is in O. L.\rouwekerk eenc mis gezongen <Te- loonzct door M. Leo De Burbure. Dit nieuw gevrogt van'den dendermondschen componist hééft niet alleen de goedkeurin" van zyne sladgenoóten weggedraegen, maer ook d'ie van des kundige vremdeiingen, welke liet feest in de slad had gelokt. De veetentoonstelling is mislukt; er waren wevnis; beesten derwaerts gebragt. n Om 4 ueren is op het sladhuys bet borstbeeld van Lindauus ingehuldigd, en er is eene cantate uytgevoerd, welke voor deézê getegendheyd door 51. De Burbure vcrveêrdigd was. liet borst beeld van Lindanus, gebeeldhouwd dóór 51. Franek, van Gend stael op cenen grooteu bock, die bet latynsch opschrift drae-'t' hcschudcMs van Dendcrmonde. Den geleerden draegt den man- lel met villen kraeg, waermede men gewoonlyk de wysgeeren ij van zynen lyd bekleed. De verlichting en bet volksbal zyn door den regen verhinderd geworden. Een brugsch dagblad bad aengekondigddat 51. DeJacgher een proces ingespannen bad, legen 51. Van Lede, die onzen gouverneur beschuldigd heeft van een diplomatisch stuk of vervalsriit, oi verminkt te hebben. De gazelle van't ministerie zegl dat deéze lydittg niet gegrond is. M. De Jacgher gael dan op de zwaere beschuldiging van den lieer Van Lede niet antwoorden; hy wykt terug uyt vrees voor de nieuwe feylen, die voor den dag zouden komen, en inder- daed, bet schynl dat zynen beschuldiger zyn iaetste woord nog niet hééft gézeyd. Dal den gouverneur aldus in zyn eygen belang handele, 't zy zoo; maer vermeent liet ministerie dat het hierin niets le doen heél't Vermeent liet dat eenen gouverneur die als cenen verminkcr of eenen vervalscher van authentieke stukken uy'gegeéven word, acn liet hoold eener provintie blyven kan Alwie een gezond oordeel bezit, antwoord Neen; en indien onze ministers geene maelregelen wegens M. De Jacgher neé rnen, de veranlwoórdelykheyd der hem opgelegde daeden valt ook op ben. (Vlaeming). Onai'liankelyke kiezers van bet distrikl Eccloo hebben eenen brief doen afkondigen itt welken zy aen 51. Van Hoore- beke zyn gedagt vracgen 1" over liet leger 2" over het land- bouwslelsel5" over de kwestie der weldaedigheyd 4° over liet wetsontwerp op de successie-regten5° over de verande ringen, die men aen 't leeger onderwys brengen wil, enz. 5!en is nieuwsgierig om le weélen of 51. Van lloorebcke aen deéze vracgen antwoorden zal. Een dagblad van Mechelen geeft verslag over de zitting van den gemeenteraed, gehouden den 23 augustv, onder het voorzitterschap van den lieer sebepen Broers Mcdedeeling. Er word leézing gegeéven van eenen brief van den minister van binnenlandsclie zaeken, waerby deézen hoogen amblenaer, in antwoord op de hem voorgestelde vracgen, de vergadering verwittigt dat het opzigt zieli in de beschermde kollegièn niet uytstrekt tot bet godsdicnslelyk onderwyshy voegt er by dat den kampstryd zich ook tot liet zelve ten minste op ceue vcrpligtende wyze", niet uytsliekt. Deéze vraeg beantwoord zynde, opent den raed by drin gendheid dc bei'aedslaeging op.eene tweede vraeg, welke door Z. Ent. den kardinael-aerlsbisschop gedaen wierd, naemelyk ol' den raed voórueémens is eenen raed van bewaeking voor bet kollegie, beschermd door de slad, acn te stellen. Men beslist dat er geenen bewaekingsraed zal worden aenge- steld, maer dal het schepenkollegie zal gelast zyn de uytvoe- ring tc verzekeren van de overeenkomst, die tuss'chen d"e stad en den aerlsbisschop zal worden gesloólen. Den brief van den minister van binnenlandsche zaeken, zal den kardinael-aerlsbisschop medegedeeld worden. Den koning, verwigtligd dat men te Brussel, ten gevolge der overstrooming, groote behoefte bad acu strooy, heeft er vvf wagens ter beschikking van de iiospiciën doen stellen. Men weel dat, den koning reeds 10,000 IV. ten behoeve der over stroomden heél't gegeéven. Men sehryfl uyl Gend 27 augusty: Een geweldig en yselvk tooueel heéll gisteren avond ten O ueren plaets gehad te Ledë- berg, buyteu de Brusselsche poort, in de herberg genaemd de Dry Zwacnljes. De gendarmen Callcivaert en Yens bevonden zich aldaer met den veidwagter, toen eensklaps cenen vent in zyne hemdsmouwen in de kamer kwam geloopcu, en zich op den veidwagter wierp. Na eenige worsteling wierd den schuldigen aengeliouden, op bevel van den burgemeester en de gendarmen begaven zich op weg, ten eynde hem naer iiet gevang te brengen; maer nauwelyks