BELANGRYK BERIGT. Tc fineren vlLST Uyt er hand te Uiteren. Den eerw. heer. De Meester, onderpastor le Ronsse, is pastor benoemd te Rnesselaerc. M. De Bodl, onderpastor le Vclsicque, is onderpastor benoemd te Machelen. M. Van den Broele, pastor te Knesselaere, is tot pastor van Waerschoot benoemd, en M. Van Ouckel, pastor te Lembeke, lot deken van het distrikt Eecloo. M. Verheecke, priester in hel seminarie is tot onderpastor te Eist benoemd, in vervanging van M. Van de Mergel, die naer Marcke in dezelve hoedaenigheyd overgaet. M. Comeyne, onderpastor te Marcke, is tot onderpastor te Maldegbem benoemd. M. V. De Smeï, onderpastor te Sweveghcm sedert een tiental jaeren, komt lol geschenk aen het weldaedigheydsburcel deézer gemeente op te draegen 2,500 franks, onder voórwaerde dal de inkomst er van besteed worde om jaerlyks de arme kinderen derzelver gemeente le kleedcn. By besluyl van 20 maert, heeft den minister van juslicie dcplaelsing toegelaelen, in den ommegang van de St. Pieters kerk le Turnhout, van een grafieeken ter gedaglenis van den heer Denef, oud-lid van de kamer der volksvertegenwoor digers. 1In het distrikt Rousselaere is er sedert eenigen tyd aen- groeying van ongemak de linnennyyerheyd, die eenige dagen eene opziglelyke verbetering had ondergaen, valt er in eene schrikverwekkende krisis, en men word er bedreygd met de terugkomst der noodlottige rampen der jaeren 1840 en 1847. Den Landbouwer, weékelyks dagblad van Rousselaere, kon digt aen dat er in de orastreéken deézer stad meer dan 40(1 verzoekschriften in omloop zyn om den onderstand van het Gouvernement af le smeeken. Deéze verzoekschriften zyn eene ware noodkreéler word onder andere in dezelve gezegd Zonder de spoedige medewerking van het Gouvernement, zal men in onze slreéken menschen zien zwerven uytgeput van gebrek, die niets bezitten om hunnen honger te verzaeden en die van deur lot deur gaeu kloppen om le vraegen dat men hunne ledig geworden armen gebruykevruglelooze vraeg, eylaes niemand zal die kunnen gebruyken. Zie dacr hoe de Vlaenderen gered zyn geworden Men schryft uyt Geeraerdsbergen, 22 maertVerleden maendag stierf hier den genaemden II. N., laetende na een tweede houwelyk eene weduwe en 24 kinderen agtcr, dus vyf- en-twintig erfgenamen welkezyne nalatenschap deelen moesten. Önmiddelyk na de begravenis waren deéze allen in het sterf- huys byeen om te zien wat hun toekwam. De erfenis bestond in eene manke tafel, twee of dry kreupele stoelen, eeneu ver molmden koffer, dry of'vier gescheurde lellooren, eene duytsche pyp en ecnen wandelslok. De erfgenamen welke er eenen drupel op gezet hadden, be proefden te vergeefs de dceling te mackeu, de voorwerpen waren in geen genoegzaem getal, en vier of vyf zyncr zoónen beweerden dat de pyp en den wandelstok hun by mondelings testament dóór den overleden gegeéven waren. Van wóórden kwam men tot gekyf én vervvvt, en eyndelyk lot slaegen. De telloorcu wierden aen stuk gebroken, ieder nam er een scherf van en eyndelyk wierd men handgemeen, zoodat er den gansc.hcn dag dóór gevogten wierd en de policie er is moeten tusschen komen. Dus is die ryke erfenis nog onverdeeld. In den nagt tusschen zondag en maendag (16-17 maert), zyn verseheydene tempels des Ileeren in de ömstreéken van Geeracrdsbergen besloólen geworden. Eene dievenbende is in de