al dc logiën der vrymetselaers zoo van binnen als buyten'i land. Hebben gearreleérd en arreieéren Art. 1 Alle geldspeciën, in Belgiën geslaegen, en voor opschrift hebbendeVunion fait la force is billioen verklaerd. Art. 2 Van heden tot 51 december zyn de ontvangers gelast, niet de uylwisseling van die munt, legen papiere bons van gelykc weerde. Art. "5: Met 1 january 1851 zal onzen minister van finanliën die munt beginnen te smelten, en hergieten met de legendeIc liberalisme fait la forcewaer tegen de papiere bons uylgewisseld worden met een liberael benefice van 40 par cent. etc. ZAEK DER HOSPICIËN. In ons voórgaende Nr hebben wy duydelyk beweezen dat 1° M. Od. De Craecker niet weet wal hy schryft2° dal by met alle sóórten van janusslreéken omgaet om eenigen schyn van grond aen zyne valsche voórgcévingen by te zetten; 5e dat hy tol nu toe altyd vuyl gevallen is. lieden zullen wy een wóórd reppen over de nota van verleer by Van den Broeck, waermede den noótenkraeker deftige, onherispelykc en aglbaere persoo- ncn heelt poogen te bemodderen, maer waervan al 't modder op hem zeli' isóeruggespat met dit nadeel vóór hem dat hy er ♦loór gevlekt is om er zich nimmer schoon van te wasschen; verder zullen wy nog een paer nyperkens op T noólenkraekers- ncusken zetten en 'l beestje al wederom voor 8 dagen iu zyne muyt laeten rondloopen. M. De Craecker de nota van het gedaen verteer bv Van den Broek tydens de verpagting van 1840 gedaen, verhandelende, poogt dóór alle valsche middelen, hel publiek te willen doen gelooven dal deéze dóór de hospieiekas betaeld is geweest. Hiertoe gebruvkl hy, al wederom eenen hoop cyfifers die hy zelf r.iet verslael, alsmede eenën brief van hel gemeente-be- sluer van 5 October 11. waeruyt blykt dal den slael van bekos- ting van den notaris Van der Looy, is vastgesteld geweest op fr. 405-25 31. De Craecker heeft de goedwilligheyd hierby ie voegen de betaelde registratiereglen van fr. 1590-61 Wanneer men overpeyst, de vriendschap en eendragt die onder de inwooners deézer stad bestonden vóór 1847, tot den dag dat de (zoo genaemde) liberaelen aen hel roer gekomen zyn, en als men overweegt wat er thans in onze ongelukige stad van Aelst omgaet, zou men moeten veronderstellen het de zelve inwooners niet meer zyn? Vóór 1817 waren de inwooners eikan deren genegen, men nam genoegen in de welvaert van zynen blierman, den regtveerdigen handel wierd gepreézen en geëer biedigd; thans besiaet er niets dan haetcn afgunst, de eerlyksle en deftigste inwooners worden dóór de nieuwe politieke man nen vcragt en geschandvlekt, eer en regtcnhandel (den kosle- lyksten schat van eenen koopman) komen in geene aenmerking meer, het zyn deéze die moeten vervolgd en aen den schandpael gehegt worden, om dat hunnen invloed nog te groot is, dóór dal hel eergevoel by onze deftige burgers nog niet verdoofd is. Ziel de bctreurensweèrdige rapporten tegen de oude Hospicieheéren; (deéze maeken geen deel der Alliance) moet men niet bekennen dal deéze alleen zyn opgemaekl en verspreyd dóór het gansche land, uyt haet en partyzugt, om die heeren vóór slegte admi nistrateurs, opeéters van den armen te doen passeéren en dc versprcyders aldus te verheffen Léést men niet in die rap porten dat de eerw. heeren pastors van T Begynhof, en ons belangryk hospilael ook opeéters van den armen zyn omdat zy eene