m ZONDAG 15 APRIL 1851. VYFDEN JAERGAXG. X' 258. AELST, den 12 April. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jacr inschryven, mogen alle dry maenaen kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveèrdige klagten of gegronde rekla- inen in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- neu verï eenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CUIQüE SUüM. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervau een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begcèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry loc te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. R-BODE DE GOEDE TROUW VAN" M. FRÈRE BEOORDEELD DOOR DEN JOURNAL DES FLANDRES. Welhaest 7,al men zich moeleu vraegen: Wat is "t voor eenen mensch die de nieuwe politiek Frère-Rogier durftV0Ü^" staen Wat is't vóór eene pen die deéze politiek nog wilt verdedigen Ofschoon de nieuwe politiek alles inspanne om alles te bederven, kan zy er gelukkiglyk niet in slaegen, kon- nen al haere kuyperyën er niet toe geraeken om t gezond óórdeel en de trell'elyke gevoelens die de Belgen kenmerken, te vernietigen; ook hééft die politiek vóór tolken ol verdedi gers byna niemand anders dan vremde schryvers, van we ke er véél dóór de justicie uyt hun land gejaegd zyn, en welke zich hier in Belgiën komen verhueren of verkoopen om den kost te krygen. Zie hier wat wy in den Journal des blandres, liberael dagblad van Gend, aentreffen Wy hebben, volgens een ander dagblad, de voornaemsle punten doen kennen vóór welke de belgische bisschoppen aen 't gouvernement waerborgen vraegen. Al wie niet door eenen aen den godsdienst vyandigen partygeest verblind is, hééft erkend dat de bisschoppen, met waerborgen nopens het godsdienstig onderwys te vraegen, nacmelyk vóór wat i» den keus der boeken en de zedelykheyd der leeraers belrelt, slegts de getrouwe uytdrukking der wenschen en begeerten a van alle familievaders zyn. Een luyksch dagblad, tolk a van minister Frère, is van een ander gedagt, en legt er zich op toe om de bisschoppen te beledigen en te belasteren. Wy wisten, wel is waer, sedert lang, dat M. den minister van a financiën, onder de ieverigste voórstaenders des kalholyken godsdienst niet moet gerekend worden, maer wy geloolden hem onbekwaem van slegte trouw, en dit zoo verre van on- beschaemdelvk te loochenen iets wat hy moet weeieu en kennen beter dan iemand. Terwyl elkeen hulde bied aen ue a gemaetigheyd en wysheyd onzer bisschoppen, welke, m o eenen geest van verzoening, tol aen de laelste paelen die aen de bewaerders des gcloofs toegelaeten zyn, hebben willen raeken, noemt den tolk van M. Frère de toegee\mgeu h der prelaeten eene ofjicieéle protcslatic legen de u-et, en du rit a hy houden staen dat het gedrag der bisschoppen geen ander oogwit hééft dan de inrigting van een staelsonderwvs te verlraegen. Zie daer 't gedagt van 't kabinetMen moet be- p kennen, de belydenis, ofschoon zy niet al te eervol is voor 't ministerie, is zy er niet min vry om; men kan niets juyster, niets stelliger vraegen.... De bisschoppen moeten zich naer beliefte van 't gouvernement schikken; de rollen moeten veranderen en 'tis M. Frère die met alles wal het gods- i> dienstig onderwys betreft, moet belast zyn, hy alleen moet j> den opperregter zyn. In Yrankryk veroordeelt men ook - t gedrag van ons minis terie opziglcns het monopolium dat het over t onderwys wilt hebben, en voóruaemelyk nopens zyne bclagchclyke pretentie van den godsdienst te willen onderwyzen. Den schryver, wel ken deéze kritiek tegen Frère en Rogier doet, is voorzeker noch klerikael noch zelfs conservaleur, hy is integendeel geheel het tegenovergestelde; 't is M. Einile De Girardin, op steller der Pr esse, en volksvertegenwoordiger, die harde waar heden aen onze twee ministers zegt. Zie hier hoe de Prcsse zich uytdrukt De belgische ministers willen over tfe zekerste grond- stellingen stappen, zy willen zoo verre in 't onderwys gaen, dat zy zich als meesters van grondleer en godsdienst poogen aen te stellen. Noglans, het is nu klaer voor iedereen, dat den slact geene grondleer van wysbegeerte ot godsdienst 9 moet noch mag onderwyzenwant den staet is zonder grondleer, zonder godsdienst. Den staet hééft heden Cuizot, en morgen zal hy zich noemen Lamarlinc, Lcdru-lioltm, Mohtalemberl, DupÏÏi, EouldCremieux; hy is beurtelings protestant. Jóód, üjtrainonlaeii, Jansenist. Indien hy, doezen da-, in naemvan