ZONDAG 10 NOVEMBER 1850. VYFREN JAERGANG. Nr 216. AELST, den 9 November. Dit blad verschyhl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoenen die vóór een geheel jaer inschrvven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plant een. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in "t algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rèkenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenigc stukken zouden begeëren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen* worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van di» blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUüM. BOUW DER BELGEN EN WOEDE DER FRANCMAQONS. Iq een haerer laelste Nrs zegde de Emancipation, en vervol gens hebben een groot getal dag- en weekbladen 'l zelve gezegd, naemelyk dat eenen diplomaet een wel bedagt wóórd nopens den rouw over onze Koningin zou uytgesproken hebben. Zie dacr, zegde den diplomaet, een volk dal niet alleenlyk moed maer bovendien vernuft bezithet beweent wat hel verliest en 'l behoud 't géén hel hééftDe Emancipation wist waer- schynelyk niets van 'tgerugt dat te Brussel in de hooge kringen in omloop was, nopens eene scherpe antwoord die eenen anderen diplomaet, ter zelfde gelegenheyd, aen eenen onzer gelukkig- maekers gegeéven hééft. Deéze antwoord die ons uyt de eerste bron was medegedeeld, hebben wy zaterdag benevens de- onbeschaemde gezegdens die ze hadden uytgelokt, afgegcé- ven, doch wy zullen hier een en ander herhaelen op dal den leézer te beter den grond van dcés artikel zou verstaen Eenen hooggeplaetstcn Belgischen' liberalist, die genoeg gekend is wegens zynen maeonieken oorsprong, en wiens eerste naemletter is Frère, sprak deézer dagen met den ambassadeur eener nabuerige mogendheyd. Den ambassadeur zegde diep getroffen te zyn dóór de algemeene droefheyd die hy in Belgiën zag over het afsterven der KoninginDen liberalist ant woordde; dat die droefheyd zoo reglzinnig of zoo groot niet wasdat zy eerder een huychelspel was dóór de priesters aengestoókt.... Den ambassadeur hoogst verwonderd, gelyk men kan oórdeelen, antwoordde Maer als de geeslelykheyd hier zoo véél invloed hééft dien rouw algemeen dóór 'l land te doen deelen, dan moet zy maglig zyn, en moet gijlieden slegts aen l hoofd zyn tegen den dank der mccrdcrhcyd' zoo dat gy zult moeten gacn denken om pak en zak te maeken en tg vertrekken Wie zou 't gelooven dat de driften zoo verre gedreéven worden! Maer indien dit feyt waer is, gelyk wy geenzins twyffelen, dan kan men debri tevreden heyd der 1 i bera 1 is ten kliek afmeétcn.... Die kliek onlwaerl dat 't. godsdienstig gevoel in Belgiën nog leévcndig is en zelfs de overhand heeft, dat er den godsdienst nog al zynen invloed bezitdie kliek is gedwongen ie erkennen dat den Belg slegts groot is dóór zyn geloof, en dal, indien ons land aen de laelste maetschappelyke opschuddingen of algemeene omwentelingen ontsnapt is, het aen den godsdienst te danken is, dat het 'tgodsdienstig element is 'l welk 's lands grootheyd, 's lands geluk uytmaekt en aen 't zelve de rust en d'onafhanglykheyd gewaerborgd heeft.... De fransche omwenteling van 1848 heeft ons aen geheel de wereld doen kennen, de gelegenheyd gegeéven ons in al de kragtdaedigheyd van onzen aerd te'toonen en de bewondering van volkeren en souvcrcyncn te verdienen. Onze instellingen, de wvsheyd onzes Konings hebben voorzeker groolelyks gehol pen om ons de rust en orde te behouden, en dit in weerwil