uylleggingën van uwen Socius De Breyne laeten my niet loe de veranlwoórdelykheyd van deézen brief aen iemand anders als aen u loe le schryven. Nu dan, M. den minister, ik ga u in twee woorden, de uyl- gcsirekllieyd dier verantwoórdelykheyd laeten kennen, en indien ik de eer had le Dixniude Vrederegler le zyn, zyt verze kerd dat ik geene middelen zou verwaerloozen oni aen u en aen uwen vriend üc Breyne de slagen er van te doen gevoelen, bv middel van 't kleyn artikel van den strafwetboek dat \vy hier laeten volgen Art. 2:22. Wanneereenen of verscheidene magistraelcn van de administrative of geregtelyke orde in het uytoelënen hunner bedieningen, of Ier gelcgenheyd deézer uyloefening, eenige belediging zullen ontvangen hebben, etrekkcnde om hunne eer of.hun eergevoel te kwetsen, deézen die ze zal beledigd hebben zal met een gevang van eene maend tol twee jaer gestraft worden. M. den Vrederegler Verwilghen, toen hy soldaelen vorderde, oefende zyne bediening uyl, en hel is Ier gelegen- heyd deézer uyloefening, dal gy en M. De Breyne op de stads- mueren doel aenplakken dat hy zyne pliglen en de betainelyk- hedeu hééft te buylen gegaen, dal hy een ziek hoofd hééft enz. Oordeelt gy zelf indien hel art. 222 van het strafwetboek u moet toegepast worden. Uwe stilzwygcndheyd, Mvnheer den minister, baert rny niet meer verwondering, want ik wéét van over lang dat hel voór- uytzigt niet mag gerekend worden onder eene uwer overtreffende hoedanigheden; vraeg het liever aen uwen ambtgenoot, M. d'Höffschmidi, aen uwen vriend M. Henri De Brouckere; aen M. Liedts, gouverneur van Brabaud: deézc zullen u zeggen dat zy in 1854, toen gy, gelyk heden, minister van 'l inwendige waerl, met 24 andere leden tegen u een voorstel gestemd Hebben iuydende als volgt De kamer der volksvertegenwoordigers hééft met spyt gezien dat de ministers de noodznekelyke maelregelen niet genomen hebben ten eynde de plunderingen die onlangs de hoofdstad bedrukt hebben, le vóórkomen en legen le houden, wanneer zyne Majesleyt en de kamers dies wegéns de intentie hadden bekend gemaekt ter gelcgenheyd van het adres bv het openen der zitting van 1833, en daer de ministers reeds gewaerschouwd waren door de stoutmoedige uytdaegingen der orangiste party en dóór de afkondiging van een oproerig schimpschrift. Gy waerl dan gewaerschouwd, M. den minister, en indien ik mag geloof geéven aen 27 representanten ouder welke men eenen lelt 1tan uwe tegenwoordige ambtgenoóten, hebt gy de noodige mactregelen niet genomen ten eynde de plunderingen te voorkomen. M. den Vrederegler van Dixmude was ook gewaerschouwd, en deézen hééft de voorzorgen niet verwaerloosd om de orde te handhaeven. Eenen Vlacmschcn Vrederegler. Wie van u bcydcn moest er meest voórzigligheyd, meest eer toegekend worden Wie van u bcyden hééft zyne pligt volbragl Dien brief toont karakter van den kant des vlaemschen Yredereglcrs tevens bewyzende hoe dc kopstukken schandelyk en stratlëloos de wellen overlreédenMoest eenen eenvou dig burger dergelyke daed legen de liberalisten begaen, hoe gon v/ uu hy bydekraeg gepakt wordenmaer nu 't is den t.yd van overheersching, de wetten zelfs moeten zwygen wan neer - liberalisten tegen de kin slootenGeduld, Belgen, 't zal niet eeuwig dueren. W AT GOED HEBBEN DE MANNEN DER NIEUWE POLITIEK AEN T LAND GEDAEN? Als inen acn de belaeldc gazetten van 't ministerialismus Uogiero-Erère-Orbano deéze vraeg doet, zyn zy seffens bereyd op vyftig hoeken le gelyk T loftrompet te steéken waeruyt zy óp alle loonen de schoonste dingen ten voórdeele der