ZONDAG 5 NOVEMBER 1850. VYFDEN JAERGANG. N' 215. AELST, den 2 November. Dit blad Tcrschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der insehryving, by trimester, is bepaeld op l'r. SO c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen ditv voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, liv mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verieenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CUIQUE SUUM. verder gewaegen van alle brochuercn, sehrifien, boeken, prin ten, etc. waei'van een afdruksel aen dèszelfs opsteller z;» 1 wor den toegezonden.De naeoién der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te doelen, zullen gehcym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wv de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen* worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvrv toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met"al wat 'den druk aengaet. NOG AL DE KONGRES KOLOM Hoe meer wy peyzen op de kolom die tot Brussel ter eere van onze constitutie en der Leden van bet Nationael Kongres dóór het tegenwoordig ministerie word opgeregt, hoe pynelyker de bedenkingen zyn die ons te binnen komen. Als wy ons in het geheugen brengen dal de vicr-groote vryheden die de constitutie aen de Belgen verleent, benevens de luyslerlyke naemen van de geénc die deéze vryheden hebben gestemd, met goude letters op eene marnieren of bronzen kolom gaen geprint worden; als wy onze gedagten laeten vallen op het tegenwoordig klubsministerie dat vóór dc oogen van landsge- noólen en vremdelingen hulde aen de constitutie will bewyzen, 'dan vraegen wy ons zelve of die hulde, dien eerbied wel regt- zinnig zyn of zy opregt gemeynd en regtzinnig konnen zyn En wy moeten regluyt bekennen, hoe wy de zaek overleggen of niet, dat wy lol eene tegeastrydige gevolgtrekking komen; en dat wy het opregten dier kolom door ons ministerie slegls vóór oogenverbiinding, voor bedrog, vóór guychelary en vóór een aepenspel aenzien. Dal onze leézers aenmerken waer op wy dit gevoelen staeven, en dan oórdeelen of wy ons verre vergissen. liet ministerie regt eene kolom op om zyncn eerbied vóór en aen-de constitutie te bewyzen; 't is le zeggen, het ministerie wilt doen zien dat liet met eenen patriolieken geest is bezield, dat liet verkleefd is aen de constitutie; maerde vyanden en de gezicoórcne vyanden der constitutie, zyn dit de vrienden niet van hel ministerie Heeft liet ministerie niet verbroederd met dc liberalistcn, met de vrymelzelaers, met de orangisten, met de repubiiekaenen, met de socialisten die op hun vaendcl ge- schreéven hebben of. de constitutie zal veranderd wordenof wy zullen revolutie maékcn Uet ministerie wilt doen geloo- ven door hel opregten eener kolom, dat het de constitutie eer bied toedraegt, dal bel de constitutie, tot regel néémt van zyn gedrag maer de constitutie behelst den wil, drukt den wil nvt van het Nationael Kongres, en het ministerie volbrengt jden wil van bet Liberael Kongres! bel ministerie doet alles wat het Liberael Kongres hééft voórgeschreéven, wanneer hel in 1847 aen liet bestier is gekomen Het ministerie wilt doen zien dat het zyn hoofd buygt voorde constitutie: maer die constitutie is gesproten uyt de Vereeniging lusschen Liberaelen en Katolyken; de constitutie is op deéze brocderlyke vereeni ging gegrond, zy draegt voor opschriftVunion fail la force, en het ministerie hééft deéze vereeniging in het jaer 1847 