vanERERVENis ERERF. etc. Men ovezwcége, zonimige sterve lingen draegen hunne éygene Veroórdeeling op hun voorhoofd. In haere zitting van zaterdag lest heeft de correction- neéle regtbank van Dendermonde den heer döclor Lie- vens deézer stad, verweézen 1» tot eene boete van 25 franken en 2° tot het betaelen van al de onkosten aen de burgedyke party, dit vóór eenen brutalen slag toege- bragt te hebben aen den Opsteller van den Dender-bode, welken zich slegts burgerlyke party had aengesteld om het regt te hebben aen den advokaet var, M. Lievens te antwoorden. Het geen gedaen zynde, hebben gemelden advokaet en doctor Lievens zeer prysbaer geóórdeeld stillekens te zwygen en geen half woórdeken meer te lossen. 'T is den heer advokaet Van Wambeke deézer stad, welken de pleytrede der party Lievens, op zyn gemak ten gronde wederlegd hééft." Deéze zaek is ten onzen volle genoege afgeloopen, gelyk wy het van den onpartydigen en deftigen regter hadden verwagt. Dat de schoppers, slaegers en stampers hieruyt een voórbeéld neémen en hunne brutale driften leeren intoomen. Den lo deézer maend is de diligencie van Barce lona naer Valence omgevallen op de plaets Torreta ge naamd, naby Orapera gelegen. Den weg is dóór eenen afgrond omboord, in welken het rytuyg neérgestort is. -14 revzigers, die zich in hetzelve bevonden, den conduc teur, den postillon en het gespan zyn er by omgekomen. De piëmonteésche ministerieéle dagbladen hadden beweerd dat verscheydene bisschoppen aen den H. Vader de goedkeuring der wetten van Siccardi gevraegd hadden. Dit is een louter uytvindselde uengeduyde prelaeten zyn juyst degeéne die de protestatie van den aerls- bisschop van Turyn tegen gemelde wetten ondersteund hebben. Dynsdagen woensdag 11. hebben in onze hoofdkerk aendoen- lyke plegligheden plaels gehad. De eerweêrde heeren E. Monlils en L. Callebaut, heyde professors in hel kollegie van Gee- raerdsbergen, hebben hunne eerste misse gedaen, welke door een groot getal geloovigen is bygewoond geworden. Den dvns- dag celebreerde den eerw. heer Monfds, hygeslaen door de zeer eerweêrde heeren De Hert, deken onzer stad, en Meui, princi- pael in opgemeld kollegie. Des woensdags was hel de beurt van den eerw. heer L. Callebaut, welken over vyf-en-twinti" jaeren door onzen agtbaeren heer deken was gedoopt, en als zevenden zoon der eervolle familie Callebaut, te hoek' gesteld Den jongen celebrant had insgelyks de eer onzen vtrgrysdei! doch nog in volle gezondheyd verkeerenden herder voor index te hebben, als ook door zynen oom, den eerw. heer Callebaut' pastor te Hofstade en door den schoonbroeder zvner zuster, den eerw. heer De Laroyére, pastor te Maria-Lierde te zvn bwe- staen. Beyde jonge priesters hebben zich lot volle genoegen hunner eerweêrde konfraters en agthaere familiën zeerwel van de hoogsteerbiedwecrdige en hcyligc laek gckweétcn De talryke geloovigen namen een levendig deel aen het groot geluk dal de jonge levieten benevens hunne familiën genoolcn des te meer daer MM. Monüls en Callebaut altyd de meest slij tende voorbeelden eener onberispelyke leéfwvze gegeéven hebben. \\f ook voegen onge welgeme'ende gelu'kwenschiimen aen die hunner talryke vrienden en medepriesters. Wat wy hier niet mogen slilzwvgend voórbygaen, is de def tige uytvoering der mis van Mercadante, waer toe de heeren seminaristen onzer stad en omliggende, hygeslaen door de heeren leden der congregatie van O. L. V. Hcirielvaerl