'T Verbond loochent'l geen de heeren Van Dainme aen f dit blad over 8 dagen ten laste legden. Dit blad toont ons dat het 7.00 haest naer zyne bestemming gaet of met holland- schen lak bestempeld word, dal het veertien dagen na deszetfs verschyning overtuygd is dat er geen enkel Nr meer te vinden is. Daerom heeft 't Verbond geweygerd den brief der heeren Van Dainme op te neémen. Hen .schryft ons nvt Geernerdsbergen In den Dendcr-bode van ïonda" lest. leien wy een artikel beirekkehk eene zaek, in de welke M Chavatte van Idegeni eene rol zou gespeeld hebbeu, die de omstan ders grondherlig doen lagchen heeft. Als vrienden van M. Chavatte, hebben wv ous van de waerheyd van bet geen er tegen hem geschreven is willen óvertuygen, en na bekomen inlichtingen, mogen wy verklareu dat het verhael der Aspelnersch-e correspondenten ganscli leugenagtig jsmoeten bekennen dat de twee correspondenten, met de pen tegen M. Chavatte op te nemen, slegts als strooymannen gehandeld hebben. Pier ja/i en 'tjoefeuis zyn gekend als bodemloozo vaten, en «tacn op (Pagterdeur van alle herbergiers met grof krvt te pronken. Dus bebben die twee aspelaersclie liefhebbers zich moeten gelukkig achten eenen kerreioayrn kolen en 1 frank, te outran gen om hunnen' naem aen een spotschrift tegen M. Chavatte opgemaekt, te verleenen. En van wie hebben zy dit ontvangen Van eenen kerel die in de zelfde I omstreken van 51. Chavatte, den zelfden koophandel van kolen uytoc- fent inaer die by de kalanten zoo veel vertrouwen niet kan verwekken. Dat doet boni van jaloerschheyd bersten, en tegen M. Chavatte alle middel'n inspannen, om hem te bcnadeeligen. Vanover lang, is dien I kerel die hier den naem van Robespierre uytvoert, ons gekend wy i louden er aerdige stroffen kunnen van 't huys brengen, 7.00 wel van i hem als van zyne twee aide-de-camps, Pier jan en 't joefenis ja, de komedie van Metre en Denderhautein, zou eens op 't tappyt kunnen komen, maer wy zullen wagten dat zy ons daerloe dwingen. Eenige vrienden tan'M. Chavatte. De volgende heeren van ons dislrikt zyn aengcwccscn als jures van hel assisenhof onzer provinlie F. Gheeraerts, gemeente-raedslid alhier, C. Van der Taelen, gemeente-raedslid teNinove. Een besluytvan 20 january noemt M. B. De Ryck, doktor in do regten te 'Aelsl, tol regler-plaelsvervanger des kantons tan 'l vredegeregt vau dien naem, in vervanging van M. EyU, entslaggeéver. livt Soignies, Braine-le-Comle, Ertvelde, Halle, Gee- raerdsbérgen, Erembodegem etc. hebben nieuwe inschryvers deéze wéék, de verscheénen N" van den Dender-bode van 4851 aevraegd; hetspyt ons aen dit verzoek niet te konnen voldoen, wyl twee derzelve volkomen uytgeput zyn. Het abonnement dier nieuwe inleekenaers zal dus heden beginnen. Tyd- en plaetsgebrek dwingen ons verschevde polilieke aenmerkjngen, een medegedeeld artikel, piilekens, slerrekens, en peperbollekens tot opvolgenden Nr te verschuyven. Den oórlogsbudget is, na eene lange komedie, aenge- nomen. Te Zele, by Dendermonde, is verleden zaterdag eenen stal en eene kleyne kamer verbrand; een kind van dry jaeren, Karei Bnyl genaemd, is, in zyn bed liggende, levendig in de vlammen omgekomen. Den heer Rogier hééft in de kamer gezegd, dal generael Ghazal over tien dagen nog aen hel hoofd der lyst stond van de leden der/commissie, die gelast zou worden met het onderzoek van onze krvgsinrigting. Men hééft ook vernomen dal den heer generael Bnalmont van deéze kommissie deel zou rnaeken. Wanneer deéze mannen aen het hoofd der commissie slaen, dan kan men gemakkelyk zien in wal zin het ministerie dezelve wilt doen werken. Men ze;>;de, dat het ryk der Chazal's zoude teri eynde zyn dat hy de