PRYSKAMP MET DEN KAETSBAL. Bekendmaking. Eene voedster of mem Uyt er hand te Koop. TE KOOP VEILING Wy leézen in den Coureier de l'Escaul Sommige dagbladen des lands hebben vermeld hoe er op liet kasteel van Bury eenen schuylhoek kwam .ontdekt te worden, alwaer cene aciiAenlyke hoeveellieyd scbeykundige werktuven verborgen waren. Zie hier eenige "inlichtingen, SIrfekkendïAot volmacking van bel reeds gezegde Van in de eerste dagen na het treurig voorval op bet kasteel van Bury, wierd de juslieie overluygd dat er aldaer een scbcy- kundig laboratorie bestond. Er waren op hel kasteel gendarmen tol bevvaeking gelaelen, die ook bel bevel hadden "ontvangen alle opzoekingen te pleégen, om bedoeld laboratorie le ont dekken. Men zogl te vergeefs. Nutteloos hadden zy al de vertrekken doorsnuffeld, de kroglen des kastcels ondcrzogl en de vyvers geruymd, in de boóp van aldaer een werktuyg aen ie treffen dat lot bet pleégen der vermoedelyke Vergiftbêreyding had moeien dienen. Egter bad men aldra" geraeden van welke kamer den schuylhoek afbankelyk was doch boe oplettend ook de magisiraten-inslruluiercglers al de kanten van bedoeld boek onderzoglen, was er geenen ingang te vinden. Als laetste middel moest men eenen sleenbeylel bezigen na eenige gegeéven slagen, ontdekte men eeno eerste schuyi- plaets, die omstreeks 4 voet hoogte bad en 9 a 10 voet breed was; doch aldaer was geen enkel werktuyg, geene enkele zelfstandigheyd le vinden. Men beslaligde opvolgenllyk dat er in eenen hoek deézer bergplaets eene hall'rondige holte was, die eenen voelen half breedte en dergelyke lengte had. In dezelve bemerkte men een blinkend werktuyg. Eenen gendarm legde zich neder en by middel van een licht drong hy in de holte, uyt welk by eenen overgroolen hoorn haeldc. Eenen magistrael drong insgelvks tol in de holte, doch vond er den doórlögt dóór eenen bodem- stceu belemmerd. Bet was deukelyk dat agter deézen sleen er eene andere plaets verschool, alwaer men mogclyks vinden zou wat men zogt. Men ruymde de hindernis uyt ileïi weg, en men kwam in eene tweede bergplaets die in hoogte en breedte de voórige everraerde. Aldaer trol men 150 a 200 scbeykundige werkluvgen aen, welke overigens alle in eenen verwonderlyken slaet vaü'nelhevii verkeerdendoch alweer geene zelfstandigheden te vinden. Wat ile zaek véél geheynizinuigheyd byzet, is dat men ondanks de aenhoudenslc opzoekingen, geenen bezonderen ingang van dit laboratorie Ireél't gevonden. liet verwouderlvksle' bovenal nog is dat men op het kasteel geen enkel boek of schrift, der sclieyknnde betrekkclyk, gevonden beeft. Sommige gazetten hebben afgekondigd en bevestigd dat Mcv. de Bocarmé belangryke bekentenissen gedaen bad. Wy gelooven te moeten zeggen dat dit onwaer 'is. Maer wal er waerheyd is, is dat zy allengskens deéze onverschilligheid verloeren heeft, van welke zy in de eerste dagen Iraers gevangs aengedaen scheen, onverschilligheyd die thans door' zekere treurnis is vervangen, en welke overigens gemakkelyk unie leggen rs by de hestaende pligtigbeydsbiyken. Wat Ai. de Bocarmé betreft, liet eenige gevoelen dal beig bezield is naer men zegt, eeno diepe verveéling. Hy verwondert zicii over den duer van zyne gevangzetting, en'scbynt le verhoópen dat dezelve aldra eyudigen zal. M. Liefinans-Gruloos, burgemeester der stad