Bass opgelreéden en begonnen de ongeloovigheyd zynen doo- delyken vyand te noemen, aen welken by nog tyd nóch respyt zal geéven; '1 is aen de ongeloovigheyd, 'tzoo gezegd 1 ibera- lismus, 't maconnismus, 't illuminismus, 't socialismus, die al de zelfde beteekenis en uytwerksels hebben, dat men al de rampen te wyten heeft waermede de samenleving sedert zestig jaeren is gekastyd geweest; 't is eene godsdienstige eene maet- schappelykc pligt, 't is eene pligt van inenschlievendhevd Ie werken en te stryden tot de algeheele uylroeying van dien algemeenen vyandWat my betreft, zegde den redenaer eyndigende, ik ben bereyd met d'eene hand T kruys te neémen en met de andere 't zweêrd om de vryheden der kerken dér mactschappy te verdedigen en devyanden van d'eene en d'an- dere te bevegten; en, moest ik op't slagveld blyven, ik vraeg slegls aen myne broeders eene herinnering en een gebed Den 2G is de laetste zitting gehouden geweest. Den leeraer Amman, vermaerden inslructieregler die de eer bewaerd heeft van 't eerste slagtoffer van 'l Zwilsersch radicalisinus, hééft eene merkweêrdige en diepuytgedagte redevoering uytge- sproken over den bewcenelyken toestand der katholyken in Zwitserland en de schandelyke dwingelandy der liberalisten die godsdienst en de kerk eencn yreeselyken oorlog aendocn. I>cn Deken Ebcchard hééft de sluytredevoering uylgespioken. 'T géén wy dóór ons genootschap willen, hééft hy gezegd, is de vryheyd der kerk en den ondergang der radicale dwingelnndv. Zich eyndelyk lol de moeders wendende, hééft den redenaer ze gesmeekt en opgewekt godsdienstige grondstelsels in haere farailiën in te voeren, deéze dóór 't goed voórbeéld te doen hlocyën en geduerig te waeken dat den grypenden wolf van T radicalismus haere htiyzen niet overweldige Zie dacr een onvolledig verslag van 't géén er in die merk weêrdige vergadering, samengesteld uyt alle standen der mael- schappv, is verhandelddit is een trooslelyk voórbeéld, eene veélheieekenende waerschopwing voor Belgiën dat vóór zyn geloof en zyn Vaderland de zelfde bekommernissen hééft, en *t geen op den boord van afgrond niet mag inslacpen, uyt vrees dat, by deszelfe ontwaeking, den algemeenen vyand zyne prooy reeds verslonden hebbeDal Belgiën zich ook in genoól- schappen vorme wilt het katholyk blyven en'l geloof zyner Voorvaders behoudenWv hebben 't reeds dikwils gezegd en zullen T hcrhaelen tot dal men ons begrype DE BROEWERSKWESTIE. Daer wy meermaels overdo verhooging der oclroyreglcn op de bieren hebben gesproken, oórdeelen wy noodzaekelyk deéze stof nogmaels te moeteu aenvatlen, om 't publiek beter de valsche grondslelsellingen van .MM. Jourel en Evil te doen begrypen,. grondstellingen die dóór 't verslaefdsle aller bladen, 't Verbond van Aelsl, weékclyks hemelhoog gepreézen worden. Die twee predikanten van 't liberalistendom beweéren dat de brouwers dóór voortgang en verbeteringen er in gelukt zyn de meelstoffen in de brouw kuypen torensgewyS te verheffen, 't géén vóór 4850 niet gedaen wierd. Alhoewel T gezond óórdeel alleen genoeg was om de dwaesheyd van dergelyke voórgeé- vingen te begrypen, hebben wy pogtans stellige inlichtingen willen neémen volgens welke wy, vóór al die 't hooien wilt, openlyk durven verklaeren dat die voórgeéving valsch is. Wy hebben van eerst af hiervan overluygd geweest, als wy de uyt laeging hoorden die M. Van Santen ten dien opzigle aen M. Evit gedaen heeft, naemelyk dal den eersten 4000 fr. tegen gelyke som ten voórdeele van den armen durfde verpanden, indienden tweeden hem kon bewyzen dat zyne aenhaeling waer wasWy hebben hiervan overluygd geweest, als wy M. Evit deéze veélheieekenende uytdaeging dóór eeuen spot- of grimlach zagen beantwoorden, hei géén ons dééd besluyten dat M. Evil van het tegenslrydige