gj£EE« neémen, de informeérkazak zal uyt de kas gehaeld worden, jnacr Meesier DeRyckmoet er tegen geloopen hebben 'zyue goede vrienden hebben hem zoo sehoone komplimenlen ge- uiaekl over zvne werkzaemheyd en goede adminislralie, dat den man t'huys gekomen zynde, er zyne laelste* flesch w.yn op uyt gedronken heeft. Den Borgemeesler moei ook geen al te schoon kompliment ontvangen hebben van zyne goede en genegene vrienden. Het verwondert ons niet dat men ten uytterslen van M. De Ryckkontenl is, want dien heer heeft zoo veel gemak in het werken, dat hv op een of twee ueren per dag zyne werkzaem- heden als secretaris kan verriglen, zoo dat hy nog den tyd kan vinden om speelreyskens naer Parys te doen van weéken lang, en onze stad te Brussel en Gend in alle feesten deftig te verte genwoordigen, zynezaeken als advokaet daer by waerneémende waertoe hy weékelyks naer Dendermonde moet gaen plyten, sterfhuyzen vereffen etc. etc., en dit alles zonder een oogenblik zyne pligten als secretaris uyt het oog te verliezen of te ver- waerloozen. Waerlyk dit is eenen secretaris wiens jaerwedde mag verdobbeld worden, dal is wat anders als den geweézen secretaris, M. DTluygelaere. ïoen ging alles slegt, maer nu gael het alderbest, ten minsten met zulke mannen zyn de intresten der stad gewaerborgd. Hoe gelukkig is onze stad de Alliance-mannen aen het hoofd te hebben, van dien tyd af is allen twist en iweedragt in onze stad verdweénen.... Donderdag avond ten vyf ueren heeft M. den Deurw. Ringoir ons van wege 'l noólenkraekerkcn den volgenden brief gebragt. Gelyk men bemerkt, heeft dit slimmeriksken de gewoonte altyd op de laetsle ucr te komen om ons tyd en plaets te beneémen. Maer, wy vóórzeggen het hem, hy zal niets verliezen met te wagtentot zaterdag, want den oogenblik is voor hemallerslegtsl gekoózen om zynen naem ergens, meer als't volstrekt noodig is, te doen noemen... Ofschoon den brief van het manneken, vóór wat de beroepene stukken etc. betreft, in 't hier voóren- staende artikel leenemael wederlegd is, hebben wy evenwel een woordje te lossen 1° over de schaemtelooze loocheningen die M. De Craeckers brief bevatten 2" over de doctorale wyze op welke nv zegt lol ons gesproken te hebben; 5° over "de uytlaeting van T ge'én wy hem geantwoord hebben toen hy niet zoo verre, maer evenwel toch een woord voor zyn gedagl uyl- sprak. Odilonsken zal welligt alles loochenen gelyk hy nu doet, maer dit moet hy weéten. Met loochenen zyn' bestaende daed- zaeken hoe aerdig, hoe weynig zedelyk, hoe'weynig trelfelyk zv ook weézen, niet wederlegd. Vrugteloos zal hy de ontdekkingen der informeérkazak worstelen. Mynheer tien Opsteller van tien I)ender-bode, niellegenstnemlc de gewoonte die ik heb aengenomen van ray niet meer bezig te houden niet de artikelen van uw weekblad, kan ik nochtans den genen van uw nummer van den 27 dezer maend niet stilzwygend voorbygaen, ten eyude uwe lezeren toetelichlen over de waerheyd der daedzaeken die gv te berde brengt. Om u het regt aentematigen van my te belecdigen, schryft gy my een gezegde toe welk ik ten uwen opzichte aen twee uwer vrienden zou geuit hebben. Wat gemeens heb ik mot uwe vrienden om liun, in zulke 'oei, mvne verlrouwelyke mededeelingm te doen. Zulke dingen kan men in het gedacht hebben, maer m«n vernedert zich niet tot dezelve te zeggen. In antwoord op den brief van M. L. Vqrbruggen welken brief gv in uw blad licht opgenomen, en waerin hy op z\ne eer bevestigd dat M. UeSchryver hem vei klaerd beeft, dat de nota der avondraaeltvdeii \an 1840 door M. Van den Bróeck is gegeven geweest aen myne Coswi den sckretaris der hospicen, welken my dezelve zoude hebben medegedeeld, heeft M. De Schryver my den volgenden brief gesebreven Zie den brief biervoren, hy was geplaetst Eindclyk liet is valsch dat de bewysstukken