ZONDAG 9 FEBRtARY 1851. VYFDEN 4AERGANG. iV' 229. AELST, desi 8 February. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, bv trimester, is bepaeld op 1 l'r. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- rnen in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueron, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aeri deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen gebeym ge houden worden, ten zy wv in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene siukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aeugael. BANDELWYS VAK 'T MINISTERIE IN ONZE NYVERIIEÏDS- EN HANDELSZAEKEN. KERSTEN TAK. GARENS. Koninglykc besluyten van 25 janrv 1851 supprimeeren. 1° bet art. H des beslayts van 15 april 1850 nopens liet tydelyk ivegneémen uyt de openbaere stapelplaels of entrepot, van katoenen garen tot de weévery bestemd; en' 2° 't art. 9 des besluyts van 25 Maert 1850 met betrek tot de tydelyke weg- neéming uyt de openbaere stapelplaels, van vlassengarens be schikt tot de weévery. De vernietiging der twee opgemelde artikels hééft ten doel vóór alsuu definitief te verklaeren twee besluyten die, in grondstelsei, enkelyk lydelyk moesten zyn; zoo dat het de belanghebbende vrystaet vremde katoenen- of vlassengarens zonder regten te betaelen uyt den entrepot te haelen om ze tot geweéfscls te verkeeren en uyt te voeren Deézen maetregel, ofschoon tot dusverre slegts-tydelyk, was reeds zeer schadelyk aen de belangen des lands, aen de ny- verheyd en aen 't inlandsch werk, en nu komt minister Frère dien maetregel definitief te verklaeren. Doet hy zulks uyt volslagene onweétenheyd, en dan, waeroni raedpleégt hy de koophandelkamers niet, of wel doet hy het om 't werk der spinnery in de Vlaenderen ten gronde te ruineéren en die reeds ongelukkige bevolking in eene volkomene ellende te dompelen? Alhoewel deéze tweede onderstelling als eene onmenschelyk- lieyd dient aenzien te worden, zal zy cgter niet bevremden ais men zal weéten dat dien luykerwaei zegt aen al wie 't hooren wilt, naemelyk dal eenen amblenaer geene ingewanden liel/ben moetMaer men vraegt zich ernstiglyk welk belang 'tland kan hebben in 't verwerken van engelsche garens en in met vremde voortbrengsels de mededinging aen de ome te doen juystop 't oogenblik dat 't werk ontbreékt Welk belang heeft 'I land nog by den vremden voortbrengsels te plaetsen diedeonzé niet meer zyn, en aldus van de Belgen rondleur ders te maeken met engelsche koopwaeren Is het niet vol strekt aldus Want, welk is 't voórnaemsle deel van 'l lyn- waed Is 't niet het garen Wat zullen er de mekaniekspinners des lauds van zeggen zullen zy over die engelsche mededinging wel te vreden zyn Wat zullen de Ylaendersche afgeveêrdigde in de kamer daer van zeggen? Zullen zy al zulke maetregels die onze nyver- heyd vernietigen, laeten ten uytvoer brengen zonder den mond te openen Zullen zy meester Frère in zyn despotismus laeten voortgaen zonder er tegen te protesleéren? Waerlyk men wéét niet meer waer men is eu't geéne men met ons wilt doen. Het dictatorschap van Frère, waeraen nog slegts den naein ont breékt, breid zich alle dagen uyt en word magllger naer maele 'tgeduld der Belgen 'aengroeytWaer is hun karakter? Waer is hunne oude trolschheyd TWEEDEN TAK. IlOVILLEIiOLEN. Gelyk men zoo even gezien hééft, is de belgische garennyver- heyd teenemacl aen den vremden. opgeoiferd nu is 'i de beurt van den houillehandel. Zie hier wal den minister van't uit wendig aen de koophandelkamer van Charleroy heeft te ken nen gegeéven Dal 't Fransch gouvernement eyndelyk loegeé- vende in de geduerige acndringingen van 't Engelsch kabinet op 'f punt slaet de douaen-streéken af te schaffen. Oin de gewigtigheyd dier zaek te kennen, hoeft men slegts te weéten dat Bclgiêii, door de overeenkomsten met Vrankryk van 16 july 1842 en 15 december 1845, op Engeland een voordeel of een differentieél regt had voor deu 'invoer van houillekoólen in Vrankryk, en dat dit voordeel in hetdaer- slellen dier douaenstreéken gelegen was. De concessie die Vrankryk daerdoór aen Belgiên dééd, was rykelyk vergolden dóór andere concessién dóór Belgiên aen Vrankryk gedaeu, concessiên die de basis destraktaets uvtmaekten. Om "opgemelde gewigtigheyd nog nader te begrypen, dient men maer de woor den te overweégeu die onzen minister van 't uylwendige in 1848 in de kamer uylsprak, luydende