ZONDAG 25 FEBRUARY 1851. VIFDEN JAERGANG.A' 251. AËLST, den 2 2 February Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den dacrop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 4 IV. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 40 drukregelen in ons blad doen plact- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verder gewaegen van alle brochucren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszell's opsteller zal wor den toegezonden.De naeinen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede ie deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve ledoen kennen. Geene siukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe Ie zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SDUM. WAT ER HEDEN TE DOEN VALT. Telkens dat er groole belangen, en voórnaemelyk als zy 't zedelyk of geesieiyk order betreffen, aengerand en verdedigd worden; als men aen 't volk zyn geloof, den regel zyner gedag- ten, zyner werken, met een wóórd, de waerheden betwist waermede zyn versland en geweélcn gevoed worden, heerscht er eene verbaezende gisting in de samenleving. Er vormen zich partyén, eenen hardnekkigen slryd néémt aenvang onder de volkeren, alles is in beweéging. In die meermaels gedugte schokkingen, vind men meest allyd een zeker slach van men- schen die zich op zyde houden en van welke Pascal zeer wel zegt, dat zy besluyleloos zyn uyt flauwherligheyd, toegeévend uyt calcul of berekening, die niet weéten wat zy# peyzen of willen omdat zy geen denkbeeld hebben van 't géén men moet peyzen of willen. Dezwakheyd van hun karakter en de weynige uyigestrektheyd van hunnen geest dryven hen aen te gelooven dat, in alle geschillen, de wysheyd beslaet zich van alle denk- wyzen en tegenovergestelde pretention verwyderd te houden, en dat alle worsteling, om het even over welk onderwerp, dóór wederzydsche toegeévingen moei eyndigen. Die sóórt 'van menschen, vóór 't meestendeel gevaerlyk, als 't gebeurt dat zy, in inoeyelyke tyden, aen 'l hoofd der zaeken komt, dient slegls om de volkeren met minder gedruysch naer hunnen ondergang te leyden. Zy vernietigt wel niets, maer zy laet vernietigen; zy regt niets op, maer zy belet van iels op te reglen of iels te her stellen. Teenemael werkeloos, vreest zy slegls de werking om dat er geene werking beslaet zonder wederstand. Zy is bevreesd vóór de minste beweéging, vóór de minste magt; en eene rust zoekende die slegts in 't graf te vinden is, wilt zy vóór eenig leerstuk de onverschillighevd, vóór orde dat wat beslaet, zoo wel 't kwaed als 't goed, vóór regtveêrdigheyd eene gelyke bescherming van dit goed en kwaed, vóór vrede de stilzwy- gendheyd.... Van daer meermaels dien onverwaglen goeden uylslag der booze, die hun aenmoedigl, die hun lot vermcten- beyd toe de goede doet verdrukken. Deéze laetsle worden allengskens vermoeyd, zoo dat zy met d'eersle gelegenheyd mogelyk, eene lang ongelukkige zaek veriaeten en de geweld- raannên leeneinael van 'islrydperk meester laeten.... Aldus gaet alles van slegt tot slegler, de openbaere rede verzwakt, de herten verleegen zich, men bedwelmt zich over het tegenwoordige, T verledene. word vergeéten en vóór 'l toe komende ontwaert men een onheylspellend voorgevoel dat belet den vrede ie vinden die nogtans zoo begeèrig dóór d'on- verschillige gezogl word. Alleen gerust en onwankelbaer, de opregte moedige calholyke vinden in hunne leerstelsels de uyllegging van T géén zy zien, de vertroosting van 