ZONDAG 12 JANUARY 1851. VYFDEN JAERGANG. Nr 225. AELST, den 11 January. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagtëekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 Ir. 50 c., dien der anrioncen op 20 cenlimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos ecne annonce van 40 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. wacrvan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wv in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken wacrvan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUUM. HET STEÉK.T OP GEEN LEUGENS BY ONZE LIBERALISTEN. De liberalisleii volgen sliptelyk 't leerstelsel van Yoltaire, Liegt en lastert maer, er zal toch iels van overblyven Het tegenwoordig ministerie trekt er goed zyn profyt uyt laet ons dit eeü weynig onderzoeken Men hééft gezien hoe wel M. Rogier in de zaek van Dixmude hééft konnen liegen, waer hy vóór geheel 't larpl in volle kamer zynen eygen brief geloochend heeft. Ofschoon deéze leugen zoo taslbaer mogclyk zyin weerwil deéze leugen een slegt voórbeéld zy vóór 't volk, konnen wy dezelve nog eenigzins dóór de vingers zien, omdat die verergernis dóór eenen vrein- deling gegeéven word. Maer zie hier een ander feyt dat waerlyk vraekroepend is Minister Tesch komt de kamer opvyzen dal den pastor van Everghcm eene som van 42,000 fr. in bezit houd die hem besteld was om er een licfdacdiglieyds-gcstigl mede te bouwenen dal hy nu weygert niet alleen dit gesligl in le rigten maer bovendiengeld terug le gecven Niets is valscher, niet is meer lasterend. Zie hier de zaek Er word in 4845 te Everghem eene tentoonstelling geopend, ten eynde eene zondagschool en, indien het inogelyk was, een hospbae! te bouwen. De tentoonstelling brengt omtrent de 12,000 franks op. Men bouwt eene schoone zondagschool op eenen grond loebehoorende, met hel paglhof daer van afhan gende, aen M. Van den Saeghe, pastor te Everghcm. Deéze bouwing kost ongeveer 14,000 franksM. den pastor gééft van zyn eygen geld de 2000 ontbreékendc franks. Laeter bied hy aen van den grond op welken de zondagschool zelve is gebouwd, alsook gemeld paglhof aen den armen te schenken, ten eynde tot de stigling van een hospitael le geraeken. Meester De Haussy was nog aen 't hoofd, en T eerste ontwerp van gifte word afgekeurdeen tweede word gewyzigd, inge volge de aenduydingen dóór het Gouvernement gedaen. Den akt van gifte aldus opgesteld en vergezeld van al de noodige papieren, word van Everghem aen den distrikt-coinmissaris te Gend gezonden. Deézen rappen ambtenacr houd die stuks zestien maendep, in zyn bureel. Eyndelyk worden zy opge zonden. Den 'minister eyschl nieuwe veranderingen aen de voórwaerden der gifte, maer zynen eysch word afgekeurd. Om zich daer óver le vreéken, trompetten de zeepliberale en ministerieéle gazetten overal uyt, dat M. Van der Saeghe nog de 42,000 fr. in handen hééft, welke van de tentoonstelling voortkomen. Het tegenslrydige word beweézen maer uyt order van M. Tesch, minister van juslicie, komt er den Monitcur tusschen, en hy bevestigd het gezegde der papliberaele en ministerieéle gazelten. Nieuwe stukken, de leugens van M. Tesch zonneklaer bewyzende, worden aen den Monilcur dóór den hoofdopsteller van den Organc des Flandres toege zonden. Het ministerie laet ze, na verloop van verschevdene dagen, afkondigen, en hel blvkt klaerlyk dat den heer pastor van Everghem gelasterd is geweest, en dal, zonder hel toedoen van eenen ieverigen burger, de'lastering blééf bestaen Moet men daerom minister van Juslicie zyn om dergelyke akten van injusticie te durven begaen, om dergelyke leugens en lasteringen le durven uyibraeken?? Een tweede feyt van M. Tesch zal bewyzen dat het by hem ook op geene liberale leugen aenkonxt. In zitting van 28 nov. lest, zegde dien minister 't volgendeEcne fondalie was in de provincie Luyk gedaen waerby er eene school moest ingcrigt en door eene kerkfabriek besluerd worden. Wal is er van die school na wèynig lyds geworden Zy is veranderd in een 'i waschhuysen de kerkfabriekdie mei 'l toczigl dier schóól «t was belastis gedwongen gciceést van dit toczigl af le zien cn't zelve toe te vertrouwen aen den gcmcenteraeddie 't lokael lol zync waere bestemming heéfl gebruykt. Op deéze aentyging in volle zitting der volkskamer gedaen, heéfl M. Grosjean, hoofdonderwyzer