ZOADAG 2 MAERT 1851. VYFDEX JAERGAAG. A'r 252. AELST, den 1 Maert. Dit blad verschynl des Zaterdags ia den namiddag onder de dagleekening van den dacrop volgenden Zondag.—Den prys der inscliryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr." 50 e., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heél't, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CHIQUE SUCH. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waer van een afdruksel aen dcszell's opsteller zal wor- den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zonden begeèren mede te deelén, zullen geheyin ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve le doen kennen. Gccue stukken wa ervan wv de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wal den druk aengaei. ZYN DE BESTL'ERDERS VAN BELGIËN LOGENAERS OF ELLENDIGE WINDHAENEN Dit is de vraeg die wy aen 't land doen, 't welk er kan over «órdeelen uyt ai wal er in ons liberael ministerie omgaet misschien zal 't publiek antwoorden 't is 'teen of'tander, maer 't een is zoo siegl als 't ander. Laet ons onderzoekeu Het ministerie gevoelende dat het in den senaet zulke fana tieke of verslaefde sleépdraegerstroep niet had gclyk in de kamer, heeft gezegd Ik moet myne tael veranderen en eene andere komedie speélen'T is daerom dat het in den senaet ook geheel anders over den oórlogsbudget heél't gesproken. Er is hier geene kwestie, heeft het gezegd, van geld, 'l is kinder- agtigheyd allyd over dit geld te praeten, gelyk liet eene onuoo- zclhevd is zich aen 'l cyfl'er van 25 miliioenen l'r. als maximum voor den oórlogsbudget le houden en als wy over eenige weéken aen de centrale sectie dien fameuzeu brief sehreéven over 't cyll'er van den oórlogsbudget, hebben wy niet gepeysd dat dien brief zoo veé! gerugt in 't publiek en iu de kamer zou gemaekl hebben. Het kabinet drukte er zich volgender wyze m uytDe inzigien van 't kabinet hebben er in gelukt 'den legerbudgel op 25 miliioenen te. brengen, en tol dit cyfjer le ■gcrackcn door opvolgelyke verminderingen en wel naemelgk in dry jaeren tyds. Voorzeker is er niets klaerder of uyldrukkelyker dan de voórdragten diër inzigien. Welnu, indien gy peyst, leézer, dal 't ministerie aen de kamer heél't willen spreéken van gespaerzaemheden op den oórlogsbudget, gv bedriegt u groole- lyks, dit is zelfs geenen scliyn van zyne intentie"f géén M. Rogier in den senaet heél't gezegd, is geheel anders, ett de drukkende uylgaveit zyn slegls aeuzien als eene beuzeling. M. Frère zelfs houd nu aen 't geld niet meer! Weihoe, uyt liefde tot dit veragtelyk geld zoud gy onze nationaliteit willen in gc- vacr brengen! Men zou weynig vaderlandslievend en groolen sul moeten zyn van te gclyk mynen vriend Delfosse te denken dal er grenen oorlog meer zal komenen om te bewyzen dat demenschen Sltyd zullen oorlogen, kruypt M. Frère tot in 't diepste der fabhelknnde en bewysl dat Belgiën geduerig een strydveèrdig leger moet te been hebben Ziedaer een openbaer feylvervolgens een tweede: In de volkskamer hééft 'l ministerie met kragt en moed de noodzae- kelykheyd voórgeslaen van 'l leger te hervormen, en eene commissie daertoé te benoemen. Van deéze benoeming hééft het om zoo te zeggen de stemming van den budget met zyn voórgedraegen cyfler doen afhangen en 't is onder die vnó'r- waerde dat de verslaefee meerderheyd ltaere stem gegeéven hoéft. Welnu, wal vertelt M. Rogier nu aen de senaleurs? Gy maekl