der slegte voorbeelden van buyten en aenhilsingen van binnen 'l land, in weerwil der talryke misgreépen, onreglvcèrdigheden en schandelyke akten der liberalisten, verbonden met alle woelzugtige en onruststoókende partyen maer die oorzaeken alleen zouden magteloos geweest zyn om dit uylwerksel te weeg te brengen, en ongetwyffcld zouden wy d'algemeene wanordens niet ontkomen zyn, zonder den kalholyken geest waervan 'f belgisch volk doordrongen is. De Belgische natie heeft altyd de godsdienstige belangen op den eersten rang geplaetst; in 4788 gelyk in 1850, waren die belangen de eerste en voórnaemsle reden die haer deed han delen in 4848 waren 't al wederom die zelfde belangen welke de Belgen 't meest bezig hielden, wanneer er mannen aen 't staetsroer kwamen, welkers ongodsdienstige geneygdheden ons mei groole reden verschrikten want al waer 't woelzugtig Iiberalismus 'l zy dóór geweld, 't zy dóór intrigues de overhand kreeg, was 't den kalholyken godsdienst, waren 't de vrvheden der kerk die eerst de uylwerksels der haeldraegende revoluli- onnairen gevoelden.... Ér was niets meer noodig om 't Belgisch volk vaster acn zyn cnationale onaflianglykheyd,acn zynegrond- wettige vryheden en aen zynen souvereyn, die er den getrouwen be waer der van is, vast te kleéven.... Was dit volk ougeloovig geworden gelyk een groot deel der fransche natie, gelyk het grootste deel der volkeren van Duylschlandhad het alleenlyk zyne lydelyke belangen geraedpleégd en ioegegeéven aen de slegte neygingen die den mensch naluerlyk aengeboren worden en die de francmagonsche-liberalistische drukpers zoo zeer had aengeprikkeld, was dit volk tot dien rampzaligen slaet vervallen geweest, het zou ook 't vacpdel des opslands hebben ontrold en zich wclligt geworpen in (le armen van eenen zyner magtige nabuerenHerhaelen wy hel, eene enkele zaek hééft Belgiën in zyne nationale onafhanglykheyd en orde gehouden, en dit is het belang vóór zynen godsdienst. Belgiën komt dien eerbied, die liefde vóór 't gezag, vóór den persoon des Koning op eene schitterende wyze te doen uylschy- nen ter gelegenheyd van 't önherstelbaer verlies zyner welbe minde Koningin. Spreéken wy heden niet van den rouw dier zoo edelmoedige als getrouwe natie; iedereen deelt er in, iedereen verwonderd dit, ter uytzondering der maconische secle die in woede verkeertmaer indien de deugd der doórlug- lige aflyvige hel voorwerp dier droefheyd en dier bewondering is, zoo is 't den godsdienst, het catholicismus die dit volk gevoelig maeken aen de deugd, die dergelvke ccrbewyzingen opleggen waerdoór deéze vereerd worden die ze verrigten zoo \^el als deéze vóór welke zy verrigt worden. Dat er onze staatshoofden dan op denken! Zouden zy niet pligtig en meynecdig zyn, moeiten zy, dóór hunne wetten of ak ten, dóór hunne grondstelsels en persoonelvke afgekeerd heden poogen dit godedi.cnslig gevoel of gel dof in de natie te verzwak ken, dit gelooft géén zoo wel 't werk der Voórzienigheyd over Belgiën uyllegl..... Maer^at geheel 't land op de hoede zy, want er is niet aen te twWelen of 'l nieuw politiek zoekt niet anders dan dit geloof te vernietigenft;;, men weéte-het wel, de kliek lacht wel met d'onafhanglykheyd en nationaliteyt van Belgiën, 't zal haer genoeg zyn haer werk van vernieling le koimen bekroonen... Men denke er aen wanneer 't nog tyd is... DE LEDEN VAN IIET KONGRES EN DE KOLOM. Zoo wy in ons laetste Nr zegden en met daedzaeken beweézen, hel kan geene regtzinnigheyd zyn, maer