De» Koning heeft cenen cygenhandigen brief aen Z. E. ülen ka rdinael-aerlsbissclKtp van Mechelen gezonden om been te bedanken over de gebeden 'die len hemel gesnierd worden ter gelegenheid der riekte va® de Koningin. Mgr. den bisschop van Gend hééft in geheel zyn bisdom openbaere gebeden bevolen, om van God de geueézing onzer Koningin le verkrygen. Z. li. den bisschop van Brugge hééft ook openbaere gebeden voórgeschreéven in al de parochiën des bisdoms, om van God de geneézing van II. II. de Koningin af te smeckeu. Maendag is er in de kathedrale kerk eene novene ten dien cynde begonnen. Alle dagen zal er 's morgens ten zeven ueren aen den choor-autaer eene mis geleézen worden. Wy verneémen dat er. ten gevolge van bevelen door Z. Em. den kardinael-aerlsbisschop gegeéven, de» 9 October in al de kerken en kapellen van zyn bisdom en in al de diensten die er gecelebreerd worden, openbaere gebeden begennen zyn om van den Hemel de herstelling van onze deagdzaeme en beminde Koningin af te smeckcn. Eene novene is le Brugge in de H. Bloedkapel dóór het edel gilde ingesteld, om van God de geneézing van H. M. af te smeeken. Er zal ten deézen eynde geduerende negen dagen eene mis geleézen worden met tentoonstelling van de kosl- bacre reliquie. De PP. Redemptoristen van Brugge, en de Cliristelyke- Schoól van arme meisjes le Brussel, hebben ook novenen begonnen, otn van den Hemel de geneézing der Koningin te verkrygen. De novene ter eere van den H. Joseph ten eynde de her stelling van de Koningin te bekomen, is maendag in O. L. V. kerk op den zavel le Brussel begonnen. De vyf beuken der kerk waren opgepropt. Het nas gemakkelyk om zien, als men de acndagt en de godvrugiigheyd der omstanders bemerkte, hoe levendig het belang is die zy aen de doórlugtige zieke heglen. Overigens deéze gevooelens zyn niet wondérbaer, het zyn degeéne van al de Belgen. Men bevind inallede minislerieéle bladen van Brussel dat het, gelyk (zy hel noemen) republikaensch dagblad Lc Plmre opgehouden heeft le verseliyneu Men ziel het tegendeel: want den vuertoren is nog zoo teenemael niet uytgedompl dat by de .lafhertigheydsdaden van alle die vrentde smcëroppcn niet kunne verlichten die alle hoegenaemde oppositie bladen als republielis- gesind willen doen aenzien, omdat zv zoo onderdanig als zy het., van hunne meesters niet lekken. De Pkare heeft een proces tegen de Indcpcridancc inge spannen, omdat dit laetste blad gemeld had dat de Pkare had opgehouden ie versehyneu. De Tribune van Luyk doeld mede, dat twee zoónen van openbaere amlilenaers waervan den eenen eene plaets be kleed van 80110 'franks jaerwedde, en ook zekere persooulykc lórtuynmiddelen bezit, terwyl den anderen cenen sehalryüen man is en nog met eene plaets is beaelmoesl van 501)0 fr. s' jaers inkomen, dat die twee zoónen eene slaelsbeurs genieten om er in de universitevt van Luyk hunne stidiëu mede voorllezétten. De zaek zou des te schaudyjèkkender zyn, dat eenen deézer twee HEEREN gemakkelyk de koslelooze lessen zou kunnen bvwooncn. Alles is vóór hel best, onder hel bcsle ministerie moge- lyk. O gelukkig volk dal alle 'de voordeden met welke die 's landsverlosscrs u begunstigen, noch kent, noch kunt wcêr- dcéren Men leest le Namen op de deur van eenen bakkerDóór uytscheyding van bedryf verkoopt men aen den prys der fak- tuerDit uylhangbord ware in deézen oogenblik beter op de poort van onzen franscheu minister gcplaetst In den nagl van dyusdag 1 lot woensdag 2 October, zyn twee mannen in het buys gebroken der weduwe