deézer stad, zoo welwillend hunne talenten en uylgclcézene stemmen hebben geleend. Deéze uytvoering enkelyk met begeleyding dei- orgel is inderdaed verrukkend geweest en hééft eens én vooral bewcézen dat, het grootsche, het verhevene,het waerlyk Schoone vati het kerkmuziek weézenlyk gevonden word in den slali«eu zang waeraen de heyligheyd der mysteriën al kacrcn indruk konu byzelten. De pei soonen welke in de post-kantooren zyn ingeschreé- ven en ons blad voortducrend verstaen te ontvangen worden verzogt die inschrijving zoo haest mogelyk te ver nieuwen om alle vertraeg in 't verzenden te voorkomen. Niettegenslaende al de poogingen der nvdige, afjonstige en schier geheel verdroogde klubspartv van Gceraerdsbergen hebben wy stellig vernomen en hebben het innig genoegen zulks als egt te mogen aankondigen dal hei bisschoppelyk collegie dier stad veét leerlingen hééft aengewonnen. 'T is als of de afjonstigheyd der liberalisten en hunne woede teen dit zoo trcffelyk gesligl er den zegen aen loegebragt had van wvd en breed hebben studenten er plaels besproken, zoodat hel personneét buytengewoon zal vermeerderd zyn. Dus, kwanten van den Geersbergenaer, gééft er maer vuer op, trekt den eer- weêrden heer Meul, principael van dit collegie, maer dóór de modder, 't zyn goede recommandaliën voor 't gestigtlicn tnacr dat gy zwart word, tiert maer dat gy opzwelt, doch ziet wel toe dat gy niet openberst gelyk eenen rotten proukappel want dan zal er veel volk komen naer kyken. De heropening der klassen in het bisschoppelyk collegie der II. Catharina te Gceraerdsbergen, is vastgesteld op 8 October eerstkomende. Men word verzogt een verschil te maeken tus- schen dit gestigt van middelbaer onderwys en het pensionnael cf leegere school door de broeders Josephielen ahlaer bestuerd. (Journal dc Èruxelles.) EFFEKT DER L A ND IIO U W-EX DOS ITIËN. Mm leest in dc Nieuwe Gazet van ThieltMen zegt dat boer Dchcegher, van Watou, in twee exposition, den eersten prys van hel graen bekomen hebbende, zynen proprietarisdie eenen Franschman is, zich zoo gelukkig agl de beste hofstede van dc omstreek te bezitten, dat hy boer Delieerher vyf honderd franks meer van pagt heeft doen betaelen. wilde hy niet verhuyzen. Advies aen de belgische landbouwerspaglers van hofsteden en kampers in de exposition. LAETSTE BUYTENLANDSCHE TYDIN GEN. Men leest in eene correspondentie Gisteren, na de gcoote krygsbeweégingop liet Sarlory-pleyn, te Versailles, hééft de schoone en zwierige marketenster van liet eerste regement karabiniers een kleyn borreltje sacré-chien overgereykt aen Louis-Bonaparte, met de wóórden Avous, mon PrésidentDen president hééft dat borreltje met veel bevalligheyd aenveêrd en hetzelve in eenen wip uylgedrouken, zonder meer grintacen te mae ken dan eenen ouden snorrebaerd vau het groot leger des kevzers. KOPERE GELDMUNT. Ten gevolge van een bcrigt van den minister van binnenlandsche zaeken die de outmunling der 5 en 10 fransche cenlienislukken doet herinneren, is dit slegl geld, waervan wy sedert verscheydene jaeren overlaeden waren, thans geheel zyne weerde benomen en sedert vyftien dagen is er eene verschrikkelyke menigte in Vrankryk gezon den. Tol nu toe wéét men nog niet wanneer dit geld niet meer gangbaer zal wcézcn; de koophandelacrs zullen geheel wel doen dezelve niet meer te ontvangen. Wy hebben vernomen dat het bclgiseh gouvernement reeds 50 e. rcglen per kilo gesteld heelt op het inkomen