zoo veel lawyt van die commissie, en gv weél niet dal zy reeds sedert dry jaeren beslacl en door' M. Ghazal is ingerigt Al wederom eene leugen, wyl de commissie wacrvan M. Rogier hier spreekt, eenvoudiglyk de commissie is, gelast met den stael onzer sterkten te onderzoeken en na le ziea of er op dit punt gespaerzaemheden zouden konnen gedaen worden.... Zoo wilde M. Rogier den senaet dupeéren en hem prullen ophangen'! Maer den senaet hééft klaer gezien en aen den schoolmeester beweézen dat den foptyd uyt' was.... Doelt oude fransche rallen hebben allyd eenen uytvlugt, en dan ook is M.Rogier selfcns van de kwestie afgeweéken met den senaet «ene gespaerzaemheyd aen te wyzen op den onderhoud dei- garnizoenen in onze sterkten, met ze gedeeltelik te suppri- meéren.... Maer M. Spitaels, senateur van Charleroy, heél't aen M. Rogier gevraegd of hy, ministers des konings niet wist dat 1 er eene voórwaerde bestond waeraen de ontmanteling der sterkten ondergeschikt was. Ik geloof niet, zegde M. Spitaels, dat Belgiën op eygeu hand die forlressen mag ontmantelen zonder de tusschenkomst der mogendheden die ze opgerigl a hebben, ik denk dat er hier een diplomatiek vraagstuk bestaet dal niet opgelost is. Den franschen magister'heeft den bek in de pluymen gehouden gelyk hy allyd doet als liv gevoelt dat zyne leugens hein doen'dóór de mande vallen Nog een feyl om le evndigen, alhoewel wv erontelbaere zonden konnen aenhaelèn.... Iedereen wéét dat M. Rogier verklaerd hééft slegls vóór eenige oogénblikken den inlci-im ran 't oórlogs-deparlement op zicit te zullen neétnen ent "t leger niet te benadeeligen Welnu, lieden komt den man belyden dal hy nog geen etlkel oogenblik gcdagl hééft eenen minister van oorlog le doen benoemenDit gezegde diende om de opwerping te wederleggen van eenen senateur, die voórbragt dat nie't eenen enkelen van al de officieren aen welke de portefeuille van oorlog was aengeboóden, had willen aenveërden. Met deéze antwoord geloofde Magister Rogier den nagel op den kop geslaegen te hebben maer verscheyde senaleurs' hebben doen opmerken dat liet allergevaeriykst was vóór de rust van 't land van geenen bekwaenten leyder aen 'l hoofd van 'l leger te hebben.... Den Magister, lieélt zicit vóór alle antwoord eens op zyne bank geschommeld net als of by door eenig ongedierte gebeélen wierd PILLEKENS. In de zitting van den Senaet van 21 febry, beeft M. Frère zyn eygen portret gemaekl. Zie hier hoe Er is in 'l kabinet, zegde hy, eenen man dien men geloolt moeyeiyk op eene weèrdige wyze te konnen ver- beelden ten zy onder de trekken van dien Leeuw wacrvan 't Evangelie gcwaegl, qc.-kkens quf.ji dbvoret, zoekende wien hy zal verslindenDit heél't M. Frère uyt spotterny gezeyd; maer zal 't publiek aen die spotterny geloof gèéven Zullen de goede en nog hekwaeme ambtenaers,'welke"' brulaelyk zyn afgezet, en deéze welke alle oogenblikken uyt den mond van M. l-rère hoeren dat men in t bcstuer geene ingewanden moet hebben, zullen deéze aen die spotterny geloof geéven? En als men de leerstelsels nngael die hy ten toon spreyd, naemclvk van alles le liberalisceren ol frnucmaconnceren 'l is le zeggen, alles wat godsdienstig is le vernietigen, zou men aen die s'nol- terny konnen geloof hegten Het zou yvaerlyk curieus zyn te weéten yvaer den minister 't geld haell om de dagbladen ten zynen dienste te krygen; wy ltebben ovèl- eenigen tyd gezien dal hy den Messagcrde Gand