ZONDAG 11 MEM 1851. YYIREA JAERGAAG.— Ar 242. AELST, den 10 Mey. Dit blad verscliynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimeslei^ is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoneen op 20 cenliincn den drukregel. De persooncn die voor een geheel jaer insehrvven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- scn. Indien iemand rcgtveèrdige klagten of gegronde rekla-, men in 't algemeen belang te doen lieéft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen'deéze zullen wy plaelS in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen.Dit weekblad zal verder gewaegen van alle broehueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persooncn die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstel Iers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoneen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQL'E SUUM. HOE GAET HET IN DE VOLKSKAMER Ter gelegenheyd der stemming van de wel op hel grond- krediet, hééft den heer Osy aen M. Frère eene harde waerheyd gezeyd waeruyt g'heel hei ministerie zvn paert mogt necmen. Gy hebt heden, zegde M. Osy, en dit is zeer eervolde goed- keuring der roode bladen die alleen uwe wel loejuyr.hen En wat denkt men dal den minister, vriend der roode van 95, op deéze bloedige beschuldiging antwoordde heeft hy dezelve afgekeerd of beslreéden neen, hy heeft enkelyk gezegd dal M. Qsy geelucrcndc de vacanlie veel roode bladen schéén geleézen Ie hebben.... De acnhangers van M. Frère, bewonderaers der roode wet die zy gingen stemmen, bleéven stom by hel hoóren deézer beschuldiging die in tegen woord igheyd van geheel 't land gedaen wierd Nooyl heeft men meer domme verslaefd- hevd in eene beraedslaegende vergadering gezien waer de meerderheyd zonder onderzoek, zonder tegenwerpingen alles acnveèrd vvat haer word voorgelegd.En als des anderdags, 2 Mey, M. Frère eene motie deed om zyn hactelyk wetsontwerp op de erfenisregten aen 't order van den dag te brengen en aldus ook den onzedelyken, den liscalen eed van den koppigen Willem weer in te voeren, hebben verscheydene redenaers gevraegd of 't ministerie niet besloólen had de belastingen op de erfenissen in regie Ivn benevens den eed daer te laelen, vermits de sectién en "de centrale sectie byna eenstemmig waren om die twee kwelmactregels te verstooten; maer M. Frère hééft geweygerd te antwoorden en de aendringingen der kamer te voldoen; volgens zyne gewoonte, heeft hy zyne kal- koenzweep gepakt en de kamer als meester, als opperheer be handeld. Hy heeft verklaerd dal de belasting in regie lyn bangig zou blyven tot dat de kamer meer gevorderd zal zyn of lor dal zy beter de noodwendigheden der eeuw en den voortgang der samenleéving zal begrypen; hy hóópt dal den naluerlyken gang der zaeken de geesten zal verlichten en dal deéze wclhaest zyne ontwerpen zullen vatten. Vervolgens hééft M. Frère beloofd de accynsregten op de bieren en den genever te verhoogen en wclhaest andere nieuwe belastingen aen de kamer voor te stellen WAT HÉÉFT DE KAMER HIEROP GEANTWOORD De liberale meerderheyd lveéft gezweégen emdat M. Frère reeds zyne zweep ophefle* maer andere onafhauglyke en on- verslaefde leden waren seffens te peèrde om kragtdaediglyk tegen die onteerende Conventietael van 1792 te protesteeren. Ml" Dumortier hééft onder andere zyne veronlweêrdiging volgcnder wyze laelen hooren Eene belastingswet komen in twee splitsen, zegde hy, en er een deel als schrikbeéld of j> bedreyging boven T hoold der vergadering laeten hangen, om, indien de\amereyndelyk het jokder slaverny wilde afschud- den, haer onder de Fourclies-Caudincs van T ministerie te doen passeéren, is iels zonder voórbeéld in de beraedslae- gende vergaderingen. 