als volgt Indien de Unnennyverheyd ooyt in haere betrekken met Vrankryk kwame geslagtofferd te worden, die mogendheyd zou maer eene icyziging in 't stelsel der douaenstreéken, ten voórdeele van Engeland, moeten besluyten, om al onze handelsbetrekkingen met Vrankryk volkomen af te breéhen Welnu, dit gael plaels grypen Henegouwen gaet dóór ons slim en vaderlandsminnend ministerie geslagtoil'erd worden gelyk de Vlaenderen Maer dit moet niemand verwonderen, wyl de Luyksche politiek alles vóór haerzelve en weynig of niets vóór andere deelen des lands wilt. De houillekoólen der vaert van Luyk gaen naer Vrankryk nietVnaerwel naer Hol land 't is daerom dat, op de kosten van den staet, de zyvaert van Luyk naer Maestricht gegraeven is o^t aldus den invoer der luyksche'kooien in Holland te vergeuyukkclykcuEn opdat de luyksche kooien profytig in 't inwendige van 't land zouden konneu gcplaelst worden en aen de koólen van Char leroy eene nieuwe mededinging doen, hééft de luyksche coterie de tarieven op den yzeren weg verminderd en aldus groote verliezen aen de slaelskas veroorzaektMaer dit is alles niels Als luyk maer bloeyl en dat Frère en Delfosse wederom naer de kamer gezonden wordenBelgiên peysl er op.... A'. WAEROM FBÈBE MET GEWELD NIEUWE LASTEN WILT HEBBEN. Kost wat kost er moet geld komen zegt M. Frère er moeten nieuwe contribution geheven en gespaerzaemheden op den oórlogsbudget bewerkt worden, want ik heb geld uoodig om 'l land van Luyk volkomen op zyn gemak te stellen, weynig scheelt het my of zulks melde penningen van geheel't land moele gebeurenIk heb myne inziglen, zegt dien minister, en die kan ik maer volbrengen als ik den sleutel van 's lands geldkas kan blyven houden. De afleyding der Maes, een werk dat vershcydene niillioenen zal kosten, en zelfs de kanaliseéring der Maes van Luyk naer Namen zyn twee beloften aen de luyksche kiezers gedaen, en die wilt Frère, ten koste van 't land, volbrengen. Indien liet waer is, 't geen den Slandncrd van Brugge verzekert, zoo zou den vlaemschen minister, M. Van Hoorebeke in dit geval den meest verslaefden knegl der luyksche coterie worden; want dien Vlaeming zou aen eene deputatie der koopliandelkamers van Gend, Brugge eu Oostende, die eene uylbaggering van 't kanael, dat deéze dry steden samenbind kwam vraegen geantwoord hebben. Dat er aen die uytvoeriug niet mogl gedagt worden vermits er geen geld was, indien er zelfs geld ware, er meer dringende werken in 'l Waeleulaud te verrigten waren. Gelyk men ziet wilt de luyksche coterie ons niet alleen francmaconneéren, maer zy schynt ons te willen uithongeren Wy vraegen nog eens, wat zegt de kamer wat doet zy Hoe lang zal Belgiên dit jok nog moeten draegen Zou er niet eenen a'fgeveêrdigden den moed hebben nopens al deéze zaeken M. D'hofsehmidt te inlerpelleéren en hem eens te vraegen hoe den franschman ltogier, broeder van den grooten Bogier, de zaeken onzer houillekoólen by 't fransch ministerie verdedigd heeft. Deéze interpellatie is des te noodzaekelyker omdat, naer 'l sclivul, volgens de nieuwe briefwisselingen der Indépendance, welkers patroonen de Bonapartisteuzaek zeer genegen zyn, die palroo- ncn zeggen wy, de anglo-franco intrigue niet zouden willen divarsboomen, om aldus de lieylige by den troon te speélen, aen Louis Napoleon acugenaem te zyn en daerna eene nauwere betrekking met Vrankryk aen te kuoopen, 'l is te zeggen ons te doen of te laeten inslokken DE LUYKSCHE COTERIE. Over eenige jacren sprak men véél van eenen parlementairen invloed die met geheel zyn gewigt op 't nieuw politiek moest iveégen en 't land alleenheerschend beslueren. Dien invloed of magt was genaemd de GENDSCIIE COTERIE. Die coterie was de lyfwagt van '1 kabinet aen welke liet zyn bestaeh ver schuldigd' was, van welke het zyne magt en behóud kreeg, immers op welke het kabinet zich betrouwde gelyk den keyzêr op zyne oude garde. Die coterie is overleden men wéét niet hoe en waerom, men kent slegts hel feyl. Maer indien deéze coterie uytgeleéfd is, er is eene andere opgereézeu die stout moediger, listiger en doordien ook sterker en gevaerlyker op 't land drukt, die men zoo gauw niet zal vergeélen, die zeer wel de rol der Gentenaers gespeeld hééft eu nog dagelyks speelt.... De coterie waervan wy nn gewaegen, is de Luyksche Coteriezy hééft eenen doórsleépen minister en eenen oulzag- wekkenden al'geveérdigden