hel moet oogenver blinding, valschheyd en goochelary weézen van den kant onzer klubsminisiers eene kolom op te reglen ter ecre van de consti tutie maer deéze begoocheling daer Belgiën op deézen stond getuyge van is, gaet nog verder, terwyl onze ministers dóór T opregten deézer kolom niet a Heen de constitutie willen cercn, maer ook de auteurs der constitutie, de Leden van liet Nalionael Kongres die de constitutie hebben gemaektdeéze cerbewyzing die openbaerc erkentenis in zich zelve beschouwd, is billyk, reglveèrdig en zeer wel verdiend, en hier tegen hebben wy niets in te brengen Belgiën is eene eeuwige dankbaerheyd schuldig aen de leden van hel Nalionael Kongres maer als wy in oogmerk neémen, dat het onze klubsministers zyn die deéze eer en erkentenis acn de leden van hel kongres willen bewyzen, dan zeggen wy dat deéze eerbewyzing niet reglzinnig is, noch kan zyn, ingezien hunnen handel, hunne werken deéze lofbe- tuvging legenspreéken. Hoe handelen onze ministers met de leden van het kongres, naemelyk met die leden welke getrouw zyn gebleéven aen den palriotieken geest die 't kongres hééft gekenmerktdie getrouw zyn gebleéven aen de grondregels die in't kongres zyn vastgesteld? Hoe handelen onze ministers met die mannen de welke in 4848, in 4850 nog de zelve gevoelens hebben die zy hadden in 1850, in 1851 Die nu nog peyzen gelyk dan? Hoe handelen onze ministers met de leden van 't nalionael kongres die in 1847 geen deel hebben willen maeken van 't klubskongres die hunnen naem niet hebben willen schandvlekken met het progamma te activeerden, of te onderteekenen, in 't klubskongres is gesmeed en vastgesteld Als wy deéze vraegen moeten beantwoorden, dan zyn wy verpligt te zeggen dal onze ministers al zulke kongres-jedeu behan delen als visch agler slaek als persoonen die nergens vóór goed zyn als mannen die niet bekwaem zyn, of geene trouw inboezemen om eenige openbacre bedieningen te bekleeden ais mannen die zelfs niet meer weèrdig zyn van in de kamers le verschynen, en het mandaet uyt le oeffenen van volksverte genwoordiger of van seuateur En nogtans vóór die mannen die onze ministers veragten, versmaeden, verstooien, vervolgen, daer reglen zy eene kolom vóór opdie willen zy voorde oogen des volks met eerbied omringen Kan de gevevnslheyd, de schynheyligheyd, de valschheyd verder gedreéven worden?? "Wel hoe men zal die verdienstvolle mannen van alle bedienin gen berooven men zal hemel en aerde roeren om hun den toegang tot de welgeévende kamers te sluyt'en, en men zal ter zeiver tyde aen die mannenhulde bieden, een monument opregten om hunnen naem te vereeuwigen Den luysterlyken riaem van die mannen zal met gouden letters geschrceven staeu op eene bronze kolom, maer dien zeiven naem mogen de kiezers niet schryven op hun stembiljet, of zy werken legen het inzigt, tegen het motd'ordre van onze ministers Neen zeggen wy, dit konnen wy niet uytleggen noch begrypen, ten zy met rond uyt le verklaeren, dal die kolom hel afbeéldscl is van valsch heyd, van logentael en bedrog ten zy met te zeggen dal onze klubsministers bezig zyn met de Belgen eenen blinddoek vóór de oogen te binden maer Belgen blinddoeken gaet zoo ge- makkelvk niet wy, van onzen kant, zullen op onze hoede zyn om niet geblinddoekt te worden van ministers die uylgebroeyd zyn in het liberalisten kongres, die uylgebroeyd zyn onder de vleugels van vrymetzelaers, van republiekaenen, van anarchis ten, van socialisten, vyanden van slaet en