bron van inkomst voor den siaet zouden geweest zyn, dat hy negen per honderd verzekerde De liberalislen van 1847 volgen't voorbeeld naer der geéne van 1792Toen hebben deéze laetstc onder voor wendsel dal er 55 millioenen te kort was, revolutie gemaekt, geheel Europa ten vuere en ten bloede gesteld, G millioenen lranschen doen omkomen en meer dan zeven milliards of zeven duyzend millioenen gesloólen, verkwist en zich zelve meéverryklBelgen, let er op, de leerstelsels van Voltaire, Rousseau, D'Alembcrt enz. worden overal gepredikt en in voege gebragtT zyn die rampzalige en vóór eeuwig gevloekte schryvers die ellclyke volkeren bedorven en lot den ondergang hebben gebragt. Zy waren de vaendeldraegers der liberalislen. In antwoord op aenmerkingen gedaen bctrekkelyk de groole onkosten veroorzaekt door de boereschoólen, hééft M. Rogier gezeyd dat duyzend franks 's jaers niet te veel is om eenen landbouwer aen te kweeken, dat in veéle gesliglen van den Slaet de leerlingen véél meer kosten. Burgers ziet gy dal Rogier liberael is met uwe oorden.... Wy leézen in den Journal des Flandrcseen liberael dag blad van Gcnd, dat de schóól der burgerlyke génie aldaer van den eenen kant 25 Leeraers, reparlilcurs en surveillanten, en van den anderen kant, slegts 25 leerlingen lelt. Wanneer men inziet dat eiken lecracr in dat gesligt, eenc jaerwedde geniet van 4,000 Qf 6,000 franks, dan moet men met M. Rogier beken nen daf den slaetgestiglen onderhoud waer er nog meergeld verkwist word dan. in de boereschoólen. De kiezing van Dixmuyden is gekenmerkt geweest dóór ongeregeldheden. Ziehier hoe men de gebeurtenis verhaelt: Toen de kiezing geeyndigd was wierd er bevel gegeévcn (wy weéten niet dóór wie) aen de gendarmerie, zich van de merkt te verwyderen dewyl alles kalm was voórbygegaen. Maer het was juyst het oogenblik dat de kiezers uyt het stad- huys kwamen, en daedelyk wierpen zich de onruststoókers, helzy zy een ordewoord gekreégen hadden of niet, op de pries ters. M.Lampe wierd vervolgd, beledigd en mishandeld. Den onderpastor van Clercken wierd insgelyks van twee zyden te gelvk aengerand; men wierp hem met steenen en stokken, maer gelukkig wierd hy beschermd dóór eenen offi cier; hy kon in een buys vlugten en hetzelve langs de agterdeur verlaeien. Verscheydene andere priesters wierden vervolgd en eenigc moesten zich buvten de stad doen vergezellen, dóór mannen met stokken gewapend. Den heer Cassiers, senaleur, wierd insgelyks aengerand hy deed zyne peêrden inspannen en wilde zoo de stad verladen; doch hy heeft de hulp der gendarmerie moeten inroepen. Op de Beeslemerkl zyn twee strooymanncn, verbééldende de hoeren Desmaisières eii Cassiers, verbrand. In de Kiekenstraet, hééft men 10 strooyên figueren, priesters verbééldende, ver brand. Den genaemden T., koopman, vergezeld van andere persoo- ncn, doorliep den ganschen nugl de herbergen der stad, in priester gekleed, met eene lamp in de hand en een schrift op den rug; den volgenden morgend hééft men hem nog in dat kosluem zien loopen... De zedelooste karikalucren waren aen de vensters eener kroeg gehangen; immers Dixmuyde hééft een voórbeéld van onbetaemelykheyd gegcéven dat niet genoeg kan geschandvlekt worden. Moet M. De Breyne aldus zegevierenProficiat. T Verbond van Aclsl is woedend omdat wy 't loftrompet niet hebben geslcéken gelyk dit blad gedaen heeft, over eene redevoering dóór M. Cumont in de volkskamer uytgesproken. T Verbond wilt zyne gramschap tegen den Dendcr-bvde wet tigen en als regtveérdig doen aenzien doordien den Journal de Bruxelles die redevoering hééft goedgekeurd Konfraler, gy loont ons alle weéken dat gy