HAERE MAJESTEIT, landbouw der Vlaenderen gered door de expositie van savoyën, pastenaken, wortels, verkens, kalveren, konynen etc. welke le Brugge hééft plaels gehad, en om die algeheele redding le hcwyzen, agt hel Verbond zieh gelukkig eenige zinsneden aen te haelen uyt eenige begoochelende redevoeringen die daer uylgesproken zvn'T was op de zelfde wyze (fat onzen kon- frater de heylzaemheyd en egle vaderlandsgeziudheyd der wet op hel midden ondcrwys beloonde, met aen le haelen dal hel gracn in Belgiën 2 fr. 48 c. hooger staet dan inVrankryk!! O dóórslaende en wclgescherple argumenten V Hetzelfde bladeken kreukelt zich als eenen- paling om zyne leézers op te gieten dat de cóngresfeest in Engeland, Duvlschland, Vrankryk en in alle levende» herten van Brussel eene blydsehap hebben verwekt waerdoór de patalerziekte geheel is vergeélen. Onzen bedorven konl'ralcr die zelf getuygd heeft dal hy niet weet wat hy schryfl, is in eene dolle" woede tegen den eenvoudiyen Dender-bode uylgevallen omdat wy de eongresfeesl onder koleuren hebben afgeschilderd die, gelyk <le zyne, met geene muntolie zyn opgemaekt.... Proficiat... V Den 7 deézer, zynde Verloóren Maerulagheeft in open- baere zitting van onzen gemeenleracd de loting plaels gehad der leden welke het toekomende jacr aftreéden. Het was den heer Burgemeester welken de naein.cn uyttrok; maer men mag zeggen dat hy de hand voor de heele klubskoppen niet gelukkig bad, wanl-zy er juyst alle lot den laetsten toe zyn uylgevallen. Hunne naemen zyn alle tweesyllabig, maer zy konnen er op rekenen, eene tweede klubsrol zullen zy niet Ig speciën hebben. Het zyn MM. Dommer, Cuinont, Jou iel, Lievens en Evil. Ver volgens zyn er twee gemaetigde leden uylgevallen, naemelyk MM. Van Santen en Boel. V Hel schynt dat Smerdis en Jouret den raed van den Dender-bode niet gevolgd hebben die hun had gezegd dat zy cenen bedewegdocu moesten, opdat het lot hun voórdeelig zou geweest zyn.... Waren zv, by voorbeeld, naer 't Beggynhof gegaen cn daer aen Sle Begga reglzinnig beloofd dat zy voórlaen zullen opnouden dc bcggyntjes le kwellen en le plaégen, 't is te denken dat het lol bun voor 't naeste jaer zyne gedugtte vuyst nielzou getoond hebben.... Meester Jouret had in de discussie op dc verhooging der bieren zoodanig geklapt cn zoo veel mocyte gedaen oni zyn stelsel te doen doórgaen dat er den man. ziek van geweest is. Nu ziende dalai zyn geklap verloóren was en dat er den Dender- bode mée gelegchen hééft, is hv in eene hcylige gramschap ge- sehoóten en heeft de pen opgeval om de gezegdens der vier gazetten le onderzoeken. Hiertoe heelt M. Jouret in 't Verbond eenen achriflcloozcn brief doen drukken waerin dc redens van dry gazellen wederlegd worden. Aen de Gazelle van Aelsl geeft den slimmerik van op dc vesten, den nacin van Oude Mameer, en dacrméezyn de aenhaelingen der gazelle wederlegd Den Aelslcnaerzegt den brief, is in eene diplomatieke slilzwy- gendheyd gebleéven; 'l Verbond hééft alleen dc egle, onver- valschte nauwkeurige, wyze, beredeneerde en dóórslaende wacrheyd geschreévcn, immers hel kruym van hel heel rapport, zegt M. Jourrl, en dit willen wy zeer wel gelooven, want 't is M. Jouret die zyn cygen zelvcn daer in bewierookt, en hy, dat is zeker, dien man liegt noóyt, hy hééft het beweézen als hy door M. Impcns geinierpelleérd, daedelyk zyne twee