nieuwe politiek zullen blaezenZy zullen beginnen met te vertellen dat de liberalen 't land van eene bloedige omwenteling bevryd hebben dat de openbaere denkwyze nu ontvoogd is van den gcheymen invloed der paepen dat de Belgen de oogen dóór 't libéralismus geopend hebbende, als een onafhanglyk volk alle politieke vryheden genietendat landbouw, koophandel, nyverheyd etc. in vollen bloey gekomen zyn dat er niet half zoo véél armoede meer bcstact; dal een aenzienlyk getal bekrompcue agteruylkruypende amblenaers afgedankt en dóór vvaere liberale verstanden vervangen zyn dat 't ministerie Kogier-Frère de schulden zyner voógangers te betaelen hééft gevondendal éeuige liberale wetten, verbeteringen en wyze hervormingen een nieuw aenzien aen 't land gegeéven hebben; dat Belgien nu vry.'t hoofd opsteékt en aen andere volkeren tot voórbeéld strektdat er niet meer te vreezen is dat luye, vaddige, niculeugende rcligieusen 't goed van liefdaedïge lestamenlmaekers nog zullen opeélen dal er geen goed meer tot de doode hand zal.overgaen etc. etc. etc. Dergelyke dingen zullen die huurlingen op.eenen zoo sericusen loon afgeéven, dat men ze zou gelooven indien men «iet wist dal. 7 geld l geen slom is, re.gl macM wal krom is.. Maer vraegt eens aen die belaclde sehryvelacrs, aen die volksbedriegers, wie de omwenteling zou gemaekt hebben, was den haspel aen 'l schotel ken niel gerackl, en zy zullen zwygen; vraegl aen die gasten eens ouder welken vreindcn, scbande- lykcn invloed't land nu gebukt ligt, en zy zullen zwygen;. waerloe die oogenopening der Belgen uu dient ten zy oui den gaependen afgrond van schulden te zien waeriu 'l libéralismus 'i land geworpen hééft, en zy zullen loochenen; vraegl hun eens of 't verfoeyelyk geweld dat dóór kltekgasleu oji de al'bauglyke kiezers gepleegd word, als een genot van politieke vryheden mag aenzien worden en zy zullen loochenen of zwygen vraegl liuneens.of dc hoeren nu meer van hunne laudprodukteu en vee trekken tindere paglcn betaelen of de winkeliers nu ineer verkoopcu en mindere patenten betaelenvraegl hun eens of de contribution nu. vcrlecgd zyn vraegt eens aen 't grootste getal steden en dorpen, waer de regeéringsraeden. door klubs- nunnen vervangen zyn, of zy nu beter besluerd worden, of zy nu te vreden zyn over 't soldactjesspel der burgerwagl etc. etc. Vraegl eens aeu die liberale schryvelaers of 't ministerie «PHBBMgl—an— Rogier, nieltegenstaende het tvscegcdwongene leeningen van inde dertig miltioencn fr. gevraegd hebbe, al een duyt der schulden beeft afgelostvraegt eens aen die mannen waerom zy wederom voor dertig miltioenen schatkisbons of papieren geld hebben gemaektwaerom 'l vremd gouden geld on- verwagts is afgeschaft, waerdoór zoo menigeu burger aenzien- lyke verliezen geleéden lieéfl; vraegt eens ol' de vryheydskren- kenile en geldverslindende wetten op't onderwys'l acnsctayn van T land veranderd hebben vraegt hun eens wie er buyten de gronte liandelsbuyz.cn iels door de vermindering der brief porten gewonnen hééft; vraegt hun eens of den werkman eenen centiem meer van zyncn arbeyd geniet, sedert dat de groole mekaniekbaezen van dertig tot veertig duyzend franken uyl de staelskas ontvangen, waermede zy allen kleynen mede dinger de keêl afsnydeu; vraegt hun eens boe veel akten van lieldaedigbeyd door de schandelyke willekeurigheyd der lesta- mentverbreékers en schenders van den uylerslen wil er zyn gedwarsboomd en wie er daerdoór, buyten den armen ongeluk kiger), gelcéden heélï???? etc. eleOp deéze vraegen zuilen de liberalistengazetten zwygen