BELANGRYK BERIGL VAN BOOMEN EN DROOG BRANDHOUT. VERKOOPING TE MOORSEL, zich aen de galgvan den eencn kant schynen zy vol eerbie- digheyd voor de Jesuilen en van den anderen kant" beschimpen zy de zelve zonder liet te gevoelen.... Daer 'l hert vol van is, spreekt den mond geduerig van.... V Smerdis schryft in 't Verbond dat eenen vlugligen oogslag vergenoegend is geweest om hem te doen begrypen hoe zeer het gentakkelyk aen den Noótenkraeker zal zyn om de antwoord der oude hospicieheeren te verpletten, en dat zy zich mogen be- reyd maeker. om eene reeks kackslagen tekrygen gelyk zy er ver leden zondag van den agtbaeren (sic) heer Evit" ontvangen hebben.... Proficiat met dit gemak, maer als de kaakslagen slegts van den kaliber zyn van die welke M. Evit toegediend hééft, dan zullen die heereq er zich geenzins om bekreunen, want al wat zy hebben voórgebragl legen den agtbaeren heer Evit, blyft in volle kragten volle letters slaen, geen enkel punt is er van wederlegd. Janus heeft in de byzonderste huyzen deézer stad eenige zoogezegde verregtveérdigingsslukken te leézen gezonden; maer izy roóken te sterk nacr 't procureurschap Van der Iieure dan dat iemand er zich hebbe willen mede bezig houden. In 't begin van 1848 braekten 't Verbond en deszelfs haspel alle venyn en vuyligheyd uyt legen onzen eerw. lieer Beken, by zoo verre dat zy hem als pliglverzuymer, als gclieug- loozen, etc. etc. afschelsten thans is de kaert gekeerd, nu dat •zy zyne reeds 20 jaeren gestelde handleekeniug noodig hebben om hunne aerdige zaeken te verschoonen, word den heer Deken dóór hun onder 'L aglbaerste en eerbiedwecrdigsle der stad genoemdO nood waertoe zyl gy toch bekwaem Onzen konfrater is in eene zoo hevige woede legen den ■ccnvoudigen Dcndcr-bode dat hy hem aen de veragling van geheelde wereld overlevert!! Maer dat is wat forschig, en daerom zouden wy er iets in weéten indien onzen konfrater den minsten invloed op eenig hoegcnaemd treffelyk man had, ■en veel zouden wy er in weéten kon men ons van zekere janusstreéken beschuldigen of ten laste leggen van iets met eed bevestigd te hebben 't geen wy zckerlyk wisten of meynden valsch te weézen of ook daer wy aen twyffclden V Zegt aen eenen vuylerik dat hy eenen properen jongen is «n aen eenen stinker dat hy goéd riekt, gy zult den düyvel voor nieuwjaer krygen maer zegt aen eenen van over lang ge- kenden fopper dal hy een ireflelyk en aglbaer man is, hy zal u •aen den hals vliegen en u kussen al had hy voor u veel O gesteld etl 'l overige meégedraegen 'T Verbond zegt dat wy van laster onze broodwinning maeken maer 't is aerdig dat wy nog voor geene enkele regt- bank vóór laster gedaegd zyn, terwyl't Verbond twee of dry- processen vóór laster op den bals hééft.... Overigens weéten zekere kopstukken van den verboudsdroessem nog zeer wel hoe ■zy gevaeren zyn by dfti Dendcr-bodeals zy deézen vóór laster of vuyligheyd te sehryven wilden beladenDe wydsle ope ning van 't buys zou wel Ie smal geworden zyn om er die kerels in haesle dóór te dryven. V Nu dat er Janus en consoórlen in gelukt zyn byna alles naer wensch en begeerte tegen stad en hospiciën ie hebben ■doen uytvoeren, moet het hun pynelyk vallen door hunne schig- tcn de eerw. hceren onderpastors niet Ie konnen treilen. 