'T is eene schaeinlelooze veragting jegens 't land en'de kamer openlyk ten toon spreyden, ',l is met de kamer lagchen, Tis 't land bespollen aldus te han- delen 't ware aen 't land zeggen dat de kamer bereyd is al te doen wat 't ministerie gebied wacraen zy niet mag we- derstaen. En als men aen M. Frère vroeg wat hy met het geld der nieuwe belastingen van zin was te doen, antwoordde hy Wagt nog eenige dagen, gy zult dit lacter weélen. Als of hy wiïde zeggen stelt 'uwe nieuwsgierigheyd nog wat uyt, gy zult het weélen wanneer T zal noodig zyn; stemt maer eerst de nieuwe belastingswetten die ik u yoórdraeg, en nadien zal ik u zeggen wat ik met het geld van zin ben.... Ile wel, Belgen, gy die allyd zoo trotsch zyt op uwe regten en privilegiën, op den eerbied die men u verschuldigd is, hebt gy genoeg van de nieuwe politiek en devzelver dwing- landv 'Zvt gy er genoeg van gezweept Zyt gy genoeg in 'l "ezigl gèspönwd Hoe lang ga et gy u aldus laelen behan delen Zyt gy veroordeeld uwen moed, uwe eer en oude facm dóór eenen hoop vremdelingen en goddeloozen haspel te laelen met voeten stampen Wel is waer verscheydene onaf- haimlvke vertegenwoordigers der regter zyde hebben ander- mael tegen dergelvke schandelykheden geprotesteérd en zyn den onbeleéfden wael op T Ivf gesprongen; maer den koppigen francmaQon hééft zyne vermetenheyd tol T uyterste gedreéven, omdat hy, met de kalkoen zweep in de vuysl, op zvnen troep mogt rekenen, had er moeten gestemd wordenEen enkel uytleggingswóórd is van zyne lippen gevallen, maer '1 hééft eene zeer bedenkelyke beleekenis Hebt gy dan geene vrees vóór 1852 Moeten wy geene voorzorgen legen alle voórval- len neérnen Is den* lyd niet onstuymig en vol gevaer Welke schynheyligheyd 1 kan de schaemlcloosheyd verder ge dreéven worden Is 't hel ministerie niet, en voói naemelyk M. Frérc die alles aenwend om de nadering van 1852gevaer- lyk en de uytbersting van 't socialismus mogelyk te maeken Wie bederft er hel volk Wie versprevd er de zedelooshevd Wie ondermynl er den godsdienst Wie werpt den smaed op den Paus, op de bisschoppen, op de leegere geestëlykheyd Wie poogt er alle gevoelens van liefdaedigheyd etc. uyt de herten des volks te trekken Ah men zal daerop niet ant woorden, maer wy zullen zeggen dat dit juyst de middelen zyn om, gezamentlyk met socialistenwetten waerin de begeérlyk- aen andere driften de mael gééft, de menigte zoo verre te brengen dat zy geene paelen meer zal erkennen; en om zeker der te zyn van den goeden uvlslag, zou het wel konnen gebeu ren dal ons duer hetaeld léger, op den oogenblik des gevaers, nog .zonder besluer, zonder hoofd, zonder minister zal zyn... Belgen peyst er op. Ter deézer gelegenheyd hééft den agtbaeren heer Malou eene groote waerheyd aen M. Fr<jp;e g<?7.egd Men kent niets van uw stelsel, van uwe planden'oi'ontwerpen gy vlugt cc eene afzonderlyke beraedsiacging. Gy zegt ons stelt dit ontwerp van belasting op 't dagorder, wy zullen er publieke werken meé verriglen; dan in eene slotrede kombgy ons van voorvallen in 1852 bevreesd maeken; wal wilt gy nu Is 't de schuld belaelcn of de voorval