vermeld in den brief welken M. Exit u heeft toegestuerd, op de venster van den buytcngang gedeponeerd waren. Zy bevonden zicli gedeponeerd en wel reeds voor uwe aenkomst, in eene verwarmde kamer, voorzien van stoelen, en neven het bureel van den ontvanger. Deze kamer is sedert onheogelyken l\d voor bet publiek bestemd, en ik weet niet om om welke reden men ten uwen opzichte eene uytzo ti ttering had moeten niaeken. De gedeponeerde stuks bestonden in 1' Eene begiftigings akte van M. den Deken en pastoor De Hert, dezer stad en van M. Luyckx de optelling daerslellende van het volta'lig gebruyk de" sornrae van fr. 19,955,00, met gencquitleerde rekeningen daer nevens, en gesloten door de handtcckeningen van Mi\l. De Hert, Luyckx, Lixon, enz. (1) 2° Kopy van eenen akt van radiatie in 1334 toegeslaen op de somme van 865 nederlandsclie guldens en geleekend door MM. Verbruggen- Bloens, V. Lefebvre en Dc (ioninck-Moeyersoen. 3° Den dagboek van het dienstjaer 1831 gehouden door den ontvan ger der burger hospicien, in welken zich, onder riagteekening van 5 maert 1832 liet inkassen bevindt van de bovengemelde som van 865 nederlandsclie guldens, met de verschonen interesten. Welke andere bewysstukken moest gy dan hebben om overtuygd te zyn Gy hebt dezelve gedurende minstens eene halve uer onderzocht, en gy hebt de schaemteloosheyd van te komen verklaren, a dat gy daer eenige kwittancien hebt gevonden welke echtheid u twyfclachtig schynen te zyn en eene kopy van eenen onlangs geschreven akte van radiatie. Maer dit verwonderd my geensints, herinnert u de vtoorden die ik u op 18 july laesllen heb toegestuerd, wanneer gy u met M. Ch. Verbrugglien ter sekretary der hospicien begeven hebt, en dat gy my zegde a Meent gv, Mynheer, dat indien ik het bewvs zag van de misslagen door myne vrienden begaen, ik dezelve niet zóu bekend maken. Waerop ik antwoordde Keen, Mynheer, gy zult niet onpartydig zyn gy moogt het niet zyn, omdat uw weekblad door deszelfs positie, zyne vrienden, zyne politieke ondersteunders niet ma" aenranden, op pene van zyne geabonneerden te verliezen. Ik zal de onbetitelbaie uitdrukkingen iiiet beantwoorden, waervan gy u in uwe ondeischeidcne'artikelcn van den 27 dezer maend bedient, my overtuigd houdeude dat uwe lezeren zelf er recht laten geschieden naer verdienste. Een trellelyk man zal welhaest niet meer durven bekennen dat liy aen uw blad geabonneerd is. Daer gy reeds verscheidene maelen geweigerd hebt myne brieven aflekondigeu, dat gy voorleden zaturdag ook geeno plaets in uw blad hebt*willen verleenen aen de logenslratllng door M. De Schrvver aen M. L. Verbrugglien gegeven, zoo doe ik u bv Deurwaerder dagen den tegenwoordigeu brief iu uw eerst te vcrschyncn nummer aftekondigen. )k heb de eer u te groeten Od. De Craecker. Mc» berigl ons dat woensdag aenstaende te Leeuwergem oen nieuw gestigt zal geopend worden voor de oude en gebrek- kelyke en voor 't onderwys dor arme kinderen van Leeuwcrgem (1) Wie is dien enz. en Elene. Deés gestigl zal door -4 zusters der Kindschheyd van Jesus, onder 'bestuer van M. De Decker, opgedreéven worden, en is eene onschalbaere weldaed die deéze gemeenten te danken hebben aen de weldaediglieyd van den hoogagtbaeren beer senaleur D'Hane, welken al zyne dagen besteed in het goed te doen. Deézen voórtreffelyken man zou eenige voórwaerden begeêren aen de gifte die hy voórneémens is te doen aen den armen der beyde gemeen tens maer hy heeft gerekend zonder T verfoeyelyk stelsel van De Haussy, by zoo verre dat hy sedert 1 1/2 jaer antwoord verwagt op de voórwaerden die hy diesaen- gaende aen T ministerie van Justicie gedaen heeft. Nu, hoe wel het gestigt stael geopend te worden, is er niets verzekerd de behoeftige en gebreklydende zyn geduerig bedreygd beroofd te worden van eene inrigting die den naem van