ZONDAG 29 DECEMBER 1850. VYFDEN JAERGANG W 225. AELST, den 2 8 December. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. SO c., dien der annoncen op 20 cenlimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand regtveèrdige klagteri of gegronde rekla- men in 'l algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal CHIQUE SÜUM. verder gcwaegeu van alle brocliueren, sehriflen, boeken, prin ten, etc. vaervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naeinen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. ER-BODE WIE IS DEN LEUGENAER, M. ROGIER OF M. DE BREYNE In de zitting van 20 is M. Rogier dóór den graef De Merode geinterpelleérd geweést over eenen brief dóór dien minister aen den burgemeester van Dixmude gezonden met betrek op de aldaer laetst gehoudene kiezing. Den burgemeester van Dixmude, die niemand anders is dan M. De Breyne, had den inhoud van dien brief by middel eener proclamatie aen de inwooners van Dixmude, doen kennen, welken inhoud eene sóórt van veragting wierp op den aglbaeren heer Yrederegter, voorzitter van Tkieshureel, zynde dien amblenacr daerin afgeschetst als hersenloos en berispelyk om aen zync admi nistratieve pliglen en de welgevoeglykheden te hebben ontbroken Den agibaeren heer De .Merode, veronlweêrdigd over dit gedrag van den minister, heeft 't zelve in de volgende wóórden geschandvlekt Indien de ministers dóór BELEDIGINGEN de voorzorgen van publieke veyligheyd mogen onlcercn en beschimpen, die de magislracten, met deéze taek belast, onder hunne i» verantwoórdelykheyd, noodig oórdeelen Jte neémen ter gele- genheyd eener kiezing, dan moet gezag hun de wet toekent, afgeschaft en aen 't ministerieél gezag volle magt verleend worden nopens de politie der kiesvergaderingen. d Tot nu toe heeft er zich geenen minister beledigende bekeu- ringen veroorloofd tegen amblenaers van t rcglerlyk order die van T ministerie niet afhangen 't is eene der nieuwig- heden waermede de nieuwe politiek ons begiftigd hééft en waertegen, wel verre van ze te aenveêrden, ik moet pro- lesteéren. Wat peyst gy, wat M. Rogier hierop geantwoord hééft? Den man hééft zich agler eene slegte advokaetenstreék verschanst, negare est prima regula jurisloochenen is den eersten regel van 't regtZoo ook hééft M. Rogier gedaen, hy hééft den burgemeester de Breyne en deêzens proclamatie onbeschaem- delyk als valcsh en leugennagtig uytgemaekt, ofschoon de proclamatie letterlyk den brief des ministers van 't inwendige vervat. Ik beken,"zegde M. Rogier, dat ik dien brief leézende waervan er in de dagbladen gewaegd word, myn eerste gevoelen was eene zekere verwondering; men eggende my a daerin woorden toe waeraen ik leenemacl vremd was Maer nu is de vraeg of wel is M. De Breyne eenen briefverval- scher of wel is M. Rogier eenen leugenacr'T is wel M. De Breyne die in zyne fameuze proclamatie gezegd hééft dat den brief van den minister van 't inwendige kwam en zulks bekragtigd hééft dóór deéze wóórden ziel daer, mync vrienden de wóórden van den minislerieélen briefM. De Breyne die in de kamer over deéze zaek gesproken hééft, hééft bekend dat den brief een handteeken droeg maer dat het geenzins 't handteeken des ministers van 't inwendige was; en indien gy wilt, zegde hy tot de kamer, ik zal t u bekend maeken iMaer, op die wóórden, is den president Yerhaeghen regt ge sprongen en hééft M. De Breyne kort ingetoomd hem loeroe- pende^M. De Breyne moet weélen dat de interpellatie lot hem niet gerigt is, en dat liet aen hem niet is te antwoorden T is te zeggen, zwygt, gy zyt eenen onvoórzigligen konfrater, gaet aen geheel 't land niet zeggen welken broeder u dien brief in riaem des ministersgeschreéven hééft, 'tis alzoo niet dat eenen francmacon zich moet gedraegen, gy moet weélen te zwygen ofte loochenen als 't noodig is gy hebt daer aenstonds gezien dat konfraler Rogier véél rapper is dan gyDien komedietrek hééft een aerdig uytwerksel op't publiek gehad; men hééft gevraegd waerom den President-Yenerabelen zoo haestig was om M. De Breyne den mond te stoppen Zou den schryver der fameuze kiezingsbrieven waerin er van tiende gesproken wierd met aenbeveéling van er aen den Pastor niets van te zeggen, w el vóór iels of wat in de teekening van den tegenwoórdigen brief zyn In alle geval is't beweézen en zelfs beleéden dat de procla matie van Burgemeester De Breyne eene leugen naer 't hoofd der kiezers van Dixmude geworpen hééft en dat zy nu