ZONDAG 27 OCTOBER I80Ö. VYFDEN JAERGANG. Nr 214. AELST, den 2 6 October. tr; fi Dit blad verschynl des Zaterdags iu den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 l'r. 50 e., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jacr inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen vvy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CLIQUE SLUM. verder gewaegen van alle broehueren, schriften, hoeken, prin- ten, etc. waervan een aiilruksel aen dcszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierdcn dezelv? te doen kennen. Geene stukken waervan wv de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen* worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. DE STAD AELST EN ONZE DEUGDRYKE OVERLEDENE KONINGIN. Het is met eene smertelyke gcmoeds-aendoening van den eenen kant en met wekere Irolsehheyd van den anderen dat wy de pen opvatten om deés artikel te schryven, waerin wy een beknopt verslag zullen geévcn over de treffende godsdienstige plegtigheyd die onze stad heéf't gevierd ter gedaglenis en tut rust der ziel onzer deugdryke Vorstin Nauwelyks liet het treurig gebrom der klokken van al de kerken zich woensdag alhier voor den plegligen lykdienst hooien, of in eenen oogwenk waren de deuren en vensters van alle winkels," magazynen en byzondere huyzen gesloótcn, ge heel de stad scheen eensklaps hel rouwgewaad te hebben aan getrokken om haere welgemeende deelneéming in hel zoo pync- Ivk als vroegtydig afsterven onzer welbeminde Koningin te Iieloonen. De rouwvlag wapperde op den kerktoren, de burger- ivagt, al de overheden, de maelschappyën, de leergcsligteu'ctc. hadden zich ten stadhuyze verzamelden zich vervolgens slocts- wyze naer de hoofdkerk hegcéven die allerheerlyksl vercierd was. Van liet gewelf der choor daelden zwart-witte draperyën doórmengd niet zilveren, traenenvast gemaekt aen eene alierpragligste koepel, waeraen koniiiglykc wapenschilden, sterren, trcurvaeptjes en meer andere uytgezogle zinnebeelden pronkten el» een indrukwekkend' gczigl' aen deus smaekvol nrSSmenl byzellèden. Onder die koepor stond eene overheer- lyke katafalk verheven welke rondom met zilveren vlammen was doorzacyd vorslelyke wapenschilden, de eerste naem- lelters der döórlugtige alfyvige in treurschildering, rouwvaent- jes, de koninglvke kroon met zwart vloers omhuld op een zwart kussen hoven de katafalk geplaetst, maekten den oogslag op die versiering zoo groolsch, zoo statig, dat men er moeyelyk een denkbeéld van geéven kan. Voeg by'dit alles liet veelvuldig wasclilicht dat op zilveren kandelaers van alle grootten rond dedoodsbaer stond, de brandende luchters aen beyde zyden der katafalk, de nationale kleuren die de kanten der choor yercierden, de verlichte pyrahiieden, pilasters, opschriften, jaerlallen, daerby het statig rouwgewaed van den lioogcn au- laer en gy zult eene flauwe schels hebben van den 'hoogsl- pragtigeu toestel waerin de S" -Hartens-kerk van Aelst,'ter gelegenheyd van den lykdienst voor de rust onzer diep be treurde Koningin, herschapen was. Oni tien neren, toen de respectieve overheden plaets geno men hadden, is de ntis van requiem begonnen. Na het evangelie lieéfl den wel ëerweèrden lieer De Haerne, pastor te Moorse!, den predikstoel beklommen en eeue fransche lykoratie uvlge- galmd, waervan wy geen verslag durven aenvangen, uvl vrees van dil zoo geleerd, zoo merkweerdig, als zalvend en vertroos tend stuk