ZONDAG 6 OCTOBER 1850. VYFDEA JAERGAAG. 1\' 211. AELST, den S October. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoneen op 20 centimen den drukregel. De persoenen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad dpen plael- sen. Indien iemand reglveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal CUIQUE SüUM. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denaemender persóonen die ons cenige stukken zouden begeèren mede te dcelen, zullen gchëyin ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gecne stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoneen, geld etc. vraglvry toe te zenden.De redactie van dit blad gelasfzich met al wat den druk aengaet. BODE DE VREMDELINGEN EN HET CONGRESFEEST. Het brusselsch blad, VÉmancipalion van zaterdag, geeft de volgende regelen M. den generael Chazal heeft, by de oogcnschouio van 25 sept., het bevel over de liniclroepcn gevoerd. De gclegenheyd <t gehad hebbende te pcêrd op de bolwerken of boulevards, vóór het front der burgcrwagt te passeéren, zyn eenige geroepen van a bas chazal wjt eene compagnie opgesleégcn op zelfden oogenblik is den generael blyven staén en hééft hy gezegd Men roept a bas den generael chazal ik daeg dien of die CC UYT WELKE DIT GEROEP HEBBEN LAETEN HOOREN, ziCH TE DOEN KENNEN, DAT ZY UYT DE RANGEN ROMEN EN I)E OORZAEK VAN DIT <t GEROEP UYTLEGGEN. WAT VIEREN WY HEDEN Het FEEST DER ONAFHANGLYKIIEYD IR IIEB ER MYN DEEL IN GENOMEN, IK WAS IN DEN STRYD VAN 1850 M. Chazal is verbitterd en verwonderd geweest dit geroep te hooren nogtans het moet niet zeldzaem voorkomen dat men, op dit oogenblik, in Belgién roepe, weg met de vremdclingen Men heeft zich niet al te véél over de vremdclingen te beloóven, voórnaemelyk de belgische vaderlanders van 1850 en deéze welke reglzinniglyk verknögt zyn aen de vryheden die ons de grondwet van dit tydslip waerborgt, 0111 dit geroep aen alle zyden des ryks niet te hooren weérgalmen.... Wy vieren het feest der belgische onafhanglykheydzegde M. ChazalMaer hoe word dit gevierd, en wie werkt er mede aen dit nationael feest? Wy denken dat de Belgen het met meer geesdrift zouden gevierd hebben indien hun, land niet onder de vremde beheersching, onder de behcersching van eenige Franschmans gedrukt wareDe Belgen zouden het feest hunner ontvoogding met meer voldoening hebben gevierd, hadden zy het droevig schouwspel niet gehad te zien dat de helden der feest dry Franschmans ivaren en cenen Orangist van egt ras!. Ik heb vóór de belgische zaek gcslrccdcn, zegde ook M. Chazal... Men wéét wel dat eenige Franschmans zich geduerende de septemberdagen van 1850 getoond hebben maer hoe veel Belgen hébben er niet hondermael meer uylgemunt dan die wevnige Franschmans, onder welke laelsle er gevonden worden die slim en rap genoeg geweést hebben zich in de beste plaelsen te nestelen, terwyl zoo menigen verdienslelyken Belg vóór alle belooning en erkentenis van diensten aenTvaderlaud beweézen, op slraet geworpen is Den major Slildorf welken, lydens de septemberdagen van 1850, te Brussel, hel bevel voerde, welken dóór zyne kloek- mocdigheyd en doorslepene krygskunde 't legerkorps van Prins Frederik wederslaen en met een kleyn getal stryders den zcgenprael behaeld heeft, welken in 't gevegt een been verloor, dien verdienslelyken man is met een zoo gering pensioen gestorven, dat hy, vóór 't. overige zyner dagen, hééft