geringe jaerwedde genieten van duyzend francs per jaer, jaerwedde die véél te gering is, en welke men nog wilt ver minderen lol zes of acht honderd francs Maer neen, mannen van geweld en boosheyd, de burgery begint uw naer weerde te schallentoen gy aen hel roer geko men zyl, had gy den middel in d'hand u te doen beminnen en goed te doen, maer die bestond niet in de voórige adminislra- liën te schandvlekken en al haere akten te laeken; deneenigslen middel was beter administreéren om dc agling der burgery te behouden; maer gelukkiglyk, alles duert maer zyn tyd, de blinde beginnen ziende te worden, zelfs veéle leden van den gemeente raed beginnen te begrypen dal die woel- en party- zugtigc mannen hun misleyden; deslemming over de jaerwedde der hospiciegeeslelyken hééft ons hier van reeds de overluy- ging gegeéven. A. V Den noótenkraeker zegt in zyne antwoord van zouda» lest dat de oude hospicieheeren op de nota der verleèrkosle! by den herbergier J. Van den Broek, gedaen, geschreéven hadden Fiat belading, zoo als Gt)d, in Zyne Almogendheyu zegdeFiat lux. Wy moeten bekennen dat dit onvoórzigtig beesljen aerdige snaerkens durft raeken zou 't wel vergeéten hebben dat zekere dame eerder vóór princiep hadFianl tcnebra, in placts van Fiat lux, want, dagl zy, met Fiat lux kan ik niets verrigten, terwyl met Fianl lenebrw alles zoo gemakkelyk is lot opstryken toe V Den secretaris der hospieiën is ten onzen bureele komen tempeesten omdat hy dóór ons in compagnie V. D. B. en den tambour-major was gesteld gewordenWaerlyk dien heer stelt véél op zyn hoofd en zou hierdoor willen te kennen geéven dal deéze twee persoonen zoo goed niet zyn als hy.... Wy van onzen kant, weélen daer geen verschil in. Niettemin hééft den secretaris ons op zyne eer bevestigd dal M. Ghyssels de nota acn den noótenkraeker overhandigd had, terwyl M. Ghyssels vóór treflelyke geluygen verklaerd hééft er nietsvan te weéten, er byvoegende dat de nota noyl in dc hospieiën bestaen hééft. Ook heélt den secretaris meermaéls eygenmondig aen de gevolrnagtigde der oude commissie gezegd dal hy zelf dit nootje in d'oude papieren had gevonden, zoo dat dit hislorieljen reeds op dry verschillige wyzen verteld, herverteld, geloochend eo dan wederom bevestigd is geworden V 'T Verbond van zondag bevat een klugtig artikel getiteld de DOMPERSDit art. zegt dal den Dender-bodc en de Gazelle van Geeraerdsbergen 'l licht zoeken uyt te dooven, en wel byzonderlvk't licht der waerheyd om aldus't volk in de duyslernis gemakkelyker te misleyden en, wanneer er mannen optreéden zoo als Smerdis, Polka, Jouet, Hansworst, Janus, Perrin Dandin en tutti quanti, mannen die, volgens 't Verbond. 't licht zoeken te verspreyden dan worden zy aengerand, gegeesseld en tol op den graed onllidWaerlyk wy moeten lagchen by het leézen van zulke belydenis.... Die'mannen hebben hier reeds zoo véél licht over hun zelve verspreyd dal zy mogen zeker zyn met d'eerste occasie op llesschen te zullen gelrokken worden. V A propos van Dompers, wy zouden eens willen weéten of dit artikel somtyds niet zinspeélt op zekeren afgeveërdigden, die zyne fonclie van keêrsenontsleéker- en snuyter in de kamer verwaerloosd hééft, met M. Dumorlier, in eene der laelslc zittingen, eene halve uer naer eene keérs te laeten vraegen. V Dnze leézers zyn misschien verwonderd geweésulat de