om het tegenwoordig gebruyk niet te buyten te gaen, en de karakters en het tuyg,die zich thans iu de drukkeryën bevinden, te heten dienen. Verder levert hy zyne ma- chienen aen zeer geringe pryzen. De nieliwe uylvinding zal ook aen den eiectrieken brief-telegraph konnen toe gepast worden. Men schryft uyt Ninove aen een Gendsch blad liet vol gende: Zaterdag nagl zyn hier een tiental gendarmen de brigade deézer stad komen versterken, ten eynde de nog te docne aenhoudingen te bewerkstellingen der persoonen, be schuldigd in de onlusten, die hier in de maend july van het verleden jaer plaets grecpen, deel genomen ie hebben. Van vóór <5 ucren 's morgens hebben zy het buys doórzogt van den heer Jozef Vandroogenbroek, garenfabriekant en schepenen deézer stad, tegen wie er sedert dry maenden eene aenhou- ■dingsbevel was uytgeveêrdigd geweest. Dien heer is eenen der aglbaersle persoonen deézer stad en slaet by de burgerv in groot aenzien. Zyne aenhouding zou vóór gevolg hebben, "dat rond de 200 werklieden onmiddeilyk zonder werk en byge- volg zonder brood zich zouden beyinden. Hierna hebben zy de wooningen van dry of vier andere persoonen doórzogt, doch hunne nasporingen zyn zonder gevolg gcbleéven. Den heer Karei Vandenbussehe, vrederegler alhier, hielp de gendarmen, gelyk voorheen, in het doen hunner opzoekingen en naspeuringen De traegheyd, waermede het onderzoek deézér zaek gedaen is geweési, maekt hier diepen indruk. En inderdaed het is beklagenswëcrdig dat, voer eene dergelyke zaek een tiental persoonen, waeronder er zich vaders des huysgezins bevinden, die eene talryke familie te onderhouden hebben, een preventief gevang van meer dan zeven maenden moeten ondergaen, vóóraleer zy vóór hunne regters kunnen verschynen. Dit is een blyk te meer dat het hoogst tyd is dal onze wefgcé- vers zich niet het veranderen dier barbaersche wet ophet preventief gevang zoo tegenslrydig aen onze constitutie zouden bezig houden. Den minister van finanliën brengt ter kennis van de be langhebbenden dat de pensioenen van allen aerd vóór het 4C kwartael 1850, en welke in hel grootboek gesohreéven staen, belaelbaer zyn vcrklaerd te rekenen met 10 january, ten bu- réelevan de direkteurs der schatkist in de onderscheydene provinliën. Wy spraken onlangs van de onderhandelingen die lus- schen de'bisschoppen en het ministerie bestonden, wegens het middelbaer onderwys. Volgens een ministerieel dagblad, hééft T ministerie aen de prelaeten voorstellen gedaen, welke deézen naem onweêrdig zyn dit blad gééft ze uvt vóór ellendige hairklieveryën, kinder- agligc cyschenvoórwaerden door eenen onuerdracgzacmcn party- geest ingeboezemd. Indien de minislerieéle aldus deéze voorstellen behandelen, wal moeten wy er van zeggen (VI.) Sedert eenige dagen schynl zich de weerde van hel goud te verhoogen de liengulden-stukken welke onlangs nog tegen i'r. 20-53 wierden uytgewisseld, staen heden by de beurs van Gend legen 20-58 gekotccrd, en by die van Brussel legen 20-00. Egter lieéft de gemeente-kas, van Brussel een verlies van 2,102 fr. gedaen op eene weèrde van 72,000 fr. die zy gehoor verleencnde aen de door het Gouvernement nyigedrukte vrees uytgewisseld hééft. Het zal voorzeker den gemeente-schat van Brussel alleen niet zyn, die by den slegtcn maetregel van het Gouvernement te lyden hééft. Moesten al de verliezen, die bezondere persoonen hierdoor ondergaen hebben, aengestipt worden, welligl zouden ze lol een millioen beloopen. By den vreeslyken hongersnood van 1847, was eenen tieujaerigen jongen, zóón van den genaemden Isidoór Van de Gehuchle, werkman