Bankbreuk van Impens en Bonrricand. OPENBARE VERK00PING TE AELST. Te Koopveiling VAX GROND-£&*™fiREN, VERKOOPING. Te Minnen met den Kaelslml onderarms. Rckeiidinarltiü" rnorgend aengehoadcn geworden. Men leest in den Courricr dc VEscaul Tusschen Roux en Hardeng-Aimcries (arrondissement Bergen) bestaet er eene kleyne hoeve, genaemd, van'den Grooten Popu lier. Zy ligt geheel afgezonderd. Digi by die hoeve bevind zich eene kapel, en in deéze een eeuwenoude groep verbeéldende Maria-Pnrificatie. In den naglvan vrydagen zaterdag (28 febry). wierd dit godsdienstig monument weggenomen, en in den nagl van den volgenden dynsdag plaetste men het op een venster van de kerk van Hardeng, maer op de goddeloosste wvze geschonden. Het hoofd van de H. Maegd was afgesneéden, en slak op een houten stokje. De twee armen van het Kindeken Jesus waren afgekapt. Sint Simon en de andere persoonaedjes hadden stukjes hout in den mond, in den vorm van sigaeren. Een'van die ligueren had eene roode muls op het hoofd. De overige persoonaedjes hadden alle belagchelyke kenmerken gekreegen zoo als, trommels, bokkenbaerden, enz. De groep stond op een feuilleton van den Précurseur \an Antwerpen, bevattende de veroórdeeling van broeder Leotade. Dóór eene voorzorg, die wv niet genoeg kunnen schand vlekken, was de groep aldus verminkt en bespollelyk gemaekt op een der vensters geplaelsl, die op de merkt uytzien, den nagt zelf van den dag, waerop hel merkt moest weézen, zoo- daenig, dat met honderde persoonen het schouwspel van die schroomelyke ontheyliging, zouden voor oogen gehad hebben, indien men, in tyds verwittigd, zich niet gehaesl had er selfens de spoóren van te doen verdwynen. Het is de eerste mael niet, schryfi men ons uyt die placts, datdergelyke heyligschenderyën aldaer zyn begaen geworden. Men had naemelyk al de figueren den neus afgesneéden. Op 't zelfde tydslip wierd een bééld van den H. Donalus, dat het voorwerp eener byzondere vereering is, van wegede bewooners van Goegnies-Hardeng, uyt zyne kapel geroofd. Men had de voorzorg gehad op het voetstuk te schryven Sint Donalus is naer de kermis van Binche.» Het was daegs vóór die kermis. Eenige dagen laeler, vond men het beeld van den Heyligen terug op zyne plaets, doch met slvk besmeurd en eene pyp in den mond. Op het voetstuk stond geschreéven Sint Donalus is terug van de kermis van Binche, doch hy heeft geene duyl meer in zyncn zak. Men leésl in den Précurseur: Men schryft uyt Rio-Janeiro, 8 february lieden hééft ten half dry uere in onze haven een ysselyk ongeluk plaets gehad. De fransche bark Etisa, naer California vaerende met 210 passagiers, is in de lucht gespron gen. Op dit oogenblik waren er gelukkig slegls 100 persoonen aen boord. Hel getal der gekwetsten is lalryk; hel getal der dooden beloopt niet meer, zegt men, dan 10. Men schryft uyt llazebroekDen koophandel in hoppe hééft sedert eenigen tvd eene zekere kragt hernomen, zonder dat er noglans de minste verhooging uyt ontstaeu is. lederen dag worden er uyt Poperinghe, Boeschepe, Watou, enz., aen- zie ilyke hoeveel heden verzonden. Het mceslendeel der verbruy- kers trekken party uyt den tegenwoórdigen geringen prys om bevoórracdingen te doen, zelf vóór verscheydene jaeren. Eenen vuerstoóker, het