zyner eygene gezegdens over- tuygd was. En inderdacd, boe ware hel mogelyk in eene kuyp die torensgewyze met meêl opgevuld is, nog eene andere stof te voegen, de zelve te bewerken en tol aHoop te brengen Is A niet lastelvk dat men dóór byvocging van Water by eene zoo groote hoevéélhcyd meel slegls cenen dikken deeg zou konnon hebben of beslag om koeken te bakken MM. Evit en Jouret beweéren ook dal de brouwers vóór 4850 minder bier uyt hunne sloffen trokken dan nu deéze beweè- ring is zoo valsch on ongegrond dan de eerste, want vóór 1850 wierd er alhier véél wit bier gebrouwen wacrvan do middcl- baere weerde op 7 guldens gerekend was, 'l géén gemakkelyk doet versta on dat er meer hier moest getrokken worden dan nu om tol de rekening te geraeken, nu dat den middelprys der bieren 12'guldens is. Dal de brouwers uyt eiken hectoliter beslagkuyp 1 i/2 hectoliter bier konnen trekken gclyk MM. Evil on Jourel zeggen, is gelooflyk ai ware bot nog moor, als die hceren aen soórlgelyk bier den naem van goed bier willen geéven nogtans zullen wy hun met zekerheyd zeggen dal het geen bier zaf zyn gclvk zy heden in de herbergen onzer stad drinken. Zy konnen er zich van overtuygen te St-Nicolaes en Oostende, al waer zy reeds zulk bier gedronken hebben. Niets is bcgrypelykor dan Jat, als men den plas vergroot noodzaekelyk de hóodanigheyd moei verminderen hoe meer water men op den kafïe, tlicé, in den bouillon, in de saus etc. giet, boe slapper deéze dranken ook zullen zyn. Vóóraleer lol zulke bevestiging over te gacn, zouden onze regenlie-manncn zich eerst hebben moeten overtuygen van de hocdacnigheyd, de sóórt en de 'hoeveéLheyd hier die er in onze stad gebrouwen en uytgeleverd word, in placts van nacr Oostende en Sl-Nicolaes te loopen 0111 er inlichtingen te neémen, daer waer werking en produkt gansch verschil lig van de onze zyn. Wy bekennen egter volgeêrn dal het moeyelvk is'toctroy- regt met reglveérdighcyd en zonder schade vóór de verschDIige belangen te heffen, tea zy ton titel van abonnement,, vermits de weerde, zwaerte of strafte van 'l bier niet hy graeden gelyk den spiritus van, gracn etc. kan gepegeld worden,, en'l gevol- gclyk onregl zoti zyn,. moesten de slappe bieren zoo véél in region betaelen als de sterke^.daer waer de eerste slegls halve weerde hebben tegen de twecd'e. T ware ook onmogelyk de egle pryzen van elke sóórt van hier te klasseéren, wyl het van puds geploógen is dat die rekent zonder zynen weérd twee macl, rekeiD, Van deu anderen kant zou 't nog al aerdig en vermeten zyn by middel van bedriegelyke cyffers gelyk onze tegensireévers zoo onbezonnen doen, eens anders rekening te maeken, wel te verstaen spreékende van brouwers, stoókers en andere industrieéle, want niets is gemakkelyker dan de geéne te maeken van advokaeten, vrederegters en notarissen welkers honorairen allyd eene zekere winst vóórspellen. En wal nu de protectie van den brouwersstiel aengaet, welke M. Evit in 't Verbond zoo hoog verheft, wy weélen niet waerin die beslael, terwyl dien stiel alleen%el zesde van al de slads- lasten belaelt, en nog min kennen wy welke andere stielen zulke verkeerde protectie ontvangen. De sladhuysmannen zin gen op alle toonen dat zy bescherming aen alle stielen ver- schuldig^ zvn dit weéten\vy ook, vermits zy van alle stielen hun mandaet ontvangen hebben; maer wy weélen ook dal zy hierin hunne zending vergeélen, wyl er geenen stiel noch bcdryf bestaet welken het zesde van den brouwersstiel moet opbrengen. Het géén ons nog meer verwondert, is dal zy, buylen alle andere sleden, de vremde bieren zouden willen bevoórdeeligen ten nadeelc der geéne in onze stad gebrouwen. Mag men wel verdedigers van stadsbelangen noemen die, welke onze stadsbronwers alleen de laetste liuvl