vingers om hoog slak en zegde: O Monsieur je vous lejure, je lejure sur mon honncursur mon hommeurje lejureoui.,je le jure clc. cle. En wie zou daer Piedomme aen iwylfelen Eyndelyk word hel re la es van den Dender-bode ook in den sclwllelooz.cn brief vaslgegreépen en als eene acneenschakeling afgeschetst, net als of er M. Jouret alleen over le oórdcelen had.... Maer, den naein van laslcraer geéven is heel gemak- kclyk, doch 'l is wal anders het publiek le doen gelooven dat men de wacrheyd zegt, als men op heeler daed van logenlael betrapt word. V liet Verbond vracgt of men wcél wie dat Smerdis was En het antwoord dal hy den overweldiger vaneenen troon was. Het had beter gezegd dat hy dien troon bekomen had, niet dooi de wapens, maer dóór zyne slimme slreékeiv, zich doende doórgaen vóór cenen anderen. Is het niet op dezelfde wyze dat den légenwoórdrgen Smerdis op zynen iroon-ook is gekomen, dit is le zeggen met zich ook aityd vóór eenen anderen te doen passcéren. In 'l jacr 1830 kroóp hv uyt benauwdheyd in degolen van hel sladhuys, en in 'l jaer 1848, als hy wilde oppcr-ofiicier der garde-eivique worden, sprak hy niet anders als van v eg ten en sterven voor 't Vaderland spoelende aldus de rol van eenen kloekmoedigen man. Als hy eommunael en provinciae! raedslid zogl gekoózen le worden, gaf dien belachgelyken kwant zich uyt vóór eenen dcfligen, bekwaemen en uy/.en man maer alle dfe slimheden zyn nu gekend, even als die van zynen patroon, Smerdis N" 1, vóór dm dag g- komen zyn, en wy, wy zullen ons ook niet langer meer laeteu foppen. Hel Verbond dal zynen hisloriehoek open gedaen hééft om er het verschil tussche'n de 2 Smerdissen le vinden, hoéft waerlyk ongelukkig geweest: wilt hel er absoluel een vinden, wy zelve zullen aen't bladje een aenduyden, te weéten: dal den eersten zonder ooren was, en dat den tweeden daer geenzins van klaegen heeft.... Want V In den brief welken M. Jouret aen zich zeiven zondag laclsl hééft geschreven, zegt hy dat wy moeten óp ons wóórd geloofd worden. v hebben die pretentie, en wv vleyën ons daer over. Hééft M. Jouret de zelfde pretentie misschien niet, wy gelooven hel zeer geérne, maer waerom moet hy thans zoo haeslig zyn om zyne vingers om hoog te sleeken, op zvne horst le kloppen, en op zyne eer te zweéren V Het gegrond overzigt van M. Van Santen in de bcraed- slaeging over de bieren hééft het Verbond doen lachgcn. T is waerscliynelyk dit overzigt 't géén de vrolykheyd van' Smerdis in de zitting van maendag laetsleden nog verooVzaekte. Maer de kalle-trommel, die hem daer eene zoo zwarte hoon brandde, hééft dit gelach in den oogenblik gestild. Wy hebben hem alsdan zyn eerste bewvs van wysheyd zien geéven. kalfe- trommel, welke gehcymcu bevat uwen boezem Als den Stads-secrelaris merkweérdige stuks moet be- waeren, en als hy de zelve, toen men er gebruyk van maeken moet, niet kan voorbrengen, wat volgt hier uyt Ofdathv dezelve hééft laeten ontvremden of wefdal hy onagtzaeiu is. HET VERBOND VAN AEEST EN DEN RYKEN ZWARTEN SIS DE MEIRE. De schoeffel- prael- en hebzugt is eene hoedanigheyd die zekere klubsgasten voórnaemclyk schynt te kenmerken; by dééze doenwyze dan dè logentael voegen, is, volgens hen, den doorslag geéven om als treffelyken libera list aenzien te worden. Aldus bevond zich over dry maenden, zekeren liberalen kwant, koopman in Secrelariaelen, met