den geéver doet gebenedyden, en dit alles omdat De Haussy en misschien zynen opvolger het anders willen.... Zie daer de ministers die óp alle loonen uylbellen dat zy de beste vrienden der armen zyn 1 Hoe lang zal dien last nog op Belgiën drukken..Wy znlïen hier over laeter handelen, en bidden den geagten beriglgeéver ons dicsaengaende au courant te houden. Men schryft uyt Riga De groote hitte die deézen zomer in Rusland geheerscht heelt, is zeer voórdeelig geweest aen de graenen der Baltische provinciën cn dergeéne van het in wendig des keyzerryks. De rogge en de geèrsl zyn ingeoogst en zeer voldoende.De aerdappelen zyn van eene alderbesle hoe- danighéyd en beloóvën eene genoegzaeme hoeveélheyd. In weerwil van deézen overvloed, is den prys der graenen sinds eenige dagen verhoogd. Dc rogge is geklommen van 60 tot 67, en degeërst van 50 tot 56 roebels het last. Deéze schielyke verhooging is toe te vvyten aen de lydingen die wy uyt Holland cn Duylschland ontvangen, alwaer de aerdappelkwael zich op nieuw yerspreyd en ten grooten dcele er den oogst van vernie- ligdiheéfl, byzonderlyk in de rhynsche provinciën. Hel lynzaed die een der bezondersle artikels van uylvoer is, belooft zeer overvloedig en van eene alderbeste hoedanigheyd te zyn; men dunkt dat-de pryzen middelmaetig zullen weézen. Dóór de groote hitte die er den oogst van vervroegd hééft, zal den uylvoer eene maend vroeger als na gewroonte konnen gedaen worden. Er zyn aireede verscheydene kleyne gedeelten vóór proefstukken toegekomen die men vóór 6 roebels aenbied; aen den steél der plant ziet men dat het vlas van goede hoe danigheyd zyn zal, enten gevolge is dat van't verleden jaer reeds in prys verminderd. Het is mogelyk dal den uylvoer vóór Vrankryk van het zaey-lynzaed zeer belungryk zyn zal. De slegle hoedanigheyd der zaeden van het verledene jaer had de vraeg 'grootelyks verminderd en den voórraed uytgeput; dé landbouwers zullen verpligl zyn zich dit jaer te bevoórraeden en den leegen prys zal den uylvoer merkelyk doen vermeerde ren. Hel is dan zeer belangryk dal de fransche schcépvaert onderrigl zy van deézen toestand op dat zy er het noodig voor deel zou kunnen uyt trekken. Voorleden zaterdag was den genaeinden B. -Van Langen- hove, landbouwer te Mylbeke, met zyne huysvrouw naer de merkt gekomen zyn 2 1/2 jaerig dogterken alleen te buys he lende, lerwyl den haerd brandde. Het kind is aen 't vuer ge- raekt cn zoo deèrlyk verbrand dal hel den zelfden dag aen zyne wonde is overleden. Zoo wy verneémen, is de ontmunting van 't fransch ko peren geld in rankryk gedekrelcérd, zoo dat de ontvangers van dit geld op hunne hoede moeten zyn 0111 inerkelyke verlie zen te vermeyden. In Vrankryk zelfs word de koperen munt op heden slegts ontvangen met een verlies van 10 ten honderd. De gemeente Herdersem, hy Aelst, slegts twaelf honderd inwooners tellende, hééft ook een pleglig uylvaerd gevierd vóór onze doórlugtige cn welbeminde Koningin. Daegs te voóren, om 6 ueren 's avonds, hééft men, met buytengewoonen toeloop en godvrugligheyd der parochiaenen, de vigiliën gezongen, voórafgegaen en gevolgd dóór het leézen van den Boozcnkrans. Des anderendaegs, opdat de neèrsiige cn werkende volksklas weynig zou verletten, is den luysicriyken koordiensl 0111 6 ueren begonnen. De kerk was lelterlyk met volk opgepropt. Den heer burgemeester melden gemeenteraed, den kerkraed, het armbe- sluer, de gemeenteschool,.de kantwerkschool, de gilden van hel Aidei hjyligsle en van St-Anlonius, het muziek van St-Cecilia, alle wed y verden'om met hunne legen wóórd igbeyd eene helste hulde te bewyzen, aen deéze, die gedurende haer leven de eer, den luysler en den roem van Belgiën was. Lysl der burgers van ons dislriktwelke door hel lol aenge- ivcczen zyn om de zaeken Ie oórdeelen geducrende de sessie van 