welks opsteller 7.00 aglhigswcêrdig en treffelyk by ons te boek staet. ^ai-TTi-rïrarirrrT». OYER DE MER NIEUWE VRAEGSKENS. Den Dender-bode heeft geduerig het fameus jaglhondckcn hoo ien bassou wegens de geheyme zitting over onze vier nieuwe vraegskens gehouden. Wy laelen hier volgen het voórnaemsle wat wv diesacugaende vernomen hebben. Macndag al vroeg waren Meester Louis en Charles zynen Lncgt by eenLouis deed niet dan gaepen en geeuwen, en dronk, volgens gewoonte, zyn pinljcn water Charles schudde bolde, en leegde van lyd lot tyd een glazeken bitteren. Meester Louis. Na eenen diepen zugt gelaeten te hebben, begint in deézer voegen Charles, ik ben gisteren gevaeren te Bav.... gelyk gy over dry wecken te Singevaeren zyl. Daer zoo wel als hier zyn onze focfelingen gekend van kleyn en groot. Den Dender-bode komt daer ook, en men loopt er mée rond van huys lol huvs; elkeen leest hem onzen haring bra cd daer ook niet: Van als ik te Bav.... toekwam, wierd ik wel gewaer, dat ik niet veel plaisier zou gehad hebben. Den oenen keck op my gelyk op eenen beer, eenen anderen grim lach te in mvn acuzigt, eenen derden mompelde geducrig agler mynen rugge van de veertien duyzend frankskens Ik heb ook dcézen nagt geene oog geloken, ik ben ziek Cii.vki.es. Och! ik wil het wel gelooven, meester; wy hebben overal de confiencie verloren, en daer mée is hel regt plaisier weg als wy onder het volk zyn, wy loonen ons som lyds nog wel wal gecslig, mucr dit gaet benelen de kin niet? in hel hért woont onrust en verdriet... Meestér, gy hebt my lest eenc groole waerheyd gezeyd ik zal ze noyt vergeétcn (i waer ik in myn boerdcryljcn gcbleévenzeyde gy my, en had ik my noyt nocli koopen van dit huys, noch bouwen, noch fabriek, noch andere focfelingen aengclrokken, wat zoude ik nu gerust zyn, en over al zonder schacmlemyn aenzigl mogen loonen Mef.stek Louis. Bliksemswat moet gy my die dingen doórvryven ik hoorc daer ïiiet geèrn van. Charles. Meester, het zyn uogians uw eygen wóórden.... maer a propos, wal zegt gy van de vier nieuwe vraegskens die den Dcnder-bodc ons doel gaen wy hem nog niet antwoorden Meester Louis. Wal konncu wy hem antwoorden, onnoo- zel manneken? Zouden wy hem misschien moeten zeggen dat hy gelyk heeft? dat waer* eene dwaesheyd, wy moeten zwygen dat wy zwccten. Charles. 'T is altyd van zwygen, dat gy spréékt, meester maer met aldal, wy hebben er leelyk geslaen. liet volk zegt dat wy zwygen, omdat wy den Dender-bode niet konnen wederleggen' omdat zy de waerheyd zegt. Meester Louis. Hel volk hééft gelyk met dat te zeggen maer wv, moeten wy dit vóór het volk bekennen, moeten wy ons aen degalge klappen Charles. Meester, ik hoorde lest een geleefd man die de wellen kent zeggen die zwygl als hy beschuldigd word, gecfl le kennen dal. hy pligtig is. Meester Louis. -En als wy pligtig zyn aen 't gcéne waervan wy beschuldigd worden, zullen wy daerom onze schuld vóór geheelde wereld belyden in de gazetten Wy konnen niet anders dan zwygen, Charles, en wagt u wel van nog te spreé- ken van antwoorden.... Charles. Eylas eylaswat zitten wy in nesten wat spyt my dal foefelen August. Eenen feilen klapper, komf binnenhy bekykl Meester Louis en Charles zynen knegl van hoofde lol de voelen, enze»t: Jongens gy ziet er mistroostig uyl, en ik wéét wel wacroin, den Dender-bode hééft u wederom op den hek gezeten., en ik vrceze vóór u, dal het laelslcn keer niet zal zyn. Hy