eenen sukkelaer zytendoór uwe onbehendigheyd, of eerder dóór uwe domheyd uwe eygene patroonen aen de galg klapt met ons zaeken te herinneren die wy reeds vergcélen hadden. Wéét eens en vooral dal wy nooyt vóór antwoorden terugdcynzen; dus zie hier wat wy u ie zeggen hebben Ziel T Verbond van Aclsl eene rede vóór den Dcnder-bodc van M. Cumont te bcwierooken, omdat den Journal de Brux elles, den voórnaemslcn tolk der bewaerende party, de rede voering van M. Cumont gepieézen hééft, dit heéten wy eend groole onnoozelhcyd, want, wy durven en zullen het zeggen, ilal onze gedagten en manier van zien verre van allyd met die van gemeld agtbaer brusselsch blad overcenlekomen, integen deel nu en dan gansch tcgenslrvdig zyn....! 'T is nu de derde mael dal M. Cumont in de kamer eene korte redevoering uvl- spreékt; de eerste wasten voórdcele der mekanicken, omdat hy grooten mekaniekspinner is; de tweede handelde over de vermindering der briefporten, om dal hy als aenzienelyken handelaer zeer véél brieven ontvangt; de derde spréékt nu ten voórdcele eener te stigten handelsmaetschappy, iets wat wv grootelyks afkeuren, omdat in weynig lyds de kapitalen der uytvoermaètschappy in de kas der induslricélen zouden over- gaen, wyl den grooten overvloed van goederen meestal dóór aenmoedigingspremiëu word uitgevoerd,etc. Wy hebben dus onze gegrondde reden gehad, en zouden aen 't Verbond wel durven zeggen dat wy aen M. Cumont eerder dienst hebben bcweézen met over zyne redevoering te zwygen, wyl wy deé zen heer wel op zelfden rang als M. Bruneau zouden- hebben moeten stellen. Waer de bescherming der mekanieken onze Vlaenderen gebragt hoéft, hoeft niet gezegd te worden; uyt de verminde ring der briefporten trekt deézen, die véél brieven ontvangt, alleen profyt, lerwvl den armen boer die dikwils op een geheel jaer gcencn enkelen brief ontvangt, hel te kort moet helpen aenvullcn vóór wat de handelmaelschappy betreft, de groote induslricélen zouden er alleen profyt uyllrekken, ter- wyl den armen burger allyd moet gereed zyn om er in te beiaelenWy geéven deéze eenvoudige bemerkingen ter overweéging onzer geagtc leézersDat er ouzen konfrater ook a.cu deuke. Men léést in het Handelsblad van Antwerpen Wy hebben twee onsluymige zittingen in onze kamer gehad, en we! vóór liet kiezen van eenen racdsheer der rekenkamer. Er waren zes kandidaetcn, waeronder den lieer Jacques, lid der kamer. Hel ministerie beschermde den lieer Perlau, divi sie-chef van algemeene complabiliteyt en pensioenen, in het ministerie van binnenlandsche zaeken; een ander gedeelte der kamer vereenigde zich op den naem van den heer Jacques. By eerste stemming had geen der leden de meerderheyd; by herstemming behaelde den heer Jacques 46 stemmen, en den heer Perlau 44. De meerderheyd was 45. De kwestie was nn Kan den heer Jacques, als lid der ka mer, gekoózen worden Vervalt hy niet onder de kragt der wet van onbevoegdheyd De discussie was hevig, Veéle leden beweerden dat art. 2 der wet, op dat lid toepasselyk was, tcrwyl andere beweerden, dat de kamer beslist had en dat hel de weérdigheyd van de kamer miskennen was, de stemming te betwisten. Den heer Jacques geniet zyne toelaege als volksvertegen woordiger, zegde men, en de wet wilt, dat geen der leden van de vergaderingen door den slael, tot een belaeld ambt geroe pen worden, dan een jaer na het eyndigen van hun mandaet. Men hééft gezien, hoe liet in de kamer gedonderd hééft; hoe den lieer Rogier zich in het zweet hééft gesteld, en gevaer lieéfl geloopen van tot orde geroepen te worden; hoe theatrael den heer Frère, als eenen Mirabeau in minialuer, de armen op de borst