ZONDAG 15 OCTOBER 1850. VYFBEN JAERGANG.— .IV 212: AELST, den 12 October. DE KOLON VAN HET CONGRES. Dit blad verschynl.des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekeningvan den daerop volgenden Zondag.—Den prvs der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 cenlimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschreven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveérdige ldagten ol' gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hv mag op onze onpar- tydighevd rekenen; aen deéfe zullen yvy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle broèhneren, schriflen, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszei I's opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons ecnige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy ue opstellers niet kennen, zullen m ons blad opgenomen worden. Mén word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvrv toé te zenden. De redactie van djl blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CHIQUE SUUJÏ. Vier wapenschilden zuilen de voórzyden der gede.nkzuyl ter cere van 't Nationael Congres, vercieren en de vier voóruaeme vrvhetlen der DRUKPERS, der VER EEN ING ING, der EERE DIENSTEN en van TONDER5YYS verbeeldenMaer, yvy vraegen het, is het yvel aen die verkrenkcrs onzer grondwettige vryheden een gedenkstuk ter haerer gedagtenis' oplereglen? Ja, als men het gedenkstuk aenziet als eenen treurigen grafzerk. Eene enkele dier kostbaere vryheden is nog onacngeraekt gebleéven, naemelyk DE VRYHEYD DER DREKPERS En nog hoe en wacrom't Omdat zy aen de liberalisten party, aen de party die ons laml beheerscht, aen de maconnieke party yvonder wel te pas komt om het volk te verderven, om het volk te verleyden, om den godsdienst te krenken, om het géén er nog zedelyk in Belgiën bestaet, nvt te dooven en te vernietigenWant, voud er de verdervende party geen voor deel in, sedert lang zouden de parketten en openbaere minis- teriên gedwongen geweest zyn liet zweèrd der vervolgingen te trekkenEene tweede reden is omdat men er lot nog toe niet in gelukt hééft onze inagistratuer in dier voege te verdér- ven of te francmaconneéren dat er op haere versla'efdheyd zou mogen gerekend worden Moet men niet alie schaemtc hebben afgelegd om een gedenk stuk te durven opreglen aen DE VRYHEYD VAN VEREENIGING, als men overweegt al de knevelaeryèn en vervolgingen die de hospilaiiere vereenigingen te verdueren gehad hebben, als men ovcryveégt dat legen die zelfde vereenigingen den geest van onverdraegzaemhevd cn ongodsdicnsligheyd zoo verre gedreé- ven is, dat noch liefdacdigheyd jegens den armen, noch mensch- lievcndheyd jegens den kranken en afgeleéfden behoeftigen zyn ontzien geworden Het opschrift der kolon zal vvaerlyk" zeldzaem zyn, als men in goude romeynsche letters op het marmer zal aenlreffen de yvoórden VRYHEYD VAN ONDERWYS En dit met het jaerlal 1850, wanneer de wet op het onderwys, die op den jury en de sludieborzen, en eyndelyk al wat hef onderwys beheert, niet anders strekt dan om die kostelyke vryheyd te vernietigen... Wanneer men Meester Rogier van liet spreekgestoelte hééft hooren uyldonderen dat het gouvernement voórnaemelyk een slaelsonderwys inrigttc om aen het vry onderwys eene mededinging te doenof eerder om hetzelve te vernietigen En als men eyndelyk op de vierde zvde der kolon de woorden zalleézen VRYHEYD VAN EEREDIENSTEN. Zal men niet vraegen of deéze heylzaeme en statige vryheyd zich niet reeds op den rand van dén afgrond bevind Of het raajonismus niet haest middel zal vinden om liet baelelyk Josephisnuis en liet socialistisch Siccardismus van Turyn in te voeren Dit alles is te vreezen als men overweegt wal er voorgevallen is inct de jaerwedde van den Kardiuaelwyi, om de catholyken in Belgiën van de uyloeffening van het kardinalaet te berooven, men zoo verre gegaen is het traktaet met den Hevligen Stoel gesloóten, te miskennen... Dit alles is te vreezen, als men bedenkt wat er dagelyks gebeurt ten opzigte der moeshoven van de buytenpaslors van welkers ge ringe jaerwedde onze liberalisten'nog willen snipperen als de hoven, volgens hun, eenige voeten 'te groot zyn; dit alles is te vreezen, als men in aendagt néémt wat er aengaende het voorzitterschap der kerkfabrieken is gepleegd, en voór naemelyk als men nagaet met welke stoutmoedigheid onze