VERTREK DER OMNIBUSSEN, avTs BERÏGT. Men schryft üyl Antwerpen. 50 april: onder de menigvul dige houwclvken die van daeg gevierd zyn geworden is er een dat zich dóór de zonderlingheyd van het koppel onderscheyden hééft. De twee eglgenoóten. hadden een groot aental vrienden en kennissen op hunne bruyioft rnaellyd uylgenoodigd, welke zich alle rond den middag aeugeboóden hebben om aen het gaslmael deel te ncémen, maer hoe groot was hunne ver- baesdheyd en hunne teleurstelling toen zy onderrigt wierden dat de nieuw getrouwden langs den yzeren weg vertrokken waren. Den 21 april is er le Waereghem nög eens een voórbeéld geweest hoe onvoórzigtig het is van kinderen le laeten naderen lol plaetsen alwaer de sehielgeweèren of wapenen berusten. Dien dag was den zóón van Jules Holvoet gegaen tenhuyze van eenen zyner gebueren; daer was den zóón Jan Vervaeke; deézen ziende dat het geweer in de kamer stond,neemt dit in de hand; al lagchende trekt hy den haen over, en met eens krygt Jules Holvoet gansch de lading, die gelukkiglyk maer fyn zaed was, in de linker-kanl van 't aengezigl en valt omver dat men meende dat hy dood was; doch eenige oogcnblikken daerna stond hy op; maer lyd nog zeer véél dóór de onvoór- zigligheyd van zynen medemaet. Men schrylt uyl Korlryk: Valsche vyffrankslukken, drae- gende hel afbeeldsel van Lodewyk-Phiiip, jaer 1847, zyn in omloop in onze stad. Op de broek van den werkman die den graef de Bocarmé in zync werkingen hielp, waren er eenige druppels nicotine gespat. Het geplekt stuk wierd uytgesneéden en met de nicotine, die men uyl deéze sloffe getrokken hééft, wierd eenen ouden iiond in eenige minuten vergiftigd, eenen kloeken jongen hond in een kwartier uers. Men zal ecrsldaegs eene nieuwe sóórt van harnassen be proeven, die men denkllen dienste van hel leger acnleneémen. Dit harnas is van caoutchouc van omtrent twee centimeters dikte. Deéze dikte is meer dan voldoende om eenen kogol van een vuerwapen te weérslaen. Alle lol hiertoe genomene proeven hebben eenen gunsligen uylslag opgeleverd. De kragl van hel geworpen voorwerp word geheel verlamd dóór 't elastiek en den kogel valt aen de voelen van dengeénen wacr legen hy gerigt is. Proeven, op eene groolere schael, zullen openlyk genomen worden, en dan zal men dit nieuw stelsel daedelyk toepassen. Men zegt, dal den koning den jongen Desiré Bomal, op de militaire schóól, onder eenen anderen naem, zal doen gaen. Zaterdag 11. ten 7 uere des avonds, is te Nazareth den bliksem op eene kapel in het gehugt Pinte gevallen. De elee- trieke vloeyslof is in de kerk gedaeld en heeft vier persoonen op den slag gedood. Eenen der geestfilyken, die in den biegt- stoel was, is toegesneld en hééft de ongelukkige de H. bedie ning gegeéven. Terwyl den priester met dit heylig werk bezig was, valt eene tweede stracl neer, die de kleeren van den priester verzengt, en verscheydenc persoonen brand. Een derde slrael valt in den tempel, slael het orgel uvteen en verstrooyt het in de kerk. Deéze ongelukken hebben de ge- heele gemeente in rouw gedompeld. Ziet hier nog eenige volledige en merkweêrdigc byzouder- heden nopens deéze ramp: Dry elcklriksche ontploffingen wierden in de kerk gehoord; by de eerste wierd den orgelblaezer gedood en zvne dood was zoo plolselyk dal den orgelist nog eenige oogcnblikken voort- spcélde zonder te weélen wat ongeluk rond hem gebeurt