van dit geld uyt Vrankryk en het fransch gouvernement verboden hééft dezelve uyt Vrankryk te laeten gacn. Dit zyn twee middels die dit geld gansch en geheel uyt ons land zullen bannen, en ons zal waerborgen van alle nieuive verliezen die wy door het nog ontvangen van het zelve, zouden kunnen ondergaen. Om alleenelyk een denkbeéld te gcéven van het verlies dat den koophandel sedert 5 weékcn reeds gedaen heeft wegens deeze stuyvers, zal liet genoeg zyn alleenelyk te doen aenmer- ken dat de uitwisseling en hel vervoer van dit geld in Vrankryk middelmaelig genomen, 5 p "!0 heeft gekostveronderstellende dat men er in Vrankry k voor 10,000,000 gezonden heeft het geen waerscliynelvk beneden de weézentlykheyd is, zal men vinden dan den belgischen koophandel een verlies van 500 000 Ir. heeft gedaen: In 1849 noemde M. Rogier den heer Andries van Leuven die al meer dan een jaer dood was, lid van den jury der weé- tenschappen. Welnu, dit jaer verleent hy hem twee eermedaliën voor zyne zelfsopolfering tydens den cholera Eene medalie is veileend aen den lieer \icca, militairen-aelinoesenier te Leuven, en aen den lieer Yicca, vicaris te Leuven zie eens hoe ligtzinnig men omgacl met belooningen. Men schryft uyt Gend 25 september.Gisteren heeft eene prysscliieting in de citadel plaels gehad vóór de manschappen van het baiaillon onzer liurgerwagt, welk dóór den agtharen lieer ridder Dc Coninck aengevoerd word. De prvzen, dóór dcezeu kommandanl geschonken, bcslonden in een cylinder uerwerk, een koppel pistolen en eenen eere-sahel. Men verze kert dat de weêide der gezamenlij ke voorwerpen tot 500 francs beliep. Den 1" prys is ten deele gevallen aen den heer Poelman winkelier op dc kleyne Botermerklden 2" aen den heer Radens, en den 3" aen den heer A'. Lefebvrc, schilder, lievde Langeiniint. J Zondag middag, hééft men op den Kouter te Gend oenen kerel aengehouden, die bezig was met eenen lieer zvn uerwerk uyt den zak te ligtcn. M. den minister van binnenlandsche zaeken heeft doen wcélen dat de vredercglers, die uyt hoofde hunner bediening vry van den dienst der hurgerwagt zyn, de belasting nie* moeten betaelen, daergesleld dóór het art. 73 der wet van den 8 mey 1848. Indien de goddeleosheyd van Lambert Ernst eenieder verontweêrdigd hééft, belgedrag zyncr herouwhehhende mede- pligtigen heelt daerenlcgen eikeens hert geraekt. Den dag vóór hun vertrek naer het gevang van Gend zyn zy dc H. tafel gena derd en hebben zy met eene stiglende iiilogenheyd de II. Com munie ontvangen. Vóór de lialsregling van Ernst hadden zy reeds hunne gebeden hy die van den aelmoesenier gevoegd om den ellendigen lot het berouw te brengen, en als de karre 'was gekomen, om hem naer de slrafplaets 1c voeren, wierpen zy zich alle op de kniën om de bermherligheyd Gods voor den verstok- len booswigt al" ie smeeken. Een kind vau 15 maenden, Fr. Van den Beken genoemd by eenen werkman te Geeraerdsbergcn te voedsteren gepiaetst' is dynsdag in eenen mestput gevallen en heeft er in het leven verloóren. Eenen zevcnlienjaerigen jongeling, genoemd Pieter De Smet, eeigisteien le Zele, by Dendermonde, eenen zwaeren wagen geleidende, stronkelde en viel onder de wielen. Men heeft slegts een lyk van den grond geligl. Den gemeenteraed van Gheel' hééft besloólen dat hy aen het bestaende kollegie de bescherming vergunnen zal. Deéze tiding zal met vreugde vernomen worden door de familiën, die de stevigheyd der studiën in dit gestigt