ZONDAG 26 JANUARY 1851. VYFDEN JAERGANG. Nr 227. AELST, den 2 5 January. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 eentimen den drukregel. De persoonen die* vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry niaenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- aen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CLIQUE SUUM. verder gewaegcn van alle broehueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen dcszëlfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons een 'ge stukken zouden begeeren mede te doelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in rogte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. -Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich mel'al wat den druk aengaet. •T BELGISCH MINISTERIE. Zaterdag avond was 't gerugt in onze stad verspreyd dat ons ministerie zyn ontslag aen den koning had ingediend, en dit wegens eene opgereézen oneeuigheyd lussclien den minister van oórlog, generael Brialmont, en de andere ministers. Wy gaven weynig geloof aen dit gezegde omdat wy sinds lang weélen dal de ministers aen hunne portefeuille houden gelyk aen hun vel. Een pacr dagen nadien ondervonden wy dat wy gelyk hadden, wyl den uylslag kwam bestatigen dal het slegts eene Janus- of Evilten-demissie was, alleen geschikt om zich van eenen ambtgenoot te onlmaeken dien zyroud hunnen vinger niet kon den winden noch doen dansen gelyk zy schuyffelen. Wy mogen onze landgenpóten geluk wenscben dat het tegenwoordig heerschzuglig en partydig ministerie nog regt gebleévenis; 't is nog den lyd der duyslcrnis, 't land gevoelt nog niet genoeg den rampzaligen invloed, de nadeelige uylwerksels van lalryke akten dóór een bedorven cn bedervende party daergesteld; de waerheyd en rêgtveérdigheyd, den godsdienst en zeden zuilen nog hardere slagen te verdueren hebben; de boosheyd, ofschoon ten top gesteégen, ziet geduerig in de verte waer zy haere vreesselyke schiglen zal heénschieten, tot dat zy evndelyk '1 evenwigt verliezende, in den afgrond zal storten dien zy aeu luier zelve gegraeven hééft...... Dat ondertusschcn de Belgen m verdulaighcyd zuglen maer niet ophouden te waeken opdat zy zouden gereed zyn op 't oogenblik dat de waerheyd met haer zwoerd gewapend zal komen aeuvliegen en zonder genade haere verdrukkers en vervolgers neervellenNa een hevig tempeest is de lucht helder en zuyvcr. DE TARTUFFERY DER DOBBELHERTIGE. Wy en onze vrienden zyn niet meer alleen die in de drydob- bele rcglzinnigheyd der twee opperbaezen en van geheel 't personneé! van 'l nieuw politiek slegts bedrog cn tarluffery hebben gevonden, maer de liberale gazetten zelve de schande onderden dekmantel der stilzwygendheyd niet meer kennende verbergen, verklaeren zich ten opzigte van die mannen. Zie hier hoe den Journal des Flandrcs spreekt, hy die a 1 lyd eenen zoo warmen verdediger is geweest der liberalisten zaek en grootelyks hééft medegewerkt om de kandidaelcn der franema- cons-logién te doen kiezenliet toeval dat in de kamer ter getegenheyd der bcraedslaeging van dm oórlogsbudgcl is voór- gekomen, is te Ccnd met véél droeflicyd vernomen geweest i> indien elkeen de oprcglheyd cn den moed van generael Rrial- monl toeqcjuygl heeft, zoo zynde dobbelhcrlighcyd en veynzery, om niet te zeggen de schynhcyligheyd van MM. Fr ere cn Rogier algemeenlyk afgekeurd en geschandvlekt etc.... Wy zegden