was. Maer de wanorde en verslaegenheyd volgden weldra op het sli^.wygen. Het is dan dat .den proost, naer de hoogzael snel lende om den stervenden de II. Olie toe le dienen, deêrlyk ge wond wierd, ten gevolge der tweede onlplolliug. Oumiddelyk daerna flikkerde eenen derden bliksemschigl, en hel orgel wierd ter neder geploft, eenen jongeling verpletterde die juvsl in de kapel kwam. De slagloffers zyn vier jongelingen, waervan twee den steun hunner familie waeien; eenige lieldaedige per soonen van Gend hebben ter piaets eene geldomhaeling inge rigl ten behoeve dier ongelukkige familién. Vvftien lot twintig persoonen zyn gekwetst, doch niet ge- vaerlyf; alle hebben min of meer zwaerc kneuzingen bekomen. De stolï'eiyke schade dóór het vernielend element aengerigt, is aenzienlyk. Den bliksem is in de kerk gedrongen langs den toren, die groolendeels vernield is. en hy moet zelfs in hel in nige van den muer gedrongen zyn; zulks veronderstelt men uyt twee openingen in den muer gemaekt, de eene binnen, de andere buylen de kapel. Een ander wonder verschynsel, dóór den bliksem veroorzaekt en die eene buytengewoone luclil- zweliing in hel binnenste des tempels alleen kan doen be grypeu, is dat de voul der kapel lol eene sekere hoogte schynt opgeligt te zyn geweest, en dan wedergèvallen is. be lalrvke spieéten ronulom de vont zyn niet anders uyl le leggen. Èen ander bewvs deézer luchtzwelling, is dat, by de eerste elek trische ontploffing, verscheydenc persoonen binnen de kapel omver geworpen zyn gewéést. De kerkdeur is op dry plaetsen sterk beschadigd. Binnen de kapel heéfl men bloedspoóren bemerkt, en stukken der klee deren van den proosten der gedoode persoonen hingen aen de kornissen. Dit is ook iels wonders: tussehen den hoogen aulaeren eenen zyde-autaer. hangt eenen lyst aen den muer, met glas overdekt en een verguld O. L. V. bééld op roode slof bevattende; dit bééld is gansch omgekeerd, zonder dat hel glas gebroken of den lyst geschonden zy. Op eenige minuten afstand van de Pinte, hééft den spoór- bacnwagter, die in zyn wachlhuysje gevlugi was, eenen elck- trischen schok bekomen, die hem gansch duyzelig op den grond wierp. In den nagt van den 22 tol 25 april is eenen meèl- en oliemolen, ie Quaremorit, by Ronsse, loebehoorende aen den heer \an CoppenhoiL, de prooy der vlammen geworden. I)e schade word op 8,000 fr. berekend. Den molen was verzekerd vóór 7000 fr. De verkoopingen van grond-eygendommen zyn te Parys en in de ornstreéken zeer onvoórdeeïig. Zoodoende heélt.dên geneesheer Pinel, eenige dagen geleden, vóór £8,000 fr., het kasteel van Madrid, in het bosch van Bologne gekogt, waer hy ecu gezondheydshuys heeft opgerigt, en er waren meer dan 1,200,000 fr. onkosten aen dien eygendom gedaen. Een buys in de slraet-Honoré, dal eenige jaeren geleden 500,000 fr. gekost, heéfl, is verkogt vóór 120,000 fr. Onlangs w ierd een oud p.ecrd dóór eenen vilder van Parys afgemaekl, die in het ingewand van het dier een zilveren doosje vond, waerin een orderleeken van het Legioen van Eer met 't byschrift was Daer ik de nederlaeg van myiien keyzer niet wil overleéven, en ik geeue vrouw of kinderen, noch bloedverwanten heb, zoo wil ik my in T alerlaelsle gevegt legen die schelmsche Engelschen laeten doodschieten maer vermits ik niet wil dal zy myn eerekruys in handen krygen, zal ik hel myn Chateau 37argot laeten