versiooten, verbroken, melde voeten gestampthel ministerie heeft zich van de Katholvke party teenemael afgescheydcn, en het hééft zich aen de klubisten hierboven vermeld, verslaefd, vastgehegtDit alles zyn geene vei'digtzels, zyn geene droo- men, maer zyn daedzaeken die niemand kan loochenen; die door geheel het land, die door geheel Europa zyn gekend daedzaeken die een verschrikkend voóruytzigt -opleveren, en voor de toekomst van Belgiën doen duglen en vreezen En dit ministerie, welks handel zoo hoónend is vóór de constitutie, zoo tegenstrydig aen de constitutie, wilt aen de zelve eene gedenkzuyl opregten Kan ditregtzinnigheyd, opregthcyd zyn? Kan men dit anders aenzien, als vóór valschheyd, vóór ge- veynsdheyd, vóór oogenverbiinding f gaen wy voords met onze bedenkingen, wy zien dat hel ministerie ook de Leden van het Nationael -Congres wilt eeren, erkentenis bewyzen maer hier over zullen wv verder ons gedagl uyteu. NATIONALE INSCHRYVING TER INRIGTING VAN EEN MONUMENT AEN VvYLEN DE KONINGIN. Het is algemeen gekend dat Z. M. den Koning voorgenomen heeft de gedagienis van wylen zyne on verge! ykelyke bruyd, Maria-Louisa, geweézène Koningin der Belgen, dóór hel bouwen eener pragiige kerk te Lacken, te vereeuwigen biertoe hééft den Koning daedelyk honderd duyzcnd franken uylgesteéken om de eerste noodwendigheden te bestryden, zullende hy in 't vervolg, naer zyn te kennen gegeéven 'voórneémen, al de verdere kosten uyt eygene* penningen beladen, zoodat de natie vóór die op le regten kerk geen duyt zal te betaelen hebben. Maer ziet, een gansch ongedwongen en dóór de erkentenis en eerbied alleen ingegeéven gedagt oppert zich dóór geheel 'tland van inschryvingslyslen te openen ten eynde dóór de giften dei- natie een nationael gedenkstuk aen de deugden onzer welbe minde Vorstin op le regten. Den geest van plaetselyke zelfzugt en den geest van centralisatie komen, als naer gewoonte, hunne bekrompene begrippen uylen en zouden niet terugdeynzen dit nationael karakter aen het een of ander gedenkstuk te beneémen Te Brussel, .by de mannen der ceuwigduerende centralisatie, is er besloólen de giften le laeten dienen om de kerk die, op 's konings kosten gebouwd word, te vercieren, even als of men den Vorst een affront zou willen aendoen, met hem onmaglig of ongewillig le eerklaeren zyn begonnen werk weèrdiglyk te vol trekken. Als den koning uyt eygene beweégingen ongedwongen op zich néémt een werk le verrigten waer toe fiy zeer wel in staet is, waerom moeten daer moèyals, vleyërs of schynheylige kruypers bunnen neus koinen lusschen sleéken en deés werk naer hunne goesle of smaek met eens anders penningen regelen? Waerlyk wy zouden dit niet begrypen indien wy niet wisten dat den geest van centralisatie tol de onbeschaemdste leegheden bekwaem is In zommige steden is 't plaetselyk zelfbelang 't voórnacm werkluyg van al wat er gepeysd of uytgewerkt zou dienen te worden. Deéze bewcégreden, hoe verschoonbaer zy ook voór- kome, zou moeten wyken voor den geest van nationalleyt, omdat dien geest een volk moet kenmerken niet vóór eenigen tyd, maer wel van gcslagt tot geslagt, van eeuw tot eeuw."En wat zal er van geworden, mogt elke .stad of gemeente een, volgens bacre kleyne middelen, onbeduydend gedenkstukje aen wylen de Koningin Maria-Louisa van Orleans opregten Dal na eenige jaeren of die gedenkstukjes zullen vervallen of eyndigen teenemael vergeélen te worden, gelyk het gewoonclyk met soórlgelyke