M. De Craecker zeggen't geen cenen franschcn redenaer ook eens van zulke kneukels zegde MTa. voire mépris ricst pas éi la hauleur de mon dédain, 't is lé zeggen, dat \vy M. De Craeeker nog niet goed genoeg kennen oin onze schoenen le kuysschen.... Wy zullen hierop lerugkeeren. M. den Secreteris der hospiciên, J. De Craecker, heeft ons 't volgende briefje inet verzoek van afkondiging toegestuerd, briefje welk hy aen de oude hospicie-heeren, onderteekenaers der brochucr in antwoord op den brief en verdere aentygingen van M. Odilon De Craecker, hééft gezonden. Het schynt dal het woórdeken GY LIEGT aen T order van den dag gaet komen en dat dit beleefd woord genoeg is voórzommigcom de klaersle en onwcderspreékelyksle argumenten le wederleggen. Wie peysl M. Joseph De Craecker geloofd te zullen worden, of wel de agtbaere hecren Y. Lefebvre, E. Van den Hende, B. De Coninck-Moeyersoen en A. Verbrugghen-Moens welke hem dacrvan, voorzeker na de nauwkeurigste inlichtingen genomen te hebben, beschuldigen, of wel hy, die zoo maer onbcschaemd uytborrelt: GY LIEGT? Dat meester Jef eens de hand op 't herte legge en reglzinnig zy, en wy zyn zeker dat hy zynen schandelyken gy liegl zal wederroepen en hem veranderen in eenen oodmoedigen IK HEB ZELF GELOGENmaer ik moestwant 'lis kozyn Odilon die my den brief heeft opgegeévcn en doen schryven om ons beyde in dit punt te dekken. Alost le 25 Aeul 1850. A Messieurs Dn Coninc.k-Moyersoen, V. Lefebvre, Verbrug- ghen-Moens et Ed. Van dsn Hende. MESSIEURS. Je viens de lire dans voire reponse a la leltre de Monsieu-r Odilon De Craecker, que Monsieur J. B, Van den Broeck m'avait conlié le coinpte detaillé de depenses faites lors de l'adjudication de 1840 el signé par vous. Je dois vous donner a ce sujet Messieurs, lé dementi le plus formal. La piece en question, reposait dans les archives de l'admi- nistrations des Hospices Civils, je n'ai done eu ni a recevoir ni a donner ce comple. J'ai rhonneur, Messieurs, de vous saluer. Le Secretaire des Ilospices-Civils, J. De Craecker. Hel hicrvoórenslaendc was geschreéven en gezet toen wy van M. Louis Verbruggen, het volgende briefje ontvingen 'tgeén onder véél opzigten beduydend is. Aelst, 25 October 1850. M. den Opsteller van den Dcnder-hodc. Met groolc verwondering verneem ik dat M: Joseph De Craec ker, Secretaris der hospiciên, aen de oude adminislralieleden eene volkomene leugenstrafting komt geéven, nopens de nota der verpagting van het j.aer 1840. Nu, ik bevestig op myne eer dal M. De Schryver, tegenwoordig lid der hospiciên, aen my op 2 september le Wichelen, ten huyze van den heer notaris Bceckman eygenmondig het vol gende verklaerd heeftIk wcél niet waerom gy li cd en u zoo véél will bezig houden mei dat noölje dal noólje koml van Van den Broeck die hel gegeéven hééft aen M. Joseph De Craecker welken het aen M. Odilon overhandigd hcéfl. Deéze regels eene placts in den Dcnder-hodc verleenende, zult verpliglen etc. Louis Verbruggen. P. S. Ik zende deézen brief aen 't Verbond. Wy hadden hel wel gepcysd dat er den heer secretaris der Hospiciên zou geslaen hebbenWal zal hy nu zeggen Zal hy gevoelen dal hy hel spcélluyg is van persoonen welke geèrne met zyne handen de kastaniën uyt hel vuer zouden haelen Begrypt hy dit nog niet, T zal laeler uytkomen wacr het ge brand heeftWy