zou nog wel aen andere snaeren konnen roeren, overal waer men gaet, spreekt men op uwe kappc, en voórwacr, 't is toch eene schande van het volk in veertien duyzend francs schulden gebragl te hebben, dat zal Oordegcm noyt vergeélen Meester Louis. Springt op van gramschap, én schreeuw t: August, hebt gy ons niet anders le zeggen als dal, gy moógl 't huys blyven.... August. Louis, gy slelt u altyd in colèie, als men 11 do waerheyd zegt, en in hel minste tegenspreekt. Ik was noglans van daeg gekomen om u wat te vertroosten in uw verdriet. Ik had versclmyde schoonespreuken verzameld uyl oudeen nieuwe boeken maer ik zal zwygen op uw bevel, ik zal u laeler daer over schryvcn, en ik ben in staet om ook aen den Dcnder-bodc mynen brief loe te zenden, met verzoek van den zeiven te willen opneémen lol voldoening van zyne leézers en van alle mistroosligen. Aen den Opsteller van den Dender-bode. Den communalcn racd van Aelst heeft of zal eene zaek moeten oordeelen aengaende eenen weg loopeude van de Slad door den Eenighcm naer Lede. Opdat dezen rued zyn oordeel zoude konnen stellen, hebben alle de aengelande of belang hebbende, behalvons eenen of twee, eene petitie onderteekend die zy aen den communaelen raed hebben ingediend om dezen weg le behouden. De redens om dezen weg le behouden zyn doorslacnde en deel ze ik u geern mede opdat gv, die in uwe regtveerd.igheyd hel algenieyn goed verdedigt, dezelve ook aen het publiek zoude te kennen geven 1° Den weg ligt en is publiekcn weg van over meer dan dertig jarenwant over negen a tien jaren heeft den commu naelen raed, die alsdan bestond, geprocedeerd legen eenen aengelaudcn (nu is er nog eenen bygekommen) die den weg wilde vernietigen omdat hy hem niet noodig heeft. Dien acn- gelanden heeft vóór het reglverloren 2° Vele dezer aengelande hebben den weg noodig om hun land te konnen bewerken aen hei welk zy niet konnen geraeken 3° Zy hebben dezen weg noodig oui zich by winter en om- weerdag naer de stad te begeven De eerste rede beval de twee andere, want had er den weg niet noodig gewecsi, hy zoude er nooyt zoo lang gelegen heb ben en had er hy zoo lang niet gelegen, nooyt zoude den advocaat die voor de slad geplcten heeft, teil dien lydc en dien ik niet ken, het proces gewonnen hebben. Den communalen raed heeft dan over negen a tien jaren gewonnen ten voordeele van de aengelandp en belanghebbende van dezen weg voor liet regl, zoo dat den weg moest blyven. De zelfde redens die dan bestouden om den regler le doen oordeelen, beslaen nu nog; ik en gy, Dender-bode, alle de leden van den communaelen raed en alle menscben die deze zaek nog niet wisten en nu verstaen, zullen zeggen: Den com munaelen racd zal nu oordeelen gelyk hel gcrcglshof over ccnige jaren geoordeeld heeft. Is hel zoo niet, of ware liet zoo niet, ik zoude moeten zeggen dat dezen communalen reeds werkt legen de decisie van het gereglshof; dat hy werkt legen de intresten van ons zyne commetlerende, dat wy aengelande en belanghebbende by gevolg ons by hoogere magt moeten adresseren. In geval van met regt le verliezen voor gouvernement of communaelen raed, verzoek ik alle wets- en vryheydsminnaers te wachten tot dat wy alle konnen medewerken om eenen wyzeren raed by een te brengen. Indien wy op den tegen woor- digen raed niet mogen rekenen, wy zullen op den toekomenden verhopen. Alles in de reglveerdigheyd. Aelsl-Schaerbeke 4 October 850. Eenen