gasfeüsaa regels te neémen om de misbruykcn van den parlementairen invloed le vernietigen want nooyt zou ecnen minister gcdagl hebben zulkcn onregtveèrdigen en onwelligcn akt te volvoeren, en reeds zouden de belangryke werken, waervoór de twee millioenen verborgt! waren, begonnen zyn en 't distri kt van Aelst zou 't slaglotïer niet geweest zyn eener engélsche mael- schappy en vaneenen quidam welken zichzelven sedertdien, algeheel onafhanglyk van forlvyn noemt I>ïï I FF FIVQ Oyer oenigen tyd spraken wy met eenen 1 liberalen representant die ons zegde dat dien en gèénen budget verminderd waren, dal er gespaerd en profytig wierd gebuyslioud etc. maer nu komt bel nvt waer i. gebrand hééft. Lcdenl dry of vier weéken is minister Frère by de twee millioenen supplementaire krediql komen vraegen welke hein zeer gewillig dóór de kamer zyn locgeslaen; nu is by deézer dagen komen vertellen dat zyn geld alweer op was en dat by nieuwe kredieten van doen had. De kamer heelt hem anderniael omtrent een millioen en half als een libera el koeksken in de vuyst gedouwen en Frère is al schokschoude rende van compassie vóór zyn kalkoencntroepje, met 't geld in 't zak, vertrokken.... Oh gy braeve Belgskens, mompelde bv, gy geeft zoo gemakkelyk als het beste melkkoeyken van 't land 'T eemerken allyd vol Er zyn allyd curie ise geesten en agleruylkruypende dwarsdryvers die niet kunnen verdroegen dat den liberalen geldmimster allyd in hunne borzc zit, en daerom vraegen zy Maer wat doel dien kerel met al die schvven, eél hy geld of smelt hy het in zync onverslythaere minislerieéle panne, of wal doel hy er mede? Wy konnen op geeue van deéze vraegen anlwoórden, maer evenwel zullen wy hier 'l een en T ander vertellen Om 't geld den nek le breéken, heeft ons minis terie twee oude schilderyön in de venditie van den geweézen Btlgenpluyiner, Willem, koning der Nederlanden, gekogt, ten pryze van 55 duyzend franken; vóór twee bas-reliefs aen hel standbeeld van Godfried van Bouillon te Brussel, 't welk reeds 124 duyzend franks gekost heeft, heeft hel ministerie nog- maels 25 duyzend franks besteed; vóór de raepexpositie van Brugge heeft T land ook al 15 duyzend franks belaeld; vóór bet voltrekken van het gouvernementsholel te Luvk, waerin spiegels van 1000 franks pronken, en waervan elke venster tiuO franks van gordyneu en andere prullen kost, heeft M. Frère wederom 118 duyzend 516 franken gevraegd; 't provin- ciael hotel van Arlon zal ook een sommeken van 89 duyzend 519 fr. 96 cent. kosten etc. etcGelyk men ziel, zyn dit al sommekens die nog al oploopen en die bezyden de minisle rieéle smelpanne r.iet vallen.... .-. Als men ecnen lepelgieter in buys krygt en men hem oud tin ter hand sleld om lepels te gieten, moet men daer wel op lellen of men is gefopt, wel te terslaen als den lepelgieter geen eerlyk man is. Men bemerke eens weldie mannen hebben een konfoirken'l géén langs onder puntig is en zeer wel sluyt; men geéfl hun B. V. eenen hoop tin waeruyt men voorop wéét daler twaelf lepels moeten gcgoólen worden; peyst gy nu dat er twaelf zullen uylkomen Als den gieter een eerlyk man is, ja is hy integendeel eenen SPOL, of heeft hy van zekere hooge boezen slegle manieren geleerd, dan zullen er ten minsten 5 of vier lepels te kort zynMaer waer blyft J.v mer-tiei itn Gy ïretn bet alles zeer wét zien smelten, gy zyl er by gebleéven, gesmolten tin kan hy in zynen zak niet steéken, en toch zyn er maer 8 lepels nielicgcnslaende gy er vóór 12 spys gegeévcn hadWel, vriend lief, gy hebt zonder de afkrabbeiing gerekend ja alles was in de groote smcltpannc gedaen, maer met liet giellepelken hééft er den gieter gesmolten tin uytgeschepl, gestort, en al er de vuyligheyd af te krabben, ecne zekere hoeveelheyd goed tin op de kooien versprevu 't welk dan naer den punligen grond van het konfoirken gezonken is en daer ten goeden bevinde bewaerd word Of er in zommige minislerieéle smelleryën aldus gehandeld word, zullen wy niet onderzoeken, maer't geen zeker is, is dal er loeh gesmolten slof oj» de kooien valt daer waer véél te smelten is. Aen de denderlanden en meèrschen is er thans Joór de geweldige regens wederom oversirooming en eene zoo onbe- t ekenbaere schade dal het wacrlyk le bejammeren is.... Had den over 5 jaeren de twee verbeurde millioenen borgtogt der Dendermaelschappy vóór de ononlbeèrlyke werkingen aen den Dender besteed geweest, in plaels van de zelve naer 't hoofd eener rvke maetschappy te werpen, dan zouden er voorzeker zoo veel en onsehalbaere verliezen vóór de aengclande niet te betreuren zyn.... Maer hebben de eygenaers, pagters en vet- leggers er zooveel by