De Mol, te Goellérdingen, by Geeraerdsbergen. Die weduwe was verdagt het geld ontvangen te hebben van een buys dal zy onlangs verkogt had. Omtrent middernagl wierden de veusterrtiylèn met kley-aerde beplakt, zonder gerugl gebroken, de venster van binnen geopend en twee mannen kwamen erdoor, waervan den eenen naer de slaepkamer ging waer de weduwe De Mol te bedde lag, eenen houten stamper dien hy als wapen mede had aen den schoorsteen nederzette, térwyl den anderen in de deur de wagt hield. Henen knegt sliep op den zolder, dit was de oorzaek der voorzorg welke de dieven namen. Zy hadden phosphoriekc solferpriemen by zich en ontstaken licht. De weduwe De Mol wierd uyt haren slaep gewekt, men deed liaer opslaen, onder bedreiging van dood, hacr geld wyzeu, rnaer tegen de verwagling der dieven, die alles doórzoglen, zeHs liet bed, waren er maer tien franks te vinden. De roovers, na omtrent een uer in buys doórgêbrögt le hebben, zyn vertrok ken toen het byna een uer was, en namen liet vleescli en brood mede. Den knegt was niet wakker geworden en had niets gehoord. -lil zyne zitting van zaterdag hééft den gemeenteraed van Brussel, met eenpaeriglieyd van stemmen, beslist dal de stad voor eene som van 10,000 fr. zal iulcckenen vóór hel opreglen van het gedenkteeken des Congres en der Grondwet. Men schryft uyt Leuven De verlcdene wéék kwamen yerscheydcne poólsclie familiên in onze stad om hunne kinderen in het collegie van den Hoogen-Heuvel le plaelsen. Maer verno men hcbbomle dal het collegie dóór onzeoverheden opgeschorst was, zyn zy onmiddelyk in hetzelfde oogwit naer Mechelen vertrokken. r Ziedaer nog eene zaek dic'bewyst dat de afschaffing van liet kollegie eene groote schade vóór de stad zal le weeg brengen. Zondag in den namiddag is er eene cheese, in welke zich twee persoonen bevonden, op den weg van Slykens naer Pas- schcndaele, in de vaert van Brugge naer Oostende gevallen. De twee persoonen zyn gered geworden liet peèrd is Verdronken. Maendag avond om 8 ueren, is de hofstede, bewoond door Bcrnaerd Coucke, te Inge)munster, in assclie geleyd. Men hééft slcgts de beesten en de kleedingen kunnen redden. De hoeve was den eygeudom van M. Van den Bulcke, te Lendelede. Zy was niet verzekerd. Den brand is onlstaen lerwyl Coucke en zyne vrouw naer de kermis van Ooslrooscbeke gegaen waren. Deéze ramp word aen de kwacdwilligheyd loegeschreéven. Den gemeenteraed van Dixmude' brengt ter kennis van het publiek dat de plaets van gemeenle-ouderwyzer open is, ten gevolge des oulslags van den titularis. De voórdeelen vau deéze plaets hebben in het jaer 1850 tot eene jaerwedde van 800 fr. bcloopen, zonder de wooning in den bouw der schóól, het vuer en liet gebruyk van eenen groensel- hofzy zyn geschikt om nog le verhoogen. De kaudidaelen vóór deéze bediening, en voórnamenllyk dc gediplomeérde leerlingen der normaele schooien, worden ver zegt hunne vraeg met bewyzingsstukken zoo spoedig mogelyk aen het gemeenlebesluer van Dixmude toe le slueren! Men schryft uyt Gits, by Rousselaere, 7 October <i Cisleren avond, om 10 ueren, is in onze gemeente, ter groote verwondering van onze vreédzaeme inwooners, eenen luchtbol, la Ville de Paris genoemd, neder gekomen. Het was zyne eerste reyze. Ily was geleyd dóór de gebroeders Godard om zes ueren hadden zy Parys veriaeten, vergezeld in hunne luchtreyze dóór MM. Gaston de A'icolai', Juïien Turgat, L. Decliamps en Maxime Mazen. Voortgedreévcn dóór eene'hevige windbuy en de zee vreezende, zyn "deéze heeren in onze ge meente