onder zvn beheer had: nu verneémen wy dat liv den Éclaireur de Numur aen zynen riem gekreégen beeftMen spréékt van eene commissie le benoemen om èen onderzoek le doen nopens 't legerwv vraegen of liet niet goed en zeer voórdeelig zou zyn eene commissie te benoemen die zou gelast zyn te onder zoeken op welke manier 't ministerie de'gelden vind om zou véél dagbladen le knopen, en op welke ivvze de fondsen der andere budgetten worden uytgegoéven Den Organe des flandres hééft aen den minister van 'l in wendig de afkondiging gevraegd van de bekostingen 1° Der landbouwschool van Oudenburg; 2" Der landbouwschool van Baslogne 5" Van het leerwerkhuis van Beveren 4° Van liet zydè-faliriek van Aelst 4° Van liet leerwerkhuis van Oordegem. Wy aenzoeken onzen konfrater by deéze vraegen de volgende te willen voegen De bekos! i ug van liet leerwerkhuis van M. T. Dommer van Aelst eu of liet waer is A dal hy 'volgens overeenkomst met MM. Rogier en den Gouverneur' De Jaeger 40 getouwen in werkzaemheyd hebben moet 'I B of er bent boven zyne subsidién jaerlyks fr. 1000 vóór onderhoud der getouwen word gegeéven C of zyne ineesterbaezeu dóór het gouvernement bctaeld worden D. of er regelmaetig aen meer dan verschaft word a 10 weevers werk E. of men niet de vremdelingen die liet werkhuis verlangen le bezoeken, den spot drvft en deéze in plaets van 'den iiitreede te verleenen den ingang van de beste kamer aenwysl F. of er hem. nieltegenstaende alle deéze voórdeeien, op nieuws subsidiën zyn verleend vóór hel opregten 1» Van een lecrwerkhuys te Erpe (inhoudende 2 weevers) 2" Van eene blykerv le Aelst? En cyndelinge of het overeenstemmig is met de wet dat een lid van den Provincialen Raed met 'zvne overheid overeen komsten mackt vóór het leveren van 'linne broekstolfen aen overdreévene pryzen (Medcgrd.) Over eenige dagen is er in de Volkskamer'eene petitie toegekomen van zekeren lieer Du Bois van Antwerpen, welken zich beklaegde dal zynen zóón, leerling in 't Atheneum diër stad.daer geen godsdienstig onderwys ontvangt, en vraegde dal den art. 8 der wet van 1 Juny 1850. 'uitgevoerd ivorde.." Den Baron Osy hééft deéze petitie sterk ondersteund, een- spoedig verslag gevraegd, en levens jn zo-i v. eélec wa'- e -r hy mag verhoópen die gewigtige schikking der wet le zien na- leeven. M, I rere heéftzicli tegen dit spoedig verslag niet verzet, maer geantwoord dat de ouderhandelingen nopens art. 8 nog met geëindigd zyn eu dat hy zelfs geloofde dat, als hel verslag zal gegeeven worden, dezaeken niet meer ais nu zullen ,Fena'- derd zvn Wat moet er uyt die antwoord bcsloóten worden Dat hel kabinet niet liaestig is om deéze gewigtige en verpligtende schikking uyt te voeren, en geenzins van zin is zich met de bisschoppen nopens 't godsdienstig onderwys te verstaen... Dit moet niemand verwonderen, want men is niet onbewust dat i ministerie zeer geuegen is dejoogheyd in eene volslagene onweetenheyd van godsdienstige en zedelyke leerstellingen le laeten, dat liet integendeel liever de jon'gheyd in de Go'ds- verloocheiiing en francmaconnery zou willen' zien dompelen.... Men wéét noglans dat de bisschoppen niet ten agter zvn in d onderhandelingen, zos dat de schuld op 't ministerie valt Zou ons drymael reglzinnig kabinet wel de briefwisseling met de bisschoppen durven afkondigen lil de beraedslaeging over den oóriogsbudged lieéfl den puns de Ligne in den senaet de volgende bemerking gemaekl: Ik heb li gezeyd, MM- dat ik 't vraégsluk van dien budget boven alle geldelykc beweeggronden plaetsle; noglans zy liet i< my loegelaeten u te doen optnerkon, dal, God bewaere er otis van, indien Belgiën aen Vrankryk moest verecnigd 'zvn, ons land voor den onderhoud der openliaere magt omtrent 1" miliioenen zou te betaelen hebben, zonder le spreéken van den budget der zeemagl, en misschien nog meer, waiil zond de vernederende onkosten der overweldiging en van t verlies uwer nationaliteit le voldoen hebben Als men dit gcdagl van deii Prins de Ligne over weegt, en be denkt dat liv verscheyde jaeren onzen afgezant in Vrankrvk is geweest, dan kan men zotSÉjer agierdogt of ongerustheid niet zyn over deeze opmerkingIn die origcriisllieyd dieï/t men zich te vraegen. 1° Waeroin de nieuwe politiek Rogier-l-'rére uyt dien gewigtigen post eenen Beiggejacgd licéft om deézeu door eenen 1- ransebman te vervangen 2" öf de heh'is- selie belangen beter tegen eene 'fransche aanranding zullen bewacki en verdedigd worden tloór eenen Franschman, eenen Rogier van Arras, dan dóór eenen Belg, dóór eenen Prins de Ligne 5° Ol men niet zou mogen beginnen tcgelooven dat er overeenkomst van inzigien bestaet itissclien liet Eliseé en 't belgisch kabinet,, naemclvk van al deéze le verivydereri die in den wegloopen en de uitvoering diër inzigien zouden kun nen dwarsboomen Belgen, past opSlaept niet. .-. M. De Jaegher, gouverneur van Ooslvl. heeft, op date van 8 leb. II. aen al de gemeente-overheden eenen brief gi-schreé- ven waer. in hy de zwaeriglieyd acnduyd welke van wegens ver scheyde desscsvilors bestaet met de kinderen in de kerk te vcrccni- gen geducrende de neren aen het schoolhouden locgewyd ten eynde liun de voórbcreydendc Catechismus-lessen lid de eerste Cpmmunie te geéven. Verders beveelt hy aen de bestueren de desserviioi-s aen te prikkelen om dit misbruik te doen ophou den in l belang der vorderingen van de leerlingen in 'i teltcrkun- dig onderwys, en vraegl van hem de priesters die zulks zouden weigeren, hekend te maeken. Hierop vallen eenige aanmer kingen. Voorzeker ware het te wenschen dat overal hetgeestelvk en hel letterkundig onderwys op "verschillende tieren gesteld wierd; maer is de gccslelykheyd van 'l legenslrydige de schuld, gelyk M. De Jaegher het wilt doen dóórga en, eu is hel aen liaer van de verandering le doen, gelvk In liet wilt? Inalde'-e- iiieeiitens helioort 't kleinste getal der eerste-eoiiiiiiunicanrei, aen de staelsscboolen. lerwvl een zeer groot deel in arinkin- deren lieslaet van welke er vcéle op stiel zyn.'T is dan met regl en rede dat de Catecliisinus-lessèn op ueren gesteld zvn die- de beste aen de werkende klas passen. Moesten die ueren verschooveu worden, veéle deézer kinderen zenden zich in d'outnogelykheyd bevinden van naerdekerk te komen Zon dit M. De Jaegher den elergé in den keus'wilt geéven, of wel van een groot doe! der kinderen zonder chiislelvk ondei-rb-i m laeten, of wel van eene tweede leering te openen vóór eenige uytzonderingen. De zaeken alzoo zynde, was het niet véél bc- taemelyker zieli tot de wereidlvke meesters te weDdcn om hunne klas op eene andere uer te stellen Iedereen die gezond óórdeel bezit zou alzoo handelen; maer dit. eenvoudi» ged—t is alleenclyk in M. De Jaegliers brein niet genlioéi. - "wüt' hééft hy aen zich zelve gezeul, ik "zo- mvne T<-ro»iievi voórscbrvveo van zich

De Denderbode | 1851 | | pagina 1