VËNDïTÏË Ter Huer of le Koop. Rekeiidnineliiiio' valk-mertens beeft melding, Caulier-Couvin, ic Leuze.2e klas prys, De Win, te Anderlecht. klas L. Van den Bossche, te Opheylissen. Verkenslc klas prys, F. Mega nek*, te Aelsteervolle mel ding, J. Douwaeri, te Zele. 2C klasFr. Stevens, te Belcele; eervolle melding, De Kerel, te Ixelles. Het Verbond ran Aelst heeft in zyn laetsle Nr eenen naemloozen iranschen brief afgekondigd die, volgens liet bladje xegt, van de heeren onderofficieren van den depot komt. Dit konnen of zullen wy novt gelooven 1° omdat wy aen die heeren te veel karakter toekennen dan dat zy hunuen brief niet zouden teekenen 2° omdat, na de uytleggingen in ons Kr van 30 maert die elkeen, behalven het trouweloos Verbond, voldaen hebben, wy de onderofficieren den gróótster» smaed zouden acndoen, moesten wy bun eenigervoege zulken dwaezen, zulken uytzin- nigen brief toeeygenen 3° yoornaeiuelyk omdat wy in dit naemloos 6tuk raaer al te duydelvk de versluykte pen van Smerdis zien door- straelen, want daer diek of eenen gek is, word het terstond geroken. Pretentieuse kom mek oppen gelyk Smerdis, doen gelyk de kleyne schooljongens die op hunne teenen staen om grooter te schynen dan zy jyn als die berookte hersenpannen eenen tegenstreéver niet konnen overwinnen, dan neeraen zy hunnen toevlugt naer alle slinksche middelen, zy doen alle moeyte om, door een groot gezwel van woorden de holheyd van den zin te verbergen, en daeraen agten wy 't nutteloos tyd en plaets te verspillen.... 'T'géén in 't gebeente is, is er niet uvt te snyden, en gemakkelyker ware het eenen houten hamer scherp te slypen dan eenen domkop te raffineéren of styve zinnen week te maeken; •ook znlleu wy Smerdis en zyn lmtsepotje dacr zelf laeten op knoevëu, want een ezelshoofd te wasschen is maer verlies van zeepe. De kieslysten, gelyk onze leézers wecterï, moeten jaerlyks door hel gemeente bestuer, overzien en hervormd worden. Deéze werking is, voor het jaer 1851, den 15 deézer maend geëyndigd en de lyslen voorde haestkomende kiezingen moeten op den eersten Paeschdag aengeplakt worden, en geduerende tien dagen (T is te zeggen lot woensdag na Beloken-Paeschen) blyven uylhangen. t De ingezetene die meynen kiesregt te hebben, en wier nacm op de kieslyst niet zou ingeschreéven zyn, mogen by het kollegie, van burgemeester en schepenen reclameéren, binnen den tyd van veertien dagen, of beter twee volle weéken, te beginnen van den dag der aenplakking der lysl. Om kiezer te zyn, hel zy .vóór de kamers liet zy vóór de provinciale slaeten, het zy voor den communaelen raed, moet men als oontribuubelen aen den Slaet, eene som van twee-en- veertig franks en lwee-en-derlig centimen betaelen, zonder de opcenten. Om le mogen kiezen voor den gcmccnlcracd, is het genoeg dat men de gezegde som van 42 franks en 52 centimen betaeld hebbe vóór het jaer 1850, en dat men nu, over het jaer 1851, vóór de zelfde som beschreéven zy. M. De Smet, onderpastor le Quaremonf, is onderpastor benoemd te Denderhaulem hy word vervangen dóór M. Braet, priester in het seminarie.M. Van den Fonleyne priester in hel seminarie, is onderpastor benoemd le Maldeghem. MM. De Geest en Govaert, priesters in hel seminarie, zyn coadjutors benoemd den eersten te Erondeghem, den tweeden te Gonirode. Volgens een brugsch dagblad, zou het e.ngeisch kabinet ons ministerie uytgedaegd hebben, om aen zyn paviljoen, vóór den invoer van liet rouw zout, de voórdeelen le vergunnen welke vergund zyn geweest aen Vrankryk dóór hel met hem sonlangs gesloólen iraklaet. Engeland steunt zvne