moeten stiel doen 0111 aen de armoede te ontsnappen Den divisiegcnerael Klump, eenen deftigen krygsman, aen wien 't vaderland zoo véél verschuldigd is, wegens zyn bewon- derensweêrdig gedrag te Gend, lydens hel heetste der omwen teling, toen "hy er "de groole tegenomwentelingsparly der Orangisten bestreéd en beteugelde, dóór wie? vóór wie? en waerom is by zoo schandelyk van zynen graed afgezet En nogtans, hy had andere titels 0111 over eene divisie bevel te voeren, dan deézen die hem vervangt... Is er eenen krygsman die groolere diensten aen de Belgische zaek beweézen die kloekmoediger in 1851 tegen de Hollanders gestreéden heeft, dan den dapperen generael Constant D'hane de SteenhuyzeDe inneéming van Bautersem en zyne wonden konuen hiervan geluygeuis geéven.... Welnu, na hel volle vertrouwen des konings genoóten en langen tyd het ambt van grooten Stalmeester in 'l hof bekleed te hebben, komt minister Chazal hem met eene zending naer Duytschland belasten om er nieuwe peérden aen te koopen, zending die den generael D'hanc voorzeker niet mogt aenveêrdcn zonder zyne weérdig- heyd te krenken, maer die niets anders was dan een voorwendsel om hein uvt het hof te konnen verw vderenE11 hierin hééft de vremde coterie maer al te wel geluktAldus wierd dien dapperen Belg behandeld welken van'tslach dier hoogmoedige niet is die de zotte verwoendheyd hebben zich aen 't hoofd van een leger te plaelsen, zondei^ooyt het vuer van den vvand gezien te hebben maer hy mogt zich beroemen de veldslagen onder Napoleon bygewoond en, vóór zyne hooge daeden, op 't slagtveld te St-Martin in Champagne de eeretcekens op zyne borst te hebben zien hangen 'T is aldus ook dat véél andere Belgen, welke aen T Vader land véél groolere diensten beweézen bebben dan die weynige Franschmans,"aen de deur gesmeélcn zyn om plaets vóór die vremdclingen te maekenIs het dan te verwonderen dat er in Belgién'geroepen word Weg met de vremdclingen En 'tzyn die vremdelingen welke ons komen sprcéken en redevoeringen doen over onze onafhanglykheyd over onze grondwet, over onze vryheden die wy dóór de omwenteling van 1850 bekomen hebben!! Is't niet sedert die vremdelingen aen 't staelsrocr gekomen zyn en Belgién beslucren, dat onze grondwet zoo deerlyk verscheurd is, dal zy nauwelyks nog aen een hangt Wanneer onzen voórlrelfelyken souvereyn op 25 september lest, aen den voet der gedenkzuyl uytal de rcgl- zinnigheyd zyns herte dien zoo vaderlandschen wensch uyt- drukte namelyk dal onze constitutie zuyver en ongeschonden aen hel nagcslagl overgeleverd worde Ware het te wenschen geweést dal den vorst'had konnen hooren wat de vaderlanders en waere Belgen van welke hy op ditoogenblik omringd was, zegden, te weéten dal liy zou mogen verzekerd zyn van de verwcezenlyking zyner wenschen, indien de slaelsleugels waren toevertrou wd aen Belgen en aen deéze byzondcrlyk welke bewy- zen van verkleéfdhcyd aen onze instellingen hadden gegeéven en op welkers vaderlandsliefde men zicli gcruslelyk mag betrouwen. Welke mannen voorzeker niét inoeyciyk om vinden zyn; want, wat de vyanden onzer glorieryke omwenteling, de vremdelin gen en al de inlandsche Smcrdissen ook doen, nooyt zullen zy er in gelukken de gevoelens van vaderlandsliefde en nationa- lileyt die in Belgién beslaen en altyd bestaen zullen, te ont moedigen of te verzwakken, gevoelens die zich op het oogen blik van