Montalembert, den paus wilt doen belyden s of opdringen, op eenen anderen dag, zalchy, in naem van Ledru-Rollin, het Opperweézen mogen opdringent Den staet a moet de samenleving in liaer onderwys laelen vóórzien en dit volgens haere noodzaekclykheden, volgens haer geloof. Den priester zal den godsdienst onderwyzen, den wysgeer de wysbegeërtc. Den godsdienst en de wysbegeerte, die twee onverzoenelyke vyanden, moeten niet gedwongen zyn nevens elkaer te zitten" om malkandereu geduerig te logenstraffen en dit onder bescherming van den staet. Zou men in Belgiën nog 't voórbeéld willen hebben van een ongelukkig land 't géén half godsdienstig en half philosoóf is, gedwongen om '1 evenwigt te behouden, den eenen dag Ferrari af te zetten, s en den anderen dag Combalot in den kerker te smyten, van aen 't gedagt te zeggen gy zult tol daer gaen, en aen den godsdienstgy zult niet verder gaen, want ik, gouvernement, ben hier den regler over d'overtuygingen; ik heb de politie over de zielen gelvk over de wegen; ik deel permissiën uyt vóór alle dcnkbeélden; ik moet de dwaelingeu beletten in te sluypen; ik doe myne pligtGy belet de dwaelingeu in te sluypen Hoort deéze antwoord van Daunon Aen wie komt het toe de dwaeling le beletten Aen dien welken er vry van isEr is in geheel Europa maer eenen mensch die mag zeggen dat hy pnfaclbaer is, en aen dien gelooft gy niet; maer gy zult schoon zyne onfalbaere leering te verslooten hebben, zy zal ondanks u en tegen u blyven lot het eynde der wereld. 0 Wat zal den advokaet Frère op die sententiën antwoorden hy zal E. Girardin vóór eenen botterik, vóór een domkop, voor eenen zot uytmaeken en zeggen dat hy deéze regelen geschree- ven hééft toen hy dronken was IETS KRUYMIG VAN M. VAN CLEEMPUTTE. In de zitting dhr kamer van i april hééft M. Van Cleemputle, Geeraerdsbergschen afgeveêrdigden, gesproken Maer wat zeg ik, ik bedrieg my, by hééft iets afgeleézen op het grondkredietEn hoe hééft hy dit 'eleézen Zie hier hoe een brusselsch blad er over spréékt Vóór wat M. Van Cleemputte betreft, zegt dit blad, wy zouden niet geweéten hebben waervan hy gesproken hééft, hadden de parlemenlsannalen ons, deézen morgend, zynen Speech niet medegedeeld. Tydens de leézing van M. Van <c Cleemputte, hebben de byzondere gesprekken zoo luydruglig en algemeen geweést, dat er niet eene sylabc tot aen de tribuen der dagbladschryvers geraekt is. Daer zoo even hebben wy ons 'konnen verzekeren dal M. Van Cleemputte vóór de wel zal stemmen. Zie daer al wat hel publiek wéét nopens het fameus meesterstuk 'tgeén M. Van Cleemputle in de kamer afgegeéven hééft. Om te kennen wat den kundigen afgeveêrdigden van ons dislrikt afgeleézen hééft, hebben wy de parlemenlsannalen geopend en er eene redevoering in gevonden onder den naem Van Cleemputte; maer 't is een waer meesterstuk, een factum dat een diep verstand verraed Opdat elkeen er zou prolyl uyt trekken, gaen wy er een staelken van overschryven. Zie hier hoe den redenaer begon a MM. Als ik ray dééd inschryven, hadden de voornaemsle redenaers der oppositie nog geen deel aen de beraedslae- gingen genomen en ik vcrwaglte dat de ernstige opwerpingen tegen 't wetsontwerp gedaen, zouden zoo niet, beweézen of gegrond, ten minsten aenneémelvk of waerschynelyk geweést zyn, en zy zyn teenemael verdweénen vóór de wederlegging die er van gedaen is geweést. Myne tack is dan zeer vereen- voudigd en ik zal my ook bepaelen u in 't kort de beweég- redens te doen kennen van de gunstige stemming die ik aen de wet zal geéven Zie daer geheel den thema van M. Van Cleemputtemen zal hem klugtig vinden, byzonderlyk in eene beraedslaeging waer een zoo groot getal kernige en doórslaende redevoeringen zyn uvtgesproken. Aldus, volgens den redenaer-leézer van Gee- raerdsbergen, hebben de redevoeringen van MM. Sleenhault, Juliot, Pirmez, Osy, de Pouhon, de Meulenaere, de Theux, Malou, Roussel, Clep etc. niets beweézen, niets van de opwer pingen dier redenaers was gegrond Wat zouden wy op zulken rimram antwoorden, ten zy zeggen dat men uytermacte sulagtig, of volkomen kneukel zyn moet of wel van Cleemputte hceten om dergelyken armen zeever te durven uytkracmen. Maer T géén mogelyk is gelyk men nog ondervonden heeft, is dal het brcyn vaïi M. Van Cleemputte te zeer bekrompen is om het kruym "der uvtgesprokene redevoeringen en der legen de wet gedaene opwérpingen le vallen. Waerschynelyk sliep M. Cleemputte als M. Frère bekend hééft dal de inrigting van 