aenmaligin- gen op liet iraklaet dal Belgiëu eenlyds met hem heeft aenge- gaen, volgens T welk zyn paviljoen moet gerangschikt worden under degeéne der meest bevoórdeeligde natiën. Indien deéze tyding egt is, zal dit aen onzescheépvaerl den doodsklopgeé- ven, want de belgischc schepen vinden eene voordeelige lae- ding in het vervoeren van T rouw zout van Liverpool naer Belgiën. Wy leézen in den Vlaemjng van Woensdag. Wy hebben rekenschap legeéven van eenen wonderlvken uytslag bekomen dóór eene godsdienstige zending, die plaets heeft gehad in het Rasphuysvan Gend. Deéze zending ter gelegcnlieyd van den jubilé en het paeschfecst voltrokken, heeft acnvang genomen op Passie-zondag en is vrydag laelst gesloólen geworden. Het zyn de EE. PP. Jesuilen Hillëgeer, Braeckmans, Meulenaere, Berckmans, Speelman en Coussen, die er zich mede hebben willen belasten, en zy hebben zich lot dit heylig werk toege- wyd met eenen voórbeéldelyken yver en eene standvasligheyd die de rerigie alleen inboezemen kan. Dagelyks hebben zy dry onderwyzingen in het frausch en in het Vlaemsch in dè verschillige kwartieren gedaen, en in de welwillendheyd van al de ambtenaeren en bedienden van bel gevang eene mede werking, gevonden die véél liet vervullen hunner moeyelyke laek vergemakkelykt hééft. Cyifers zullen den ongehoorden byval bewyzen die men aen de EE. PP. Jesuiten verschuldigd is. Het luglhuys van Gend vervat 1253 veroordeelden; 9 der- zelve zyn protestant of Israëliet; blyft dan 1244 lol onzen godsdienst beboorende, en op dit getal hebben er 1240 hunne paescbelyke pligten vervuld. De aendoenlykstc looneelen hebben aldaer plaets gehad, en .dikwyls zag men de geheele bevolking van een kwartier in traenen storten geduerende de vermaningen der predikanten. Mgr. den bisschop van Gend beeft dóór zich zeiven willen oórdeëlen over de gelukkige uylslagen deézer zending, en heeft zich naer hei tuglhuys begeéven, om er het H. Vormsel toe te dienen, plegligheyd welke dóór het grootste deel der leden van de besluerkommissic is bygewoond geworden. Mgr. den bisschop hééft uylgedrukt hel geluk dat de voórtrelfelvke ge steltenis der gevangenen hem dcéden gevoelen; in eene troos- tejyke aeuspraek, t eiker kwartier gedaen in bewoordingen wonderlyk wel aen de omslandigheyd toegepast, hééft hy hun vermaend vóór allvd hel pad der misdacd le veriaeten, om in dit der deugd le treeden. De vermaeningen van Z. Hoogw. hebben den grootsten indruk op de gevangenen gemackt, die w de levendigste erkentenis aen onzen weèrdigen kerkvoogd «verbetuygd hebben. Eenige jaeren geleden, heeft eenen landbouwer te Door- «wk opeen stuk land, digi by de poort van Valencvn, verscliey- dene goudstukken vai\ de regeéring van Lodewyk XIV en Lode- wyk XV gevonden. Zulk eenen vond, hééft wederom plaets gehad laclsleden maendag op liet zelfde land. Men hééft er weder verscheydene stukken van dit kosibaer metael ont dekt. IIALSREGTING VAN DEN MOORDER BOMAL. Bomal is onthoofd geworden dynsdag inorgend, ten 9 ueren aen de llallepoorl, le Brussel. Zvne kinderen hebben niets vcrwaerloosd om verandering van straf vóór bunnen vader le bekomen, alles is vrugteloos geweest. Zyne oudste dogter, uyt een eerste houwelyk, met haer broerken'Desiré, was zich gaen werpen aen de voelen van den koning; deézen zeer ge- raekt, had geanlwoórd dal hel le lael was, dal hel bevel van halsregting reeds gegeéven was. Zondag had Bomal het bezoek zyner kinderen ontvangen; de onderhandeling was hertroerend. Maendag morgend, schrééf hy eenen vaerwel brief aen zyne dogier. Sedert eenige dagen, had den veroordeelden