gouvèrriementsmahnen de eerste grondslelsels van rógt over "t hoofd zien met alie testamenten of legaten waer den naem eens priesters in te voórschyn komt, nietig te.verklaeren.... en dit uyt haet voor hel zwart kleed.... Inderdaed, wanneer men dit alles in overweéging néémt, wie zou zyne verontweêrdiging konnen bedwingen tegen dien hoop vremdelingen welke, hier slegls dienende om onze pen ningen op te céten, en ons bovendien nog te beschimpen, de schynheyligheyd 7.00 verre dryven zelfs al de grondwet van 1851 te vernietigen, nog de eer cn de verdienste willen hebben de mannen cn de grondslelsels van dittydstip te vereeuwigen... Ziet, van den anderen kant, den Observaleur, dien orangis ten tolk, weerdig kind van den sprcéker aen den voet der kolon, ziet hem slraet op en straet af loopen om inschryvingen voor het gedenkstuk van 't Congres te bedelen... Zal men niet gencygd zyn te vraegen of dit dien zelfden Observaleur niet is, die hemel en aerde bewoógen hééft ten eynde insehryvers te krygen voor gouden medalie en pen die 51. Verhaeghen, ten titel van erkentenis cn hooge verdiensten, in persoon isgaen bieden aen den grooten sedcschryver van Parys, Eugenius Sue en dit vóór zyn verheven werk, den Juif Erranl Voor dien gulden boek, de Navolging der liberalislcty, waerin men eerst een razend sermoen aeulreft- ten voórdeelc van 'tsoeialismus en Tcoimnunismus, 'tis te zeggen ten voórdcele der plunde ring uwer éygendommen vervolgens de wocdcndsle en eer looste lastering tegen de leerstukken en óetfenitmpn van dién zelfden catholyken godsdienst, die zoo dlep in de herten der overgroole meerdeiyhqjd van Belgiën gegriireld is; en eyndelyk eene verschrikkende onderneéming van ongebondenheyd ën zodobcderf, eene ophooping van al wat goddeloos, vujl cn besmeltelyk isE11 nogtans is heiden tolk van dien Juif Erranl welken lieden rondzwerft om te bedelen vóór de kolon die geschikt is om het aendenken te bewaren van eene akte waerin de vryheden van Belgien en wel byzonderlyk die van zyiien godsdienst en zyner kerk gewaerborgd zynGoeden hemel wat zouden die vryheden, wal. run de uyloefening der ealboiyko religie geworden lea., ,i„„ tóftwr- vatcur en zvnen advokaet geluysterd, wanneer zy de zaék van' den Juif-Errant verdedigen Gelooft gy, landgenoólen, dat men in 1850 de eerste steenlegging zou gevierd hebben van een gedenkstuk ter cere van 't Congres Gelooft gy dat deéze piegtigheyd eenen afct van regtzinnigheyd of een "schandelyk goochelspel is, waerin den draeger der gouden pen aen E. Sue, eene voórnaemc rol gespeéld hééft, lot meerdere eer en glor ie van 't Belgisch parlement en ter welkers belooning den minis ter Rogier, in zynen geest van gespaerzaemheyd, de schatplig- tige nog eenen tand zal trekken 0111 aen hel nageslagt de beé'i- tenis te laeten van den grooten man van 1850...'? Men geloove egter niet dat wy niet grondherlig toejuyehen aen een werk dat, dóór marmer of bions, eene dankbaere gedenkenis ter eere van ons beroemd Congres inwyde en aldus aen hel nakomelingschap de naemen overzette der wetgeévers welke die onsterfelyke vergadering hebben uylgemaeki; maer wy zeggen dat, ingezien de wyze op welke dit getlagt is inge vallen, en als wy het tydstip overweégen wanneer en d'oór welke mannen het verweézenlykt zal worden, men eerder genevgd is te gelooven dat het eene hittere beschimping is vóór Belgiën dal wy denken, en niet zullen ophouden te herhaelen, dat dé waere vaderlanders en opregle minnaers onzer vryheden en van 'l Congres véél heler zouden doen insehryvers te zoeken out zich in maetschappyën te vormen en aldus kragtdaedige middelen te beraemen tegen de overheerschende strekkingen dier vremdelingen, inlandsche Siccardis etc. die geen ander eynde bcöogen dan heiwerk onzer vryheden te vernietigen en ons in de slaeverny van 't maconisch liheralistendom te werpen. deel van de wet; 't is te zeggen hel'verpligt M. Rogier en geheel 't klubsministerie, hoe haetelykdeu godsdienst en het godsdiens tig onderwys hun ook kan zyn hoe zeer die mannen ook ver langen konnen van de jongheid te zien opgroeyën in onvcrschil- ligheyd 1 die wet, zeggen wy verpligt hun, van een. ehrislelyk onderwys te vraegen vóór de schooien van den slaet.en diesvól gens van zich te wenden tolde bisschoppen van wieden clergéten dien eynde zyne zending moet ontvangen. Maer hééft M. Rogier