M. Frère, minister der financiën, scliynt een brevet beko men le hebben over eene liberaele uylvinding die een effekt moet doen met deéze uylvinding kan by zynen budget die zoo zwart is als eene schouw, wit macken als kryt voor d'oogen der blinde Zy zyn gelukkig die met den mond wyd open hebben gelegen als het liberaele stouligheyd en ombescliaemdheyd hééft geregend Als men die hoedaenigheden hééft, doet men al wat men wiltmen maekt schulden met hoopen men loochent die schulden of men legt ze op een ander Dit is stout zyn op zyn waelsch eenen ezel komt daër by te kort Zou M. Frère vergeéten hebben onder andere, dat het nieuw liberael ministerie 57 millioen van de Belgen heeft geleend Leenen en is geen hebben Leenen is eene schuld op zich neémen, en eene sc/iuld die moet betaehl worden Zou Frèrc-Orban misschien van zin zyn die geldschieters met gesloólene horzen te bclaelen Dan zouden de schulden van het nieuw politiek merkelyk verminderen. Zekeren advocaet had uyt den wetboek hel blad gescheurd, volgens 'twelk hy moest gevonnist worden en zyn proces verlie zen Zal ML Frère dit misschien ook willen doen, en de titels vernietigen by de welke hel blykt dat het land sedert 4847 niet met 55 maer ten minsten met 42 millioen is bezwaerd? Daer voor zal hy slim moeten zyn, stouligheyd zal niet helpen Gelyk men ziet, in 't Verbond van zondag, kan den noólen- kraeker en verdere commissie leden, het pilleken dat hun door de voorheen administratie is toegediend, nopens hunne zoo valscheals ongehoorde wedercyssching der som van fr. 117-50, welke zich in rekening bevond, niet verkroppen ook dry ft de tegenwoordige commissie de kwaedwilligheyd zoo verre van niet openlyk maer slegts bedeklelyk luiere misslagen le erken nen (dit is liberael). Verder treilen wy in T zelve artikel een staeltjen aen, van Haere administrative kennissen daer hel artikel zegt, dat de oude commissie leden de verschuldigde som der gemeente Merxern van fr. 417-50 moest gebragt hebben in den budget van 1848 en niet in den goneu van 4841), (bondige redeneéring). Den budget van 4848 word opge- maekt in de maend October 4847, cn de genaemde Marie Suykerbuyk is in het hospilael opgenomen den 42 november 4847 en hoéft het zelve verheten in april 1848; dus, volgens het aclueél besiuei* zou de oude commissie moeten voóruylzien en voorop in haeren budget eene som gebragt hebben welke haer laeler verschuldigd wierd, waerlyk onze liberalen zyn merkweêrdige mannen zy konnen't toekomende vóórzien "Wy zyn nieuwsgierig om den uylslag hier van le kennen en of zy dergelyke sommen voorop in budget brengen zalen of zy zoo regt in haeren handel zyn zal dan haere laetste voorzalen. Zoo men ziet hebben de oude commissie leden de verschul digde som der gemeente Merxein op den behoorlvken slaet en in de behoorlyke rekening gebragt. De tegenwoordige commissie haere misslagen iraglende te verdooven, brengt hier toe vóór dal zy zulks niet hééft kunnen bemerken, dat den slaet welken aen de rekening van 4848 gevoegd was, op den doól is geraekt wy zouden willen weéten wie dcézen slaet hééft weggenomen en waerom (Edele daedzaeken). Deézen was aen de rekening gevoegd en is dóór het gemeente besluer benevens de rekening goedgekeurd en aengenomen nu blyft er ons nog slegts eene zaek over le beantwoorden naemelyk de geyschte som van 34-75, van wegens den achtbaeren heer Lefebvre, deéze zullen wy onderzoeken en die in ons toekomende nummer afkondigen. De liberale heetekoppen van