inslikken. Hy moge het kwyt raeken zoo als hy bes', kan. Pierre Dardenne, W achtmeester by hel 2de regemenl lancicrs. Den vilder bragl het doosje by den commis saris van policie, die hel den vilder schonk maer hel kruys zond hy aen de kanselary. Als men rekent dat Chateau Margol ten tyde van den slag van Waterloo 5 jaeren telde, dan was het dier, loei* het wierd afgemaekt, circa 41 jaeren oud. Deézer dagen is in de groote brouwcry van Burton-Trent (Engeland) een der beste werklieden in eene oulzaggelyke groote bierkuyp gevallen en verdronken, liet leyt beslatigd en het lyk er uylgehaeld zynde, heeft den heer Eaton, eygenaer der brouwery, de gansche kuyp in de tegen wóórd igheyd der overheden doen ledigen, die daervan een bewysschrift hebben afgeleverd. De hoeveel heyd van het in de Trent uylgegolen Porler-bier bedraegt tachtig tonnen, en deéze bewerking kost den evgeuaer 5000 franks. FRANSCIIE REPUBLIEK. Parys, 29 april. De republiekaenen hebben allyd on- gelyk, de overdreévene denkwyze niet genoeg te yerstooten. Deézer dagen is een schrift uytgekomen, dat heymelyk te Parys gedrukt is, en waerin men léést: dal de klok zal luyden om het volk op te roepen, legen die cerlooze aristocraten, die men den 24 february gespacri heéfl. Er is thans geen pardon mogelyk; er moet er geen zyn.Men moet dóór lood, slael en vuer den wederstand beantwoorden. Is het niet schrikkelyk zulke lael le laeten hooren? Den heer de Girardin versloot alle ver- antwoórdelykheyd van de republiekaensche parly, ten deézen opzigte. Hy daegt de leden van het gewaeml comité uyl, het welk dit stuk liet drukken, om zich békend le maeken. Volgens eene by hel zegelkantoor gemaekte berekening, hééft hel dagblad le Conslitulionnel 29,000 aJbonnenten, le Siècle, 27,000, la Presse 18,000, le Pays 18,000, la Palrie 16,000, le Journal des Débats 1,000, l'Ordre 8,000, le National 6,000, l'Union 5,000, VOpinion Publique 4^000 en le Messagcr de PAssemblée 2,000 Josephine L..., jong meysje van 22 jaeren, dogier van eenen tafelhouder te St-Cloud, by Parys, beminde sedert verscheydenc maenden met vuerige liefde eenen jongeling, genoemd Hendrik C..., oud 26 jaeren. Er kwam tussehen de gelieven eene briefwisseling lot stand, en in verscheydenc haerer brieven verklaer.de hel meysje, dat zy met hem zou trouw en of sterven. Deézer laelsle dagen drong het meysje by haeren minnacr aen, om een stellig antwoord le bekomen. Deézen aerzelde. Ten gevolge van dit onderhoud zond het meysje den jongeling een llesehje met eenig laudanum, om hem le doen gelooven dat zv zich vergiftigd had.C... hierdoor verschrikt, verwittigde de familie van hel meysje en schrééf haer zelve, dal het hem groot leed dééd wat gebeurde, maer dat-hel noodig was een verkeer af le breéken, dat maer onge lukken kon te weég brengen,.dewyI hy voor het oogenblik niet voórneémens was zich in het hóuwelyk te hegeéven. Na deézen brief ontvangen te hebben, verliet Josephine vóór eenige oogcnblikken de piaets, waer zy by haere moeder zat. te werken begaf zich naer haere kamer, en dronk den blauwen japaen- schen inkt uyl. die zich in een fieschje bevond. Ondanks de schier onmiddellvke hulp, gaf Josephine eenige ucren laeler, na schrikkelyk geleden te hebben, den geest. de panters in ALGERIAN. Uyt Algerién word het volgende geschreéven Verscheydene panters, die sedert eenigen lyd in de omslreérken van