TE VLIERZELE, •r By wyziging van lielarl. I van liet besluytvan 23jaiinary u litest, word tie jagl op do buschneppeu, in al do provinciën dos ryks, te rekenen mol 15 tleézer maeud, lol en niet 1U april toe komende, geopend'. (Monitel'ii.) Tydingcn uyt Hio-Janeiro molden ons dat op i december om 10 uereii dos morgeus a bluer oenen Ivkdieust is gepleegd geworden, tol laei'iiis dor ziel onzer Koningin. HH. MM. den - Keyzer en de Keyzerin woonden doézen dienst by. ï)e Slaelsniinislers, bot diplomatieke korps, al de hooge e- ambtenaoren benevens de Belgen, iu Kio verblyvende, waren ook in dien rouwdienst aenweézig. s Beu eerw. lieer L. De Foore, directeur van bet Engelsch t klooster, ridder van hel Leopoldsorde!!, en geweézen volksver tegenwoordiger, is te Brugge den 7 february om acht neren 's avonds overleden. Sedert langen tyd, was by gekwolleu met eeue gevaerlyke ziekte. Dien geleerden priester wierd te Tbiell geboren in bel jaer t 1787, en paerde van joligs af veel bekwaeinheyd en genegen heid lol lie sludien met een stiglelik leven. Om zynen roep tot den geeslelyken slnet ie be bereiken, begaf liy zicb in 'l jaer 1805 lot bel seminarie van Gend.' Daer trok by welliaest, duur zyue geleerdheid, de acndagt zyner geeslelyke overbeyd op zich: by wierd professor van 't kollegie van Ruusselaere benoemd; I waer hy verscltevdene groote sludenleu voor leerlingen J geluid lieéft. 1 Maer, Brugge was voórnaemelyk beschikt om de vruglen van zync prieslerlyke loopbaen te genieten. Daer hééft*liy zich onderscheiden als onderpastor van Sinle-Anna, als opeubaereu sclnyver, als kiooslerstigter en bestierder. Eu bet jaer 1810, stigtte hy eeue armenschool voor 150 meys- keus, waer zy iu leézen, sebryven en kantwerken onderweézen 1 worden. Ten jaere 1823 vermeerderde hy tnerkelyk zyn gesiigt, dat iiy eyudeiyk vultrok door eene praglige kapel' geniaêkl in 1853. Eenieder wéét dat 51. De Foere den opsteller geweest is van liet belangryk werk Spcctaleur llclge. Hy begon aen dit werk, toen Willem 1 den scepter van Belgenluud iu handen nam. Gelvk hy oenen defligen voorslaender van de kerk en van de belangen des lands was, moest hy natueriyk van de legenslreé- vonde party zyn, onder bet bolla'ndscli gouverinenl, dat geene goede oog op bom bad. tn 't jaer 1817 begon liet Gouvernement hem te vinvolgen hy wierd aen zyne nalueriyke regters ont trokken en lol twee jaer opsluyting veroórdeeld door eene byzoiidere en buylengewoone regtbank. Dit vonnis wierd als «nregiveérdig aenzieu, maer hel wierd niettemin uytgevoerd. Den lieer De Foere was eenen egten vaderlandstnitn aer, en bezat diepe kennissen van ai wal strekken ntogl lot 's lands voórspoed. In 't jaer 1850, wierd hy, dóór het kiesdistrikt van Tbiell als lid van bel kongres nacr Brussel gezonden. De kiezers waren zoo te vreden en voldaen van iiuiinen vertegenwoordiger, dal zy hem geduerende 18 jaer by elke herkiezing, bykaus met eene eeupaeriglieyd vail stemmen vereerden. Iu 't jaer 1848 begon liy te gevoelen dat hy door den arbeyd afgemat wierd, by verliet de kamer, zonder te willen herkozen worden, wat poogingen men ook daerlóe aetiwendde. Dry koophandelaers van Brussel zyn veriveézen tot 150 fr. boete omdat zy gesloótenc factueren en opene brieven in pakken koopwaeren hadden verzonden. De factueren welke men aldus verzend, moeten open en op zegel geschreéven zyn en de brieven mogen in bel geheel niet, iietzy gesloóten