naeme ZWARTEN SIS, aen een middaginael, gegeéven ter gelegenheyd der installatie van eenen buy ten pastor. Het getal der uytgenoodigde was groot en bestond meest uyt priesters. Zwarten Sis, Secretaris der gemeente, (1) was daer ook, maer of hy er gevraegd was, daer- aen iwylFelt iedereen met groole reden, doch dit (loet niets ter zaek, zulke gasten foefelen zich overal in als er maer le schoef- felen valt. Nu, in dit deftig gezelschap had er niemand iets te zeggen, Zwarten Sis was met volle monden geduerig bezig met zeeveren over 't iiberalismus, over 't versland, de treffclykheyd de kennissen, de vaderlandsliefde etc. etc. der klubsmannen, immers dit ellendig, gesjouwd duerde zoo lang dat er al de aeuweézigen van walgden en den eenen aen den anderen gcduei'ig vroeg of dien babbelzieken kwant nietging ophouden... En wal er 't aerdigste van was, was dat hy zich zeiven en zyne patroonen zoodanig aen de galg klapte, dat eenen jongen priester daer nauwelyks een enkel woórdeken tegen gelost had, of het zeeveren van Zwarten Sis was uyt en 's mans mond viel in slot. Maer ja wel, Zwarten Sis hééft kennis niet T Verbond van Aelslnaluerlyk, want sóórt zoek sóórt, en dan ook moest dien jongen priester dóór't modder gesleépt worden, 't géén niet anders mogelyk was dan met leugens. Alzoo wierd dit besloóten, en zaterdag gaf onzen bedorven konfraler eenen hoop rim ram afonder andere dat dien gees- telyken onder goedkeuring zyner overlieden, dóór eenen gcnieenleambtenaer op zyne plaets gesteld wierd, dat den jongen gecstelyken geene opvoeding ontvangen bad, dat geheel bet trefl'clyk gezelschap over zyne spreékwyze verontweèrdigd was etc. juyst alle zaeken die lelterlyk aen den onbschoften Zwarten Sis toegepast zyn geweestMaer wat is 't, wy willen dit aen Zwarten Sis vóór deézen keer vergeéven, overtuigd dat hy niet geweéten heeft wat hy gedaen hééft 't zy op het middag- mael, 't zy met dergelyke leugens in 't Verbond le doen zetten op het nii'ddagmael vergeélen hebbende dal hy aen de boter- inelkieel niet zat, zal hy waerschynelyk dóór eenige respective glazekens uyt zyn lood en aldus aen 't babbelen geraekt zyn met dit in T Verbond te doen plaelsen, zal hy ongelwyffeld eenig geldelyk belang in 't oog gehad hebben, want 't is ge weéten dat dien ongelukkigen vóór éencn stuyver alles is wat men wilt. Eertyds droeg hy eenen zwarten hoed, thans draegt hy eenen willen, en welhaesl zou hy eenen rooden dracgen als er maer iets te trekken valt. In alle geval durven wy hem vóórzeggen dat hy dient zeer braef le zyn, want by gemakkelyk eene sneé in zyn oor zou konnen krygen waerdoór hy zich zou dood bloeden. Hy peyze er zeer wel op, wy ook hebben een eyken met hein le pellen. 'T Verbond maekt er ook zwaerigheyd in omdat dien jongen priester 't wóórd Smerdis had gezegd, maer dacrin vind niemand beenen zoo min als in de wóórden, janus, Polka, noólenkraeker, gefronsten etc. etc. welke als gewoone spreékwyze zyn aengenomen, zoo wel als lippen den peirendief, jan de vuylbecslplodde den beérruymcrckalcn de mossel mairoosken en meer andere trelfelyke personnagiëndie aldus hunnen welgetmstten naem dragen. vl (1) Wy willen niet zeggen zulle, dat het den broer is van onzen fameuze» Polka, welken ook rondleurder in Secretariaten is.... M. Jourcl geperst en van alle kanten in 7 nauw gcbragl mei de