zaeken gaet. In de Vlaenderen is hel grondig en weluylgedagt ontwerp geopperd de geheugenis der Koningin te verëeren met, bv mid del der inschryvingen, eene kerk te bouwen le Oostende* sterf- plaets der Vorstin, alwaer jaerlyks zoo véél volk niet alleen van alle zyden des ryks, maer van alle kanten van Europa samen- vloeyt. Dit ware, volgens ons, de eenige en regie plaets waer een nationael gedenkstuk met weêrdigheyd zou konnen pronken. De begraefplaets le Laeken zal bchoorlyker wyze gekenmerkt en vereeuwigd worden, doch op 's konings kosten maer wy vraegen het, waerom zou dc sterfplaats in den vergcétboek gesteld worden, dan wanneer geheel de natie vrywillig haere giften aenbied om de geheugenis eener duerbaere aflyvige te verëeren... Wy gelooven hier de aendagt der inschryvers te moeten inroepen en onze gouvernements-mannen aen ie spoó- ren die zaek tweemael te overleggen eer zy des wegens een beslüvt ncémen. FISCALITEIT VAN M. FRÈRE-ERFFENISWET—BIEREN. Het is nu zeker dat den minister van financiën, M. Frère, wederom zyne haelelykc wet op dc erfenissen in regie lynaen de kamers zal voórdraegen en dat alles in '1 werk zal gesteld worden om die onzedelvke en geldafperssende wet dóór tc dryven. Den Observaleur, framac-onsdagblad en tolk der minis ters, hééft zich daeromlrent zoo klacr uytgedrukt, daler gee- nen iwyffel meer overblyft. Dit blad schrééf over eenige dagen 't volgende JJe Emancipation mag 't vóór zeker houden; 'l wetsontwerp op de succcssic-reglen in regte lyn zal wederom ic berde komen, en de oppositie zal 'f zoo gemakkelyh niet hebben Man tydens de laelsle sessie. Het land begrijpt hel reeds, de tolken der libe- rale parly zullen nog beter doen begrypen, dal den impost op de erffenissen in regie lyn eenen der fiscale maelregcls is die 't meest overeenstemmen met de waere grondregels der verdee- lende rcglvccrdighcyd Het francmaQonsblad gaet al wederom, gelyk bet zegt, 't ópenbaer gezond óórdeel verlichten, en aen 'l zelve doen zien dat dien impost niets halclyk, niets onzedelijk vervat. Hel gelooft dus dat 't belgisch gezond óórdeel verre genoeg in 't socialismus gevoorderd is, om eenen maetregel goed te keu ren die tot niet minder strekt dan tol 't begin der verdeeling aller eygendommen.... Oh! welk geluk voor ons land welke glorie vóór M. Frère, indien hy er in gelukken kan aen Europa te doen zien dat Belgiën op den weg van 't socialismus is geraekt en reeds eenigen voortgang hééft gedaen, en dat, dóór zyn toedoen, Belgiën bel eerste land is dal eene wel heeft zien stemmen welke dc hand legt op den byzonderen evgen- doin. Wy zullen zien wat onze kamers gaen doen, of zy zich dóór eenen herscnloozen liberalist naer den afgrond zlillen laeten heenvoeren. Men spréékt ook véél van eene andere fiscale knevelaerv. 'T is eenen ministerieélen omzendbrief die uyt den winkel van al. Frère komt, en waerdoór dien minister grootelyks de accynsregten op de bierbrou werven verzwaerd. Men wee ie dal den art. 15 dei- wet van 1822 op den impost der bierbrou- weryën, zeer duydelyk en klacr is, dal hy stelliglyk en zonder voónvaerde Voórschryft dat de in belastneéming om dc hoe- veclhcyd van den impost of regten te bcpaelcn, zal geregeld wor den volgens de grootte der beslagkuypcn, na aftrok 'van vyf day men hoogte voor de loozc hoornenWelnu, dóór ongehoorde en afpersende xkncvelaervën die, men wéét niet waer ze gezogt zyn, wilt ?,J. Frère niet meer gedoogen dat den aftrok