diër schóól, den 2 deézer maend, eenen brief aen den Monitcur geschreeffen, waerin de gezegdens van den minister ten stelligste gclcugenslrafl worden den onderwyzer verzend levens den minister naer T proces-verba 1 eéner deliberatie van den gcmcenteraed van Vaux-Sous-Chevremont, plaets der fondalie, en vraegl1° Of dit proces-verbal zegt dat *üe school is veriaeten geweést? Waerdp hy antwoord neen 2P of die schóól in een ivaschhuys is veranderd geweest? Waerop andermael is geantwoord neen; 5" of den gemeen teraed die schóól lot hacre ivaere bestemming hoéft gebragl? Waerop al wederom neen geantwoord word!! Wie zal niet bekennen dat 't waerlyk fraey en Ireffelyk vóór Belgiën is dat zyne ministers dergelyke leugenslrallïngen moeten ondergaen Zyn dergelyke feyten niet van aerd om allen eerbied, alle gezag vóór een gouvernement te doen verliezen Dit is nog een der weldaeden die wy aen 't nieuw politiek verschuldigd zyn... Maer de.óze schandalige leugens zyn enkelyk geloógcn omdat eene kerkfabriek met 't hestuer van dit gestigt belast was van de kerkfabriek maekt den pastor deel, en al waer de pastors iels in te zeggen hebben, moet, volgens de liberalislen, belasterd, beschimpt, benadeeligd worden, al moest er den armen alleen alles dóór le lvden hebben DE INDÉPENDANCE OF DE GAZETTE VAN 'T MINISTERIE. Indien de ministers zoo schaemtcloos in volle parlement durvey liegen, hoe véél gemakkelyker zullen zy zulks doen in hunne gazette, de Independence Beige. Zie hier eene daedzaek waeidoór dit blad by den vreinden als Icugcnaglig en valsch word afgeschiljerd. W y geéven dit bcrigt om T publiek tegen de valsehheden van dit blad le wapenen Wy hebben dikwils op 't punt geféést, zegt de Armonia van Turyneen Piëmonieésch daghl.Ü, de leugens legen te sprecken der Independence Beige, dfeoo plomp ^vn. daf zv slegts aen de trouwlooshcyd konnen toegekend worden. W'v geiooven cgter dat die leugens aen 't belgisch blad toege- <c zonden worden dóór de vrienden van 't ministerie Siccardi. 'x Wy raeden den korrespondent der Jndépendance aen, gaet de Armonia voort, 1° den moed te hebben zyne lasteringen en dwaesheden le onderteekenen 2° van ze in de picmon- teésche bladen te doen afkondigen Zie daer 't dagblad van M. Rogier gebruykt dóór de klubsen van Siccardi om de lasteringen der italiaensche Carbonaris rond Europa uyt le bellen T is nog al eene schoone lack vóór ons ministerie.... 'T is waerlyk iets dat de liberalislen-secle volkomen weérdig is, zy die vóór alle verdediging de leugenlael heéfl en vóór medehulp de lasterzugt.... Eu nogtans is 't bv dergelyke gasten dal ons gouvernement, by voórkeur eenen afgevcèrdigden zend in plaets van by den H. VaderDenken onze kopstukken dal zy hier dóór een affront doen aen den Paus, zy vergissen zich grootelyks, geheel de schande valt op 't katholyk Belgiën dat zich onder eene zoo vernederende dwingelandy neérbukl HET MINISTERIE ROGIER-FRÈRE. Men zegt dat ons ministerie waggelt —Rogier en Frère staen elkander in 't hair le vliegenRogier is naer Parys vertrok ken, volgens zommige, met een ziek breyn. Vóór zyn vertrek is hy dóór den koning ontvangen gewéést, en, naer men ver- lelt, zou hy verklaerd hebben met den dolkop Frère aen T mi nisterie niet meer te willen blyvenFrère is naer Luyk ver trokken, met inzigt, beweêyl men, zyne vrienden legaen raed- pleégen over 'tgeén hy in deéze ministerieéle waggeling le doen heeft, en om te vraegen oi' zy hein in zyne francmacon- sche- liberalistische of socialistische hervormingen zullen on dersteunenZie daer Meesier Rogier die wederom katholiek word en verschrikt is over de aerdige inzigten van Frère.... Maer wie hééft dien jongen dolkop, zóón van oen portier eener francmaconsloge aen T ministerie geholpen Is T niét Pacha Rogier? W ie heéfl 't ministerie van juslicie begiftigd met twee Rus sen of Turken, vóór wie de akten vafi uytersteu wil der lief- daedige begiftigers, slegts voddekens zyn, die zy, volgens hun goeddunken, verscheuren Is 't niet Pacha Rogier Wie is 't die aen 't departement van openbaere werken eenen schryver van den Orangisten Mcssagcr de Gund gcplaelst heéfl Is 'i, niet Pacha Rogier En al die fameuse hervormingen, gcspacrzacmhcdcn en ver beteringen Aen wie zyn wy die verschuldigd Is 't niet aen den zelfden Pacha En nu zou hy