len vóórzien van het toekomende jaer? Zy onthutsen Int leger, zegt M. Dumortier, 't is eene aerdige manier er in te vóórzien, voegt er M. Malou by, zich, gclvk in 1818, te verbinden groote openbaere werken te verriglen waervan gy zelfs de program- maniet durft laeten beunen.» Deéze opmerking was juyst en voórziglig, maer wat helpt dit bv versteende herten die hunnen kop willen uytwerken al was zulks ten pryzen van Belgiën's bestaen AL WEDEROM VYF HONDERD DLYZEND FRANKEN. In de beraedsiacging die den 5 deézer plaets had over de vraeg van een by voegend krediet van 500,000 fr. dóór M. Rogier gedaen, en dit vóór de maelregels belrekkelyk de ontginning der heyden, de besproeyingen en de znygerleggery, hééft de kamer eyndelyk begreépen en verscheydene redenaers hebben zulks doen zien dat al T geld dal men vroeg zoogezegd om den landbouw te begunstigen, niet anders was dan geld. dal in d'handen der ministers gegeéven wierd om beter hunne inzigten te bereyken, hunne creaturen te begunstigen en derzelver getal le vermeerderen. Dal men ons zegge wat prolyl 't land en den akkerbouw getrokken hebben uyt de vyf millioe- ncn Merlin die Meester Rogier op eene zoo kïugiige wyze uyt de zakken der conlribuabelen geligl hcél't,... Indien zy tot iels gediend hebben, 't is geweést om de lusschonkomsl van MM. Tesch, Frère en Rogier in alles wal er in T land gebeurd, le vergemakkelyken, 't zelve op hunnen vorm te konnen hergieten en, gclyk den onbeschaemden vremdeling van Ar ras zegt, langsom meer Belgische slaeven aen den ministerieélen wagen te konnen spannen. M. Osy, hééft 'tgedrag van M. Rogier uyt dien hoofde met de volgende wóórden geschandvlektNiet alleenelyk gééft T gouvernement geld aen de fabriekanten om hunne pro- dukten uyt le voeren, maer 't is zelf uytvoerder. Het hééft. zich niet bepaeld met, zonder wet, bocrensehoóleu te sligten, maer het huerl pagthoeven zelfs met overneéming van T vee a om landbouwer te worden. Ik lioóp dal men ons nauwkeurige rekening zal doen over de in huerneéming ccner groote paglhoevc in Luxemburg ik hóóp ook dal men uytlegging zal geévcn over de verkwisting der slaelsgelden te Oudeu- burg, te Bevere, te Aelst, te Eecloo, te Oordegem etc. etc. 'T is wel haest vier jaeren dal het legeriwoórdig ministerie aen 't roer is, en ik zie niet welke zyne grondstelsels zyn noch in handel, noch in nyverherheydnoch in land- bouw; al wal ik zie, is dat het met geheele harid- vollen geld aen de rapste, aen de fvnste, aen de meest doórsleépene'ronddeelt. Men hééft véél geschreeuwd tegen 't millioeu van koning Willem, maer wal moet men zeggen van 't Millioen-Rogier 'l géén vyfmael dobbel is Den schoolmeester van Arras hééft, na den aenval van den Ant- werpschen vertegenwoordiger, T wóórd genomen, en, na oenen uytval tegen de klerikalenlegen den gehcymcn invloed, tegen ó\e schandelijke agleruylkruypcrs die allen voóruytgang ver stooten eu durven twyffelen dat den 42 augusty de Vlaenderen gered en de palaterziekle hééft doen ophouden, en na eene halve uêr zynen eygen lof op alle loonen en deuntjes gezongen le hebben, gelyk alle vërwaende schoolmeesters doen, hoéft M. Rogier hel volgende gezegd elk houd slacn dal het gouver- nemenl onder polilick oogpunt een oordeelkundig en nullig gebruyk heeft gemaekt van de sommen die Ier zyner beschikking zyn gesteld geweést Dit schynl ons eene aerdige belydenishy durft niet zeggen dat hy niet