ZONDAG 19 JANUARY 1851. VYFDEN JAERGANG. Nr 226. AELST, den 18 January. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. Den prys der inschrvving, bv trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 'l algemeen belang le doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in oiïze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verder gewaegen van alle brochuercn, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen gebevin ge bonden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen" worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry loc te zenden. I)e redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk acngaet. CUIQUE SUÜH. DE BELOFTEN VAN HET NIEUW POLITIEK. Hel nieuw politiek, zoo hebben onze ministers zich zelve gedoopt toen zy aen het bewind zyn gekomen, 't nieuw politiek heeft beloften op beloften gedaen van gespaerzaemheyd, belof ten van vermindering van lasten, beloften van het land geluk kig le maeken, niet waer liberaele, dit hebben uwe patroonen beloofd Maer wat is er van die beloften geworden Zy zyn io rook veranderd in plaets van gespaerzaemheyd, '1 nieuw politiek heeft 'Hand in schulden gebragt, en in plaets van vermindering van lasten, hééft het 't land met nieuwe lasten bezwaerd preuven der waerheyd hebben wy lieI nieuw politick, van zoo haesl het den dag had gezien, hééft 't zegelregt op de dagbladen afgeschaft't was een goed inkomen vóór de schatkist't was een inkomen daer niemand over klaegde, want die gazetten leézen, leézen dezelve vrywil- ligenkonnen den timber betaelen; hier uyt eenen deficit voor de schatkist, en by gevolg nieuwe lasten. liet nieuw politiek heeft 't brievenport de helft verminderd om te behaegen aen de groote handelaers en l'abricauten, die incest brieven schryven en ontvangen; hier uyt vermindering van ontvangst, maer van den anderen kant nieuwe lasten. liel nieuw polilick heeft eenen hoop van nieuwe bediende acngestcld, eenen hoop bediende die hel woord moeten spreé- ken van de geéne welkers brood zy eélen, maer mannen die uyt de schatkist eélen dus nieuwe lasten. Het nieuw politiek beeft eenen nieuwen tarief gemackl voor den transport op" ffe yzere wegen: eenen tarief die in geene evenredigheyd slaet met den transport die te water of op den steenweg kan geschieden hier uyt dobbel verlies vóór de schatkist 1 verlies aen bruggen en ban ieren; en verlies op de spoórbaen die haere onkosten op veel 11a niet kan dekken 1 dus nieuwe lasten Het nieuw^ politiek heeft boerenschoólen ingerigt, om de boeren te leeren boeren dóór spanbroeken van de stad 1 maer die spanbroeken hebben eene ruyme maeg, eélen en drinken ten koste van den stael 1 dus nieuwe lasten. liet nieuw politiek hééft tegen den geest der grondwet een middelbaer ondcrwys willen hebben, 't hééft hooge schooien ingerigt, die schroomclyk véél geld kosten, hel hééft meesters op meesters benoemd die op de schatkist leéven, dus nieuwe lasten. liet nieuw politiek heeft een aentai generaelskolonels majors, kapïteynsetc. die nog geene gryze knevels hadden, die nog te peurde konden ryden zonder daer opgebonden te worden gclyk eenen Radeisky, op pensioen gesteld; het hééft andere in hunne plaels benoemd die niet min uyt de schatkist trekken dus nieuwe lasten. Het nieuw politiek hééft twee zwaere leeningen gedaen die te saemen lol 57 milliocn beloopen, het moei die miliioenen vederkeeren, en daer van lot de volkomeue