gisteren dat MM. Ft ere cn Rogier zich tcelhacsl zouden ver- laden vinden durfden zy zich mcyneedig looncnWy t> moeten over de gevolgen van zoo een ongelukkig gedrag niet aendringen, de Belgen zyn te regt zinnig om dergelyke listige slreekcn niet te brandmerken. Zie daer de tael die wy altyd gevoerd hebben; wy hebben geduerig gezegd dat de akten van Rogier en Frère slegts listige slreekcn waren, maer 't moet waerlvk verre gaen en T hypocrietengedrag van die opperbaezen moet inderdaed te véél in d'oogen springen dan dat hunne eygenc verdedigers en verslaefde aenhang'crs '1 zelve niet meer konnen verduyken.... Hetgendsch blad maekt eene zeer juyste opmerking, naemelyk dat Belgiën te zedelyk is om de dobbclherligheyd en geveynsde bedrogstreéken te verdraegen van eenen vretndeling en franc- raaconsgebroed. Maer zie eens hoe verre de onbeschaemde stoutigheyd van die mannen is gegaenniet weétende hoe hunne booze listen verduyken, want elkeen had die ontdekt, hebben zy middelen gebruykl die aen de mannen van den haspel alleen evgeti zyn zy hebben dus den generael beloógen, zyne oude faèm willen verscheuren en hem voor altyd verderven; maer gelukkiglyk is dit alles uylgekomen en de treffelykheyd hééft over de'tar luffery gezegepraeld. Men hééft lang geloofd dat Frére en zyne vrienden slegts inziglen van gespaerzaemheyd hadden, als zy met geweld den oórjogsbudget wilden verminderen, maer M. Frère hééft zorg gehad deswegens 't land te verlichtende zinsnede nvt zyne redevoering van 17 deézer, zinsnede die wy hier lellerlyk uyt den Monl leur overschryven, zal aen otize Iandgenoóten geheel 'I plan van den Luykcrwael ontdekken en de redens doen begrypen om welke hy zoo hardnekkiglyk den oórlogsbudgcl aenraud cn zoo gespoord en geleérsd legen den generael minister ten slryde trekt: Het kabinet, zegde M. a Frère hééft zich geen armzalig vracgsluk van geld gesteld, t> neen het had eene véél ernstigere moeyelykheyd op te a lossen er was kwestie te weéten of men moest voortgaen a eene dobbelzinnige en gevaerlyke ondersteuning te acnvcérden a van een deel der Itamcr cn aldus eene grootc gezindheyd of n opinie vcrdeclen W at bcleekencn d-ie wóórden Zy zouden moeyelyk te ver steen zyn, wist men niet dat alles wat Frère en de zyne doen of peyzen, slegts door driften, dóór fanatismus en parlyzugt ingegeéven word; wist men niet dal de belangen des lands, de vryhedeu en voórreglen der Belgen, den godsdienst en goede zeden, met een wóórd alles voor 't behoud en 't beheer dei- party moeten wykendit is te zeggen dat de liberalisten nopens den oórlogsbudgcl verdeeld zyn en dnlhy niet kan doórgaéu ten zy met behulp der katholyken En dan, wal gevaer is er voor de opcubaere rust in de hulp der kalholvken V Het nieuw politiek zou aen de genade der kathoiykcmintTerheyd overgelac- ten zyn, welke aen 't zelve zekere voórwaerdeu zou konnen opgeleggen of 't zelve, in midden van een gewiglig vracgsluk, laeten vaeren én aldus zynen val veroorzaekenf maer, ee'rsten vooral houd 't nieuw politiek aen zyn icstaen,. en dit voórnae- molyk MM. Rogier en Frère; wat rar hun immers 't lot van l land; l is genoeg vóór'utn dal zv'kleven en dit met eene ministers-portefeuille in d'band Eene zaek van portefeuille ellendige zaek van geld vuylg zaek van zelfbelang! sehande- lyke zaek van partygeestzie daer al 't patriolismus van eenen Frère, van eenen Rogier