zich godvruglig tot de dood bereyd; hy had de heylige sacramentrn ontvangen, en hield niet op van bidden, meermaels herhaelende dat hy eeneschandige dood aenvcërde als uitboeting van zyn schelm stuk, maer dat hy zyne kinderen beklaegde. Dynsdag hééft by nog eens gebiecht, het II. Sacrificie der mis bygewoond en ter H. tafel genaderd. Het was 9 neren toen de kar die hem voerde aen de Hallepoort kwam. Hy omhelsde eene laclslemael zynen biechtvader en het krucifix. Eenen oogenblik daerna rolde het hoofd onder het schavot. Eenen omzendbrief van den minister van oorlog aen de korpshoofden noodigt hun uyt.onbepaelde kongé-kardoesen af le leveren aen de mililiens der ligting van 4845, en bun te beschouwen als lol de reserve overgegaen zyndcv Zondag zyn er te Antwerpen twee bedienden van denyze- ren weg van den Staet aengehouden geworden, betigt van gel den aen den Slaet loebeboorende oulvremd le hebben, met dezelfde briefkens der reyzigers twcemael te doen dienen. Den heer P. van den Neuker, van Voorde, leerling by de universiteyt van Gend, heeft zyn cxaem in naluerkundige weétenschappen met onderscheyding afgelegd. By het omdelven van den Rekoletten-hof le Brugge, hééft men in een gemetst graf, een menschen-gcraemte gevon den, dat nog in goeden slaet van bewaering was. Deéze week hééft men gansch dóór het vuer verleerd gevonden, hel iichaem van den dryjaerigen zóón van den landbouwer Laurevs, te Beveren (Waes). Men had het kind alleen te huys gelaélen en het vuer had zyne kleederen gevat. Uyt hetïlenegauwschc schryft men aen den Courrier de l Escaul: Zondag nagt, verleden acht dagen, dieven zyn binnen gedrongen in de kerk van Monlreuil-Sur-Haine, by middel van valsche sleutels. Na ie vergeéfs gepoogd te hebben om hel ta bernakel le ontsluylcn, hebben zy het opengebroken. Zv heb ben de ciborie en eene doos, die de heylige hostiën vervatte, medegenomen, die zy op den korporael uylgegoótèn hebben. Eenen schrynwerkersgast, le Parys, die na een geregeld leven le hebben geleyd dóór kwaed gezelschap was lot losban- digheyd verleyd, en wiens vrouw en kind hun brood moesten bedelen, hééft zyne makkers le zynen huvze op een feest verzogtmaer hoe stonden deéze verslaegen toen zy den ongelukkigen schrynwerker aen de kamerdeur verhangen vonden. Men zegt, dat hel blad la Multitude, overdreéven democra- tiek blad, dat le Parys moest uytkomeu, te Brussel zal gedrukt worden, om aen de drukpers wetten van Vrankryk ontrokken te worden. Tvdingen uvt Tameswar, (Duytschland) 5 april, geéven de omstandigheden wegens het springen van helbuskruydmagazyn. Ziet wat men er in léést Een schrikkelyk ongeluk heeft heden onze stad getroffen. Dezen morgend, om zeven ueren, hééft men een gerugt zoo als dat van den donder, gevolgd dóór een ander gelyk aen dit van den regen, gehoord. Alle de vensters waren gebroken, over- blyfsels van mueren overdekten de straeten der stad; eene on- meélbaere kolomme rook verduvslerde de lucht; het was eene uylbersling die in het buskruydmagazyn der kasern plaets had. Dit magazyn, dat aenzienlyk was, is niet meer dan eenen hoop puynen die niet ophoud le rooken en van tyd lot tyd le ont- ploffen omdat er zich nog bomben onder bevinden. De kanon ballen en bomben, de verminkte lidmaten Mr slagiolfers zvn op eenen grooten afstand geworpen geworden. Men kent nog niet wel de uylgestrektheyd van het ongeluk; maer men spreekt van twee kapileynen cn 40 artilleristen die omgekomen zyn. Eene halve uer lacter zou den ramp een geheel bataillon, aen de wapenoefening in de kasern ovcrgelaeten, bereykt heb ben. De