te verminkeu.... Althans zullen wy zeggen dat deézen welspreékehden redenaer de herten zyner aeuhoorders dóór de treffende toepassingen en opheldering der onbelwislbaerc deugden van wylen onze teerdere Vorstin, zoodanig geroerd hééft, dal menigen aenwcézigeu de tracnen niet koude be- incesleren. Onafgebroken getrouw aen zyneu opgenomen lexl, putte den agtbaeren spreéker geduerig uvl verschil lige selnil- luerplaetsen niéuwe en zielroerende .gelykenissen waerdoór hy als't ware met de gemoederen van zy'n uytgeleézen auditorium naer gelahgen speeldeImmers, wy moeten het in alle ood- moediglieyd zeggen, wy kennen ons önbekwaem die Ivkoratic naer weerde Ie ontleden en den indruk al' ie maclen dien zy op mannen van kunde en hooge verdienste gedaen heeft; daeroin verhelen wy dit terreyn om, in naem van geheel de stad, onzen zeereerw. heer Deken, benevens deszetfs agibaere medeleden van den kcrkenracd onze welgemeende erkentenis te beluygen aver den iever, de bcreydwilligheyd en de groote zorg die' zy gehad hebben op eene zoo schitterende en hoogst weêrdige w vzê (iei gedaglenis onzer welbeminde Koningin te 'hebben verheèr- 'vkt en aldus onze stad op den eersten rang geplaetst van nationale huldebewvzing en egt Vaderlandslievende gevoelens Jegens onze döórlugtige Vorslelyke familie, vóór welkers lieyi wy de vuerigsle wenscjien uytdrukken. De sladsoverhedcn ver dienen iu deéze omsiandiglteyd liaer deel ïn d'algeiireene '■rkentenis, wyi zy ook liaer beste gedaen hebben om 'de ver- 'Viigting der Aelslénaers ten Vollen Ie beantwoórden. »y mogen deés onvolmaekt artikel niet evndigeu zonder den inceslen lof toe te zwaeyën aen de kunde en lever van onzen vernuften stadsgenoot, d'heer Charles Demetle, aen wei ken wy de zoo pragtige als kunst- en smaekvolle decoration dei- kerk verschuldigd zyu. 'T is M. Demelle die alles uylgevondeu, geschilderd en geplaetst hééft en dan ook de uytdrukking van 't algemeen genoegen der stad, ten utel van bedanking mag aenveérden Den hecrc Cornelius Evil, president der hospiciën heeft ons, dóór den deurwaerder, de hieronderslaende sommatie loege- stuerd om in den Dendcr-bode opgenomen te worden. Wy zouden de sommatie van den notaris-president over 'l hoofd gezien en bent de zelve met slaendcn trommel teruggezonden hebben, had zy ons geen onwederspreékelyk bewys opgeleverd van zyne yerregaende onbeschacmdheyd en zyner gewoonelyke jamisslrecken waermede hy en zynen neéf Ferdinandus zoo menigmael de leden van onzen gemeenteraed etc., hy den neus hebben gcleyd inethet eeuwigduerig gezegde 'T IS VOLGENS DE WET. 51. Evit, den gekruystcn nolaris-president der hospiciën, is daer al wéér met zyne welsbepaeling, maer wy vraegen het hem, zou hy aen ons wel durven zeggen dal hy, volgens de wel regt hééft zynen brief in den Dcnder-bode te doen plaelsen '/-oo niet, gelyk hy weézenlyk geen hoegenaemd regt hééft, waerom wederom dien listigen janustrek gehruykt? Is 't om 't publiek te begoochelen of om de aendagt van 't overige der antwoord van de oude hospicieheeren'af Ie irekken en zich wederom, ten koste van een ander, wit te wasscheu? ilola, AL Cornelius, deézen keer licht gy met den Dcndcr-bode te doen, welken, hoe eenvoudig hy ook zy, u zal noóten te kraeken geé ven waertoe noch gv, noch't gerief dat gy u in de commissie hebt aeogeschafl, bckwaem zult zyn. De sommatie van 'AI. Cor nelius levert ons ten tweeden eene klaere proef op dat