't grondkrediet gelyk hy het voórdraegt, in onze zeden niet is, en dal er nog 15 a 20 jaerên noodig zyn om het er te doen indringen dat de Belgen nu nog niet genoeg gesocialiseerd zyn Waer schynelyk sliep M. Van Cleemputte ook als M. Frère gedwongen was te bekennen dat verscheyde deelen van zyn stelsel gebrek kig waren en dat hy zich zeer genegen toonde ze te laden vaerenDoch, daer het schynt dat 't lang en smal liberael geeraerdsbergsch kind zynen meester Frère niet allyd wel verstaet, zyn wy nieuwsgierig te weéten of het hem zal verstaen hebben als hy beloofd heélt van na Paesscben met nieuwe belastingen vóór de pinne komen.... liet is le denken dal M. Van Cleemputte de nieuwe belastingen zal stemmen cn eene redevoering afleézen om te zeggen dat geene tegenwerpingen hem overluygen dat nieuwe conlributiën, nieuwe lasten 'zyn vóór de schatpligtige Den Monilcur zegt dal, na de leézing van M. Van Cleemputle, de afgeveêrdigde hunne plaatsen hernomen hebben om M Dumorlier, welken het wóórd gevraegd had te aenhooren. Zoo dal de leden der kamer hunne banken veriaeten hadden en wandelen en klappen gegaen waren om M. Van Cleemputle alle gemak te geéven in 't leézen van'tgeén hy in d'haud had.. Welke eer vóór ons distriklWelk geluk vóór Geeraerdsbergcu zoo eenen redenaer, zoo een verstandig man, naer de volks- kamer te konnen zenden Yoórwaer, er zal in de geschiedenis diër stad, waer den afgeveêrdigden nevens den Burgemeester pronkt, van gesprokeu worden, maer de inoeyelykheyd zal beslacn om te weéten wie van beydc de eereplaets" moet beklceden DEN HUTSEPOT VAN OORDEGEM. Onder dien titel gééft den Vlaming van woensdag een arti kel over het lecrwerkhuys of den Verloóren kost van Oordegem, waerin de grieven opgesomd worden die wy meermaels hebben aengerand. Dit gebouw, 'tgeén vóór inkoopprys het bagatelle- ken van negen duyzcnd franks aen de gemeente gekost heeft, hééft sedert een jaer en half ledig cn ongebruykl gestaen, en hierdoor is er, volgens de berekening van den Vlaming, zoo uyt intrest van koopprys als andersints, een verlies van 1550 franken vóór de gemeente ontstaenDe berekening van dit verlies is juyst, doch wat doet dit er aen, het steekt op geene honderde francs, den boer zal 't immers al beladen; maer nu dat dit lecrwerkhuys aen eenen winkel verluierd is, is de vracg of het niet vóór schoollokaal is acugekogt Wal intrest den koopprys nu zal opbrengen Hoeveel er de gemeente jaerlyks zal aen verliezen Wie dien overlolligen koopprys hééft opgestreéken Om welke byzondere reden dien schaude- lyken koopprys is besteed? Op deéze vraegen zal Meester Louis le antwoorden hebben al kwamen er nog honderd samenspraeken van zelfden kaliber als deéze. die er reeds verscheénen zynMaer a propos van de inlichtingen die den Vlaming ontvangen hééft, zouden wy onzen konfrater eens willen vraegen of hy niet vernomen hééft dat zekeren gouvcrnemenlsbeambten van Gend benevens eenen kloeken ambtenaer van Aelst, naer Lede en Oordegem geweést zyn, om defeylen die den Dcndcr-bode hééft aengerand, te onderzoeken, en, wierden zy onwaer bevonden, ons op de duymen le doen kloppen dóór eenen opsteller der Indépcndancc, welken ten dien eynde aen deéze oflicieéle ambassade dóór 't ministerie was toegevoegd Hééft den Vlaming die veélbeleekenehde byzonderheyd niet vernomen, wy durven hem verzekeren dat zy zeer egt is en roepen er zyne ernstige aendagt op in, le meer om dat de Indépcndancc zoo lang wagt van ons op de duymen le kloppenHad alles in zynen liaek niet gestaen, het is zeker dal de stoute slaeve van meester Rogier ons sedert 5 weéken zou aengevallen zyn; dit had den franschen opsteller ronduyt gezeyd Maer hoe onverduldig wy naer die aenrail- ding ook gewagl hebben, vinden wy ons in die verwagling be- droógen, waeruyt noodzaekelyk moet afgeleyd worden dat alles wat wy nopens den hutsepot van Oordegem gezeyd hebben, waer is. Zou Meester. Louis den huurling der Indépcndancc gesmeekt hebben ook te zwygen dat hy zweet, gelyk hy aen Charelkcn zvn jaglhondeken, opgeleyd hééft Dit is zeer mogelyk en hy hééft wel gedaen, want reeds hadden wy d'hand aen groveiv registers geslaegen die zoo onaengenaem in d'ooren der Indé pcndancc als in die van Meester Louiszpuden geklonken heb benTen slotte, Meester Louis, vóórzeggen wy u dat gy zult klappen al wierden alle büomen galgen en al kwam geheel 't bureel der Indcpendancct den Übservaleur en tutti quanti

De Denderbode | 1851 | | pagina 1