stadspoort is zoodanig geschokt geworden dat men er groolc spleélen kan in bespeuren. Men" hoéft verbrande lid maten lot op eenen afstand van 1500 slappen gevonden. En alles is nog niet gedaen. Het is middag, en men hoort nog bom ben losbersten die onder de brandende assche liggen. Er zvn nog in een kasemat honderd kwintalen buskruyd en men vreest dat ze ook zullen springen. Geheel Temeswar is in ver- slagenheyd; de vrouwlieden zyn weggevlugt. Men wéét niet hoe den voorval plaets hééft gehad," want'al die zich in het buskruydmagazyn bevonden zvn omgekomen. Er is eenen opstand in Poriugael uylgeborslen. Hy is bezonderlyk gerigt legen den eersten minister, gracf Tbomar. Den macrschalk Saldanha is aen het hoofd der opstaudelingen. Den Koning en den hertog de Terceira zyn legen hen opgetrokken. Eenen zwilserschen geneesheer, die te Mexico een groot forluvn had gekreégen, watrvan hy het edelste gebruyk maekle den heer Jeckcr, in Europa teruggekeerd en sedert 1845 te Parys woonende, is over eene maend overleden. Den 15 maert eenen dag vóór zyne dood, dééd hy den heer Crosse, notaris, by zich komen, waeraen hy zyn testament opgaf. Onder andere schikkingen wilde hy, dat hel Museum van Parys en de natio nale boekverzameling, zouden kiezen uyt zyne schildervën, zyne gravures, en uyt zyne boeken, al het geéne dat die twee openbaere inrigtingen zouden wenschen le bezitten, en dat zy nog ;niel zouden hebben. De legaelen door den geneesheer Jecker gedaen, beloopen tot de som van 700,000 fr., waervan de voórnaemsle zyn 200,000 fr. aen de akademieder weéten schappen, om tol prys te strekken, aen den schryver van de beste verhandeling over de werktuigkundige scheykuust, 100,000 fr. aen de gasthuvzen van Parys, 100,000 fr. aen het hospitael van Porentruy, geboórtcplaet's van den heer Jecker; het overig van zyn forluvn dat eene som van 2 millioen be- draegt, is bewaerd vóór de fa in i lie van den overleden. Eenen SLANGEN-TE3IMER. Men léést in een dagblad van Al giers V erleden zondag stond er op de arabische merkt eene groole volksmenigte rondom eenen Aissa-Houa of serpenten- lemmer. Deézen man, na zyne menagerie uyt eenen zak ge- haeld, envoór hem gelegd te hebben, begon gebeden te mom pelen, welke de omslaenders met eene bygeloovige vrees scheénen te acnhooren, want de Aïssa-Houssas gaen vóór loo- veraers dóór. Eenige zyner serpenten scheénen gevaerlyk, andere niet. Den gooehelaer nam de slangen op, dééd ze zich rond den hals en de armen kronkelen, hem in de lippen en in de wenkbrauwen byten, en by eiken toer vielen hem desordis (kleyne munt) der omslaenders loe. De moorsche en joódsche vrouwen, even als de negerinnen, stonden op de teenen om hunne nieuwsgierigheyd le voldoen. Op hel oogenblik (lalden serpeu ten-lemmer zyne schoonste kunst zou doen, en hy de aendagt der acnschouwers op zyne handeling gevestigd had, sprong er eensklaps eene groote slang weg, die tot dan rustig op den buyk had gelegen. Zy kronkelde zich langs tusschen de bloole voeten der aenschou- wers naer den steenweg heen. Op dit oogenblik liep er een epagneul over den weg. De slang werpt zich op den hond, rolt zich rond zyn lyf en en drukte haeren platten kop op de ooren van den viervoeter. Het hondje wentelde zich om en begon geweldig te huylen, het zy dal hy hetgevaer kende, hetzy'dat hy dóór de drukking van 't serpent versmagtte. De omslaenders durfden er niet uen komen. Den gooehelaer, onderrigt van het- geén er gebeurde, kwam toegeloopen. Hy sprak eenige wóórden zonder het kruypdier aen lc raeken en de slang dééd langzaem de ringen los, welke