hy den Dcndcr-bode leest, hoewel hy zoo dikwils geloógen hééft met te zeggen dat hy den Dcndcr-bode niet las, lerwyl het geweélen is dat ons blad nauwelyks is uytgegeéven, of 51. C. Evit doel hetzelve in liyzondere huyzen of herbergen liaelen daerby nog loiulyds vergeélende het terug te zenden.... In alle geval, zie hier de sommatie van AL Evit, wilt hy op dit artikel antwoor den, dit magiiy doen, daertoe hééft hy nu regt, maer toch het moet ook by deurwaerder zyn om volgens de wel te handelen, vermits hy aldus handelt wanneer hy, welligl om ons ook të begoochelen, hel doet als hy er geen regt toe hééft. Ten jaerc achttien honderd vyfiig October. den dry-en-twinligslcn Ten verzoeke van d'heer ende meester Cornelius Evit, ko- ninglykcn Notaris ter residentie en woonagtig te Aelst. Ik undergeleekcnden Judocus Corneille Ringoir, Deurwaer der hy de reglbank van eersten aeuleg, zitting houdende te Deiidcrmonde, woonagtig te Aelst, Zoulstraet, gepalenteert. Hehbe my begeven ter woon van d'heer Adolplie Rvl, op stelder en drukker van liet weekblad den Dcndcr-bode te"Aelst, altlaer zynde en sprekende met zyne zuster welken ik heb gesommeerl de volgende regelen in zyn aenslaende nummer van gemeld weekblad te plaelsen, zoo volgt Aelst, den 22 October 1850. Aen Alynheer Adolpiie Byl, Opslelder van den Dcndcr-bode. Hel spyt my Cl. geen langer genot te konnen laten van hel genoegen dal hy in een artikel van uw blad van zondag lest scliynt ie nemen in de memorie geicekend door de oude ,i) Hospieie Ileeren. De twee punten my betreffende zyn van valscheid geslagen. 1" Door eeue notariale akte waerby den eerweerdigen lieer Deken en Pastor De Ilerdt en wyleu den heer J. 11. Luycx git'ie doen der koopsom van liet aengekogt buys en ii meubels voor liet oud-mannenhuys lol concurentfe der door hun beloolde soni van l'r. 19,955, dezelve akte is door de )i Administrative overheyd goedgekeurd en hel bedrag dezer som is door en onder de directie van die weldadige Ileeren ii gcdeellelvk lot inrigling van het oud-arinmannenhuys besteed ii geweest zoo die akte klaerlyk bewyst, hel slot rekening word ii by die akte door den beer Lixon ontvangen en is bv hem in li zyne rekening verantwoord, hoewel die heeren zeggen daer ii niets van gevonden te hebben. Hadden de oude Hospicie-heeren-en luinne gevolmagtigde die -lui ken gevraegd ol' hadden zy gedurende hun' lang beheer kennis genomen der papieren ten bureelcder Hospi- een berustende, zy zouden zich niet blootgesteld hebben aeu ii valsche en kwaedwillige voorgevingen. 2° Door eene notariale akte handligting der inschryving welke genomen was ter verzekering der koopsom waervan die heeren zeggen den ontvang niet te kennen, die ontlasting 11 is verleend terwyl ik geen lid meer was der hospiciën en ge- teekent door de alsdan in bediening zynde waeronder'de heeren De Couinek-Moyersoen, Victor Le'febvrc en Alphonse Verbrugghen, te gelyk tcekenaers der memorie. Het is dat) ii aen hun dat met regt kan gevraegd worden wat ervan dat ii geld is geworden, wat er van het reslal hy den heer Lixon a is ontvangen geweest ter date 5 Meert 18521 ii Hel publiek kan van die stukken kennis bekomen en de zelve zyn van aisnu zichlbaer ter secretariate der Hospiciën alle donderdagen 's morgens van 9 tol 12 uren. Den President der Hospiciën get. Evit. Nu, wy hebben ons donderdag ten bureele der hospiciën begeeven aiwaer wy op de venster van den ingang