waren zy eenige stappen voorlgegaen of zy wierden omringd door cene groote volks menigte, die ben opeysclile den gevangenen los'te laeten. De gendarmen weygerdert dit en trokken hunne sabels uyt. Na véél inoeyte gelukte liet hun den gevangen in liet buys van den veidwagter le brengen, al waer zy bleéven lol de gevraegde versterkingen uyt slad toegekomen was, waerna zy den aenge liouden naer de gevangenis hebben gebragt. erschcydene persoonen zyn in de woelige worsteling ge kwetst. Eenen burger hééft den duytn verloóren dóór eenen sabelslag. Een van de vrienden des aengeliouden is insgelyks ter beschikking gesteld van den procureur des konings. Een veb,vntwoobdelïk GOuvEBNEUENT. Men léést in de Gazette de Mans: Vrydag laatstleden toen het water lievig stroomde, stelde eenen man, die een huysje in een der volkryksle slraeteu onzer slad bewoont, alle poogingen in bet werk om bet water le bclellen in zyne wooning le dringen. Toen hy egter een tier lang alle mogelyke poogiugen aenge- wend had, zag hy op eens gebeel zyn liuvs dóór den vloed over weldigd. zoodal al den huysraed dreygtieweg te spoelen. Zon der egler te denken om zyne meubcièn in veyligheyd te bren gen^ loopt hy naer den commissaris van policie. Kom spoedig, zegde by hem, in een oogenblik zou het le laet zyn; het water zou den zolder bereyken. 51aer wat wilt gy dat ik daeraen doe 55 at wel den inventaris opmaeken. Is bel gouvernement niet verantwoórdelyk Hel gouvernement is niet meer verantwoórdelyk vóór den regen als vóór liet schoon weder. Geloof my, keer spoedig buyswaerls, red al walgy kunt en lact my en ook het gouver nement met vrede. Dien raed was wys en den man had wel gedaen dien te volgen; doch in de overluyging, dat liet gouvernement moest verantwoórdelyk zyn begon by le zweéren en te raezen Ha duyvelsclt gouvernement, riep hy uyl, indien ik u ooyl in han den kryg, zult gy my dit ducr belaelen. Alles doel vóórzien dat de vcrliooging van den graenprys, ten gevolge der waterrampen, zekere paelen niet zal le boven gaen, omdat er eene overgroote hocveélheyd graen van bet verleden jaer in de magazyncn gebleéveu" en den oogst in Rusland en in de Donauwgewcsteu allerbest is gelukt. Overi gens, boe groot de schade, acn den oogst veroorzaekt, ook weézen moge, bet is op verre na zoo erg niet als cr gezeyd en geloofd word. De aerdappelziekte hééft weder eenige uytgebrevdhevd genomen, vooral in de natte slreéken van Henegouwen. Zoo "is in de omstreéken van Leuze liet verlies reeds van 80 p. c. Meu vind er akkers die zoo véél geleden hebben, dat dc landbouwers de moeyle niet doen de vrugt in le gaderen. Eene zonder- linge dacdzaek is, dat de snybooncn in die gewesten aen eenc ziekte, gelyk die der aerdappelen, lyden. Niet alleen is stam en bast zwart gevlekt; maer de boon zelve bederft. Hetzelfde merkt men in gemelde gemeente op by de paslenaken, wier loof verslenst en de vrugi zelve verdord. In andere gedeelten van hel land is zulks minder gevoelig. Dc geweldige regenvlagen hebben zeker véél nadeel gedaen aen de verschil lende le veld staende vrugten. By bcsluyt van den minister van binnenlandsche zaeken, is de jagt geopend in de provincie Antwerpen, den 8 september; 111 Braband den 50 augusty in Oost- en esl-Maenderen, den ol augustven in Limburg den 8 september. De jagt met den windhond is noglans maer vyflien dagen na de aengeduyde tydslippen toegelaeten. anneer het mogelvk is bet spoor van 't wild op den sneeuw te volgen, is de jagt enkel in de bosschen veroorloofd. - Men schrylt uyl Th iel t, 25 augusty: Gisteren, zaterdag om 7 neren s avonds, is nogmaels boven onze slad een afgrys- selyk onweder losgebroken. Den donder is op verscheydene placlsen gevallen, onder andere op de stokery van den beer Jacobus De Volder, waer ongeveer een veertigtal pan nen ganse li vcrbryzeld zyn. Iels zonderlings hebben wy bemerkt, dat dilmael den donder niet bet minste vuer heeft veroorzaekt, niettegenslaende dat de hcoy-en strooy-oppers en larwe-myten digi by de pannen geplaetst waren. Eenen knegt der stokery heeft verscheydene kneuzingen ontvangen, noglans is zyn leven niet in gevaer. Gclukkiglyk dat den donder geen vuer heéfl gevat, want gansch de stokery ware afgebrand by gebrek aen bluschmiddels.T is immers beklagensweèrdig dat eene stad gelyk Thiell nog geene brandspuyt met alle haerc loebeboorlcn heeft, en belagcbelyk was bel, van nog een half uer nadien met de slad-eemers ter plaelse van den brand te loopen, om reden dat deéze maer sluylen als een viscli-mande. By arrest der bescbuldigings-kamer van het bof van beroep te Brussel is M. Coppin, verantwoórdclyken opsteller van den Courrier, te Loven, voél' bel Assisen-hof van Braband verzonden, onder beschuldiging van lastering by middel der drukpers, tegen de leden der Kies-associalie Yan Loven, welke hy betigt hééft dat zy geld en bier hadden uvlgedceld acn het gcspuys. 