konvooy van den yzeren weg vergezellende dat uyt Parys eergisteren om elf uerèn 's avonds vertrokken was, is. hy Bergen verpletterd geworden met, geduerende den logt van het konvooy, eene der kelens te willen vast maeken die de ryluygen aen eikanderen hcglen. Geheel den trcyn is hem over hel Ivf geloopen men heeft niets dan een verminkt lichaem opgenomen. Uyt eene goede bron vernoemen wy de volgende merk- wcêrdige gebeurtenis Dcézer dagen bevond zich den heer Meenen zeer geagten ingezeétenen te Utrecht, (Holland) met zyn rytuyg, vergezeld van zynën palfrenier, op weg, toen hy, naby de stad, eenen grenadier aen trof, die moevëlyk zynen weg kon vervolgen. Den heer M., aen de inspraek van zvn hert gehoor geévende, nam den soldaet op in zyn rytuyg en te Utrecht acngekomen zynde, verleende hy hem tevens huysves- ting vóór den nagt, daer toch zynen koetsier afweézig was, zoo •dat hy dan ook in diens bed ging slaepcn. Te middernagi, lontwaerden de overige dienstboden een ongewoon gerugt, die klaerop argwaen voedende omtrent den soldaet, het eerste naer idiens slaepplaets zich begaven, doch hem in rust bevindende, mem wekten en van heldoor hen gehoorde kennis gaven. Dee pen begaf zich toen, voorgelicht dóór de mevden, naer de kamer van waer hel gerngl gekomen was, en vonden daer den leer M., gebonden dóór zynen koetsier en zynen lyfknegt, die eeds overgaen waren met hel inpakken van eenige koslbaer- icden, en die vóór eenen nagt verlof hadden verzogl om elders ermaek te neémen. Dat den grenadier dóór den weldaedigen icer M., goed beloond zal worden, zal wel niemand betwyfelen. Eenen nieuwen vogel zonder vleugels wierd, volgens eene ededeeling van den heer AVestwonds i.n het Linneésche Ge- loótschap, op het eyland Ilowe, gelegen lusschcn het eyland iorfolk en Nieuw Holland gevonden. Aldus weder een ovcr- blyfsel van eene uytgebreyde familie; kapiteyn Poole hééft leéze'plaets toevalliger wyze bezogt, en daer hy haer gunstig [tooi- de kolonisatie beschouwde, hééft hy zes leren overgehacld 'zich met hunne vrouwen en kinderen aldaer te vestigen. Dit eyland strekt thans dikwils tol loevlugtsoórd vóór de walvisch- vangers der Zuyd-Zec om water en levensmiddelen in te neé men. Daer geene regeéring dit eyland in bezit hééft genomen, is het thans den evgendom van dén heer Poole; het is taemelyk uylgestrekt en hééft twee hooge bergen, die men op eenen afstand van 16 mylen in zee kan zien. Op dit eyland wierd den genoemden vogel dóór kapiteyn Poole ontdekt; hy is ongeveer zoo groot als eenen kwartel en de kolonisten vinden zyn vleesch zeer goed. Tol nog toe is geenen zoodanigen vogel naer Enge land oveigebragl, maer veélen zyn onder weg. FRANSCHE REPUBLIEK. j Men zegt, dat den president der republiek zich als lid beéft doen aenneémen van dc Jockey-klubs te Parys. Naer men thans verncémt, hebben de agenten, welke prins de Joinville in 1849 naer Hamburg zond, thans hunne zending leneynde gebragl. Die agenten hadden last onderhan delingen aen te knoopen met de voórnaemste duytsche handelshuyzen, ter kolonisatie van de goederen, welke prins de Joinville, als bruydschat van wege den vader zyner egtge- noóte ontvangen heél't, en die lot nog toe onbebouwd gebleóveu waren. Thans hééft men reeds den grond eener