hebben ge vonden I» eene afzonderlyke akte-rekening van uvigaoven door AL Evit gedaen vóór het stigten en in zwang brengen van het oudmannenhuvs; 2° eene onlangs geschreévene eopie van eenen aki van radiatie; 5° eenen ontvangst register waerop een deel der bovengemelde som aengeterkend'slaet4" een pak kwiltanliën aen welkers eglheyd wy niet al teveel vertrouwen liegt en. 55 y hebben aen den "heer secretaris, welken daer over en wéér liep, gevraegd of dit alles if) rekening van't bestner gebragt was, of er van dit alles behoorlyke rekening aen de administratie gedaen was; den heer secretaris hééft telkens de schouders opgetrokken, zoo dat wy daer geene de minste uyt- legging konden bekomen en dus iu de volle overtiming vér- trokken zyn dat de oude hospicieheereu slegts de waèrhevd en niet als de waerheyd in hun schrift hebben verklacrd. Volgens den brief van .51. Evit, zouden de bewvsslukken aen '1 publiek geloond moeten worden, waeruvt volgt 'dat, indien hv zoo zeker ware van zyne gezegdens, hy den secretaris alle stukken zou hebben moeten ter hand stellen, als naemelvk de rekeningen en mtlndaelen des bestuers, dóór welke stuks'alleen volgens de administratie regels, er kan beweézen worden dat de oude- hospicieleden in hunne antwoord de waerheyd niet "ezegd hebben. Dat liet publiek de antwoord leéze en lierlcëze en 'L zal zich overtuygen dat de gezegde hospicieledeu niet anders gezegd hebben dan dat die sommen in voornoemde rekeningen niet gevonden worden, liet welk zoo zynde, hebben die heeren grootelyks gelyk te zeggen dat zulks akte» zyn legen de adtni- nislralive regels. Overluygd van de IrefFelykhcyd der oude leden, durven wv borge blyven dal die lieeïen, niogten zy iels onnauwkeurig hebben voórgcgcévon, het daedeivk zullen wederroepen en 51. Cornelius Evit in dit punt (ij ontlasten als hy Imn liet legenslrydige zou kounen hewyzen van 'l géén zy gezegd hebben, maer w y twvffeleu grootelyks dat het melde snikken zal zyn die w v in den ingang hebben gezien endiewy daer met geene niieuw- keurige aendagt hebben kunnen noch willen onderzoeken wvl alle man daer geduerig uyt en in loopt en dit geene plaelsen zyn om serieus werk te doen. 55 y hebben gevoeld dat 51. Odilon De Craecker welken inliet bureel was,'die stukken op die onbelaemelyke plaets had doen neérleggcn, oórdeelende ons aldus schande aen te doen, of wel onze interpellaliën vree- zende. In het eerste geval zeggen wy dat liet manneken V hrevn zoo bekrompen heelt van niet te gevoelen dal hydoór die ha'n- delwyze zyn eygen zeiven schandvlekt en loont welke verfoeve- lyke inborst hem kenmerkt; in liet tweede geval, toont hy zich eene laffe ziel waerop eenen man van karakter zich niet zou geweerdigen ncér Ie zien, als hy zou overweégen dat AI. De Craecker zoo klapziek en pretentiëus is wanneer hv' zich bv bloodaards of dommeriks bevind. In alle geval, .51. Ödilon De Craecker mag zoo dikwils lierhaelen als liy wilt 'tgeën hy aen twee onzer vrienden gezegd heél't, naemelvk dat hy ons vera"! als den slegtstcn dér stad, (hiermede zulien wv ons geenzins bekreunen zoo lang ons dit niet gezegd word door treffelyker of aglingsweërdc persoonen maer op onze beurt zullen wy aeu 55 y zeS6eu in dil punl, want Janus is wederom zoo slim van te 7.ej',»eu dat slegls die twee broehuer zaeken vervat die tien» zoodanig dat er fjeen wederleggc I de helft engen. er. dit

De Denderbode | 1850 | | pagina 1