aen 't hoofd. De Luyksche Coterie overheerscht 't ministerie, zy levd liet, zy is er de meestersse van; als zy sehuyffclt inoet den grooten Rogier met de dry andere ministers dansen zy gaet verder, zy overheerscht de kamer; gelyk eenen kalkoenendryver niet zyne lange zweep, doet zy de troep, die men meerderheid noemt, gaeri ivaer zy wilt; met een wóórd, de Luyksche Co terie doet alles, ziet alles, weet alles, is overal en kan alles Alles onderwerpt zich aen liaer; zy hééft maer te spreéken eu de grootste belangen des lands moeten voor haeren almogen- den wil wyken.... Zy hééft maer een toeken te geéveti om de kloekeen vcrknogle urmen en handen van den grooten Rogier beweégingloos te doen vallenMaer 't geen'bier meest te verwonderen is, is dat de trotsche kinderen van den grooten Artevelde onder 't jok der waelsche kliek willen bukken en dat de Viaemingeu ook op de Waelsche trommel eu lluvt dansen. Dil is meer als vernederend vóór onze medeburgers Maer wat ivilt men Men hééft zich onder de vaendels van 't nieuw politiek geschaerd en van toen af zyn den moed eu geest van onafhaugiykheyd der Viaemingeu tot oneer en schande onzer oude eu roemiveêrdige herriuneringen, gevallen, 'f géén ivy zeggen van de Genlcnacrs, moeien ivy zeggen van de Representanten van andere dislrikleii en van onze eygerie afgeveêrdigde die tot 't nieuw politiek behooren. en d'ie by gevolg ook under 'tjok der Luyksche Coterie gebukt liggen.. Doch T schoonste van al is, dal alle zich laeten by den neus leyden en niet durven spreéken zelfs wanneer zy zien 'l fop- machien in zyne grootste heiveéging is.... DE BROUWEBSZAEK TEGEN M. FRÈRE. De correclioiHieéle regtbank van Namen hééft liaer vonnis geveld in de zaek tusschen deu Fisc eu de brouwers. Deéze laelste maekten geinecne zaek met de contravenlie ten laste van M"» De Braband, brüuwsler te Namen, vóór iveygeriii" van zich te onderwerpen aen de nieuwe maetregels die mi nister Frère uytgevonden en aldus onregtveèrdiglyk en wille- keuriglyk de regten op de bieren verhoogd had.— Eenstemmig met de conclusion van 't openbaer ministerie, heéfl de real- bank de beschuldigde van alles vrygesprokeu en de admi nistratie in al de kosten veriveézen Dil verwaglten ivy, wyl de schikkingen der wel van 1822 nopens de accynsregten op de bieren, zoo klaer en uyldrukke- lyk zyu, dat, als de regtbank met 't minste gezond óórdeel eu eenige tiellelykheyd bezield is, bel onmogelyk ware eene andere uytspraek te doen dan de regtbank van Namen gedaen hééft. Noglaus, nietlegenstaende dit alles, zou het geenzins te verwonderen zyn indien den koppigen en despolieken Luy kerwaei, om de brouwers te kwellen, de contribuabelen voor 't hof van appel eu zelfs van cassatie bragt. Niels is immers geinakkelyker in materie van processen, zyne driften den vol len teugel te geéven, dan als men met 't geid des lands mag procedeeren.... Moest zulks gebeuren, men zou andermae! zien hoe gelukkig Belgiên is dóór liberalisleu en fiancmacons be- stuerd te worden. Eenen onzer vrienden, welken ons sedert lang, geene mede- deeliug meer gedaen had, hééft de welwillendheyd gehad ons het volgende artikel toe te zenden, waerop wy de uenda"t onzer geëerde leézers inroepen. Het artikel iu kwestie bevat bondige zaeken die dienen overwoógen te worden. Men oórdeele OÖRZAEKEN VAN DEN ONDERGANG DER LANDPAGTERS. Al wie oogen en ooren heéfl, ziel en hoort dat de landpaglers sedert 25 jaeren merkelyk agleruyt hoeren. Den eenen nord agter den andereu op slraet gezei. Welhaest zullen er op de parochiën maer twee slach van menschen gevonden worden arme en rvke.... de iniddelklas, waer onder men de waeré Belgen, de beste soldaelen eu de deugdzaeinsle mensehen vind vcrdwynl gelyk den sneeuw vóór de zon. De ministers, dé volksverbeélders, de schryvers, hel volk, met een wóórd, iéder een bekent deéze waerheyd zy word van niemand geloochend of tegengesproken zy is onwederleggelyk. Wal is hier van de oorzaek 'Zyn hel de leege pryzen der eéltvaeren gelyk sommige aristocrate gazetten scliryién Neen tochwant al die hunne eygene landen beploegen, "doen jaerlyks (en meer dan ooyt) merkelyke aeukoopen van renten en gronden. Wat meer is, de pryzen der tarwe zvn sedert «5 jaeren verhoogd, dit heeft M. Dé ïheux, voórledén jaer iu de kamer klaer beweézeu. Volgens deézen agtbaeren heer, was deti

De Denderbode | 1851 | | pagina 1