SAKIENSPRAEK 2° Den brief van M. Evit gééft acri d'oude administratie- leden nog meer regt hem loc te douwen dal hy akten legen de administratieve regels begaen hééft, vermits hy in zynen brief zegt dat hel reslat der koopsom van T dóór hem verkogt oud- Koornhuys belaeld is geweest op a Meert 1852, toen hy 'Voor zitter, en zynen neéf Ferdinand, Secretaris waren; dus dal do totale koopsom bcloopende lol fr. 0992, zoo hy zelf erkent, onder zyn besttier is ontvangen geweésl; maer wy zouden wil len weélen, en hierop inlcrptileéren wy M. Evil, waerom M. Od- De Craeckcr die totale onlvangene som van fr. 0992 in zyne tabel van 14 July lest niet gebragl hééft. Met groote verwondering bemerken wy, dat de weézenlyke koopsom wasfr. 0992.en dat er M. De Craecker slcgls tot fr. 5155 heeft gebragl, dus een te kort van 1855 fr. Hoe zal men begrypen dat M. Evit nu de weézenlyke koopsom van 0992 fr. opgeeft, daer hy zelf slegts de som "van 5155 in de tabel van M. De Craecker voor weézenlyke» ontvangst erkent, hy .U. Evit die, in zitting van 28 July 1850, deéze label cyffer voor cylfer onderzogt, goedge keurd en als egt verklaerd heeft, doende dit alles zelfs op den deliberaticboek overschryven... En dan nog is M. Itvit. zoo onbeschaemd te zeggen dal men met regt aen de oude Ilospicie- hceren zou konnen vraegen wat er van dil geld geworden is, dit enkelyk omdat die heereu ontlasting verleend hebben der deswegens genomene inscbryving, welke bandligling enkelyk gegeéven is^geweésl op bet evnde van 1854, dus dry jaereu na <!e gedaene betaeling; ten anderen bet verleenen déézer band ligling was eene zaek waértoe de oude Hospicieheeren van regtswegc gehouden waren, tcrwyl alles reeds sedert dry jaeren en dil, zoo wy gezeyd liebbcn, onder het bestuer van den Notaris-President Evil, betaeld was, ofschoon M. De Craecker de volle uytbelaeldc som in zync tabel niet gebragl had, het géén met regt aglcrdogt zou hebben konnen doen onlstaen by de agtbaere familie De Grom been, koopster van 't oud Koorn- huys. Uyt dil alles volgt dat den ouden lieer Cornelius Evit, président der Hospiciën, koninglyken notaris etc. etc. nu wit en dan wederom zwart zegt. In zynen brief van zaterdag lest beweert hy dat de totale koopsom van het oud Koornhuys ont vangen is gewéést den 5 Meert 1852, en in de label van M. De Craecker welke by, M. Evit, heeft goedgekeurd, zegt hy dal de koopsom niet teenemael is ontvangen geweest, vermits er slegts gewaegd word van 5155 fr. in plaets van fr. 6992 Welk gezigl van M. Evil moeien wy nu gelooven Met T gezigt van 14 july 1850 zegt hy slegts ontvangen ie hebben 5155 fr., en met 't gezigt van 22 ociobcr zelfde jacr, verklaeri hy ont vangen te hebben lot fr. 0992?? Hebben wy niet allyd wel gezegd dal dien heer geziglen hééft vóór alle omstan digheden ll'SSCIIENEENEN PRESIDENT, EEN NOÓTENKRAEKERKEN EN EENEN KRYGSMAN. Den President. Odilonskeu, lieven vriend, wat komt gy nu vertellen Hoe staen de zaeken Den Noótenkraekkr. Ik kwam zelf eens hooren of gy niets te zeggen hebt. Wy zyn geklopt, enfoncés. Maer gy hebt toch zulke fvne slreéken in uwen sleèrl; gy zyteen man van zul keu goeden raed, daeroiu kom ik u eonsulteéren. 