ZONDAG 22 DECEMBER 1850. VYFDEN JAERGANG. Nl 222. AELST, den 21 December. 47 OF 42 MILLI OENEN FRS. Dit blad verschvnt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CUIQCE SUUM verder gewaegen van alle broclinercn, sehriflen, boeken, prin ten, etc. waeèvun een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De nacmen der persoonen die ons eeiiige stukken zouden begeèren mede le deelen, zullen gelieym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe le zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. PIER TOEN, ÉN M. FRÈRE. Tot Berlaere, gelegen tusschen Wichelen en Appels, heeft er eertyds eenen berugten brandstigler geleefd, Pier Toen ge- naemd deézen kwant had de sloutigheyd van zelf alarm te roepen en de gebueren op te kloppen om ze te doen helpen blusschen, wanneer hy 'teen of ander hof in brand had ge- steéken deéze geschiedenis wierden wy indagtig toen wy de debatten der kamers lazen over den Budjet van wegen en mid dels of beter gezeyd van krygen en geévenzonder M. Frère te willen vergelyken met dien fameuzen Pier Toen, schynt ons de handeiwyze van M. Frère zeer wel op die van Pier te trekken; eerst brand verwekken, en als het brand, malgré wil len blusschen, een ander vraegen om le helpen blusschen... Is dit de rol niet die M. Frère in de kamer speelt Om ons gedagt wat klaerder le maeken, wat heeft M. Frère-Orban, wat heeft het liberael ministerie sedert 184-7 uytgeregt? Zy hebben eenen geweldigen brand ontsteéken, waerverscheyde mil li- oenen franken in gesmolten zyn; zy hebben op eene liberaele wyze de ontvangsten verminderd en de uylgaeven integendeel zoodaenig vermeerderd, dat zy, volgens Frère-Orban zelf, VYF- EN-DERTIG MILLIOEN benoodigen, den Journal de Bruxelles spreekt van 4-2 millioen, om 't evengevvigt tusschen ontvang sten en uylgaeven le konnen bewerken, of 'l géén 't zelve is; om de schulden le konnen dekken die zy sedert 1817 hebben gemaekt Wy zeyden daer dat onze ministers op eene libe raele wyze de ontvangsten hebben verminderd; zy hebben dit gedaen; niet met de contributie op den eygendom of patenten te verminderen, maer met het zegelregt op de gazellen af le schallen; met de brievenpost dóór mannekens le vervangen niet van den yzeren weg een speeldingen te maeken etc. inte gendeel de uylgaeven hebben zy vermerderd met aen ontvan gers, kapiteyns en generaels die nog lang konnen dienen een vet pensioen te geéven, met aenzienelyke premiên te verleenen aen de groole commercanlen en fabriekanten; met een mi'ddel- baer onderwys le willen hebben; met boerenschoólen inte- riglen; met exposition te geéven; met inspecteurs van graglen en zeppen le noemen etc. met een woord, 't liberael ministerie hééft het zoodaenig aen boord geleyd, niellegenstaende al de vleyé'nde beloflens van 1817, dat het nu geweldig brand in de kas van het gouvernement. Om deézen brand te blusschen, om geld genoeg le krygen, wat doet het ministerie en in per soon M. Frère Hy wilt de kinders slroopen eer zy 'tgoed hun ner ouders erven T is eenen aerdigen bluschmiddel en die waersehynelyk zal mislukken; dit gevoelt M. Frère, en daerom gaet hy te werk op zyn Pier Toens, hy gaet kloppen op de deur der volksvertegenwoordigers om hem le helpen blusschen. Inde zitting van 10 deézer, hééft hyaen MM. Osy en Dumortier gezeyd dal hy de wel op de erfenissen blyft voórdraegen, om dat er geld moet zyn; maer hy hééft er bygevoegd hebben of weéten zy andere middels om geld le krygen, dat zy deéze zouden voorstellen, en dat agtervolgens zyne wet op de erffe- nissen zou konnen onderblyven doch deéze volksvertegen woordigers hebben te regt Frère-Orban doen gevoelen, dat het aen hun niet is dergelyke maetregels le neémen en voórtedrae- gen, en by gevolg dat zy hem alleen de bluschmiddels over laden, al wast 't dat hy daer aen, gelyk het te denken is, zyue handen verbrandde Proficiat Broederken, met deblusschers- kans. In 1817 is '1 nieuw politiek aen 't roer gekomen, ouder be- sluer van 't drymanschap RogierFrèreDebaussyDoor geheel Belgian klonk 'l woord GESPAERZAEMHEYD, seffens ging 't aenschyn des lands veranderen, de armoede mocsl weg, de patalerziekle ping verhuyzen, handel en nyverheyd traden een nieuw tydslip in, de contribution gingen verminderen, den landbouw ging opgebeurd, beschermd èn aengemoedigd worden, mei een wóórd, 't