'T "is jammer dat 't Verbond allyd vuyl vallen dat Janus geene andere middelen heeft om die hceren te nypen.... O kon hy hun eens eene neép in hunne jaerwedde geéven, wat zou hy lagchen... Maer lot daer strekt zyne raagt niet. In zyn laelsle Nr zegt 't Verbond van Aeist onderhoord te hebben dat M. den onderpastor Van WIn open- lyken opstand is geweest tegen zgnen waerden heer Pastoor- Deken, gedurenden den lykdienst voor de Koningin, en daer by de grootste blyken heeft gegeven van hoogmoed, van ongehoorzaemheyd en van onbeleefdheydetcElkeen zal gevoelen dat deéze beschuldiging gewigtig is en voor zeker een onderzoek verdiende't is' 'l geen wy hebben gedacn en vóór uytslag bekomen dat zy eene trouwelooze eene eerlooze lastering is van den kant des Verbonds, die met geene kragtige bestraffingen genoeg kan geschand merkt worden. Wyders, opdat 't geëerd publiek er te beter zou konnen over oórdeelen, zullen wy bier zeggen van wege den eerw. beer Deken gemagtigd te zyn de aentyging van 't Verbond volkomelyk te logenstraffen Zoo dat 't gezegde van 't Verbond wederom eenen sclian- daligen janustrek is, gerigl tegen eenen deftigen priester wiens vroómheyd hier aen eenige huychelaers, om zekere redens, misliaegt. Men schryft aen den Dcndcr-bodeDeézer dagen is in de parochiale kerk van het volkryk vlek Merchleiii (Braband) eene plcgtige zielmis vóór wylen H. M. onze welbeminde Koningin gecelebreerd geweest dóór den eerw lieer pastor De Becker, bygestaen van zyne drv onderpastors. Van s'avonds te voóreu kondigde, by poozen, liet treurgeluyd der klokken deéze lykplegtigheyd aen. De kerk was ten dien eynde met veel kunde vercierd; de choor en derzetver vensters waren met véél sraaek in t zwart behangen en met lykfakkcls omzet die eene fraeye lichlkape! vormden. De doodbacr was omringd van een buytengewoontal wasclikeérsen waerby nóg vier zeer kunstig gemaektc zilveren lanleêrns de boeken' bezeltedenop den top der baer verbette zicli de koninglyke kroon. Op den autaer, by de ontelbaere wascliliclilen brandden er vier zeer pragtige ca reels, en tusschen zes groote massief zilvere kandelaers zag men de vorslelyke wapenschilden; verders andere treurige zinnebeelden en schilderingen. Er waren in de choor afgezon derde plaetsen voor de regentievóór den kerkracd, voor het armbestuer, de commissie van hetgaslhuys en vóór al de andere publieke ambtenacren. De kerk was in geheel liaere uylgestrektlieyd vervuld met volk men zou gezeyd hebben aen bel droevig gelaet v,tn eenieder dat elk eenen zyner nabestaen- de bloedverwanten had verloóren. Den welspreékenden lieer pastor hééft eeeu welgepaste lykrede uytgesproken over bet vuórbeéldig leven en de lieylige dood van ónze geliefde koningin die a! do aeuweézigo hééft gestigt en veéle lot traenen toe hééft bewoógen. Den herder hééft het heylzaem gedagt gehad van de opbrengst der offerande ter sonime van 90 francs, zegt men, onmiddelyk na den dienst aen den armen te doen uyt- deelen. Men is het eens om te zeggen dal de zang- en fanfare maetschappy Della-Maria véél byrebragt hééft om, door liet uyloefenen der mis en hel zingen van den libera, deéze lykpleg tigheyd nog meer te verheffen Plcgtige diensten zyn gevierd geweest vóór de ziclerust van wylen onze dierbaere Koningin in hel dekenschap van Assclic, naemelyk te Opwyck, Assclie, Merchtem, Maxenzeel en Bollcbeéck. in laclst gemelde parochie hééft den