hebben kunnen w'cêr- deren. Wy ivenschen den gemecnteracd uyt er herle geluk, om dat hy de belangen zyner hestuerden hoven den partygeest heeft weéten te plaetsen. Den 25 deézer maend, des namiddags, is er 1e Oost-Duyn- kerkc, hy Nieupoorl, eene hofstede, met al haere afhankelijk heden den oogst, den halm, enz., dóór de vlammen verslonden. Deéze hofstede was den eygendom van Mev. de weduwe Meers- seman, van Ypcren, en dén paglcr Lapeine, die ze gebruykle verliest vóór zyn deel 10 duyzend franks. De gebouwen waren verzekerd. De oorzaek van dit rampgeval is niet gekend. M. Bruggeman, notaris te Ursel, is deézer dagen overleden, liet is den vierden nolaris die in het arrondissement Gend binnen den tvd van livcc maenden sterft. Op den engelsehen spoorweg is eenen trei n, die vee ver voerde op een konvooy met reizigers geloopen, 'met liet gevolg (lat de twee stoomtuigen van het eerste en dit van liet laelsté byna lelterlyk wierden verbryzeld. Den sloókcr en twee per- sconen lan hel een konvooy zyn gedood, lerwyl eenige reizi gers in eenen bedenkelyken toestand verkeeren.' Men schryft uyt New-York (Vereenigde Slacten), den 5 septemberIndien men de beriglen geloovcn moet, welke ons uyt de Yereeniging toekomen, zou den oogst nog nooyt zoo overvloedig geweest zyn. In 1848, jaer, merkweerdig door den groolen overvloed van koorn, hééft men in de Vereenigde Maeten 126 millioen mudden tarwe, en 538 millioen mudden tarive mgeschuerd, en dit jaer zal men ten minste 200 millioen mudden tarwe, en 700 millioen mudden tursche tarwe inoogs- ten. Uyt deezen overvloed moet naluerlyk eene daeling op de graenen en liygevolgopal deandcre levensmiddelen voortkomen. Men schryft uyt New-York, den 7 september Er zyn twee stoomschepen in onze haven geloopen, komende van Califormen. Het een brengt vóór een millioen en het ander voor twee millioen en half dollars goudslof mede. Onder wet is op een deczer schepen den cholera beginnen woeden en men zegt dat meer dan 100 persooncn er aen bezweéken zyn Correspondenlicn uyt Haïti, melden, dal 'L. M. keyzer boulouque 1, zeer veel geneygdheyd schynt te hebben om de willekeurige en dcspolicke liandelwyze, welke zyne onder- daenen met zoovéél gclatenheyd verdraegen, ook op de daer verblyvende Fransehen toe le passen. Inderdaed hy had reeds twee dier laetste doen aenhouden en in de gevangenis werpen den eenen om dat by in eene samenspraek met eenen vriend eenigztns liet groot getal beambten van hel gouvernement be knibbeld had; den anderen omdalhy 'l slagtoffer geweest was van eene pooging tol vergiftiging, door eenen neger, zynen knegt, op hem gepleegd. Dit laetste feyt zal liet grootste getal onzer ieézers ongelooflyk schynen, hoewel hetzelve nogtans geheel met de waerheyd overeenkomstig is. Den neger, die aengehouden was onder de verdenking vau vergiliiguig, verontschuldigde zich met le zeggen, dat hy slegts die pooging aengewend had, uyt verontiveêrdiging tegen zynen meester, die zich altyd zeer onbeleefd uytdrukle over het gou vernement van Haïti. Dit stelsel hééft eeti goed gevolg gehad, den neger is iosgelaelen en zynen meester in zvne plaets ge vangen genomen. Den franschen vice-consul, welken tegen die liandelwyze geprotesteerd had, ivierd onbcleéfd van de hand geiveézcn. Hy heelt onniiddelyk hiervan kennis gogeéven aen den consul- gcnerael te Port au Prince, die dan ook die zaek spoedig in handen genomen hééft, met het vast besluvl om ze