gegaspilleêrd of verspild hééft, maer dat hy er, zegt hy, een nuttig gebruyk van gemaekt hééft onder polilick oogpunt beschouw .1maer van welke politiek 'T zal wacrschynelyk de nieuwe politiek zyn de socialistische van M. Frère, en Risquons-Toul van den Ciloyen van Arras. LYTBREYDING DER PARLEMENTAIRE ONKIESBAERIIEYD. In de zitting der kamer van I mey is M. Delfosse. in 't gedagt van den >oórsiel uvi trrsyilcn-Ulcii M. gcdaiUT Uorfi om de leden der kamer uyt het besluer der lameuse grondkre- dietkas te sluyten, met den volgenden voorstel vóór de pinne gekomen Ik heb d'eer aen de kamer vóór te stellen, dat zy eene «commissie bonoeme die zou onderzoeken welke de foncliën zyn die dóór byzondere kassen bctaeld w,ordi*n, on tol welke hot helaeml dat de leden der kamers dóór 'l gouvernement niet mogen benoemd worden, ion zy een jaer na het eyndigen van hun mandael, en welke commissie aen de kamer een besluyl zou acnbieden. In een lydslip waer ongelukkiglyk deomkooping zoo gemeen dan de treffelykheyd zeld. aem is, waer het schandelyk zelf belang en de oneerlvkheyd meer in de zielen zyn dan het palriolismus en godsdienstige gevoelens, kan dergelyken maet- regel niet anders dan vóór 'l oponbaer welzvn hoogst hevlzaem weézen hy is zelfs ononlbeerlyk, zullen wy zondpr aerzelen zeggen, ingezien de gewigligheyd, de heyligheyd van het mandael van afgeveèrdigden. Wy ondersteimcu dus don voorstel van den Luykschen vertegenwoordiger uyt al onzekrag- ten en twyffelen niet of alle ireffelykc lieden en vrienden van hun land zullen er aen toejuyehen maer wy uyten den vueri- gen wensch dal do. commissie, die dien voorstel gaet be- rcydeh, zich niet bcpaele enkelyk by. de uytsluyling van deéze welke belaelde plaetsen bedienen die dóór 't gouver nement benoemd worden, maer zelfs deéze welke winslgcévende foncliën bekleeden in maatschappijen of ondemccmingcn waer 't gouvernement cenig gezag of tusschnikomsl zou in hebben; want .men ziet maer le véél voorbeelden dal den invloed van eenen afgeveèrdigden op den geest der ministers werkt en de vryheyd hunner akten tegenkant met, de aIgemeene ^belangen le slagt- offeren ten profyte eener maeischappy of onderneéming. Had de maeischappy van Jm biso in de kamer geene pleyters en polilieken partyinvloed gehad die op de ministers gewerkt hééft, zou men mogen gelooven dal die engelsche socielarissen ooyl eene gunst zouden genoólcn hebben die zoo buytengewoon is, dat zy nimmer hebbe konnen toegeslaon zyn geworden zonder, de treffelykheyd, de weltigheyd en zelfs de conslilutio- ualileyt le kwetsen; want men overweége hef wel, dóór eenen enkelen ministerieélen akt zyn de twee miilioencn horgtogt der Dendervalley die onwederroepelyk in de slaetskas moesten gestort worden, afgeslaen geweést en verleend om', ton prolyie eener engelsche maeischappy, besteed te worden aen den spoor weg van JurbiseNooyt hoéft men schandelykeren akt van begunstiging en hyzonder belang gev.ien. Men kan daervan beter geheel 't geheym en Tgewigt beseffen als men weel wie den individu is die in de onderneéming en uytvoering van dien spoorweg groot belang had en er nadien vette kooien meé slóóft, in een prinsenhótel woont, en daerby groote» treyn voert.... 'T is dan niet moeyelyk in de gazetten le sehry- vcn dat God dank, men eene algcheele onafhanglykheyd van r. fortuyn geniet Gebied dit feyl alleen niet strenge «nael-

De Denderbode | 1851 | | pagina 1