stad gelegd welke Joinville zal heelen, terwyl al de bezittingen den naein van provincie dona Francisca voeren zullen. Te Mostaganem in Algerién is er eene schrikkelyke moord gepleégd. Êenen genaemden Ducousin geweézen beambten in het besluer der bruggen en wegen, te Mostaganem, was over eenige jaeren met eene jonge fransche vrouw van eene zeer goede familie in den egt gelreéden. Ten gevolge van omstan digheden, welke wy niet zullen onderzoeken, wierd Ducousin in het begin van 1848 afgesteld. Zich zonder plaets bevindende begaf hy zich naer Parys, waer hy te vergeéfs eene andere vroeg en kwam in 1848 te Mostaganem terug, waer hy zich met eenige speculation bezig hield. Zyne zaeken wierden dagelyks slegler. Er kwam eenen twist lusschen hem en de familie zyner vrouw, en zelfs geraekle hy eenigzins in oneenigheyd met deéze laelsle. Verleden donderdag, verneémende dal zyne vrouw te Souk- el-Miton eene vriendin was gaen bezoeken, verliet Ducousin xMoslaganem ten 5 ueren 's avonds. Hy komt ten 7 1/2 uere aen het buys, waer zich zyne ongelukkige eglgenoóte bevind. Men opent. Ducousin treed binnen en lost aenstonds een pistoolschot op zyne vrouw, doch zonder haer te raeken. Op hel oogenblik werpt hy zich op haer met eenen dolk in de hand en brengt haer twee breede wonden aen de keel en aen de borst toe. De vrouw valt, hy drukt zich zelve iweemael den dolk in de borst, en valt nevens de ongelukkige die eeii oogenblik nadien opslael, maer van den moordenaer op nieuw eenen stéék in den buyk ontvangt, waerdoór dc ingewanden uytkomen en zv dood ten gronde stort. Nu keert hy andermael den dolk tegen zich zeiven en sloot hem herhaelde maelen in zyn Jigchaem, maer volgens hetgeen men schryft, is geen der wonden doodelyk en hééft hy dezelve overleefd. Den moordenaer is naer het militaire hospilael van Mostaganem gedroegen. Op hel cynde der maend january lest vcrhaeldcn de dag bladeren dal eene jonge dogler van eene uylmunlende schoon- heyd, smaekvol gekleed, maer welkers gelaetslrckken en hou ding krankzinnigheyd deéden ontwaren, in de Marlelaerstraet was ontmoet geworden. Een geagt man in dit kwartier woonende M. Laville genaemd, had deéze ongelukkige aen de onbezonnen nieuwsgierigheyd eeniger jongheden onttrokken en haer 't zynen huyze de milddadigste zorgen loegercykl. De krankzinnige was stilzwygende gebleéven aen alle de ondervraegingen wegens haeren naem en hacrc famillie. Zy had zich aen eene schryftafel geplaelst en aldaer dichtregels verveerdigi die eene brandende liefde, waerschynclyke oorzaekva er er ziekte, verraedden. Eenige dagen nadien schrééf M. Laville eenen brief aen het dagblad Ie Conslulilionncldie dc omstandigheden van dit feyl verhaeld had, aenkondigende dat de jongedogter die hy in had genomen, overleden was. Eens op lwec-cn-zcventig ueren, had zy toege stemd haren nooddruft te neémen. De poogingen der kunst waren onmagtig gebleéven om haer besluytte overwinnen, en na twee ueren afscbrikkelyke stuyplrekkingen was zy bczweé- ken, den naem van Robert uylsprcèkende. De eenige aenwyzing wegens hacrc persoonelykhcyd was het merk haers lynwaeds, samengesteld van de letters E. B. Wy zvn nil in staet nieuwe bezonderheden mede te doelen die deéze herlroerendeen dramatische geschiedenis