zy rond liet lyf van den hond gevormd had, legde zich plat op den grond en liet zich gewillig weg neémen, lol de groote verbaesdheid van al die het zagen. FRANSCHE REPUBLIEK. De dagbladen zyn het eens, dal den handel nog allyd kwynt en de zaeken onbeduydend zyn. Een groot getal fabriekan ten zyn gedwongen nog een aental werklieden weg te zenden. Te Lyon is den toestand niets beter. De rouwe zyde is reeds 5 a C 0,0 gcdaeld, en men gelooft, dat eer het eynde der maend daer is, de daeiing nog aenzienlyker zyn zal: Men rekent op eene daeiing van 12 a 45 0/0. Dóór de volkomene afweézigbeyd van bestellingen uyt de Verecnigde-Staeten, is alle werking verlamd en staen de fabrieken stil. De merkt is opgestapeld van ellen zyde, een artikel, dal juyst het meest dóór de Ame rikanen gebezigd word. Volgens rapport van den prefect van policie zyn er thans in de hoofdstad 10,000 persoonen zonder arbeyd. Op het eynde der maend zal dit cylfer verdubbeld misschien dryvoudig worden. In de departementen is den toestand niet beter. Den Journal de Roucu meld een noodlottig voorval, dat het leven gekost hééft aen eenen agtingsweèrdigen geestclyken dier stad. Abt Macartan, pastor van Saint-Ouen, had het parochie-sermoen in zyne kerk gedaen. Hy wilde van den predikstoel gaen, maer nauwelyks had hy den voet op de trede gezet, toen hy zich in zynen loog verwarde en wankelde. Daer hy op dit oogenblik de handen verward had, kon by zich niet tegenhouden. Zyn hoofd sloeg op dit oogenblik tegen eene der kolommen, die hel gewelf van den preekstoel ondersteunen, en deézen slag, digi by de slapen van het hoofd, veroorzaekte daedelyk eene doodelyke uytslorting aen de hersens, waerop hy van dc hoogte der trappen op de vloersleenen der kerk, aen de voeten van den koster neérviel. Abt Haccarlan, die door deézen val nieuwe wonden had verkreégen, wierd half dood en bloedend weggedraegen. Niottegenstnend de zorgen die hem daedelyk zyn loegcbragl, hééft hy eenige ueren daerna den geest gegeéven. De dood ran eenen priester, gelrolfen in het midden zyner heylige bediening hééft le Rouaen eenen zeer droevige» indruk gemaekt. RURGERLYKEIÏÏ—STAND. GEBOORTEN. Mamidyk 4 Vrouwelvk ,9 HOUWELYREN. Pet. Yinck, 31 j., twyndersgnst, met Melania Van derSeulen, 28 j. kleermaekster. OVERLEEDENE. Maria Porriau 15 ni., Nieuwstraetpoort.i'.ery Brachelet, soldaet, 23 j., Victor Troch, soldaet 34 j., te Audenaerde overleden. Maria Van Driessclie, 9 m., Mylbeke.Jan Bte. Meert, wedn. van Tliorcsia De Branwer en man van Anna Vandenheeden, f.areelmaeker, 73 j., Gend- scbeslraet.Polidor De Wolf, 5 j., Nicuwstraet. Van 1200 dubbel Rations beste DENDEli-tïOOY, gewas 1850, op dynsdag 22 April 1851, om 2 uer na noen, aen de woon van d'heer doclor De Windl-De (Vinter Zoutstraet-poort te Aelst, door bet ambt van Dcnrwaerdei' R1NGOIH. DbKcilUliluLhlllg. d'eer 't publiek kenbaer te niaken dat er by hem te bekomen zyn een volledig assortiment allerfraeyste Galeries van nieuwen smaek, dienende zoo voor venster- als bedgordynen verders alle soorten van Rosacen, Palmetten, Brunchen, Ringen, effene koperen Stokken, Rclkwispels etc. ele. Alsmede een schoon Assortiment van engelsche Sehaereu, Scheers- en Tafel messen ele. Alles aen zeer gemaetigligde pryzen. laest bewoond geweest by Mevrouw De Ci.ipi'F.le-Di Crombeek. Zich le bevraegen by J. Ringoir Zoutstraet. Ta TTiiapaii aenstonds in gebruyk te treden, een IE tit!t l ('I RUVTENGOED met grooten Hof,gestae»* en gelegen tegen de Koos Rrusselsclien Steenweg 1* Aelst-Mylbeke.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3