verdwijning zyner stukken nopens de bierencn de onbegrypclyke loochening dier daedzack, poogt zich in 7 Verbond le vcrschoo- nen met le zeggen dal den Dender-bode daeromlrent liegt met eene onbescliaeindlieyd die men slegls ontmoet by menschen die aen de openbaere agting vóór eeuwig vaerwel gezegd hebben. Wy gacn hier hel geen den Dender-bode lieéft geschreévcn nevens dit van 'l Verbond plaelsenen onwcderspreékelyk bewyzen dal dien welken in 't Verbond allccnlylc zegt dal wy gelogen hebben, cenen laffen valschacrd is die de openbaere agting vóór eeuwig verdient le verliezen en dit wegens zyne schandelyke logenlacl IN DEN DESDER-RODE REVIND ZICH. Dit hééft M. Impcns, zoo be leefdelyk mogelyk aen M. Jouret onder den neus gevrevenwel ken seffens in gramschap schoot cn op zyn woord van eer begon le bevestigen dal hy de stukken niet weggenomen had... Dan zegde M. Impcns dal den Secre taris hem verzekerd had dal M. Jour el zyne stukken had weg genomen, waerop den Secreta ris geïnterpelleerd wierd welken deéze daedzack niet durfde loo chenen en dóór stilzwygendheyd er de wacrheyd van beves tigde. Tl at verschil is er nu lusschcn die Iwee gezegdens Onparly- digen leézcr óórdeel zelfmaer 7 géén den lop van dit schand- dalig punt bcrcykcn is, is de onbegrypclyke liglveêrdigheyd cn verregaende dwaeslieyd der gevolgtrekking wacrmede 7 Verbond die zaek poogt le bemantelen. Het spyt ons reglzinniglyk dal wy mei zulke weergalooze dommeriks le doen hebbenZie hier die waerlyk curieuse .gevolgtrekking. Zoo volgt daer uyt vóór iedereen dat liet dossier van deéze zaek of ten minsten de voórnaemsle stuks dóór eenig lid van den raed vóór eenige dagen tot onderzoek genomen waren, of wel dal M. den secretaris de zelve op dal oogenblik onder de band niet had. Dal het eerste eene onbescliacmde cn liglvccrdigc valschheyd is, blykl hier uyt dal M. den secretaris noch iemand dit raedslid hebbe kunnen acnwyzen, ofschoon al de racdsleden acnweézig waren. J\iemand der raedsleden hééft een enkel wóórd gesproken, IN HET VERROND STAET. M. Impcns beweerd hebbende dal M. Jouret de schriftelyke aenmerkingen had weggenomen decs raedslid (M. Jouret,) lol31. Impens met vuer antwoordde dat dit volstrekt onnauwkeurig was, en dat hy zulks op zyne eer bevestigde, 31. Impens ant woordde alsdan dal 31. Den Secretaris hem gezegd had dal MJouret die hadweggenomen 31. Jourei antwoordde op zyne beurt dat indien M. Den Secre taris dit gezegd had dezen heer daer ontrent in dwacling ver keerd had. maer er waren er die óplclleden of den secretaris zoude hebben durven loochenen dat hy gezegd had dal M. Jouret zyne stuks had weggenomen. Zoodat cr geen enkel raedslid kan aengewcézen wor den die de stuks van 31. Jourei zou medegenomen hebben. Dat hel tweede der gevolgtrekking, naemelyk dat den secretaris de stuk ken op dal oogenblik niet onder d'band had, dit is eene kale excusic maer eene groote icacrheyd, want als de stukken ten huyze van 31. Jourei waren, kon ze den secretaris ten sladshuyze onder d'hand niet hebbenhel sladhuys is zoo groot niet om die stukken niet vinden als men niet zeker zou weéten dat ze wegge nomen zyn. Hel schynt ons onnoodig langer op die zaek aen te dringen zy is le klacrmaer toch moeten wy hier herhaeicn de vracg van den catechismus naemelyk V. Wat is zweéren logen de wacrheyd A. lest met eed bevestigen 7 géén