JEAN ROELS, ÏN DE MOLENSTRAET TE AELST, N° 291, Uyt er hand te Koop. gezondheydsdicnst aen den militairen geneesheer van het gar nizoen toevertrouwd. Den genaemden Karei Van Geert, oud 59 jaeren, hovenier te Aelst, verscheen voor onze assisen, als beschuldigd niet dry dieflen binnen genoemde stad begaen geduerende den nagt en in bewooude huyzen. Den jury op al de vraégen welke den voorzitter hem had voórgesled ja hebbende geantwoord, heelt hel hof den genaemden Van Geert lot 8 jaeren gevang, eene uer tentoonstelling en 10 jaeren bewaeking veroordeeld. Het assisenhof deézer provintie heeft eergisteren den ge naemden Jan Pannekoek, oud 55 jaeren,landbouwer, woonende te Lede, tot eeuwigduerenden dwangarbcyd veroordeeld, en hem al de region lot alle voógdy, toezigt of deelueéming in de familieraeden ontzegd, alsoveriuygd zynde van schennis op den persoon van Henrika Jacob, min dan lï jaeren oud. Dit kind was hem door het weldaedigheydsbureel van Aelst toevertrouwd geweest, en stond gevolgenllyk onder zyn gezag. -Zondag toekomende om 11 i/a uere zullen kaelsers van Hofstade hunne te Audegem gewonnen pryzen naer die laetsle gemeente gaen afhaeleu. Om 5 t/a uere zal den overwinnaers- stoet te Hofstade aen komen. Men hééft ons verzekerd dat den stoet waerlyk curieus zyn zal cndaler, of men wilt of niet toch zal moeten gelagcheu en plezier gemaekt worden. Den genaemden Steenhoulvan Erembodegem is voorleden zondag in die gemeente van de brug in den Dender gevallen en deêrlyk verdronken. De jongelingen die in 1831 geboren zyn, moeten zich ten sladhuyze voor de loling aengeéven, dit van 1 december tot 20 january aenslaende. liet voorstel van M. Dumorlier belrekkelyk de liefdac- digheyd, is door de meerheyd der kamer verdaegd geworden. Wy zullen hierover spreckc'n. Hel officieel getal der persoonén vqn den cholera ge storven in geheel ons laed, is 23,027. Den toestand van Pruyssen is netelig. 'T volk wilt den oorlog legen Oostenryk, en 'l gouvernement is bevreesd. Tc rekenen met lcn december eerstkomende, zal helkon- voy van Brussel naer Gend en Oostende, om 2 ueren 45 minuten vertrekkende, zich te Audegem stil houden. Den minister van liinnenlandsche zaeken hééft aen de iniddenseklie der Kamer laeten geworden, dat een jaerlyksch traktement van 000 franks zou toegestaen worden aen de weduwe en kinderen van Th. Van Ryswyek. Volgens rapport van den minister van binnenlandsche zaeken bestatigde men op het eynde van 1819 in het ryk 155,105 geboorten, en 121,462 overlydens. De bevolking van Belgién is 4,570,882 inwooners. Den koning is terug van zyn landgoed te Ardennen. De vossejagl is deézer dagen zeer wel gelukt. Z. M. hééft voor zyn deel rond tie zestig van die dieren geschoóten. Eergisteren is te Gend op de statie der spoórbaen van staet, eenen zak met 1200 francs gesloólen. Men schrylT uyt Sl.-Nicolaes, 23 november. - Verleden nagt zyn er booswigien in tie kerk van den H. Nikolaes gedron gen en hebben daer twee offerblokken, benevens de kas voor den armen, opengebroken. De poogingen die zy aeugewend hebben om hel tabernakel open te breéken en waervan men heden het spoor gevonden heeft, zyn hun mislukt. Niet te vrede met hunnen heyligschendcnden diefstal hebben die kerels nog bet buys des Heeren dóór onbetamelyklieden ontheyligd. De geslolcne som beloopt tot ongeveer 100 francs.De policie doet yverige naspoóringen om de dacders van dien diefstal te ontdekken. Sedert dal twee der bvzonderste vleeschhouwers van Audcnaerde, hebben aengenomen schoon rnndvlcesch aen het garnizoen te leveren ten pryzevan 56 centiemen den kilo, heb ben andere slagiers der stad rond doen uylbellen, dat er b'v ben ook schoon rund- kalf- en verkenvleesch tegen 35 en 40 