verarmd Belgiën ging in een nieuw land van beloften herschapen worden, wel te verstaen als de kiezers een zeker getal liberalisten wilden naer de kamer slueren, die t ministerie zouden ondersteunen. Nu, do kiezers hebben de weuschen van 't ministerie ten volle ingewilligd byna al de voorgestelde en dóór 't gouvernement ondersleunde'kandidae- ten zyn gekoózen, indervoegedat 't zoogezegde liberael minis terie eene kamer t samen kreeg welkers groole meerderheyd, even als eene troep kalkoenen, ouder 't geleyde van den groot meester der Francmacons, wierd voorlgedreéven en volstrekt alle stemmingen die 't ministerie voorstelde met de volgende liberaele strooi' begon: Allard, AnsiauAnspachDoedl, Bruneau, Cans, Christiaeiis, Cools, Cumont etc. elc. Zoodat het drymanschap alles van de meerderheyd der kamer gekreé- gen heeft wat het begeerde en in niets te'korl heeft gehad 0111 die gouden beloften te volbrengen, waernaer geheel 'l land met zoo veel ongeduld waglte.... En dan, wat is er gebeurd 'T is nu den lyd van onderzoek, wy gaen hel zien Vóórdat 't nieuw politiek aen 't roer gekomen was, naeme- lykin 1847, was er eetie opeubaere schuld dieop 't land drukte: volgens belofte onzer ministers moest die schuld dóór wyze hervormingen, gespaerzaemheden, ireil'elyken handel etc. e'tc. verminderd en allengskeus vernietigd worden.... Maer, ja wel, de groole gouvernementsmannen hadden seffens ieeuingen noodig, waerdoór de openbaere schuld met eene som van ZEVEN-EN-DERJIG M1LL10ENEN FRANKEN vermeerderde 1! De vlottende schuld beliep 'in 1847 slogrs tot VYF-EN-TWTN- TIG Millioenen maer neémen wy er DERTIG, en in 1850 is zy tot VY1--EN-DER 1 IG MiELlOENEN FR. geklommen Dus 57 en 5 is 42 MILLIOENEN FRANKEN', waertuede de liberalis tische gelukkigmaekcrs op min dan dry jaeren de schuld van ons landeken hebben vermeerderd z-ut bette nas komen te zeggen dal, zoo voortgaende, gemakkelyk den dag zou kon nen bepaeld worden op welken Bclgièn meer zou belast zyn dan het inderdred weerd is.... Maer, zal iemand vraegen, hebben de liberalisten met die vraglcn goud, steenwegen of spoórbaencn gemaekt, vacrleu gegraeven, nuttige instellingen bewerktnyverheyd cn koophandel doen bloeyënlandbouw opgebeurd, immers eeuige stolfelyke of zedelyke verbeteringen 111 't land gebragt En wy moeten antwoorden dat wy noch van steenwegen, noch van spoórbacnen, noch van vaerlen, noch van verbeteringen etc. weéten waer aen die verpletterende sommen besteed zyn; doch t geen wy thans uyt den mond van den minister zelf weéten, is dat er moet geld en véél geld vóór de pinne komen. Dus, Boerkens en burgers, haelt uwe laetste duyt uyt de kas en draegt ze naer de ontvangers. Blytl 't liberalismus zoo voortgaen, op korte jaeren zult gy alle tot den bedelstaf ge bragt zyn.,... 4"< MIDDEL OM DllYZENDE FRANKEN GEMAKKELYK TE SMELTEN. v->' hebben uyt goede bron inlichtingen gekreégen boe't geld j oer schatpligiige gemakkelyk verleerd word. In eene boeren- schóól leert den weester'de kinderen ouder voórwaerde dat hy 't volgende geniete 1" Eene zeer vette jaerwedde, want gy weél dat het gemak- I kelyk riemen snyden is uyt eens anders iederI 2- Eenen lmt en 3 hectaren of 12 dagwanden goed en vruglbaerland 5" Eenen hovenier die door den stael belaeld word 4° Eenen dag werkens van elk leerling 5" Huysvestiugof kostelooze woonliia, Den slaet die den professor of leermeester betaelt, betaelt ook de huenvaerde van den hol', de huerwaerde der 12 dagwan den land cu den hovenierden arbeyd der leerlingen, al kloeke jongens, kost aen den meester zoo veel als den hul' en de 12 dagwanden, te weéten nietsDen staet betaelt alles, maer den boerenmeester échuerl alles ten zyuen profyte binnen!! En toch, wat gééft dit,'1 gouvernement beeft'geld genoeg, M. Kogiei aènziel de schatkist als eene koey die melk geelt out eene gebeele citerne te vullen 2J« MIDDEL OM DE GELDS.MELT1NG TE VERIÏAESTEN. Indien onze schulden op eene zoo vreesverwekkende wyze zyn aengegroeyd, de liberalisten zullen u zeggen dat alles lot de laetste duyt op de voórlreflelyksle wyze en vóór d'etre en glorie van 1 land is besteed geworden. Want ziel eens wal ai agteruytkruypeude amblenaers, wat al verdagle paepsgezinde bediende, wat al klerikalen bugl, die de grondleer der'libera listen niet willen volgen, zyn moeten u'en den reslelier der