beginnen hang te wor den en veynzen den Erëmyt te gaen spoelen Ja, dit doet den duyvel ook, als hy oud word; dit gaet gewoondyk aldus, nien ziet hoe den wind' draeyt, en als 't weder verandert, koint den Eremvt uvt zyne kluyze.... ZORG VAN M. TESCH VOOK ZYNE BLOEDVERW VNTEN EN VRIENDEN. Be Jndépendance du Luxembourg geeft de twee volgende duedzaeken die bewyzen lot welke soort van liberalistnus onze liberalislen bekwaeni zyn 1" Sedert de maend Juny 1848, is de plaets van advokaet van 'tbestüer der domeypen leArion opengevallen, doordien Jl. Tesch die heeft moeten verlaelen by zyne intrede in de kamer. Van dien lyd is er geeuen advokaei benoemd geweest om den interim ot lusscheulyd diër fonclic le boklcedon; en nogtans boeit den avoné Tcsehbroeder van den juslicieminisler, over eenige weékeu, een mandaet van vyflien honderd lrancs- keus opgeslreéken, als honoraria van eenen interim van 18 maenden, die hy noyt bekleed hééftZie daer boe de nieuwe politiek haero bloedverwanten verzorgt met't geld der scliat- pligtige'T is toch zoo gemakkclyk riemen snyden uyt eens anders Ieder.... 2" De plaets van prokureur des kouings te Namen was ook opengevallen; M. Collinct, substituet sedert 14 jaeren en sedert 20 l jaeren in 't reglerlyk order, vroeg deéze plaets; maer 't was mis, want zy wierd gegeéven aen zekeren M. Wurlli van Arlon, wiens eenige titels hierin bestonden dal bv M. Tesch, minister van juslicie, geholpen bad aen den opstel van den Écho iln LuxembourgWy zyn nieuwsgierig te zien of en boe M. Tesch aen do Jndépendance du Luxembourg zal antwoorden i.oliën dit u.'.dvolkomentlyk geb'ugeustiaii word, jjal men andermael konnen oórdeelen in welke handen ons arm Belgiën geleverd is. NOG EEN LIBERAEL SCHANDAEL. Men schryfl uyt avre 2 january, aen den Journal de Ttrux- eües, om aen dit blad een tooneel' van Voitairiaenscli libera- lismus mede le deelen Eene jonge dogter kwam deézer dagen testerven, na een zoo schandalig leven geleyd te hebben, dal den eerw. pastor van Wavre het zyne pligt agtle hacr de ge- wyde aerde' te ontzeggen. Den pastor bad al wat mogelyk is gedaen om de ongelukkige zonder gerugt te doen begracven; maer hy bad gerekend zonderde liberalislen party diealtyd grootu verdedigster is van schandaelen, byzonderlyk als 'ter op aenkomt.oin priesters le kwellen en den godsdienst te bc- nadeeligen. Die party wilde dan niet dal deéze begraevin» zonder lawyt gebeurde. Eenen bode wierd dan van deur tot deur gezonden om te laelcu wcélen dat de begraeveuis der dogter met publiekeu stoet zou plaets hebben. De doodkist, overdekt met een wil laken tot tSeken der niaegdelykheyd, wierd gedraegen dóór zes jongelingen; op de kist was '1 kruysbeéld geplactsi etc Den blief noemt de persoonen welke tien stoei uylmaekien Hy was geleyd door SI. iiovie, politiekommissaris. en geopend dóór dry gendarmen; dan volgden in corporc JISI. Fortune en Wargnies schepen, Cli. Andrieux, La Croix, Marsilmen alle leden van den gemeenteraed. Den stoet wierd tot voor de deur der kerk geleyd, van waer hy naer 't kerkhof trok; men zegt, luyd den zelfden brief, dat den politiekommissaris aho//iciani, eene formule uyls'prak uyt eenen nieuwen getyboek getrokken! en dal hy de menigte aenzogt neder le knielen en le 'bidden..... TOEPASSING DES ABT. 222 VAN DEN STRAFWETBOEK AEN MSI. BOGIÉR EN DE BBEYNE. Eenen vlaemscbcn Vrederegter lieéft aen pacha Rogier eenen brief geselireéveu waerin men de volgenden zinsnede aenlreft Acn den beer Minister van 'I inwendige. In de zonderlinge proklainalie welke te Dixmude door den burgemeester, ter gelegenheyd der laelsle kiczing, is afgekon digd, speelt eenen brief, dien >1. De Breyne u toeêygeriil, de voórnaemsle rol. Dien brief boud nagenoeg '1 volgende in Dal myuen aglbaerén ambtgezel, M. den Vrederegter Yerwil- ghen, met gebruyk te rnaeken van het regl dat liem door de wellen van 1851 eu 1854 gegeéven word, alle zyne administra tieve pligteu vergeélen en de belaemclykliedcn mei de voelen gelreèden luid. Verder nog liebl gy hem, voor dezelve daeii. durven handelen als of hy een zieklioofd zou geweest zvu. Ik zeg gy, Mynheer den minister, want uwe half-ontkcnning, uwe vérzwygingon die geenszins overeenkomen met de drydubbele openhei tigheyd waer over gy zoo trotseli zvt, de belagebelvkë

De Denderbode | 1851 | | pagina 1