Chragas, een kleyn dorp, slegts wevnige neren van hier. verwyderd, zich ophouden, doen de inwooners dier piaets in geduerigen angst verkeeren. Nog onder den eersten indruk van eenen huvleugewoonen voorval verkeerende, waegen zelfs de moedigste hel niet meer, e$nen voet buylen het dorp te zetten, en het gemccniebcstuer hééft by openbaere oproeping allen, die met schietgeweér kunnen omgaen, uylgc- noodigd tot eene groote klopjagt of met andere woorden tot eene expeditie tegen de panters. Hel bedoelde voorval is het volgendeEene boeriu begeeft zich, in gezelschap van- haeren twaelfjaerigen zóón, naer hel veld, om aen haeren man het ontbyt te brengen. Eene lommer- lyke plek onder eenen vygenhoom was hel gewoone rendez-vous waer ook den hoer meeslenlyds, alvorens den arbeyd le be ginnen zyne kleederen en zyn geweer nederlegde. Op deéze piaets wagüe de vrouw haeren man, die op vry grooten afstand van daer arbeydde. Eensklaps ro.epl den knaepMoedermoederDe vrouw- keert zich om en ziet lol haeren onbeschryllyken schrik, op 15 schreden afslands, eenen vervaerlyken panter tussehen twee hekken staen, die haer met vonkende oogen a -nziet. De boerin durft zich niet verroeren, noch schreeuwen den schrik heéfl haer alle kragt van handelen ontnomen. Moeder, zegt den knaep, wéés maer niet hang, indien het dier nog eene schrede nadert, schiet ik het dood. Op hetzelfde oogenblik grypt den moedigen jongen het geweer en legt op den panier aen. Het roofdier nadert, het geweer brand los, de moeder gilt: o God en stort verschrikt in onmagt neder. Met twee geweldige sprongen was de panter den knaep tol op j vier schreden genaderd, doch do vóórzienigheyd had den kogel bestierd het vernielende dier konde den laetsten sprong niet volbrengen om zyne prooy te grypeu het zonk neder en gaf den geest Moeder, riep den jongen, ik hel» hem getroffen Een half uer daerna waren al de bewoouers van het dorp vóór het buys van den boer verzameld, om het pragtig dier le bewonderen en den kleynen dapperen schutter te liefkoózen. Van het gcmeenie- bestuer hééft hy eene premie van 50 fr. ontvangen. TYDUVGEN UYT ITALIËN. Eene correspondentie van Roomen meld, dat de zegening urbi en orbi hééft piaets gehad. De feesten en plegligheden gë- duerende de goede week, hadden eene groote menigte volks doen toesnellen. Op Paeschdag heeft die groote menigte zich in de basiliek van Sl. Pieler geschaerd, om de mis hy te woonen, die op het graf der apostels gecelebreerd was, door den stedehouder van Christus. Welk i en schii.,n, welk een verheven schouwspel, als de trompetten de elevatie hebben aengekondigd! als den Zallgmaeker der wereld nederdaeldc in het midden van die geknielde menigte, van vorsten en groote der aerde! Arm en ryk, maglig en zwak, alle buygen het hoofd ter aerde neder. De feesten en pittigheden der goede week, zyn niet minder schoon en treffend geweésl, als de misse. 16 9 10 BURGRRLYKEN—STAND. GEBOORTEN. Mannelyk Vrouwelyk HOUWELYKEN. Car. Lud. Valerie Cumont, particulïeien, 28 j-, met Irma Ph. Rosalia Maria De Craecker, 20 j., particuliere. Romanos De Meyer, 23 j-, twyndersgast, met Amelia Maria Yandcvtaeleri, 20 j., kleermaekster. Jan Fr. De Moor, 23 j., weéversgast, met Maria Joanna Van Nuffel, 23 j.. kantwerkster.