1850 van hel liof van assisen onzer prouinlie. MM. L. Bens, gcmeenlesekretaris te Geeraerdsbergen A. De Portemont, advokaet te Geeraerdsbergen L. Van den Bossche, burge meester, te St-Lievens-Essche J. De Craecker, olieslaeger te Aelst. Men verzekert ons dat M. den senaleur Prosper Spitaels, bankier te Geeraerdsbergen, voorzitter der koophandelkamer van Aelst, en lid der provintiale landbouwkommissie, eerlang naer Amerika zal vertrekken, ten cynde zich aldaer te vestigen. REGT OP STEENKOLEN.Den Monileur kondigt heden een besluyt al' waerdoór den transporls-prys van onze steenkoólcn, langs den yzeren weg, zoude verminderd worden, ten eyndedit mynproduel in concurrentie met New-Castle, te kunnen uyt- vperen. Die vermindering beloopt 20 centiemen per ton. Aldus zullen vcéle schepen, in plaets van nutleloozen bal last, kooien lot ballast neémen. Dit besluyt komt voórloopig in voege met 1 November. Het sehynl zeker dat er geene troonrede zal zyn, by d<? opening der kamers, den 12 november aenstaende. Men denkt algemeen, dat dit zal te wyten zyn aen de droevige gebeurte nissen welke de vorstelyke familie getroffen hebben. Wy verneémen dat den Koningin aen den eerw. P. Dechamps eenen brief gezonden hééft in welken hy zegt dat hy en zyne kinderen zeer getroffen zyn geweest door de lykrede die hy den 24 October in Sle-Guduh uylgesproken hééft. Den koninglyken brief beval zeer verhevene gedagten. De iuschryving van de heeren professors der Universiteyt van Leuveb, voor het gedenkteeken der Koningin, hééft omtrent 900 fr. opgebragi. Het getal leerlingen die reeds in dc Universiteyt van Leuven ingeschreéven zyn, beloopt tot 505. Eene bvzondere briefwisseling van Brussel meld de vol gende daed van goedhertigheyd onzer Koningin Na de omwenteling van february, wierd eenen werkman van Brussel tot verscheydene jaeren gevang veroordeeld als pligtig van opstand tegen de openbaere rust. Deézen kerel had eene vrouw en dry kinderen wiens eenigen steun hy was. Ten gevolge zyner acnhouding, was zyn huysgezien aen de armoede over geleverd. Den advokaet die hem verdedigd had, kréég het gelukkig gedagt zynen afkeer tegen het koningdom oogenblik- kelyk aftestaen en zich lot de Koningin te wenden ten èynde genade vóór den pligtigen te bekomen. Hy schótste dc wanhoó- pige gesteltenis van het huysgezin zoo weemoedig af, dat hy het hert der Koningin beweégde. Eenige dagen nadien, ontving hy eene hulpsom van 50 fr. Hel was weynig, maer genoeg om het ongelukkig huysgezin oogcnblikkelyk te helpen. Het was genoegzaem om eene maend te leéven. De volgende maend, zonder nogtans zyne vraeg vernieuwd te hebben, ontving den advokaet eene nieuwe som uyt hét palcys. Ilet was nog eene maend tvdvcrlenging: Eyndelyk de derde en vierde maend, zelfde zendingdacrenboven liet men van wege II. M. weéten dat deéze maendelyke hulpsom zou gegcéven geweest hebben tot dat de voórspraek der koningin van den minister van justicie de in vryheydstelling van den gevangenen zou verkreégen hebben. Eenen soldaet, van het 2C liniercgimenl, hééft aen den minister van binnenlandsche zaeken 5 "franks toegezonden vóór het gedenkstuk der Koningin, hem verzoekende zynen naem niet ken haer te maeken. Den prins de Ligne hééft vóór 5000 fr. ingeschreéven voor het gedenkstuk der Koningin. Mev. Wyns de Baucour, van Brussel, vóór 1000 fr. M. de Theux hééft insgclyks 1000 fr. gegeévcn. De iuschryving ten sladhuyze van Brussel beloopt aireede lot fr. 18,585-29. Den Messagcr de Gand keurt de lusschenkomst af van den heer Rogier, in de zaek der inschryvingen,, en vraegt hem met wat rcgl hy zich aenstelt als den groolprieslcr der openbaere droefheyd hy, die in alle de afgekondigde omstandigheden, over de ziekte der koningin, dóór zyne al'weézigheyd geschit terd heeft. Verder zegt dit blad, dat men niemand dwingen kan hy, die zyn geld aen hel monument wilt geéven, kan zulks doen; maer men kan of mag niemand noodzaeken. Een ander middel bezigen, zou eene sóórt van misbruyk van vertrou wen zyn. Men schryft uyt Gend, 29 October Eenige leden der gendsche burgerwagt hebben in St.