ZONDAG T APRIL 1851. VYFDEfl JAERGAAG. A1' 240. AELST, den 2 6 April. DE ZAEKEN VAN VRANKRYK: Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annonccn op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagtcn of gegronde rekla- men in 'l algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aén deéze zullen wy.plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel acn deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. Denaemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan >vy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoneen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUÜM. Thans ziet men duydelyk dat de eerste slaelsmanncn van Vrankryk beginnen te gevoelen dat het hoog jtyd word acn de lotbestemming van dit groot land te denken en het zelve te trekken uyl dit slach van tusschenregeéring waerdoór het met reuzenstappen naer zynen ondergang geleyd wordMaer dat wy, Belgen, er ook ernsliglyk aen denken; geene natie heeft zoo veel belang dan wy dat Vrankryk een vast bestuer hebbe, 'tgeén naemelyk aen geene vergrooting wilt denken; wy heb ben een llisquons Tout gehad om meé te lagchen, maer wy zouden wel een tweede, dat zou gemeynd zyn, kounen krygen, en waerdoór wy, op eenen vroegen morgend, ons koningryk en onze onafhanglykheyd naer den weerlicht zouden zien vliegen. Deéze vrees word ook meer en meer gegrond op dit oogenblik dat wy onder een stoutmoedig bestuer gedrukt zyn, 'tgeén niet anders denkt dan aen zyne driften, en aen zyne party; 't geen, in plaels van 't algemeen welzyn en 't geluk van 'tland te beherligen, er slegls op uyl is om deéze te kwellen en als verworpelingen te behandelen die van een ander gedagt zyn of weygereu d'hand te leenen om de zeden te ondermynen en T katholyk geloof te vernietigenNevens dien drift van on- verdraegzaeinheyd en vervolging, ziet men er bovendien 't b'e- lagchelyke dwars doórschynen als 'l ware om de zwakheyd van 'l bestuer nog meer te bevestigen. AVant kan er iets dwae- zer en ongerymder worden uytgedagt dan de portefeuille van oorlog te zien in d'handen van den schoolmeester van Arras Peyst dien franschraan dal hy een allesbegrypend verstand bezit en zoo wel een leger zou besluercu dan een troepken schoól- knaepen 'T is meer als belachelyk maer tevens onrustbae- rend; want moesten wy heen of morgen de diensten van ons duerbelaeld leger noodig hebben, wat zou er van te verwaglen zyn als het zonder hoofd is, te meer daer het, door die moed willige verlaeling van geleyde, zich dagelyks ontmoedigt en zyne slevigheyd verliest, indervoege dat men welhaesl zou mogen vraegen of Belgiën zou in staet zyn een leger op de been te brengen geschikt om eenen uytlaudschen aenval te beveglen Of dit niet juyst is T geéu meu zoekt 'om de over weldiging te vergemak kei y keu Een nieuw dagblad 'tgeén te Parys verschynt en als tolk der bewaerende party oplrpéd, toont, in eenen artikel, waervoór het ingerigt'is en ho'e zeer deszelfs stigters de dringende nood- zaekelykheyd gevoelen van alle middelen te gebruyken om Vrankryk uyt den neleligen slap te trekken waerin het zich bevind. Zie hier eenen uyttrek van dien artikel c Alle voórloopig stelsel is heden meer dan oyt gevaerlyk. Vrankryk hééft voórnaemclyk een definitief stelsel noodig om de maelschappelyke grondzuylen te vestigen en de deur aen al de vernielende hersenschimmen te sluyten. Een voór- j) loopig stelsel hééft slegls ontoereykende middels tegen t> 't kwaed dal ons verslind; men kan met dergelyk stelsel oogenblikkelyk de regeéringsloosheyd beveglen en inloomen, j> maer er niet weézenlyk over zegepraelen. lieden hebben wy de orde boven op, maer in den grond doel de regccringsloos- heyd voortgangwy gevoelen het alle, want wy zyn op onze hoedeuyt vrees dal den storm morgen uylbersle etc. In Vrankryk is iedereen op zyne hoede, men vreest vóór den volgenden dag, men haeslzich ook om eene definitieve orde te hebben, men ziel dat het socialismus en de regeéringsloosheyd vreesselyken voortgang doen, en in Belgiën la^hl men niet die /wede, men spot met deéze welke vóór 't social ismus en de regeéringsloosheyd bedugt zynintegendeelonze mannen voeden T volk in de socialistenleer, en in plaêts van de be waerende party te helpen om ons vaderland van dien geessel te behouden, 't is legen haer dat zy eenen doodelyken oorlog voerenBelgen peyst er op. GEENE OVEREENKOMST METDE KATHOLYKEN Deéze wóórden zyn, op de bank der ministers, tvdens de be- raedslacging over de fameuse