Audenaerde is aldaer vryilag in het 70° jaer zyns ouderdoms overleden. De stad Leuven verliest steeds van liaeren luysler bet getal der lmyz.cn le koop of le luieren beloopt op omtrent 5 a 600; vcrscheydene bankeroetén he'bben piaets gehad, en liet getal der persooncn op den armboek aengeschreéven, overtreft 11 duyzend, 'tis meer dan liet derde der'bevolking. Een zonderling maer tevens droevig voorval iieéft op den yzeren weg lusselien Antwerpen en Mechclen by Duffel plaets gehad. Mel eenen konvoov wierden een aenlal peerden ver voerd. Een deézer verschrikte en verbryzelde den lieyning cn men was verpligl, «in grooter onheilen te voorkomen, stil te houden en liet peêrd te laelen loopen. Die bcwecging had liet ongelukkig gevolg dal eene vrouw, die zich op konvooy bevond, dóór cene plotselinge zinneloosheid getroffen wierd, en uyt bet rytuyg sprong, waerin zy zicli be vond. Als oenen wind zoo snel liep zy dóór de velden, en de reyzigers zagen haer weldra verdwynen. Dal rampzalig geval, alsmede dat met 'l peêrd, hééft verwekt dat liet konvooy 5 1 uers I after is acngekomen. Verdere inlichtingen hebben wy niét. Wy weélen niet wie de ongelukkige is, of waer zy t'huys behoort. Men verneemt, dat er aen den handel te Antwerpen ten zelfden tide uyt New-York eu Philadelphia, voorstellen ge daen zyn geworden, ter daerslelling van eenen sloomvaertdienst lusselien Belgiên en de Vereenigde-Staeten. Men bied ditmael eerie kragtdaedige hulp van wege de Amerikaensche reeders. M. Ulysse kapitaine, zyne reys niét hebbende kunnen volbrengen, welke hy ten koste van bel gouvernement onder nomen hoéft, komt de subsidie, hem verleend, leru" te eeévon Niet meer dan billyk. In den nagt van 5 deézer, is er langs eene vensier, in de kapel van den vvyk Sombeék, onder Waesmunslcr, gebroken gewórden, alwaer de dieven de kaskens van kerk-en armschool opengebroken hebben, die ongeveer dry francs inhielden Eene dergelyke diefle lieéft plaels gehad in de kerk van Elversele, alwaer uil de kaskens slegts vyf of zes francs is medegenomen. De daeders zyn onbekend en de plaetselvke policie doet alio mogelyke poogingen om de kwaeddoeners te ontdekken. Eenige dagen geleden hebben ivy gemeld, dat een meysje van Templeuve dóór liaeren verliefden, eenen brigadier der douanen, vermoord was geworden. Men meld thans, dat dit gezegde onnauwkeurig is, en dat bet meysje zelve gepoogd hééft zich te zelfmoorden met een pisloól op haere borst af te schieten. Alhoewel zv in eenen bcdenkelvken toestand verkeert wanhopen de geneésheeren niet haer te redden. De Gazelle van Luyk vermeld thans dat er van de 21 gekwetste by de ontploffing van het grauwvuer in de koólmyn van Maritaaye te Seraing nog 4 overleden zyn; dit blad drukt egter de vrees uyt dat nog andere ten dien gevolge zullen overlyden. Er loopen te Gend alwéér geruglen opziglens een nieuw voorval in dezaek van M. den regter Sleur. Men zegt dat de regtbank, erkennende dat zy geen regt bad om op eene regt- slrcékscbe w vze de ifytsluyting van M. Steur te weég te brengen, zich lot eenen anderen "middel, die tot het zelfde doéldeyd, heelt gewend. Op donderdag 9. deézer lieéfl zicli dc regtbank verceuigd eu lol eene nieuwe persoonenwisseling overgegaen, by welke er beslist is geworden dat M. Sluer in de korrec- tionccle kamer zou vervangen