ZONDAG 29 SEPTEMBER 18ÖÖ. VÏFDEfl JAERGANG210. AELST, den 2 8 September. Dit blad yerschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoenen die voor een geheel jaer inschreven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen iu ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveérdige klaglen of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaeis in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CLIiJLE SL'Ot verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persooncn die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen gehevm ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. BODE van E wei teel die van 100 f. I) wae 'stac LIEFDAEDIGE LEGATEN OF BEZETTEN. Toen M. De Ilaussy gelukkiglyk liet ministerie van justicie veriaeten had, dagten eenige goede inenschen dat de zaeken zouden veranderen, dat men een eynde zou gezien hebben aen de menigte kwellingen, parlydigheden, ongeregligheden en dwingelands-akten van alle slach die men dagclyks levcrdue- ren had; maer hoe deêrlyk heeft -men zich bedroógen gevon den Nieuwe feyten en akten hebben klaerlykdoen blyken dat, indien er in hel departement van justicie eene verandering van persoon geschied is, er den zelfden geest is gebleéven en geene beternis ie verhoópen of te venvagten is; dat, met de aenkomst van den advokact Tcschden sodalis lischen gecsl, die geenen den minsten eerbied hééft vóór. liet geheyligd regt van den eygendom, noch voor den uytdrukkelyken wil der mildacdige geévers of lestarnentmaekers; daer zal bi yven heersehen dal in dit departement altyd den lust zal gevoed worden van met de geestelyken vyandiglyk te handelen, te plaegen en te beslryden al wat hel klerikael toehoort, gelyk men in de libcralislen-lael spreekt. Den Moniteur heéfl ons reeds de proef dergelyke dier akten •gegeéven; wygncn er eenige acnhaelen c-a èr een woordje tegen lossen. Den eersten is een legaet van 1,000 guldens waermede den edelen heer Moretus van Antwerpen, hel wel- daedigheyds-bureel dier stad begiftigt; den tweeden aki is een gelyk legaet van 1000 guldens ten behoeve van het weldaedig- heyds-bureel van Hoboken. De bestendige deputatie van Ant werpen had, op verzoek der genteenleraeden van Antwerpen en Hoboken, en dóór twee verseheydene beslissingen van 28 juny en 2 augusty II., bemagtiging verleend die legaten to aenveérdenMaer die twee beslissingen dóór de provinciale overheyd genomen, zyu dóór twee koninglyke besluyten van 3 en 31 augusty lest vernietigd Hel eerste besluyt was legen- geleekcnd dóór minister De Haussy, bei tweede dóór Victor Tcsch. De redens op welke MM.'De Haussy en Tesch hunne besluy ten steunen, hebben zy gezogt en gevonden in den art. 70 dér gemeentewet. Nieuwsgierig om te weéten.hoe dien art. luyd, nebben wy denzelven geleózen en bevonden als volgt Zyn onderworpen aen het advies der provinciale bestendige deputation cn aen de goedkeuring des koningsde volgende voorwerpen5° J/e akten van donation en testamenten wanneer deéze, de 3000 franken overtreffen 4° noylans zal de goedkeuring der bestendige deputatie vergenoegenals de ff weerde de somme van 5000 fr. niet overtreft.» Daer liet beloop der som van elkeen der'bovengemelde lega ten slegts van 2000 ff. is, zal eenieder van gedagt zyn dat die legaten niet begreépen worden onder deéze die "de koninglyke goedkeuring uoodig hebben, en dal de goedkeuring der bestendige deputatie génoegzaem isMaer men zal zonder den weêrd gerekend hebben, wyl de twee wyze minis ters liet geheel anders gevonden hebben. Hunne vernufllieyd heéfl eenen fynen middel gezogt om het tegenstrydige le kunnen beslissen.... Zy hebben verklaerd dat de twee sommen der twee verschillige legaten zullen byeengebragt worden, en gelyk de lotaele somme dan de 5000 fr. overtreft, is er de goedkeuring des konings uoodig, en dus, zeggen zy, zyu wy gemagtigd een besluyt te ncémen waerdoór de beslissing eh goedkeuring der Antwerpsche deputatie vernietigd worden He wel, leézer, is dat niet rap te werk' gaen T i's juyst gelyk als of eenen vrederegter de sommen van verseheydene proces- zaeken zou te samenvoegen om een lolael te vinden dal groot genoeg zyn zou om hem onmagtig te konuen verklaeren kennis van de zaeken te konnen ncémen. Eenige dagen nadien vernieuwd minister Tesch zyn liberael werk. Den 8 deézer inaend doel hy aen den koning een besluvt teekenen 't géén eene beslissing breekt van zelfde deputatie, die de aenveêrding goedkeurt eener gifte aen de kerkfabriek van Bornbem gedacn, waerby er