Onze inschryvers die abonnement op de postkantooren genomen hebben, worden verzogt dit abonnement te vernieuwen vóór 't eynde deézer maend willen zv ver- traeging in 't verzenden van ons blad vóórkomen. Deéze die hunnen inschryvingsprys van 't eyndigende jaer nog niet betaeld hebben, zouden ons genoegen doen dien zoo haest mogelyk te komen voldoen, of ons par post franko 't geld te laeten geworden. Vóór eenige centimen word den abonnementsprys van een jaer gefrankeerd, 't geen aen ons dobbel kost wanneer wy kwittanciën dóór de post doen ontvangen. Wy roepen de aendagt onzer geagte leézers hierop in. Men hééft dikwyls gesproken over zonderlinge aenkondigingen in hollandsche en engelsche dagbladen. Men vraegt vrouwen, om zoo te zeggen, te koop, gelyk een peêrd of een huysde vrouwen van haeren kant zetten niet zelden eene advertentie in de dagbladen waer dóór zy zich recommandeéren vóór den houwelyken staet. Ziehier er thans eene, die van de dagbladen gebruyk maekt om te doen zien wat schobejak haeren man is zy maekt het publiek regter in den houwelykstwist en zet haeren dierbaeren Jan, deftig aen de kack. Dit origi neel tje staet in de Nieuw Hotterdamsche Courantmet de noodige vette en kapitaele letters (9205). Ik Ondergeteekende, Huisvrouw van JAN GOPPEL, laat met deze weten, dat hij een zorgeloos Vader is en dat hij veertien jaren gehuwd is geweest met mij Ondergeteekende, JOHANNA ADRIANA VAN VUGTELT dat hij mij in dien tijd heel laag en slecht mishandeld heeft, zoo als 11. Maandagwaarvan ik nog de likteekens draag en dat hij mij in de laatste maanden slechts f. 2,70 in de week inbragt, waarvan ik met mijn Kind moest leven en bovendien nog schulden heb moeten betalen, daar ik nu vrij van ben en dat hij des avonds laat in de Herberg zit tot een en twee ure en den overigen tijd bij zijne Familie doorbrengt en mij 11. 2ondag met mijn Kind heeft verlaten. RotterdamJ. A, V. VUGTELT, 17 December 1850. Huisvrouw van Jan Coppel. Uyt Napels meld men, dat het groot proces van de Setta dell' unita Itaïiana ten eynde is gebragt. Den ex- minister Poerio is tot 50 jaeren gevangenis veroordeeld, terwyl bovendien 6 doodvonnissen geveld en de meeste deelneémers tot verscheydene jaeren gevangenis zvn veroordeeld. Den koning van Napels hield onlangs eene monstering over 40,000 man. De persoonen die ons brieven toezenden, worden verzogt dezelve vragtvry te zenden, want de brieven die niet geflankeerd zyn," worden ten onzen bureele geweygerd. Gisteren wierd eenen persoon, die in het badgestigt van St-Gery te Brussel gekomen was, om er een bad te neémen, dóór eenen der bedienden van het buys in zyne badkuyp dood gevonden. Hel lyk is naer St-Jans gasthuys gebragt, waer de lykschouwing zal plaets hebben. Deézer dagen heél't m de kerk te Vilvoorden eenen grooten diefstal plaets gehad. De dieven hebben naement- lyk twee kelken en eene zilveren kroon medegenomen en tevens al het geld uyt de olferblokken geroofd. Den heer Clement C. II. J. Wytsmau, kandidaet- notaris te Dendermonde, is notaris genoemd in die stad, in vervanging van zynen vader die zyn ontslag gegeé- ven heélt. Van alle kanten hoort men klaglen op de nalaetigheyd waermede de pakken en koopwaeren op den yzeren weg van den staet vervoerd worden; deéze negligenlie bestaet vooral in eene onverdraegzacme langzaemheyd in het bestellen der toe- gekome voorwerpen en de weynige zorg, die men neemt om ze tegen regen, wind en andere schade te