ol' niet, in pakken gesloóten, verzouden worden, Deézer dagen wierd de algemeeue aendagt der wan- delaers, die zieli op de bouvelards te Brussel bevonden grootelyks opgewekt dóór eenen looper, die voor eene wedding had aengenomen, dat by in den tyd van 1 1/4 uersdry mae*l rond de stad zou loopen. Den looper lieél't zyne wedding gewonnen. Ily liep zoo spoe dig dal vérscheydene rnatiueu te peêrd bet opgaven hem by te houden. Gisteren moest denman herbeginnen: doch de menigte was zoo talryk, langs da boulevards dal hy zulks niet dóen koude. Dien looper behoort tot eene familie, die reeds sedert lang als zoodanig bekend is. De genacnuie .Marie Wvnauts, huysvrouw van den liiiiinernian Dieter .losepli Bo.ssel, oud 38 jaeren, woonende in den Houlbriel, NJ 13 te Gend, is op 9 february tnsscben 4 en 3 ueren namiddag, bevallen van dry levende en welvarende kinderen, allen van het vrouwcjyk geslagt. Hel kraan bed is allerbest geweest, en lieéfl niet langer dan een half iter geduerd. Er valt te bemerken dal deéze.vrouw, thans moeder van a kinderen, de eerste mael van eenen tweeling beviel. Men hééft geduerende de verledeue wéék de bankbreuk aengeslipt, als ook bet verdwynen van zekeren Strauss, koop man in wollen stollen en reukwater te Br.ussel. Deéze bankbreuk is zeer belangryk, en nacr 'i suhynt zal zv veéle verliezen mede brengen bvverscbeydi ngroote bandelhuyzen. Deézer dagen vatte de politie versebeydeue goederen aen, welke den koopman bad weggestoken. Over eenigen tyd had Strauss eene belang- ryke boeveélhtyd kleeditigstukkeii'iiaet' Kaiiforniên gezonden, eu men verondersteld dat iiy denzelfden weg hééft iugeslacgen. Donderdag is er in het bnseb van Kinkempois, by Luyk, eene moord gepleegd op eene vrouw van 78 jaeren, de weduwe Paijucl, moeder van den burgemeester van Boueelles. Die oude vrouw die nog zeer kloek was, was naer luyk ge- gaen om eene soinine gelds te ontvangen. Dicomslandigheyd hééft waersciiyniyk luiere dood veroorzackl, want hit is in liet naer buys komen, dat zy in liet boseh venvorgd is. Den rnoor- ilenaer heelt zich egter iu zyue.vcrwachling bcdroógen; want de ongelukkige vrouw luid ge 'n geld,ontvangen. De ntisdaed is by klaerén dag gepleegd op eenen weg die zeer veel wordt bezogt. iiel is maer des anderendaegs li a t' 111 eu liet iyk liyna geheel uitgekleed hoéft gevonden. Men is nsg niet op iiel spoor van den moorJenaer. Den Slouilcur kondigt een koninglyk besluyt af, waerdoór den heer Michelburgemeester van Vesqueville, wegens ver- sclieydciieverziiymeiiisscn, in zyne betrekking vóór eene maend is opgeschorst. De lyding dat den lieer Carlier, burgemeester van Goesmes, eene erfenis, welke lieni bezet was, onder al zyne bloedverwanten hoéft uitgedeeld, word gelogenstraft. De dogier wiens vader iu eenen oogeublik van uyt- zinnigbeyd dun kuniiig van Pruysscn poogde te verinoorden, is bv gebrek aen bestaenniiddeleii, op 3 deézer dóór de aul- werpsche politie aengeiiotiilen. De Albany Knickerbocker beroemt zich van onder zynen dieusl eenen bond te hebben van een vvonderbaer instinkt. Dit dier dal toebehoort aen ccucu gazeltcndraeger, vergezelt alle dagen zyueu meester iu de ronde die by 's morgens doen moet voor 830 geabonncérden. Den gazeltcndraeger dóór onpassciyk- lieyd genoodzaekl geweest zyode zicb voor eenige dagen le doen vervangen, lieél't den boud aen den vervanger voor leydi- niaii gediend, mei naer gewoonte aen elke deur le biyven