centie men hel pond te bekomen is. P. VVaekens, slagtcr te Leupeghcm, welken ten allen tydc zulk schoon vlcesch geslagen beeft als de slagters van Audc naerde, berigt thans het publiek, dal er by Item nog eene groole vermindering van prys is in voegegebragt,'en dat hv rundvleesch van eerste kwalileyl zal afleveren aen 50 centiemen hel pond. Aenhouden doet verwerven. Zyn er eenige vleeschouwers over deézen uylslag gestoord, wy zullen de voldoening hebben van ttenmael zoovéél burgers er over tevreden te zien. (Gar. van Aud.) Van alle kanten verneémen wydat de beenhouwers, die den prys van hun vleesch verminderen, zich allerbest by deézen maelregel bevindenwant hunnen verkoop grocyt zoodani" aen, dat zy er nielj» by verliezen. Dit is zeer natuerlyk, hoe leeger den prys is, hoe meer menschen er vleesch koopen kunnen. Het is toch zonderling, dat men in Belgiên de beesten in gesloótene ende menschen in openc wagons vervoert. InVrank- zyn de wagons der laetsle klasse gesloólen. Eene inschryvingslyslis te Bevcren (Waes) in omloop De opbrengst beloopt reeds tot 801) l'r. en is als bvdrage beschikt om te Laekeu, een gedenkleeken ter nagedagtenis van de onslcrflyke Konningin der Belgen op te regiem Men léést in den Propagaleur d'Ypres: De inlichtingen, welke wy uyt Dixmudc en omliggende gemeenten ontvangen gcévcn ons de verzekering dat de kiezers volheiden in den keus welken zy gedaen hebben van hunnen mandataris in de kamer zoo dat hel buyteu iwyfcl is, dat eene groote meerderheyd den heer Desmaisières te beurt zal vallen. Den heer Coppin, redacteur van den Court ier da Lomain, die tot 13 dagen gevangenis veroordeeld is, vóór drukpersover- trcéding, hééft zich naer de gevangenis begeéven, ten eynde zicb in cassatie te kunnen voorzien, tegen het vonnis, dal tégen hem uytgesproken is. De kamer van inbeschuldigingstelling hééft, ten gevolge van zyne voorziening in cassatie, zyne iuvryhcydstelling bevolen. Eene pooging tot diefte is inden nagt van maendag tot dynsdag buyten de Meenensche-poort te Kortryk gepleégd ge worden. Er waren dieven in huysvan eenen bakker gedrotmen en eenen van decze was op liet punt van met zyne gesiooleti voorwerpen te vertrekken, wanneer de bakkerin dóór geru"t ontwaekle en hem aglernaer liep. Den kwaeddoener bragt de vrouw verscheydene hamerslagen toe, en den bakker die hem msgclyks vervolgde, was ook bet voorwerp van gcweldaedig- heden. Dóór het geschreeuw der vrouw hebben den dief en zyne makkers het haezepad gekoózen en verscheydene voorwerpen agler gelaeten welke welligl ter hunner ontdekking zullen ver strekken. Eene telegraphische depeche, die den 26 in de wandel gangen der parysche vergadering bekend was, meld, dat de leamer der gedeputeerden te Berlin en dc benoeming van de com missie van adres, in antwoord aen den koning, ziclt voor den vrede verklaerd heeft, met eene meerderheyd van 15 legen 8 slem. De Jesuitcn komen in Senegalie eene schóól te sliglen, vóór de kinderen der Zwarten, welke in eenen bloeyètiden stand is. llun onderwvs heeft in dat land een uylmuntend uytwerksel bekomen (Indcpcndancc.) Eenen brief die eergisteren uyt Santo-Thomas toegekomen is, verhaelt dat aldaer eene geweldigeziekteis heerschende. Ver scheydene Belgische volksplaulerszouden er reeds, zoo men zegt, de slagtoffers van geweést zyn. Den zelfden brief meld de dood van eenen Belgischen schcépskapiteyn. M. en Mev. de gravin de B... woonende op een kasteel in de nabyheyd van Peruwelz, zyn aengehouden, onder de belig- ting van moord, gepleegd op den broeder der gravin. Tol hier toe js d'eéze met véél geheymzinnigheyd omgeéven. De gravin de B... was een ryk meysjc uyt 'den' burgerstand, die van veel jongelieden ten trouw was verzogt