bevryden. Als hel zoo voortgaet, zal den burger welhaest niets meer aen den yzeren weg te vervoeren toevertrouwen, en zich gansch lot de dili- genliën wenden. Voórledene wéék stierf te Antwerpen schielyk een oud vrouwken, die op eene kamer woonde.en slillekens op haerc renljes leéfde, eene vrouw, die haer gewoonelyk hielp, vond" haer op den grond liggen, cn haere eerste zorg was eenen prieslcr en eenen doktor by de ongélukkige te roepen. Als zy het II. Ülysel ontvangen had en mende verzekering bekomen had dat zy dood was, ontkleedde men haer en twee vrouwen begonnen haer te lyken. Na het lyken, meenden zy de kleede ren in de waschkuyk te werpen, maer juyst kwam daer eenen buerman binnen, die hun waerschouwde dat den corset dei- overledene vrouw eenen schat moest behelzen; seffens begon men het onderzoek, en men was niet weynig verwonderd in dien corset genacyd le vinden, behalve de eygendomsbrieven van zes huyzen, ook eenige rentbrievcn en een paer diaman ten oorbellen; de overledene droeg dus in haer leven overal, haeren acngebeden schat mede. Men bemerkt tegenwoordig dat er veéle valsche muni stukken van 5 centiemen in omloop zyn; het merkweêrdigsle daervan is dal deéze dóór het gouvernement zelf geslagen zyn, zoo dat er geéne vervolging kan beslaen mits de weerde egt' is en het bewind zelfde uylgaef daervan doet. Deéze stukken zyn gemakkelyk te erkennen, want zy dracgen het jacrschrifl van 1851. Ware ons gouvernement zoo voórbaerig, in het neémen van maetregelen ten voórdeele van het volk als in het slaen van vyf centiemen-stukken, het zou als het voórnaemste van gansch de wereld gerekend wordea Broedermin M. J. Dierick, geboren te Dendermonde in 1788 en sedert 1845, pastor te llaesdonck, is op 10 deézer ten gevolge aen eene pynlyke ziekte overleéden. De middenseklie, belast zynde met hel onderzoek van den oórlogs-budget, is gisteren op nieuws vergaderd geweésl. Den budget is op eene vermindering van 100,009 fr., mei 4 stemmen legen 1 aenveèrd geworden, en dit nog onder voórwaerde dat hy trapsgewyze van hier lot 1855 met 2 millioen zal worden verminderd. Eenen brand ontstond op 15 july laelst, in de hoeve van den landbouwer Frans De Smet, le Zwyndrecht. Deézcn haestte zich het geld dat hy in kas had, en dat lót eene som van 5500 franks beliep, buyten huyze te draegen. Antoón Cordemans, zynen dienslknegt, oud 05 jaeren, kwam hem hierby helpen, en nam het geld op zyne schouderen. De Smet geloofde dal Corde mans het geld in zekerheyd ging plaelsen, doch men wierd nergens geendienstknuep meer gewaer. Hy was met zyns mees ters geld op de vlugl. Op 17 july daer opvolgende, wierd hy te Calloo aengehouden. en verscheén deéze wéék, als beschul digd van huysdiefle, vóór het assisenhof. Dóór den jury pliglig verklaerd zynde, is Cordemans, tot 8 jaeren opsluyling, zonder tentoonslelling, veroordeeld geweésl. De koningin kwam weder en haerc schim vroeg de spoedige opbouwing der kerkZie daer wal te Laekeu verteld wierd, toen eenige inwooners eenen man greépen, die zich in een wit laken had gewikkeld en aldus de gemeente en het omliggende afliep. Den kerel hééft eene goede klopping gehad en hééft verklaerd wie hem betaelde om den geest tc speélen. Verleden vrydag is er te St-Blasius-Boucle een droevig ongeluk gebeurd. Twee zusters, De Temmerman genoemd, hielden tc .samen huys de eene is van haere zinnen beroofd, de andere dóór de vallende ziekte of andere plaeg aengedaen viel in het vuer, zoodanig