kerken van Ogv, Bever, Sarïardingen en Goefferdingen gebroken en heeft er de-offerblokken, beroofd. Twee slegt befaemde mannen, den genaemden Vander Catsyen, van Moerbeke, eenen landlooper, en Rosqué, van Overboelaere, zyn acngchouden, met verseheydene andere, en dynsdag reeds naer Audenaerde geleyd. Te Bever zagen eenige persoonen welke toevallig 's nagls omtrent de kerk waren, er eenen persoon uylkomen die de vlugt nam het was vrugteloos hem in den donker na le zetten, maer men kwam op het denkbeeld de kerk te onderzoeken om te zien wat er in gebeurd was. Eenen anderen dief, die er verborgen was, wierd gevonden, vaslgegreépen en in eene verzekerde plaets gebragl. Men hóópt datdegansehe bende haesl in de handen van het geregl zal weézen. Den nagt van de dicfle had men te Acrcn het wagenhuvs eener pagthoeve opengebroken, de pioegyzeis gestoólcn en de poort weder toegesloólen. Hel schynt (lat die yzers gcbruykt zyn geweest om de kerkdeuren en offerblokken te openen. Men schryft uyt Thielt, 21 maert\Yy komen zekere inlichtingen te verneémen wegens de kerkdiefle alhier, over korte maendeu gepleegd. Den daeder is den genaemden Van Caeyseele, van Popcringhe; hy kan den ouderdom van 50 a 55 jaer bereykt hebben. Yoór- lyds is hy matroos geweest en heeft als plaetsvervanger in het hollandsch leger gediend. Hy bekent den eenigen daeder van dit misdryf te zyn. Ziet op welke wyze hy hel, volgens eygene bekentenis, z ju aengegaen hebben. Zonder ooyt in onze kerk geweest te zyn, is hy aengemoedigd geweest om de diefl^ le bedryven by het zien dat er licht in de kerk by nagte onderhouden wierd hy dagl daerin een middel te vinden om alle vermoeden van aenweézige dieven in de kerk van zich af te weèren. I'ene leeder die hy in de slraet gevonden had, heeft hem gediénd om lol aen eene der kerkvensters le klimmen. Maer vreezende ondekt te worden indien hy de leeder van bin ten liet staen, heeft hv zich vergenoegd met eene koorde aen de venster vast ie maeken. Dan hééft hy de leeder terug gedraege.n, en is als oud-matroos, langs zyne kooide binnen de kerk gedrongen. Men wéét dat Van Caeyseele twee 1111. vaten en wat koperen munt uyt de offerblokken heeft medegenomen. Deézen dief was aen zvn eerste feyt niet, want sedert hééft men een gansche mande zilverwerk onidekl, voortskomendevan dieften dóór hem gepleégd onder de menigte gesloólene voorwerpen bemerkt men zelfs eene remonstrantie. Hy vcrklaert nog dal hy.somtyds twee kerkdieflen op eenen nagt bedreéf. Men schryft uytGend, 24 maert. Den genaemden Van de Wynckcle, die vóór woeker tol 5500 fr. boet veroordeeld is, ligt, naer het schynt, overhoop met zyne advokaelon en vind dal zY.hem te véél rekenen. Daer 't openhaer ministerie in appel gaelenhv vóór dal hof moet verdédigd wordeii, hééft den veroordeelden de hulp van andere advokaeten gevraegd, maer deéze hebben hem slillekens héén gezonden met wóórden, die vóór hem niet zeer vleyënd waren. Op deéze wyze zal Van de Wynckele wel genoodzackt zyn met zyne advokaeten overeen te komen. Eergisteren is er le Brussel (Schaerbeék) byna eenen dood slag begaen. Eene vrouw hééft hacren man zoodanig met haeren holleblok afgeroffeld, dal hy er schier onder bezweék. Dronken te huys gekomen, wierp den man, eenen schrynwerker, eenen ketel met koókend water om en verbrandde een lain kind dat nevens