grondkredielwel, gelost gewéést; wy twylielen geenzins of zy komen uyt den mond van den vreeselvken Broeder Orbanus, want deézen wael, die d'onver- draegzaemheyd op '1 voorhoofd gemerkt hééft, voert eenen on- genadigen oorlog tegen de Katholyken; zynen afkeer tegen hun is zoo hevig, dat hy een zuyver Calvinismus verraed en hun eerder zou willen vernietigen dan er zich mede te verstaen Dit is eene waerschouwing De katholyken van Belgiën moe ten weélenop welke wyze hunne beslüerders hen willenleydenf de katholyken moetenopdehoedezyn en inaetregels neémeuom onder de slagen der vryheydschenders niette bezwyken. Maer zal men zeggen, die wóórden hebben geene andere toepassing gehad dan aen 'l verschil van politieke, bestuerlyke en par lementaire denkwyzeDoch hel tegendeel kan niet geloo chend worden; de neyging, het doel, de zending zyn te wel gekend; men kan niet onbewust zyn dat hel eenen maelschap- pelyken oorlog, eenen godsdienstoorlog is die onlsteéken word en dien 't ministerie op eene fanatieke wyze onderneémt; 't is de socialistenkoórts die Belgiën aenvalt en dóór 't ministerie word aengeblaezen; het beslryd de zaek eener wereld waervan de vrybeyd en liefdaedigheyd de draeyspillen of aspunlen zyn, en dit om eene wereld te doen zegevieren waervan de vryheyd onmogelyk is en waer de liefdaedigheyd verbannen is. Dit is't gevolg van dit schrikkelyk tweegevegt 'tgeén in Europa aengevangen is tusschen de waere en de valsche vryheyd; lusschen de waere en valsche menschlievendheyd; tusschen 't waer en 't valsch christendom; tusschen 't Evangelie die ons gemaekl hééft die wy zyn, en de verkeerde uytleggingen van deézewelke het inroepen om het te verdelgen. Nogtans moet Belgiën, 'tgeén zoo zeer bedreygd is sedert dat het onder 't francinacons-socialislisch despotismusgevallen is, worstelen, het mag geenen moed verliezen, het moet al zyne kraglen vereenigen om den vyand te verpletteren die onzen ouden godsdienst komt bestormen, onze vryheden en onafhanglykheyd vernietigen; hel moet al zyn geloof byeen schaercn, kraglen zoeken in de overleveringen, in de gfebruy- ken, in de zeden, in de burgerlyke en afgezonderde deugden, en die als eenen schild aentrekken om de worsteling te door- staen.... Belgiën zal de vryheyd, den eygendom, de familie, de regtveérdigheyd, de gelykheyd te verdedigen hebben.... En wat zyn die geheyligde wóórden anders dan hel Christendom onder zoo véél vormen? Dat de verscheydcnheyd der woórdeno ns hier de grootheyd en eenvoudigheyd der zaeken niet Verduyke 't is eenen "godsdienstoorlog en wel den schrikkelyksieu die oyt Europa aengevallen is, 'lis in eenen godsdienstoorlog dat 't vraegstuk opgelost word van te weélen of 't géén wy nog van den godsdienst over hebben, ons zal byblyven of niet.'T is dan eene worsteling waeraen alle chrislene ziel moet deel neémen, alle lafherligheyd in zulk dringend gevaer, is een schelmstuk ENGELSCHE MAETSCIIAPPY TER VERBETERING VAN DEN LANDBOUW. In Engeland hééft zich eene maetschappy gevormd met een kapitael van 25 millioenen fr. 1" om den landbouw in Ierland ter hulp te komen en de ongelukkige akkermans van de ellende te bevryden 2° om de bebouwing van den grond te verbetereu en er meer voórdeeleu uyt ie trekken. Men zegt dal die maet schappy voorgenomen hééft eene groote. uytbreyding aen de vlasteélt te gcéven zy stelt zich vóór onze beste Viaendersche landbouwers te komen uytlokken om in Ierland de bebouwings- wyzen traglen in te voeren waervan wy tot nu toe de eenige bezitters zyn gebleéven. Over dit ontwerp handelende, drukt den Impartial van Brugge, aerlsininisterieél .blad, eene zeer groote vrees uyt over 't lot zvner provincie en zyner medeburgers hy zegt dat het met de Vlaenderen gedaen is, dat den ouden voorspoed gact vervangen worden dóór de kankerende ellende van Ierland Wy kounen niet dan de bezorgdheyd van dit blad loóven maer hééft hel, terdeézer gelegenheyd, niets te zeggen over de handelspolitiek van een kabinet waeraen het sedei l zoo lang stclmaeliglyk alle sóórten van wierook gebrand hcéft? Dit aen de nieuwe politiek zoo verkleéfd blad heéi't gevonden, gelyk wy, dat de kamer véél tyd verspild hééft aeu de beracdslaeging der ongelukkige kredielwet van M. Frèrehoe is dit blad niet verwonderd over de vuerigheyd met welke den uylvinder van dit kwakzalvers ontwerp is te werk gegaen om zyne allerna- deeligste plannen dóór te dryven, dan wanneer den brugschen konfrater ziel dat zy slegls gesmeéd zyn om Belgiën te socialiscéren en den goeden geest die by onze buytenliedeu nog heerscht, te bederven, en in welke plannen M. Frère wederom al zyne holle bespiegelingen en zynen afkeur vóór alle vraeg- sliikken van pralyk hééft ten toon gesteld? 