te Eecloo, uyt de vaderlyke wooning ver- dweénen, zonder dat men van hem geduerende vier jaeren iels vernam, en dat alle poogingen tol zyner ontdekking vrugteloos waren. Thans is den verloóren zóón in hel ouderlyk buys weergekeerd, tol onbeschryflyke vreugde van vaderen moeder. Ziet hier wal hy vertelt«c Wanneer ik vóórzag dat aldra den honger mydooden zou, verliet ik deéze streéken en begaf my naer de Polders. Zoo ging ik van hoeve tol hoeve om eene beé'l brood, lot dat ik evndelyk diep in Holland gerevsö zynde, niet meer wist waer ik my bevond. Geene genoegzame inlichtingen kunnende geéven om naer onzent wéér te keeren, wierd ik by liefdacdige persoonen aenveérd, alwaer ik steéds ben verbleé- ven, lot dal ik inlichtingen wegens myne geboórleplaets aen eenen Roomschen-kalholyken priester van Texel gegeéven heb bende, by my den weg naer myne wooning aenzegde, en my de middelen tot wederkomst verschafte. Men schryft uyt GendVerleden zondag, zegt men, is er alhier eene misdaed gepleegd, welke schier ongeloofelyk scliynt. Een arm meysje, dogter van Francies Priem, woonende te St-Denys, die zeer lang aen een stukje kant gewerkt had, was naer Gend geko men, om haer werk te vèrkoopen. Met een deel van het ontvangen geld kogt het meysje een paer kousen en wat beeiten, om soep te maeken vóór haeren zieken broeder. Dit alles deed zy met haer overgebleéven geld in haeren voorschoot, en begaf zich, tusschen tien en elf ueren 's morgens naer huys. Buyten de stad, op den publieken weg, ontmoette zy twee persoonen, eenen soldaet en eenen burgerden soldaet schéén eenen sergeant te zyn, droeg roodc epauletten en had eene politiemuts op. Deéze twee kerels naderden het meysje en vroegen haer of zy geenen frank wisselen kon. Het meysje* eenigzins bevreesd, antwoord de dat zy geen geld had. Wel hoe, hernamen de twee kerels, gy zond geen geld hebben en gy zyt te Gend om voórraed geweest Daerop trokken zy den voorschoot van het meysje open, bedreygden haer de keel toé te nypen, by aldien.zy schreeuwde, en ontnamen haer het geld en alles wat zy had, daerenboven haere kleederen scheurende. Het meysje denkt zy de aenranders herkennen zou. Wy verneémen dat den minister van juslicie eene com missie, hééft benoemd, om de zaek te onderzoeken van den regler Steur, met wie, gelyk men weél, zyne collegas niet hebben willen zetelen. Een brusselsch blad meld dat den regler Steur, te Gend zich acngeboóden hebbende, om zyn ambt te vervullen, zyne medeleden gewcygerd hebben rnel hem te zetelen. Van deéze Nveygering is er onmiddelyk een proces-verba el opgemaekl, 't welk dóór den procureur des konings aen den procureur-generael is gezonden. Men zegt dal den minister van justicicie de beslissing der leden van de Gendsche regl- bank, van niet te willen zetelen met eenen ambtgenoot, die noch algcsleld, noch opgeschorst is, wegens overdrvving van magl vóór het cassatie-hof gebragt hééft. De correclionneéle regtbank van Leuven hééft eenen adjunct-commissaris en vier pompiers verweézen, den eersten tot eene maend gevangenis en 10 fr. boete en de vier laelsle tot 10 fr. boete, en gezamenllyk tot 30 fr. schadeloosstelling jegens de burgerlyke party, vóór het mishandelen van eenen foire- koopman. Het hof van cassatie hééft deézer dagen beslist dat een lid der burgerwagt, die twee gemeenten bewoont, verpligt is den dienst te komen doen in degeénc, die de lalrykste bevolking heeft, zelfs wanneer hy zich in «le andere gemeente bevind. In het officiéél gedeelte van den .Honücur was zaterdag hel volgende artikel te leézen Den minister van