men zckerlyk weel of meynl valsch le weézen of ook daer men aen Iwyffcll Gisteren heeft onzen gein een teraed, in openbaere zit ting, de kwestie der verhooging van regten op de bieren, opgelost. Het schepenkollegie had voorgesteld de regten op 95 centimen par hectoliter roerkuyp te bepaelen, welken voorstel is aengenomen geweest. Louisa Maria Tiieresia Charlötta Isabella, KONINGIN DER BELGEN, Is gtsteren morgend ten 8 ueren 45 minneten te Oostende in den Heer ontslaepen. De iivtsteékende deugden met welk dit opregt Moederlyk hert vereierd was, de min- zaeme toegauglykheyd tot dien Schat van Liefde en Goedheyd,"immers de uytmuntend- heyd van gansch 'Haere inborst, zullen onze nog zoo jeugdige weggerukte Vorstin bitterlyk doen betreuren.... Ofschoon nauwelyks 58 jaeren, 6 maenden en 8 dagen, heeft onze hoogst, beweende Koningin het dobbel en drydobbel geleefd, ingezien den ryken, den overvloedigen oogst van verdiensten dien Zy, tydens Ilaere kortstondige loopbaen bad bin- nengeschuerd. O Almogendheyd GodsWat zyn uwe oórdeelen ondoórgrondelykMet eenen slag spreyd gy liet rouwkleed over een geheel land openWaerom die welbeminde Vorstin niet eenige jaeren langer aen Belgiën gelae- ten Waerom de hóóp van ons geliefde Vaderland zoo streng bedreygd Maer, neen, zwygen wy liever en laet ons dien geduglen slag van de Vaderlvke Voórzienigheyd met onderwerping aenneémen, en betrouwen dat de beste aller Vorstinnen, de beste aller Moe ders reeds in de eeuwige verblyfplaets dei- gelukzalige den welverdienden loon Ilaerer tallooze deugden ontvangt, en in eene smee- kende bonding Haere zuyvere gebeden tot den Almagtigen stiert, op dat Ily ons Vader land van dreygende rampen gelieve te be- waeren. Door de dood der Koningin is geheel Belgiën in droeflieyd gedompeld; Brussel en Oostende voórnaeme lyk laeten den rouw blyken. Te Brussel waren gisteren alle winkels en magazynen gesloóten, alle beweéging en handelszaeken wierden gestaekt en geheel de stad ver keerde in eene pynelykc stilte. Hier ziet men hoe zeer onze'Koningin algemeen geagt en bemind wierd. De doórlugtige lyderes is tot den laetsten oogen blik haers leévens by haer voile verstand gebleéven, en heeft met de meeste tegenwoórdigheyd van geest en in eene heylige overgeéving den laetsten snik gegeéven. Geheel de koninglvke familie van Belgiën en Vrankryk heeft zich aen den voet des autaers geworpen waer den eerw. pastor van Oostende eene mis celebreérde vóór de edele afgestorvene Vorstin. Den gemeentcraed van Dendermomle licéft, in zyne zitting van maendag lest, met 6 stemmen tegen 5, den voorstel van M. den minister van binnenlandsche zaeken verworpen, betrek- kelyk liet stigten in deéze stad eener middelbnere school. By koninglyk besluyt van o October, is M. De Ruyter tot burgemeester der gemeente Deftinge benoemd in vervanging van den heer K. Minnaert, wiens ontslag aenveêrd is. Een koninglyk besluyt van 8 October beschikt dat de militiens der ligting van 1850 toegeweézen vóór de ruytery of het geschut, den 22 October aen de provinciale bevelhebbers zullen overgeleverd worden, om naer hunne wederzydsche korpsen gestuerd te worden. By koninglyk besluyt van 5 september, is er aen den beer J. Huet, uytgedienden professor der ühlversiteyt van Gend, een pensioen van 2729 fr. vergund.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2