Maer't is nog niet alles; den francmacon Frère moestin deéze netelige zaek nog den naent des konings lussclien bren gen, en den vorst in eenen strik wikkelen waer hy niet uyt kon, van alle kanten aengevallen cn voórnaemelyk geperst door de redevoering van M. Dechamps die al 't schynheylig bedrog in vollen dag bragt, zogt M. Frère zyne woede* te stillen met een middel te verzinnen om den koning in't net te krygen. Niet meer rekende op al zyne vrienden, zegde by tot zich zeiven veriaeten wy de party, maer laet ons de zaek zoodanig aen boord leggen dat er den koning 'l meest dóór in verlegen heid ZyHy heeft gezegd wy zullen ons ontslag 'niet geéven, maer laet ons zeggen dat wy dóór den oorlogsminister zyn verladen geweést, dat deézen zyn wóórd gebroken hééft en dal er oneeuigheyd in 't ministerie beslaetwy zullen aen Z. M. 'l geschil lussclien ons en Brialmont laeten vereffenen Aldus hebhen die rappe haezen eenen geveynsden aftogt uylgelrompelBrialmont is ter zyde gesteld èn zy zyn, al hunne portefeuille te kussen, aen 't roer gebleéven -DEN GENERAEL ROGIER. Om een eynde aen de minislcrieéle krisis te stallen, hééft den koning zoo wy hooger zegden, de demissie van generael Brialmont aengenomen, en M. Rogier met bet interim van den oórlogsbudget belast Den koning heeft aen M. Rogier daer- omlrenl eenen zeer vlcyénden brief geschreéveu, welken brief wy aenzien als eene fyne scherlserv waeriu M. Rogier op eene bedekte manier gehekeld word. Welligt zullen de liberalisten deézen brief als een serieus stuk aenzien, dit stael hun vrv, maer wat ons betreft, wy zeggen hel ronduvt, wy zien in s konings brief eene vermaening of eerder eene aenwyzing van pligten die M. Rogier te vervullen hééft. Ziellier den brief: Brussel, den 21 January 1851. Mynen weérden minister o De omstandigheden waerin wy ons bevinden, toonen maer eene oplossing mogelyk aen, in de ministcrieéle moeyelykheyd; het is dat gy u belasten zoud hiel hel interim der portefeuille van oórlog. Gy weél welk vertrouwen ik in u stel, en ik hen overtuygd dat het gevoelen des lauds leu uwen opzigte het zelfde is. Zonder nationale vcyligheyd is er geen politiek bestaen; alle de belangen, de koslbaersle zelfs en geene enkele uitge zonderd, verbinden zich aen die vcyligheyd. Er moeten' dus aen land en leger de sterkste waerborgen gegeéveu worden, datwy de elementen dier vcyligheyd, als onzen kostbaefsten schat zullen vurdedigen. Ik stel dit ten bewaere in uwe moe dige en toegenegene handen; die laek, ik wéét het, vereyscht arbeydzaeinhcyd en is moeyelyk, maer gy zult het groot natio- nael belang verdedigen. Ik heb vertrouwen genoeg in uwe zelfsopoffering en in uw karakter, om my geheel te vertrouwen op de volvoerin" dóór u, van eene vóór ons alle heylige pligl; en ik verzoek? dat gy er u mede zoud belasten, u van myne opregst toegene gene gevoelens, jegens u, verzekerende. VOLTREKKING DER KOMEDIE. Om de komedie te voltrekken die sedert 8 dagen duert, wilt den schoolmeester Rogier eene goede dosis nieuwe pillekens maeken; 'l is de Indépendancc die zich met de uytdeeling dei pakskens belast hééft. Zy draegen de date van 21 janry, ver- jaerdag der ter doodbrenging van Lodewyk XVI d'oór de SansculottenMen zegt nogtans dat die pakskens geèskamo- teérd zyn en dat de uytdeeling in't publiek niet toegelaelen was. Rogier van Arras, noemt zich 'l lief kind, hy bezit 't ver