lieer pastor, om meer luysler te geéven aen den lykdienst der edele afge storvene, eenige heeren van de geesiclykheyd hiertoe verzogt. Den toeloop der geloovigen was driftig in al de parochiën om dien laetsten tol van liefde te betaeien aen de aflyvige Vorstin Louisa-Maria, dc moeder des volks. Men wéét dat sinds omtrent zes maenden dc wet op 't mid- delbaer onderwys in voegen is, en dal tot nu toe het ministerie de pligten verzuymd had welke zy hem nopens den godsdienst oplegt. JSïel de minste uylnoodiging was nog aen de bisschop pen gedaen geworden om in de schooien van den Staet liet godsdienstig onderwys te geéven. Ziende dat zyne kollegiên meer en meer leerlingen verloóren, hoéft het kabinet eyndelyk aen de bisschoppen eenen brief toegestuerd ten evndc hunne medewerking voor het godsdienstig onderwys tevraegen. Hier over zal eene beslissing te ueémen zyn. [Vlaming). HET TESTAMENT VAN DE KONINGIN EN DE NIEUWE POLITIEK. Men weet dal ÏT. M. de Koningin der Belgen, by eygenhandig testament, groote sommen geeft aen liefdaedige gestigten, welke zy onder luiere bescherming genomen had. Nu, die sommen, volgens hel testament van Louise-Maïïie, moeten in handen gesteld worden van gecstelyken en andere persoonen, die dóór de leerlingen der nieuwe politiek onbe kwaam verklaerd zyn om hel goed van den armen te kunnen beslieren. Wat zal M. Tesch, opvolger en voorzitter der leerlingen van M. De Iiaussy, nu doen Zal hy het testament van de koningin breéken, of zal hy de voórwaerden van hetzelve goedkeuren Indien hy de vermetel lieyd heeft het testament te breéken van IJaer, die beweend word door eene gansche natie om haere godvrugtighevd en christelyke liefde, och alsdan zal er een geroep van verontweérdiging ontstaen onder al dc klassen der bevolking; alsdan zal de haeleiyke haudciwys van hel übera- lisnms algemeen vervloekt worden en derzelver nabtu zal het voorwerp zvn van eene eeuwige verfoeying. Neen het ministerie zal niet durven En, indien het niet durft, hoe zal het de Constitutie uvlleg- gen, die verklaert dat al de Belgen gelyk zyn vóór de wel Beweenelyke keus weèrdige beloonijjg van de haetelyke handelwys eener bende oproermaekers en vrennleiingen jegens de christelyke gevoelens van het belgisclie volk, de edelmoe digste nalieder wereld 1 (Hel Boclcrkuipjc). Gisteren is niet den plegtigstcn Ivkdienst alhier begraeven den lieer J. De Raddere, Kapiteyn der burger- wagt, welken, na eene pynelyke ziekte, in eenen nog jeugdigen ouderdom aen zyne lairyke vrienden ontrukt is. M. De Ruddere was van 'een asaglaerdig karakter, vóór elkeen toeganglyk, minzaem en beleefd zoodat hy te regt van geheel do stad bemind wierd. De Compagnie der burgerwagt, waervan wylen M. De Ruddere kapitevn was, doel ecu gevoelig verlies in zvnen persoon en wilt liet wel weéten dat zy zal groote m'oeyte hebben om M. De Ruddere te vervangen. Op 't graf van den eerzaemen allyvigen zyn verscheyde lykredens uytgesproken en de militaire eer is hem aengedaen geweest. Een artikel over de opening van liet gestigt vóór ouderlingen en kranken te Eecuwergem, is te laet gezon den om lieden opgenomen te werden. Dus tot zaterdag. Men heeft onlangs te St-Andries by Brugge in liet ui tdel ven van zavel op vvf voet diepte, eene kruyk ontdekt inhoudende ontrent450stukken gouden en zilveren munten,en meestallen