gegeéven dal z.y vóór M. Van Hoorebeke genegen waren, zoo dat op de kiezing van den nieuwen minister zoo niet te sloelfen valt. Macr nu is't onze beurt van vraegenTe Cbarlet'oy is M. Dorlodot kandidaet der bedaerde party, met 805 stemmen als scnateur uylgcrocpen, in vervanging van den nonnenplaeger De Ilattssy, die ziclt titans in de nationale bank in 't goud wentelt. De papliberalen hadden noglaus hemel en aerde be- woógen om den ministerieélen kandidaet, M. Dumont door te dryven, 'l geen aen den man diep in de 52 stemmen heeft verworven W al zal het Verbond nu van deézen uylslag zeggen Het klubsblad van Aelst begint zyn N' van zondag met een artikel vóór opschrift draegendebe katholieke party zal, noch kan in langen tyd niet geroepen worden om de zaken van 'l land le besturen. Over eenigen tyd zwoor Verbond by hoog en ducr dat die zelfde party voor eeuwig begracven was, dat zy noovl meer aen hel slaelsrocr zou konten want dal dan den ondergang van Belgiën verzekerd wasNu hééft onzen kon frater van 'l woord voor eeuwig afgezien en hééft Ity het ver anderd in 't géén van langen tyd, 't geen reeds bewyst dat Ity den hangen Lippen op 't Ivf heeft; binnen eenigen tyd zou hy gemakkeiyk kontien gedvtongen worden zynen loevlugt tot de zwarteIconsl te noemen 0111 zitte party nog wal regt te houden. Haer het zy, den titel alleen van '1 artikel brengt dc veroórdee- ling van onzen vernuften konfrater mede. Den Journal d'Anvers kondigt aen dal hel gouvernement het gymnastiek aen de jonge dieven in degevaugenhuyzen doel leeren. De dieven zyn nog niet rap genoeg en de inaetschappy word nog le weynig bestolen, men moet nu nog aen de dieven leeren klimmen langs muren, daken masten en koorden. Het is een progres het welk ivy anderntael aen hel nieuw politiek ver schuldigd zyn. Dat men 1111 nog zegge dat de burgory geeue nieuwe uytvindingen aen de voóruylloopers ledaukkwylen heeft. Het ministerie heeft ecne bezuiniging gedaen van 2000 fr. het traktement van het gemakkeiyk postje Lonservateur van de Kontnglyke Bibliotheek, dat baron De Rcitfenberg in zyn teven vervuld hééft. Den opvolger heeft nu nog ecne jaenvedde vau 5000 fr. Henen franschman L. Alvin, die onlangs out eenen schandelyken openbaerett twist op nou-aeliviteyt gesteld wierd, heelt hel gelnk gehad tol deéze fonctiën geroepen le worden, hoewel men inet rede gedagt had, dat dezelve aen eenen pro fessor van de gendsche universiteyt, eenen gekendeti Vlaming, zouden zyn gegeéven geworden. PRÏSDEELINGEN. Macndag lest was het de pleglige prysdeeling in de gou- vernementsschoól alhier, die door een deftig en lairyke publiek wierd bygewoond. De prysuytreyking wierd voórafgegaen dóór eenige alleenspraken en een paer zeer beiaugryke "komedie stukjes welke met vcél geest en juyslheyd zyn uylgevoerd geworden en dan ook dé algemeene goedkeuring hebben verdiend en weggedraegen. De koorzangen welke thans aen 't order van den dag zyn en veel bvdraegen 0111 dergelyke feesten le verluysleren, waren hier ook niet vergeélen een paer dier zangstukken dóór de leerlingen uylgevoerd, waren vry schoon en leverden aen '1 publiek eeu afleraengenaemste concerto op, waerin elkeen na gelangen voldoening vond. bes woensdags Itad ter leekenakudemie alhier soórtgelyke plegtigheyd plaets '1 waren de leerlingen van julfr. Annette Van der Speeten welke op dien dag het jaeriyksch feesl hielden. Van gclyke hebben wy aen te stippen dat deéze jonge doglerkens zich allerbest van luiere taek gekweélen hebben. Hel stukje dat daor gespeeld is, was zeer behendig aeueengesleéken ett ook «p ecne zeer voldoende wyze uylgevoerd. De opregt zuyvere tiylspraek waervan wy jaerlyks spreuken, pleyl in zonderheyd voor de icverige inceslersse, welke dan ook haer beste doet om deéze door luiere leerlingen le doen opvatten. 