worden dóór M. den voorzitter Lelicvre, welken zich aldus aen de twee kamers uyt welke de regtbank is sacmeiigesleld, gehegl vind, lerivyl M. Steur, alhoewel doken der regters, aen geene enkele kamer is gehegl. Men léést in de tribune van Namen: Men weet, dal on langs oenen diefstal van 500 francs begaen wierd, ten nadeele van den chef der standplaets le Dolhain. Naer bel schynl, wierd eenen braeven en eerlyken werkman biervan verdagt gehouden; den dief zulks vernomen hebbende, hééft niet gewild dat eenen onschuldigen zou beschuldigd worden. Hy hééft de 500 fr. min 0 fr. welke hy er afgenomen had, aen den heer pastor van Dolhain gezonden, die dezelve aen den chef van de standplaets hééft terug gegeéven. DOODSTRAF TE DOORNYK. Yoór de tweede rnael is de Groenpiaets le Doornvk geluygc geweest van een bloedig looneel. Alexander Delneste, van Froidmond, lol de doodstraf veroordeeld, hééft zyne straf onderstaen. Eene groole menigte volks woonde deéze sombere pleglighevd by. Alexander Delnest, bad van zyne jeugd af eene cliristelyke opvoeding gcnoóien, en voelde dien godsdienstigen vonk in zyne ziel weder opkomen, in de gevangenis te Bergen. Met den jtibiIlieéit by zieli tol God gekeerd. Te Doornik gekomen wist liv dal cr geene genade le hoópen was. Den priester vermaende hem tot dc dood. Den nagt te yoóren bragt by kalm dóór en bad aen zyneu roozenkrans. Hy luisterde aendagtig naer de godvrugtfge vermaening des priesters. Wanneer er eenige vrees of onrust in hem opkwam behoefde men hein slegts aen den godsdienst te herinneren om hem tot rust te brengen. Maendag avond zégde hy zoo gerust le zyn, dat hy geenen priester meer noodig had en inderdaed hy bewees het, dóór den nagt in gebed en rust door le brengen'. Ten vyf ueren diende hy zelve de mis hy had zicli hiertoe aengeboóden en had lang in zyne jeugd kóorknaep geweest. Vóór de H. Communie vroeg hy'vergiffenis aen God en'de men- schen, woonde de tweede misse bv cp vertrok naer hel schavot. Daer gekomen riep hy uytMync vrienden, maekt myu droevig voórbeéld ten nutteik vraeg vergiffenis aen God én aen de menschenik gééf mvne ziel aen God, en myn ligchaem aen de aerde. Een iveynig daerna was liet menschelyk gerégt voldapii. Den lybak. Zie hier hoe een parysjh dagblad de reke ning van eenen rooker maekt. Eenen rooker gebruykt omtrent 1» een timen labak daegs, dus per maend 4 fr. 50 e. hy gcbruykl ook 4 pakjes chimieke sulferkens aen 5 c. dus 20 e. eu ten minsten dry pvpen per maend dus 15 c. Total 4 fr. 85 c. of 56-58 fr. '20 's jaers zonder den verloóren tvd en de gebrande klecdcren le rekenen. Zoo de familie zamengesteld is nvt eeue.u vader en twee zoons die rooken, maekt dit eenen jaeriykscben oukosl uit van 174 franks 60 eentiinen in rook. Met die som zou men 1,746 ponden brood aen twee sluyvers liet pond beladen 't is den jaerlykschen onderhoud van 4 kinderen. eét men iioe veéi dc rookers, de snuyvers cn de Icnabbelaers aen den franscheu Stact jacriyks hetaelen Honderd tien millioen pranks. 