Kiezer. Wy zullen deéze zaek eens wfcl onderzoeken; er hangt ons iels van in 't hoofd, en gelooven dat er zal moeten uylleg komen. Wie is den advokaet der voormalige regeneie geweést? Was het M. De Witte Wy zullen het weéten alsook wat hy thans gedaen hééft. Den 20stc" september laelslledcn is Z. II. den Bisschop van Gend in hel kollegie der Heylige Macgd le Dendcrmondc toegekomen, om er de laclste der gecslclyke oefeningen voor de priesters die er ten gclalle van 112 tegenwoordig warente sluylen. Reeds 500 gceslclyken hadden dcrgclyke oefeningen in hel Groot of in het Kleyn Seminarie by gewoond', dus dal meer dan 600 priesters van hei Bisdom van Gend, aen de uylnoodmg van hunnen Bisschop beantwoordende, nieuwe kraglcn in de cenzaemheyd zyn komen pullen, om wctrdiylyk in hunne heylige en mocylyke zending op deéze dagen van beproeving le volherden en dezelve le volvoeren. Zyne Iloogwcérdigheyd heeft op hel eynde van iedere oefening eene lange en zielroerende acnspraek aen zyne gccslclykheyd loe- geslucrden in dcéze vcreenigingen eenen nieuwen kerkgewoon- lenbock riluelafgekondigd, die de vcrschillige kcrkgewoonlen- bockcn in het Bisdom van Gend gebruykt, zal vervangen. Den 21slcn derzclvcr maend heeft den prelael eene wyding in de Kapel van hel kollegie gedaen: 8 onderdaencn van hel Bisdom, waerondcr 2 toebehoorende acn de vergadering der II. Macgd, zyn priesters geworden', 2 hebben hel diaconael4 waerondcr 2 pa ters Auguslynen van Gend, hel subdiaconaet en 4 de mindere orders ontvangen, 2 zyn de lcruyn ycschoóren. Sedert een paer dagen is het gerugt alhier verspreyd dat eenen man van Erembodegem zyne vrouw zoo deêrlyk zou mishandeld hebben, dat de ongelukkige ten dien gevolge zou overleden zyn. Den procureur des konings beeft zich ter plaets begeéven en de aenhouding van den verdagten bevolen. Zyn dóór de politie deézer stad aengeliouden, en naer Dcndermonde gezonden, Joannes Philefont, oud 20 jaeren,, Joannes Bastiaens, oud 20 jaeren, en Nieolaes Basliaens, oud 17 jaeren, alle dry alhier woonende, verdagt van by nagte en dóór middel van beklimming, in eenen gesloten hof, fruyt ontvremd te hebben, ten nadeele van de heeren Van der Smissen, op de Keyzer- lyke Plaets alhier. Eene yselyke gebeurtenis beeft eergisteren de stad Brussel in rep en roer gesteld. De familie Debuyl, sehoenmaekers, in het Doodenstraetje, regtover de St-NicoIaes-kerk, is byna geheel vergiftigd geworden. Die familie bestaet uyt man, vrouw en zes kinderen, waervan liet oudste 15 en het jongste slegts 3 jaeren lelt; de vrouw verkeerde daerenboven in eenen staet van vergevorderde zwangerschap. Eergisteren middag kwam een der meysjes te huys met eene kom kervelsoep, die men haer, naer het schynt, gegeéven had om ze weg le werpen uyt hoofde van haeren slegten smaek.Vrouw Debuyl, denkende dat die soep nog goed was, nam er cenige lepels van en dééd er vervolgens haere kinderen van eéten. Een uer daerna was die familie ten prooy aen yselyke stuyptrekkingen. Eenen hond die de tellooren afgelekt had, stierf byna onmiddellyk. Het was dry tieren namiddag toen eenen doctor aenkwam, en de eerste zorgen toediende. Korts daerna kwamen dry andere geneésheeren aen en weldra waren de vrouw Debuyl en twee oudste dogters geheel hersteldonge lukkiger wyze was zulks hetzelfde geval met de vyf andere kinderen niet, die alle des avonds naer 't St-Jans hospitael gedraegen wierden, waer men