'T is waerop wy voórnacmelyk aendringen en eiken keer wy dit hooren, kennen wy ons niet onthouden er gewag van te" maekeit. Nu, t publiek zal gevoelen dat wy hier over.de leerlingen Van der Speeten zeer voldaen zyn. Men sehryll uyt Ooslerzele aen den Dcndcr-bode De prydecling die deézer dagen in het pensionnaet der reli- gieusen apostolinnen plaets had, was waerlyk merkweerdig. Vóór een uvtgeleézcn en talryk gezelschap hebben dc leerlingen een allerfracyslo stukje gespeeld, eenen trek van liefdaedigheyd verbeeldende, waervan de uytvoering zoö naluerlyk en welge past was, dat men vrugteloos haer de minste gedwongenheyd zou gezogt hebben. De koorzangen, aen het stukje toepasselyk hebben vcél bygedraegen tot hel treffend eliekt dat de bést geocffende declamatie of uytgalming had te weeg gebragt immers deéze leltcroeffening was een waer meesterstukje 't géén sfegts het resultael zyn kan cener grondige onderrigtiiig die by deéze cerw. religieusen gegeéven word. Dc handwerken die het scboone, het aengenaeme eu het nuttige vereenigen, waren in overvloed en verbééldden eenen waeren rykdom van kunst en liefhebberv. Men zag er kerk- cieraeden en andere stukken, in goud, zilver, zydeelc. gebor- duerd en dit met zulke uyljnunlende fynheyd dat men èr zich moeyelyk een denkbeeld kan van tnaekeu. Onder andere lairyke koslelyke bordnersels, verwonderde men er eene coiffure vóór eene russisehe dame in brusselsehc applicatie, met goud en zilver dóórwerkt en van ecne verrukkende schoonheyd. Dit slach van borduersei is onlangs hier in 'l land gebragt en de eerste uytvoering is in 'l gestfgt van Oosterzeele bewerkt. Eyn- delyk hel ware te lang hier at de versehillige handwerken aen te haelen die deéze ryke tentoonstelling hebben vercierd, het zy genoeg te zeggen dat men zich niets schoon, niets nuttig, mets aengeqacmniet npodzaekelyk kan inbeéiden dat in t pensionnaet van Oosterzeele tiiel geleerd word, zoo dat men zonder aerzelen mag zeggen dal di; ouders die hunne kinderen aen de zorg en onderwys der Ajtoslolinncn-van Oosterzeele toevertrouwen, nooyt in hunne verwagting zullen hedroó- geu zvu. Men scltryft ons uyt Ninove Macndag laelstleden heeft hier de pleglige prysdeeling in het gestigl van M. G. Heyntans plaets gehad. Nooyt hééft men in onze stad luysleryker plegtig- aeyd bygewoond. Twee Kooren, zyn met veel kunst' en ensemble uylgevoerd. Het sehelleren, zoo eygen aen jonge stemmen wierd hier door eene aengenaeme welluydendlteya vervangen. Verseheydene alleenspraken, en het blyspel Le Charlatan zyn geheel naluerlyk en met eene waere fransche uylspraek gespeeld. Het spyt ons hier te moeten melden dal SI. Heyntans, die tot dusverre een ouafhanglyk gestigt had, deéze onafhanglykheyd aen hel gouvernement komt le slaglotleren, stellende zich aldus onder '1 patroonschap eener onzedclyke vryheydsverkrenking die al de waere Belgen versmaeden. Men scltryft ons uyt Opwyck Maendag laestleden heeft te Opwyck de pleglige prysuytdee- ling plaets gehad in hel Pensionnaet van SI. Lindemans-Van Bever. Eene buylengewoone lairyke menigte van den defligslen stand, henevens een groot getal geestelyken woonden deéze feesl hy, en gaven daerdoór aen die véél beloóvende