pensioenkas gesteld worden, om hunne plapts te doen vervam en 'dóór mannen van een beproefd liberalismus, dóór mannen die medegeholpen hebben om de dompersparly den slag in den nek geéven, en die alle oogenblikken tot alles zouden bereyd zvn 0111 hunne party de bovenhand te doen blyven behouden. Nu, "al die mannen moesten beloond worden de pensioculyst moest er natuerlyk verscbrikkelyker wyze dóór zwellen, of, om klaerder te spreéken, byna verdobbelen, maer toch de kopstuk ken vestigden hun gezag, maeklen zicli aenliangers en stelden zich in slaet 0111, vóór eenigen lyd, hunne heersch- en bebzugt te voldoen waernaer zy sedert 10 jaeren vrugleloos gestreefd hadden. De Belgen, dagten zy, zullen dit verduldig verdroegen, onder W illcui den koppigen hebben zy nog meer moeien lyden... En avaitlGeldGelden groele ul, schryven de ontvangers ouder hunne vermaenbriefjesen alz.oo zyn de .2 mil Hoentjes den nek gekraeklAls de liberalisten curieus zyn om nog geldsmelltó \;lc middels te weél en, wy zullen er bun nog wat voorleggen.... Van de reuzenfeeslen, kavalkaden, foppers- processiën, Linliioin 'siiaillen, verkens- en slieren- exposiliën, ezelsloopslryden, en dergelyke kleynigheden die 'egtér 5 a 4 millioenen gekost hebben, zullen wy niet spreéken.. er zyn andere snieltpannen gebruykt.... P1LLEKENS. M. Frère hééft den 11 Nov. in de kamer verklaard, dat hy zyne schulden-malgré bongré gebluscht wilt hebben boorende dat MM. Osy en Dumortier zulks op hun niet wilden neémen, gal' hy aenstonds le kennen dat de liberaele juoerdei heyd hem wel zou helpen zoo dat die -nanr.eu hv ai hunne naemen, nog den .eertitel van Blusschers gaen krygen". Den liheralislischon haspel beloofde in 1847, gondii lin nen die mynen verdweénen of gesmolten zynde, zal't den broekzak kosten oui dezelve op een nieuw te vóórzien I .-. Het liberael ministerie gaet ons tenen Nieuwe Jaer geé ven van 35 millioenen, niet 0111 opteslrykeu maer om op te brengen Burgers en Roeren, dien liheraelen lekkerkoek zal 11 wonder wel smaeken In het jaer 1847 was er niemand bekwaem 0111 het land gelukkig te maeken dan de liheraelen I die mannen hebben wonder wel hun wóórd gehouden want in 1850 is reeds het land 7.00 gelukkig dat er 35 millioenen uyt te zweelen zyn .-. Die de liberalen als hunne verlossers hebben aenzien, die in de liheraelen al hun vertrouwen hebben gesteld, moeten nu al drupneuzen gaen, en peyzen '1 zvn ons evgene Init ons byten Als de liberaele van spaeren spreéken, willen zy in goed vlaemsch zeggen 7 zal uwen zak gedenken .-. Jan Cens vraegdeaen Dieter Franc, uf hy wist waerom de liberaele zulke verkwisters 'zyn, en waerom zy hunne vingers zoo getinte in een aueermans borze sleéken Ja zeyde l-ieler; dit is 0111 dat zy hy de cuinmunislen en socialisten ter schuil! hebben geweest. Op het budget van hel inwendig is er eene som gebragt van 255 duyzeuil 550 franks out besteed le worden lol het aeumuedigen van letteren en weétenschappen. Een gedeelte dier geldsom word beschikt ten voórdeele der letlerkuudigen die diensten aen het ministerie bewyzen. als mede tot het onderhoud der dagbladen welke ten dienste staen van het Gouvernement. Op gemeld budget slaet er eene som van 320 duyzend 500 franks ten voórdeele der schoone kunsten. Gelyk wy het deés jaer gezien hebben, zullen de zangmaelschappyéu, de muziek- geuoóischappen, de komedianten en toouel-lspeélers, die hel geluk hebben van het ministerie le behuegeu, nogmaels een ruyni gedeelte deézer geldsom opslryken. Dit is dos te samen een rond soiumeken van 575 duyzend 850 fr. die op eene liberale wyze uyt de zakken der scbalplig- ligc zullen gehaeld wordenHoeveel zou onzen bedorven konfraler hiervan opslryken? Cecrsberyenaer, wat dunkt er u van, welk zal uw aendeel zyn E11 gy, prulblad \an Lokeren, wat peysl gv er van Lekkcbaerd gy nog nietO wat schoonen derden den AcUh rselien Gctraerdsbergenaer, de manke Lokersclic shore en 't Verbond van AelslWelke sleunpilae- renvan den versieéten Rogieru-Broeder-Orbunowiukei Wy zyn in vollen voóruytgang naer debankroet! den yzeren weg laet eene schuld van een fraey getal inillioncn. Maer hoe komt het dat eeueu groolen man gelyk M. Rogier, ouden schoolmeester, in zyne voorzegging van" 1854, hééft kunnen voorzien dat de yzeren wegen eene zoo onuvlputbarrr

De Denderbode | 1850 | | pagina 1