staen zonder eene voórby le gaeti. Voor elke deur dal hy kwam, wik kelde liy mei een ziuryk gelaet zynen steërl, en, wonderbaere zaek by hassle vóór 'de huizen der geabonueérdeu die sinds eenigen tyd in de belading van bel dagblad ten achteren wa ren. sciirihkelyken iirano is china. v neémen uyt eenen brief, dóór Mgr. Novella, coadjutor van Mgr. den aposloliscben vicaris van Hon-Quouang, liet volgende over Hon-Glolang, 28 april 1850. Op de ramp der overstrooming is den brand in de stad Ou-Cban-Fou, hoofdstad van lloii-Oiiouaug, gevolgd. In deu nagt van den 1 january deézes jaers berstte up tie schepen zu Ikeil hevigen brand uyt, dat men er nooyl zoo eenen gezien lieéft, cu dat de herinnering alleen van afgrvzeu hok beéveii duel. v Om er een gedagt van te maeken, moet men weéten dal langs den vloed Kiang, op eeue nytgeslrekllieyd van 20 lys (twintig lys is 2 nivlen) er gewoonlyk zoovéél jonken geankerd zyn, dat, als ineu ze van de tegenovergestelde zyde van den stroom ziel, dal is le zeggen van llan-Vau Fou eu van ïau-keou, nteii denkt eenen dikken boscli le zien, en van naby eene groole stad, die up liet water vlot. »üie opcenhoopipg van schepen strekt zicb zelfs vier mylen verder uyt, maer zonder zoo gedrongen te zyn, als daer, waer van ik gesproken heb. iiel geheel vormt eene have van 0 mylen, waer zicb tallooze schepen bevinden, en een looueci opleveren, dal men zieb niet kan verbeelden, als men bel niet gezien beélt. v III den nagt van 1 january, berstte eenen schrikkelykcn storm op deéze onmfeételyke vioót los, en in de verwarring, ivelke er in omstond, valie een der schepen vuer. Den brand, dóór den wind aeiigchitst, gevoed door de leér en andere brandiiaere stoffen, waermeiie een groot getal schepen gelaeden zyn, versprcydde zicb met de suellievd des bliksems op de nabuerige vaerttiygen. Onder de werking van storm en vuer, worden de nieerin- gen gebroken, de schepen vaneen gcslaegen, als om overal de vernieling le brengen al wat zy acuraeken sleéken zy in vlam, iu eenen oogslag hebben zy op de geheele iitiie den brand voortgezet die hen verslind. Het is een uytgeslrekl vuer, in welk een tallooze menigte, ten prooy aen de wanhoop, verbryzeld dóór den storm, vervolgd dóór bel vuer en van alle zyden dóór dc zweependè golven iugesloóicu, zicb veriveéri, liuylt eusterft iu de omvatleijöe vlam, of in do diépte van den vloed, Ooggetuigen hebben my gezegd, dat op eene uylgestrekt- lieyd van dry mylen, de liiang als eene zee van vuer was in den korten tyd van dry ueren zyn al die schepen en de arme mcuschcn, die er op waren, op eeue ellendige w yze omgekomen. Men komt algemeen overeen, dal bet getal deézer vaeriuygeu, volgens de gemagligdsle berekening, liet gclal van 50/üOÓ beliep, leder iveél dal zelfs in de kleinste chineest he barken, behalve de schippers, de geheele familie van den kapitein woontwant er zyn hier huishoudens die aen boord geboren, op hetzelfde schip leéven en sterven, zonder te weéten in iveik land zy zyn, ter wereld komende, daer waer zich hunne dryvendc noonin'g bevltid. Van eene andere zyde, verzekert men my dal verscheidene verbrande schepen van glooien omvang zyn dat veéle van ben 40, 50 en zelfs 00 persooucu bevalleden. Maer boe gemid deld bet gelal deézer cyfers ook zyn mogl, zeker is liet dat men ecu yseiyk giool gelal slagtollërs iell. Het gelal der verminkte en onkeniielyk geworden lyken, die uyt den vloed zyn opgebaeld, beloopt 