Aelstschynen nu zeer geneygd om alhier een gestigt vóór ougeneésbaeren in le rigten dóch wel te verstaen, meestendeels met de penningen der liefdaedige persoonen welke aen de nu reeds beslacnde agtbaere socieleyt van Dames onderstand vóór de ougeneésbaeren verleencn. Wy zouden eens willen weéten of gemelde heetekoppen ook het hunne hebben bygebragt om de liefdaedige dames in haere wel besleédde aelmoessen le ondersteunenNaer wy verncémcn, moet die vraeg ontkennende beantwoord worden; maer wat zou die mannen nu zoo sterk aenspoóren een liefde werk tol stand te brengen waeraen zy lol dus verre vremd gebleéven waren Wy geéven deéze kwestie ter overweéging aen 't pu bliek. Dacrby dient er eens gepeysd te worden of het wel goed zou zyn dat de liefdaedige persoonen zoo maer seffens gillen deéden ter oprcgling van een liefde gestigt dat onder 't onmid- delyk bestucr zou staen van persoonen, die overal degeeslelyke directie als eene onnuttige zaek afschaffen; die alle e/iristelyke onderriglingen als overbodig aenzien, meteen wóórd, die aen alle geestelyk gezag vyandig zynNiet dal wy de liefdaedige persoonen willen ontraeden eene inildaedige hand toe le ryken, neen, verre van daer, maer wy vraegen of het niet goed zou zyn te wagten van geéven totdat de inrigtinggedaen zv; 't is dan ook nog tyd wanneer zy zouden zien dat 't gestigt op waere chrislelyke gronden gevestigd is waer weézcnlyk zieleprofyt vóór de ellendigen uyt te trekken isWybeveélen deéze weynige regelen aen de aendagt onzer agtbaere stadsgenoóten. V Over dry w,eéken hebben wy de redevoering van M. Bru- neau nopens de haven van Calais etc., afgekondigd; dien zelfden dag beloofde 't Verbond dit stuk, ook in zyn aenslaende Nr. af le kondigen.,Maer vrugteloos hebben wy naer die afkondiging gewagtZou M.. Brnneau geveeld hebben dat zyne redevoering dóór de artikels van den eenvoudigen Dender- bode in den grond is geboord en dat zy hem by T publiek veroordeelde? In alle geval roepen wy de aendagt in der Aelslenaers en belanghebbende over 't géén wy over die rede voering en de inzigten van M. Brnneau, nopens onzen yzeren weg, gezegd hebben V 'T Verbond van Aelst maekt van zyne liberale patroonen mannen dje 'l toekomende konnen vóórzien, en even als Mallheus de Laensberg, met eenen verrekyker zich konnen verzekeren hoe lang iemand zal ziek zyn, welke onkosten de ziekte zal veroorzaeken, en of den zieken zal sterven of geneé- zen Dit is noólenkraekcrswerk... Proficiat. V Onzen bedorven konfrater die zelf bekent dat hy nier wéét, ipal hy schryfl, is al tyd zoo kurieus om veéle zaekenle weéien maer 't scliynt dat hy in geener voege nieuwsgierig is om het grafschrift van den agtbaeren heer Evit, notaris-president der hospicen, te kennenIs hy er op uyt, dat hy spreéke, wy zullen't afgeéven V ^a^r 'l sehynl, zal den agtbaeren heer Evit oudsten vóór deézen winter den presidentszetel in de hospicen veriaeten; wacrschynlyk zal dien heer, welken alles zelf doen wilt, den wintertyd gebruyken om zyne lykrede niaekenWy zullen de informcérkazak aenlrekken, zoohaesl wy weéten dat hy er aen begonst is, en onze leézers zullen met die lykrede niet onbekend blyven V 'T Verbond jammert dat het droef is om hooren om reden dat de gcestelyken dit blad niet ondersteunenEn nogtans, zegt onzen konfraier, is hy zoo godsdienstig, christelyk en welgemanierd dat alle familievaders zyn blad zouden dienen in buys te neémen V De zoo schandelykc als onregtveerdige traktements vermindering onzer