geworden, macr waerschynlyk begeérig om zich Mev. de gravin te hoeren noe men, den voorrang aen den graef dc B... gegeêven beeft. Men zegt dat de gebouwden uytgavcndcéden,die hun vermogen over troffen. Den broeder van de gravin was eenen zickelykeu jonge ling en t was, na dal hy cenigen lyd met zyneu schoonbroeder, den graef de B..., alleen in eene kamer gebleéven was, dat de gravin en de dienstboden hem in zyn bloed zwemmende ontzield hebben vinden liggen. Een ander blad verhaelt in denzelfden aerd, dat mej. F. een lief meysje uyt den burgerstand, met den graef B. trouwdedat de beyde jonge getrouwden groole sommen verleerden, die buyten alle eveuredighevd waren. Eenigen lyd geleden deed den broeder van de gravin weélen, dat hy wilde trouwen. Hy ging donderdag op liet kasteel eélen, na den diner ging de gravin naer boven en dc twee broeders bleéven alleen. Wat tusschen hen voóiviel is nog een geheym, dat de instructie zal leeren kennen, zeker is het, dat de 'gravin gerugl gehoord hebbende, van boven kwam en in de zael luieren broeder, zwemmende in zyn bloed, en levenloos zag liggen. Den graef zat op de kniën by hem en wischte hel bloed met een stuk linnen weg. Op liet- geschreeuw schooien de knegten toe en droegen het lvk in eene nabuérige slaepkaincr. De instructie begon en duerde den gahscben dag en nagt voortin den nagt is den graef met de gravin gevangen naer de Karmelieten 'te Brussel gevoerd. Men zegt dat het lvk het spoór van wonden op het hoofd en liet aengezigl draegt e'n dat hel houten been van den ongelukkigen verbrvzeld is. Ie Courg, in de omslreéken van Luik, is eenen 9 jaerigen knacp aengchoudén, bctigt van moord opzynen kozyn. Reeds langen lyd leéfden beyde knaepen in oneenigheyd, die onlstaen was om eenen nest jonge vogelen. Sedert dien had den jeugdi gen moordenaer met eenige centiemen te gelyk ecnig geld vergaderd, tol het koopen van het mes met welk hy de 'moord pleegde. De gendarmerie van Laurière, zegt een fransch dag blad, hééft deézer dagen een yselyk schelmstuk bcstatig'd. Dóór de gezegden van eenige persoonen onderrigt, dat een lSjaerig meysje een kind had ter wereld gebragt, begaf zich eenen officier ter plaels. Het kind was dood. Door den'officier der gendarmerie ondervraegd, verklaerde hel meysje dal zy, even als liaere beyde zusters, waervan de eene 20 en de andere 14 jaeren oud was, het voorwerp geweest was van de schande- lyksle aenslagen van wege baereu vader; toen zy zich legen hem verzetten, gebruykte hy geweld. Eyndelyk toen hy zag, dat het ongelukkig meysje zich in eenen reeds gevorderden staet van zwangerheyd bevond, verliet hy liet huys en vertrok naer Parys. Onmiddellyk is hiervan ecu proces-vcrbael op- gemaekt en t parket van Bellac is met de zaek bekend gemaekt. Al wederom een exploit, macr nu kost liet fr. 16-11 c. by welk exploit M. Be Cracker, ons, by Deurwaerder, den volgenden rimram geïnsinueerd heeftBe vracg is of M. Be Cracker die exploilen zal beladen als ook dc onkosten der groole massa IV" van l Verbond die alle zaterdagen met handvollen rondgedeeld worden, of wel of de hospiciehas dit zal moeten uylzwccten. In alle geval, zie hier een deel der Krackcrschc arabische ver tellingen. e De rjr™"'en van hmderyen bragten op in 1834, van het beggvnhof ir. 8,(9,9, van het hospitael Ir. 1J,287, Aan het weezenhuis fr. 1,613, liuispachlen begynhof fr. 2,437,» hospitael fr. ,600, weezen Ïook"* Vn",!o *r" 25,016. Ka de nieuwe aenbeslcding in 1835 fr 9,418, 12,3S0, 1,826 2,565 >Icn ko,nl ,n »>et genot van 't Pavilion de la Régcnce. 