lieéfl gekruyst, en men ziet boe eyndelyk, in de zitting van eergisteren, den heer Verliaegen uyt zyn graf van liet stilzwygen is opgereézen, om de twisters te scheyden en liet regtsgeding te beslissen. De stem van den heer Verhaegen was als eene wederkeerende stem uyt het ryk der dooden Den spreéker lieéfl voórgedraegen, dat hel niet de benoeming is, maer het salaris, aen eene functie verbonden, dat de onbe voegdheyd daerstell: de leden der rekenkamer ontvangen een tracteinent uyt de openbaere schatkist en hierdoor staen zy op dezelfde linie als de leden van het reglerlyk orde en andere ambtenaers. Den lieer Verhaegen sprak véél over de weérdig heyd der kamer, om alle agterdogt van deéze af te wenden maer dit was ook een der argumenten van de legenparty, welke wilde heiellen, dat men terug zou komen.op eene stemming, die volgens hem over de zaek reeds beslist had. De vraeg in stemming gebragt zynde, is de kiezing van den heer Jacques ongeldig verklaerd, met 40 stemmen tegen £5. Laeler zal inen overgaen tol eene nieuwe kiezing. Wy hebben eene aenmerking te maeken op den Monileur waerom beschuldigt hem een brusselsch blad, dat hyde zitting van eergisteren niet gééft zoo als zy geweést is, vooral daer waer den minister van binnenlandsche zaeken in het spel was. Meer dan te veel word het officiéél blad van parlydigheyd beschuldigd, iels wal in hetzelve geheel en al vremd moest zyn. V In een reusagtig artikel getiteld Wie de slegte schryvers zijn, stelt 't Verbond de volgende vraeg Wie ziel men aen 'l hoofd van lasterende schriften En 't antwoord aldus Advo- kalen zonder zaken mislukte apothekers, afgedankte ambtenaers, verworpen kandidaten in kiezingen, die lol niets meer goed zyn, die niet bekwam zyn hun brood op eene deftige wyzc te winnen, of door hen karakter onwaerdig zyn om lol ccnig ambt genoemd te wordenen aldus ni r woelingen en veranderingen zoekenom vervolgens hunne nellen in het troebel water uillewerpen. Dit is eerie nog al aerdigc antwoord maer die ons onvolledig schynt. Wy zyn geene liefhebbers van halve antwoorden en daerom zullen wy van die van 't Verbond voltrekken. Aen 't hoofd van lasterbladen vind men 1° Advokaeten by wie de zaeken dóór eerslgemelde advokaeten als slegte, als schandige, als eerlooze zaeken geweygerd, gretig aenveêrd worden, als*er maer te pluymen is 2° Advokaeten die in alle treffelyke ieer- gestiglen weggeschopt zyn en zich dan in volksbedriegende klubsen mengelen in lioóp van een plaetskcn te krygen waèrdoór zy hunne dagelyksche botermelk en roggenbróod in wyn en cyerbrood konnen veranderen 5U ZoóneiTvan doctors die dóór foppery, verkeerde middels of spaensche loeren fortuyn weéten te maeken 4" Ambtenaers die iels met eed bevestigen 't géén zy zekerlyk weéten of meyncn valsch te weézen of ook daer zy aen iwyft'elen 5° Notarissen die eertyds véél zaeken te verriglen hadden, maer nu dat hunne schynheyligheyd en bewonderens- weêrdige treffelykheyd gekend zyn, onder de algemeene vcragting gebukt, overal buylengecyfferd en met een vierletter woord aengeduyd worden5" Kandidaeien die zelf, gelyk schaemtelooze straetloopers, by alle kiezers de stem gaen bedelen, en deéze kiezers welke zy met zagtheyd niet konnen overhaelen, met geweld dwingen" of doen dwingen t' buys te blyven 7° Gasten die hunne geboórteplaels hebben moeten verlaeten omdat zy er, wegens hun slegt gedrag, op eene eerlyke wyze hun bestaen niet meer konden vinden, en die dan in een ander stadje op eene slrooywisch komen aendryven, om daer al wat deftig, van ouds trelFelyk en mildaedig gekend is,, te belasteren 8° Bekrompene koppen die niet denken dat er op hun