hospicie-geestelyken heél't bier ter slede eene groote veronlweérdiging veroorzaekt, by zoo verre dat de treffeiykste burgers onzer stad den voorstel gedaen hebben eene inschryving le openen, om aen de agtbaere hospiciegeeslelyken, indien zy zulks zouden willen aenveèrden, het bun af'getrokkene te vergoeden V Persoonlyke vrienden van M. Cumont zyn tegen hem ver bitterd omdat hy de zitting der volkskamer hééft verlaelen om naer Aelst aen dit stuk van ongeregligheyd, de vermindering van 't gering traktement der hospiciegeeslelyken, le komen medewerken. Die vrienden zouden nog meer verbitterd zyn wanneer zy zouden verneémen op welke ongeschikte wyze M. Cumont legen die jaerwedden is uytgevallen Florence, 40 december. Den kursus van de universileyt van Turyn is opgeschorst vóór een jaer. De leerlingen hadden dóór gedruysch de geesteiyke conferenciën gestoord, by welke men ejschte dal zy tegenwoordig zouden zyn. Men spreekt véél te Parys van een engagement dat mejufler Rachel, naer liet scliynt, deézer dagen aenge- gaen heeft. Den heer Mitchell heeft, zegt men, de be roemde tragedie-speelster geëngageerd om in Amerika vertooningen te gaen geéven. Het engagement is vóór een jaer en zal met 800,000 fr. betaeld worden, die reeds in de schatkist gedeposeérd zyn. Slegts eenige kleynig- heden zyn nog na te komen vóór dat het engagement geteekend worde, dat slegts met 15 juny aenstaende een begin hebben. Z.M. den koning, zoo meldden Moniteur, zal op 4 january geene receptie doen. De droevige omstandigheden, waerin het geheel land verkeerd heeft, dóór de dood van H. M. is hier onge- twyfeld de rede van. Onmisbaer moest men in die heylwenschen op nieuw spreéken van het verlies, dat den koning en het vader land geleden heeft. En dit ware de smertelykste herinneéringen op nieuw, in egtgenoót en kinderen, opwekken. De afdanking der milicianen van de klas van 1842 is sedert 20 december begonnen. Al de persoonen van die klas, zullen dus van allen dienst vry huyswaerts keeren. Wy leézcn in 't Handelsblad van Antwerpen De [Vrede van Brussel beklaegde zich deézer dagen over den weynigen by val die de vlaemsche dagbladen genieten vóór- zeker hééft hy dit afgemeéten naer zichzelven, want in de zaek van anderen hééft hy zeker den neus niet gesteéken. Het is droevig, dat men zulke bekentenis van zichzelven doen moet! Wy vóór ons en wy kennen er te Gend ook nog zullen ons niet beklaegen over den geringen byval. De Vrede had dus beter gedaen zyue Jeremiade niet algemeen, maer persoonlyk le maeken. De Vrede gaet zynen titel veranderen, omdat de vrede eenen onzin is geworden, zegt deszelfs opstellerIly aenveérd dien van Vlaemsche stem dit is nooyl eeu teeken, dat het blad onder de schaduwe des olyflaks voorspoed genoóten hééft. De Vlaemsche slem zal gedrukt worden in compagnie van l'Eloile Beige, eene exploitatie van een minislerieél drymanschap. Wy wenschen de Vlaemsche slem voorspoed by haere her dooping; wy wenschen haergeenen minislcricélen vlaemschen geest toewant dan zullen wy ons legen dien valschen profeét in de woestyn verheffen wy hoópen ook dat de Vlaemsche stem minder leéveo zal van liet vet van andere dagbladen dan de Vrede dééd. De kamer der volksvertegenwoordigers is uyleen ge- scheyden om slegts op 14 january aenstaende haere werkingen te hcriieémen. Zy hééft de wet op het ontmunten der gouden speciën aenveérd met 52 stemmen legen 16 en 6 onthoudingen. Kraglens deéze wet 4° zullen er geene goude munten in ons land meer geslagen