buyienlandscl- iaelen van Z. M. den koning van Pruyssen hééft tien b ngeWoonen afgezant en gevolmagtigden minister van ;i koning der Belgen verwittigd, by eene officieélc w 'ccember 1850, dat al de siaeien van het Zollvcr emd hebben lol het verlengen, geduerende een ja>*r. koophandel- en zee- vaert-lraktaet van 1 september 4, uss< hèn Belgiën en hel duylsch genootschap gesloólen ilet zélfde is ook geschied be- trekkelyk de overeenkomst op de beteugeling van den sluyp- handel, gesloólen den 20 juny 1846, De nationale bank hééft s lag fiacre werkingen be gonnen.—Er zyn reeds briefje- v r H)<;0 en van 300 fr uvlge- geeven; daer zullen er ook van 100, van 50 en van 20 fr.'zyn. Eenen vetweyder van Cocriamonl (Luyk) had over eenige dagen eene brievenlesch gevonden, behelzende twee bank biljetten van 1000 fr. Vernomen hebbende, dal deéze brieven lesch verloóren was gërackl by de diligencie Delire, hééft hy zich gchaest alles by den direkleur terug te brengen. Deézen bietsten, hééft den eerlyken vinder met veel moeyle gedwongen 100 Ir. belooning te aenveêrden. r T7, Me.n. herrinnert zich dat 5 Brugsche jongelingen naer Kaliforniën vertrokken, de heeren Chantrel, zóón; Van Damme en Van Severen, aldaer reeds acngekomen zyn; eenen brief van hun meld dat zy nu reeds aen t werk zyn om eene brouwery op te region, en dal zy hoópen van in korten tyd fortuyn le maeken. De afïaircns gaen zeer wel, den drank is er duer, maer bet vleesch goedkoop. Den 0 january is op het cenlrael bureau der policie le Brussel, eene zilveren doos gebragt, die op het bal van den groolen schouwburg gevonden wierd. Den eygcnaer kan dezelve op hel stad buys terug bekomen. Een diër gevallen, welke zelden voorkomen, en daerom juyst nimmer uyt het geheugen gaen yau degeéne, die er geluy- gen van waren, hééft le Gendbrugge plaets gehad. Den 6 deézer, zynde Dry-Koningendag, heeft (.olela De Cock, huys- vrouw van Jan-Baplisla De Wilde, gezegd boerken De Wilde, landbouwer, dry frissche zoónen ter wereld gebragt. De drylingbroeders hebben de naemen ontvangen van de dry koningen, Balthazar, Melchior en Gaspar. Het is waerlyk een schoon Nieuwjaer dat boerken De Wilde ten deele is gevallen. pc regtbank vai^Bcrgen hééft deézer dagen beslist dal den dienstbode, die gesloótene faclueren vervoert, eene over- trcédiug legen de post wel hegaet. Deézen dienstbode mag op den weg dóór de agenten van hel postbesluer onderzogt wor den, en liet regt van den meester om brieven le doen Imelen of bestellen is beperkt tot de omschryving van hel postbureel zyner woonplaeis. Deézer dagen, op liet oogenblik dat een konvooy in de zuyder-standplaets le Brussel aen kwam, wilde den koetsier eener vigilante zich zelve om hel leven brengen, met zich op de rails, vóór het konvooy le laelen vallen. Gelukkig hadden eenige persoonen de beweéging gezien, en zyn er nog by tyds iu gelukt den ongelukkigen van eene zekere dood le redden. Men zegt dal den man zinneloos was; hv is naer hel St.-Jaus gasthuys overgebrogt. Den markies d'Assche, onlangs tot zes dagen gevangenis veroordeeld vóór gewelddaedigheden, iiylgeoeli'end op eenen brigadier van hel guides-regiment by de peérdenloop-wcdslry- den van de maend mey des verleden jaers, lieéft thans zyne straf ondergaen. Na dén zesden dag van zyn gevangenschap, hééft men hem nog eenen dag gehouden voor eene veroórdee- legen hem uylgesproken, dóór den luglraed der burgerwagt. Den winter van dit jaer, is lol lieden toe den zaglslen, die wy nog gehad hebben. Sedert 1709 zyn er geene vyf, die zoo zagt zyn gewéést. Op die vyf, is er eeneii geweest, dien