dal haere kleederen vuer vattende, begonnen le branden. De van haere zinnen beroofde had ver sland genoeg om haere zuster uyt hel vuer te trekken, doch zoovéél niet om den brand haerer kleederen uyt le dooven zelfs verliet zy het huys zonder er aen de gebueren kennis van te geéven. Eenige oogenblikken nadien, is eenen der gebueren, op het hooren zugten en kermen, het huys ingedrongen, doch het was le laet, want de ongelukkige was zoodanig verbrand, dat zy aen de gevolgen haerer wonden overleden is. Men schryft uyt EeclooDonderdag morgend, ten 9 ueren, stond eenen wagen schynbaer met vier zakken aerdap- pelen belaeden aen de botermerkt alhier. Den heer Vanhoore- beke, politiecommissaris, gebood den leyder zekeren Pieter Danneels, landman le Ecde, zoo men laeier ontdekt h'céft in gevolge staetsreglcment de acrdappels naer de aerdappclmerkt le voeren. Deézen ging, zegde hy, om daeracn te voldoen zyn peérd haelen, 't welk op stal stond by F. Vanhalszwede; maer den landman, in plaets van te keeren, besteég zyn peêrd, liet den wagen met de laeding daer en maekte zich te vier voet weg. Daerop ging de policie de laeding onderzoeken en vond in de zakken, onder eene laeg acrdappelen en stroov, 26 pakken fyrie cigaren en verschillende stukken pan nes toffe, alles van eene aenzienlyke weerde, welke in beslag genomen wierden. Men had getragt dezelve uyt Zeeland hier binnen te smokkelen. Men schryft uyt NyvelDe instructie over deéze yselvke zaek word yverig voortgezet. Schrikkelyke inlichtingen komen deéze zaek verzwoeren. Men zegt dat Boinal niet aen zyn proefstuk gewéést is. In 1845 tragtte hy zyn buys in brand le sleéken, waer zyne tweede vrouw verbleef. Men beschuldigde hem daervan, maer Bornal protesteerde en de zaek blééf er by. Laeter stierf plotseling eene vrouw van zekeren ouder dom, die in zynen dienst was,en die véél van Bomal's kinderen hield. Hy integendeel kon haer niet verdraegen. Men verdenkt eene vergiftiging. Nog spréékt men van eene schelinery uyt de slaelskas. Eene dienslmeyd zou hiervóór veroordeeld en aen den slack gezel zyn geweésl, hoewel onschuldig. Men verdenkt Bomal zelve als den schuldigen. Den misdaediger schryft zyne herinneringen. Hy heeft twee wagtersdag en nagt by zich. Den dag vóór de misdaed had het huysgezin eenig geld gevraegd aen Bomal, om brood te koopen. Zy kreégen véél lieldaedige giften, dóór lusschenkomst der gecslelykheyd. De moeder des huysgezins was veélal ziek. Men schryft uvt Deynze, il december Dynsdag 11. in den vooravond, kwam den voerman Nolet, van Meenen, met1 zynen wagen gereéden langs den steenweg van Kortryk haer Gend gekomen zynde le Machclen is hy, zoo het schynt, van zynen wagen gevallen cn overreéden, zyne peèrden zyn alleen voortgekomen lot Aslene, aen de herberg bewoond dóór de kinderen Bogaert, het gewoon logement van den voerman. Toen men met het licht buvten kwam, onlwaerde men aen den hond, die altyd rond en op den wagen liep, dat er iets moest voorgevallen zyn; men riep naer Nolet, ging op de wagen, maer onlwaerde niemand. Den zóón Bogaert, wien den hond kende, nam alsdan de lanleêrn en volgde het dier 't welk hem zynen meester hééft aengeloond, die lag te zieltogen. In zyn verhoor van 17 december, hééft het assisenhof van West-Vlaendcren, de genaemde Rosalie Rabout, oud 22 jaeren, kleermaeksler, geboren te Oostende en woonende te Nieuw- poorl, lol de doodstraf veroordeeld, als pliglig verklaerd zynde van kindermoord. De