residentie zou verladen, dat den nutieloozen post van gouver neur der koninghke residentie zou afgeschaft woiden. Niets van dit alles.Het gouvernement schvnt den openhaeren belediger r.og te beschermen. - Den "j9 deézer stonden er nog twee schildwagten voor de poort van zyn hotel I Den heer minister van binnenlandsche zaeken hééft thans ten besluyl afgekondigd, dóór 't welk de sluyling der jagt op 1 february bcpaehl word. De jagt op waterwild en trekvogels in de moerassen en langs de vaerlen en rivieren, zal lot 1 Mey openblyven en die zonder vu er wapenen lol 15 april. Hel verkoopen, rondleuren, vervoeren, te koop stellen van wild zal verboden zyn en blyveïi, te rekenen van 3 february; te rekenen van 5 mey zal zuiks ook het geval zyn met sneppen en ander waterwild. Het hof van cassatie heeft in zyne zitting van maendag de zaek van den heer Coppin, redacteur van den Courrier de Lnuvaindie uyt hoofde van drukpersovertreeding, door het hof van assisen van Braband, tot 15 dagen gevangenis ver oordeeld wierd, vóór acht dagen uytgesteld. De kamer van inbeschuldiging-stelling hééft in zitting van zelfden dag een vonnis van niet vervolging uylgespioken, legen deuzelfden heer Coppin, beligl van laster tegen de re- geéringvan Loven, by middel van de drukpers. De Vrededie over veertien dagen den naem van Vlaemsche Slem hééft aengenomen, komt wederom eene veran dering te ondergaen, en inderdaed hel bladje was te kleyn om dien grooten naem te kunnen draegen. Het hééft thans den naem aengenomen van Vlatnsche Sierdat zou wel op een dwaelliehlje kunnen uyldraeyën. Gisteren had hel brusselsch blad den naem van Vlaemsche Ster aengenomen van dacg heet hel wéér Vlaemsche Slem. De kamer van inbeschuldigingstelling van 'l hof van appel heeft den commissaris van politie van Waere, vóórhel hof van assisen van Braband verzonden vóór onwettige aen- houding. Hel oelrooy van Brussel hééft, in 1850, fri 300,000 meer opgebragt dan men verwagtte. Daer men van den anderen kant nog al wal op den budget hééft gespaerd, zoo hééft men de helft van het millioen gemeente biljetten kunnen alleggen. Deézer dagen zyn er vyf kerels, dóór de politie van Brus sel, aengehouden. Zy hadden aen de Hooykaey, eenen kaporael van de karabiniers in de vaerl gesmeélen, die eenen karabinier uyt hunne handen had willen redden. Den kaporael is nog gelukkig uyt het water kunnen gehaeld en naer hel hulphuys gebrngt worden, ahvaer hy lot zichzclven is gekomen. Ter greffie van de regtbank van eersten aenleg te Brussel, bevinden zich op bel oogenblik de volgende voorwerpen, die men kan gaen bezigligen, om ze te herkennen eene gouden horlogie met keling, eenen zakdoek gcleekend G. M. een kanten voollje, eenen zwarten zydeu voorschoot, en zwarten zyden sjerp, eenen foulard met rooden grond, eenen wollen halsdoek, eene diamante speld een doosje met diamanten oorbellen, messen met zilver-beslag, eenen zilveren landenkoter, eene pen- dul van verguld brons, eene doos met eene neteldocke gordyn, eenen lap zwarte zyde, eenen lap iluweel, eene portefolie met papieren, eenen handdoek met eenen kachemiren schal, dry zyden kleeden, enz. De operation van hel kantoor van escompteéring, dat in 4848 te Brussel wierd ingerigt, zyn thans gesloólen. Op eene weerde van 25 miÜioen briefjes hééft dit bureel slegts twee valsche briefjes ontvangen, die lusschen andere ter escomp teéring aengeboóden wierden. Eergisteren tegen den avond kwam er een meysken van 6 jaeren uyt het Vuylstraetje le Brussel, en liep onder het peèrd eener vigilante; een der wielen reed over hel kinden, nogtans hééft hel geen de minste kwetsing noch leed ontvangen. Hel is nu zeker dat de jonge