'l géén zy vreezen en de verzekering van 't géén zy hoópen. Te wel verlicht nopens de ernstigheyd van 'l kwaed, om zich in te beélden dat men de orde zal herstellen dóór domme be spiegelingen eener valsche politiek, dóór overeenkomsten met onverzaedelyke driften, met verleydende denkwyzen, met stofïelyke belangen, met T kwaed zelve, verwagten zy van dit alles niet dan grootere onhevleu, maer zy verwagten die met geruslheyd want zy weéten dat hun waer vaderland, de gods dienstige ipaelschappy, allyd zal blyven en immer rotsslerk staen in 't midden der zweepende golven van boosheyd en verdervend geweld welkers tyden wy thans beleéven, doch welkers duer de afgebaekende paelen nooyl zal oversellryden. *T is nog zoo lang niet geleden om het aireede vergeéten te hebben, naemelyk dat eenen dwingeland 't vaendel van goddeloosheyd 't chrislelyk Belgiên plantte en in zyn hert de vernietiging van 't calholicismus en der vryhevd gezwoóren had om te gemakkelyker zyn doel te bercyken, zorgde hy byzonderlyk de goede drukpers te iuuylbanden, zich dóór ailerley slegte middelen verslaefde aenhangers te maeken, en den volksgeest te bedervendan eensklaps riglte hy al zyn geweld legen de geestelyken, welkers invloed hy met kragt en geweld poogde zoo niet geheel te vernietigen, ten minste zoodanig te verlammen, dat hy gerust zyn vernielingswerk kon voortzetten.. Maer hoe zeer had den koppigen Willem (want hy was den (dwingeland) zich bedroógen Van alle kanten ontstonden er gegrondde klagten, de vryheyds-minnaers ge- hruvkten, ten hunnengevaere, 't wapen der drukpers, bestorm den dien geest van verdervende overweldiging, deéden '1 reeds verdoofde licht wederom schilleren, en welhaest reés er eene maglige terugwerking op die bliksemsnel een eynde stelde aen al de schandelyke ontwerpen van eenen vorst die onder de puynen zyner eygene geweïdenaeryën zynszelfs ondergang vond. Gymoógthet wel weéten, verderfelyke liberalislcn- en franc- macons secte, 'tis lot u dat wy willen spreéken; gy ook hebt eenen aenslag gedaen op den catholyken volksgeest onzer Belgen; gy ook hebt alle verderfelyke middels ingespannen om lot uw heerschzugtig toppunt te geraeken, om alle bestue- ren in d'handen uwer aenhangers te krygen; reeds verscheyde kostelyke vryheden zyn onder uwe verdobbelde slagen gevallen, 't godsdienstig, gevoelen van Belgiën ondermynt gy op de vlytigsle wyze; en, omdat gy niet ras genoeg dit voórnaem ontwerp ziel voóruytgaen, zyn nu al uwe balteryën te gelyk begonst om de belgische geestelykheyd te bestórmen. Hiertoe gelooft gy mei goeden uylslag 't mandement des aerlsbisschops van Parys te gebruyken, welk stukgy schynheyliglyk verminkt, verdraeyt en op uwe manier uytlegt, en waerin gy u zoo deér- lyk als grypende wolven doel voorkomenNu toont gy eer bied vóór den aertsbisschop van Parys om dat gy. zyne wóórden verkecrdelyk ten uwen profyte kont uytleggen; maer wanneer de jammerkreétcn over uwe verderfelyke inziglen en handel- wyze uyt de borst van den Paus zelf opslcégen, dan had gy vóór den grootcn Pius IX niet dan veragtiugs- en smaedwoór- den; dan schilderde gy den II. Vader af als een ligthoofd, dal zich dóór ongegrondde influysteringeu liet misleyden etc. etc. Immers, wy hebben d'óndervinding van 'tgeén de liberalislen- secle begeèrl; wilt de drukpers onzer denkwyze zwygen; willen de geestelyken van hunne grondwettige vryheden'en burger- lyke regten afzien; de klubs- en logiemannen laeten begaen; willen de goede