waglen... Voorleden donderdag heeft het muziekgenoólschap der burgerwagt eene mis van requiem tot rust der ziel onzer weêrdige vorstin doen celebreéren. Onder deéze mis hééft het genootschap een allerfraeyste stuk uylgevoerd. Eenige liefheb bers der stad hebben, met behulp der heeren Congreganislen en onder gcleyde van M. J. Schelfoul, eene indrukwekkende ireurklagt gezongen met begeleyding van muziekrwelk treur gezang met eene vastheyd en eensluydendheyd is uylgevoerd geweest, dat men nog lang zal waglen eer men het wéérga alhier zal hooren. Hel stuk was statig, de omstandighcyd was groot, de plaels waer het gezongen wierd, hevlig; welnu, muziek eu uytvoering, wy durven het zeggen, beyde pasten allerbest aen de groolheyd der omslandigheyd en de heyligheyd der plaels. Eer en lof aen het ieverig muziekgenoólschap, eer en lof aen de opregt vaderlandslievende heeren Choorzangers. De arme onzer stad zullen eerlang eene brooddeeling aen de agtbaere heeren president en leden van onzen kerkenraed le danken hebben, wyl die heeren hel goed gedagt hebben gehad eenige vóór de dames byzondere plaelscn in de kerk te behouden tvdens den luysterryken dienst voor de Koningin. Die afgezon derde plaelscn bclaelden een lr. per hoofd, en, zoo wy verneé- men, hebben zv, met de byzondere inzameling, omtrent 500 fr. opgebragt, welke de heeren kerkmeesters voorop tot eene brooddeeling geschikt hadden. MONUMENT VOOR DE KONINGIN TE OOSTENDE. Onder dien titel leézcn wy 't volgende artikel in de Palrie de Bruges. Hel schynt vastgesteld dat de opbrengst van de inschryvingen der hoofdstad ter inrigting van een monument onze Koningin weerdig, zullen besleéd worden om le Lacken eene kerk te bouwen waer in hacre stoffelyke overblyfsels zullen berusten. In vloedry ke persoonen stellen vóór s'oórtgelyk monument op te rigieu le Oostende, opdat de plaels der dood onzer Koningin met even véél luysler haere deugden en weldaeden zou herrin- neren als de plaels van haer graf. De twee gelyke monumenten zouden beyde tot hel zelfde doel geschikt zyn en 't zelve bereyken, naernelyk de deugden der Koningin onslerffelyk te maeken. Daer de hoofdstad eenen tempel te Laeken opregt, betaemt hel dat de Vlaenderen er eenen le Oostende opreglen. De afzon- derlyke inteekeningen zouden aldus een algemeen en verheven doelwit hebben. Indien men de opbrengst der inschryvingen niet vereenigt om een groot monument op le regten, zullen de kleyne sommen in elke plaels ingegaderd, besleéd worden om een zeker getal onbeduydende monumentjes op te regten die welhaest zullen vergeélen zyn. Met alle kragten samen te voegen, kan men te Oostende, sterfplaets onzer Koningin, een monument opreglen dat eene zoo goede souvereyne en onze Vlaenderen volkomen weêrdig zyn zou. Men zou op eenen zerk de naemen konnen etsen van al de gemeentens die vóór het gebouw het haere bvgedraegen hebben, en eene kerk bouwen onder de aenroeping der H. Louisa, palroonerse der overledene Koningin. Wy onderwerpen met betrouwen deés gedagt aen alle verlichte persoonen der provincie, overtuygd dat het de algemeene goedkeuring zal wegdraegen. HULDE AEN DE NAGEDACHTENIS VAN DE KONINGIN DER BELGEN. Dry tranen geweend by den lykdienst der Koningin, op den 25 October 1850. Op uw kniën, myne kind'ren, en stort een' bede Zou men geen meêlyden hebben met onze