onthoofding zal op eene der openbaere plaelsen van Brugge geschieden. Men schrijft uyt Antwerpen, 17 december Het orkaen dal alhier eergisteren hcerschtc, stilde gisteren morgend, doch het begon omtrent den avond weer le woeden, en zulks duer.de den ganschen nagl. lieden nog blaesl den wind met geweld uyt den zuyd-weslcn. In verschilligc kwartieren hééft hy ligle beschadigingen veroorzaekl, zooals hel verbryzelen van glasruylcn, hel omverwerpen van schouwen enz.doch lol heden heeft men geene meerdere verliezen vernomen. Eene gebeurtenis, die gewiglige gevolgen na zich had kunnen sleépcn, hééft zich in de vyfde seklie by den steenweg van Bcr- chem naer Borgcrhout opgedaen. Jfet onwedcr heéfl de instor ting van dry in bouwing zynde huyzen le weég gebragt. Gelukkig heéfl zulks in den nagt tusschen den zondag en den maendag plaets gegreépen, terwyl er niemand in de huyzingen le vin den was Men verneemt than», dat den werkman die by het deco- reéren der St.-Gudula kerk, dóór den val van eenen lusler zwaer gekwetst was, thans beter en zelfs byna geueézen is. In den nagt van 16 lot 17 deézer, zyn er, by middel van braek, twee dieven gedrongen in het huys der weduwe Van de Casteele, landbouwster le Bellegem by Kortryk. Tol by het bed der pagteres gedrongen zynde, hebben zy haer gedreygd met dc dood, indien zy de plaets waer haer geld verstcékcn zat, niet kennen liet. Dóór hel gerugl is den dienstbode onlwaekt. en opgeslaen, cn ter hulp zyner meesteres gesneld. Na eene hevige worsteling met deézen laetsten, hebben zy de vlugt genomen. Den diensknaep hééft, aen het hoofd, zwaere kneu zingen ontvangen. De politie van Kortryk hoéft reéds twee persoonen aenge houden, als vermocdelyke pleégers deézer misdaed zynde. ROUBAIX. Den genaemden Mahulle, landbouwer en oud- mair van van Fourcigny, was in Belgiën gevlugt, om zich aen de vervolgingen tegen hem gerigl, vóór valsch handschrift in zacken van koophandel, te onttrekken. Van tyd tol tyd kwam Mahulle op het fransch grondgebied. Dit wierd weldra geweé- ten en de gendarmerie bewaekte hem. Het was niet gemakkelyk om Mahnlle meester le worden. Op-het oogenblik dat men hem dagl meester le zyn, rukt hy zich los en springt in eenen gragt langs de grensscheyding. Eenen gendarm springt hem na, en er ving eene worsteling in het water aen, die egter ten voórdeele van den gendarm blééf. Wy leézen in eene parysche briefwisseling Er is gisteren op den yzeren weg van het noorden, een weynig boven Pontoise, een droevig ongeluk voorgevallen. Het was omstreeks 9 ueren des avonds. Een schrikverwekkend orkaen beweégde de lucht, cn dit met zulk geweld dat het konvooy dat van Calais kwam, buyten de rails wierd geworpen, en opvolgentlyk dóór dat hetwelk van Parys kwam, terug gestooten wierd; 7 of 8 reyzigers zyn min of meer zwaerlyk gekwetst. Onder andereu is den bode der postmael zyn been afgeslagen, cn eenen anderen persoon den voet verbryzeld. Er is gelukkiglyk niemand gedood, doch eenen waggon is lett^rlyk verbryzeld. De verwoestingen dóór den cholera op Jamaica veroor zaekl, zyn verschrikkelyk geweésl. In de stad Port-Royal is de ziekte het allereerst uytgebroken, en zy hééft slegls opgehouden le woeden na een vierde der bevolking weggerukt le hebben. Te Kingston iszv niet minder verschrikkelyk geweésl. Uyt voórzigtigheyd hééft hei bestuer gemeend het getal dooden te moeten verzwygen, om de ontzet ting, waervan de gehecle stad getroffen was, niet ten toppunt le voeren; maer men wéét uyt eene goede bron dat er meer dan 200 menschen op eenen dag gestorven zyn. Er waren geene genoegzame gcneésmiddelen op het eyland voorhanden, en de regeéring is verpligt geweest om eenen stoomboot naer Cuba te zenden, ten eynde er alle gcneésmiddelen, welke men by mogelykheyd kon krygen, te haelen. Hel district St.