ZONDAG 15 SEPTEMBER 1850. VIERDEN JAERGANG. Nv 208. AELST, den 14 September. Dit blad verschynl des Zaterdags in den-namiddag onder de dagteckening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der insehrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 eenlimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rckla- mcn in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydighcyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CU 10CE SUU.M. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boekeu, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen gehevm ge-- houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve, te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld cle. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. BODE LIBERALISTISCHE PARTYDIGHEYD. Nooyt heeft een ministerie meer partygeest aen den dag ge legd in het toekennen van nationale belooningen, dan hel ministerie Rogier-Frère nu doet. Van alle kanten des ryks ryzen biltere klagten en proteslatiën op legen het verleenen van ridderkruisen en inedaliën vóór diensten tydens cholera en typhuskoórts beweézen. Deéze die T meest gearbeyd, die zich het meest geslagtolferd hebben, zyn doórgaens in de pen gelac- len, terwyi de kruyssen en inedaliën met eene verbaezeude mildheyd geschonken zyn aen andere welke weynig of niets hebben verrigt. 'T is als wilde men de openbaere opinie be- beschimpeu en haer eene uytdaeging naer 't hoold werpen. Eenige staelkens zullen onze min onderriglle landgenoólen in slaet stellen om over de waerheyd van ons gezegde met kennis van zaeken te oórdeelen. Aldus verneémen wy dat 1° M. Van Nest, aelmoessenier van 't burgerhospitael te Wetteren, gedecoreerd is geworden vóór een enkel half cho lerageval ie hebben gehad. Maer dit lael zich verstaen, wan neer men zal weéten dat M. Van Nest den grooten vriend is van onzen beruglen gouverneur, M. De Jaegher. 2° M. Qualerzel, onderpastor van Sl. Jacobs te Leuven, is eeneu laebligjaerigen geeslelyken buyten dienstwelnu, er is hem erne medal ie toegekend. 5" Op de parochie van St. Michiel te Leuven zyn twee onder pastors, deézen van hen, welken tydens den geessel ziek was, hééft de medal ie bekomen, terwvl den anderen welken alles gedaen hééft, leenemael vergeélen is 4° Te lieverlee, gemeente digt. by Leuven, waer den ge- mcenteiaed zoo lang met het gouvernement in oneenigheyd is geweest is eenen onderpastor welken 500 choleragevallen te verzorgen gehad hééft, en bovendien tydens de vreesselyke ziekte 8 keyzersneden op doodc ligchaemen hééft bewerkt dien edelmoedigen man is zonder eerekruys- of roedaliege- gebleéven. Zelfs is er vóór hem gecne eervolle melding te bekomen geweest 5° in het distri kt Thielt-Rousselaere, waer de typhuskoórts over twee en dry jaeren zulke schrikkelyke verwoestingen heélt aengerigt, waer de priesters in menigte als koornhalmen dcór de dood zyn weggemaeyd, waer de priesters en doctors als waere martelaers geleden hebben in bet uytoeffenen hunner moeyelyke en gevaervolle bedieningen, immers waer de besmetting al gemeen is geweest, daer is geenen enkelen priester, geenen enkelen menschenvriend beloond geworden. De Gazette van Thicll acnziel deéze waerlyk betreurensweêrdige parlydigheyd als eene straf, die minister Rogier aen dit arrondissement toedient, omdat het onafhanglyke volksverlegen wóórd igers naer de kamer hééft gezonden. 6° Maer wat willen wy verder gaen, wy hebben hier le Aelst een luydspreékend bewys der schaudelyke miskenning van onbetwisloaere en onbeiwislle diensten die den iever- en ver- diestvollen heer doctor Meirsschaut beweézen hééft; wy heb ben hier het voorbeeld onder de oogen in onze eenv. onder pastors, waervan twee ten gevolge hunner edelmoedige zelfs- opotTering eene Iangduerige ziekte hebben gedaen; wy zien de andere, welkers reeds te zwaeren last dan noodzaekelyk ver dobbeld is geworden, ook vergeélen en miskendMet een woord, keert uwe oogen waer gy wilt, en overal zult gv party geest, miskenning en onregtveèrdigheyd ontmoeten, als wilde men die liberalistische deugd met geweld in Belgiëu doen wortel vatten universilcyt, dat het alle jaeren meer en meer voortgang dééd en geheel T vertrouwen der ouders gewonnen had. Moei men bekennen dat die liberalistische regeéring mét eenen uyige- strekten leergeesl is bezield en met véél vernuft en versland ten profyte der Leuvenaers wéét le werken, wyl dit kollegie jaerlyks in de stad GO a 70 duyzeud fr. verleerde? Ook is de lyding van die