smart Want d'engel des doods sleept onz' Koningin mede Hare ziel is by God en den dood in ons hart Vader, voor ons zal dien engel bidden en smeeken Eu de vader viel aen het schrcijen en snikken Ho neen z' is niet meer zy die ons als moeder kende, Riep een' moeder wyl zy haer kind zoend' op haer schoot, Zy zal niet meer heelen onze wrange ellende Gy zult, myn zoon, niet meer onlvaên kleed'ren en brood Moeder, voor ons zal dien engel bidden en smeeken En de moeder viel aen het schreijen en snikken Zy is in 't Paradys, zy, ons moeder vol waerde, Riep een verdrukte wees, zy, mynen steun in nood Wie, myn God, zal op deze ondankbare aerde Aen de arme wees nog geven kleed'ren en brood Kind lief, voor u zal dien engel bidden smeeken En de wees viel ook aen het schrijen en snikken F. J. Bataille. Men schryft ons uyt de ornslreéken van Calloo Maendag lest begaf ik my vóór eenige zaeken naer de ge meente Calloo eene rouwvlag op den toren ziende wapperen, nam ik het besluyt naer de kerk te gaen, denkende dat men de uytvaert celebreérde vóór H. M. onze welbeminde Koningin. Eer aen de parochiaenen van Calloo die zoo wel begreépen hebben hoe dank- en eerbiedweêrdig onze doórluglige Koningin was. Den lioogen autaer was met een rouwkleed behangen in welks midden een groot wit kruys blikie, de vensters omzet met zwarte gordyncn en bekleed met zilvere bladeren van treurboomen maeklen de choor donker, als Ook een groot deel der benckerk waer van eenige vensters als op de choor behangen waren, hel overig der choorzitlingen was geheel in den rouw en met smaek omhangen, in het midden was eene lykbaer of catafalque zeer hoog omringd dóór eene dobbele ry van wasch- lichl, op hel onderdeel der lykbaer glinsterden zilveren traenen; boven zag men eene kostclyke kroon dóór eene dame der ge meente geschonken. Met een wóórd hel zigtder bovenkerk was verrukkend en dééd my lol traenen toe beweégen. Ten 9 ueren begon de plegtige uytvaert tol welke er genoodigd en tegen woordig waren. 1° De regentie in den rouw 2° het kerkbesluer; 5° het armbestucr en alle de confreriën der gemeente Daerby de officieren van hel garnizoen uyt onze twee forten Lievekens- hock en Sle-Marie, met alle de soldaelcn. die zy beschikbaer hadden en waervan een zestiental de lykbaer omringden de overige slaende op rangen in den grooten Gang der kerk. Eene doodelyk stilte heerschle er in Gods huys en den dienst om 11 ueren geyndigd zynde, begaf zich ieder met zekere ingekeerd- heyd lerug naer zyne woonplaels. Woensdag aensiaende 50 October zal er met de zelve pleg- ligheyd eene tweede uytvaert gezongen worden op verzoek van het Gemeente Beslucr. (Uwen geabonneérden.) Den Landbouwerweékblad van Rousselaere, hééft ons artikel van zondag nopens de inschryving vóór hel monument van wylen de Koninginovergenomen, maer den koufrater hééft vergeélen de bron aeu te wyzen waer hy dit aitikel genomen hééft, liet doet ons genoegen dat andere gazetten onze artikels overneémen, maer wy hebben niet geêrne dal zy van ons werk haer evgen maeken. Voorde, den 24 oct. 1850. Mynheer den Opsteller van den Dcnder-hodc. Ik heb met genoegen vernomen, dat er eenige stieldoende fnwoöners van Steenhuyzcn, eene petitie aen den heer minister van financiën, hebben toegezonden, waer byzy hem smeeken, aen den heer ontvanger der directe belasting