jongheyd een bewys, hoe Itoogzy hunnen iever en poogingen in de leller- haen schatten. De prysuytdeeliug wierd voorgezeten dóór den wel eerw. heer De Couinck, deken van Sl-Gudula kerk van Brussel, den wel eerw. heer deken van Opwyck, den eerw. heer pastor van Baerdeghem, de agtbaere Iteeren De Smet oud-volks- verlcgenwoórdiger, en den burgemeester dier gemeente. Ver schillende Muziekstukken, dóór de leerlingen met véél smack uylgevoerd, verleévendigden dezelve. Slet de grootste voldoening wierdeti de ondersclteydene declamatieoefeningen dóór al dc aenweézige toegejuycht, waeronder voórnahntelyk de stukken, getiteld La fêle inlerrompueles lerreurs du village, de gausche menigte verheugden dour huune keva I ligheyd. De beste geluygenis, welke wy van dit ges'ligt konnen geéven, is den groeten steeds toeneemenden bloey, welken het op zoo korte jaeren hééft verkreégen, en ook dat alle ouders overtuygd zyn, dal hunne kinderen hier een grondig, godsdienstig en weélschappelyk onderwys genieten gepaerd met alles wat men in de zamenleving nuttig moet weélen. Maendag laetst 11a de prysdeeling aen de leerlingen der leegerc Opperscboól te Aelst, heéfl ahlaer ook plaets gehad de uylreyking der pryzen en diploma's aen de leerlingen der geineente-schoólen van liet eerste schóól ressort, w elke in den wedslryd op G September 1849, deel genomen hadden. Den eersten prys is behaeld dóór Désiré Meert, leerling der school van den verdienslelyken onderwyzer M. P. Blom, te Moorsel. Ter deézer gelegenheyd hebben de Moorselaers getoond dal zy de geleerdheid hoog agten, dóór de eer welke zy den overwinnenden leerling hebben aengedaen. De har monie der gemeente is hem lot aen de Ploeg, (Aelsl-Mylbeke), te gemoel gegaen, en heeft hent van daer, onder het geschal van hel muziek, geleyd tol in het lokael der gezegde harmonie. Den geestdrift der toegesnelde menigte was'groot 0111 den bekroonden leerling gelnk te wenschen. Na eenige ververschingen genomen te hebben, hoéft meer gemelde harmonie deézen leerling stoetswyze naer zvn buys geleyd. Wy kunnen niet nalaeten de inwooners van Moorsel in liet algemeen en de leden der harmonie in het byzonder den lof toe te zwaeyên, welken zy verdienen; vóór de eer welke zy meergemelden leerling hebben aengedaen; alsook de school van Moorsel aen te beveélen alwaer zoodanige leerlingen ge vormd worden, en waer hel onderwys op den christelyken godsdienst en goede zeden gegrond is. Heden, om vyf ueren, zal de daer toe benoemde commissie de pragtige gotjden medalie, als leekeu van erkentenis van wegens zyne medeburgers, aen den aglbacren heer doctor Meirsschaul toereiken. Wy zullen hier over een wóórd spreéken in ons V van zondag. Onzen jongen stadsgenoot, M. Joseph Dc Windt hééft deézer dagen zyn derde en laetste examen vóór het doctoract in de genees- heel- en vroedkunde met groole ondcrscheyding afgélegd en aldus zyne sludiebaen geëyndigd op eene wyze die aen weynige leerlingen gegeéven word. Öpmerkzacm is 't dat dien kundigen jongeling niet in een zyner examens macr wel in alle zonder uytzondering dien palm van uylmuntendlieyd hééft geplukt, 'tgeén bewyst dat hy zich van in '1 begin zyner studiën op eene voórlreffelvke wyze op dien gewigtigen lak Iteéft toegelegd en aldus aen zyne medeburgers eene" zekere waerborg oplevert van 't gcéit hy eerlang zal verriglen. Wy ntogen thans als stellig aenkondigen dat hy zich onder ons komt vestigen. Den heer Joseph Carreer deézer stad, komt thans zyn laetste examen van