'T is le zeggen zoo voél als geheel den belgisehcn budget bedraegt. DEN RAKEN DOCTOR YEItON, TE PARÏS. Den ryken Veron is dóór toedoen van eenen armen apotheker zoo ryk geworden. Er was eens eenen zekeren Régnault, die veel kinderen maer weyniiig veisland bezat. Zynen broeder, diezieli laeter als wynhamlelaer in de slraet Yicux Colombier vestigde, aniivoördde hem eens, toen den eersten hem zynen nood klaegde: vind iels nil, by voorbeeld 'teen of ander onbe kend geneesmiddel, of iels dergelyks. Régnault vond ei ndeli k iets uyt n-geil den hoest. Hy liet een onlelbacr aental acnkon- dingcu drukken. Zynen broeder, die vóór zyn bedryf tweemael 's jaers geheel Vrankrvk doortrok, nam die met zicli cn liel ze op alle hoeken wacr hy kwam, aenplakken. De Date Régnault maekie opgang, kréég privilegie,.cn dóór dé eerste geneéshee ren van Parys en dóór de akademie van geneeskunde goedge keurd, zoodal Regnauil'sgeluk verzekerd was. Na zyne dood verkogt zyne weduwe het apotheek en het pri vilegie aen eenen leerling van liaeren man, vóór slegts eene ■kleyniglieyd, naemelyk vóór 80,000 fr. Yeron liet hel middel op nog grootere seliael nenkondigen, lielgeén hem lol eenen ryken kapitalist maekte, die zeifs in vriendschap twain met Thiers, cn met Grandvaux den directeur der groote opera. Op dit oogenblik is hy directeur van le Conslilulionnel en een der vertrouwde vrienden van Louis Napoleon. En dat alles dóór ecu recept —"ET DE l.ER GEHUURD.Ziehier een feyt dal het origincéle van de engelsche zeden doet zien. Den 5 October 1849 huerdc lord Rridg... een lid der ryksle families van Engeland, eene koels en dééd zich dry nit len van Londen brengen, op eene klevne standplaets, waer vcrscheydene stoom- booten aenkomen. Aen de landingplaets gekomen, slapte hy af en zegde tol den koetsier dat hy wagten 'moest, dewyl hy terug ging komen, llyging aen boord van eenen boot die naer Cowes vertrok, in het eyland Wight, ivaer hy eenen heerlyken eygen- dom heeft cn waer hy doórgaens den winter doorbrengt. Hy had den dag le voóreu zyne hagagie gezonden, en dewyl hy eerst den volgenden dag meende le vertrekken, kivam hy naer de juysle uer verneémen; maer den knegt, die de plaelseri besproken had, had zicli bedroógen: den boot vertrok daedelyk en de lord Bridg... had geenen tyd meer om aen land le gaen, zyne schuld le hetaelen en den koetsier af te danken. Den koetsier wéék niet van zyne onderrigling af. Hy huerde de plaels waerop het rytuyg stond, maekte er eene barak vóór zicli en zyne peèrden, en bragt er verscheydene maenden dóór met wagten. In de maend October 1850 kwam lord Bridg... wéér naer Londen en hy dagt niet meer aen het verhaeslo vertrek, toen hy van wege den koetsier eene assignatie kréég, die hem 700 pond of 18,000 fr. afvroeg om de huering van zyn rytuyg gc- duerende een jaer, te hetaelen. Te vergeefs dééd zynen advokaet de omstandigheden gelden, hy is dóór de regtbank der koningin veroordeeld tot de som la hetaelen, deivyl hy den koetsier gezegd had le wagten, cn hy aldus toegeslaen had in de onbepaglde huring van het rytuyg. HET FRANSCH MINISTERIE. Paevs, 12 january. Na eenige dagen tusscbenruynite, hebben wy een ministerie. Den Monileur. kondigt de decreéteu af die benoemen generael Régnault Sl.-Jaen Anycly, lot den oorlogde lieeren Drouyn dc Lliuys, lol buytenlandsche zaken; 'Th. Ducosmarine; Mayne, openhaere werken Iloujeau, handel en landbouw. Aldus blyven aen 'tministerie, de heeren Fould, Baroche, Rouher cn De Parieu. ENGELAND. Londen, 9 january. In lite Colonial Slandardkomt de volgende vreeseiyke byzonderlieyd vóór, van eenen reiziger van St.