burgers alles verdraegen en den haspel op zyn gemak de overweldigde prooy laeten Verdeden en verslinden, dan zal alles wel zyn Een groot deel zou, gelyk in 4795, na d'eene verwoesting op d'andcre te hebben gepleégd, zich met buyt overlaeden en dan op 't gemak de vrugten van begeérlyk- heyd genieten Maer zoo niet gewerkt, iogiemannen, de gees telyken, en alle goede burgers zullen hunne pligten weéten te kwyten; 'l zyn de verderfelyke leerstelsels der francma^ons van vóór 4795 die de vreesselyke fransche revolutie hebben verwekt, welke onbeschryllelyke rampen hééft veroorzaekt, den grond van menige landslreéken met bloed doorweekt etc. dit is maer al te wel bekend; nu, T zyn heden de zelfde ele menten die hunne verwoestingen bereyden, en daer de zelfde oorzaeken gewoonelyk de zeilde uylwerksels hebben, is hel de pligt zoo wel des priesters als van den burger die oorzaeken legen te werken, op dat men hun, als het te laet is, met volle regln iel konne zeggen: gy hebt de oorzaek van 'l kwaed gekend en gy zyt werkeloos gebleéven, dus gy hebt T uylwerk- sel gewildQui vuil causam vuil effeclum. RÏI1VIIFI KF1V VARIA Onzen Feldinarschalk is van VA141V» gedagt, dat nicuvye meesters moeten nieuwe wetten maeken. Hy gaet ons parade leger op eenen nieuwen voet stellen. Al de oppcrgeneraels en gouden epauletten moeten uyt hel legerdeéze naeinen zyn aen de Belgen haetelyk geworden om dal zy te véél den bonjour speélen met hun zweet en arbeyd. Feldinarschalk gaet in hunne plaels noemen dry klassen van aide-de-camps. Wie zullen die zyn D'eersle klas zal zyneenen kalkoenen troep te peérd op fransche ratten de 2,le eenen troep wolven van francmagons mei schaepenvellen de 5,lc eene bende vergulde ezels, met kruyskens van eer beplakt die jaerlyks 5 lot 10 duyzend franken haver noodig hebben. Feldmarschalk gaet een koslelyk regiment kozakken inrigten. Hieronder zullen komen inspecteurs van wegen, inspecteurs van waters, inspecteurs van beéken en zepperi, inspecteurs van ontvangers, groote inspecteurs van kleyne inspecteurs; schoól- kykers te voet en schoólkykers te pcêrd controleurs, verifica teurs, recleurs, professeurs van latyn en grieksch, van vlaemsch fransch, cngelsch, duytseh, van philosophic en geographie, van chimie en industrie, van kaeyën en slcenen, van ossen en peérden, professeurs van advocaeten, genéésheeren, notarissen, van soldaeten, van boeren, van diplotnaelen enz. enz. Feldmar schalk zou gcmakkclyk een klcyn leger van diergelyke opeélers konnop byeen trommelen. Er zal een regiment beurzeninspccleurs op de been gebragt worden bestaende uyt advoliaelen zonder werkuyt Vremde gelukzoekers; uyt beurzesludenten zonder zeden of verstand uyt fransche broodschrvvers, die hunne ziel en geheel Belgen- land zouden verknopen vóór wat geld uyt heerkens in de steden, die op twee jaeren willen ryk zyn en treyn voeren zonder iels te doen uyt Janussen die het geld uyt de zakken der borgers kounen tooverenuyt woekeraers en diergelyke die niet het gespaerd geld van den armen werkman te Brussel bankieren uyt verkoopers van plaelsen. kruyskens en medail lekeus; uyt goedkeurders van openbaere werken, leveringen en remplagantenverders uyt alle slach van spiën en men- schenplaegers zoo als eenige" schatters van huyzen en eenige ontvangers van enregislrement enz. enz. Er zullen twee regimenten leéggangers te peêrd en in rytuygen zitten. Onder deéze bende zullen komen: eene menigte penuesnyers en gazette leézers in de