'T is van heden niet dat de lynwaedkwis ie 't land en de ka mers bezig houd en dat de vrees beslaet dat die nyverheyd onzen grond zal verJaelen gelyk reeds groolendeels gebeurt; maer wat hééft M. Rogier met zyne handlangers niet al gedaen om die nyverheyd ten gronde te helpen Het ware te lang om de lysl op te sommen van al de middelen die iiv hiertoe gebruykt hééft en dit alles, wel te verstaen, al te roepen en te doen roepen en schrvven dal hel vóór Belgien's welzyn isEu inderdaed, zien \vy niet dagelyks hoe zeer hy den invoel en 't gebruyk der engelschc mekauiek garens begunstigt? Zien wy niet dat-het gouvernement in een slaelsgevang eene groote lyuwaedweévery ingerigt heelt en dit byna uytsluytelyk met vremde mekaniekgarens? Dit is zoo nauwkeurig, dat den minister van Justicie, in een aen de kamers medegedeeld verslag over do fabricatie van Russias in 't gevang van Sl-Beniard, hééft beslaligd dat van de 5 millioenen die er aen deéze fabrikatie besteed zyn, er enkeiyk negen duyzend frank* handgareu is verbruykt lerwyl de overige 27 honderd duyzend fr. uylgegeéven zyn vóór den aenkoop van vremde mekaniek garens Waerlyk, by het overschryven van dergclyke ollicicéle stukken ontvalt de pen ons van spyi, naemelyk omdat wy de in zweef en kommer gewonnen penningen der ongelukkige burgers zien verspillen om eene vremde natie te bevoordeeligen en daerdoór de eenige nationale nyverheyd die wy bezitten, ten gronde te ruineéren.... Men zal het zien, blyven al die zoo gezegde liberale slimmigheden duereu, ons vaderland zal welhaesl zyne eygeuc uytvaerd te zingen hebben, en de ver drukkers zullen, gelyk Piialus, hunne handen wasschen. ZEDELYIvHEYD EN ONBAETZUGTIGTIGHEYD DER LIBERALE VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zie hier eenen uyttrek van eenen art. dóór den Journal d'Anvers afgekondigd, hy zal niet véél verwonderen ofschoon hy nog al zeldzuem zy, want 'i is maer al te wel gekend dat gewis en zedelykheyd moeyelyk om vinden zyn iu 't woorden boek der libera listen die ons heden bestueren: Wy zyn nieuwsgierig te weélen, zegt uil blad, of de gazet- ten der liberale meerderheyd bel volgende fevl zulleu leu- geustralfen MM. Goois en Lebeau zyn M. den fiuantie- M minister ridderlyk ter hulp gekomen om de stemming over 'i grond krediet dóór te dryven. Deézen onderstand, zegt men, was verre van belangloos le zyn; integendeel, met vóór het grondkrediet le pleylen, rekenden MM. Lebeau en Gools geen krediet aen 'l ministerie over hunue redeVoeriii" en devoiren te geéven, welke devoiren zich eenvoiidiglvk vóór eiken deézer twee heeren bepaelden aen hel bekomen eener plaels van directeur der toekomende grond krediet kas. Den Observuteur (wie zou het gelooven bevestigt deéze lyding. Zie, hier hoc (lit blad er over spréékt Indien leden der kamer die voórgaendelyk ineermaels de liuaucicele politiek van 'l kabinet beslreédèn hadden en die levendig de instelling eener grondkredielkas ondersteund hebben, bestuerders van die kas benoemd wierden, wat zou 'i land zeggen Wy verzoeken de Indépettdancc ons des- wegens haer gedagt te laeleti kennen. Zouden de meest be- klaeglyke onderstellingen niet gedaen worden? En zouden zy geenen ernsligen schyn van gegrondheyd hebben? Wv gelooven nutteloos daer dieper in le treedon, men zal ons verstaen. Maer om beterden persoon te doen kennen dien hy bedoelde, voegt er den Obseruatcur by Dal de Indcpen- dance wel nadenke op de schoone wóórden uytgespro- ken dóór M. Lebeau, in de beracdslaeging op de "wel der onbevoegdheden. Kr mag zelfs geenen schyn gegeéoen ioorden m die de onafhanglykheyd van tenen volksvertegenwoordiger zou iwyffelaglig mackenzegde alsdan M. Lebeau. In legen wóórd ighevd der openbaere denoneiatie van eenen onzedclyken akt, vraegl men: Welk is de Coinedie d-e de liberaele broeders speélen? Want, zie daer den pres'deut.... die zich lot M. Rogier wend om hem te vraegen: welke is de rol die uwen vriend Lebeau spéélt? Men zegt dat hy zyne stem ming, zyne redevoering en zyne onafhankelykheyd verkegt hééft, en dit vóór eene plaels by de grondkicdicikasMen moet bekennen dat het stiglend is en dat de liberaelen zeer zedelvk zyn.... Maer dit moet niemand verwonderen want die kneépen

De Denderbode | 1851 | | pagina 1