ZONDAG 5 JANUARY 18" VYFDEN JAERGANG.—Nr 224. AELST, den 4 January. Dit blad verschynt des Zaterdags iD dagteekening van den daerop volgend inschryving, by trimester, is bepa annoncen op 20 centimen den d; vóór een geheel jaer inschryve teloos eene annonce van 10 d sen. Indien iemand reg' y men in 't algemeen belang i t/digheyd rekenen; aeri L r.enVerleenen en d i3 onder de prys der l'r i(V e., dien der rsoonen die Y inaenden kos- - blad doen plaet- a'gten of gegronde rekla- liv mag op onze onpar- vy plaets in onze kolon- aen. Dit weékblad zal CUIQUE SUüM. DENDE verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede le deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wv in regie gedwongen wiertien dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wv de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle ariikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe le zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aeugaet. NIEUWE WAPENING DER LIBERALISTISCHE DRUKPERS. Het schyn-liberalismus of 't francmaconismus stelt alles in 'twerk, spaert noch moeyte noch buytengewoone onkosten om zyne leerstelsels te verspreydendie dwaelsecte mikt byzon- derlykom aenhangers te vinden inde.leege volksklassen, welke zy kost wat kost wilt verderven. Den groolcn middel die ge- bruykt word, is de uytgaef van gazetjes aen zoo leegen prys, dat 't bedrukt papier op 't eynde des jaers meer weêrd is dan den abonnemenlsprys kostDie gazetjes zyn meestal opge vuld met nieuwstydingen doórzaeyd met anekdoótjes of stree- lende verlellingskens dié veelal en zelfs meestendeels strydig zyn aen Godsdienst en goede zeden... Sedert eenige jaeren zagen wy zoo een dagbladje verschy- nen, 'tgeén als dogier der Émancipalion gekend wierd; den inleekeningsprys was zoo gering, dat het weldra verscheydene duyzende inschryvers lelde; in den beginne scheen dit dag bladje geen kwaed le willen en zich slegts op enkele nieuws tydingen toe le leggen, maer sedert eenigen lyd sprak de dogier niet meer gelyk de moeder, 't scheelde veel, want 't bladjc is begonnen vertellinskens le bevatten die maer te opeulyk de zeden en godsdienstige grondstel Hagen kwetsten, en nog was deéze uytgaef Vpór onze liberalisten niet verge noegend er moest iels fyner, iels aentrekkelyker dat zich overal gemakkelyk indringt, uyigevonden wordenMen dagt dan een paer nieuwe dagbladen in te rigten in 'l vlaemsch en in 't fransch, welke slegts zes franken by jaere zouden kosten voorde stad Brussel en iels meer vóór de provinciënMen zegt dat dien gelukkigen inval aen 't ministerie moet toege rekend worden en dat de uytgaef dier bladen dóór T minis terie op alle mogelyke wyzen, maer naemelyk dóór geldelyke bydraegen, zal ondersteund worden; en van waer zal dit geld komen Waerschynelyk uyt de schatkistDaeraen twyffelt men niet.... Hel fransch dagblad zal den naem van VEloile Beige en 't vlaemsch dagblad dien van Vlaemsche slem voeren. Den voórnaemsten bestuerder van T eerste is zekeren M. Faure, eenen franschman, oud-sliglev der Jndcpendancewelken zich vereenigd heeft met M. Toussainl, notaris en oud representant vlaeming, van Thielt, die in den lyd als St-Simonist dóórging. Het vlaemsch dagblad zal bestuerd worden dóór den geweézen uytgeéver van den ïhieUenacr een weékblad dat, om zyne bekrompene maer levens overdreévene en onkatholyke begrip pen en neygingen, onder den last der algemeene