'T publiek lacht met ons; men zegt openbaerlyk dal gy eii ik twee vaisschaerds zyn. Wal middel daerlegen Y 1)en Pu. Durft men dal zeggen Ik bad nogians legen de brocliuer zoo eencn schoonen brief geschreéven Den Noótenkr. Dat is waer; maer onder ons gezeyd en in 't publiek gezweégen, moeien wy toch bekennen dal uwen brief niets wedcrlegd. Gy spreekt daer allyd in van rekeningen, gy zegt dat gy die rekeningen hebt; mogle het waer zyn! doch dit zult gy aen 't publiek raoeyelyk konnen doen gelooven, vermits in de noóljes die gy my gegeéven hebt om myne label op te maeken, welke tabel gv nog op 28 july gevcriffeérd hebt, gy my slegts hebt opgegeéven de som van fr. 5155, terwyl, indien alles in regel ware geweest, gy my zoud hebben moeten opgeé- ven tot (1992 fr.; gy zuil het zien, die heereu zullen ons dil zaterdag onder den neus vryven, eii wat zullen wy daer op antwoorden Den Pr. Och dat zc naer de verdommenis loopen Den Noótenkr. Gelooft gy daer aen, President? Den Pr. (Met weêrdigheyd)Ik geloof aen den God van Abraham, Isaac en Jacob, maer dat is hier de kwestie niet. Gy uioógl verzekerd zyn dal al 'l géén gy daer komt te zeggen, door 't publiek zal anders verslaen worden. Ferdinand hééft by mvnen brief eeuch zoo straffen artikel zondag laetst gevoegd. Den Krygsman. (lu eencn zetel half slaepende),Ja ikmaer la et my nu een wat gerust; ik begin er inooy van te worden. Ons rvk is gaen; ik heb gisteren avond nog in verscheyde ka veel] cs geweésl, waer ik bier, geuever en nog wal anders ten besten gegeéven heb, maer niemand schreeuwt meer gelyk in onze goede dagen Vive Mynheer Ferdinand öuf'K heb pyn in den kop, laet iny nu een wat slaepen. Den Noótenkr. Ja, slaepl, maer ziel dal gy goede droomén hebt, bitter als die welke gy in uwen fameuzeu artikel ge schreéven hebt. Den Dendcr-bode had reeds te voóren al uwe jammeringen en kolores nacr den spoelbak gedrcéven. Den Pr.' O dien schelmdien schobejakDien sloeber!... Den Noótenkr. Stilt u aglingweêrdigen gryzaerd, wy hebben veel patiëntie uoodig. Den Pr. Ja, vriendniynon lieven Odilon Geél' my de baud.... zet u daer neder... iu dien zetelIk heb zoo wel uwe groot-moeder gekend. Den Noótenkr.Zwvgl daer van. Den Pr. Wy geleéken inalkanderen zoo wel, en Den Noótenkr. Zwygt saer..... Den Pr. Onze gewoon leus.... Den Noótenkr. Zwygt, gy leclykeu Janus Den Pr. Oh! oh Wat is dat te zeggen Janus C Gy duvnikeu, gy manneken uyt de maen, gy noótenkraecker FerdiuauvlFerdinand Den Noótenkr. Dal is nu dien man vóór wie ik zoo véél tukt al verscbreéven beb l voój- welkenDat ik wist ruet 't welk van zyne zeven gezigten te beginnen, ik gaf hem eene kaeksmeét Den Pr. Ferdinand Ferdinand helpt uwen Onkel. Trekt uwen sabel Maer hy hoort niethy slaepl!.... Ah! ik zal hem wel wakker krygen Smerdis Den Krygsm. (Uyt zynen slaep schietende, en schrikkende gelyk in 't jaer dertig)Dendcr-bodewat wilt gy nu Den Pr. T is den Dendcr-bode niet. 'K ben Fik ik Helpt mv, springt te peêrd.... Dien onnoozelen heeft my Janus genoemd Den Noótenkr. Hy hééft my noótenkraecker verweéten Den Krygsm. Bah bahbah 't is allemael niets. Laet ons toch onder ons geene ruzie maeken alsdan nog zekerder was 't spel om zeep wy moeten hier alles den eenen aen den ande ren vergeéven. En tocli gy hebt er nog andere gehoord. Peyst, gy, op den petit prélcnlieux en gy, op de oranie cocarde. Den Noótenkr. Ah ja den eersten augusly. Den Pr. Ja, jaDie mannen hebben daer Ieelyk onze strikken ontsnapt. Den Krygsm. T' is wel, maer maekt nu den vrede, en laet ons alle onze magten by een spannen om tegen den gemeencn vyand te oorlogen. L'union fait la force.. Wy hebben het hier zeer wel van doen. En toch, waerom zoud gy in twist blyven, gy zvl zoo wel den eenen voor den anderen geschaepen, gy zyt den eenen den anderen zoo weêrdig. Den Pr. (Krylende)Dal is eene rede. Odilon lief ik offer u de hand, en wensehe dat den twist