moeten nederzakken, alwaer de inwooners hun de gastvryheyd gegeéven hebben. Deéze heèren bevonden zich gisteren in de statie van den yzeren weg le Gcnd. Men léést in den Memorial adminislralif den volgenden omzendbrief die aen alle de gemeentebeslueren der provincie Antwerpen dóór den gouverneur is toegezonden Mynheeren, d Ik heb de eer u dc beslissing mede te deelen welke den provintialen raetl in zyne zittingen van 17 july 18AO en 19 july 1850, belrekkelyk de vlaemsclie tael, genomen heélt. Ik verzoek u, Mynheeren, er kennis van le geéven aen den racd uwer gemeente, hem herrinnerende dat het hem toegelae- len is zich van de tael le bedienen die hy verkiest in zyne mondeiiugsche verslagen, in'den opstel zyner beraedslagingen en in de briefwisseling der gemeente. a Deéze vergadering zal gelieven my te doen kennen 1" Of zy verlangt dal al de schriften der gemeente in 't fransch of in 't vlacinsch gedaen worden 2" Welke deézer twee taelen zy dóór de liooge overheden wenscht te zien acniiecmen in haere ollicieéle betrekkingen met de gemeente. Gy zult zorgen, Mynheeren, dal den uvtslag uwer beslissing my, door de lussclieukomst van den distrikl-kommissaris, vóór la november aepslacnde, behandigd worde. in 1811), heeft den provincialen raedden wensch geuytdat de bedieningen wiër titularissen met 'l publiek in betrekking zyn, slcgts door liet Gouvernement vergeéven worden aen per soonen die de vlaemsclie tael spreéken. Den provintialen racd, den 19 july 1850 besloóten hebbende dien wensch by het Gouvernement le vernieuwen, verzoek ik u, Mynheeren, de bestendige deputatie in staet le stellende uylvoering deézer beslissing te verzekeren, en my onmiddelyk dóór den gewonnen middel de lysl toe le stueren van al de staatsbediende der gemeente weike de vlaemsclie tael niet genoegzaerzyn om hun dóór dc inwooners le doen verslaen. Maendag hééft den Koning van Holland de zitting der Slaelen Generael geopend. De gemeente-wet is de eerste die hen zal aengeboóden worden. De burgemeesters zullen dooi den Koning en de schepenen door den gemeenteraed benoemd worden onder de raedsheeren dóór hel volk gekoózen. Om genieentelyken kiezer te zyn, behoeft meri.de helft le beladen van het kicsrcgl bepaeld vóór de kiezers die de leden der Kamers aanstellen. EENE TREFFENDE GESCHIEDENIS. Lenigen lyd geleden drong eene groote volksmenigte aen de toegangen lot hel geregtshof van de Old-Bailev binnen Londen by een, om de uylkomsl eener assisen-vergadering, deels by te wonnen, deels atlewagleu, die eene byzoudere belangstelling verwekte. Ten 10 uere nam den lord opperregter Tindal zyne zilplaels in; den beschuldigden wierd binnengebragt en oogen- blikkelyk dééd zich algemeene deelneéminpn'et hem bemerken. De bcyde advokaelen, die denaengeklaegden hunnen bystand hadden aengeboóden, drukten hem met hertelykheyd de hand, en zelfs den openbaeren 'aeuklaegcr nam eëne gelegenhcyd waer, om hem ccnige woorden van troost en bemoediging toe le fluysleren, hem tevens le kennen geévende, dal, zoo hy liever niet op de gewoone bank der beschuldigde wilde gaen zitten, hy de vryheyd had, zich nevens zyne verdedigers te plaelsen, Daerna begonnen op deéze wyze, de regtsverhande- iingen Den Rcgler. Uwen naem, ouderdom, beroep Den beschuldigden. George Hammond, 11 jaeren, portret schilder. IJen Rcgler. _Gy wéét, wal u ten laste gelegd word; men be schuldigd ii, eenen koorddanser, James Baldwin genaemd, voórbcdaglelyk om liet leven gebragt le hebben. Zyt gy daeraeii schuldig of niet Den