in de kerk dier gemeente einen jaerlykscben dienst gefondeérd word met uyldeeling van 100 brooden aen den armen van Bornbem. De redens die minister Tesch in zyn besluyt bvbrengt, zvn waerlyk curieus: De kerkmeesters van Bom hem zyn niet "in stael eene btooddceling aen den urmen te doen: 7 zyn slegts de leden van het Weldaedigheyds-bureel welkedaerloe bckwaem zyn! Kan men dvvaezeren en belachelykeren klap vertellen W éét M. Tesch niet dat er met bonderde zulke giften dagclyks dóór de kerkmeesters uytgevoerd worden Waer is de wet die aen de kerkmeesters verbied in de kerken brood te deelen Maer 't is al dal nietmen is bedugt dat de geestelyken daer profyt vóór den godsdienst zouden uytlrekken, dat zy daermede eene gelegenlieyd zouden vinden om den armen nevens het lichae- melyk brood hetgeeslelyk voedsel tegeéven Want het eeiiig oogwit van geheel den liberalistischeu haspel is van alles te seculariseéren, gelyk den koppigen Willem alles zogl te pro test antiseéren. Men ziet hier Klaerlyk dat den nieuwen minis ter Tesch de voetstappen volgt van M. De Haussy, eu de secu larisatie lol de uyterste paelen.wilt dryven, wyl zelfs de kerk-mecslers hem aglerdogl inboezemen. Plegtigheyd der eerste steenlegging van de Kolon des Congres cn der Grondwet, die plaets had den 25 september 1830. Volgens het byzonder programma deézer pleglighcyd, afge kondigd den 19 september 11. hebben de oude leden des Con gres, der opvolgende en tegenwoordige wetgcévende kamers zich, óm 11 ueren des voórmiddags, in de zaelen van het Natiepaleys vereenigd. Aen den Zuyleningang was eenen groo- ten trap gemaekt die geheel den ba icon van liet eerste verdiep des.buylengevels van 'i paleys lang-,den kant vaii 't Park om vatte; men trad er binnen door de glazen deuren van cVoude SenaetzaelDeézen trap dééd een zeer goed effekl. Vóór het paleys, aen den voél van den trap, bevond zich eene fonteyn zeer kunstig gemaekt en vercierd waeruyl veélsoórlige waler- straelen in ue boogie gaven van aen bet paleys tot aen de nieuwe Congresplaets, waren de Wetslraet en nieuwe lloyael- slraet zeer smaekelyk vercierd en gevlagd.... Eereposlen der burgerwagt en linietroepen bezelleden de Congresplaetsde legioenen der burgerwagt der stad en voorsteden benevens de garnizoenstroepen vormden eene dobbele haeg in de straeten langs waer den stoet moest dóórtrekken om zich naer de plaets der Kolonne le begeéven. Ten i 1 12 uere vereenigden de leden van 't Congres en dei wclgeéving zich in stoel om naer bedoelde plaets le trekken een peloton ruylery opende en sloól de marsch. Ten 1 uere is den Koning uyt zyn paleys gekomen zich naer de Congresplaets begeévende. Vreugdeschoten kondigden dit vertrek aen. Aen den voel van den trap is Z. M. vergezeld dóór den hertog van Brabaud en den graef van Vlaenderen, ontvangen eu tot aen de plaets geleyd. De pleglighcyd begon met eene redevoering van den Koning die wy zullen tragten le geéven. Men heéfl er in bemerkt dal den Koning vuerige wenschen uylleop dat de grond wet, hel meesterstuk van het Congres, zoude bewaerd en onge schonden aen liet nagcslagt gclaelen worden..Verscheyde toehoorders cn voornaemelyk eenige oude Congresleden, zegden dat hel eene gedugllc les teas voör de mannen van iicl nieuw politiek, He niets anders beöogcn dan de vernietiging des works van ons Vaderlandsch Congres van 1850, en men wierp de oog en op Frcre, Ho gier en op de liberalistische sleépdraegers die agler hun stonden. Na den koning, hééft M. Dumon-DumoiTier, voorzitter van den Senaei, eene redevoering uylgesproken. Men wéét dat dien lieer i'ranschman is uyt bei Noorder-deparlenieut, zoo dat men kan oórdeelen boe aerdig bet gevonden wierd dat dien vrem- deling was aengeweézen om over onze akten en over de revo lutie legen de Hollanders te spreéken men weétook dat bet nog al moeyelyk voor eenen franschman is van wel den zin en den geest onzer instellingen te begrypen; maer dit is niet te verwonderen, wyl onze voórnaemsie bestuerders ook vremde- lingen zynde, zy zich weynig met onze nalioualileyt moeien bekommeren, in zyne redevoering, heéfl men bemerkt dal hy onze oude provinciale administration beknibbelde, waerdoór hy heeft getoond dat hy deéze niet kende en niet wist dat alsdan de Belgen van al de provinciën eene volle eu heylzaeme vryheyd geuóólen en dat alsloen hunne weiten op de nauwkeu rigste wyze geëerbiedigd wierden;, het is waer, tot dan toe hadden zy nog ouder liet jok niet gewéést der Fransehen noch onder dat der philósóphico-maconico-libcralislisehe