aen dc regeéririg locbehooreude van den graef van Ylaenderen, Philip den Shoonen (1482-1306). Hel zyn meerderen deels al stuyvers, dubbele sluyvers, haive stuyvers en vierde van stuy vers van Vlaendereii, Brabant, hel Namensche, Holland, enz. Eenige stukkeu zyn van Karei den Stouten andere, maer in kleyne hoever!heul, belmoren aen de bisschoppen van Luyk, Kameryk en Utrechtaen de graeven van Looz, enz. Daer zyn er zelfs van Karei Wil en Lodewyk XI, Koningen van Vrank- rvk. Verscheydene deézer munten zyn zeer raer. Het jongste tjaerschrift 'van 1499 draegende, is hel zeer waerschynlyk dal zy in het begin der zeslinde eeuw gedolven zyn. Het is M. Gailliard, boekbinder eu oudheydskundigen, die cr geheel den aenkoop van heeft gedaen. In den tpigl van vrydag lot zaterdag, is er eene groote diefte begaen in de kerk van W alou, hy Yperen. Men hééft een altaerversiersel gestolen T welk op vier duyzend franks geschat word, en nog vorscheydene andere voorwerpen met goud en zilver geborduerd. Tachenlig of honderd afgeveêrdigden van al de brouwers des koningryks hebben te Mechelen eene vergaderinggehouden, om te beraedslaegen wat hun te doen stond hy de minisle- rleéle circulaire, welke eene geheel nieuwe wyze om de kuypen te mee ten, invoert. Er is besloólen eerst eene deputatie te benoemen, om by den minister van finantièn vertoogen te doen. Deéze deputatie is inderdaed benoemd geworden. Indien haere vertoogen vrugleloos zvn, zal men dezaek in het regt trekken. De deputatie afgeveêrdigd dóór dc brouwers, is maendag dóór den minister van finaucién ontvangen. In afwagting der beslissing van den minister over liet verzoek dal hem aenge- boden is, noodigl de deputatie de brouwers des ryks uyt welke liunnne kuypen zouden iaeleii eyken, de-volgende prolestatie in bel proces-verbael te doeu voegen <t Den ondergeteekenden brouwer verklaert zich te verzetten, tegen de meeting die liet besluer eyscht, zonder eerst den val- sclien bodem der kuyp weggenomen te hebben; hy verklaert zicli slegts te onderwerpen aen de eysclien van liet bestuer om dat In- gedwongen is, en voorbehoud zich uyldrukkclvk al de herstellingen, schade en intresten te vergen welke uyt deéze meeting tegenslrydig aen de wel zouden kunnen spruylen.a Koninglyke besluylen van den 50 October vergunnen aen de hier aengeduyde gemeenlebestuereii de volgende hulpsom men tot verbetering der. buertwegen Wesl-Vlaenderen. lïuysselede 2500 fr. Oosl-Vlaendcren. Wercken en Zarren, fr. 3500 Lede 5000 Waclttebeke, 11,150. -Koninglyke besluyten van dezelfde dagteekening vergun nen aen de hierna aengeduyde gemeentebeslueren, de volgende hulpsommen tot hel betaeien van gezondtnakingswerken.: Geeraerdsbergen, fr. 2100 Deynze, 200Meerdonck, 500. Eene jammeriyke daed is te Gend voorgevallen-Den naent. van M. Steur, regter by de regtbank van eersten aenleg te Gend en lid der koninglyke Akademie, wierd onlangs in de maet schappy der Concorde onder een glas gehangen om dat hy reeds verscheydene mael geweygerd had hel jaerlyksch regt als lid der maetschappy te betaeien. Eenige dagen geleden begaf M. Steur zich naer de Concorde, en sloeg zyne vuyst in het glas en scheurde hel papier waerop zynen naem geschreéven was. Deéze geweldaedigheyd van wege eenen magistraet bragt véél beröértenis te weég. M. Steur wierd voor de regtbank van enkele