afschafling dóór de burgers van Leuven met algemeene verontweêrdiging vernomen; alle waren hel eens om dien rampzaligen akt le verwenschen. LIBERALISTISCHE KWAKZALVERY. Volgens de programma der septemberfeesten die men dit jaer le Brussel gael vieren, zal den eersten steen gelegd worden eener gedenkzüyl ter vereeuwiging der werkingen van ons beroemd nationael congres, en om eene plegtige hulde le bewy- zen aen de grondwet en de vryheden Waermede 't belgisch volk is bevoórregt gewordenWaerlyk den oogenblik is wel gekoózen om zege le zingen over onze grondwettige vryheden als men ze dagclyksdoór de ministers Frére, Rogier en bunnen liberalislischen aenbang ziel verkreuken en vernietigen den oogenblik is wonder wel gekoózen als men de wet op het midden onderwys overweegt waerin de vryheyd van leer bene vens de gemeente-vryheden zoo onbermherlig onder dwinge landsbanden vernield zyn gewordenden oogenblik is wel gekoózen, wanneer men bemerkt dat den uylerslen liefdaedigen wil der dooden zoo scbandelyk miskend word den oogenblik is wel gekoózen wanneer men klaer ziet dal bet grondstelscl der conslilulie waerby alle Belgen gelyk zyn voor de weteene doode letter is Want hebt bekwaemheyd zoo ypé\ gy wensehl, zyt zoo treffelyk als gy wilt, zyl regtveérdig en onberispelyk, en als gy van den liberalistische!) haspel geen deel maekt, vóór u is niets le bekomen, dit zeggen dc libera fis ten overal zelve. Naer iiel scbyiit, zal, ter gelegenhéyd van dit huldebcwys, een praglig banket gegeéven worden, waertoe al de leden van het congres en al de leden van de er op volgende wetgeévende kamers zullen genoodigd worden maer t zal nieuwsgierig zyn le zien welk aerdig gezigt de oude congresleden zullen trekken als zy zich zullen aen tafel vinden nevens cencn Frère of andere orangisten-liberalen welke al hun genoegen zoeken in het vernietigen van T werk dier vaderlandsminnende verga dering. In plaets van aen zulke coinedie van geveynsdheyd de hand le leenen, zouden al de opregle vaderlanders en vryheyds- minnaers veel beter doen zich onderling le verstaen om eene openbaere prolestatie ten voórdcele onzer grondwettige vryhe den le doen, tegen den gevaerlyken aenval der liberalislen welke al hunne poogingen inspannen om die vryheden te verdelgenMen peyzc er wel op, de zaek is ernstiger dan wv hier zeggen. HET KOLLEGIE? VAN DEN HOOGEN -HEUVEL TE LEUVEN. Eene d:,cd die men niet kan begrypen en moeyelyk is om uyt tc- drukken, ten zy men weéle dat zy voortkomt nvt eenen Urtzigligen, partydigen liberalistengeest, komt de stad Leuven 1q verslagenheydie dompelen. Den liberalislen gemeenleraed van Leuven, welken sedert 185-8 die stad in dwingelandy houd en niets anders bedoelt dan de uytvoering van alle franema- eonsche dekreélen, heélt de afschaffing gestemd van het ver- maerd kollegie van den IJoogcn Heuvel Naer het schynl, is de voórnaemsle reden van dien bekeurlyken akt gesteund tiierop. dat dit kollegie onder 't opzigt stond der katbölyke MENGELINGEN. 1° De lang vcrwaglc rekening van meester Louis is eyndelyk te berde gekomenik wensch wel vóór u, Lowieken, wiens welzyn my zoo zeer ter hertegnet, dat't geenc Blankenbcrgsche zy. Nu gaen de menseben juvst weéten hoe veéle francskens en centiemen elk hóófd te belaelen hééft voor het fameus leerwerk- huys, dien verloórcn host van Öordegem. Werkt en slaefi maer, boerkens, gy zult haesl kennen hoeveél zweet en arbeyd u zal kosten dal liberael presentjen van meester Louis. ,2° August gaf aen meester Louis deéze les: Louis, uwe rekening moet zuyver en klacr voorde pinne komen, gy konter niet uyt: bel volk hééft regl le kennen wal er met zyne pennin gen gebeurt. Den lyd van foefelen is voórby.... dit is de waer heyd. Lowieken en Charelken gevoelen hel wel. 5' Pier wéét al, ik zou u gcènl eenige vraegen doen. Vraeglmaer, Janljen, ik zal u geèrn voldoen.... Ten eersten. Wat wilt Charelken inden Dcnd er-bode zeggen met die verschoten francskens door Pier? lleéfl hy iels verscho ten, en is dit nog al veel? Antw. Pier. De Mlieéfl niet meer vóór de parochie of armen verscholen als ik of gy. Maer bel zyn onze twee foefelaers die verscheyde rekeningskens van verschotten opgesteld hebben, die zy Pier hebben doen teekenen. Die verschotten beloopen wel tot zes honderd francs, en dat moeten wy met ons zweet en bloed betaelen Ten tweeden. Wal is dat den meslbak die ten dienste stael van meester Louis? Antw. wel, dal is Louis Bdie met ons penniugskens onderhouden word om de vette te gaen raepen langs de slraelen, en daerom heet men hem meslbak. Louis B., anders genoemd mestbakblyft nogtans altvd den bystanden knegt, en commissionaris van meesier Louis. 