dogier, die men te Tem- pleuve doodclyk gekwetst hééft gevonden, zichzelve had willen dooden. Haer lief, die zy zoo onrcgtveêrdig beschuldigd had, is in vryheyd gesteld geworden. De' gekwetste dogter is buytcn gevaer en zal weldra geneézen zyn. Men léést in hel weekblad van Eecloo Zondag avond, omtrent 40 ueren, ter herberg van Ferdinand Himschoot, bin nen die stad, wyk Blommekens, was er twist ontstaen tusschen Jan Cleinmers en Augustien Bruggemau, bygenaemd Sarlet. Van wóórden was bet tot daedelyklieden overgegaen; maer de tusschenkomsl van den weèrd belette zulks. Bruggeman viel uyt in feedreygingen legen ('lemmers en vertrok. Een lialf uer laeler begaf den "laetslen zich ook naer buys toe. Korts daerna hoorde men een vreesselyk noodgeschrceuw opgaen, en als Himschoot, die ter hulp was toegesneld, op de plaels kwam, vond hy Clemmers in eenen bloedplas uytgeslrckt liggen. Bruggeman had hem afgewagt en verraederlyk neergeveld. Het slagtoffer hééft twee gevaerlyke wonden op het hoofd, be komen meteen snydend wer.kluyg en zyn ligchaem is overdekt met kneuzingen. Clemmers heél't in groot sl«rvensgevaer ver keerd; maer nu schynt hy dóór de goede zorgen van den heer doetoór Xydgat, die zich gehaest heeft ter plaets le komen, te zullen kunnen gered worden. Bruggeman is maendag morgend dóór den heer policie-commissaris dier stad aengehouden, in T plaetselyk gevangenhuys gebragt en woensdag ter beschik king gesteld van den heer procureur des konings le Gcnd. Eenen ouden schooyer is onlangs te Oostende met eene bedelares in houvvelyk gètreédcn; beyden leverden een getal van meer dan 450 jaeren op. Den bruydegom had geheel zyn leven op krukken gesprongen, en hel was onulal men den man voor gebrekkelyk aenzag, dat hy taemelyk-véél aelmoessen ontving. Op dén dag van zyn houwclyk hééft den ouden schooyer zyne krukken weggeworpen, en heeft begonnen te dansen en springen, en men wéét 1111 nog maer dat deézen bedclaer zoo véél jaeren lang het publiek gefopt heeft. Men leest in den Journal de Lille van 26 january Verleden nagt beeft eenen yslyken brand een groot gedeelte der inwooners onzer slad uyt den slaep gewekt, ten 2 3/4 uere was er brand uytgeborslen in de sloomzagery van de heeren Olivier en Detroyée, in de Négrier slraet, 58 bis, en ten 5 ueren had dezelve reeds eene buytengewoonc groote uylbreyding bekomen. De vlammen verhieven zich in dikke wolken en verlichtten geheel de wyk. De inwooners van de voorstad Belhune dagicn dat die voorstad zelve brandde, zoo klaer was hel daer. Men hééft onmiddellyk alle inogelykc hulp acngebragtde militairen waren dc eerste Ier plaels. Men hééft terstond de braiidspuylen in werking gebragt eu zoovéél mogeiyk het hout uyt de magazynen gered. Ten 4 4/2 uere was men den brand meester, die cgier zeer véél schade hééft acngerigt. Gelukkig hééft men by tyds dit vuer kunnen blusschen, en het rytuygfahriek der heeren Cantez beveyligen. Men schrikt als men denkt welke yselyke gevolgen den brand zou kunnen gehad hebben, indien hy dit fabriek, waer zooveéle onlvlam- baere stoffen vereenigd lagen, bereykt had. Wy hebben niet gehoord, dat er ongelukken le betreuren zyn. Den genaemden Antoon Van Ueeih, leurenden marskra mer, le St.