beschuldigden. Hel is waer ik heb hem gedood. Het is een ongeluk, dal ik betreur; maer in myn hert en geweélen kan ik my niet schuldig gevoelen. Den Rcgler. Daer gy de waerheyd der daedzaek erkent en slcgts het schuldige dacrvan betwist, zoo zet u neder, uwe medeburgers, uwe pairs zullen u regleii. God neéme u in zyne bescherming Alsnu léést den grelfierden aki van beschuldiging: den oud sten advokaet, die naemens het graefschap de aenklagt onder steunen moet, spréékt eenige wóórden, wfcrin hy erkent, dat misschien nimmer eenen beschuldigden meer gJcdertierend- heyd verdiend hééft, maer evenwel, met verwyzing op des 'konings genade, veroórdeeling vordert, opdat geheel de wereld moge weélen, dat het aen niemand en in geen geval geoórlofd is, zynen eygen regter te zyn. Op de vraeg van den regter aen den beschuldigden, of hy ook nog iets vóór le draegen lieéft, vciklaert deézen, zich gedwon gen le gevoelen, de gcheele loedragt der zaek te verhaelen Het is nu dry jaeren geleden, zegt hy, <i dat ik een deslyds nauwclyks vierjaerig dogtertje verloor, den eenigen pand van herinnering aen eene dierbaere, die thans bv God is. Ik verloor hetdat w il zeggen, ik zag het niet sterven, als haere moeder, neen; het verdweén, liet wierdgestoólen. Het was een zoo lief en aerdig kind, en ik bezat op de wereld niemand anders, die my beminde. Mync hoeren, wat ik geleden heb, wil ik niet besehryven; gy lieden zoud my toch niet kunnen verslaen. Ik heb aen openbaere adverlcnliën, aen vruglelooze naezoekingen alles uylgegeéven, wat ik bezat. Meubelen, schilderstukken, alles heb ik Verkogt. Dry jaeren lang lang ben.ik, alleen te voel, alle sleden, ja tot dc kleynste dorpen der Jrv koningryken doorgetrokken; overal myn kind zoekende, maer zonder liet le vinden. Zoodra ik dóór portretschilderen eenig geld gewon nen had, keerde ik daermede naer Londen terug, om op nieuw adverlentién in de dagbladen le doen plaelsen. Eyndelyk, den 14 april op eenen vrydag, kwam ik dóór Smilfield. Midden op de merkt was eenen troep koordendansers bezig. Een kind stond, met de beenen in de lucht en met het hoofd op eene sóórt van hellebaerd, in het rond te'draeyën. Eene slrael uvt de ziel liaerer moeder moet op dit oogenblik in de mync ge drongen zyn, dat ik het in deézen toestand herkende.... Hel was myn arm kind Haere moeder zou loegevloógen zyn, om het in haere armen tesluyten; ik.... neen, ik wierp my op den aenvoerder, en, ik wéét niet hoe hel kwam, ik, anders goed tot zwakheyd toe, ik greep hem by zyn koordendanserskleed, hief hem hoog in dc lucht, slingerde'hem verpletterend legen den grond, kortom, ik doodde hem. Naderhand was ik toorni" op Illy zeiven, dat ik zoo streng geweést was: maer op (kat oogenblik knerste ik van woede, dat ik hem niet meer dan ééns kon dooden Den ReglerMaer dit zyn geene ehristelyke gevoelens, of schoon zy zich laelcn begrypen. Gyzoud, om uw eygenbelangs- wilie, beter gedaen hebben, dezelve hier niet te'zeggen. Hoe wilt gy, dat God en de gezwoórencn u vergeéven zullen, wan neer gy zelf niet wéét le vergeeven Den beschuldigden. lk weel niet, hoe gy, mylord, en de gezwoórenen over my beschikken zullen, maer in waerheyd God lieéft my reeds vergeéven Gv weél niet, ik wist zelf niet al het leed, wat dien mensch my had aengedaen. Toen berm- hertige lieden inyne dogier in de gevangenis by my bragten, was zy niet liel en engelagtig als voórheén zv was naer Jigcliaem en ziel bedorven, zy was bevlekt en verbasterd; ik hoorde liaer vlcekeh; zv herkende my niet