afpersen om de viemde brouwers en eenige baetzugtige schippers te bevoór- deelingen? Genieten deéze laetste reeds niet genoeg voórdeelen, nu dat zy, tegen alle regels van regtveèrdjgheyd, geenen enke len centiem kaeygcld betaelen, nicttegenstaende deslad jaerlyks zooveel kaeykoslen te betaelen heéfl? Maer dit word vóór geen voordeel of protectie aenzien, eeniglyk omdat er kopstukken zyn die ook schepen op de rivier hebben. Wat is er eyndelyk haclelyker dan den burger alleen aen te randen? Want't een of ander zal ervan komen; of wel de bieren zullen opslaen of wel de hoedanigheyd zal versleglen. De ryke drinken wvn den burger drinkt bierde fortuyn van den ryken word gespaerd en den burger word gedrukt..... Maer wat is 't De fortuyn aenranden! dit kennen onze mannen niet, ofschoon wy overtuygd zyn dat den eenen opsteller van 1t fa meus ontwerp geen twee cents oclroyregt per jaer op't bier belaelt uyt hoofde zyner driftigheyd nacr de hitler peen, terwyl den tweeden om andere redens, in gemaetigde paclen bly ven moet. Men wcél hoe eenen der deftigste priesters onzer stad van tyd tot tyd 'l voorwerp is van alle sóórten van aenrandingen en laster van wege 't Verbondmaer men wist nog niet dat dit blad de schaemielooshcyd zoo verre zou hebben durven dryven van die lasteringen óptc pronken en te bemantelen met op alle toonen den lof van onzen eerbiedweérden heer Deken te zingen, nu dal dit blad nog warm is van de schandaligste aenrandingen legen dien lieer uytgebraekt. Elkeen errinnert zich nog in welke cerlooze lael het de trouwelooste beschuldi gingen "ten laste van 't hoofd onzer geestelykheyd legde, en nu, om" zyne logons en valsehheden tegen eenen onberispelyken priester als waer te doen voorkomen, hééft bedoeld blad geenen wierook genoeg om aen onzen cerw. beer Deken te branden. Met lol vau den eenen kant toe te zwaeyën en laster van deu anderen te spouwen, zou 't Verbond geérndoen gcloovendat hel de goedkeuring van den bewierookten wegdraegt in de schan delyke knevclaeryën en Ipgens tegen den aengerandden maer al die gèveynsdheden zullen vrugteloos 'weézen, want geheel de wereld weél dal onzen eerw. heer Deken geen't minste gemeens zou willen met dien walgelyken Verbonds-drossem. Maer wy moeten eens aen den konfraler vraegen of hy nog niet konlent is de overhand in de stad te willen hebben en of hy den bevclslaf tol in de kerk zou willen draegen In geval van ja, zullen wy hem zeggen dat wy met genoegen zouden zien dat by van zynen invloed op M. Corn Ëvit, die kerk meester is, eens gebi uyk zou maeken om dien heer in te geéven van in 'ltoekomende op .de kerkpolitie wat beter te doen letten. Wy zullen hem bier een l'eyt onder d'oogen leggen dal zyne aendagt verdient. Op Allerheyligendag, onder de mis van 11 ueren, terwyl de kerk vol volk was, is er eenen van niemand bekenden persoon dóór 'l volk gedroinmen geheel de- kerk afstappende lot by eyndelyk met eene zienclyke vcrwoedheyd op Su' Rochus-allacr is gesp'rongen. Dien altaer hééft hy geduerende omtrent een half quai l in alle zyden afgestapt, met't gezigt de leelyksie muylen en met geheel" 'llyfalle sóórten van stuypstrekkende beweégingen maekende. Toen hy zich naer de schilderyën keerde, schrikten al de aenweézigen dal de meesterstukken van Bubens voer eeuwig gingeu geschonden worden; maer elkeen had, om zoo te zeggen, T hert ontlast als men dien vremden vogel van den aulaer zag springen en de kerk uyt- loopen.... Wy spoóren 't Verbond ten dringendsten aen dit leyl onder d'oogen van M. Cornelius den kerkmeester te leggen, maer onzen konfrater inoel niet zeggen dat dien aerdigen kwant zeer wel aen den neef van M. Cornelius geleek. Onzen konfrater zal van zynen invloed gebruyk maeken op datder- gelvke zaeken zich niet meer vernieuwen. Spylig