veragling staet te bezwyken. Volgens den prospectus van 't fransch bladeken, zal men zich niet bepaelen aen enkele politieke nieuwstydingen, feuilletons etc. maer er zullen nog eene massa andere schriften en boekskens gratis bygevoegd worden L'Etoile Beige zegt dan verder daerby nog niet te zullen blyven, want den prospectus belooft dat zy nog menige andere fraeye dingen aen de iuteekenaers zal te leézen geéven Wat moet men daeruyt besluylen ten zy dal die twee dagbladen twee gezonde echels, leeken of bloedzuygers zullen zyn die op de borze der schal- pligligë zullen gezet worden en dit met de waere christelyke intentie van T volk te verderven Om zynen tegenstreéver te bevegten, heeft den Écho der Emancipation eene gedaenleverandering uytgepeysdeen dag blad 't geen Le Peuple zal genoemd worden, en dal aen zyne inschryvers eene premie van 7 boekdeelen by jaere zal ver gunnen en daerby slegts G franken kosten, verschynt reeds Indien Le Peuple volgens zynen voorganger moet beoordeeld worden, dan zal 't niet beter zyn dan VÉloileen wy aglen 't eene pligt de treffelyke en godsdienstige familiën le moeten aenzeggen dat Le Peuple niet min gevaerlyk zyn zal dan VÊloile. Maer als wv de middelen zien die de liberalistische maco- nischesecte in 't werk stelt om de Belgen le verderven en hun de goede en godsdienstige grondstellingen tedoen verloochenen, mogen wv aen de Cat holy kc, en voórnaemelyk aen die der hoofdstad, onze groole verwondering niet betuygen dat er weynig of niets voor de goede drukpers gedaen word, en dat men met gevouwen armen in 't land. al die verderfelyke leer- -'elsels van Hberalistery of francmaconismus ziet invoeren, leerstelsels die noodzackelyk ons land naer zynen ondergang zullen leydeii met 't zelve van zyne nationaliteyt, zyne onaf- hanglykheyd en grondwettige vryheden te berooven Wy geéven deéze regelen ter overweégiug aen alle weldenkende Belgen die meèstendeel in de goede trouw werkeloos blyven, terwyl den geest van verderf en böosheyd met gierenoogen de vlakte afmeét, waer hy eens de vrugten van zyn geworpen zaed zal komen plukken..... WeeUI. Belgen, indien gy niet tydelyk uyt uwen slaep ontwaekt DE SNOEYING DER BOOMEN EN DEN SENAET. Verledene week hebben de senaieurs lange en schoone redevoeringen uylgesproken over de wyze op welke '1 gouver nement en de nieuwe politiek de boomen doen besijoeyën die langs den openbaeren weg of staelsbaenen geplant staen. Ofschoon die booinsnoeying nu zeer slegt gedaen worde, nog zouden de edele senaleurs beter gedaen hebben met tespreéken tegen de wyze op welke 't ministerie onze politieke godsdiens tige vryheden besnoeyt, want gact bet zoo voort, welhaesl zal er van de grondwet niets meer overblyven dan eenen tronk zon der lakken en zonder schors, en waervan de wortels allengskens verdroogen zy zouden beter hebben gedaen te spreéken legen de besnoeying die M. Frêre geduerig aen onze horzen bewerkt; tegen den maetregel dien hy genomen hééft op 't goud legen de nieuwe contributie waenuede hy 't vaderlyk erfdeel der kin deren wilt be.iiwcyën, om .t'slus in üelgicn al 't acr.gchn.eme van 't communismus beginnen in te voeren, dit is de gedwongene verdeeling der eygendommengelyk M. Tesch, dóór een enkel besluyt tegen den wil der grondwet,, de confiscatie der Jacobynen van 1705 komt te herstellen, mei 't bisdom van Doornyk van eenen zyner eygendommen te berooven. De senateurs