klubsecte. Na M. Dumon-DumoiTier, is den advokaet Verhaegen met een geheel boekdeel vóóruytgetreéden, 'twelk gy geheel heeft uytgeleézen zonder aen de vermoerde toehoorders de minste zinsnede zyner zwaerlyvige plevtrede kwvi te schelden. Ooi. heeft hy vcrveélend vóór iedereen geweest. Ily hééft helge- sclnedkundige der revolutie van 1850 en de werkingen des j Congres gegeéven. Zyn verhael, ofschoon lol verveélens to. \erdrietig, was nog onvolledig, want hy heelt verzweégen welke rol hy gespeeld en wélk deel hy aeu de revolutie geno men heéfl; hy hééft ook vergcélen te zeggen vóór welke redens hy de plaets van suppleanl vóór het Congres gewevgerd hoéft. Wy zullen op die twee redevoeringen nog terugkomen, m.u wy zeggen dat zy zeer slegt in d'ooreu geklonken hol -. Llken oogenblik hoorde men onder de toehoorders m. r opryzenenfluysleren; men was byzonderlyk veroniweêrdigd er twee zulkepersoonen uytgezogt waren om te komen spreek over de revolutie, over T Congres en de grondwet, en uil in eene zoo plcgtige en gebeuglyke omslandigheyd, lerwyl den president van het Congres nog leéfde cu de eerste plaets der magislratuer bekleed. Ook lyorde iedereen en beluygde zyne ontevredenbeyd over de weynige agling van den kani dés mi nisteries jegens den éerbiedweèrdeu heer De Gerlache, maer men heélt ook den waerom onzer liberalisien gevoeld, bun oogwit is begreépen geworden T was zoo eenen toer dien men aen '1 Congres speélen moest, men moest er de veragling op werpen, want zyn geheugen moet uylgewischt worden, wyl al de poogingen der macouische secte strekken om zyn werk le verdelgen. M. De Gerlache dien hoóu, dien smaed le wel begrvpende, heeft de pleglighcyd niet bygewooud; dit was den uytdnikkc- lykvH wenseh /.yner ainbtgcnoóicn vau T.Coifgiey, vactfttrrrrfr tr* Brussel bevonden en de schandelyke handelwyze van 't minis terie gevoeld en naer weèrde geschat hadden. Vervolgens heéfl den minister van inwendige leézing ge geéven van het koningiyk besluyt van 24 sept. 4849, 't geen do oprigling ecner Gedenkzuyl ter eerc van T Nalionael Congres vastgesteld hééft. Vóór dat den eersten steen gelegd wierd, hééft men in eene metalen doos een afschrift der grondwet en nationale munsluk- keu gesloólen (maer men heeft geene herrinnerende medaliën die er ook toe geschikt waren, gezien; misschien zyn zy nog niet geslaegen.) Decze doos is geplaelsl in eene diepte welke, in de fondementen der Kolon gelaeten was; op hel oogenblik dat men er den (leksteen overlegde; M. Dumorlier en veel der liberalistische vrymelselaers-sectc moeten draegen. Alsdan is men overgaen lot hel leggen van den eersten steen, die eenen dikken, granielblok is. Den Koning heéfl, met een zilveren truweel, veischeyde laegen moortel gelegd welk voór- beéld dan ook dóór de princen, MM. Dumon-Duinorlier, Ver haegen en Rogier is gevolgd gewéést.... Men heéfl dit alles met geene goede oogen gezien want T was de comcdie te verre, dry ven Er is ook maer zeer weynig geestdrift geweest, en 't géén er was, was vóór den Koning eu bestond iu eenige vivat's die wierden uylgegalmd. Maer geheel de stad was in droefhe\d wegens de onirusibaerende tydingen over degezoudhevd onzer gelfefde Koningin. Verseheydene leden van liet Nalionael Congres die nog iu weézen zvn, hebben de plegtigheyd niet bygewooud, cn zonder de persoonelyke uylnoodigingdes Konings zou er by na niemand aemceézig zyn geweest, T géén er veéle verklaerd hebben. Men bemerkte dc afweézigheyd des presidents van 't Con gres, van MM. Raikem, graef De Merode, graef Louis De Ro- biano, graef De Meulenaere, den abt Verduyn, Dubus oudsten, baron Osy, (welken meer consequent geweest is dan M. Ver haegen) van A. Genilebien, van welken er véél gesproken wierd uyt oorzaek van eenen brief dien hy aen minister Rogier gescbreéven bad, waerin hy hem zegdedat hy de plegtigheyd der inrigting eener herrinn erende Kolon tereere van 't Congres niet kon bywoonen, op hel oogenblik waer er slegts gewerkt wierd om de conslïlutie te vernietigen en 't werk des Congres te verdelgenVan dien brief wierd veel gesproken wy zullen er op terugkeeren Na de plegtigheyd lieéft den Koning de burgerwagt inoogen- schouw genomen; al wederom weynig geestdrift... Ten C ueren is bel groot banket begonnen in eene daerloe wel geschikte en fraey vercicrde plaeis van hél natiepaleys. Men bemerkte er voórnaemciyk eenen waterval van waer eenen ligten stroom neérdaelde die een aetigenaeni gemurmel ie weég bragt.Den

De Denderbode | 1850 | | pagina 1