is 't dat wy dien man niet kennen en ons hier moeten vergenoegen met zvn signalement af te kondigen opdat deéze die hem zouden ontmoeten en hem kennen, ons den naem konnen bekend mae ken. Zie hier dus zyn signalementGrooten leelyken kop, kalfsoogen, neusgaten gelyk walerecmers, mond gelyk eenen oven, rond den hals een doeksken dat over dertig jaer eenen éekarpe was, eenen welgeconditionneérden bacchusbuyk, een besmeerd kazaksken, eene vuyle spanbroek etc. etc. Wv raederi eyndelyk onzen konfrater aen, hy die geduerig met d'heeren onzer regentie in gemeenzaemheyd is, deéze daedzaek af te kondigen opdat zy die alhier met de politie belast zyn, onderzoek zouderi konnen doen en dien zonderlin gen kerel ontdekken, ten eynde hem in verzekerde bcwaering te doen stellen, wyl zulke gasten zoo gevaerlyk buylen als bin nen de kerk zyn. Een punt mogen wy hier niet vergeélen aen te haelen 0111 meer inlichtingen te geéven, te weélen dal, eenige omstanders ons verzekerd hebben dal den man in kwestie geduerig binnen 'smonds mommeldeFrancinacon, M. De Fa'cqz, grand-maitre, Enfant du Christ et de l'Evangile, neéf van Judas, vive Ic suffrage universcl enz. enz. ANTWOORD AEN M. DE CRAECKER. De onbeschaemde wacrheydsvervalsching waermededen noó- lenkraecker zynen brief van zondag opgevuld hééft, doet ons eenige regelen antwoorden. Vooreerst zegt hy dat de stukken waervan kwestie was, in eene verwarmde kamer vóórzien van stoelen, gedeponeérd lagen, terwyl wy houden staen dat die verwarmde kamer den vóórgang des bureels is waer d'ongelukkige die den nood gaen klaegen of bedelen, moeten wagten tol zy binnengelaelen worden; 't géén wy aen alle deftige lieden, welke zouden voórneémens zyn eenige stukken te gaen nazien, ter overweéging laeten. Wal ons betreft, d'Evilten of de Craeckers mogen ons nog honderd mael uyinoodigen iets in de hospiciën te gaen onderzoeken, nooyt zullen wy er den voet meer zetten. Dat den noótenkrae ker, gelyk hy zegt, vóór ons geene uytzondering maekte, dit weéten wy en dit hebben wy ondervonden; 't is daeröm dht wy, tegen onze gewoonte, vóór hem eene uytzondering hebben gemaekl. Toen hy ons zyn briefje over veertien dagen in per soon bragt, mogt hy gelyk eenen koejongen aen de deur blyven en daer in haeste zyne commissie afleggen, terwyl er vóór persoonen van eenige ogling by ons allyd afgezonderde plaelsen zyn. Aengaende de bewysstukken van M. Cornelius waervan den noótenkraeker zoo veel ophef maekl, die zyn in onze voó- rige artikels naer weérde beoordeeld en by 't publiek zoo wel begreépen, dat wy ons mogen onthouden daeromtrent tyd en plaels te verspillen. Maer eene andere zaek vraegt hier eenigen uylleg. Zie hier dezelve: Den noótenkraeker schryft zoo maer ronduvt dal hy ons zou gezegd hebben Dal wy niet mo gen onparlydig zyn, 0111 dat ons blad dóór dcszelfs positie, zyne vrienden, zyne politieke ondersteuners niet mag aenranden, op pene van zyne geabonneerde te verliezen.... Den noótenkraeker speelt hier den onbeschacmden leugenaer en dit verwondert ons niel als wy 't gezegde zyner verwarmde kamer bedenken en hem als aen hanger van 't Verbond erkennen.... Maer zie hier wat hy gezegd hééftIlc wcél dat hel journalismus eenen stiel is, waerop wy hem geen oogenblik hebben laeten voorlgaen want onze antwoord was gereed naemelyk, dat het journalismus eenen stiel is by gekogte broodschryvers, by gasten die grondstellin gen, eer, als zy er hebben, waerheyd en zelfs hunne ziel vóór een handvol geld zouden verkoopen, maer dat zulks by ons 't geval niet was, wyl wy proeven van onomkoopbaerheyd gegeéven hebben. Den lieer ndvokaet Verbrugghen die by ons was, hééft hier Ingevoegd dat M. De Craecker dit wel wist, daer hy niet on bewust was wat alle poogingen er by ons waren aengewend