godsdienst. VIERDE ALGEMEENE VERGADERING DER KATHOLYKE GENOOTSCHAPPEN VAN DUÏTSCHLAND. Belgen, wcést op uwe hoede 't is ook uwe zaek. Deéze vergadering is le Linz van 25 lot 2-4 sept. lest, gehou den geweest. Al de streéken van Duylschland hebben er af'ge- veèrdigde gezonden welke, te samen een getal van 500 uyt- maekten. Onder deéze waren staetsmannenrcgl.sgeleerde, goneésheereu, sehryvers, kunstenaers, keopmaus, landslieden etc. De geeslelykheyd was er vertegenwoordigd dóór twee bis schoppen MMgrs Zuyler van Linz, en Valentin van Ralisbonne, en dóór verscheydene andere prelaeten, kanonikken, pastors en religieuzen.... Behalve de afgeveérdigde, hebben meer dan 5000 persoonen dagelvks de openbacre zittingen bvgewoond. Den 25 had de voórbereydende zitting plaels; den advokaet Pulciani van Inspruck, gaf verslag over den trooslelykcn toe stand des godsdienst in Tyrol, welken aldaer in vollen bloey is in weerwil der ongehoorde poogingen die 't radicalismus aen- wend om die waerlyk kolholyke bevolking te bederven. Den lecraer Siebold van Keulen, hééft T katholyk grondstelselder liefdaedigheyd in vergelyking gesteld met 'ibedrieglyk en nyt- wendig grondstelsel van liefdaedigheyd der francmaeonsctie- liberalistische secle; hy dééd de vruglbaerheyd van 'teerste en d'onvrugtbaerhcyd van 't tweede uylschyneo Hv wydde met eene treffende welspreékendheyd "uvt óver het blyvende ryk der armen en over de weèrdigheyd aen 't zelvo door Gods Zóón zelf gegeéven dóór dien Hy 'onder deéze ter wereld is gekomen en tot zyne dood toe geleéfd hééft.— Den abt Donnin van Weenen, sprak over de vrugten dóór T katholyk genoot schap in die hoofdstad voorlgebragt, en over de hoop die hv koestert in de vereeniging van alle verstandige kraglen om 't kwaed te bevegten. Des anderdags wierd de eerste algemeene zitting dóór den bisschop van Linz geopend. Den eersten redenaer die't spreék- gesloelle beklom, was den boekliandelaer Pastel van Ralis bonne. Hy sprak over Y onzeggelyk goed 't welk de confereu- tien van 'l genootschap des H. Vincentius a Paulo in Duylsch land le weég brengen, waer zy de algemeene en levendigste erkentenis verwekken. Den geleerden Ebechani van Kelhiem, ontwikkelde 't geddgl en 't doelwit der katholyke genoólschap- pen, naemelyk van De clirislelykheyd in de familiëu te doen weérkeeren, de vryheyd der kerk verdedigen, maer byzonderlyk die kerkvryheyd mogelyk maeken vóór al de leden, welke eene samenzweering van verderffelyke sectarissen besloólen heél't le vernietigen, 't géén het voórnaemsle oogwit is der werkingen en listen der franemacons-logiën etc. 'T is lot dit eynde dafde kragtinspanningen moeten strekken van al deéze welke gevoe len wat pliglen zy hebben en zien dat de samenleving met reuzenschreden uaer eenen afgrond van regeéringlooshevd, aedebederf, plundering, moorderv, heéngesleépt zal worden, indien de ontwerpen der volksverleyders dóór geene groote middelen verydeld worden. De verblindde en bedorvene gou- vernementcn hebben zich in de armen der vrvmetselaery," die schóól van communismus, geworpen zy hebben de kerk "e- kelend die hen alleen kon redden; zy verdrinken dagelyks°in den stroom der valsche leerstelsels en in hunne cvgeno boosheden De tweede algemeene vergadering is met eene redevoering van den leeraer AYick van Breslau, geopend. Den redenaer is met vuer tegen den geest der logentael uvtgevaeren die alle standen der samenleving bederft. Na M. Wiek, is den leeraer

De Denderbode | 1850 | | pagina 1