bewierookingen die M. Cornelius boven zyne deur hééft doen plaelsen, en waervan wy zaterdag gesproken hebben, dóór hem zelf gemaeki warenDit moet niemand verwonderen; dien man zyne groote en kleyne figuer aen de hekelbankeu d'overige schooien op de lafeley gedaen hebbende, is van een ander gevoelen dan algemeen lyk word aengenöiuen, naemelyk dat goed goed zyrt zeiven prysl. M. Cornelius denkt dat hy zyn zeiven pryzen moet om goed te zyn dit is ten anderen eene sóórt van manie by hem, want, zoo wy vernomen hebben, hééft hy reeds zyn eygen grafschrift gema'ekt. Is'l Verbond, T geen vóór M. Cornelius oudsten zoo véél eerbied heeft, curieus om dit grafschrift te kennen wy zullen vclgeërn zyne curieusheid voldoen.... Een woórdeken zal genoeg zyn om zyn verlangen te zien ingewilligd worden.... Men heeft het volgende uyt ^Middelburg aen den Desder-bom toegezonden LIEDEKEN. Klagte van den Boer. Nieuwe stem. Ik zit op 't kantje van den nest, Thans ken ik myne vrienden best Eylaes zy vlugten nu myn wooning. Als ik hun spek te smullen gaf, En melk te lekken,, als den honing Yan hunnen baerd afdrupte, o dan, Ja, ze eerden my als eenen koning. Ilad ik myn hofstee niet bewackt, Had ik myn goed van kant gemaekt 'K verdroeg dien smaed, 'k hield op van klagen. Maer neen, daer hing het niet aen vast 'K leed veel door storm en hagelvlagen, En wat er my nog overbleef, Ik moest het naer d'ontvangers dragen. En werkt gy dan maer dag en nacht, Wanneer u zoo een lot verwacht Dat wil ik juyst op God niet vreken; Ik zeg als Job God gaf, God nam, Wal Hy gemaehl heeft mag Hy breken. Maer 'k duide slecht dat fransquiljous Den boer zoo iu de klecren steken. Myn vrouwe kryscht hacr oogen rood Zy vreest dat wy welhaesl.ons brood Van deur lot deurgaen moeten zoeken. O vond ik gcenen troost by Hem Die aller herten kan verkloeken, Wel zeker viel ik menigmael Met heur aen 't kryscheu, of aen 't Yloekea. Maer 'k schep al moed Snoeck's Almanak Voorspelt ons later meer gemak, Meer overvloed, en beter tyden. Wy zullen dan nog met geduld Een beetje wachten en wat lyden. Maer, word ik weeldig, als voorheen, Ik schuyf de lafelbroérs ter zyden. C. D. By besluyt van den minister van justitie gedagleekea van 22 november, zyn MM. U. Droesbekc en F. Lenaert* hunne fonctiën van geneéshecr en apotheéker by het miliu gevang te Aelst ontslagen. Ta beginnen met den lcö december eerstkomende, word Te samen zegt hy fr. 1859-80 Maer waerom gebruvkt hy de zelfde goedwilligheyd niet vóór de verdere bekostingen welke, zoo min als de registratie reglen, aen de goedkëuring onderworpen zyn, zoo als de ge- mackle en afgeleverde grosse ten beloope van meer dan 400 fr. de zegels en registratieregl n van het collier van lasten en conditiën, de gedaene verschotten en rcyskosten, dóór Ghysels gedaen, voor het opneémen van al de te verpagtcn goederen, het gone onverineydelyk was terwyl er geene registers der eygendommen iu de hospieiën bestonden, zoo de oude com missieleden hel in de openbaere zitting van I Augusty aen de tegenwoordige commissie opgemerkt hebben, en verdere der- gelyke bekostingen Bewysl dit niet dat den partygeest en kwaedwillighevd tot den "hoogsten trap gedreéven* worden Uyt het bovengemelde is 't klaer beweézen dat de hospieiekas niets vóór deéze bekosting hééft vergolden; de brochuer bewyst dit overigens zeer duydelyk, zoo dat wy hier omtrent in geene verdere uytbreydiugmeer moeten treéden. M. De Craecker zoo wy"reeds menigmael beweézen hebben, niet weélcndc wat hy schryft, zegt dat er van voormelden staet acn de oude commissie-leden kennis gegeéven is op 8 October jongsll. dus, zegt hy, 12 dagen voorde vaststelling der antwoord.