de stoóf zat. Woedend viel toen de moeder op haeren man aen, en sloeg hem zoodanig, dal men hem naer liet gasthuyst hééft moeten draegen. De juslicie doet onderzoek. Men wysl een geval van wonderbaere vruglbaerhcyd aen. Zondag laetstiseene vrouw le Brussel van vier.kinderen van het mannelyk geslagt bevallen. Moeder en kinderen bevinden zich in eenen voldoenden toestand. In eenen twist die geduerende den nagt van 25 tol 24 deézer maend te Oycke plaets had, den burgemeester der ge meente, M. Ketels tusschen gekomen zynde om de rust te herstellen, wierd vast gegreépen dóór den genaemden Louis Winters en ten gronde gesiaegen. Den burgemeester hééft het gevrigl van het linker been gebroken gehad. Het hof van appel van Gend, hééft in zyne zitting van eergisteren, den lieer V. lvervyn, beschuldigd van onwettig de geneeskunde uyt te oefenen, vrygesproken. Het hof verbreékt hel vonnis van de korrectioueéle regtbank. Dynsdag laetst kwam vóór den milicieraed te Oostende eenen loteiing van Lefïinghe die er zich ingetrokken bad. Hy rekiamcérde vóór myopie (byzigligheyd). Men stelde hem de brilglazen nu,6 op, maer op liet oogenblik verklaerde hy er niets mede le zien. Dan stelde men hem haesl eenen anderen bril op. Ah deéze is goed, riep hy uyt, zie daer brilglazen die my passen. Ik zie volmaeklelvk. llelaes den armen jongeu wierd goed vóór den dienst verklaerd.' Den goeden bril dien men hem had opgezet, was zonder glazen. Men leési in den Journal de BrugesEenen Engelschman bevond zich met zynen hond, in een eslaminel op de Munlplaets toen eenen persoon ledigt by hem kwam en hem uyt gekscheèr- dery aenraekle. Den hond, die anders zeer zagt van aerd is, dagt dat men zyn meester kwaed wilde doen, schóót toe en beét den persoon in het been. Deézen beloofde zich te vreéken, verliet het estaminet, een bewys dat de wonde niet erg was en ging de politie haelen. Deéze verscheén, in den,vorm van eenen pompier in hel eslaminel. De policie hééft le Brugge iels brutaelszy greép den Engelschman by de kraeg, helgeén op niéuw de boosaerdigheyd van den hond opwekte en deézen beét den vertegenwoordiger van de openbaere orde ongemakkelyk in de braeyen. Den Engelschman wierd in den kerker gebragt, waer vcrledene wéék dal yselyk drama is voorgevallen. Hy blééf er tot den volgenden dag, ten vier uercu. Wal dééd den bond alleen en droevig was hy naer de wooning van zynen meester terugkeerd, lerwyl er eene schandelyke conspiratie legen hem, tusschen den gebeten en de policie, plaets had. Den volgenden dag zeer vroeg helde men by den Engelschman, en men zegde aen den knegt, dal dewyl mynheer het hotel der politie niet heel amusant vond, hy zynen hond liet vraegen, om hem gezelschap tc hóuden. Den knegt, weé- tende hoe véél den meester van zynen hond hield, wagtte geen oogenblik en gaf den boud meé de policie gcleydde hein niet naer zvneu heer, maer buylen de poort, waer zy hel arme dier.... kapot maekle. Eenige ueren nadien kwam den Engelsch man t'huys, en ontdekte den strifo dien men zynen knegt gespannen heeft. Mag de policie zoo sluyksch in een buys komen, eenen knegt bedriegen, ecu dier meéneémen, dat haer niet toehoort, hel ter dood brengen, en hel verblyf in onze stad haetelyk vóór eenen vremdeling maeken? ilet dagblad La Palrie van Brugge, spreékende van den genaemden De Muynck, die