gevaervoór d'onafhanglykheyd, overal zullen doen gevoelen. V De septemberfeesten of de herrinnering onzer nationale onafhanglykhyd zyn hierleAelst dóór eene haetelyke kwelpartv gevierd. Men hééft de burgenvaglen van 2 12 uere tot (i 1/2 uere onder de wapens gehouden en de burgers zoodanig afge mat, het soldaetjesspel honderde inael naer alle duyvels is verwenscht. Den hoeybussel hééft ook geduerende vier neren op zyn peêrd in penitentie gezeten volgeérn zou hy eens afgestapt hebben, maer men had den trap of de katrol vergeéten mede te dracgen om dit aerdig maeksel van zyn peêrd te helpen. V M. Cornelius Evit hééft zyn ontslag gegeéven van suppleant by ons vredegeregtHad er eene duyt aen vast geweést, den man zou dit niet gedaen hebben.... V 'T Verbond van Aelsl zegt dat helden gloed van 'l libera- lismus in zyn hert voelt blacken en dit bewyst het slim blad dóór de toejuyehing van het verplaetsen onzer maendelyksche beestenmerktProficiat met zulk liberalismus V Het Sluyerslraetje digi by de kerk, ,is thans een weynig hermaekt. Dit straelje was te voóren zoo oneffen en vol putten; dal men zou gezegd hebben dal het alle naglen doorpenen hoop verkens.opgevroeteld wierd. 'V Als iemand op zyne eer zweert dat eene zaek zoo is, en als den zweêrder in hert en ziel wéét dat zy anders is, wat is dat vóór eenen man? Kan men vertrouwen hebben in zulke gasten V Maendag moet er gelol worden om de leden van onzen regeéringsraed aen te duyden welke het toekomende jaer aen eene herkiezing moeten onderworpen worden.... Smerdis, Joureten tutti quanli mogen eenen bedeweg beginnen te doen 0111 zich hel lol gunstig te maeken, want anders zyn zy opge schept.... Er zou eene gedugtige boschklopping konnen plaels g'TPen Het kermissen, feestvieren, wandelrydcn, te pronkslaen etc. etc. gael nu uyl zyn vóór onze ministers van plezier, er valt nu kwestie van le werken en nuttige zaeken vóór den aen- slaenden wetgeévenden zillyd gereed te hebben, op dal de kamer haere zittingen aen geene beuzelingen moele ver kwisten. liet nieuw politiek dat, vóór zyne aenkomst, zoo veel nieuwe redmiddelen legen de armoede, tegen de kwynende nyverheyd en landbouw zegde te hebben, hééft byna nog niets anders 'dan feesten, kavalkades, proeessién, exposition van kooien, patalers,~raepen, zwynen, koeyén etc. gebruykt 0111 die gewiglige takken, welke aen Belgién leven en voorspoed moeten byzelten, le doen herbloeyëu en te begunstigen. Maer wy bedriegen ons, 't nieuw politiek hééft nog wal anders gedaen: H hééft onder andere verscheydeue nutlelooze maer geldverslindende en vryheydskrenkende wetten gestemd; *t hééft een groot getal kozyntjes en vriendekens in vette postjes ge- sleéken; 't hééft dé openbaere schuld met een vyfligtal mil- lioenen vermeerderd; '1 hééft de contribuiién verhoogd 't hééft de vryheyd van den armen by akte van uyterslen w il te ge denken, gansch vernietigd; 'l hééft de paepen gekwollen, de religieusen geplaegd '1 hééft den afkeer en tweed ragt in 'sleden en dorpen doen ontstaen; met een woord, het nieuw politiek hééft, onder schyn van eerbied, onze kostelyke grond wet in een doosje onder eenen onlzaggelyken granielblok begraeven, en nu komt het eyndelvk by allé geméenieraeden geld bedelen 0111 steenen le "koopen ten eyude het gewigt waermede de grondwet thans begraeven ligt, zoodanig te ver- zwaèren, dat zy nooyt meer kunne verryzen... Maer, halte