of zy zullen de antwoorden in de vraegen zelve vervat, onbeschaemdelyk loochenen en daermée zyn de Belgen ontvoogd, zy genieten alle vryheyd, 'l land is gelukkig, en waerom Omdat die verslaefde bedriegers eenen zuygerlegger in de staelskas hebben langswaer de muntolie zagtjes en zonder lawyt naer hunne eygene borze '■«Jg' In ons voórlaetste V hebben wy gesproken over een alhier in le rigten gesligl voor ongeneésbaeren; wel dal wy onze lief- daedige burgers opwekten in dit goed werk deel tc neémen, racdden wy hun egler aen niet le haestig te zyn bnnne giften aen d'eerslkomende toe te vertrouwen, iels wat wy bier nog herbaelen zeggende Liefdaedige burgersweésl- op uwe hoede, voor uwe giften, ziel wel toe op welken voel dit gesligl zal inge- rigt worden, of er alle geestelijke onderrigtingen, vermaeningen en hoogst noodigehrislelyk onderwys niet zullen uylgesloölen wor den; in dit geval, raeden wg VI. sterk acn niets le geéven, want gesliglen waer den godsdiensligen invloed verbannen is, zyn voor de arme ongelukkige schadelylc in plants van voórdeelig. in hel legenslrydig geval, of liever als gy van hel tegenstrijdige overluygd zuil zyn, geeft dan, en gccfl dun vcël, nimmer zuil gy beier uwe aelmocssen besleèden. Deéze manier van zien heult 't Verbond van Aelst in 't harnas gejaegd en aen 't zelve slof gegcévenoni onsals Ellendigm, Par- lygeeslm, Domme en Onbermherlige uyl le schelden... Om zyne verwyiingen leslacven en le vcrreglveêrdigeu, vraegt dit blad of onzen Eerwarrdigen lieer Deken niet alrecdc, zonder de minste aerzeling, in die by uitstekendheid geheiligde daed, vóór eene acnzienclyke som deelgenomen heeft? Dit is eene enkele ntaer bedriegelyke vraeg, slegts geschikt om liglgeloovige le verley- deu en welke wy niel zeer haestig mei ja, zouden durven be antwoorden, wyl onzen eerw. lieer Deken te wvs en te voór- zigtig is om liefdegiften te doen Ier inrigling van weltlaedig- lieyds gestiglen of hospiciën waer alle geeslelvke verzorging, cbristelyk onderwys, of, in een woord, waer den godsdienst leenemacl buytengesloólen is; onzen eerw. beer Deken ziet ook wel wat er overal door den liberalisten iiaspel nopens de gestigten van liefde gedaen word, boe er alle geeslclyk gezag miskend, veragt óf'als'eene nuttelooze znek "buyten gedaen word onzen eerw. Herder weet le wel dat dergelyke gesliglen dóór den godsdienst, en door den godsdienst alleen konnen opgedreéven worden, staende blyveit en bloeyënEn dan zyne giften toebetrouwen aen mannen gelyk eenen Snicrdis, eenen Noólenkraeker, eenen Janus en lulli quanli, neen dit zullen wy noyt gelooven, 'l Verbond mag er van zeeveren zoo vee! 't wilt. Nu is 't in dit scliaudblad den eerwaerdigen lieer Deken alhier, den aglingswaerdeu geesteiyken aldaer, en waerom Om dat deszeifs liberale patroonen alleen de pen ningen van onzen eerw. Herder'in 't oog hebben.... Want over twee jaeren, toen er van geene penningen kwestie was, had 'i Verbond geene smaodelykc noch beestige uyldrukkingen genoeg om ze naer 't hoofd van den eerw. beer Deken le werpen, en nu zou 'l Verbond willen doen gelooven dat by zich door die gasten zou laeten begoochelen Neen, dit zullen wy nooyt aenneémen. Den Vlaming, dagblad van Gend, komt terug op de leerwerk- liuyzen en vraegt wal er van de aerdige zaeken die wy over 't leerwerkhuys van Oordegcm gezegd hebben, waer of valsch is? Onzen konfraler mag ons vraegen wal er waer maer niet wal valsch van is, want wy de gewoonte niet hebben valschc zaeken af te geéven. 