-ISikolaes woouagtig, is maendag laelst, zich naer Braband begcévende, lusschen de gemeenten Burm en Hingene dóór dry manskerels aengehouden die hem naer geld vroegen. Van Rcelh, hel niet willende afgeévcn, zoo zyn zy op hem aengevallen en hebben hem eene wonde aen het hoofd toege- bragtVan Reelh onderlusschen een ines uyt zynen zak krygende, hééft eenen zyner aenranders eenen stéék gegeéven, waerop de booswigten de vlugt hebben genomen, zonder iets le hebben opgedaen. De juslicie doet opzoekingen. Alwéér is eene gemeente van het arrondissement Doornyk, Beloeil genaemd, het schouwiooneel van eene afgrysselvke euveldaed geweest Het was zondag laelst tusschen vier a vyf ueren 's avonds. Den eygenaer van het huys waer de misdaed geschieden zou, was in een ander taphuys der gemeeute, een glas bier gaen drinken. Eenen van diens mans kozyns had de afweézenheyd afgeloerd en nam ze ook le baet, 0111 den grouwel dien by bcraemdc ten uytvoer te brengen, en zoo zynen gretigen diefte- dorst teverzaeden. De mevd was alleen binnen huyze; dat had hy gedagt, en zonder daer eenigen omgang aen te maeken, bejegende hy haer met vcéle stokslagen waerdoór zy ook als een lyk ten gronde viel. Vermoedende dat het slagtoffer niet meer levend was, zoo sleurde hy haer in een agterhuys, kwam eenen lessenaer opentcbreéken en bemeeslerde eene groote somme gelds. Hiertusschen was de mevd tot haer zelve terug gekeerd, de hulp der gebueren gaen afkermen, welke ook tot het bestolene huys kwamen doch enkelyk de zorgen konden toedienen, welke ïiaeren slaet vergde, en ook den diefstal be- statigen. Den pligligcn is vluglig. Men schryft uyt Groeniugen vóór ongeveêr twintig jae ren, vertrok iemand uyt deéze streéken als soldaet naer de Oost-Indiën, een meysken met een kind agterlaetende, zonder dat geduerende dien tyd iets van hem vernomen w ierd. Thans egter teruggekeerd, zogt hy inlichtingen omtrent zyn vroeger meysken, en vond haer nog levende mei zynen zóón, die by eenen boer als knegt diende. Na zich aen haer bekend gemaekt le hebben vraegt by haer ten honwelyk, hetwelk aengenomen wierd. Hy rigt thans met zynen zóón, uyt de gespaerde pennin gen, eene boerdery op. Uyt Hardeuberg berigt men het volgende Eenen zekeren Likkel, uyt die plaels, vertrok met het leger van Napoleon naer Rusland. Hy wierd in den slag by Moscou gevangen ge nomen en naer Siberiën gebragt, ahvaer hy sedert dien tyd verblyf hield. Vóór eenigen tyd is er berigt gekomen, dat bovengenoemden (nu eenen grysaerd), zich wederom naer zyn vaderland op weg begeéft. Hy zal egter vremd opzien, dat iemand anders zyne plaets hééft ingenomen, dewyl zyne vrouw in de waen zyndè, dat haeren man in Rusland gesneuveld was, (doordien er geene jydingen van hem kwamen), sedert ruym dertig jaeren met eenen anderen man gebouwd is. Men ziel de. ontknooping van dit drama belangstellend tegemoet. Te Kopenhagen (Denemerken) is den 17 january een pro ces afgeloopen dai negen jaeren geduerd heeft. Er waren 28 beschuldigden, die 549 misdaeden bekenden. 178 deézer mis- daeden, waervan 22 moorden en 44 brandstigtingen, zyn begaen dóór eenen persoon, den genaemden Pieler-Christiaen Pedersen, geweézen peërdensmid. Deézen laetsten is veroordeeld om levende gcradbraekt te worden, le beginnen melde uyterstegedeelten van 't ligchaem. Vervolgens zal men hem verbranden en zal zyneascli dóór de hand van den beul in den wind worden geworpen. Zyne zeven en-twintig medebeligten zyn veroordeeldtwee vóór eeuwig op de galey, twee anderen vóór eeuwig in eene vesting, zes tol dertig jaeren dwangarbeyd en twaelf lot twintig jaeren opsluyling met water en brood, 't welk zal afgewisseld worden met het gewoon regiem van het gevang. FRANSCHE REPUBLIEK. Den President der Republiek vóór hel oogenblik geen minis terie willende neémen noch ujt de nieuwe meerderheyd, noeii uyt de 286, hééft een ministerie van overgang transitionaen- gesteld waervan niet een lid lot de wcigeévende Vergadering behoort. 