'T is by (lie Cha relken nog lest met den ïl bui y naer Zwaluwen toe gevoerd hééft. Ten derden. - Wal weél gy van den bork, die agter de jae gers loopt Antw. den bom word ook al met ons penniugs kens betaeld, en is ook eenen hvsiaenden knegt, en commis sionaris van meester Louis. Valt dal niet profyligJanljen, van alzoo bystaemle knegten en com missionarissen te houden? Maer het zal met alle twee welbaest gedaen zyn. Zy zullen betaeld worden van dievoór wie zy werken en commissiën doen. Ten vierden. Waer by komt bel dal bet werkvolk uyt liet fabriek deserteert Daer werkt byna niemand meer.*Antw. is dit te verwonderen, Jautjen? Die arme menschen met véél te werken, krygen niet genoeg om le leven en wat te véél om le sterven. Zy konrien elders op bun gemak veel meer winnen. ■4° Een woórdeken over de commissiën met bet toezigl van de leerwerkhuyzen belast. Ik zou geèrn wegens deéze zaek twee dingen weéten van meester Louis en Charles zynen knegt. 1° Welke de leden zyn der Oordegemsche commissie, wanneer en dóór wie benoemd (dit is immers in niet een nieuwsblad van geheel 't land te leézen geweest.) 2° Waer by 'i komt dal de twee trelïelyke hor; ers, die over een jaer en hall' dóór den raèd benoemd zyn om deel van de commissie le maeken, lot beden toe nog geene brieven van benoeming ontvangen hebben Wat scbuylt daer onder? Zal den racd zulk een aifront blvven verdraege.n 5° Charelken, wagt u wel van den Dendir-bodc tc zakken wagt u ook van iemand te bedreygen die den zeiven léést den Dender-bode zou u een beéldeken geéven waer van gy nog min zoud content zyn als van hel vcórgaende. Hel zou geweldig op uwen toren luyden, manneken. In de geheyme zitting van onzen sledelyken raed is iets zoo aerdig als onbesehaeind voorgevallen. Er was kwestie de trak tementen der hóspiciegeestelyken vast le stellen. De schryve- laers der twee smaedscbriften wilden de traktementen van 1000 fr. op 800 brengen, maer de meerderheyd overluygd dal de som van 1000 fr. reeds gering genoeg is lol een eerlyk bestaen, 'tgeén aen eenen pastor toekomt, wilde die som blvven behouden. En wal wierd er gedaen Men stelde vóór over de twee sommen le stemmen, en dan naenielyk mei die van 800 fr. te beginnen, welke als ontoereykend "wierd ver worpen, hetgeen de schimpsclirifi-schryvelaers ziende, zich daedelyk hebben verzet tegen de stemming over de som van 1000 fr. zeggende dat dit onwettig was, dal de voorgestelde som in den budget niet mogt verhoogd worden en meer andere dwaeze praetjes die eygen zyn aen gasten welke geene ge- grondde redens hebben om hun stelsel van haet, vraekzugl en partygeest te voldoen. Wy waglen naer den delinilieven uytslag diër zaek, maer wy zullen hier opmerken dal liet boog lyd i^ dat de bevoegde overheyd pael en perk stelle aen soórtgelyke akten die onze stad dóór geheel T land schandvlekken. De meerderheyd der hospiciebesiuerders dient le gevoelen dal zy den speélbal is van dry a vier heelckoppen en dat zy, vóór haere eygene weèrdigheyd, een scbandjok dient af le schudden T geen zy zich zoo onbedagt op de schouders hééft laeten leggen. De Evittenparly gevoelende dat zy schier op niet gekrompen is, doet wankoópige pöogingen om zich nog eenig- zins regl te houden; 'tis 'tgeén hier dient opgemerkt te wor den op dat men de poogingeu naer weérde zou konnen schat ten. De meerderheyd des gemCenteraeds begint te verstaen hoe zeer Smerdis met een paer waelen haer om den tuyn geleyd heeft, en hoe zy voórlyds ter goeder tiouw handelende, zich het misnoegen van alle bedaerde treffelyke menschen op den hals gehaeld hééft. Overigens mogen Smerdis en zyne zeer dungezaeyde aen hangers weéten dal hun ryk uyt is; 't heélt, tol oneer onzer stad, al véél te lang geduerd V Het Verbond van Aelstspreékende over de herkiezing van M. Van Hoorebeke, welken met 538 stemmen volksverte genwoordiger is uylgeroepen, vraegt wat den slimmen publicist. van den Dender-bode van deézen uytslag zal zeggen Als er op vraegen te antwoórden is, blyft den eenvoudigeu Dcndcr-bodc noyt le kort. Dus wy zeggen: ja, M. Van Hoorebeke is gekoózen mei 538 stemmen, ma r wie was zynen tegenstreé- ver? NiemandNogtans dient hier le worden Ingevoegd dat er in't distrikt Eecloo 890 kiezers zyn waervan 342 zich hebben onthouden. Deéze 542 hebben hierdoor geen bewvs

De Denderbode | 1850 | | pagina 1