voltrekken. Emelia B..., dogter van eenen ryken yzersraeltery- meester van Belgiën, moest op bevel haers vaders den zóón van eenen brouwer, van Leuven trouwen, welkers forluyn aen de zyne beantwoordde. Maer de dogter had reeds van haeregenegenheyd beschikt, liet voorwerp hacrer liefde was eenen jongman Robert Dgenaemd, levens schryver en schilder, maer wcynig on der het opzigt van rvkdoni bevoordeeligd. Emilia, gelyk men hel hééft gezien uyt de deelen haerer dichtstukken dóór de dagbladen afgekondigl, hield zich zelf met letterkunde onledig, Zy was van eenen opgetogen geest en van een romantisch karak ter; zy bragt een groot deel haers tyds met schryven over. Toen haeren vader met welkers onverbiddelyke slandvastig- heyd, zy bekend was, haer aenzegde dat zy van haere romanli- tische gedagten afstand moest doen, om binnen korten lyd in houwclvk melden zoon van den brouwer te treéden, gaf zy aen den jongen artist dit rampspoedig hevel te kennen. Zy zogten te samen den middel om het zelve te verydelen. Emelia vond er geen ander dan eene dobbele zelfmoord. Robert aen wie een versehillig gedagl waste binnen gekomen, verzogt nog 'wat te wagten vóóraleer dit ongelukkig voórneëmen ten uytvoer te brengen. Den avond zelf van de vertrouwelyke mededeeling begaf hy zich naer den eslaminet waer hy wist den zóón des brouwers te zullen ontmoeten. Een geschil borst tusschen de twee jongheden uyt.. Eenen kaekslag dóór eenen van hun ontvangen, wierd van een tweegevegt gevolgd waerin Robert gedood dóór eenen degensteék in volle borst. 'S anderdaegs na deézen voorval verdween Emelia B... uyt het vaderlyk buys, haere juweelenen eene geringe geldsom medeneémende. Alle de opspoóringen in Belgcnlatid gedaen om haer ie ontdekken bleéven vrugleloos.Wanneer het feyl eener jonge krankzinnige dogter, in dc Maertelaerslraet, en den brief van M. Laville, in een dagblad van Parys dat hy ontving, onder de oogen van M. B... kwamen, schéén het hem dal de persoonbcschryving benevens de gegecven aenwyzing zich aen zyne dogier toepasten. Hy vertrok aenstonds naer Parys en gelukte de woonst van M. Laville te ontdekken deézen loonde hem de voorwerpen en de dichtregelen dóór de krankzinnige agtergelaeten. Allen twvfel van M. B.... verdween pynelykc traenen ontsnapten uyt zyne oogen, hy schéén ten prooy aen diepe kommernis, zich zelve beschuldigende de dood zyns kinds te hebben te weeg gebragt. Hy liet aen M. Laville eenen hertroerenden brief zien dien Emilia vóór haer vertrek hem geschreéven had, en dichtstukken die in dit jong meysje een waer talent veropenbaerden. In weérwil der aendringingen van den edelmoedigen man die zyne dogter had ingenomen, en alhoewel sterk onpasselyk ten gevolge zyner herlgrievende ontroeringen, hééft M. B... willen omniddelyk naer Belgiën terugkeeren. 'Gazelle des Tribunaux.) BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk Vrouwelyk HOUWELYREN. 