600 Revenu van 1S35-40 fr. 28,579. - Aldus van 1835-40 beschikte de commissie zoo als ik reeds gezegd heb, over eene vermeerdering van revenue van fr. 3,563, van 183035, ontving men middelmaliplvk eene subsidie van 5.100 fr. en van 1835-40 eene subsidie van fr. 6,800, verschil van 1.700. Men beschikte dus van 1S35—40 tegenover 1830—-3d over eene meerdere revenue van fr. 5,263. Uet besprek van onderhoud voor al de gestichten, uitgenomen hetgene der ouderlingen, welk van 183;j40 met 18 aennemingen vermeerderd is, moet het zelfde zyn. Want ik heb onder de oogen eenen staet, onder dagteeke- ning van 3 april aen de gemeente-overheid gezonden en onderteekend «oor MM. Van der Noot en Van der Looy, bewyzende dat er in 1831 bestond In het jongens-weeshuis 28 kinderen. In het meiskens- weeshuis 28 kinderen. Nogtaiis, durft men beweeren (bladz. 24 der memorie) dat men in elk dezer gestichten voorgaendelyk slechts 24 kinderen onderhield. Aldus, met 5,263 fr. revenue meer, kon men zeer gemakkelvk toe komen voor de vermeerdering van het personneel van het oud mannen huis. Overigens, van 183540, ofschoon men 30 ongelukkigen in elk gesticht onderhield, heeft men geenc schulden gemaekt, en, zoo als ik het gezegd heb, heeft men het kapiteel op eene gevoelige wvze aengerand. u 1 Waerom is men van 1840-50 niet op de zelfde wyze te werk ge- gacn Men beschikte nogtans over groolere hulpmiddelen nog, wyl 1° gelvk ik het bewezen heb, men jaerlyks eene subsidie meer ontving ïft/n r oq vern,eer^er'nG va" revenue door de aenbesteding van 18-tü fr. 2,326, 3° men had jaerlyks min te betalen voor ongeneesba- ren eB krankzinnigen fr. 3/298, van 1840-50 besebikle tnen in ver- gelyking van 183549 over eene vermeerdering van revenue van fr. 6,574. Er by voegende het meei bedrag van 183540, in vergelv- king van 1830—35 Ir. 5,283. Zoo vindt men dat men gedurende de tien laetste jaren beschikte over fr. 11,837 meer 's jaers dan de admi nistratie van 183935 aen bet bestuer was. Laten wy nu zien of de bnitengewoone ontvangsten afgenomen heb ben, of dat zy gedurende 184050 beneden al de buitengewoone uit gaven geweest zyn, van bouwen, enz. in de tabel opgenomen al zoo gezegde wedergebruikingen. Men heeft gehad van 1840 tot 1850 buitengewoone ontvangsten fr. 46,428. uitgaven fr. 46,045. I9e buitengewoone ontvangsten komen dus gelyk in wacrde als de buitengewoone uitgaven; verre van het kapitael te "moeten aenranden, moest men zelfs de 65/4 franken meer bedrag der jaerlyksche revenuen, niet verslinden wyl van 1S3540, de pligten vervullen de welke aen de administratie opgelegd zyn, men in al de noodwendigheden bad kunnen voorzien van de gestichten, die van 1840—50 niet hebben toegenomen, het personneel gelyk blyvende zelfs verminderende, ver mits men op 1 january alleenlyk onderhield 30 meisjes weezen, 24 ouderlingen, 24 jongens weezen. Wyl men, bladz. 28 der memorie- de twee jaren van duerte der levensmiddelen, in 1816—47 aenhaclt om te poogen het nietwedergebruik van renten en giften te verschoo, nen, zal ik doen opmerken dat de voorwaerden van de verpachting de, goederen, in 1840, inedebragten, dat eiken pachter van 30 aren land, zich verpligtte jaerlyks eenen halveu hectoliter aerdappelen te leveren, Deze buitengewoone belasting bedroeg 564 halve hectoliters 's jaers. 't zy gedurende de negen jaren, 5076 halve hectoliters aerdappels; hetgene, derzelve slechts schattende op 2 fr. per huiven hectoliter, 10,152 fr. opbrengst met dewelke men zeer wel een dubbele prys kan betalen voor de tarwe, benoodigd tot de verbruiking der gestichten gedurende twee jaren. Om regtzinnig te wezen, had de memorie daervan moeten gewag maken. Den 4 july laetslleden heb ik gezegd dat het gebrek aen wedergebruik beliep tot fr. 21,862. Op 23 july daerna, de cyfers onderzoekende die door my waren opgeworpen, heeft de commissie" der burgerlyke hospi talen bevonden dat ik bet volgende, als weder te gebruiken sommen, verzuimd had 1° De gifte van M. Brandt, ten voordeele van het oud mannenhuis fr. 200. 