diër gemeente le bevelen, zynen katoen-specery-borstel-suuvf- en pypenwinkel en andere aeu de wet tegenstrydige bedryven te smeken. Niet zonder reden, dal zy legen zulke ongeoorloofde handel- wyze van eenen dóór den staet zoo rykbelaeldcn ambtenaer, die uyt hoofde van zyne bediening, alle middelen van invloed op het publiek bezit, verzetten; dewyl zy met hun gering bcdryf het bcstacn cener groole familie van vrouw en kinderen moe ten winnen en hunnen verkoop dagelyks meer en meer zien verflauwen; wanl, ik mag u met der waerheyd zeggen, Mynheer den opsteller, dat sedert onze gemeente, "ledent een jaer aen dit kantoor is bygelegd geworden, mynen verkoop meer als een derde in evenredigheyd der voórgaende jaeren genomen, ver minderd is en voórtaen nog langs om meer zal verminderen indien, buyten verwagling den heer minister aen die wetsover- treéding geen eynde stelde. Gelieft eene plaets aen deéze regelen te verleenen en myne ware achting te aenveêrden. Eenen winkelier. Het Verbond van Aelst gééft in zyn Nr. van zondag eenen dreygenden artikel die a Ia Smerdis of a la Polka geschreéven is en waervan de kinderen zouden benouwd worden indien zv dit stuk hoorden. Dit art. dondert eerst met eene hevige kolere de schandelyksle benacmingen uyt tegen het getal leden die d'Alliance verloóren hééft. Onzen konfrater stoeft vervolgen* op dien soberen klub, zeggende dat de Alliance dóór dit verlies nugczuyverd is van de persoonen, welke hy geduerig kerels van den Dcndcr-bodcagteruytkruypcrs etc., noemtMaer zoo onnoozel is't Verbond met le begrypen dat het publiek een geheel ander gedagt hééft van den Aelsterschen klub welker van over lang, is vergeleéken by een vat waer het zuyver en bei onzuyver door alle slach van dreygementen, beloften en mei geweld is ingetrokken geweéstwaeruyt, naluerlyker wyze gesproken, noodzaekelyk moest volgen dat, na eenigen lyd,hei zuyver en al wal reyn was eerst moest afloopen, terwyl al 'hei onzuyverste en onnuttigste, immers den vuylem droessem moesl inblyven en ten gronde zinken om, met gelegenheyd, als eonei nutleloozen last af- en uytgespoeld te worden Y Dit zelfde Nr zeevert. ook over eenen wapenboedel vat MM. Cumont, Dommer, Evit, Jourel en Lievens waertegen het ons niet zal gemakkelyk vallen ten stryde te trekken.... Mat betcekent dit wóórd wapenboedel Zou den overschot of deo droessem van 't Alliancevat de burgers willen verschrikken of bedreygen Wy verzoeken hierop antwoord.... Y Onzen bedorven konfrater, die zelf bekend hééft dat bi niet wéét wat hy schryft, koml ons opdisschen dat, hadden w maer twee mannen te vervangen naernelyk Smerdis en Jouel, het ons nog al gemakkelyk zyn zou, twee mannen onder onze party le vinden Maer dal wy verlegen zyn om vóór opgemel den wapenboedel plaetsvervangers le vinden Wel gi armen Duts hoe zyt gy zoo onnoozel.... Wéét gy niet dat w treflelyke, kundige en onbaetzugtige mannen meer als genoeg onder onze party lellen die op hun gemak uwe mannen met eer en luysler zullen vervangen Wéét gy dit niet, konfraler, wy zullen het u leeren.... 