'T géén wy daerointrenl hebben mede gedeeld, gééft voorzeker stof lot nadenken, maer toch tn.ig den Vlaming verzekerd zyn dat alles in zynen back stond. Hadden deéze, welke dóór de zweepslagen getroffen zyn geweest, ons kennen leugenstraffen, zy zouden niel gemist" hebben zulks le doen, maer zy wisten dat boe meer de kraey zieb wascht boe zwarter zy word, en daerom hebben zy gezwoegd!, waeruyt onzen Gendsehen konfrater moet afleydeu dal': qui laccl consenlire vidclur, die zwygt als hy beschuldigd word, erkent dat hy pligtig is Den Vlaming is ook ontevreden omdat wy over de liberale streéken van zekeren gesubsidieerden kwant van Aelst niel véél gewaegd hebben daeriu heeft onzen konfraler inderdaed gelyk, want dergelyke schandaklen koutten niel te véél gclaekt worden, maer wy zullen hem rondnyt zeggen dat wy eenigzins medelyden gehad hebben met de byna lagchentigjaerige ouders die, naer 't seliynl, dóór hunnen zóón zyn bedroógen geweest... 'T is waer dat dien heetekop niet alleenlyk met de gouverne mentspenningen speelde, maer nog bovendien hier de trelfe- lykste liandelshtiyzen vóór zoo vreesselyke sommen beéfl gefopt dal zy er zelve zouden van geschokt zyn, hadden zy, dóór persoonelyke forluyn, niel ailervast in de sclioenen gezeten en niet aen eenen zwaercn stool konnen wederstaen.... Dit alles zouden wy hebben konnen afgeéven orn 't gouvernement en parlikulicre geldschieters legen dergelyke bedriegers.te wape nen hebben wy dit niet gedaen uyt reden hierboven acnge- baeld, en die rede daerloe niet sterk genoeg zynde, bekenuen wy volgeêrn ons ongelyk..., 'T Verbond van Aelst, na zondag lest in een rcuzenarlikel gezeeverd le hebben over zyn libéralismus, zyne groote ver- kleéfdheyd acn godsdienst en zeden, zynen diepen eerbied jegens de geestelykheyd, zyne opregt evangelische deugden etc., vraegl langs welken kant zich de onderhouding der evangelische zedeleei' bevind, of wel langs den kant van 'l klickliberalismus, of wel langs den kant zyner tegenstreévers'T Verbond antwoord op die vraeg zelf en zegtOns geweéten zegt ons vooraf weik de antwoord der onparlydige leézers zal zyn Zou't I erbond die dubbelzinnige antwoord geéven omdat liet m zyn zelfde N' gedwongen is te bestatigen dal, sedert 't libé ralismus te Aelst is beginnen le heerschen, naemelyk sinds dry jaeren, de aengift der onwettige kinderen met een groot derde vermeerderd is Zonder deéze mede te rekenen die vóór een drukkelyk zien naer andere plaetsen gezonden zyn..... Terwyl onzen konfraler geduerig spréékt over evangelische leer, zouden wy eens willen weéten of by wilt gewaegen over die leer welke eenenaerdigen evangelischen leeraer, over eeni- gen tvd, beeft gepredikt, en waeraen d'oude mannen sinds lang niet meer gewend waren, maer zieb evenwel herrinnerden die in hunne jongheyd aen de vaert, op de verkensmerkt of aen de poorten der kazernen nog gehoord te hetaben V In zyn laelsle Nr /weet 't Verbond wateren bloed, bet doel meer geweld en inaekt meer lawyt als den lieerenden berg, liet vringl en krenkclt zich als moest het dóór eenen pypsteél kruypen, dit alles om de schandaclen van Di\mmie le bewimpelen en M. De Breyne le doen passeéren als een eerste versland, eenen grooten redenaer, eenen invloedheb benden man daerby nog gebruykt 't bladeken al dit geweld om de schulden le loochenen die Rogier en kompanie gemaekt hebbenArmen konfraler waer zyn uwe zinnen Zie bier eenen trek van 't versland van M. De Breyne Onzen man die zich reeds vermaerd gemaekt had dóór zyne redevoering over de kievilten, lydens de beraedslaeging der wet op de' jagt, scbynt bestemd le zyn, om