ZONDAG 16 FEBRUARY 1831. VYFDE3V JAERGAAG. Ar 230. AELST, den 15 February. Dit blad verscliynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den dacrop volgenden Zondag. Den prys der inschryving, bv trimester, is bepaeld op 4 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 cenlimen den drukregel. De pcrsoonen die voor een geheel jaer inschreven, mogen alle dry macnden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- seii. Indien iemand reglveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gcwaegen van allo krochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. wacrvan een afdruksel aen deszells opsteller zal wor den toegezonden. De naeinen der persoonen die ons eenige stukken zouden begecren mede te dcelen, zullen gehevm ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve le doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragjvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wal den druk aengaet. CLIQUE SUCH. DEN DENDER-BODE MISPLAETSTE KOLERE VAN M. FRÈRE TEGEN M. MALOU. (ZITTING VAN 6 FEDRY.)- Zie bier een aerdig geval wacrop wy tic orpstige acndagt onzer Icézers inroepen. Ter gelegenheid der gedeponeerde staelen of rekeningen over 'tgebruyk der 3 I 2 millioen fr. in 1848 en 1841) gestemd tot onderhoud van den volksarbeyd of nationael werk, welke rekeningen gedeellelyk tloór M. Rogier op 't bureel der kamer waren gedeponeerd, heeft M. Osy voorgesteld dat al de reke ningen zouden gedeponeerd en eene commissie benoemd wor den om dezelve le onderzoeken. Deézen voorstel wierd onder steund van den eencn kant en beslreéden van den anderen, zoo dal er moest ter stemming overgegaen worden om te wee ten of de kamer den voorstel zon aenncémen of verwerpen. De stemming had plaets door reglstaen en blyven zitten; eene eerste proef scheen iwyffelagtig, maer de tweede deed uyt- spraek over de zaek en '1 gevraegd onderzoek wierd besloeten. In de twee proeven stonden al de ministers, ter uylzondering van M. Rogier, met de helft der liberale jaknikkers regt TEGEN den voorstel van M. Osy Deéze zeer merkweèrdige daedy zaek IrofM. Malou, geweézen ünancieminisler, welken de mi nisters, die geweygerd hadden hunne rekeningen te lacteu onderzoeken, verzogt van het onderzoek van zyne rekeningen te stemmen. Op deéze vraeg springen MM. Frère en Tescli van gramschap op, tieren tegen M. Malou, schreeuwen Item toe dalhy hun lastert en in volle kamer beschuldigt dal zy hunne rekeningen niet durven maeken etc. etc. Maer daer was den knoop niet gelegen; er was enkelyk kwestie te weélen ol er de commissie zou mede belast worden, daer in was 't gewigt van die stem ming gelegen Welnu, M. Malou had doen opmerken dat die tieeren.'die ministers welke geduerig op hunne drydobbele regtzinnigheyd stoffen, legen 'l onderzoek hunnereygene reke ning gestemd hadden, en zulks ziende, had hy hun aengepord te stemmen om de rekeningen van hem, Malou, aen een onder zoek te onderwerpenWy agten noodig dal 't publiek de egthevd deézer daedzaek kenne, le meer omdat de '.ndcpendance eit al' de belaelde minislerieéle broodschryvers eene geheel verkeerde opgaef van dien parlementairen voorval gedaen en, volgens hunne gewoonte, 'l publiek met eene alierschandigste logen vergast hebben. Maer a propos, van dien voorval, M. Frere, die met zyne waelsche onbeleefdheden en kwaedwillige aentygingen nog al gereed is, hééft er zich wederom eene veroorloofd die 'l uyt- werksel niet gehad hééft 't gcén hy er van verwagtle, zyuen kwakzalvers- of