— Joseph De Backer, 23 j., twyndersgast, met Fraucisca Y an den Borre, 21 j kantwerkster.Jan Fr. ;yi de. Meerssche, 36 j., hovenier, met Anna Maria Podev\n, 32 j., hovenierster. Constant De Saedeleer, 28 j., weéversgast, met Amelia Temmerman, 31 j., dienst- meyd.— Jan Van Avermaet, weever te I.okeren, 25 j., met Francisca Boone, wed. van Eg. Catternan, 56 j., zonder beroep. OVERLEEDENE. Jan Bte. De Troyer, man van Cath. Van Cnekenbergh, particulieren, 76 j., Hootmerkt. Virginia Franck, 16 m., Windmolenstiaetje. Maria Th. Schuerraans, kleermaekstei20 j., Mylbeke.Lucie Mathys, dienstmeyd 59 j., Zoutstr. Jud. Vict. Neukermans, 4 iu., te Essche overleden. Jud. Clara Uiers, IS m., tloppemerkt.Em. Collc, wedn. van Rosa Bucker, zonder beroep. 62 j., St. Joh.Guill. Macs, 14 dagen, tloutmerkt. Anna M. Fr. Uamelinckx, 9 nu, Kapellestr.Jan Van der Maelen. 4 j., Verkemnerkt.Sophie Blondeel, dienstm., 28 j., Schaerb. UYT HET HOTEL DE DRY KONINGEN ALHIER, NAER DE STATIE TE AUDEGEM. 1° Om 4 5/4 uereu des morgens vóór Moclieicn, Antwerpen, Brussel, St-Truyden, Leuven, Ltiyk en Keulen.2° Om 7 ueren vóór Gend, Brugge, Oostende, Kortrvk, Doornvk Ryssel, Meehelen, Antwerpen, Brus sel, Leuven, St.-Truyden, Luyk en Keulen, 3" Om 11 noren vóór Gend, Korlryk, Doornvk, Oostende en Rys- sel.4° Om 2 ueren namiddag vóór Meehelen, Antwer pen, Brussel, Leuven, St-Struyden Luyk en Verviers. 5" Om 5 1/4 neren vóór Gend, Brugge, Oostende, Kortryk en Ryssel.6" Om fi neren vóór Meehelen, Antwerpen, Brussel, Leuven, Thienen en Aix-la-chapelle. 7" Om 7 5/4 ueren vóór Gend. Aux Créancicrs de la [aillite de feu Jean Raptiste Van Assche-Plas, de son vivant negotiant a Alost. Les créancicrs reconnus et admis au passil' de la dito faillite soul convoqués en assemblee générale au Lundi dix-neufMai 1851, a 10 hcures du matin, en l'auditoire du tribunal de Commerce de St.-Nicolas, Grand'Place au local de l'ancien Hótel de Yille, pour entendre Ie rap port du syndic provisoire sur l'état de la faillite, les formalités qui ont été reniplies el les operations qui out eu lieu, comma aussi pour entendre les propositions a faire au nom des etifans mineurs du I'ailli, pour par- venir a tin concordat, sinon procéder a la formation d un contrat d'union avee nomination des syndics déli- nitifs; le tout en couformité des articles 515 et suivans du code de commerce. Alost, le 2 mai 1851 Le syndic provisoire, Cn. YERBRUGGIILN, Av'. Op Woensdag 7 Mcy 1851, om een uer na noen, zal er door Deurwaerder R1NGOIR worden verkogt met lyd van betaling, aen de woon van de weduwe Domien Kellens, in de Korte-zoutslraet. te Aelst, veel nieuwe Meubels, als Tafels, Nagttafels etc. lluysmeubels cn Schrynwerkers-halam. V n l oi,Vo Chez J. J. VAN DEN BOSSCHE Libraire Lil V Lil 11 rue je i'Eglise it Alost, Traité sur l'Lmi- gration des Beiges et des Hollandais vers l'Allemagne au douzicme siècle; Ouvrage tres intéressant pour l'llistoire Belgique pendant le moven age. Ta ITliai'ail sc'loon HUYS, aen de Zonlstraet- I' I flit. I Uil. poorl, neven de Gr oenpoort, bewoond by J. Coppens, fabriekant van suykcry-pcén en koopman in Geleverwerk.Nota. Winkel en Fabriek kan men volgens factuer overnemen. Ta IIllAPAn ''f'n sc'100n HUYS niet grooten Hof te lt tlu"I t il Vlierzele, in de Oordegemsehe straet. Zich te bevraegen vóór de gebeele of gedeeltelyke hue- ring by den eygenaer M. DeJaegher. le Vleekem. Men kan daer ook aen civielcn prys Cbirugyns instrumenten overneéaten. I

De Denderbode | 1851 | | pagina 3