minisleriën, hooggcplaelste persoonen die oost en west reyzen en alle smulpartyën bywoo- ncn ten koste van het land een groot getal kantoormannen en bediende die geen uer daegs bezigheyd hebben, die niet weéten hoe hunnen tyd overbrengen en elkander in den weg loopen, die anders niet te doen hebben als hunne vette jaerwedde op te stryken. Van deéze regimenten zullen nog deel maeken, dal schrikkelyk getal luyaerds die nog langen tyd konden dienst bewyzen aen hel land en nogtans sedert verscheyde jaeren aen den restelier der pensioenen staen te knaegen. Onzen Feldmarschalk belooft met zoo een leger ons land te bevryden van opstand en plunderyën. Ik wil dit niet betwisten. De dieven zyn van ouds de beste boschwagters. En als de fraricma<?ons hel land beslueren zullen zy nooyl revolutie maeken. P. S. Met zal toekomende wéék te Luyk groote revue zyn vóór Feldinarschalk. Orbanius en nog eenige' andere broeders zullen het leger een fel lavement zetten. Gelukkig land waer al die raere en kostelyke vogels zich zullen neérzetten Daer zullen millioenen en millioencn van onze goudstukken te raepen liggen die zy opgeëelen hebben. De luykerwaelen en d'heerkens uyt de stad zullen hier wederom de beste zvn. YRAEGSKEN Zyn alle Beleen gelyk vóór de wet Worden de groole en de kleyne, ryke en arme gelooud of gestraft naer verdiensten? Ik meyn van Nef.n. Inderdaed, is er eenen armen dompelaer die dóór bekoó- ringen toestemt aen de genegendhevd van eenen haes te schie ten of wat vogels te vangen, hy word by de kraeg gepakt, in de boel geslaegen, zyn schietgeweer ontnomen en in de gevangenis gesteéken; maer is er eenen franschen baron, die eenen Belg wilt om hel leven brengen, om dal hy van gespaerzaemheyd spréékt, dien baron word gespaerd, hv word vóór het regt niet gebragt om geóórdeeld Ie worden. Dus eenen franschen baron mag willen Belgen vermoorden en eenen armen dompelaer mag geenen haes willen vangen. Indien de gouvernementen willen dat de volkeren de wetten eerbiedigen, dan moeten zv zorgen dat de groole en ryke mannen het voórbeéld geévcu aen de klevneen geringe borgers. VAL VAN MINISTER SICCARDI. Wy verneémen thans officieélyk dat minister Siccardi, op perhoofd van 't italiaensch Carbonarismus of PiëmoiUeéseïi iiberalisiendom, gevallen is. Men verzekert dal de mogend heden van Europa aen den koning van Sardiniën hadden laeten weéten dat, indien hy zulke mannen aen zyn gouvernement behield en voortduerend de socialisten politiek van Mazzini blééf ondersteunen; zy zulks met gfeen gelaelen oog konden aenzicn en, vóór de rust van Europa, zouden verpligt geweest zyn, met geweld, den oproeringen opslag, die zich in zyne siaelen vormde en geduerig aengroeyde, uyt een te dryven. Aldus zal onze francmagons- en libera listen ambassade hacr doel missen en onzen afgeveérdigden moeten naer buys keeren. Maer 'tzal niet al verloeren zyn; hy zal konnen uvtleggeéven over T in duygen vallen van '1 Siccardisch gezag, èn ter zeiver tyd konnen spreéken over den fameuzen korrespondent der Iiulépindtmcc Iklge, welken laetst is gekruyst, waerscbynelvk vooral de moeyle en fynheyd die hy aen den dag legde om, dóór zyne brieven, aen de Belgen de honingzoete leer van Siccardi, Mazzini en andere italiaenschc Carbonari's te doen opslikken.... Wal zal den koning van Piëmont nu met Siccardi verrigten Zou hy hem ook tot aen den hals in 't goud niet konnen steéken, geiyk Meester Rogier met den kwelduyvel De

De Denderbode | 1851 | | pagina 1