thcalertrek is Iccnemael misvallen. Zie hier hoe: M. Frère had geschreeuwd dat 't voórgaende ministerie onweltiglyk gebruik had gemaek.t van 200,000 fr.; dit was de som die deGendsche fabriekanten in 1847 hebben genoóten. De klaere en onbewimpelde uitleggingen van MM. De Theux en Malou, alsmede de volstrekte slilzwygendheyd der Gend- sche afgeveêrdigde, hebben genoegzaem die gunst, aen de voórnaemsle gendschc nyverheyd door 'l voórig hestuer loege- staen lydens de rampvolle crisis van 1847, verregtveêrdigd. Hel is overigens zeer wonderlyk dal de tegenwoordige minis ters, die, sedert 1848, 400,000 franken aen gcndsche indus trieel en fabriekanten hebben uitgedeeld, nu als een grief of onvergeéflyke faut aen MM. De Theux en Malou konten le laste leggen van er 200,000 tot' het zelfde eynde 'le hebben toegeslaèn, en dit nog wanneer de noodzaekelvkheden honderd mael dringender waren als nu Maer om nog meer de slegt gcplaelsle gramschap, de overtollige jwaelsche stoutig heid van meester Frère benevens deszelfs onhehendigheyd te doen uytschvnen, zullen wy hier doen opmerken dat die som van 200,000' franken voor 't grootste deel, naemelyk 175,000 franken niet dóór M. De Theux maer wel door M. 'Rogier zelf zyn uylgegccven Zie daer hoe de venynige aentyging van M. Frère in 't stinkend modder valt en hem zelf zoodanig bespat, dat hy van alle kanten bevuyld is 1 En onder zulk beheer blvven de reglzinnige Belgen gehukt liggen Wy zyn nieuwsgierig le weéten wal er van 't ondeizoek der rekeningen zal geworden; MM. Malou en De Theux hebben verklaerd dal, indien hpnuc uvtgaef niet als wettig aengenomen word, zy bereyd zyn de 25,000 fr. uyt hunne borze le hetaelcn1 Zullen Frère, Rogier etc. dit ook doen EEN WOORD OVER 'T MANDEMENT VAN DEN AERTS- BISSCIIOP VAN PARYS. Sedert eenige dagen is geheel de liberalistenpers in vollen triomph; de huerlingen en bedekte hudgetvreéters van den ministerieélen haspel zyn onlemmelyk geworden; hunne vreug degeroepen en lofzangen worden op alle toonen afgegeéveu; hunne uyldaegingen legen derzelver politieke bekampers ken nen gecne paelen immers de klubsgaslen zyn, volgens zy denken, zoodanig op '1 gemak gesteld, dat zy de handschoen durven werpen aen alle dag- en iveékbladen die vóór de vry- lieyd van kerk, godsdienst en voor de grondwettige voórreglen slryden.... En waerom al dit lavvyl, waerom al die stoutigheyd en onbeschaemd gezwets? Enkelyk om dal den aertshisschop van Parys een uytgestrekl mandement uylgegeéven heéfl dat voor doel" hééft de geestelyklieyd van zyn bisdom te verzoeken zich met geene politieke zaeken te bemoeyënBy het leézen van dit mandement maekten wy geene zwaerigheyd er daede- lyk ons gedagtop te zeggen, maer ivaren niet te baestig hetzelve in 't publiek te brengen omdat wy verwagten dat onzen on- voórzigtigen konfrater het Verbond, ons hieromtrent slof zou geleverd hebben hem en zyne aenhangers een lesje te geéven... 'T géén wy verivagt hebben, is inderdaed gebeurd; 't Verbond verheft dit mandement tot aen de wolken, aenziet het als een beroemd meesterstuk van opstel en grondbeginselen ivaerin de vadcrlyksle raedgeévingen, zuyvere gevoelens, aenwakkering tot liefde, rust en eendragt, edele denkbeelden van verdraeg- zaemheyd, verhevene smeekredens van den kerkvoogd tot zyne onderhoorige medewerkers in den wyngaerd des Heeren, en nog meer andere schoone dingen doórstraelenDaerby word den Dendcr-bodc ook niet gepaerd, maer beschuldigd van ver- blindlteyd, van schande, van