lusschen ons in 't toeko mende impossible blyve Den Noótenkr. Bedanke u, chcr collègueIk wil u ook de hand geéven, maer op eene conditie Den Pr. Laet hooren. Den Noótenkr. Dat Ferdinand eenen schoonen artikel in 't Verbond over onze zaeken schryve. Den Krygsm. Wel ik heb er alreeds in deézes iaetsten nummer eenen zoo fraeyëu gedraeyd. Hebt gy er niet in bemerkt inet welke fransche liabiletcyt ik de kwestie van haeren waeren grond afleydde, met ze te bepaelen aen twee a dry punten terwyl er vyftig ie beantwoór/len waren En nog hoe heb ik deéze twee a dry punten behandeld Ilebt gy niet bemerkt met welk gemak en snellieyd, ik al die schoone scheldwoorden die wy tot heden alhier en aldaer gewoon waren te zaeyën, in eenen wacpcn-boedel vereenigd heb In eene enkele phrase heb ik er twee dozynen van myne schoonste gesleéken 'T was eene ge- heele mcêlkuyp vol, nog volder als die van de brouwers Ilebt gy niet bemerkt hoe fyn ik alles op dien verdomden Dcnder-bode gedraeyd heb, hv die hier de schuld van alles is? Luysier eens nacr een deel der litanie die ik hem naer den kop gesmeéten heb Lasterlael en schandig bladmodderpoel en haelclykcn onchrislelyken beledigerheymelyken, vervloekernaemlooze en venijnige harlen, bevlekkers van calholicismus-en schaemlelooze logenaers, irouwelooze aenranderen lucifersclicn verdraeyer vergiftig gcbrouwsel enz. enz. En dit alles in eene phrase 'K heb my gesurpasseérd En nu zoud gy my nog willen doen herbeginnen, ik zal immers aen dezelfde boogie niet meer kon nen raekeu Myne scherpste pyien zyn verschoóten. Den President en den Noótenkr. (Te samen)Begint maer, wy zullen u helpen. Den Krygsm. Dat is een wóórd. Nu heb ik er moed op, en wil iny seffens aen '1 werk stellen. (Naer de deur loopende) Nélen snyd eens eene vette pen. En avanl marche Maer vind gy niet dat ik zou wel doen van aen vriend Jouel ook eenige van zyne properste adjectiven uyt zynen woórden-boek te lccnen Gy kent hoe straf dien man daer in is T' is nen wacl, gy wéét welYVy zullen ook wel doen, om ons werk volmaekt te brengen, van er nog eenen grooten liefhebber over te consuL- leéren, den secretaris Den Noótenkr.Wie? Kozyn Jef? Dien sul.... Den Krygsm. Eh weleh wel, dien is daer ook goed vóór, maer ik sprak van den gemeente secretaris. Ju(frouw wilde gy de polka dansen Den Noótenkr.— Aliah ah Dat zal wel zyn, ah ah ah Ik zal den Dendcr-bode ook seffens een exploit op zyne maeg gaen douwen, om u, cher Collègue, wat Iruglen te wassche». Maer T zal toch moeyelyk gaen... want........ Den Pr. Oh oh oh dat zal een artikeltje zyn oh oh oh wal ben ik bly Vliegt in myne armen myne vrienden Deczen dag is den schoonsien van myn leven. Daergaen wy een glazekeu op zetten. Maer 't slaegt vier ueren.... Ik moet eerst naer't lof gaen, gy weet?... Zoo d lanlól (wederkomende) Ferdinand vergeét toch niet in den artikel myne titels nog eens te herhaelen Procureur Van den Keure, president der hospi- ciën, keyzerlyken en koninglyken Den Krygsm. Ja, ja, men onkel, dat blyft ultyd gezet in ons vossenhol. V Het Verbond, na qp eene meesterlyke wyze Thrèse de Nuyl gespeeld te hebben, dit is te zeggen, na eene geheele mande beledingen, scheldwoorden, verwytingen etc.,' zoo als er in de hiervoórenslaende samenspraek een staelken van vóór komt, te hebben uytgebraekt, is nieuwsgierig te weéten of de oude hospicieheeren eene wederroeping van twee punten hunner brocliuer zullen doen O gy onnoozelen kon- frater! wy verslacu niet hoe gy aldus den dommerik speélen durftWel die heeren hebben niets