hier, sehynheylige vremdelingen halte hier, gv omgekeerde oran gisten halte hier baet" en heerschzugjigè liberalrsten Uwe inziglen zyn gekend, denkt gy de grondwet onder eene om zeilende steenmassa beduiven te hebben, gy zyl mis; de grond wet, die de Belgen met bun bloed gekogt en bezegeld hebben, is in hunne herten gegriffeld, en voórtaen zullen zy waeken op al de akten wacrdoór gy zoud poogen hel minste daervan uvt te wissclien. Au zyl gy" gekend, uw masker is afgevallen, ver- leyden of begoochelen zal 11 voórtaen omnogelyk weézen Nu blyfl er te zien wat gy vóór den aenstaenden zillyd gereed geiuaekt hebt; dry jacrcn" hebt gy tyd gehad om uwe goude beloften te verweézenlyken, nu wagten wy naer hel vierde, maer gedenkt dat het ook 't laelste zal zyn," indien gy geeöen anderen weg inslaei. VERSCHIL TUSSCHEN EENEN ZIEKEN EZEL EN DEN AELSTEllSCHEN GEE RA ERDSBERGENA EII De naluerschryvers zeggen dat, als eenen ezel ziek is, hy den minsten last dien men hein oplegd, zonder schaemte afwerpt, hierdoor bekennende dat hy geene kraglen hééft om het hem opgelegde le draegen. Dit laet zich gcmaekkelyk verslaen, maer dat eenen kloeken manskerel met knevels, bokkenbaerd etc., gelyk den opsteller van den Geeracrdsbcrgcnacr, Meester Lie- vens, hel exempel van den zieken ezel napoetsl, ziel daer iest wat wy des te min begrypen, omdat hy nog dóór een zeker getal forsclie koppen is bygestaen. Wy hebben den Gecrsbcrgenaer over zyne schaemlelaóze leugens en valsche aenlygingen reeds cenige keeren op eene zeer gemacligde wyze onder d'hand genomen, en altyd schuyft hv hiervan de schuld op den ngtbae- renheer principael van 'ikollegic, als of dien priester zich liict de kwispelingskens die wy den Gcersbergcnacr toedienen, be- moeyde. Meester Lievens weél zeer wel dat wy de hulp van niemand noodig hebben om hem op zyne duymen le kloppen, datwy nergens moeten gaenom hem ie loeren kennen, wyl hy tot over den kop in onze dikke portefeuille zit, waer nog'l een en 'l ander in sleékt waerdoór wy zouden konnen doen zien welke sóórt van gasten den Geeraerdsbergsehen klubshaspcl gebruykt 0111 zyne zaeken te verdedigen'T is omdat den Geersbergenaer dit alles zoowel wéét als cenen tand dien hv in den mond hééft, dal wy hem by den zieken ezel vergelyken maer indien dit spelleken ons moest komen le verdrieten, of eerder indien wy jegens den lafherligcn kwant die zynen wcé- zenlyken légenslreéver niet durft in d'oogcn zien, er met de vuyle voelen moeten doórgaen, wy verzoeken konfraler Adolphus en tutti quanti het ons niet ten kwaede te duyden, want 't zal zyne schuld zyn. Dat hy den Dender-bode by d'ooren pakke zoo véél hy wilt en zoo veel hy kan, maer dat hy persoonen buyten den stryd laele die aen onzer beyde zaeken vremd zyn. Dal den Geeraerdsbergcnaer gelyk den ezel die zvnen zak afwerpt alle schaemte verloeren hééft, dit bewyst hy dóór hei opneéinen des artikels welk wy hem, over veertien dagen, hebben toegedoiiwen. Wy zyn nieuwsgierig te weéten of hy ook wel den"uyileg der vraegen zou opneémen moesten wy lust bebben of dóór de omstandigheden gedwongen worden, dien uytleg te geéven; dat den konfraler ons dit eens laele weéten, wv zullen hiertoe niemand noodig hebben, hy kan dan zyne woede tegen den eerw heer Meul verdobbelen, welken zich zal uevlevd asten belasterd en vervolgd le worden dóór een blad

De Denderbode | 1850 | | pagina 1