dit reeds gedaen? YCdkomt Jiy in deés gewigtig pupi aen de wet? Wend hy zicli tot den bisschop, in wiens 'bisdom hv eene stadsschool opent, ten eynde daer hel ehrislelyk onderwys te bekomen 5\ el neen liy 51. Rogier opent schooien volgens de nieuwe wet, maer hy ziel naer geen ehrislelyk onderwys, naer geene priesters, naer geene bisschoppen om 51. Rogier lacht met den art. dor wel, die zegt: de minislers'van den godsdienst, zullen acnzogl worden etc., M. Rogier overtreed d'e wotop het middelbaer onderwys, hy is ongetrouw, aen die wetE11 op dal hicraen niemand zon iwvfelen, zie hier hetbewys: in de stad Antwerpen bestond voórtyds eene communale schóól of atheneum; aen die school bad Z. E. dep artsbisschop van Mechelon, een priester vastgehegl, om er aen de leerlingen hel ehrislelyk onderwys te geéven maer Sedert dat die stadsschool eene staelschoól is geworden, cn aen liet helleer van de nieuwe wet of heter gezeulsedert dat die schóól onder liet beslier van 51. Rogier is gesteld, den agthaeren priester aen die schóól vast gehegl, hééft zyne matten moeten rollen, en het gesligt verhie len, en waerotn? Ojn da! hy zich daer alsnu zonder wettig beslaen bevond omdat 51. Rogier te kort blyft aen zyne mi nisteriele pliglen, to,korl biyfi aen het gone de wet hem met Vhioro vaóvd-.-j oplegt en .ypórsghry!'.péidat zicli niet wcud lot den artsbisschop van Mceh'olën,. ten êyndceenen priester vóór deéze school Ie vraegen Hoe lang zullen de Delgen nog getergd worden Hoe lang zullen de klauwen van den leeuw nog gekitteld worden dal hy zyne tanden lael zien Men uagle hel af. GOEDE TROUW V.4N M. ROGIER. Een ieder wéét dat 51. Rogier, dat geheel hel klubsministerie, by liet sluytcn der laetslc zitting onzer kamers, eene wet op het middelbaer onderwys hééft voórgedracgen, en daer hv hemel en aerde geroerd om die wet te doen stemmen die wét wierd van elkeen, uytgenomen van de vrymelzelaers en liberalisten, aerizien als legenstrydig aen de constitutie, om dat zy de vry heyd van onderwys vernietigt die ons door de grondwet "is gewaerborgd zy wierd aenzien als nadeelig, als 'verderfelyk voor de religie, 0111 dat zy geene melding maekte van ehrislelyk onderwys, hel gcén uytsluylelyk toekomt aen de kerk en dóór haere afgeveêrdigde óf hedieiiaers aen de calolyke jongheyd inoel gegeévcn worden. Wat deed 51. Rogier? Ily bragt, of hy liet aen zyne voórgedraegene wet eene verandering brengen, ten eynde de kulolyke party ntin of meer te bevredigen de ministers van den godsdienst zullen aen zog! worden om hel vhris- tclyl: onderwys Ie geéven of tc bewaeken in de schooien van den slaet: dit byvoegse! wierd aeuveêrd, en diesvolgens maekt het HET BESTE IS HIER VOOR DE VREMDELINGEN. Is dit waer ja of seen .Men oórdcele er over uyt liet volgende De twee hoogste jacrwedden die men in Belgiën betaell, worden dóór twee Franschmans opgestreéken, naeinelvk dooi den generael Chapelié en den gencrael Chazal. Wy zullen den budget laeten klappen, ofschoon spraekeloozen redenaer is hv evenwel zoo welspreékend dat er geen wederleggen, aen is. Den generael Chapelié trekt vóór jaerwedde 'fr. 11,000-00 Voor fouragiëu (en hy hééft geen peërd) l,5G8-75 Vóór bureelkosten 3,000-00 \oór bygevoegd traktement als kommandant der schóól5,000-00 \ervolgens geniet hy huisvesting, vuer, lichl.cn volkomene meubeleéring7,051-25 TOTAEL 26,000-00 Dus in 't geheel de ronde somme van 26 DUYZEND FRAN KEN 's jaers Den generael Chazal hééft vóór jaerwedde fr. 16,000-00 Y;ocr bureelkosten500-00 Vóór fouragiën1,825-00 Huisvesting 4,500-00 TOTAEL 25,525-00 Dus het bagatelleken vap 25 DUYZEND 525 FRANKEN hyjaere En dan is 51. Chazal nog verwonderd dat men hier zou roepen Weg met de vremdelingen De uytgaeven vóór de mililaire-sclioól beloopen jaerlyks tot de verhaezende somme van 5 honderd 25 duizend, 6 honderd 25 franken 98 eentimen lederen leerling dier sclioói kost jaerlyks aen 't land 25 duizend franken Zorgt, zwoegt en zweet maer, Belgen. Maer ivagt u wel te vraegen waeraen er geheeie tonnen geld verkwist worden VLAENDEREN, GY ZYT GEREDI Het Verbond van .Felst, eeu dóór pacha Rogier betaeld prulblad, agt zich geluk kig eenige zinsneden te mogen overneémen uyt de redevoe ringen» die by de landbouwtentoonstellingen van Brugge zyn uitgesprokenVolgens tiet Aelslersch bind is den kivvuenden

De Denderbode | 1850 | | pagina 1