om ons naer den kant der Alliance te krygen. En dit is waer, want de kopstukken weélen wel wat al moeyle, wat al beloften en offers zy gedaen hebben om ons tot dien stap te bewilligen, T gcén wy allyd hebben geweygerd om dat wy de gasten te wel kenden.Verder hebben wy M. De Craecker eene eenvoudige les van welgemanierdheyd gegeéven in deézer voege Ik wéét niet M. De Craecker hoe gy zoo onuoozel kunt^zyn van my al tyd te passeéren en my te bezien met oogen gelyk eenen beer, zonder te salueéren niel, zulle M. De Craecker, dat ik my met uwen salut bekreun, verre van daer, want dien kan ik gemakkelyk missen, ik zeg u dit enkelyk om u uwe wereld ie leeren kennen ofschoon gy de pretentie hebt van zoowel gekweekt te zynDen Noótenkraeker antwoordde Wel M. ik heb u nog zondag gesalueerd.... Ja, was 'l antwoord, omdat M. De Schryver by u was, en dien heer eerst salueérende, hebt gy zulks niel durven nalaeten... Maer wat willen wy ons langer met een bekrompen zeevcrsulleken bezig houden, die liegt dat hy zwart word, terwyl hy by onze intrede in zyn bureel, beefde gelyk een riet en zich in zyne verbauwereérdheyd liet ontvallen dat hy niets in de hospiciën was, en ons met hoé vende vingeren en een gezigt gelyk eenen boekweykoek de bladeren van den deliberatie boek verschoof om ons te toonen wal wy vraegden. Wy durven wel aen den noótenkraeker zeg gen dat by met tien zynsgelyken véél t' onuoozel zouden zyn om ons den mond te sloppen gelyk hy beweert gedaen te hebben.... Overigens bekreunen wy ons weynig met 'tgezegde dat een Ireffelyk man hacsl niet meer zal durven bekennen aen ons blad geabonneérd te zyn, als bet maer treffelyke mannen van den caliber van sieur De Craecker enconsoórlen zyn, die zulks zullen zeggen; wy agten ons bonderdmael beter als Odilonsken is, en hy weet wel waerom V Omdat wy de onberispelykste familiën onzer stad tegen den laster verdedigen, gééft 't Verbond van Aelsl ons den naem van Basilius. Alhoewel wy ook in den tyd den Barbier de Seville geleézen hadden, hebben wy vrugteloos in ons geheugen gezogt om de historie van Basilius te ontdekken, allyd kwam ons die van Figaro in 't gedagt. Wy errinneren ons nog zeer wel hoe dien spaenschen kerel in eenen spaenschen radyzengang in de spaensche stad Aelst (dóór de kozakken in 1848 overwel digd) ter w ereld is gekomen wy errinneren ons nog zeer wel met welk gemak deézen man, vóór de foppery geboren, al de meest verschillende rollen wist te speélcn. Dan was hy peêrden- en menschendoclor en kon deéze zoo wel aderlaeien dat er geen bloed meer overbleef. Dan was by openbaeren schryvelaer eene sóórt van notaris hy schrééf zoo wel dat al den inkt aen zyne vingers bleef plakken, en cyfferde zoo korrekt dat hy geduerig O stelde en 't overig medèdroeg. Dan was hy klcer- maeker,,stiel welken eenen zyner ooms geleerd bad; hy snééd zoo fyn dat er zich iedereen over verwonderde. Dan intrigueér- de hy vóór den eencn en dan vóór den anderen, volgens 't vet dat er aen vast was, neémende alle sóórten van gezigten aen. Hy wist de geestelyken en beggynijes te vleyên, de irancmagons te verdedigen *en den duyvel kon hy by den steèrt pakken dit was, wel is waer, eene familieziekte even als zyne hooveérdy en heerschzugt, maer hy hééft die ten laetsten zoo verre ge- d re éven dat al de vyzen uyt zynen kop zyn losgeschoólen en men genoodzaekt is geweést den man binnin de spaensche stad Gend in eene spaensche kamer te sleékcn.... 'T Verbond, welks patroonen en opstellers naer ons jesuilen-kollegie gaen nieuwjaers wenschen en die geduerig hun blad met eerw. vader alhier en eerw. vader aldaer doór- spekken, zegt dat den Dender-bodc niel als met jcsuitische argumenten of bedriegeryen omgaet. Zoo klappen die mannen

De Denderbode | 1850 | | pagina 2