trouwen des lands VVaerlyk iets nieuws, terwyl geheel Belgiën het legenstrydige zegt en gelooft Een dagblad van Brussel sprak over ecnigo dagen geheel anders. Het schilderde Meester Rogier af in eenen eilendigen toestand cn in de noodzaekelykheyd van toevlugt te neémen tot den advokael Frère om zich 'te konnen regt houden. Zie kier hoe dit blad over dit lief kind sprak Men inoel getuyge geweést zyn van zoo vcél schaemte om zulks te konnen gelooven; men moet met eygene oogen u gezien hebben tol welken graed van zedelyke vcrleeging den a menscli dóór den drilt naer eene portefeuille kan neérdae- ii jenMen moet dit afgemat verwaterd verstand, dit ii. jammerende gestel tegen zyne eygene magteloosheyd hebben ii zien worstelen en metgroote moeyle eenige afgebroken woór- denzonder zin, vermengd met kwakzalversgebaerden heb- ii ben zien uytbrengen, om zich .een denkbeeld te konnen u'maeken over den miiiislerieélen doodstryd dien M. Rogier ii ons de verledene wéék hééft doen bywoonen. Geene schaemte, a geene vernedering zal hem ontbroken hebben om zich ceni» a gering politiek bestaen te verschaifen. a E" nogtans, T is dit ellendig weézen't welk behoud van t land en deszelfs dnerbaerslc belangen in zyne kloekmoedige handen hééft.Men et kent dal de lack moeyelyk is en vcél werltzaemhcyd vereyschtMaer een zoo sterk hoofd, dal zich maer somtyds eens verliest, is gemaekt om'1 grootste belang des lands te verdedigen Belgiën is dan behouden, dank aen 't wedervinden van Rogier, die byna verloeren was!! Nit moei men de inrukking van 't socialismus niet meer vreezen, al de poogingen van Frère en deézens kliek zyn voor altyd vcrydeld; al onze grond wettige vryheden zyn beschutzy vinden er de wacrbotg van in den diclalorialen scepter der liberalislische-maconische grondleer. "F leger gaet op eenen vasten voet gebragt worden, 'l heélt aen 't Imofd eenen kloekmoedigen soiduet, 'vraegt hei liever aen de vrywilligers van Luyk, zy zullen u zeggen met wal behendigheyd hunnen aenvoerder zielt uyt de voeten wist te maeken wanneer liet wal te warm wierd. De logt is in •leger gegrondvest, 't Iteéft eenen Magister vóór opperhoofd dat er de generaels van verzekerd zyn, volle vertrouwen stellen in de meélelooze talenten van den opper-gcneral Rogier en zielt geheel onderwerpen aen den grooten Kapileyn, zonder dal, zouden zy van 'l schoolmeesters rcglet wei konnen op de kneukels krygen Aen land en aen 't leger zullen de sterkste waerborgen grgeé- ven worden, met ze aen de kloekmoedige en toegenegene handen van den grooten Rogier toe te vertrouwen Voórlaen zal men zielt zonder agterdogt of vrees in Belgiën te rust mogen begeó- ven men zal geen tweede Risquons-Toul meer te dugicn hebben, Carolus Rogier heeft al de belangen van Belgiën in zyne kloekmoedige en toegenegene handen en 't leger staet onder zyn opperbevel.... En opdat wy tegen eene fransche inrukking zouden gevrywaerd zyn, hééft Belgiën als afgeveêr- digden by Louis Bonaparte eenen tweeden Ilogier van Arras Men hééft gezien hoe dien franschen agent ons nuttig kan zyn, want hy schynt in de beste verstandhouding met het Elvsée te zyn waeraen de twee gebroeders door hun dagblad l'lndi- pendance véél dienst bewyzen OORLOGSBUDGET THIEFRY CHAZAL. Onze wensehen die wy allvd gedaen hebben, naemelyk van op den verpletterenden oórlogsbudget gespaerzaemheden te

De Denderbode | 1851 | | pagina 1