'reeds 70,000. Men moet Opmerken dat deéze vaertuygen met koopwaeren gelaeden naren, toebuboorende aen eliincézen in versebillende provin ciën. Van dan af kan men zicb een denkbeeld vormen van d'uytgeslreklheyd van 't verlies; de algemeeue neërslagiigheyd, die uyt deézen schrikkelykcn brand voorlspruyt, den groctslen misschien die er ooyliu China, neen, die in bel heelal lieéfl plaets gehad. Josei'ii Novella, bisschop vau Pature. FRAASCHE REPUBLIEK. Zaterdag lieéfl de Wetgeévende Vergadering bet verslag gehoord der kommissie gelast met liet onderzoek van bel krediet van i,800,000 fr„ bestemd tol vermeerdering der jaerwedde van den voorzitter der republiek. De kommissie besluyt lot deszclfs verwerpingen inderdaed, gisteren lieél't de Vergadering met 500 stemmen legen 294 "liet gevraegde krediet verworpen. M. de -Moulalembert hééft vrugleioos gepoogd deéze verwerping te beletten den oorlog is ten vollen verklaerd tusschen M. Louis-Napoleon en de fransche Kamer. Uyt deézen twist kunnen de rampzaligste gevolgen vloeyën. Pahvs, 11 february. Den keyzer van Rusland, die reeds veéle voorwerpen bezit, welke eens Napoleon toebehoorden, hééft thans vóór 50 duyzeiul roebels den degen gekogt, welken den franschcn keyzer droeg by den veldslag van Marengo. Men scbryfl uil Draguignan Deézer dagen hééft hier de hnlsregting plaeis gehad van de gebroeders Lions, die ter dood veroórdeeld waren vóór liet vermoorden van hunnen ouden vader. Daer de guillotine van de stad in slegten slact was hééft men die van Aix doen brengen. Hierdoor was bel wel 11 uere in den morgend, vóóraleer het schavot opgerigl stond; maer niellegenstaendo deéze vertraeging en den geweldigen stortregen, wéék de tallooze menigte, welke op de strafpiaels samengestroomd was, geeneu voet terug. Eyudeiy k wierden de veroordeelde aeugebragt. Zy bui lden en kermden geweldig, want lot bet lactsle loc hadden zy gedagt genade le bekomen. Den oudsten eu meest besciiuldigrten vroug zielt iu de handen van den beul en zyne kuegten, en men moest zeer veel geweld gebruiken, om hein op de plank le binden. De omstandigheden van dit loonecl waren zoodanig scbrikkelyk dat vvy dezelve niet durven medcdeelen. Een der tivee priesters, die de misdaedigers byslöudcn, viel in bezivv- ming op bet schavot. De gebroeders Lions hadden hunnen ouden vader vermoord, omdat hy weigerde zynen kieviten eigendom le verkoopeu,' demi hy wist dal zyne zoónen hem ér den prvs van zouden ontrukt hebben. Dc moeder, medepliglig aen de yselyke mis- daed, wierd lot eeuivigduerenden dwangarbeid veroórdeeld omdat zy niet rcglslreéks aen de moord luid deel genomen. DlYTSCHLAAD. BERLIN, 8 febr. Jlen wilt stellig weéten, dat alhier eeue nola van Vraukryk is ontvangen, naerby tegen bet loelreéilen van Oostenryk niet ai zyne slaelen lot liet duvlseh verbond word geprotesteerd. Die nota is aen aile de duytsche hoven "e- rigt. Men is iu de diplomatische kringen zeer gespannen om te weéten, weik gevolg dit protest zal hebben. Men scbryfl uyt Petersburg, 28 januari: In de innend de cember van bet voórigc jaer lieél't eeneii voórbeéldeloozen. sneeuwstormiu degouveruemeiilen Kaluga, Tula en Tursk vcr- schrikketyke ongelukken veroorzaekt. In eerstgenoemd gouvernenient verhief zicb den storm op deu 9 des middags, in liet gouvernement Tula ten 4 ueren des na middags en in bel gouveriiemeut Kursk in deu nagt van 10 de cember, en woedde iu elk derzelve op