en op hunne fa.miliën zoo véél te zeggen valt, zoo dwacszyn ten onregte iemand iels te laste leggen wacrmede zy zelve op de schantlelyksle wyze bemodderd/yn 9° Welge- conditionneérdé oesiermans die vóór niets goed zyn dan om de laetste en leegste etablissementen te inspeclcéren, aldaer foey te geéven, andere naer toe te lokken en te bederven 10" Maer 't is genoeg vóór heden, zyn er liefhebbers die nog een byvoeg- sel aen d'antwoord begeêren, dat zy spreéken, den Dendcr-bodc zal hun voldoen V Wy konnen ons niet meer onthouden van onze bewonde ring aen 't Verbond uyt te drukken en onzen konfraler een regtzinnig komplimentte maeken over'tzonderling gemak met 'L welk wy hem al de verschillige sóórten der letterkunde beurtelings zien aenranden. Over eenige weéken zat het in den predikstoel en dééd een sermoon aen de geestelykheyd 't g.eén zoo beweégend was dat wy er acht dagen lang óm ge- kreélen hebben,.en dat wy nooyt zullen konnen verstaen waer om er onze priesters mede gelagchen hebben. De w.eékdaerna, zagen wy met verwondering dat het dien hoogen toon verliet om mét de grootste snelheyd eene gansche tegenslrydige wyze van schryven aen te randen. De arabische vertellingen kwamen vóór deri dagen nooyt had den genre pastoral zulke volmaekl- v,"a> una i scimierenu schouwspel eener tragedie, en meester Jouet springt op de planken met een grys kleed, eenen kalen kop een gefronst voorhoofd en eene yzere inoord-pen Deézen alcieur z0u in het treurspel zonder mededinger zyn indien Smerdis ons niet verleend was. Welke ontroering, welkeü schrik in 't publiek als men deézen op tonneel ziet verschynen zyne oo«en en neusgaien alle oogenblikken open en toe' slaende, zyne°armen beenen in alle rigtingen uylsleékende, even ais den afstapner van St.-Rochus autaer Maer wagt eene wéék en gy zult no» wat straffer zien. 'T is volle komedie: Smerdis beeft zyn treur- masker afgetrokken, en men ziet hem met een arlequins- kazaksken en eene vierkantige muts met bettekens bekleed alle soorten van klugten uytgeéven. Deézen keer is Pcrrin Dandin zyneti medegezel.cn 'l Verbond verleent ons 't genoegen van die twee artisten aen iedereen, tot aen den ouden Janus toe, zien perten te bakken. 'T Verbond word portrettënschilder- naer de eenige portretten die liet afgekondigd, zien wy dat hei in deeze kunst even. als in de bovengemelde zeer" wel zal gelukken. Wy lioópen dus dal het ér zal in voorts gaen en raeden liet kragtig aen van in zyn eerste N'. ter onze 'hulp te komen, met een portret af te geéven 't welk wy meermaels ondernomen hebben zonder het volkomen te konnen bren"cn o Janus wat zyt gy toch moeyelyk om pakken lederen weet dat zeven verschillige teekenaers waer onder Smerdis zelf dien man al ondernomen hebben dat zyne beeltenis op allé soorten van leér, papier, lynwaed, hout enz., enz., gansch zvn buys tot zyne slaepkomer toe bekleed. Hier hangt hy met eene vosse kalot, daer met eene roste; ginter hangt hy in zynen tabbaerd, daer in zyne zondagsche jas met eene keêrs in a inte 'l™8' mei een kruys Daer hangt hy zonderBewyzen al die menigvuldige stukken niet dat men lot lieden vruglelooze poogingen gedaen hééft om dit portret te neémen o Lieven maer bedorven konfrater wv hervroegen het u, stelt u eens aen 't werk. Gééft ons eens' een volkomeiid portret van Janusdit is een weêrdig voorwerp van uwe studie en kunst. Wy vraegen liet u in den naem van geheel de stad, Smerdis, Polka, Jouet en Pieter Dandinus daer onder hegreépen De stad Aelst is kwaed. En waerom is de stad Aelst kwaed Omdat zy haeren yzeren weg niet kan bekomen. Dikten is ook kwaed En waerom is Dikten ook kwaed Om dal