over eenige dagen in hel policie- gevang dood-gevonden wierd, zegt dat liet reeds den derden persoon is in den tyd van twee jaer; die op deéze wyze in hel gevang sterft. Het blad vraegt of dit een noodlottig toeval of een gevolg van onagtzaemheyd is. Volgens den Journal de Namurhééft eenen smidsbaes een meesterstuk van hardioopery verrigtDen treyn van den spoorweg van Samber-en-Maes was woensdag in vollen rid nvt de statie van Morialmé afgereéden, toen den smidsbaes hel iusgelyks op een drafken stelde, den treyn iuhaeide en by het Frainebossh voórby liep. Daermcdewas de wedding gewonnen. Een dagblad van Doornyk heweért, dat graef de Bocarmé bekend hééft, dat hy zyn schoonbroeder met tabakslof hééft vergiftigd. Mad. de Bocarmé, zoude naer zy zegt, dóór haeren man met bedreygingou gedwongen zyn geworden, deel aen de moord te neémeii.*Ten gevolge van die bekentenissen, hééft dèn procureur des konings, vergezeld van den regler van instructie en van den beschuldigden, op nieuw het kasteel van Bury bezogt. De zaek zal wacrschynlvk op 5 mey te Bergen vóór hel hof van assisen komen. De stuks van't proces vormen meer dan 4,000 bladzyden. Eenen nyveraer van Toercoing gelastte een zyner werklie den eene som van4000 fr. in ban kbi 1 lel ten naer Rousselaere le brengen. Deézen werkman verloor den brief die dezelve bevallen. Eenen jongeling vau 16 jaeren, Alexandre Bonneville, in dienst by den negotiant Lorlhois-Vuylsleke, vond denzclven, en hacste zich den eygenaer op le zoeken. Hel is den eersten edelmoedigen trek niet, dien men van den jongeling aenhaelt. Den genoemden Brasseur, van Bergen, die over twee jaern ter dood Veioórdeeld wierd, wegens eene moord, gcpleégd op eenen boschwagter en wiens straf in levenslangen dwang- arbeyd veranderd wierd, is vóór het hof van assisen van •Henegouwen verzonden onder de besehuldiging van zyne tante vermoord te hebben. Eenen ryken grondeygenaer van Arras, (Vrankryk), had eene wonde in den mond, waerop hy eene plaester had gelegd, welke hem zekere vrouw had gegeéven. Ongelukkig hééft hy by bet adeinhaelen de plaester, die waerschynlyk ineélende stoffen behelsde, ingezwolgen en hy is, ondanks de hulp der geneés- heeren. in de schrikkelvkste pviten gestorven. Ecu on professor van wvshegeêrte, le Parys, M. Jacques, is van zyn ambt beroofd geworden, om dat by in een dagblad al de bcstaende godsdiensten geloochend en beledigd had. Een duytscb dagblad deelt eenige nadere byzonderhedeu mede omtrent de vreeselyke aerdbeéving, die den 28 febr. op het eyland Rhodes gewoed hééft. Eenige menigte huyzen is te Rhodes ingestort, zoo als den vierkanten toren aen de haven, Arapkule genaemd. Te Makri was den schok zeer hevig geweést, en de stad Levissa, die 1500 huyzen telde, is geheel ingestort. Het aenlal menschen, die daerby omgekomen zyn, word op 600 begroot. Een dorp in liet binnenland wierd tusschen twee heuvels zamengeperst. Verseheydene bronnen en beéken zyn verdweénen. De bevolking van Makri vlugtle aen boord van verseheydene koopvaerdyschepen Het piémonteésch ministerie gaet verder en verder den weg der willekeurigheid in hel hééft een groot getal regters afgesteld welke men vermoedde aen de katholyken gunstig te zyn. Daerenboven hééft bet eenen kelk doen aenslaen die dóór inwooners aen Genua van Mgr. Fransoni, gebannen aerlsbis- schop van Turyn, gezonden wierd. Het radikael Gouvernement dal leFriburgin Zwitserland bestaet, is byna omver geworpen geweést dóór een honderdtal boeren, die de stad aengevallen hebben. Maer na een kortduerig doch hardnekkig gevegt, hebben zy dezelve moeten ontruymen. Acht mannen zyn dood of gekwetst geworden. BURGERLYKEN-STAND. Mannelyk Yrouwelyk HOUWELYKEN GEBOORTEN. 