5Ien schryft uyt Cltarleroy, den 24 augusty 51. E. Dorlodol, opperhoofd der smelleryën van Acoz, hééft het kandidaetschap vóór den Senaet aenveérd, 't welk hein dóór de voórnaemsle leden der bedaerde dcukwvze van Gharlerov aengeboóden is. 51. De Dorlodol is ren bedaerd man, vry van alle verbindtenis jegens tie 1,iesgeno itscltappon en parlyën en onafbankelyk van het ministerie. Zyne kandidatucr zal de goedkeuring van alle ordelievende persoonen wegdraegen. 51. Poitevin, den lucbtvaerder.tc pcèrd, zal den 10 sep tember aenstaende tc Doornyk, in de tcgenwoórdigheyd van den Koning, met zynen hicblbol en zyn peèrd opryzen. De schade welke dóór de overstrooming aen liet gestigt van Olgnies veroorzaekt wierd, beloopt tot ejnc som trie van drv a vier honderd duyzcml francs. Dc kolonie welke de werklieden rondom het gestigt hadden gemaokt, is schier ganschclyk vernietigd Men schryft uyt Blartkenberghe, den 20augusty: Wv heb ben hier gisteren eene kleyne muytcry gehad, welke gelukkig geene erge gevolgen na zich beeft geslcépl. De visseliers gewei gerd hebbende naer de vangst te stevenen, beval ccnén der uytreeders, dat men zyne 24 schuyleu ontwapenen, en op de duyneu trekken zou. Aenstonds verzetteden de vissebers zich tegen deéze verrig- ting. Den zee-kommissaris, vergezeld van de gendarmen, kwam er tusschenmaer de menigte tlie op strand samengeschoold was, onthaelde de agenten der overheyd met het toew erpen van steenen en geweldige bedreygingen. De gendarmen Heten zich egter niet afschrikken, gingen kragldacdig te werk, greépen twee der hevigste muylers by de kraeg, en dreéven de overigen uyleen. De aengohoudene zyn naer Brugge geleyd. 5Ien schryft uyt Haarlem, 23 augusty Zaterdag avond heeft alhier een zonderling voorval plaets gegreépen.' Eenen i'ranschen minister en familie in den Gouden Leeuw afgestapt zynde, maeklen na den dinér eene kleyne wandeling buylen de Zylpoort. By hunne terugkomst was dc stadspoort gesloólen, ten gevolge waervan den portier, na de dames te hebben laeten passeéren, bet bepaelde poortgeld verzogl, hetgeen dóór Zyne Excellentie waerschynlyk niet begreépeit, althans geweigerd w ierd, waerop evenwel door den portier wierd aengedrongen eenen der beeren van het gevolg iraglte een eynde le maeken aen alle die demonstraliën, waeraen beyde kanten toch niets van begreépen wierd, en bragt bovengemelden portier eenige fiksche stompen toe, teil eynde vóór zich en de overige beeren eenen doórtogt le baenen. Den portier maekle zich egter on- middellyk meester van eenen hoed en wel van dien van den minister, die bent evenwel spoedig dóór zyne tegenparty afhan dig wierd gcmaekl; hel gevolg biervan is geweest, dal gémehlcn minister na eene klagle by den heer burgemeester te hebben ingediend, proces-verbael hééft doen opmaeken tegen bovenge- noemden portier; het verschuldigd poortgeld moet Z. Exc. evenwel debet zyn gebleëven. Maendag is den konvooy, komende van Parvs, omtrent dc statie van Douai, ontspoord. Den schok is zoo geweldig geweésl dal de wielen van den treynsleper, en bet binnenste mekaniek en de schouw weggeslaegên zyn. Eenige reyzigers zvn latnelyk zwaer gekwetst. Eenen der voórnaemste bankiers van YVeencn, M. Gold stein, is overleden en heeft zyne eenige dogier, eene fortuvn van 10 millioen franks gelaeten. Hy heéfl als klerk zyne loo'p- baen begonnen. .Men léést in de Gazette van Frcyburg <c 5Yy verueémen dat 1'. Hartman, procureur van het pensio- naet der Jesuiten te Freyburg, naer Toulouse geroepen is, om er eene kostschool te sligten, op denzelfden voet als de onze. Reeds, hebben er zich 600 Teerlingen in det gestigt doen inschryven. De Jesuiten zullen nog 10 kollegièn in Vrankryk stigten en reeds hebben zy er CO geweygerd .Men ziet dus dat men in de republiek vóór de Jesuiten niet meer baDg is.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3