te wederroepen, zy houden alles staende wat zy gezegd hebben, zoo lang twee en twee zuilen vier doendit is te zeggen zoo lang men hunne redens dóór redens niet zal wcderlegd hebben, en daerloe is niemand van geheel uwen haspel bekwaeiu al be vestigde hy zelfs met eed 'l geen hy zekerlyk wéét of meynl valsch te wee zen of ook daer hy aen twyffell. Heb g'het beél konfraler V Vóór de twee punten der brocliuer die zoo sterk op de maeg liggen van den heere Evit, procureur Van der Keure, koninglyken en keyzerlyken notaris, president der hospiciën, lid der commissie van 't gevangen buys, kerkmeester, proviseur van 't kapelleken, gékruysten oom van Smerdis etc. etc. vraegt bet Verbond eene wederroeping...... Maer wy, wy vraegen of die punten wederlegd zynMen oórdeele uyt het hiervoóren slaende artikel..... V Geheel de woede van 't Verbond van Aelst over de bro cliuer der oude Hospicieleden, is op den. eenvoudigen Dendcr- bode gevallen. Eerst waren hét andere agteruytkruypei's die den Dendcr-bode opstookten en aenhitslen, en nu is den Dendcr-bode zelf den Oorblaezer en den Uytwerker der oude Hospicieheeren en van derzelver raeden geworden en dit omdat wy bier en daer onzen neus durven lusschen steéken en niet beginnen te beéven als eenen Smerdis, eenen Jouet, eenen Polka en tutti quanli spreéken Nadat Smerdis zich in 't Verbond in hevige gramschap tegen de oude Hospicieheeren heeft laeten vervoeren, bekent hy openlyk dat die heeren niet uyt baetzugt of uyt persoonelyk voordeel hebben bestuerdVolgeêrn zouden wy van Janus bet zelfde zeggen, als hy zyne gestie zoo schoon kan brengen als de oude leden de hunne gebragt en duydelyk geloond hebben. V Berigt aen de Kiezers. ln eene geheyme vergadering onzer klubisten is er besloólen dal elk uyttreédende libera listisch lid van onzen gemcenleraed vóór het overige van dil jaer en het toekomende eenen hoed zal riskeéren en teenemael verslyten in 't salueéren, op hóóp van dóór die saluades te kie zers te' begoochelen. Kiezers, lel er dan op, als gy eenen van die kopstukken ontmoet, seffens zal hy de hand aen zynen hoed slaeu en u vriendelyk salueéren Daermcde denken zy u te paeyën, daermede "denken zy wederom dóór UI. gekoózen te worden... Proficiat.... V Eenen hooggeplactstcn belgischen liberalist, die genoeg gekend is wegens zynen maeonieken oorsprong, en wiens eerste naemletter is Frère, sprak deézer dagen met den ambassadeur eener nabuerige mogendheyd. Den ambassadeurzegde diep getroffen te zyn dóór de algemcene droefhevd die hy in Bclgiën zag over het afsterven der KoninginDen liberalist ant woordde dat die droefheyd zoo regtzinnig of zoo groot niet was; dat zy eerder een huychelspei was dóór de priesters acngestoókt.... Den ambassadeur hoogst verwonderd, gelyk men kan óórdeel en, antwoordde Maer als de geeslclykheyd hier zoo veel invloed heeft dien rouw algemeen dóórt land te doen dcelen, dan moet zy maglig zyn, en moet gylieden slcgls aen 'l hoofd zyn legen den dank der meerderheydzoo dat gy zult moeten gaen denken om pak en zak te maeken en te vertrekken.Wy zullen ovér deéze zaek in ons volgend Nr een wèynig uvtweydeu. V Smerdis komt in 't Verbond van zondag al wederom niet eene redevoering van twee meéters lengde vóór den dag. Den man bewierookt zyn zeiven dat liet moed gééft en stelt zich daer op eenen pieterstael om van geheel de wereld gezien ie worden. Voor zyne ooren moet liy thans niet vreezen, want hy hééft ook eenen kapper. Maer iels aerdigsin geheel die rede voering word er niemand tegengesproken dan