zouden véél beier gedaen. hebben hunne redevoe ringen te rigten légen de besnoeying of verluchting der stadskas waerin't ministerie van'l inwendige zoo ervaren is, dat er welhaest geene remedie meer zal legen gevóndeu worden; wel dat dóór de verpletterende subsidié» aen mekaniekbaezen, aen zommige nyveraers, aen boerenschoólen eic. sommige kieswer- kingen vergolden worden, baeren zy niettemin aglerdogi, wyl de schuld van 'l land op eene zoo vreeslyke wyze gezwollen isMen vraege ons niet of al die uytgedeeldc sommen niet nuttig zyn vóór 't land, want wy zouden ook vraegen welk voordeel "er getrokken is uyt de 55,000 franken dieT ministerie verleend had aen eenen bankroetier die 't land ontvlugl is met 't geld der schalpliglige en waervan M. Bogier nooyt 'eenen centiem in de staelskas zal doen terugkomen Wy zouden nog geheelc bladzydén volschryven op de be- snoeyingen der liberalislen, maer T is genoeg vóór heden noglans moeten wy de goede Belgen die nog eenige trouw stellen in Frêre, Rogier, Tesch etc. dat er welhaest in Belgiën niet véél meer zal le snoeyën vallen, dat wy in 'l kort met eene vdele kas zullen zitten en al onze vryheden verloóren hebben. BELGIEN EN ROOMEN. M. H. De/Brouckere, onzen zaekgelastigden by de italiaen- sclie hoven, is naer Itnliën vertrokken. Men zegt dat hy bevel hééft alleenlyk zyn verblyf aen T hof van Turvn te houden en zich geenzins by dén H. Stoel aen te bieden; men zegt ook dat zulks gebeurt om den II. Vader een affront aen tedoen en dit naemelyk om vraek te neénien over de allocutie van den Paus waerin hy de neygingen van ons libera listen ministerie nopens T onderwys en onze godsdienstige vryheden, zoo wel naer weerde beoordeeld hadZoo dat Belgiën, 't géén de geheele wereld dóór eene zoo kalholykc faern of reputatie ge niet, eenen verlegen wóórd iger zal hebben by 't gouvernement van Siccardi, die, om zyne godsdienslhaelende, kerk- en regl- veêrdigheydsvervolgende wetten, in den geeslelyken ban ge- slaegen is, terwyl dit zelfde Belgiën gecnen afgevcèrdigden by den H. Vadei zal hebbenGael onzen groolen liberalis- tën-francmaconischen minister dan openlyk den oorlog aen de Calholyke Kerk verklaeren Wy weéten wel dal zyne gevoelens aityd vyandig zyn tegen den kalholyken godsdienst en bygevolg legen deézens opperhoofd, maer nooyl zouden wy gedagt heb- dat hy de vermelenheyd zou gehad hebben aeu de geheele wereld.eene verergeruis of schandael te geéven van Belgiën ofticieélyk te doen vertege.nwóórdigen by een gouvernement, T welk 't gezag der Kerk miskent, en eenen vertegenwoordiger le weygeren aen den Paus. ïs dit niet openlyk verklaeren dat ons gouvernement de grondstelsels en T gezag van minister Siccardi jegens de Kerk goedkeurt en dat liet met d'eerste ge legen heyd op dezelfde wyze zal te werk Belgen, let op,'onze waarschouwingen worden u tydelyk gedaen, wilt gy niet on voorziens verrast worden, maekt ze u ten nutte.... EENE ONGRONDWETTIGE VERBEURTVERKLAERING. Onze grondwet, die gewild hééft dal nooyl, op wclkdanige wyze hel zyn moge of onder welk hoegenaemd voorwendsel de verbeurtverklaering van eygendommen in Belgiën plaets grype, heeft eene uytdrukkelyke schikking in onze foudamen- teéle wet gesteld om dergelyke rooveryën te vóórkomen. Welnu, deéze grondwettige schikking komt vernietigd te wor den dóór minister Tesch, welken, by besluyt van 4 december II., een keyzerlyk dekreet intrekt van lü