partydigheyd, van veroórdeeling, van vuygheyd, valschheyd, ongodsdiensiigheyd etc. etc. dit alles omdat wy nog over dit mandement niet gesproken hebben. Doch zoo gauw niet, konfrater, zet u wat ueder, vriendje, en loop u zeiven niet voórby, want wy hebben met u en al uwe kliekebroers wat te klappen. Vooreerst willen wy ul. zeggen dat den aertshisschop van Parys inoel weéten wat hy le dóen hééft, en naer 't schynlweét dien weèrdigen prelael zulks.zeer wel, want hy zich wagl zich met de zaeken van andere bisdom men le bemoeyën; zyn mandement, zegt hy, is uylsluytelyk lot de gecslelykheyd van zyn bisdom gerigt, omdat zyn bisdom schier allyd eene uylzondering maekl aen den regelaldus niet trillende onderzoeken wal er elders le doen slaclEn waerom verzwy- gen 't Verbond en zyne trouwanten die zinsnede Omdat zy hun tegen gaet, omdat zydaerin de voórafgaende veroórdeeling van hunnen opgesmcukten ivoórdenprael en bedriegelyke ver- leyding vinden Den aertshisschop van Parys mag aldus in zyn mandement spreéken, wyl, sedert de omwenteling, den godsdienst nouyt in de politieke geschillen is vermengeld geiveést; wyl den gods dienst in vrankryk nooyt zoo vry, nooyl zoo weynig is bestormd of vervolgd geweésldau nu; wyl er de geestelyklieyd nooyt zoo geëerbiedigd, nooyt meer dóór den staet, in 't vry uytoenehen haerer heilige pligten is beschermd geweest etc."etc. Dit zyn zeer gegrondde reden om welke den aertshisschop, in zyn man dement, de geestelyklieyd van zyn bisdom acnwakkerl zich buiten alle politieke parlyën te houden... Maer zou hy wel de zelfde lael voeren indien er in Vrankryk gelyk in Relgiën eene party aen 't roer was die het getnnnt heéfl op den ondergang der kerk en derzelver bedienaers, die dóór alle verderfelykó leerstelsels, dóór geweld en onreglveèrdigheyd, dóór misken ning van wetten en dóór de scliandelykste voorbeelden etc. den godsdienst ondermint, dezeden bederft en aldus ons nog kalholyk landeken in den afgronJ poogt te storten Zou den aertshisschop van Parys in zyne mandemeutcn aldus spreéken, had hy dit alles le bestrvden, gelyk w v hier in Relgiën te doen hebben Voórzeker neen, want in plaets van de werking zyner geestelyklieyd dóór zyne wóórden te verlammen, zou het, onsdunkens, zyne pligt zyn dezelve aen tevueren En loch, wy vraegen of L. H. den aertshisschop van Parys, zyne geestelyklieyd wilt onttrekken aen alle hoegenaenide medewerking in politieke zaeken, en ze wilt veroórdeelen lot liet leézen haerer mis en brevier, tot eéten, drinken en slaep'en gelyk den francmacpnsboel hier wilt doen verslaeu Hierop zullen wy antwoorden dat dit belagchelyk ware en met zyne eygene akten zou slrydig zyn. Het is nog niet lang geldled dal den zelfden prelael sterk genegen was vóór de stigliug eens dagblads dat moest gcheclen worden Le Monileur Calholigue Lniverselden aertshisschop hééft hy den vremden eigen handige brieven gezonden om die uytgaef, welke niet viemil aen de politiek zyn moest, aen te beveélen.... Men zon ons konncn opwerpen dal den prelael van gedagt veranderd is maer wy zullen antwoorden dat zyn mandement niets algemeen bewysl; en al ware zulks nog zyti gedagt zyne persoonelyke deokwyze, ofschoon wy ze eerbiedigen, zou zy ons nog niet over- luygen, nog min zouden wy ze aenzicu als eeu absoluet gezag waertegen geen beroep meer valt. 7,. II. den bisschop van Langres, een der voórnaemsle lichten van 't Franselt bisschopschap, een der schoonste en edelste karakters van onzen lyd, hééft over dit punt een