even gfedugte wyze gedu rende meer dan 30 ueren. Een dergelyk orkaen konncn de oudste bewooners diër streé- keu zich niet herrimieren. Den voóral'gaeudeu dooy, de plotse ling ingevallen koude van 15 en op veéle plaelsen vau 20 "r en eyudeiyk de omstandigheid, dal in versebeydeue dorpen juist op dien dag merkt wierd gehouden, deéden de werking der elementen klimmen tot zulk eene hoogte, dat dc mensclien die niet voórbereyd, dóór den storm wierden overvallen bv honderden nedervielen. Niet alleen op de wegen ver van de woóningen, ook zeer naby hunne dorpen verloóren veéle persoonen bunnen w eg en vonden na lang ronddoólen de dood. Uyt Kaluga word gemeld, dat veéle mensebeu liét leven hebben verloren. Ofschoon ui thoofde van de diep liggende.sneeuw, nog niet alle omgekomen'zyn op- gegraev'en kunnen wórffén, lieéfl men evenwel tot nu toe, alleen in dat gouvernement reeds 511 lyken van doodgevroren men seden gevonden. Hei sueeuiv-orknen was zoo geweldig, dat ook bel vee moest bezwyken. Zooverder in de lireils Keliisdrinsk vcrscbevdene naer Iiel boscli rydende iioulwagens dóór den storm overvallen en alles, zoowel mcnschun als peérden, verloren liet reven. In dorpen en steden ivierden de luiyzen van hunne daken berooid Ook ill de bosselien zyn verbuezende verwoestingen aeugerH.' Uyt de kreits Tsebern meldt men trog, dat 50 boeren, die infer liet niet meei" dan 4 werst van bet dorp Gladki gelegen boscli waren gezonden, doórdén storm van hnniieii weg verdivnclden de helft hunner stortte in eenen afgrond en beziveék van koude Vóór zooveel men lot nog toe wéét, hebben in bet gouverne^ ment Tula 140 persoonen dóór deézen sneeuwstorm believen verloren. BURCrEBXlTKEN—STAI&XR GEBOORTEN. Mttnnelyk 9 Vrottwelvk 5 HOUWELYKEN. Frans Jacob, 24 j-, twymlr-is^asl, met lïni in Van Sclialverebeni, '2'Z j., kantwerkster. -- t.e..nder Hnevclinck, iveduweu. van Pelr'on. Van Paillet, 37 j., laucibomyer, met Anu-lio .llortens, 31 j laiidljounstrr.— Aulniiius Dc Luyck, '27 j., Iniiilbouiyer le bcndeiliautcin, met Maria Jh. Everaert, 31 j., zo.ider b^divf. OyEKLEÉDENEv Franeisca Bode 3 wreken, Korteridderslr. Jan Fr. Broek pof, man van Sophie Keymeulen, herliergier, 56 j. Kapollostr.— Maria Uorremnn 6 dagen, .My 11». Joseph Van der Mwren, -ij Molenslr. Th. Sonck' 10 j., Schaerbeék. Joseph Van Scholvergeni, wed. van Th. De Witte en Joanna Van Varenbergh, zonder bedryf, 87 j., Vacrt. Clemen (ia Steleman, 2 j l.eopoldslr. EYKEIV E.Y ABEELEA aen het hof te Paepegem en in de liosschen genaemd het Hemelrijk digt hy de kerk te Ylierzele. Woensdag 2(5 February 1831, ten 9 ueren voormiddag zal den Notaris LIM PENS te Oordegein, namens zyne prineipaeie, openbuerlyk te koop presenteren, een hon derd dry-en-zeventig koopen alderschoonsle Eyken en grauwe Aheelen BOOMEN, waeronder vele i an 2 1/2 meters dikte en omtrent 13 meters lengde, gevolgend- lyk dienstig voor Pestels, Lassen, Scheep-, Jlolen-, Brng- en al ander slach van zwaere werken, alsmede voor Scheep gangen, gestaen en verdeeld in koopen 't elks gerieve, aen liet gemelde bof te Paepegeni en in tie bosschen ge naemd het Hemelryk, gelegen digt aen de calsejde, bv dien zeer gemakkclvk voor den transport. Men zal vergaderen en beginnen aen meergemelde bof le Paepegem, alwaer de genegene zich konnen laeten vinden voorzien van goede gekende solvabele borge of zullen niet aenveerd worden.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3