nu en dan de conferenliezael le verlustigen...... Over eenigen tyd sprcékende van zyne familie, zegde hy Wy waren mei dry, twee meyskens en eenen jongen, en ik was den jongenEenen algemeenen schaterlach ontstond over dien fyncn trek, en eenen afgeveèrdigden, ofschoon war men libcrael vertrok, zeggende: Een verstandig man en hy is een, maer eenen zol en hy zyn IweeVan de gemackte schul den, konfraler, zult gy noch iemand uwe patroonen wit wasschen. geheel 'l land weél dal onze schuld dóór 'l tegen woordig ministerie met 42 millioenen fr. vermeerderd is ONTSLAG VAN 'T FRANSCHE MINISTERIE. Geheel het fransch ministerie lieéft zyn ontslag in banden van den voorzitter der Republiek n'eérgeleyd. Tol nu toe is dit niet aenveèrd. Eene gekwetste eygenliefde heeft aenleyding lot dit ontslag gegeéven. Deszeifs waere oorzaek ligt inde agtereenvolgende nederlagen die hel ministerie omlergaen hééft. Dit ontslag is geen groot verlies want liet klaerblykend is dal dit ministerie niet bekwaem was iets groots te wege te brengen, terwyl de vyanden der orde, op verscheydene punten, meer en meer veld wonnen. Zyne opvolgers zyn nog niet bekend. De ininistcrieéle krisis die geheel deéze wéék geduerd hééft, slaet thans te eyndigen. Er zal eene merkclvke verandering in 't personneél van 't ministerie worden gedaen, en dan zal den eersten akt van die hervormde samenstelling zyn, de afzetting van generael Changarnier. Deéze gebeurtenis is misschien gewigtiger dan men denkt. Den generael Changarnier is grooten voórstaender der orde en hééft véél invloed op 't leger, maer hy lieéft 't ongeluk gehad de jaloezy van den president te verwek ken die vóórziet dat Changarnier voél kans tot het presidentschap zou hebben. Wy wagten naer verdere inlichtingen. Men zegt dat indien generael Chargarnier afgezet word generael Lamoricière twee voorstellen zal doen, strekkende om de proeessen-verbael van de permanente commissie te doen kennen en om 40000 man ter bescher ming van de nationale vergadering te vraegen. De heeren Thiers, Dtipin en Bcrryer vernomen hebbende, dat den president het kommandantschap aen generael Changarnier wilt ontneémen, hebben zich hier tegen verzet, en weygeren alle toestemming en vergun ning aen ljet Elysée. Men denkt dat de vraeg var. dotatie zal verworpen worden. Men léést in het dagblad le Siècle Er is een belangryk vraegstuk opgelostbot middel om spoedig en met weynige koslcn iiet letterzetten te doen, is gevonden. Eenen fransehen ingenieur hééft dóór de commissie der Seine eene ntacbien doen aenveêrden, welke naer de tentoonslelling van Londen zal worden gezonden. De nieuwe machien hééft geen klavier van noode en zet niet altyd dciizeflden regel voort, maer vereenig eenen distributer der en eenen baek, die, de bakjes medebe- greépen, elk vier en zeventig cenlinteters breedte hebben, op eenen nieter hoogte en twintig centimeters diepte in deéze beperkte ruymte bevinden zich de vier en zestig duyzend letters, noodzaekclyk vóór eenen dag werkens. Dezelfde bakjes dienen beurtelings vóór dislribueérder en vóór liaek. Volgens eene behendige schikking kan eenen man iu vier karakters te gelyk, ituliek of romeyn, zetten zonder zyne kas af te leggen of zich te verplaetsen. De machien, zet, sluyt op, interligneért met eene rapheyd van tien duyzend per tier; zy vereyscht hy den letterzetter geenen nieuwen leertyd en het is minder eene machien dan eene kas. Den uytvinder, die vyftien jaeren met zyne ontdekking is bezig geweest, lieéft zich zoovéél mogelyk toegelegd

De Denderbode | 1851 | | pagina 2