wedergaef den crlykscben intrest weèren Die miliioenen zyn dóór d'handen van 't nieuw politiek gezepen, zonder dal iemand kan zeggen waer dit geld is gebleéven, ten zy dat er exposition zyn gedaen van raepen en wortels, dat er kruyskens en medalién zyn uytgedeeld dal er luyslerlyke feesten zyn gegeévendat er reuzenprocessicnkavalkaden en Linthoutbataillen zyn gehouden; dat er gouverneursholelleu zyn bemeubeld waervan elke venster voor gordynen en andere prullen tot 600 franken kostdat er spiegels van duyzend franks in geplaetsl zyn; dat er groote mekaniekbaezen of andere zöo gezegde indus- tcrieéle die op 't springen stonden, op bun ellen zyn gesteld lcrwyi andere toch gesprongen zyn etc. docli die miliioenen siacn le boek, die nieuwe lasten cn swaere lasten vóór 't land zyn 11 Dat men nu al die nieuwe lasten te saemen nèéme, en men zal niet verwonderd zyn dat T nieuw politiek niet meer weéte van wat hout pylen te maeken en zoo verre is gezet dal bel de erfenissen in regie lyn wilt belasten maer waer zyn, waer blyven nu de beloilen van 't nieuw politiek? waer is de gespaerzaemheyd? dé vermindering van den budjet'/ Dat de liberaele deéze vraeg oplossen wat ons betreft, wy zeggen dat '1 nieuw politiek'een politiek is van verkwisting «0 dat hel van gocn spaeren wéétgeen 6paeren kent HET BEDROG IS 'T BESTÜEREND i .tL> DER LIBERALISTEN Het is vóór ons geen nieuws wanne t n a ons zegt dat by de liberalislen en fraucmacons alle midóejen ge! zyn om lot bun doel te geraeken. Zy intrigueét n, zy kosnptoleèren en doen alles volgens de omstandigheden. 'T is 't gekend order van 't kwaed, en daerom zien wy daer niets buyteugewoon in, wy zien er altyd de zelfde kunstgreépen inMen moet er zich niet over verwonderen dat gasten, by wie Cod een ydel wóórd is, geduerig naer nieuwe omkeeringen traglen, want zy belmoren tot de soort van deéze die onder de puynen schatten zoeken en weéteti le vindenDen weg word geo pend en men begeert denzelven te bewandelen, eenige üoór baelzugtige herinneringen aengedreévcn, maer alle aengelokt dóór de lioóp van buyl te maeken. En waervan is er inderdaed kwestie Van alles wat de weuschen der driften kan aenprik- kelen; er is kwestie van te weéten wie ei' zal heersehen, wie 'l gezag zal in handen hebben, wie de weérdigheden en vette posten zal bekleeden, wie er den grond zelfs zal bezitten Zie daer wat den liberalislenhaspel najaegl Nog eens wy zien daerin niets dat wonder isde daed zelve gelyk zy gekend is, is vergenoegend om dit uyt te leggen Maer 't géén ons ongehoord in de gessliiedeuis der meest verleegde volkeren voorkomt, 't geéu eenen graed van ver- standelyke bedorvendheyd zonder voorbeeld aenduyd, is de samenspanning eener gebeele party en ba >m sfuiUgheyd in de logen- en lastertael. iNoyl zag men 'l bedrog met meer opge zetten wil cn doórsleépen geest, maer met minder geweéteus- knaeging bewerken, nuyt zag men 't bedrog en de geveynsbeyd met meer plegligheyd ten toon spreyden. Is er een feyt dat ïie liberalislenparty, in de dagbladen, in de schimpschriften, in de kamers zelve niet vervalschl of oulaerd, volgens dal haere belangen het vereysschen Wal vind die party dagelyks uyt Lasteringen, onnauwkeurige vertellingen vervalscbing van leyten etc. niets is te schaudclykGééft men liaer eene leu- genstrailing, zy beledigt en berliaell haere valschheyd rand zy aen, zy beweert dat zy aengerand is; op lieeter daed van