over de weerde van hunnen afgeveêrdigden en Burgemeester oór deelen Indierf M. Rogier in de kamer niet gcloógen heeft, dan heeft hy eenen brief geloochend die op zyn bevel geschreéven was; 't een is zoo schandelyk als 't ander; en noglans aldus word Bel- giën bestijerd en onlëerd Indien er iets is dat deéze vlek nog eenigzins kan verbleeken, 't is dat den persoon die onze van ouds gekende rondborstigheyd en goede trouw zoo schaeinte- loos komt verkrenken, eenen vremdeling is die zich hier met 't belgisch zweet komt vetmestenÉn zie eens hoe verre de schandelykheyd gedreéven word: Den aglbaeren heer Yre deregter van Dixmude word uytgemaekt vóór eenen zot, vóór eenen sleglen amblenacr en dit om zyne pliglen gekweéten te hebben; maer dit alles laet zich gemakkelyk verslaen by de eenvoudige overwcéging van 'tgeén een brusselsch blad hééft afgekondigd, naemelyk dal, na de zitting van 22, MM. de ministers en 't grootse getal leden die de uylsluyling van M. Demaizières gestemd hebben, de zacl hebben verlaelen om zich aen een banket te vereenigen dat M. De Breyne hun voórbereyd had 'T is aldus dat men de stemmen beloont en dat den zege- prael der valschheyd gevierd word.... Men zegt niet welke gezondheyefsdronken voorgesteld zyn geweést ter tafel waer M. De Breyne de liberalisten der kamer GRATIS hééft laeten eétea en drinken. Waerschynlyk zal den iraktant den eersten gezondheydsdronk aen den groolen Rogier voorgesteld hebben om hem te bedanken over zyn fyn politiek 't welk in de kiezing van Dixmude gebruykt is geweést, waerop de liberale kliek zal geantwoord hebben dóór eenen gezondheydsdronk over de gelukkige wederkeering van den zedigen, den geleerden, den welspreékenden, den taelkundigen, den aglbaeren heer De Breyne DE ACCYNSREGTEN OP DE BIEREN. De kamer hééft in 't lang en in 't breed de verschilligc bud getten onderzogl zonder dat een lid de moeyte gedaen heélï den financie minister te interpelleéren over de lurksche of russisclie wyze met welke hy de accynswet over 't brouwen der bieren hééft veranderd. Maer,'l géén de volkskamer nagelaelen had te doen, is dóór den senael gedaen geweést. In zitting van 20 hebben verscheydene redenaers 't wóórd genomen om hunne groote verwondering te betuigen dal M. Frère-Orban, op zyne eygenc hand, wetten durfde veranderen. Geheell vraegsluk voor my is te weélen, zegde den baron de Royer. of hel loegc- laeten is eene wet te wyzigen of er den geest en zelfs de loepas- sing van te veranderen, en dit dóór eene enkele minislerieéle schikking. Ik denk zulks niet, indien de wet slegt is, verander de zelve, maer alleenelyk dóór eene andere wel Om hierop te antwoorden hééft M. Frère véél geklapt, en van alles gesproken uylgenomen van de voórnaeine kwestieal wal hy er van gezeyd, is dal den zin van art. 15 der wel van 1822 niet klaer is, dalom dien zin le kennen, men lol de lribunael.cn moesl toevlugt neémen, en dal de schalpliylige daerin waerborg viudcnHierop zou men hebben moeten antwoorden dal M. Frère processen vervolgde met '1 geld der schaipligtige terwyl de schatpliglige hunne'onkosten van verdediging, raedpleéging, verplaelsing etc. etc. uyt eygene borze moeten beladen, en dat hy 'l alzoo schoon had de brouwers op eene liskale wyzeTe kwellen met ze geduerig van den eenentribunael naer den anderen te doen loopen. Maer M. Coghen, oud linancie- minister, hééft beweézen dat de wet van 1822 in geener voege als iwyffelagtig of duysler kon voorkomen, dat zy sedert 28 jaeren onder alle ministeriëu aldus is toegepast geweést gelyk derzelvcr geest uytdruktHoe dan de kwellingen en hair- klieveryën uylgelegd die Meester Frère uylgevondeu heélï om de brouwers den duyvel aen le doen? Door eene eenvoudige antwoord, naemelyk dat het doctrinair liberalistisch kakinel Belgièn op zyn russisch wilt beslieren en dat al wal dóór 'l hoofd van den waelschen francmacon passeert, moet uytgevoerd worden of hy er regt loe hééft óf nietDoch, wanneer zal 't land eens vóór goed gevoelen in welke handen hel geleverd is, wanneer zal den Belg, die allyd Irotseh is op zyne vryhedeu en voórreglen, eens denken om dit dwingelandy-jok van den libcralistenhaspel af le schudden PILLEKENS. Ik hoor zoo véél spreéken van liberaelen, zegde Jan Cens legen Pieter Franc maer liberaelen, wat zyn dat vóór mannen Liberaelen, zegde Pieter, zyn mannen die stout zyn en sloul boven sloulHet zyn daer by mannen die geene schaemlc hebben wat zy ook doen of