-Catharina, den zetel van het koloniael bestuer, heéfl nog meer geleden. Geheele familiên zyn er weggerukt. Het bestuer hééft véél mocyle gehad om dc dooden ter aerde te doen bestellen. Men heéfl ilot zeventig doodkisten aen de poort van het kerkhof byeengezien, terwyl er te vergeéfs gewagt wierd op eene be- reydveêrdige hand om de graeven vóór zoovéél lyken le maeken. Den gouverneur is verpligt geworden de gevangenen, tegen kwytschelding van straf, dit werk te laeten verriglen. ISABELLA, KONINGIN VAN SPANIËN. "Woensdag den 4 deézer, toen H. M., in het rytuyg wilde slappen, vertoonde zich een kind van 10 jaeren vóór het rytuyg van H. M., uytroependesenora senora H. M. vroeg aen het kind wat het wildeM. gelieve uwe oogen te slaen op dit verzoekschrift en geweêrdige zich yiy te hulp te komen, hernam hel. De koningin strekte dc hand uyt, nam het verzoek schrift aen en vraegdc w ie het was. Een arme wees, senora, zonder beschermer op aerde, H. M. bewogen dóór den smerte- lyken loon van het arm kleyn schepsel,zeyde, dat het den volgenden morgend op het paleys moest komen Juyst op den bepaelden tyd kwam liet kind den volgenden morgend in het paleys, wierd inliet vorstelyk vertrek binnengeleyd, waer de koningin en den koning tegenwoordig waren, die hel met ge noegen op de piano hoorden speélen en met bevalligheyd verscheydene dansen zagen uvlvoeren. Hll. MM. waren zoo voldaen over de talenten van den armen kleynen dat zy lot hem zcyden Van af heden zult gy vader en moeder hebben, maer gy moet u yverig en braef gedraegen. Hll. MM. gaven vervolgens bevel hem naer de schóól "dei- broeders van de Chrisielyke Leer te zenden, cn hem in het paleys te voeden en tc doen slaepen, tol dat zyne kleeding zou gereed zyn. Dit kind is in Galliciën geboren het is den "zóón van eenen kapiieyn, die zyn leven heéfl verloóren in dc gebeur tenissen in Galliciën in 1846. FRAASCIIE REPUBLIEK. liet dagblad l'Evénemcnt is met ccnc zeer zwacrc boet geslagen, eene boet beloopende lol 21,495 fr. 55 c., om redewil men eenen bedienden met een zeker getal nummers van dat blad had in de hand gevonden, cn het verboden is dagbladeren op den open- bacrcn weg le verkoopen. M. Carliir, politieprefekt van Parys, houd thans het oog op de vleeschwinkels geslagen. Wat in Belgiën omgaet, hééft zyne aendagt gaendc gemackl. Binnen zes maenden, zegt M. Carlicr moet men hel vleesch (e Parys kunnen koopen legen 55 centimen, le kwalileyl45 centimen de tweede en 50 centimen de derde. Dagclyks worden er le Parys 50 duyzcnd kilos vleesch verkogl M. Carlicr gael zyn slelscl beproeven, met er dagclyks 60 duy- zend le verkoopen. Binnen eenige dagen zullen er in het gouvernement interpellaliën gedaen worden over de vermindering van weerde van het goud. Het schynt, dat hel ontwerp om het gouden geld hier ook in te trekken, niet véél kans hééft aengènomeri te zullen worden. Den minister van binnenlandsche zacken hééft thans de prefecten verwittigd, dat zy, ter gelegenheyd van het nieuwjaer,. wel moeien het oog houden op het rondleuren van almanakken, en gevaerlyke boeken;

De Denderbode | 1850 | | pagina 3