—Hoe is het toch" mogclyk zulkcn onnoozelen zeever voórtebrengen De antwoord der oude commissie-leden is vastgesteld'en gesloóten op 25 september 1850. Zoo dat dien brief hun is toegesluerd 15 dagen na de afkondiging hunner antwoord iu placts van 12 dagen daer vóórWal de decla ratie van P. F. G. aenbetrefc zouden wy willen weélen of deézen tachtig-jaerigen grvzaerd hiertoe niet gepraemd is ge wéést en wanneer men hem deéze hééft doen teekenen En wal belang kan men hegten aen schriften van bediende, als men overdenkt svat al middelen en bcdreygingen er tegen deéze gebruykl konnen worden. Verders gééft M. De Craecker de tabel der bekosting van de verpagting gedaen in 1850, bcloopende zoo volgt 1° Volgens goedgokourden staet van kosten vóór zegels affichenenz. fr. 252-19 2° Euregistrement-» 1295-22 Samen 4525-41 Nu, op onze beurt zullen wy aen 31. De Craecker vraegen waerom dc bekosting der dóór den heer C. Evit gedaene ver pagting in 1829, toen hy voorzitter en zynen neéf, M. Ferdinand secretaris waren, aendraegt tot 1798-69, dus byna 500 fr. meer dan de laetste, en dit niet tegenstaende er alsdan merkelyk min goederen er de bekosting van allichen, zegels, registratie etc. etc. merkelyk minder waren Zal M. De Craecker hierop antwoorden Dit is te betwylfe- len en sterk te vreezen dat hy zal moeten zwygen gelyk M. Cornelius Evit zwygt over de interpellatie die wy hem gedaen hebben en op lieden nog eens vernieuwen in deézer voege Hoe komt het dal er in de label van M. Odilon De Craecker slcgls lol fr. 5155 vóór belading van T oud Koornhuys isge- bragl, terwyl 31. Evil, in zynen eygen brief van eenige dagen te voóren, zegt dal er lol fr. 0992 is ontvangen gewéést, dus een verschil van 1855 franken? Nogtans was M. Evit zoo baeslig om ons tegen alle REGT een exploit met den deurwaerder te zenden ten evnde ons te doen afkondigen dat de algehcele koopsom van 0992 franken was ontvangen gewéést, terwyl er eerst in voormelde label, die M. Evit, cyffer voor cyffer had onderzogt, nagezien en goedgekeurd enkelyk tot fr. 5155 ver meld staet.... Is er nu misgreép in de tabel van M. De Craecker die dóór M. Evit is onderzogt, goedgekeurd en nagezien; of wel is er misgreép in den brief van M. Evit?'Teen en Tander is mogclyk, maer waerom dit niet uytgelogd Waerom 't publiek in agtèrdogt gclaeten? waerom geduerig laeten vraegen welk van M. Evils geziglcn er moet geloofd worden, of dit van 14 j.uly, waermede hy zegt dat er slegts ontvangen is tot 5155 fr. ofwel dit van 22 octobér waermede hy beweert dal cr tot 0992 fr. is mitvangcn gewéést Een abuesken van 1855 fr. is wel eene uytlegging weërd. Den volgenden brief is aen T Verbond van Aelst gezonden Mynheer den opsteller van 't Verbond van Aelst. Ik zie met verwondering dat 31. Od. De Craecker in uw blad van zondag zegt dal ik aen M. De Schryver woorden toegeschre ven heb die hy noyl uylgesproken heeft, en dit nopens de nota waervan M. De Craecker zoo veel gerucht maekt. Nu verzoek ik 31. De Schryver publiekelyk te verklaren of hy de