van 1735, welken een naiuerversdiynsel aenboód, dal zich niet meer hernieuwd hcéfl; hel was in dit jaer dat den 25 january de fruytboomen in vollen bloey kwamen, en 20 dagen daerna bedekten die boomen zich met bladeren. i Een tweegevegt met den sabel, lieéft deéze week, iu den namiddag, tusschen twee onder-officieren, agtêr St-Amand- berg le Gend, plaets gehad. Den duël was eerst in het Span- jaerds-kasleel begonnen maer vreezende ontdekt te worden, hebben de duellisten zich naer Sl-Amandsberg begeéven. Den kurassier lieéft aen den onder-ollicier van hel voetvolk eene wonde in de zyde loegebragt. Hel ministerie lieéft aen den gemeentcracd van Doornyk een inriglingsonlwerp vóór het atheneum aengeboóden, dat alleen, vóór traktementen van de professors, eene uytgaef van 56 duyzend franks medebragt, die vóór 27 a 28 duyzend franks dóór de stad moeten worden gedraegeu. De kommissie van den gemeenteraed lieéft een ander ont werp opgemaekt, by hetwelk de lasten slegts tot 45 duyzend fr. j zouden beloopen, van welke de stad enkel 15 duyzend fr. zou op te brengen hebben. schryft uyt Dooroyk, den 5 january Een gerugt dal zich thans om 4 ueren namiddag lieéft versprevd, lieéft eene groote ontsteltenis medegebragtmen zegt dat M"'c de Bocariné alle wenschelyke bekentenissen hééft gedaen, dermaele dal liet geregl als teenemael uyt den doolhof is getrokken, in welken hel steeds, sedert de gebeurtenis, hééft gedwaeld. Geduerende het verloopen jaer zyn der in Belgiën bonder dertig geeslelykcn gestorven. Eene buylengewoone menigte bevond zich deéze week in bet lokael van de correclionneéle regtbank van Bergen, om de bepleyting by te woonen van hel geding der vrouw, wiër naein nog een geheym vóór de juslicie is, maer zich Tlierese Dubois noemen doel. De betigde is le Bergen gekend onder den naem van de Wouw van de mande, die haer gegeéven wierd, len gevolde eener pooging lot diefle, welke zy in een berghuys gedaen heeft, waer zy zich in eene mande iiad doen binnen draegen, waervan den inhoud maer dacgs nadien zou gaschat werdén. De dogier van den huyze wierd gewaer dal iemand in de mande zal en de vrouw wierd er oytgehaeld. De besciiuldigde is tot vvf jaeren gevang veroordeeld. Men leésl in den Cournier de l'Escaul van Doornyk Een nieuw schelmstuk is deézer dagen in ons arrondissement ge pleegd Een meysje, dal, naer het schvut, geheel vrenid is aen de provincie, lieéft zondag morgend, in de gemeente Tem- pleuve, de volle laeding van eene pistool iu liacro horst ont vangen. Den procureur des konings en den regler ter instructie Belin, hebben zich ter plaets hegeéven. Het slagtoffer is geheel doorboord door den kogel. In eenen zeer hedenkensweérdigen toestand verkeerende, liecft zy de hulp des godsdienst gevraegd en daerna, kalm en gelaeten haere verklaeringeu aen de ma- gisiraelcn gedaen. Den daeder is acngeliouden; hel is den minn.ier van 't meysje, welke hem verhielen had. Vrvdag, 27 december, is te Poelcappelle overleéden 1 heresie De Wilde, weduwe vanjacobus De Leu, in den ouder dom van 105 jaeren 7 maenden en 7 dagen. Zy was geboren te Woumen den 19 mev 1047 en trouwde over 78 jaeren met Jaco bus De Leu te Langemarck-Poelcappelle, die alsdan maer een gehugl met een kapelleken was. Haere kinderen en kindskin deren gaen niet boven de derde generatie en zyn weynig in getal. Daer zy al haere geestvermogens lol wevnige dagen vóór haere dood behouden had, was hel geestig om' haer van hcuren jongen tyd te hooren vertellen. Toen men haer vroeg of er nog kennissen van haere jongslc jaeren in loeven waren,anlwoórdde zy dal ze