bedreygingen, willekeurige en onwettige akten betraept, roept zy daedetyk dat zy vervolgd en gekwolien word, dat er geene vryheyd nocli veyligheyd vóór de verdedigers van 't volk meer bestaen.... In 93 ten minsten beklaegdeu de beulen zich niet dat zy slagtoll'ers waren, 'l schelmstuk sprak zyne tael maer 'l sprak zyne tael zonder geveynsdheyd. Men verstond zich in de Conventie, daer bestond geene schynheyligheyd In de hei zelfs weel men wal waer en valscli is, de waerheyd word er niet geloochend, men trotseert ze.... Maer dit is niet genoeg vóór die bedorven en bedervende weézens deézer eeuw. Zy hebben in debet eene andere bel gedolven die dieper en duys- terder is, waer geene hoegenaemde waerheyd kan indringen.... De reden in plaets van le verlichten, verduyslert; zy doorloopt de aerde zeggende aen '1 kwaed gv zyt goed, en aen 'tgoed gy zyt kwaedDe volkeren aentiooreu, wankelen, de open- baere rede verlamd, bukt onder 'tgew igt der valschheyd en bedrog en aldus vestigt 't kwaed zyn ryk, w el is waer op bronze gronden, maer 'teyndigt ten laelslen met door zynen val de volkeren te verpletten en onder zyne puynen le bedelven, waeruyt zy dan met schier onzeggelyke moeyelykheden, na lange jaeren zugtens en wcenens wederom poogen op te slaeu. Belgiën, let er wel op, 1795 hééft u een bloedig voorbeeld gegeéven, 't zyn lieden de zelfde elementen die op handen zyn, overtuygt u wel van deéze waerheyd naemelyk dat de zelfde oorzaekeu gewoonelyk de zeilde uytwerksels hebben. DEN BUDGET VAN OORLOG. Voorleden dynsdag beeft de kamer haere werkingen hervat aenvangende met den budget van oorlog, die alle jaeren een worstelperk opent waer in een deel der kamer welmeenend voor gespaerzaemheden genegen, ten slryde trekt om dien budget te besnoeyën, terwyleen ander deel, sleéds benauwd dat ongepaste besnoeyingen \eene des organisatie van 't leger zouden te weeg brengen, dien budget verdedigd en bereydwillig eene massa miliioenen aen den oorlogsminister loestaet. Nu schynt er eene derde party in de volkskamer opge- treéden le zyn, welke party den oórlogsbudgel met geweld wilt verminderen, om aldus, naer men beweert, ons leger te verzwakken, le ontmoedigen en zelfs in volkomene wanorde le brengenmikkende op eene slraffelooze uytvoering van plannen waerover wy onze landgenoóteu maer al te dikwils gewaerschouwd hebben. Indien deéze beweèring gegrond is, dan roepen wy luydop dat dergclyke inzigteu noyt genoeg geschand vlekt konnen worden en dal de kamer op de hoede zvn moet om t land van de strikken der volksverdervers te bevryden. Sedert ons politiek bestaen, liebben wy ons alle jaeren tegen dien vreesselyk gezwollen budget verzet, wy hebben aenhoudemi geviaegd dat er gespaerzaemheden bewerkt wierden, omdat den ast der burgers veel te zwaer gewórden was, omdat de schatkist til eenen geduerig meer en meer bedenkelyken toestand verviel, met een wóórd, omdat eenen oórlogsbudgel van 27, 28, 29, 30 en meer miliioenen als den kanker onzer beurzen moest aenzien wordenMaer nu dat de wanden onzer nationaliteyt, de vyanden onzer grondwettige vryheden de vyanden van Kerk en stael dien budget willen besnoeyën met inzigt van de militaire magt le verzwakken of zelfs te ve;nteugeu om gemakkclyker de belgischc natie aen hunne drillen op te offeren, nu dat dergclyke booze aensiagen gesmeed worden, zal men ons vraegen, wat wilt gy En nóg zullen wy antwoorden: Gespaerzaemheyd op den oórlogsbudget, maer