woorden, welke ik beweer uyt zynen mond gehoord te hebben, uylgespro ken heeft ja of neen. Deze woorden zyn: Ik weet niet waerom yylieden u zoo veel wilt bezig houden met dat nootje dal nootje komt van Van den Broeck die hel gegeven heeft aen M. Joseph De Craecker, welken hel aen M. Odilon overhandigd heeft. In geval 31. De Schryver nu nog zegt dat ik zyne woorden slegl heb uylgelegd, dan verzoek ik hem dat hy zelf zyneeygene woorden eens zou voorbrengen Aelst, 29 November 1850. L. YERBRUGGHEN. Aspelaer den 18 november 4850. Mynheer den Opsteller van den Dendcr-bode Myn neef bragt mv gisteren, volgens gewoonte, eenige num mers van uw blad 'ter lezing, het gene ik het eerst ter hand nam was dit van den zondag 27 October. Ik las daerin met veel deeelneining een brief uil Voorde, betrekkelyk de veelvuldige bedryven welke de ontvanger der directe belastingen van Steeuhuyze, reeds versclieide jaren uitoefent en in weerwil der nieuwe "stellige wetsbepalingen, nog dadelyk ten grootcn nadeele van eene menigte patenlschuldigen die, by middel hunner nering, met vrouw en kinderen bestaen móeten, durft blyven voortzetten, liet was hem niet genoeg met den verkoop van tonnen en klaverzaed, met speceryen, kousen en ellegoe- deren allerlei sterke dranken, wynen en genever zyn nu ook by hem verkrygbaer. Tol peperbollen en gentsche mokken toe zal hy u verkoopen, ook wel eens gratis opdisschen wanneer, zoo als meermaelen gebeurt, zyne aerdige dranken u een scheef gezicht zouden doen trekken. Immers, wat hy al verkoopt is niet optenoemen, vraeg liever wat hy niet verkoopt, dit zal gemakkelyk te beantwoorden zyn. Als er aen myncn baerd somtyds van het een en ander gesproken wordt, ook van het verschil, der menschen hier o'p aerdevan de talryke voorregten der groolen en magligen dan antwoord myn neef altoos met statigen loon De Belgen zyn gelyk voor dc welen dit zegt hy gelezen te hebben in een boek dat hy de grondwet heet. Om des wegens mynen twyfol te doen verdwynen, wilde hy zelf my dit boek eens laten zienja maer het was al weder in het fransch opge schreven en ik verstaen zoo weinig als niets daervan. Ook begin ik nu maer eerst te twyfelen of myn neef hel fransch wél zoo kundig is als ik het meendezoo ja, dan ben ik toch blyde dat men zulke dingen in het vlaemsch niette lezen vindt; in onze geliefde moedertael zou men bczwaerlyk zoo gruwelyk kunnen liegen. Inderdaed, indien de Belgen gelyk zyn vóór de wet, mag dan de eene ze straffeloos overtreden, terwyl de andere by de minste inbreuk, vervolgd, geboet of gevangen wordt? Zekerlyk neen, maer hoe komt het dan dat een ryksdienaer als de ontvanger van Steenhuyze, zoo slrydig met de wet durft handelen? Indien hem dit byzonder toegelaten is, dan lag ik my slap, om mynen neef en zyne grondwellelyke woorden. Maer ik geloof liefst dal de wetgever liet goed gemeend heeft en dal de ontvanger veeleer de genen die gesteld zyn om de wetten te doen eerbiedigen, en wel namentlyk de eene of andere zyner oversten die op de klagten der inwooners van Steenhuyze geraedplecgd werd, beeft weten te blinddoeken. Daerom ook zou ik de belanghebbenden aenraden van maer op nieuws klagtschriften intezenden, en dit wel in fransch deze zullen mogelyk wal scheller klinken. Een vriend zyncr moedertaelvan vryheid en gelykhcid.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2