er geene meer kende behaivens den ouden eyk, die vóór wcynigen tyd agler liaer liuyzelje stond, dien 'zy dan plooyde als een riet en welken nu eene molenas geworden was. Zy was wonderlyk aen haere hut vuslgehegt, alwaer zy altyd gewoond had, en die zy, in weerwil haerer groole armoede, tegen 't oudvrouwenhuys niet wilde verwisselen. Haere bcgracD nis bekommerde haer ten uiterste, welke de geestelvkheyd, om haeren eerbiedvollen ouderdon) le vereerén, met hel groole uylvaerd lieéft willen celebreércu. Degeheele gemeente was er tegenwoordig om een gebed vóór haere ziel le storten. Den 4 deézer maend hcéfl men te Zuen, gemeente Sl - Pieters-Lceuw, op een bundel strnoy het Ivk gevonden van de» 19-jaerigcn Hendrik Tordeurs. Dien jongeling had by den genaemden Van Culsein eenige borrels genever gedronken vvaerna hy aen deézen zegde eenige oogenblikkeq onder zyn wagenhuis te willen rusten. Het was ongeveer twaelf neren toen hy zicli derwaerts begaf. Ten vvf ueren wilde Van Cutsem hem wakker maeken, docli hy vond slegts een ivk. De selnier en de er in verbijtende vrugten van den landman Jan Maes, le Melselc (Waes), zyn op 2 deézer dóór de vlammen verslonden. Met schat 't verlies op ongeveer 4400 fr. De scimer was tegen brandgevacr verzekerd. Des anderendags omtrent den avond, heeft eenen brand le Wevelgem, nahy Kortrvk, twee liuvzeii en eene groote hoereél- lieyd vlas lot assehc verkeerd. Alles was vóór 3000 fr. verze kerd, doch de schaciïe beloopl lotoinlreéks 5000 fr. Een schip van Quaregnon komende oil met kolen ge- laeden, die vóór Hachelen bestemd waren, is den 3 deézer' le Audenaerde gezonken. De schade beloopt tot 2000 fr. Het schip was verzekerd. De vrey confereneién hebben een actual duytsche jour nalisten naer Dresden gelokt. Ook de voórnaemste engelsclte (Times, Morning Chronicle en Daily News) en fransclie dagbla den (Conslilutionnel en J. d. Dcbats) hebben agenten naer Dresden gezonden. Wat zy egter zullen melden is niet duyde- lyk, daer liet geslreugste gelieym hewaerd word-omlrenl liet géén in de confereneién verhandeld word. Van daer dien stroom van gcrugten en gissingen. De onzekprheyd is zoo groot, dat men op dit oogenblik zelfs in de best onderrigte kringen nog niet wéét wat te Dresden kan besproken worden. Men meld uyt Boomen, 31 decemberDe naervolgende tyding bevestigt genoeg dat de goede betrekkingen tusschen het pauslyk (Gouvernement en liet franseli leger vooridueren. Tydens de groole revue welke Ier gelegenhevd der verjaering van 10 december op Sli-Pielers-plaetsWierd bevolen, had den opper-generael zyne benden in deézer voege verzameld, dal den Paus van uyt de vensier zyns paleyzcs, in dien hy hei goed dogt, het gaen en keeren der "soldaden goed kon bespeu ren. By de eerste trommelslagen plaetste zich Z. II. inderdaed vóór de vensier en, de nieuwe schikkingen van de regimenten bemerkende, keerde hy zich tol eenen zyner kamerheeren en zegdehemal lachgendeMen zoj zeggen dat zy my op mynen feest-dag komen geluk wenschen, ik zou hun wel dit bezoek moeten vergelden. Den Paus verliet maer alleen zyne zit- plaels, wanneer het laelsle regiment zich van de plaets vertrok. Op 27 december, weézendeden patroondag van den Paus, hééft zich den kardinael Anlonnellli, staets-sekretaris, by den gene- rael Geineau begeéven en lieéft hem het groot lint van St.-Pius orden behandlgd. Op kersavond zyn er naer den generacl Gemeau, de brigade-generaels, de kolonels en andere hoogr ambtenaeren, van de beste wynen uyt het koningryk Napels gezonden geweést.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3