de kamer en den Denier-bode gelagchen hebben met den yzeren wegvan Jurbize. V Hel gedrag van M. V. W. is niet katholiek, zegt 't Verbond omdat dien heer de kiezing de Jonge Garde bvgewoond hééft. Maer Smerdis, dat is een christelyk. man, want hv hééft zich daer niet laeten vinden Onzen konfrater zou Smerdis nog meer konnen verheften hebben, had hy hier bygevoegd dat deézen zich in t oogenblik van gevaer te zoeken laet, en dat onzen luytenanl-kolonel die christelyke stelsels sedert 't jaer 1830 uylwerkt. Vóór wat ons betreft, wv weéten niet of zulke Smerdiaensche princiepen katfaolyk of liberael zyn, maer wy weéten toch dat zy die van een kloekmoedig hert niet zyn, ten ware zommige phiiosophe-koppen tegen den reuk van 't vuer of van de zwarte booncn niet konden. liet doelwit van Janus, den noótencraecker enz. is nu ««"«a iiaijuuu vryven, ny me met zyne lorluyn, welke hy grootcndcels met den schynheyligen en den priesters dienaer te spéél en hééft gewonnen, een baronsleven kan leéven, alhoewel hy toch in geene baronswieg zyne eerste muylen getrokken hééft. Het is in 't bloed van dien persoon van als vyanden te behandelen al die aen welke hv de grootste dank- baerheyd zou moeten loonen. Het aenschouwcn van eenen weldoener, van zyn kleed zelf brand zyne oogen uytZingt nu, Janus, maekt plezierPriesters die hunnen besten leéflyd aen de dorre studiën hebben geslagtolfcrd, die aen de maet- schappy zoovéél dienst beweézen hebben en nog dagelvks be wyzen, die hier de welverdiende agting „genieten van'geheel de stad, eenige joódenweézens uytgezonderd, dergelyke priesters konnen vervolgen en kwellen, welke vreugd moet dit niet zyn vóór een hert gelyk 't uweMaer, zal iemand zeggenik versta dat eene hospicie-commissie welke dóór eenen Evit gepresideérd en dóór eenen Craecker opgestoken is, dergelyke voorstellen durft doen, maer dat er eenen communaelen raed bestael om deéze aen te neémen, dat kan ik niet begrypen Maer weet gy niet dal meester Jouet, dien waelschen beslaerder onzer vlaemschc stad, geenen priester kan zien wéét gy niet dat er in den raed onder den naem van Smerdis eenen Evit pur-sang zynen zetel hééft? Wéét gy niet dal M. Cumont de nationale intresten en de kamer ontvlugl is op 't eerste gerugt dat er te Aelst geestelvken le plaegeu waren? Hoe'/zulke schoone omstandigheyd laeten voórbygaen, T zou de galg verdienen zynDeézen lieer is gelyk eenen conventionneél van 93, uytgevallen tegen die verkwisters van de armkas, tegen die opeéters der hospiciënEn legen zulke bewysreden viel er niets te zeggen de twyiïelaers die zagen dat er eene proef van libera lismus le geéven was, hebben gekniktTrioiaph mynheer Evit, uwe hóóp is voldaen, treffelyke priesters zyn in uwe strikken gevallenTriöinph wentelt u in uwe nieuwe glorie, en overvryft uwe beenenMaer wv, die ons nooyt hebben willen vernederen gelyk eenen D'andin, om aen valschaerds wierook le branden, wy, zullen u eens vraegen of>gy> mynheer Evit, al waert gy nog vergezeld van M. uwen ncéf en van M. De Craecker en van M. Jouret en van T overige van uwen haspel, in heel uw leven zoo véél verdiensten jegens God en jegens den armen verzameld hebt, als eenen van'die priesters, welke gy zoo véél genoegen hebt te vervolgen, op eenen dag vereenigdDie kwestie zullen wy u durven doen M. Evit, alhoewel gy het ontvangen van uw kruysken aen uwe mildaedigheyd hebt loegeweézen en niet aen uw kryten en smeeken, en alhoewel gy dan de christelyke ootmoedigheyd gehad hebt van eygenhandig op uwe deur 't volgende te schryven Die aen den armen gunste loont Word sulks van vorst en God beloont 11!!

De Denderbode | 1850 | | pagina 2