8 15 Judocus Smet, wedn. van Anna Cath. Hutsebaut, met Anna Van den Broeck, 22 j., solferstekmaekers. OVERLEÉDENE. Carolus De Lattre, wedn. van Anna Bergi en Maria Vcrleysen, winke lier, 69 j., St. Jorisstraet. Pelrus Wesemael, zonder beroep, 56 j., Mylbeke. Fr. Pet. Teirlinck, soldaet, 48 j., te Bergen overleden. Dom. Schuddinck, landbouwer, 55 j., Mylbeke.Carolus De Reu, 11 d. St. Job.Dom. Bosman, l m., lloogstr. Joseph Braeck, wedn. van Juduca De Putter, bleekersgast, 43 j., Achterstr. Melanie De Cock, 5 j St. Job. van ongeveer 400 stukken onderscheidene ZYDE STOF FEN, Halsdoeken, Echarpen, etc. etc. Deze verkooping zal plaets hebben te Aelst, aen bet voormalig Hotel van Oostenryk (llótel d'Autriche), op de Keyzerlyke Plaets, op de volgende dagen Woensdag 26 Maert 1851, en volgende dagen 9 uren 's morgens de zyde stollen. En op verzoek van de lieeren Sciiei.lf.kens Advocaet en C. Van Langeniione Bankier, in hunne hoedanighcyd van provisoire Syndicken ter gemelde bankbreuk en door bet ministerie van Deurvvaerder NOTERIS. Op tyd van betaeling mits borg en verhooging van 10 voor onkosten, GELEGEN vr. AELST-MVLBEKE, Door liet Ministerie van den Notaris VANDERHEYDEN, te Aelst, liestaende in Hofstede, Zaeilanden en Meersch, by plakbrieven onder zes koopen breeder aengeduid, en waervan den INSTEL op Zalurdag 26 April en hel VERBLYF op Zaterdag 10 Mei 1851, ten 4 uren namid dag, zal plaets hebben ter Eslaminet Le Pavilion de la Règence, ter groote JJerkt, te Aelst. Den Notaris YAN CROMPHAUT, le Ovêrmeire, zal in twee Zittingen, openbaerlyk verkoopen Eene alderbeste party DENDER-MEERSCH, gelegen te Gvseglieni, in liet Denderland, naby liet Sas te Wiese, bekend sectie A, N° 716, genaemd de Muit, groot 51 aren 50 centiaren, palende oost den ouden Dender, zuid liet Armgoed, west den lieer Jan Rle. Callebaut te Aelst. met de wederhelft noord den hieuwen Dender. In pacht zonder voorwaarde, by Domien Cool te Iler- dersem aen fr. 54-42, boven alle lasten. ZITDAGEN INSTEL Maendag 24 Maert YERBLYE id. 7 April lö01' Telkensten 5 uren naermiddag, in den Appel, te Grem- bergen, te Waesschepoort der stad Dendermonde. Pu. MAYART, Leêrverkooper, in 8* de St.-Joris stract te Aelst, heeft de eer aen de schóenmaekers bekend tc maeken, dat er by hem te bekomen zyn inlandscheen wilde Zoolleèren, vache lissée, Pinken, grauwe Kalfsvellen, veaux cirés, Bordeausclie Tichen en Voorvoeten, Kali's- en Pinken Tichen, idem. Voorvoeten, Laqtics, Maroquins en Gedo neerde Vellen, Bazanen in kleuren, Tichen in kleuren, witte en grauwe Voyervellen, zwarte en gecouleurde Stollen, verschillende soorten van Muylen, Boordvellen in kleuren, dienstig voor Bottinnen, Peêrdhalsen en Slie ten, zwarten en grauwen afval; alle soorten van Leesten, en verdere noodzakelyklieden dienstig voor hun bedryf. Men kan ook bekomen tuvgen dienstig voor Zadelmae- kers, doorschaefde Bazanen voor boekbinders en mutse- maekers; Schootsvellen en Zeemlecren. Hy hoopt de gunst van het publiek tc bekomen, door de goede hoe danighcyd der goederen en de matigheyd der pryzen, staende aen den prys van de fabriek. VYF ZYDEN HALSDOEKEN, by Cliristiaen Van de Maele, le Denderleeuw (Leebrug). Men kan zich van slonden af en alle zondagen laten inschryzen. D mil ivf GaIiIais By den Notaris Vanderhevden, Btllgl.™™ ullulll. ter Keyzerlyke plaets te Aelst, zyn Groote en Kleyne Sommen te bekomen, mits be- hoorlyk bezet. Hfnn vi"tA(ïl eeue" bekwaemen KNEGT vóór eene ilitll 11 iHïgl, ZoerziEDEBY. Zich te adresseéren te» bureele van den Dendcr-bode.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3