politie onder beligting van metibelbraek gedaegd. Ily is eergisteren morgend vóór M. den vredereglër Van Mossevelde verscheénen. M. Lantheere, advokaet van den beligten, heeft beweerd dat er geene nieubelbraek bestond, dat de glazen kas in welke dén plakbrief hing aen den muer gehegt was, en bv gevolg een imineubel uytmaekle: overigens dat indien er nieubelbraek zou geweést zyn, M. Stuer, als lid der Concorde, mede-eygenaer, van hel beschadigd meubel was, en dat byge- volg cr geen misdryf bestond."De zaek is vóór 14 dagen uyigesteld. Daerenboven, M. Lelièvre, voorzitter van de regtbank van eersten aenleg, hééft de liecren regters byeen geroepen, en zy hebben eenpaeriglyk beslist dat zy met M. Steur niet meer willen zetelen verders hebben zy M. Van der Brugghea aenge- weézen om hem te vervangen, eu onmiddelyk liet proc'es- verbael hunner zitting aen den minister van justicie gezonden. Een groot-ongeluk heeft eergisteren, aen den lieer A. Der- boven, koopman in wynen tc Dendermonde, hel leven gekost. Zicli naer Sl-Nicolaes begeévendc, had hy eenen tweeloop op eenen wagen geplaetst welken met verscheydene stukken wyn geiaeden was; in de Kokkelbckestraet te St-Nicolaes gekomen zynde, wilde M. Derboven zich verzekeren of zyn wapen nog op den wagen lagop hetzelfde oogenhlik brandde eene der scheu ten los en trof den ongelukkigcn wynkoopman in den hals, hy ging nog eenige slappen voort en viel ten gronde dood. Den gemeenteraed van Oostende, in overeenkomst met Mgr. den bisschop van Brugge, hééft eenpaeriglyk besloóten, dat liet tegenwoordig kollegie in middelbaerc gêpalrooneérdc school zal veranderd worden. M. Drouyn de Lliuys, vader van den franschcn gezant te Londen, is den 29 October te Melun overleden. Ilv laet eene forlnyn agter van 15 niillioeiien. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk li e Vrouwelvk 2 HOUWELYKEN. Albert Delplanck, 27 j., Iwyndersgast, met Joanna Becqtte, 20 j., kantwerkster. FranS Verboeren, 25 j., Iwyndersgast,. met Maria De Neef, 28 j., buyshoudster. Jacobus Backaerl, 20 j., kleermaeker, met Sidonia Van der Meerssehe, 17 j., zonder beroep. OVERLEÉDENE. Maria Cornand, i j., Radyzengang.Jacobus Van Yperseele, broodbakker, 32 j., Pontstraet. Frans Soetens, man van Melanie Van Mol, herbergier, 46 j., Korte Nieuwstraet. Petrus Callebaut, 13 jMylbeék. Isabella Rosa Brisard, rentenierster, S3 j., Keyzer- lyke-plaets. Jan Bte. Beued. De Raddere, man van Constantia J. Melaerts, goudsmid, 49 j., Kerkestraet- Petras Melckebeeck, 10 j., Kalfstraetje. Op 28, 29 en 30 November zal den instel plaets hebben der Goederen van wylen M. J. R. Van heb Guciit, gele gen ter gemeentens Aelst, Berlaere, Uytbcrgen, Selieliebelle, Cherscamp, Lebbeke, Mespelaere, Audegem, Oordegem, Smetlede, Impe, Vlierzele, Oltergem, Vleckcm, Erondegem, Meire, Erpe, Hofstade, llerdersem, Moorsel, Liedekerke, Pa- mel, Denderwindeke, Aygetn, Borsbeke, Bambrugge, Heldergem, Haeltert, en Welle. Op Dynsdag 19 November 1830, te beginnen om 9 uren 's morgens, zal de Notaris D'HUYGELAERE, na mens den heer Baron De Meer de Moorsel, verkoopen Aen den Driesch te Moorsel 50 koopenschoone Canada. Boomen en aen het Kasteel eene groote kwantiteit droog Brandhout. Te vergaderen by Vitalis De Roo, ter herberg het, Schoon Gezicht, op den driesch..

De Denderbode | 1850 | | pagina 3