doctor in de rcglen, vóór den jury af te leggen. Indien men den Courrier de Louvain gelooven moet, zou den minister van openbaere werken, hy de herncéming van de zittingen der kamer een wets-oulwerp voórdraegen vóór de daerslelling van eenen yzeren weg van Gend itaer Brussel langs Aelst. LAETSTE BUYTENLANDSCHE TYDIA'GEN. R'oomen, 4 september.Ridder Pinelli, den sardini- schen afgezant, is dóór kardinael Antonelli als enkelen particulieren ontvangen geworden. jNiels is bekend over den nytslag dier onderhandeling doch het is moeyelyk eene naby zvnde oplossing te geinoet te zien van die netelige kwestie, zoo lang het kabinet van Turyn niet eenige wyzigingen zal doen aen zyn eerste besluyt. Het romeynsch hof' is gekwetst geweés't dóór den grond en den vorm van de piëmonteésche hervormingen, 'liet is te wys en te voórzigtig om er niet te kunnen beslui ten een concordant te teeltenen, dat die hervormingen, welke noodzaekelyk geworden zyn, zou regelen. Doch zoo lang men poogingen zal aenwenden 0111 het concordant te doen doórgaen als eene goedkeuring van al het geéne er gedaen is, is het ook te vreezen, dat den II. Stoel niets zal toestacn. Op tien theater van Rerbino is den II. Vader dóór eenen looneeispeéter uy lgejouwd en bespot geworden. En wel verre van hel voorwerp der algemeene veragting en verouliveêrdiging te weézen, is den komediant dóór dc aenweézige met dollpi drift toegejuycht. Edit dagblad meld dat den gouverneur van het kasteel te Turyn is afgezet geworden, omdat hy te toe- geévend geweest was tegenover den aertsbisschop va» Turyn, tydens zyn verhlyf in die sterkte. Den vroómen aertsbisschop van Froibttrg (Baden) den heer von Vikari, eenen gryzaerd van diep in dj zeventig jaeren, heeft te voet eene bedevaert naer Rooinen ondernomen. Eergisteren ten dry tieren namiddag kwamen twet jonge lieden, studenten of kunstenaers naer hun uylwen- t dig te oórdeelen in liet gestigt van den heer Ronziit wapenmaeker te Montmartré, die ook eene schóól vóór hel pistool-schieten houd. Zy hadden 50 kogels gevraegé en, ieder op zyne beurt schietende, hadden zy er reells 28 geschoóten, toen den eenen zyne pistool bêreydeude aen den anderen zegde «TVtt, voorde laetste, de'goede!» i en ten zelfden tyde de tromp van de pistoó! onder zyne kin pluetsende viel het schot en den ongeltikkigen tuy- melde bloedende op den grond. Het zy nu de laeding te kleyn was, het zy den mond van het wapen te vast gedrukt wierd om ér de lucht in te bieten, althans is het, dat de wonde niet doodelykis. Eenen geneesheer die onmiddellyk ter plaets geroepen wierd, gaf den gekwetsten de eerste verpleéging, doch zonder den kogel, die in liet gehemelte van den tnond vast zit, uyt de wonde te haelen. Den jongeling is naer het hospitael St-Louis overgc- bragt, in eenen betreurensiveêrdigen toestand. Men heeft geene papieren by hem gevonden, die hem zouden kun nen doen kennen. Frankfort, 10 september. Linz word aenmerkelvk versterkt. De Oostenryksche regeéring moet reeds eene som van 8 millioen guldens tot dit evnde toegestaen hebben. Den heer Victor Tesch, minister van justitie, is te Arlon met 214 stemmen op 216 stemmers, lot volksvertegenwoordiger herkoózen. Er waren twee witte biljetten in de slem bus. Een dagblad meld dal den naem van Charles Rogier gegeéven is geworden aen eenen belgisehen treynsleéper, die volgens een nieuw systeem gemaekt is. M. Genetello, onderpastor le llansbeke, is tot pastor u Bambrugge benoemd en reeds gcïnstalleérd. M. hilleul, onderpastor