meer.... niet eens herkende zy my meer.' llegryptgy nu"? De liefde, de ziel van myn kind had my den ellendeling outstoólen; cu ikik heb hem slegts eenmael gedood Hel hoofd der jury.Mylord, onze overtuyging staet reeds vast. Den Regler. Ik begryp u, mync heeren, maer aen de wet moet voldaen worden. Hoe groot uwe belangstelling in den beschuldigden nok zyn mag, moet gy eerst mvi: verslag aen- hooren, en dan in uwe kamer beraedslagcn. Zoo geschiedde hel ook maer den gezwoórenen keerde on- verwyld terug, en spraken hun niet schuldig uvt. Genr»e Hammond moest met een geleyde naer liuys gebragt worden, om le beletten, dat de vrouwen op de merkt hem aengreépen en in zegenprael naer huys droegen. DU YTSCII LAND. Eertsdags zal de ollicieéle erkenning van de bondsvergade ring, als het wettig centrael gezag van Duylschland, vanwege Yrankryk en Rusland plaets hebben. Voorts word verzekerd, dat Rusland aen de Ooslenrykscbe regeering verklaerd lieéft, dat in geval van oorlog lusschen Ooslenryk en PrnySsen, liet zich aen de zyile van de eerstge noemde mogendheid zoude schaeren en 'dal den keizer van Rusland lot dal eynde aen den keyzer van Oostenryk 500 000 man zoude verschaffen. ENGELAND. Over eenige dagen was le Liverpool cenen schoonen oli fant van dry jaeren uyt Calcutta aengevoerd, doch nog niet aen wal gebraet. Toen nu verleden zaterdagavond al hel scheeps volk zich in de stad begeéven had, wierd den olifant onrustig verbryzelde zyn hok op dek en wist hel zoo aen le leggen, dal hy aen wal staptedaer gekomen wandelde liv langs de kaev wierp alle daer liggende goederen dóór elkander', waeraen gelukkiglyk een eynde wierd gemaekl door tie toevallige ver- schyning van den kapiteyu, die liet overigens goedaerdi" dier op eene veylige plaets dééd brengen, van waer iiel den volgen den dag naer den Uierentuyn le Londen wierd geëxpedieerd. FRANSCHE REPUBLIEK. De luchtreyzigers gaen al verder en verder. Eerst hebben wy eene luchlreys te peèrd, dan eene andere met eenen ezel eene derde met eenen slruysvogel gehad. Thans is eene vierde aengekondigd eu die is nog zonderlinger dan al de vorige. Madame Poile\in zal deézer dagen met eenen slier een revsje m de lucht doen. Den Univers bevat deézen morgend een hevigen aenval tegen de pleziertreynen, om dal zy de bevolking beletten van des zondags naer de kerk gaen, eu dat zy, zegt liv, de zedelyke verderving der dorpen vermeerderen. Den municipalen raed der Guillotière, die geiveygerd had eene by lage le stemmen vóór hetonlhaci van den president der republiek, by zyne reys naer Lyon, is thans geheel lierkno- zen geworden. De luchtreyze dóór M. Poilevin aengekondigd lieéft vrvdag plaets gehad. Om vyf ueren is den luchtreyzer op eenen struvs- vogel zittende opgestegen dry persoonen vergezelden hem. Óp eene hoogte van honderd meters is M. Poilevin van op zvn rydier langs eene korode naer zynen boot geklommen. Deéze gevaerlyke gynmaslieke oefening verwekte sleéds de grootste beweéging by de aenschouwers. Op bet oogenblik des vertreks schudde het dier zich geweldiglyk, cn schéén zeer misnoegd. Een droevig ongeluk is deézer dagen in het kasteel van Villelouet voorgevallen. M™« Maurice de Vaines, schoonzuster tan M. Guizot, kwam terug van eene feest die ten voórdeele van den armen gegeéven wierd haere kleedercn begonnen te branden, zy wierden niet spoedig genoeg gcbluscht, en na vvf dagen smerten, is zy overleden. Vóór haere dood lieéft zv dén katholyken godsdienst aengenomen.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3