eene wyze eene voórziglige, eene redeiyke gespaerzaemheyd eene gespaerzaemheyd die 's lands veyligheyd in geen gevaei' kan stellen, eene gespaerzaemheyd die ons noglans een leger laete dal m orde, in sterkte, in ontzag niet al'leen vóór het tegenwoordig niet zou moeten wyken, maer er zelfs den voorrang zou op hebben. En hoe zouden wy deéze gespacr- XMBhcytl willen bekomen Dóór eene algeheel;- hei-organisatie of hervorming van 't leger, of eerder dóór grondige wyziginaen in de kaders van 't leger; 'fis dien pracl 'van" gouden kwispels en schitterende panachen, die opeenstapeling van ruineérende jaerwedden, dit aenzienlvk getal ryk hemelde sinecuren, die geldverslindende en volstrekt nuttelooze indem- mleyten aen opperolficieren etc. etc. die een le groot deel van den 'oórlogsbudget opslikken Een middel om tot die doelmaelige hervorming te geraeken om die grondige wyzigingen le bewerken, ware, dal 't gouver- nemet eenen wedslryd uylscliryve vóór de beste praktische verhandeling over der hervorming van 't leger, over de wvzi- gingen der kaders; dat al de krygskundigen des lands cn van den vremden lot dien wedslryd niet alleen toegebeten, maer zelis aengemoedigd worden, dal hun alle nuodige inlichtingen gegeeven worden met aenzegging dat zy vry cn zonder 't minste aglet dogt bun gedagt over de materie mogen openbaeren en dat eyndelyk deézen der schryvers welken dè beste verhandeiing zou voorbrengen, waerdoór men 't gewenschtdoel zou bereykert eene premie of nationale belooning van 15, 20 of 25 duyzend' franken en daerby '1 eerekruys zal ontvangen....... En men zou zien boe gretig kundige krygsmannen etc. die nu eene afzetlin,T vreezen ol d'ungenade hunner oversten dugten, d'band aen werk zouden slaen om de gebrekkige en daerby geldverslin dende organisatie onzes legers te hervormen, om die lallooze misbruiken neer le sabelen, om die nuttelooze verspillingen ie doen ophouden, want, op 'teymle der rekening, wat zou ons'tle- gerbaeten indien wy, tegen alle voóruytzigi, tegen alle onder stelling, moesten oórlogen ais 'l geld, llal du kragligsle zenuwe van den oorlog is, ons ontbreekt gelyk liet nu inderdaed 't »eval is? Wat zouden wy doen zonder geld? Al wederom leenin» op leening vraegen 1 Het laetste zweet uvtpersen Den burger ruineéren en den ryken moedeloos maeken Dacrmée zouden wy niets w innen ten zy eyndelyk de prooy worden van deézen die ons landeken vóór êcnen spolprys zou aeukoopen. De Brusselselie Vrede thans herdoopt met den titel van LAEMSCHE STEM, en de Belgische Sier (CÉloile Beige) zyn twee ministerieéle onderneémingen, by middel vap welke liet Staelsbeslier van zin is zich over'de vrve drukpers meester te maeken. 'T was niet genoeg Belgiën le ovcrlieerschen bv middel van de ondcrwyswel, en van een stelsel van wereldlykê weldacdigheyd, hel ministerie wilt nu nog bet land onjerwyzen bv middel van gazetten zoo goedkoop dat derzelver lecgeii prys eene waere schande is. Kost dat kust, men wilt bet volk de dwaeze leeringeu van 't Nieuw Politiek doen binnenslikken Ja, met goedkoope gdïellen, ik beloof 't u, die wy boog cn ducr zullen mogen helpen betaelen. Hel gouvernement kangazetten schier voor niet, uylgeéven zoo veel liet wilt; den sleutel van de geldkas is in zyne handen de onkosten zullen onze beurzen mogen bezueren. (X. C. van Thielt.) 'T is zonder twyffel of die twee gazetten van 6 fr. die M.

De Denderbode | 1851 | | pagina 1