wouden; 2° mag het gouvernement eenen tyd bepaelen, binnen welken men de stukken van 25 en 40 fr. zal uylwisselen; 5° is het gemagtigd om de vremde goude munten buyten gang le stellen. Voorleden dynsdag verscheen vóór het assisenhof van Oosl-Vlaenderen den genaemden Egidius Ghysels, oud 42 jae~ ren, daglooner, geboren en woonende te Erembodegem, be schuldigd zynde van moord op zyne wettige huysvrouw, Isabella Pauwels. Zie hier den inhoud van den bescliuldigings-akl Ghysels cn zyne vrouw waren niet al te eensgezind^en keéven veéltyds, gekyf dat ook menigmael met slagen bezegeld wierd. De vrouw gaf menigwerf blyken van krankzinnigheyd, de vraegen die men haer dééd, verkeerd beantwoordende. Eenen geneesheer die by haer wierd geroepen, schrééf haer eenen hulpuijddel vóór, en gebood slelliglyk aen Ghysels alle voor werpen van welke zy een nadeelig gebruyk kon maeken, weg te neémen en zyne vrouw zoo zagtjes mogelyk te behandelen. Gp een groot gerugt dat op 1 October omslreéks 7 ueren 's avonds in de -wooning van Ghysels ontstond, begaf ziqh den genaemden Willem de Backer, naesten gebuer en oom dei- vrouw Ghysels, lot by de venster van Ghysels wooning. Hy zag dat de vrouw zich op hopperanken nederzette, aen welke den man le plukken zat. Ghysels beval zyne vrouw weg le gaen om reden zy de hoppebellen benadeeligde. Zulks wierd dóór dc vrouw niet gedaen, waerom den man in gramschap schóót, zyne vrouw met beyde handen aen de keél vatte, en zich met de knieën op haer lyf nederzette. De Backer hoorde de vrouw grollen als iemand, dien men den adem beneéml. Zulks ging hy ook aen eench buerman verklae- ren, die met hem tot aen Ghysels huys kwam en het zelfde aengehaelde zag. De vrouw kwam ondertusschen tot haer zei ven terug, stond op, en wilde dóór de venster springen. Ghysels trok haer weêr en slootte ze met geweld op den vloer. De vrouw riep luyd- keéls om hulp en liep ten huyze uyt. Ghysels liep haer agterna en wierp ze op den mesthoop neder. De Backer die met zynen gebuer vóór het buys stond, vroeg hem of hy zyne vrouw ging doodslaen, waerop deézen antwoordde, dat hy van zin was haer aen eenen boom te binden, doch De Backer gelukte er in de vrouw binnen huyze le doen leyden. Tien minueten nadien ontstond er een gedreun in bet huys van Ghysels en na het verloop van eene halve uer, kwam deé zen de vrouw van De Backer aenzoeken om zyn wyf af le leggen, welke by zegde zoo aenslonds overleden 'te zyn. De Backer stelde zich hiertegen en Ghysels begaf zich by nog twee andere gebueren, alwaer hy telkens de dood zynervrouw op eene meer of min verschillende wyze vertelde. Ghysels ging des anderendaegs vroeg in den morgend by de geesteiyke en burgerlyke overheden, om de aengift te doen van het afsterven zyner vrouw, en hield aldaer eene tael die ver moedens dééd ontslaen. De politie-beambten begaven zich ten huyze van Ghysels, ontblootten het lyk en bemerkten veéle blauwe plekken op het zelve, die deézen laelslen zegde voortgekomen te zyn uyt de verweêi'ing, die hy op haer begaen had, wanneer zy dóór de venster springen wilde. Twee geneésheeren vonden by delykschouwing een overgroot getal kneuzingen op al de deelen van der vrouwens ligchaem. Ghysels wierd op 5 October naer het gevang geleyd; onder wege zeyde hy, dat hy zich zeer had moeten in de weêr stellen om zyne vrouw dood te krygen. In het gevang verklaerde" den beschuldigden aen eenen me- degevangenen, dat by zyne vrouw met zyne knieën en handen bad dood geprangd. Vóór