le I.ehheke, is tot onderpastor te llansbeke benoemd. - M. D'Hauiver, onderpastor te Sl-Laureyns, is benoemd tot onderpastor te Lebbeke. Deézer dagen is gansclt de hofstede, gcbruykt dóór Jan Van der Burgt, landbouwer te welle, by Aelst, de prooy der vlammen geworden, ten gevolge eener onvoórzigtigheyd. Niets was verzekerd. Men berekent de schade op 4090 franks. Men berekent dal het gelai tegenwoordige en geweézene leden der Welgeéving, welke den Koning, den 23 deézer, in het Natiepaleys op een banket zal vereenigen, tot 505 beloopt. Een dagblad zegt uyt egle bron le weéleu dat den koning ter deézer gelegenheyd het eerekruys van zyn order zal vergunnen aen al de leden van het Nationael Congres, die hetzelve dos niet bezitten. Men léést in den Courrier de Louvain Gelyk wy het voórzeyd hebben, is het kollegie van den IIoogen-Heuvel, 't welk den roetn onzer stad uytmaekle, en vóór de inwooners eene bron van welvaert was, door de zoo gezeyde liberalen, die op het sladhuys zetelen, geslagloflérd. De overeenkomst, bestaendc tusschen de Universiteyt en de stad, is opgezeyd, en er is bcsloóten dat het stcdelyk bestuer liet Gouvernement eene schóól van anthaglelyk onderwys van den ieegeren gracd zal verzoeken, en zich'zelven belasten met de inrigting der humanileyten. M. den reluor der Universiteyt had zich nogtans zeer gewillig en toegeévend getoond, om lot eene overeenkomst le geraeken. Macr gelyk wy het reeds hadden gezegd, de onderhandelingen wierden macr aangeknoopt, om de openbaere denkwyze 0111 den tuyn le leyden, want sinds lange was de afschaffing van het schoon kollegie besloóten. Den pastor-deken van Paturages (Henegouwen) hééft de medalie geweygerd, welke Item vóór zyn menschlievend gedrag, geduerende de heersehing van den cholera, loegekend'is. Ten e'ersten omdat het gouvernement in de uyldeeling deézer ver geldingen met le veel partydigheyd le werk gael, en ten tweeden omdat hy gcenen loon verlangt, wanneer hy niets anders hééft gedaen dan zyne pligl vervuld. Karei Geerickx, bakker le Brussel, zegt, dat hy den tyd niet heéfl om zich met de voddery van de garde civiek bezig te houden hy gaet naer geene revue, noch exercitie en laet zich macr vcroórdcelen zoovéél men wilt; ja ntaer op 19 juny laetst kwam den tambour-mailre met een mandaetje van arrestatie om Karei uyt zyne bakkery naer de Karmelieten te leyden, deivyl hy iveygerde zyne boeten te belaelen. Karei was "juyst bezig met brood te knecden en had zyne handen vol deeg, toen den lambour-major hem al agter by" de kraeg kwam vatten; liarel yiei niet mis; hy dééd als of hy verschool en sloeg den langen lamltour zyne hand vol meêl"en deeg in het aengezigt zoodanig dat mynheer den tambour er uytzag, net als eenen bcmodderden witten beer; vervolgens ontstond er tusschen bcyde eertc worsteling, waerdoór den tambour agterover in het nat meêl viel, niet zynen uniform gansclt gescheurd, en als hy er uyt opstond was hy byna door liet meêl verstikt. Intusschen- tyd dal hakker en tambour, in de mocle of in den troch in het meêl lagen te worstelen, was er eenen politieman ter hulp gekomen, die den witten bakker en den geivilten tambour naer de Permanencie leyddealdaer wierd een procesverbaellje legen den bakker opgemaekt, en Karei heéfl dien ten gevolge gisteren op de regtbank van Brussel 8 dagen gevang betrapt. Zoodat by, die een ander in dc moele of troch hééft willen werpen er zielt zeiven diepst in gedompeld vind.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2