2° gifte van Fr. Vinck tot zyne aenneraing in bet gemelde gesticht fr. 609. 8U0.— 22.662. Daerenlege», dat ik verzuimd bod optegeven als gedane weder gebruik 1° den aenkoop van 23 aren grond te Erembodegem met onkosten, fr. 5112o de onkosten van bouwing van een huis op Mvl- beke ten revenu van 42 fr. 1315 fr. 3o De betaling gedaen aen de stad in 1848, in rekening van het huis Cornel fr. 1088 s 2,914 Aldus, het totael der sommen welke op interest moesten aengelegd worden, en die het niet geweest zyn, beloopt tot fr. 19,748. Laten ^vy nu zien of de inkomsten van renten der onderscheidene gestichten van weldadigheid eene vermindering ondergaen hebben, gelyk in waerle staende als aengeduide verlies van kapitael. In 1840 beliep het revenu in renten voor het Beggynhof fr. 1.432-05 Hospitael fr. 583-29, Meisjes w. h. fr. 365-79, Jongens w. h. 1,266-41 Ouderlingen, fr. 3/4-05 Daerenlegcn belaelde ucn voor verschul digde renten fr. 1,106-58 fr. 54-40. Zuivere inkomst fr. 325-47 fr. 583-29, fr. 311-39, fr. 1,266-41 fr. 374-05. By welke men nog moet voegen de giften ontvangen sedert 1841 van jufvr. Lievens, 3,000 fr. gerekend aen 4 p. cent interest 120 fr. 1844 van M. Danneels 1.05S fr. 42 fr. 1845 van M. Van IIcckc 1,000 fr. 40 fr. 1846 van Jufvr. De Smet, 5,442 fr. 217 fr. 1847 idem. 5,000 fr. 200 fr. 1848 van jufvr. Van der Perron 200 fr. 08 fr. 1849 van M. Van Eesbeek 2U0 fr, 08 fr. 1849 van M. Vinck 600 fr. 21 fr. In 1850 zou men wettelvk, in revenuen moeten bezitten fr. 445-47, fr. 5S3-29. fr.311-39, fr. 1,508-41 fr. 671-05. Men bezit wezenlyk in 1S50 fr. 883-78, fr. 382-87, fr. 275-75, fr. 734-76, fr. 374-05.—Teveel fr. 338-23, te weinig fr. 150-42 te weinig fr. 35-64 fr, 773-65 fr. 297-00. Aldus, liet oudmannenhuis heeft te weinig 297. Het Jongeus wees huis fr. 7/3-05. Het Meisjesweeshuis fr. 35-65. Het Hospitael fr. 150-42-fr. 1,256-71. Uet begynhof ontvangt te veel fr. 338-23. Aldus, in tien jaren tyds hebben de hospicieii, in zuiver revenu verloren fr. 918-48. Revenu dat byna overeenkomt met de somme die in kapitrel verlo ren is, en zouneklaer de financiële vervalling der burgerlyke hospi- cien bewyst. eynde by naeste). BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 4 Yrouwelyk 3 1 HOUWELYKEN. Petrus Jan der Stoelt 25 kiekenverhoopcr te Zotlegcm, met Maria Hofman, 27/., huyshoudsler. OVERLEËDENE. Angelica De Holle, 2!) j., naeystcrGraenmcrkt. Barbara Van den Bossche, G Grucnmerkl.Ca/A. Willockx, kant werkster, HO j., Sl-Jonstract. Jud. \an der Eist. wedr. van Anna Ringoir, werkman, 76 j., VrgheydsCract. Constant Van den Dorre, man van Sophie 1 an Boven, gistverkooper, 32 j-, Karmelieleslracl. Nathalie Van den Skene, 3 Gccracrds- bergscheslrael.Maria Scrraris, kloosternonne, 29 j., Achlerslr. Heeft d'ecr het publiek te bcrigten dat er by hem te bekomen zyn allesoorten van elle-goederen, als namelyk; Velours, Orleans, Paramathas, Flenellen voor Klee deren, Katoenetten, witte, ruwe, gevenvde en gedrukte Katoenen, Matrasse-goed, alle slaeh van Broekstoffen, Gilets, Koüssens, Baf.y, Molton, Demitten, Sciials etc. Door de goede hoedanigheyd zyner waeren en gema tigde pryzen verhoopt hy eiks gunst, waerin hy ziclt aenbeveelt, te verdienen. Eenen Garentwynders Molen met een trommel ge- draeyd door eenen bond, dry Verwind Molens en voorders alle de gereedschappen voor eene garentwyndery. Ziclt te vervoegen by den uytgevcr dezer. Itoricrt 'fe bekomen zeer schoon APPELBOOM- 8 PLANTSOEN, uyt de kern gewoonnen. Zicb te bevragen by drukker dezes blads.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3