1 Parts, 27 january. De uieuwa ministers hebben haest eene worsteling gebad mei de wagten van dc vergadering. Toen zy zich aenboóden en dc wagt hun hunne kaerlen vroeg, zegden zy wy zyn de ministers. Alles welwas 't ant woord, maer ik zal u niet zonder kaert doórlaeten. Eenen der ministers wierd brutaelinaer den wagler roept om deft post. Gelukkig kwam daer eenen representant aen, of men had hen maer daeclelyk agter slot gesteéken. Te Cosne is men op het spoór eener geheyme mael- schappy.. In die vereeniging vroeg men den kandidaet het volgende Zyt gy republikacn-soeialist Zwéérl gy te zullen treffen, die uw opperhoofd u zal aenwyzen Zoiul gy uw leven vóór uwe broeders der geheyme maelschappy, opofferen. Zekeren Van Dvk, Belg van oorsprong en blikslaegcr van ambagt te Origny-en-Thiérache (Aisne) had sedert eénige dagen zynen broeder, die zegde schóól meester te zyn, by zich w onnen. Deézer dagen vernam men dat die twee kerels valsche 2 francs- stukken uylwisselden. Zy koglen kleynigheden, en gaven dan stukken van 2 fr. in betaeling, waerop zy geld wederkreége». De stukken draegen 'l jaerlal 1850 en zyn grof gemaekt. De gendarmerie hield den blikslaeger aen. Den anderen was reeds'gevlugldoch dóór eenen douanenpost aengehouden. Beyden hadden geen valsch geld m«cr in bezitin huys heél't men er egter nog gevonden. Den zoogezegden schóól meester had eene aenzienlyk som geld by zich. Deézer dagen, des avonds ten 6 lieren daverde een geweerschot in de Baesirael le Parys. Eenen man rolde over den slraclweg, de borst met eenen kogel doorboord. Deéze daed wierd gepleegd op eenen oogenblik dal er véél volk in de straet was. Den gekwetsten heel Prugnat, meester metser van beroep, den moordenaer is Juliaen T. eenen steenkapper, en zyn oud- geassocieérden. Toen men deézen laetsten by den gewonden bragl, zeyde hy lot den cerstgenocmden Gy zult er niet van dóór komen, vriendje; den kogel is geknauwd. By liet aen- houden bad hy een tweede pistool uytgetrokken, waer mede hy zich wilde dooden, doch men hield zyne hand tegen. Men vond niets by hem dan een pakje met kogels, alsmede een slemper. T.... bekende zyne misdaed en zegde dat Prugnat zynen ondergang bewerkt bad. Onder die uylleggingen viel hy plotseling nederby had zich eenen passer in de borst gedron gen, dien hy onder zyn gilet verborgen bad. in den zak van zyn gilet stak een briefje, waerop stond Lees en oordeelDc eene zullen veroórdeelende andere vrysprcckcn. De wonde van T. is niet doodelyk. Den toestand van Prugnat is rampzalig. TYDLVGEN UYT ITALIËÏV. Men schryft uyt Roomen, 26 january Onze korresponden ten melden ons dat er in deéze stad vcéle gevangzetlingen waren geschied, ten gevolge aen de ontdekking van eene overgroote Mazinische samenzweéring. De berigten welke men dóór hel napolitaenscli, alsmede dóór een ander vriendschapelyk Gouvernement had ontvangen, heb ben de politie op het spoór van het komplot gebragt. Veropen- baeringen zyn nog de opspeuringen komen verhelpen, en heb ben een gedeelte dei briefwisselingen en akten der samengc- zwoórne woelmanncn doen ontdekken. By deéze stukken is het gemakkelyk geweest de hand op eenige der kopstukken te leggen, en den schakel der samen zweéring te vatten. Het zou nog niet mogeiyk zyn juyst de plannen uyt een te doen, welke de volksmannen beraeinden. Wat daer ook tol hiertoe vnn gezegd word, is niet al te eensluydende. Eenen brief uyt Roomen zegt, dat eenen aldaer aenweé- zigen franscben officier, met naeme graef Bcrmonl, belast is met de organisatie vau het romeynscli leger. Men schynt voór- neémens te zyn eene regelmaetige conscriptie in den Romeyn- sehen staetin te voeren. Fransche officieren, dóór de pauselyke regeéring bezoldigd, zullen tot iustructie-olficieren worden aeneestcld.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3