-Thomas, die de.bacy van Yaiiaii dóórging, omtrent den ge- zondheydsloestand aldaer; hy zag eenen 'hond die aen den kant van den weg een mensclienhoofd afknabbelde van liet ligchaem gescheyden, en toen hy dit vreeselyk schouwspel eenige oogen- blikken daerna aen een ander mededeelde, zeyde men hem, dat dit geduerende den bietsten tyd zoo dikivyls gebeurd was cn dat men in die streéken dikwils de ligchacmen der aen den cholera heziveeken lyders op den weg zag liggen, dóór honden en ver- kens half verslonden, en heen en weder gcsleépl, zonder dat iemand den moed iiad, niet alleen om die treurige overblyf- seien te begraeven, maer zells om ze even te naderen en in brand le sleékcn. Lenen brand, die sinds 20 jaeren in Ierland zvnc weerga met vond, hééft zich in de koetsmaekersw inkels van MM. Huttón en Sommerhill le Dublin veropenbaerd. De verliezen worden op 30,000 pond sterlings (750,000 fr.) begroot. De winkels waren alleen vóór 10,000 pond sterlings verzekerd en deéze ramp ontneemt liet werk aen 150 iverkl'ieden. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 6 Vfouwelyk 8 HOL'WE LAK EN. Airianus Wasleels26 twyndcrsgast met Bcrnarditia Dc Brakclcer, 21 j., Iiandschommackslcr. Terdinand Scltacpdryver, 36 j., olieslayersgasl met Julia Aeirinck, wede. van Ivo Leo De Cuyper, 52 j., zonder beroep. Plu lippus Van Cauter', 25/., datjlooncr met Const. Schcllaert, 24 j.kantwerkster. OVERLEÉDENE. Bernard Von Laelltem, wedr. van Calh.'Brdeckeleer, zonder beroep, 82 j., herkeslrael. Frans Van der Maden, 4 maend My'beek. Petrus 1 «n der TV'mi, 2 Langeridderstraet. Petrus l an den Ecckhoadtman van Joanna Haltscr, winkelier en ridder van hel Leopoldsorde)-, 55 j., Klapslrael. Frans De soldaet, 50 j., in Africa overleden. Judoca Van der Slraclen, vrouw van Petrus Dc la Mas, rentenierster, 50 j. Lan geridderstraet. Joanna Calh. Van der Velden, zónder'beroep 78 j., Slolenstrael. Maria Van Hol, wede. van Jan Boom' zonder beroep. 73 j., Iloogstrael. - Isabella Bceckmun, zonder beroep, 58 Xoulstraelpoort. Pelrus Pens, twyndersaast 15 Ponlslraetpoorl. 9 Den heer Baron Dc Meer He Moorsel, geeft te winnen aen de liefhebbers van den Kactsbal ZEVEN SCIIOONE ZILYERE ÏIORLOGIËN, voor Eerpri/.en, te beginnen met de aehstaende maend April. De liefhebbers worden aenzogt zich aen te bieden tot eersten Paeschdag; tot Moorsel op den Driessdie, ter herberg liet Schoongezicht, bewoont door sieur Fi'delis De Roi. met bewyzen van een eer- lvly gedrag, zon canon dienst verlangen.— Men adres- seére zicli ten bureele van dit blad. Eenen nieuwen RAEPMOLEN of SNA'DER zeer wel gemaekt en van dc beste hoedanighevd Zich te bevragen by F. Meersman Slotmaeker in dc flieuwstraet te Aelst. N. B. Men mag de proef gaen nemen eer men dit belangryk stuk zal koopen. Dóór het ministerie van den Notaris YANDERHEA'DEN, te Aelst, van een HUIS, ZAEILANDEN, BOSCH, RENT en OBLIGATIE, gelegen en verschiildigt te Aelst, Baele- gem, Hofstade, Nieuwerkerken, AVelle, Ilaeltert, Sonne- gem en Wichelen, onder vi.er-en-twintig koopen, bv plakbrieven aengeduid. Den INSTEL op Zaturdag den 8 February 1851en liet Absoluet VERBI.YFop Zaturdag den 22 der zelve maend; ten 2 uren naermiddag, ter Estaminet de VIEU WINDEN, ter Keizerlyke plaets, te Aelst. Zegt voorts.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3