vóór de looze hoornen nog vergund worde M. Frère gaet dus, op eygene hand, dc accysregten op de bieren, den drank van 't volk, verhoogen Men moet erkennen dal er dien man zonder omzien doórgaet, en dal by T belgisch volk op zyn russisch of hongersch met den knout wilt bestuerenMaer hier is eene zaek op te merken, en 't is deéze welke ons aengepord heeft deéze weynige regelen te schryven, dat den ministe rieélen maetregel, strekkende om de regten op dc bieren te verhoogen, buyiengewoon wel overeenkomt met de fiskale knevelaryën die zekeren gemeenleraed ook in 'l werk gesteld hééft oin dc octroyregten op de bieren te verzwoeren..... Men zou zeggen dat den liberalistcnhaspelaen den gemeencn burger een glas bier benyd en dal hy aen deézenaltyd water of boter melk zou willen opgieten. ZAEK DER HOSPICIËN. Gelyk wy het vóórzien hadden, heeft de gegrondde en wel beredeneérde antwoord der oude hospicieheeren den libera listische!) haspel van Aelsl zoodanig in T nauw gebragt en den nyper op den neus gesteld, dat geheel 't boeltje is moeten samenspannen om tc poogen dien geduglen slag af te keeren. Maer boe die netelige lack volbragt? Al de cvlfers van M. Odilon De Craecker zyn vernietigd, al zvnc gevevnsde en val- sche voórgeévingen zyn vergruysd, al zyne bèdrieglvke onder stellingen zyn ten gronde geboord, met een wóórd,*M. Odilon De Craecker, die de onvoórzigtigheyd had gehad zich tot strooyman le laeten dienen om de bekeurlyke akten van eenigi- agler de gordvn schuylende slimmerikken te vcrschoonen, staet nu le kyken gelyk eenen uyl uyt eene goót en word vaii alle treffelyk man me; medelyden en minagting aenzien.... Maer evenwel er moet toch iets mede gedaen worden zwygen, ware ai te vernederend; wederleggen is onmogelyk; zyne faulen zien en erkennen is slcgts aen verstandige en edelmoedige men schel) gegeéven.... Wal dan gedaen Loochenen, lieren, sclicld- woórden, gramschapverwylingen enz. zie daer de verdedigings middelen van die groote koppen. Maer wy bedriegen ons, d°eu aglbaeren Notaris-President heét't ons zaterdag eenen brief gezonden wacrin hy zich over twee nvpende punten poogt wil te wasschen, doch zonder bet minste goed gevolg, integendeel, denman steékt zich geducrig dieper'in den zak, en dit gaen wy onwederspreékelvk bewyzen. Leézer, let op, en gy ook MM Evit senior, Evit junior, en' Od. De Craecker. Den brief van M. Evit weder legt volstrekt niets van al wat de oude Hospicieheeren hem ten laste leggen. Er blvkt klaerlvk uyt den brief: 1° dat M, Evil zelfde 19,955 franken, trifle van de heeren De Hert en Luyckx, hééft ontvangen, en dit tegen alle gebruyk en regels van goel bestuer. Niemand, buy ten" de administratie, had regt zonder voórafgaendclyke bemagtiging der bevoegde overheyd, dien ontvang te doen, vermits deéze giften aen de administratie zelve moesten behandigd worden, gelyk uyt de aril>e!s 54 en 55 van den goedgekeurden budget over 't jaer 1850 onwederleggclyk blykt. En'toch, wal vond er M. Evit in om zoo gretig te zyn tot het ontvangen en uvtgeéven diër son) van 19,955 franken.... Dat M. Evil na den door hem gedaenen ontvangst en de zoo gezegde uytgaef eene bemagiiging en ontlasting toten van alle dies bekomen hééft, dit is geinak- keiyk om verslacn en dit gelooven wy zeer geérn, maer blykt daeruyt d*al M. Evit tegen de regels van goed bestuer en kiescli- heyd met gehandeld hééft, gelyk de oude Hospicieleden hem opmerken

De Denderbode | 1850 | | pagina 1