niet. Is liet zoo, zegde Jan, dan trekken zy wel op d'ezels. Pacha Rogier komt aen een twaelflal nonnengesliglen eermedaliën toetekennen om ze te bedanken over de groote diensten die zy aen de arme ongelukkige tydensden cholera en typhus beweézen hebben.... \Yelke schielyke verandering Over eenige dagen wierden de nonnen en mónikken dóór 't mi nisterie en zyne aenhangers uyigescholden als luyaerds, nicl- deugen elc. en nu worden zy met eeremelaelen begiftigd!! Die gestigien zouden wel doen die speélmedaillekens wéér te zenden, want 'lis eerder eene beschimping dan eene wel gemeende eerbewyzing. ÏYat doen de liberalisten, de groote klubsbaczeu, de francmaconsmeeslers om den haspel aen een le houden zy traglen 't volk te bedriegen en le verleyden met in gekogte gazellen, waerin vremde huerlingen schryven, geduerig 't mi nisterie le bewierooken, met al deszelfs akten lot aen den hemel le verheffen, met de minnaers van vrede en vaderland af le schilderen als agteruytkruypers, als paepsgezinden, als kwezelaers, etc. etc. Die gazeljes worden byna vóór niet rond gedeeld, Immers beterkoop als boterpapier, doch van den anderen kant betaelt ze den burger liendobbel, want vremden bugt kost gewoonelyk duer.... Maer wat is 't, 't land hééft geld genoeg.. Ja, 'l land hééft geld genoegzegden de liberalisten wan neer zy over dry jaeren aen 't roer kw amen, en daerom zyn zy zonder haperen met de groote scheer in T leder van Belgiën beginnen te snyden In dry jaeren lyds hebben zy vóór 42 millioenen franken leder versnippeld Burger zorgt en werkt maer; en gy landman, zwoegt en zweel maer van den morgend lot den avond, de liberale gelukkigmaekers zullen 't profyt van uw zweet, zorg en arbeyd wel weélen le bezigen. Op dry jaeren lyd konnen die gasten 42 millioenen franken naer den weerlicht helpen. Yerledene wéék moest er een lid der rekenkamer gekoó- zen worden tot welk ambt meesier Rogier eenen zyner kan toorklerken beslemd had. De volkskamer had er anders over beschikt en wilde dal er eenen afgeveêrdigden der nartie in de rekenkamer zou zetelen, om te zien wal er met 'tgehl der schatpliglige gedaen wierd.... Maer Pacha Rogier en zyne medemaeten verslonden dit niet, de natie moest den neus in de geldkolfers niet steéken, zy had geene afl'airens met de rekenboeken naer le zien, en daerom wierd den benoemden representant afgedankt en onbevoegd tot dit ambt verklaerd Men zegt dikwïls dat de bakkers eo mulders malkanderen goed verslaen, maer de liberalisten verstaen eikanderen beter...... Met nieuw politiek is zoo ervaren in 'l landbouwkundig stelsel van droogmaeking of drainage, dat het by middel van zuygerleggers, uyt de schatkist 42 millioenen franken in dry jaeren lyds hééft weélen wech le zuygen Dit is waerlvk eene kunst, want vraegt ons hoe men in zoo wcynig tvds zoo schrikkelyk véél geld hééft weélen te doen uyt de slaetskas loopenj en wy zullen bol slacn, daerop konnèn wy niet ant woorden, des le minder als wy in onze ooreu al die beloften van gespaerzaemheyd nog hooien klinken, waerdoór geheel T land is bedroógen geweést. .-. De onafhanglyke gazetten die de vreesselyke geldver- kwislingen, de onreglveêrdigheden, de tiranische heerschzugi van den libcralistenhaspel etc. aenranden, zyn, in d'oogen der verkogtie en geleverde schryvers, twistzoekers, oproermaekers en schandschryvers.... en waeroui Omdat de huerlingen, w iens vingers geduerig met goudsmeèr moeten aengevel wor den, voorzien dal die schoone dagen daerdoór verkort worden. Als men op den lyd van dry jaer, 42 millioenen schuld hééft gemaekt, moet men sloul zyn boven sloul om zulks le durven loochenen, en om le durven zeggen dat 't nieuw politiek geen negenmanneken agler uyt hééft geboerd Eenen ezel die zynen zak afwerpt kan niet schaemteloozer zyn M. Frère, ziende dal hy van de liberaelen naer /Ie maen wierd gewenschl, om dat hy van zyne schulden gesproken had als minister van iinanciën hééft den 19 deézer in de kamer zyn wóórd willen verbeteren, en te verstaen gegeéven dat die millioenen van hem niet kwamen Maer M. Malou heélï op dit geprael eenen domper gezet, en die schrrroomelyke I.... aenstonds uytgedoofd. .-. Als Frère-Orban verklaerd dat het nieuw libera el politiek sedert 1847 het land voós geen negenmanneken schuid hééft bezwaerd, zegt hy eene groote libcraele waerheyd, want 42 millioenen en zyi: waeragtig geen negenmanneken T schilt nog al véél

De Denderbode | 1850 | | pagina 1