M. Van Sanlen, en dit is waerschynelyk omdat deés raedslid Smerdis zoodanig geneépen heeft, dat alle antwoord onmogelyk was. M. Van Santen stelde in den raed vóór dal hy 1000 fr. aen den armen zou geéven indien meester Ferdinand de gegrondlieyd zyner gezegdens kon bewyzen en zyne leugens bedekken, dit egler op voórwaerde dat Smerdis ook -1000 fr. zou geéven indien hv lot die laek onbekwacm wasMaer ja wel, M. Van Santen, daer had gy juyst eene snaer aengeroerd die in d'ooren van M. Ferd. niet wel klonk.... Gy spréékt van geéven.... dil is zottigheyd.... maer trekken of opslryken.... d la bonheurl dit verstaet hy beterHad gy van dit laetsle gesproken, den man zou zich wel gekronkeld hebben om eenigzins zyne zwarte leugens wit te maeken al had hy den ouden moeten raedpleégen.... Maer nu, gevoelde hy best te zwygenTen slotte, M. Evit durft niet eens iu zyne redevoering tegen M. lmpens optrekken wiens nacm zelfs niet genoemd is... Wat is hiervan de oorzaek? Is't omdat M. Impens nog onder-president der alliianceis? 'T is mogelyk, maer wat er zeker is, is dal M. lmpens zich billerlyk beklaegt zich oyt onder dien haspel vermengd te hebben. V M. Odilon De Craecker is voorleden zaterdag op den mid dag toen ons blad reeds ter pers lag, ten onzen bureele gekomen om eenen brief van M. De Schryver in den Dendcr-bode te doen plactsenWy hebben dit moeien wcygeren omdat het te laet was; nogians wy bekennen volgeêrn dal wy ons wel wat zouden gegeneérd hebben, was eenen vriend of eeiien persoon van ecnig aenzien ons zulks komen verzoeken, maer vóór M. De Craec ker Wel neen, dit manneken zou wel te véél op zynen kop stellen V In zyn briefje, datM. De Kraecker, als eene volledige loochening wilt doen doórgaen, loochent M. Dc Schryver niets van 't geen hy verklaerd hééft aen M. LouisVerbruggén, nopens de fameuse nota waermede M. De Craecker zoo fraeykens in den zak is gesleékenHet noótenkraekerken zal zoo lang op zyn agstersle moeien zitten eer dat dit nootje zal gekraekt zyn, dal er ten lesten harde weeren zullen op komen, waeracn hy, •gelyk de steêrtelooze marliko's zal kennclyk zyn. Zie hier T briefje van M. De Schryver, dien Odilonskeu hééft poogen by den neus le leyden, maer dóór wie Odilonsken zelf gefopt is, niettegenstaande hy van M. De Schryver by zyn briefje bier eerst gcplaetst, eene loochening hééft poogen af te persen Mon cheu Collègue, Le rédacteur du Verbond vient de m'envoyer la leltrc sous pli, émanée de M. L. Verbrugghen, et dont le conlenu vous conceroe. Je vous prie de me faire con- naitre voire affirmation, ou voire negation, au sujet du propos impossible qui vous est atlribué. Alost, lc2G Octobre 1850. Votre devoué, Od De Craecrer. Antwoord van M. De Schryver Mon ciier Collègue, En reponse a votre amicale du 26 de ce mois, par laquelle vous me iransraetiez celle que M. L- Verbrugghen écrit au rédacteur du Verbondsous la date du 25 précédent, et dans laquelle il me prête le propos y relate, relatif a la note du soupé de 1840, je suis oblige de declarer que je me rappelle fort bien, qu'il en a élé question chez M. le Notaire Becckman, de Wichelen, inais je ne puis avoirfait a eet égard une declaration qui aurait été contraire a la vérité. M. L. Verbrugghen aura mal interprêté mes paroles. Alost, 26 Octobre. Votre lout devoué, (SignéDe Schryver. Het zal wel gaen, de kopstukken der Alliance beginnen onder een te kyven. Zaterdag laetst moet hei in den gemèenteraed gesloóven hebben, waer over, hebben wy nog niet kunnen ver-

De Denderbode | 1850 | | pagina 2