de kragtigste middelen aen wendde ter hunner geneézing. Nietlegen- staende al de aengewendde poogingen, bezweék een Öjaerig kind, 111 het midden van de ysclykste folteringen. Een tweede, een 5 a 6 iaerig meysje, is ook gestorven. Men hóópt dat de andere zullen gered zyn. Ingevolge de waergenomen kenleekenen en in afwag- ting, dat men de lykschouwing kunne doen van de doode kinderen, denkt mendat de vergiftiging hééft plaets gehad dóór een kruyd, dat zeer moeyelyk van kervel of peter selie te onderscheyden is, en dat men dolle kervel (ciguö) heet. De vergiftigde soep was in eenen yzeren ketel gekookt zoodat men aen geen kopergroen moet denken. Man had ook gedagt, dat de bloem, in de soep gebruykt, eenige vremde en schadelyke stof bevatte doch niets hééft zulks, tot nog toe bevestigd. M. den kanonik De Smet, groot-penilenlier des bisdoms. en M. den kanonik Yerduyn, pastor van St-Nïkolaes-kerk te Gendzyn lot synodaele onderzoekers en leden van den bis- schoppelyken raed benoemd. M. den priester Beal, professor in liet gestigt van den II. Josephus, te St-Nikolaes, is lot superior benoemd van het gestigt van den II. Ludovicus (kollegie-pensionnaet) le Lokeren opgerigt, onder het opzigt van Mgr. den bisschop van Gend. Ai. den priester De Kuyper, insgelyks professor le St-Nikolaes, en M. B. Beyaert, onder-diaken in het seminarie, zyn tot pro fessors in hel bovengemeld gestigt benoemd. By koninglyk besluyl van den 25 september, is den heer Yan der Schueren lol schepenen benoemd der gemeente Meer beek, arrondissement Aelst, in vervanging van den lieer D'IIau- wer, overleden. By koninglyk besluyt van den 20 september, zyn de vol gende hulpsommen toegestaen 5000 fr. aen het atheneum van Gend 5000 fr. aen de nyverheydschoól der zelfde stad 5000 fr. aen het atheneum van Brugge; 1500 fr. aen het gemeente- kol legie van Yperen. Het is den 9 October, dat de opening zal plaets hebben van de koersen in de katholyke universïteyt te Leuven. De inschryvingen kunnen genomen worden van 7 tot 19 October aenstaende. De opening der sessie van het hof van assisen vóór Oost- Ylaenderen is op 15 October aenstaende bepaeld. Men hééft de gcuaemde Seraphina Yan de Gholen, egtge- noóte J. B. De Cock, oud 45 jaeren, le Baesrode aengeliouden. Die vrouw word verdagt gehouden haeren eglgenoót, die woens dag laetsileden overleéd, vergiftigd te hebben. Een gereglelyk onderzoek is begonnen. M. Seghers, die het goed gedagt hééft gehad op de keer- zvde van het programma der septemberfeesten het afbeéldsel der koninglyke familie te doen drukken, heeft te Brussel 30,000 afdruksels van dit programma aen den prys van 5 cenlimcn het stuk verkogt. Men schryft uyt Leuven dal de inwooners welhaesl het gevolg der vernietiging van het kollegie van den Hoogen-Heuvel zullen gewaer worden meer dan 70 leerlingen die hunne stu diën in dit kollegie deéden zullen niet meer wederkeeren. Wy weéten uyt egle bron dat meer dan 40 jongelingen, die in bovengemeld kollegie verkeerden, zich als leerlingen le Meche- len, Wavre, St-Truyen, Aelst en Thienen hebben doen inschryven. M. Merckaert, van Geeraerdsbergen, lieéfl in den wed- slryd vóór tooneelkunde te Brugge geopend, den eersten prys der lst0 klas in de deftige uylgalming bekomen. In de boertige uylgalming hééft M. Yan lmpe van Ninove den derden prys der lsle klas behaeld. Maendag morgend heeft men den genoemden Albert Yan Kcrkvoorde, landbouwer