-Baefs-Hotel eene inschry- vingslysl geopend, om voorde rust der ziel van koningin Louise eene plegtige uytvaert te doen ceiebreéren in de' kerk van St.-Amand, en ter haerer eere op hel kerkhof van die parochie een praelgraf te maeken. Reeds is dc lyst met talrvke hand- teekens bedekt. Den heer Réné Blancquaert is burgemeester benoemd te Lokeren, arrondissement St.-Nicolaes, in vervanging van den heer Ch. Roels, wiens ontlag aengenomen is. Dc heeren Louis De Moor en Vital Vankerscliaevcr, zyn schepen benoemd te Lokeren, den eersten in vervanging van den hoer P: Thuys- baerl, wiens ontslag aengenomen is en den tweeden in vervan ging van M, Réné Blancquaert, die burgemeester genoemd is. Te Hocy is verledene wéék een zeer gewiglig proces gepleyt geworden. Hel voorwerp van het proces was,., eene arme duyve die onlvlugt was uyt het kotje van II. en in den kyker van D. was gaen woouen. Noyt zag men twee pleyters met meer vuer cn levend iglieyd hunne zaek verdedigen men zou gezegd hebben dat er kwestie w as van een millioen ook zag men wel dat beyde de tegen- kanlers bereyd waren om eenige 100 fr. vóór de duyf te Ver kwisten. De zaek is nogtans in vriendschap g*ëyndigd op voorstel yan den regler, is de duyf aen den grelÜer geschonken geworden, en de twee pleyters hebben de pluymeu (de kosten) er van, onder hen gedeeld. Zekeren Paryzenaer, Ivarel Dufren, rondleurder, laetst woonagtig te Aeltre, is te Brussel tot eeu jaer gevang verweézen omdat hy audere naeinen droeg dan die, welke in zynen ge- boórleakt opgegeéven wierden. Eene meyd, te Nieuwpoort, beschuldigd haer kind in het vertrek geworpen te hebben, is de genaenule Rosalie Rabout, oud 22 jaerenzy is onder zekere bewaeyiug naer hel hospitael gebragt. Zoodra den heer commissaris van policic van deéze zaek kennis had bekomen, hééft hy zich ter plaets bcgeéven met den heer doctor Lefeverc enden policie-agent De^Groo. Het kindje dat.reeds levenloos uyt het gemak was gelrokken, wierd hun vertoond en het onderzoek nam aenvaug. Hel parket van Vcurne is des^auderen daegs aengekomen, en lot de ondervraegiug overgegaeln. Den bovengenoemden heer doctor met eenéu heelmeester van Veurne, hebben hel kindje beschouwd; het schyntdat hel lykje 29 steéken had. By haere herstelling zal deéze meyd dóór de gendarmerie, naer Vcurne overgebragt worden. In een Kortryksch blad van 25 October las men de vol gende'zonderlinge en droevige tyding Een zonderling geval hééft geheel de bevolking van de vreédzaeme geinccnuTBelle- ghem in rep en roer gebragt. Over eenige dagen, was de huys vrouw van den ontvanger van contribution te Bel leghel, den beer Van Renterghem, dóór eene geraekihcvd getroffen; de vrouw was langs den eenen kant lam, en moest te bed blyven. Haeren man was sedert lange jaeren op de borst aengerand, en leéd aen het borstwater. Gisteren morgend trad dedienstmeyd als naer gewoonte, in de slaepkamer van haere meesters, maer hoe groot was haere verwondering niet, wanneer zv zag dat de beyde eglgenoóten, tydens den nagt, gestorven waren De huysvrouw Van Renterghem was door eene tweede geraekt- heyd getroffen, en in dezelve geblcéven; haeren man was schielyk gestorven, gelyk het mcermaels gebeurt mei p'ersoonen, die het borstwater hebben. Heden zyn beyde egtgenoóten in dezelfde kist gelegd en in hetzelfde graf begVaevcn. Den 12 octobcr is te Upsal (Zweden) cdien brand ontstacn op vyf verschillige punten van een gebouw, 't welk het groot kouinglyk hospitael uytmaekt. Al de middelen zyu straks aen-

De Denderbode | 1850 | | pagina 3