9 15 Joannes Felix Joseph Govaert, 55 j., grondeygenaer met Thercsia Joanna Van Iloorebeeck, 41 jparticuliere. OVERLEEDENE. Joannes Thomas, mnn van Anna Temmerman, groenselverkooper, 32 j., Jlvlbeék. Godifridus Const. \an der Poorten, wedr. van Anna lie Neve, en Judoca Van den Bossche, schrynwerker, 67 j., Molenstraet. Henri Victor Const. Lefebvre, Arrondissement Commissaris en ridder van't Leopoldsorde, 60 j., Nieuwstraet.HortensiaPodevyn, 22 maend, Schaerbeék. Petrus Thomas, 3 maend, MNlbeék.Joanna Cath. De Peyser, wede. van Frans llebbelinck, particuliere, 81 j., Zoutslraet. Joannes De Laer, man van Barbara Berna, winkelier, 41 j., Zout- straetpoort. Guillaume Cuggenhout, dienstbode, 45 j te Brugge overleden. Petius Howies, soldaet, 28 j., Graenmerkt. De Yenditie der ZYDE STOFFEN, afhangende "der bankbreuk Iinpens en Bourricand, zal voortgezet worden op de volgende dagen, in het voormalig Hotel van Oostemivk te Aelst. Op maendag 51 Maert 1851, 'J iiren 's morgens Zvde Stoffen. Dynsdag 1 April 1851, 9 uren 's morgens, de Ruwt' Zyden en Katoenen. En des noods de volgende dagen Zyde Stoffen. TA HllAI'All ^en sc'loon '"'VS, aen de Zoulstraet- 1D 1MIL1UI. poort, neven de Groenpoort, bewoond by J. Coppens, fabrieüant van suykcry-peèn en koopman in Geleyerwerk.Nota. Winkel en Fabriek kan men volgens faetner overnemen. TA HüAI'AI! Fien HUYS geslaen le Aelst, in de 1llillltll. Molenstraet, uieuwelings hersteld, zeer dienstig vóór winkel, houdende van d'eene zyde M. Fobus en van d'andere zyde M. De Wolf. Zich te bevraegen by den Notaris Vamierhevden, teAelsl. Een schoon HUYS met grooten Hof te in de Oordegemsehe straet. Zich te bevraegen voor de geheele of gedeellelyke line- ring by den eygenaer M. De Jaegher, te Vleekem. Men kan daer ook aen civielen prys Chirugyns instrumenten overneé-nen To lllini'nn 2 hectaren 15 aren 50 centiaren (700 1/2 IC Tllltltll. roeden) LAND, met Huys, Schuer en Stallen, (voortyds een Speelgoed) geslaen en gelegen le Aelst-Schaerbeke, agler liet kasteel van M. Van der Noot. Zich te adresseren by Madame De Wolf-Soetens, te Aelst, in de Molenstraet. Om in gebruyk te komen den 1 Mey 1851. Een schoon HUYS, met Cour en Hof, gestaen en gelegen te Aelst, Lange-Zoutstraet, wyk B, als nu bewoond by M. De Wauthier-Arys.Zich te bevragen by De Vidts-l'ins, te Aelst. m. I.Anii Ry DE RIÈVRE, op de Vaert te Aelst, li iVUUJ). extra schoone Noordselie Sparren, dienstig tot Ladders, Scheepshoornen, Metserstellingen alsook besle Rigasche Dennen-Plankenvan alle dikten en lengten, enz. T Ot'"l FRANCKX-DE KONINCK, in de Kerkstraet LLCSl. te Aelst, verkoopt aen den prys dat de win keliers inkoopen, en zelfs onder dien prys, Elastieke, halve Elastieke Broek-stoffen, enz, eenen schoenen keus, fyne en andere G^ets, Gfavatten; Blouw, Wit, Rouw, en Gryze Lvnwa. den; gemarkte mans-kleederen, en vele andere artikels, alle aen den juisten prys gelyk zy geteekend voorliggen. I

De Denderbode | 1851 | | pagina 3