den inslructie-regter hééft hy alles stellig geloochend.. Egter dóór den jury pligtig verklaerd zynde, is Ghysels tot eeuwigduerenden dwangarbeyd veroordeeld, benevens om op een der openbaere plaetsen der stad Gend te worden ten loon gesteld. Voórtaen zullen er jaerlyks premiën, beloopende te samen tot 1500 frank aen ieder administratief arrondissement verleend worden ten voórdeele der eygenaers der beste veulenmerriën vóór de ploeg en den zwaeren trek, ten minste dry jaer en ten hoogste acht jaer oud, die nieuwelings in de provincie zullen ingebragt worden. Sedert eenigen tyd zag men in verscheydene nieuwsbla den, de aenkondiging van loteryën, en daer men wéét, dat deéze waegende bewerkingen in ons land slrengelyk verboóden zyn. hééft den prokureur des konings dezelve ver'volgd. Er zyn dry heeren van Brussel tot 400 fr. boete veroordeeld geworden. Dc gendarmerie van Charleroy hééft op 18 deézer aengc- houden en in 't gevang gezet, den genaemden Higuit Constant, van de gemeente Courcelles, verdagtvan zynen vyftienjaerigen zóón, by middel van twee pisloólscheuten te hebben gedood". ZAEK VAN DEN GRAEF EN DE GRAVIN DE BOCARMÉ. De reglerlyke overheyd lieéft zich de verledene wéék op nieuw naer hel oud kasteel van Bury begeéven, om er de vyvers le doen ydelen, ten eynde aldus de bewysstukken der misdaed le vinden. Deéze yerrigting duert reeds verscheydene dagen, onder hel opzigt van den heer vrederegler van Peruwelz. Van eenen anderen kant meld men, dat de justicie verschey dene stukken van groot gewigt hééft aengeslagen, die niet alleen bewyzen dat den graefde Bocarmé zich bezig hield met het maeken van vergift, maer dal hy bet ook op de dieren beproefde. Het schynt dat den heer De Fougnies vergeéven is met een vergift, dat men uyt den tabak trekt, en 't welk in 1809 dóór Cérioli van Cremone ontdekt wierd. Het is een scherp-slaep- verwekkend vergift en eenen enkelen druppel is genoeg, om op het oogenblik eenen grooten bond te dooden. Het mengt zich gemakkelyk met water of alcool en kan in wyn gedaen worden, zonder dat men het zien kan. M. Van Acker, pastor le Destelbergen, is honorair kano- nik der kathedrale van St. Baefs te Gend, benoemd. doornyk.—Mgr. den bisschop heeft met den quatertemper or ders verleend. 52 zyn er tot het priesterschap geroepen 5 tot 't dioconaet en 20 tot 't onder-dioconaet en 24 tot de tonsuer en mindere orders. Onder deéze laelste is den heer Doignon, oud representant. Eenen pater jesuit en vier paters passionisten, bestemd vóór vremde missiën, maekteu ook deel van die ordinatie. Te Namen lieéft er ook eene priesterwyding plaets gehad. Te Gend beeft Mgr. 15 priesters, 45 diakens, 9 onder-diakens geordonneérd en 10 tonsueren zyn tot de mindere orders geroepen. Tc Brugge lieéft insgelyks eene wyding plaets gehad, waer van 9 priesters. Men rekent dat er reeds 60 duyzènd persoonen sinds 8 deézer te Gend, hunnen jubile gehouden hebben; in dit getal is de bevolking der kloosters en begynhoven niet begreépen. Daer er slegts alhier 66 duyzend persoonen zyn, die tot dé II. Tafel naderen, verhoopt men dat, vóór hel eynde van den jubile bepaeld op 8 january, men maer weynige persoonen zal vinden die uytzondering zullen maeken. brugge. Wy hebben gisteren alhier een sehoon feest gehad- men zag met vreugd, en gelukkig, een groot getal arme ouder lingen uyt onze stadshalle komen, geheel in het nieuw gekleed en elk met een brood onder deo.araiop deéze oud© gelaets-

De Denderbode | 1850 | | pagina 2