onweder- leggelyk schrift in 1 licht gegeévcn onder titelOver de slilzwygendheyd en depubticitcyt.... Een groot getal fransche bisschoppen onder 'l koningdom zoo wel als onder de Republiek (wy onderlynen dit woord oiodat men door 't zelve heter den zin zal versta™ der slilzwygendheyd die men aen de geeste lyklieyd wilt opleggen) hébben in politieke dagbladen gcschreé- ven. In alle slaeten van Europa zyn er dagbladen waeraeu geeslelyken hunne mederwerking feenen mei toestemming der overhedenzeer dikwils hebbende pauzen goedgevonden aen dergelyke sehryvers, welke zich op de verdediging des gods dienst toelegden, vleyënde blyken van goedkeuring legeéven. Omler andere zullen wy hier ëcu voorbeeld aenhaelen dat zeer wel Ier zaeke komt. Zyne Heyligheyd, Pius IX, geraedpleégd zynde dóór den bisschop van Langres, welken dóór zyne pligten van afgeveêr- digden in de fransche kamer uyt zyn bisdom moest afweézig zyn, ternyi zyne hisschoppelyke pligten hem venvvderd hiel den van de kamer, Zyne Heyligheyd, zeggen wy", magtigde dien prelael zyn manduel van afgeveèrdigden te behouden, mel't inzigl van 'I goed dat hy aen de kerk, in de fransche verga dering deed en kon blyven voortdoen.... Z. II. den bisschop van Parys heéfl gesproken, zullen de francmacons en libcra- lislen zeggen, maer wy zullen antwoorden dat Roomcn ook gesproken hééft, en dal deéze sententie eerst moet komen eer wy in deés vraegsluk vóór 'l Verbond of zyne aenhangers zullen de vaen stryken. Wy willen egler niet zeggen dat onze geestelykhen op preék- en in bieglstoelen, waer zy uylsluytelyk als dienaers en als priesters Gods werken, de volksbedriegers en zedebeder vers met naem en stuk openbaerlyk moeten aenvallen, neen, dit willen wy niet, maer wy gelctovcn dat liet des priesters pligt is als burger, als vriend van zyn vaderland, als voórstaemier onzer godsdienstige en politieke' vrylieden, als beschermer dei- zeden etc. le zorgen en al zyne medewerking te verleenen om te beletten dat eenen hoop God- en zedeloos gespuis aen al die zaeken eene heyligschendende hand kome slaen en aldus een geheel volk pooge ongelukkig te maeken Ten slotte zullen wy hier zeggen, om 't Verbond en zyne schreeuwers den mond ie sluylen of te openen, geli k zv goed vinden, dat het aen de francmacons- en liberal'islcnbïaden niet is onze bisschoppen om les te zenden naer Vrankryk, zoo min als het aen de fransche hisochoppen zou toekomen aen de Belgische te willen bsgeéven in dergelyke zaeken moet eiken bisschop volgens pligten geweélen zyiie eigene geeste lyklieyd heslueren; daervoór ook is den eenen volstrekt onaf- hanglyk van den anderen; 'tgeén den eenen als heylzaem en noodzaekelyk aenziet, kan aen den anderen, tloór de omstan- dihheden, teenemael verkeerd voorkomen etc... Wy hebben hier nog al veël op te zeggen, als Y 1 erbond ons hierop nog inlerpelieért, zal alles voorde pinne komen. LIBERALISTISCHE TREFFELYKilEYD. Men léést in den Journal de Bruxelles van 12 febrv Om een eynde te stellen aen bewecnelyke kwellingen, deed de eerw. Overste der Hospilalicre Auguslyner-Znslers van Brussel, in naem der Congregatie, op Ia julv 1850, den voorstel die dóór 'l algemeen hestuer der Ilospicién'van Brussel wierd aengenomen, naemelyk dal de Zusters liet Sl-Jcans- hospitael zouden bediend hebben op zelfden voel ah bel Sl-Pielers- hospilael en dat hel moederhuys elders zou gcplartsl worden. De voórnaerdcn der overeenkomst wierdeu slegts op 3 janrv 4851 geteekend.

De Denderbode | 1851 | | pagina 1