'T publiek heeft genoeg van uwen winktel.... Y 'T publiek, dat naer de stukken van M. Cornelius zal gaen kyken, zal een slaelken van M. Odilon De Craecker's be- Jcéfdheyd ondervinden dien kneukel werpt een handvol aer- dige papieren op de venster van den buytengang gelyk men aen eenen hond een stuk verschrok! brood werpt om hem te laeten knaegenWy zyn nieuwsgierig te weélcn of er véél liefheb bers naer zulke ki aekersbeleéfdheden zullen gevonden worden. Dat Odilonsken wei weéte dal de beleéfdheyd nooyt ten onpas koml, terwyl de onbeleéfdheyd altyd naer den ooi-sprong van den onbeleefderik doet zoeken.... en dan komen er dikwils aerdige zaeken vóór de pinne Y Vrankryk en de waelenslreéken zou men in tweegevegi beroepen worden moest men aen iemand zeggengy zyleeneh leugenaer, zoodanig word daer de waerheyd geagt. Wal zouden de franschen of de waelen denken moest men hun eens franko langs den yzeren weg, eenen hunner afstammelingen tferug zenden, welken de verbastering zoo verre durft dryven van le durven: Iels mei eed bevestigen dal hy zekerlijk wcét of tneytl valsch le wcèzen of ook daer hy aen Iwyffcll Y A propos, men vertelt dal meester Verhaeghen naei Vrankryk wandelen is geweésthy zal toch niet mankeéren van by Eugène Sue den goeden dag eens te gaen zeggen; den mani* er goed vóór; en hel zyn toch zulke goede vriendekens lief. Y Ons verfranschl en franscji-gezind ministerie Rogier- Frère looft eenen prys uyt Ier weerde van 500 franken voor den geénen die het best gêdigt vóór de toonkundige composilit zal maeken in de fransche tacl alleenMaer waerom dan ooi niet in het vlaemsch, dewyl byna delwee derde van.Belgen vlaemingcn zyn Onze ministers bevoórregten het franschom geen andere redenen dan om hel vlaemsch allengskens lec onder le brengen, om de fransche overloopers te begunstigen ten nadeele van de belg-geborenen, en in zouderheyd ten nadeele van de kinderen der vlaemseh-spreékende ouders!!! Blyft het zoo gaen, Vlamingen, werkt dan, slaeft dan en ont trekt u Jan zoo maer 't een en 't ander om uwe kinderen le laeten leeren in gemeente-schóól, pensionnaet en collegie, de Parisiens, de Franschmannen, die van chcz nous enfinzullec op hun den voorrang wel hebben om het een of ander plaetsket dóór bclgische vyflrankslukken belaeld, te bekomen. Y Eenen pater Auguslyn, over jaéren professor in een collegie van Belgiën, leerde aen zyne leerlingen de griekscht tael; eens gaf hy hun den Vader Ons in het grieksch van buy- ten te leeren. Als zy deézen van buyten wisten, zegde hy hun Nu zyt gy in slact uwen kostte winnen, gy kont nu in Grieken land gaen bedelen. Het zelfde zullen uwe kinderen by zie! zeiven ook moeten zeggen na dal zy hier of daer met uw daerloe gespaerde frankskens ook zullen fransch geleerd heb ben op hóóp van eens een ambt te mogen bedienen, indiende uytlandcrs zoo wat blyven welgekomen zyn by onzen franschen Rogier. Nu konneu wy onzen kost verdienen met in Vrank ryk ons brood te gaen vraegen, te gaen bedelen, wyl wy in one eygen Belgcnland niets konnen te verrigten krygen zoo lanf alles vóór de geborene franschmans is Y Dóór koninglyk besluyt van 5 October word er aen dei heer F. Huct, gewoouen leeraer by de hooge schóól te Gend een jaerlyksch lyfpensioen van 2,729 fr. toeg'eslaen dat looptf zal van den 1 oclober. Men moet weétcn, voegt een blad er by, dal deézen F. Hue! franschman is gelyk Saint-Boeuve, en dat hy le Gend hf communismus leerde waerom hem ook aengeraeden wierd zy ontslag le geéven. Zoo gaen vreindeliugen met onze oórdje stryken.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2