sept. 1808 waerbv een huys te Bergen gelegen en voortkomende van 'l kanonikken- kapittel van St. Waudru dier stad, definiticvelyk in eygendom aen 'l bisdom van Doornyk was gcgcévcn. Aldus onlneémtM. Tesch dóór eenen willekeurigeiï pennen- trek eenen cygendoin aen T bisdom van Doornyk.... De ver beurtverklaering is uytdrukkelyk en on verschoon baer Maer hoe is M. Tesch niét beschacmd geweest den koning zulk be sluyt ter onderieekening aen le bieden, en aldus dé vorstelyke majesteyt dóór eene overlreéding der grondwet te compYor melteércn Al wat M. Tesch Ier verregtveêrdiging der verbenrtverklae- ririg zou bybrengen, kan niet geldig zyn, wyl 't keyzerlyk dekreet stellig en klaer is en de gill in regel is gedaen gewéést. Den keyzer had de magt dergelyke dekreéten të geéven die ook kragt van wet hadden. Hy had byzónderlyk de magt zulke giften le doen, wyl T slaetsgoedereu waren die van T geestelyk voortkwamen. Men weet dat Napoleon met duyzende zulke giften gedaen heeft en dat nooyl een gouvernement 't gedagt gehad hééft de kevzerlykc dekreéten le miskennen Er is dan in T besluyt van M. Tesch eenen ontegenspreéke- lyken aenslag legen 't regt van eygendotn, wyl 'leen goed aen- slaegl dat definiticvelyk en onwederroepelyk verkreégen was.... Zoo dat dergelyke aenslagen moeten ontrusten al w ie in den eerbied van eygendom een der byzomiersle sleunsels ziet van •lYnaelschappelyk order. Het is geenzins vóór niet dat men de eeuwige wetten der reglveêrdigheyd, waerop de samenleving berust, met de voelen treéd, al ware zulks ten nadeele van eenen bisschop, want wy besluylen hieruyl dat, als men begint met de Jacobynen naer te volgen met de kerkegoederen aen te slaen, mén gemakkelyk zal besluylen de hand op den byzon- deren eygendom le stellen.... 'T is aldus dat 't ministerie dóór zyne werken''t communismus predikt gelyk zekeren famnizrn gouverneur dóór zyne schriften gedaen hééft.... Belgen weésl op uwe hoede. DE GASTHLYSNONNEN EN DE LIBERALISTEN. Eene zeer beweenelyke dacdzaek komt de beheersching der libera listen van Brussel al wederom kenmerken en aen 't land nogmaels de maet geéven van 't vertrouwen dal men mag stellen in hunne luydklinkendc protestation van eerbied én verkriogtheyd aen liefuaedigheyd, godsdienst eu zedeiykheyd... Men zal oórdeelen of wy ten ongelyke of onregtè T mistrouwen jegens de liberalisten prediken, wannéér men zal weéten dat de edelmoedige, God- eiv menschentmiinende gasihirysnooneh vau Brussel, eyndeiyk vermoeyd dóór de knevelarvén, kwellin gen en alle slach van tegenkantingen der liberalisten, 't groot hospitael van St. Jean le Brussel hebben moeten verhielen, aiwaer deéze heylige kloosterzusters met eenen ongelooflyken ievér, met eene bewonderensweêrdige 7-elfsverlooeluniing haeré rust, gezdndheyd, leven en alles op den autaer der liefde tot den armen, ongelukkigën én verlaeten medcinensch offerden... Ja, leézer, staet er van verbaesd; die liefderyke zusters zyh aen *t sterfbed ontrukt van zoo mehigen ellendeling, van zó«> menig versteend hert waerin zy in 't Vervolg, nimmer, dien heylzaemen, dien verlroosAenden balsem des godsdienst zujlen konhen gietenMoet er z^io menigeh armen, die gedueremh- zyn geheel leven geen oogenblik genoegen beéltgi sinaekt, maer in bilterbeyd en wee zyne- ellendige dagen gesieéle», op zyne laetste sterfuer de inoedgeévétuie apwekkingeaj de verster-

De Denderbode | 1851 | | pagina 1