le Loochristy, by een stuk land vinden liggen, deézeu ongelukkigen had de hoofdschotel verbryzcld. Men denkt dal hy bet slagtoffer eener moord is. Een koninglyk besluyt van 26 september, gemagtigd den minister van finantiën acn de verwers die hem de vraeg zouden doen, toe le laelen de rouwe linnens, vóór eenen zekeren tyd uyt den entrepot te neémen ten eynde dezelve te verwen. Deéze toelaeling zal plaets hebben op de voórwaerden in het besluyt vastgesteld. M. den graef d'Exacrde, oud-dislrikt-kommissaris, lid van verscheydene letterkundige mactschappyën en uytmunlenden landbouwkundigen, is te Exaerde overleden. Een brusselsch blad vraegt boe hel komt dal liet gouver nement, hclwelk kommissiën aenstell en belooningen uylloól't voer alle slach van dingen, welker nut van weynig of geen belang is vóór het volk, niet eens het gedagt gek reegen hééft eene eerlyke belooning acn le kondigen vóór deézen^die zou den kunnen zeggen boe het komt dal de beesten goedkoop zyn en het vlcesch zoo duer is De slagiers maeken 400 fr. van bet vlcesch eener beest, die zy maer 200 fr. inkoopen. Melden visch gaet bet ook alzoo; den vischvèrkooper krygt 50 fr. vóór eene hoevcéllieyd visch die hem le Oostende en Blankenberghe maer 12 of 15 fr. in staet. Advies aen de voórstaenders 'der volksbelangen. Jacobus De Maertelaer, geboren te Lokeren, komt vóór de regtbank, beiigt met eene diefie van 5 fr. ten nadeele van eenen gevangene mei wien hy in den Amigo zat. Den voorzitter Waerom hebt gy die 5 fr. aen dien armen vent ontnomen Anlw.Wel mynheer, vraegt hem eerst ne keer, waerom hy mynen tabak gestolen bad, 'k zou nog liever hebben dat ze myn broek sleélden als mynen tabak Wal zoude gy zeggen myn heer, dal ze u eens beletten een sigarken te smooren Ik zou hem .zyn geld wëérgegeéven hebben, zoohaest mynen tabak verscbeénen zou zyn. Den voorzitter Dal verschoont u niet, en gy zult daervoór eene maend vastzitten.Yraeg: Zonder tabak -r- Anlw.: Zonder tabak.Den bctigtenMorgen vroeg hang ik my op Men herinnert zich nog hel arrest van vryspraek, verleend den 15 july, dóór het hof van appel van Gend, in het geding, ingespannen legen M. Ch. Van der Pulten, gemeenteraadslid lp Onkerzeele, omdat hy, zonder wettelyke bevoegdheyd, de be diening had waergenomen van secretaris der gemelde gemeen te; eene beslissing van de ineerderheyd van den raed had, gelyk men wéét, den lieer Yan der Pullen deéze bediening toegekend, doch de beslissing was dóór de bestendige deputatie niet goedgekeurd geworden, liet hof van cassatie, waervoór de •zaek gebragt was, hééft hel arrest van het bof van appel van Gend verbroken en de zaek vóór het bof van Brussel verzonden. Yrvdag morgend lieéfl er op de brug regt over het Beg- gynhof te Brussel een ongeval plaets gehad. Den doodwagen reéd met een lyk naer de kerk, wanneer eensklaps, wy weéten niet dóór welke oorzaak, de peèrden met den wagen, den koetsier en den dooden in het water geploft zyn. Men hééft de grootste moeyle gehad om alles uyt de rivier le krygen. Eenen Anlwcrpenaer die zaterdag lest met den plezier- trcyn naer Parys vertrokken was, is aldaer aengeliouden omdat hy eene hoeveélheyd cigareu gesluykl had. Hy heeft aen zyne familie geschreéven opdat zy geld zou zen den, ten eynde zich op horglogt te doen los laelen. Dit is eene les vóór degcéne die zouden geneygd zyn hem 11a te volgen.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2