kragldadig voort le zetten en alle mogelyke hersleilthgen te evsschcii erders weet men nog niets aengaendc die kwestie. FRANSCHE REPUBLIEK. P.inys, 25 september. Men verneemt dat de landbouw commissie, geraedpleégd over het middel van tegenwerking der aerdappelziekle le vinden, voórgeslagen heeft, de plant te hernieuwen. Den minister van koophandel zal dien ten ne- volge nieuwe vruglen uyt Peru doen komen, het land, van war de vrugl oorspi on keiyk is. Zie hier de totale opgave vau de wensehen, welke doé-r generale-raden over de groote kwestie der herziening van de Grondwet geuyt zyn Van de 85 generale-racden, die den 26 augusty vergaderd zyn hebben er zich 52jnet min ol' meer beradenheyd vóór de herzic- n«"g gdfyt. 53 hebben zich onthouden of de voorstel len belrekkelyk de herziening verworpen. TYDINGEN UYT ITALIË1V. Roomen, 15 september. Den moordenaer van den ongeluk kigen gracl Rossi, die sedert langen tvd vrugteloos door het gouvernement opgezogl wierd, is thans èyndelyk aengehouden. De instructie van die zaek is hernomen en word met de meeste kragtdaedigheyd voortgezet. Niet is egler gekend aengaendc de omstandigheden of de medepliglige, en de geheymzinnigheyd over die zaek word zoo nauwkeurig en zoo 'streng gehouden dat men zells den naem van den aengehouden nog niet kent.' Men mcld hel volgende nopens hel gehoor dat den II. Vader aen M. Pinelli vergund heeft e. Toen men M. Pinelli acnkondigde, bevond zich Mar. Bcr- nabo, secretaris der propagande by den 11. Vader. Deézcn 'prëla wilde zich verwijderen, doch Z. U. deed hem blyven. ii De zaek van Pinelli icas zeer slcgl, maer hel scliynl dal hu middel heeft gevonden het spreekwoord te bewaerheden Causa patrocinio non bono pejoi- eril. llelzy doornaluerlyke onbè- kwaemheydhclzy dal hy door dc tegenwoórdigheyd can dm stadhouder Clirisli van het stuk was gcbragl, drukte hy zich nu l dc grootste moeyte uyt, en scheen zelfs tc gevoelen hoe bagteloos zyne bewijsgronden u-aren. Hy zou vooral op dit punt acnqc- drongen hebben: dat de politieke veranderingen in den Piè'monl ook eenige verandering noodzacklen in de zaeken van kerkelijke regellugt, wacrin den Slact belang hééft. Den II. Vader zou doen bemerken hebben dal dert II. Stoel zich legen gcene veranderingen in de regellugt verzette, byUldien zy noodzackclyk warenmaer dal hy dezelve niet vergunnen kon, wanneer zy niet gevraegd waren. Den II. Vader licéft gezeyd dat hel mocylyk ware een nieuw concordael le sluylen, op 't oogenblik dal men de oude koncordac- ten onder dc voelen treed. Dewyl den Pümont denkt een traklact. met den II. Stoel gcsloólen, te mogen overtreden, zou een ander traklact geenzins den I'icmonl, maer enkel den Paus verbinden Vl anl morgen zouden cr in den I'icmonl op nieuui politieke veranderingen kunnen plaels grypen, cn kragtens het grondbegin sel, welk het kabinet van Turyn wilt doen gelden, zou het de thans gevraegde overeenkomst andermael mogen schenden. Den sardiniaenschen afgevcêrdigdcn mei eenige levend,q- heyd verklaerd hebbende dal dit beginsel in den Picmont als publiek regt aenveêrd was, zou Z. II. hem onderbroken lubben, zeggendePiano, Piano, M. den commandeur, let op dal gy uw land met lastert met hel eene dcnkwyze toe le eygenen, die wellint maer degeéne van eenige by zonderen is. a Ten slotte, M. Pinelli is nicl zeer schitterend geweest en hééft zich weynig voldaen verwijderd.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3