verloóren, eenen anderen quidam hééft er integendeel genoeg by gewonnen om in de gazellen te mogen schryven dat hy eene algcheele onaflianglyklieyd van forluyn bezit Zeer waerschynelyk zal den Paus in d'oogen der Jibera- lislen ook eenen domkop, eenen onverdraegzaeincn agleruvl- kruyper zyn, omdat Z. II. aen onze bisschoppen heeft gelvk gegeévcn in hunne eysschen van waerborg vóór de benoemiiVr der leeraers in de staclsschoólen en kollegiên, vóór den keus der boeken etc. en omdat zy zich niet seffens onder de minis lerieéle kalkoenzweep van den francmacon Frère gebukt hebbenMaer alle weldenkende vaderlanders zullen 't god deloos en zedebedervend gezwets der betaelde libcralisten en hunner tolken naer wcèrMe beoórdeelcn. Vioal de nieuwe verkenspolitiek De boercnschoól van Oudenburg die aen 'l land eenen grooten hoop duyzende fran ken gekost heeft en nu in duygcn gevallen is, doordien den Iranschman. die er hestuerder was, malgré bon gré, frikadellen, vers, huybekens, duyfkens zonder koppen, gebradene karbon- i aden, hcefslekken etc. wilde leeren planten en de boeren wysmaeken dat er hoogslammige hoornen zouden van komen, die boercnschoól, zeggen wy, is op fle^schen gelrokken, maer den hestuerder (ierzelve, eenen budgetvreéter van !slu klas, is te Eecloo aangesteld en 'trekt jaorlyks twee duyzend franken j ten titel van hestuerder eener zoogezegde koophandel- nyver- heyd- en landbouwschool, die diep in de vyf leerlingen telt, 1 fwrélen 5 kinders van den directeur zelf en 2 andere Gelyk men begrypt, hoéft dien man daermée geen werk ge- noeg, maer hy schynl eenen geleerden vent te zyn, aengezien hy thans ecne verhandeling uylgeéfl over de hoedaenigheyd van alle sóórten van verkens zoo engelsche en saxische, als russische en amerikaensche. Indien den heer hestuerder zyne verhandeling wilt doen trekken, dan mag hy de Smerdiaensche sóórt niet voórbygaen, le min omdat de beste verkenshoedac- nigheden en manieren in ditslach te vinden zyn. 'T Verbond van Aelst, ccnigen wierooker van den mislukten minister Bruncau, hééft in zyn laclsle Nr den belagchelykcn en dwaczen brief van M. Bruncau aen de Emancipation medegedeeld, doch onzen konfrater hééft groote zorg gehad er de antwoord der Emancipation NIET by te voegen. Den konfrater vond dat de saus le piquant was, en daerom óórdeelde hy beter palalen met de pel le aen zyne leézers op le dienen maer T publiek hééft er den mostaerd bygedaen en M. Bene dicts heél't zich hier in geen dry weéken durven laelen zien... In openbaere zitting van onzen gemeenteraed zyn er verscheydene kiesreklamen goedgekeurd, waerna M. Evit is komen aendringen op het nazien van gragten, zeppen en rioólenDit is zeer wel, T zal al wederom werk geéven aen den inspecteur Van Der Zeppen die, sedert zyne dugtige klopping, niet meer te zien is maer gelyk eeften uytleèrenden Ennenallyd op zyn stoksken schynt te zitten. EENE GEHEYMZINNIGE DOOD. In ons voorlaetstc Nr hebben wy de dood fjeracld van zekeren Pollaert, in de gevangenis van Geeraerdsbergen als den ongelukkigsten der men. schen bulpelooi gestorven, vn gelyk eenen bond, den zelfden dag op 't middagner, in de acde gesteéken. Wy zegden iji dit zelfde nrtike'l dat er bevel was gegeéven 1° dcéze dood in 't meeste geheym te houden 2° den dooden voor zot uyt te geéven indien hieromtrent het minste ontdekt wierd 3° den naem des overledenen op den gevangeuboek niet le stellen. Nu doet den Doctor-Burgemeester Van Santen in den Gceruerdebrrynner, een blad 'i géén, voor wat schurfl- hevd betreft, met het Verbond ran Aelst mag gepaerd gaen, de volgende regelen afkondigen Reeds meer dan twee maenden geleden werd hier door een policie- agent eene zinnelooze, genaemd J. B. Pollaert. voor wanorde aen^e- houden en in de gevangenis gebragt. Die persoon toebeboorende aen de gemeente Bever, er is vastgesteld geweest hem naer dezelve over te brengen on hein nldaer ter beschikking van den burgemeester te laten. M. Van Santen beeft den gevangen bezocht en een certifikaet gegeven waerdoor hy verklaerde dat de genaemde J-B. Pollaert in b de onmogelykheyd was den weg van Geeraerdsbergen naer Bever te b voet afleggen. Diensvolgens is er besloten geweest den aengehou- den des anderendaegs met een rytuyg van M. P. Dieraert naer'Bever b over te voeren. b De aengehoude was zeer straf aen de vallende ziekte onderworpen; b zyne zinnelooshevd was z"lfs bet gevolg dier laetste ziekte; nu den dag zelf dat lry moest getransporteerd worden, is hy zoodanig door b de vallende ziekte overvallen, dat kv aen de hevigheyd van den aenval b niet beeft kunnen wederstaen en plotseling overleden is. b Dit is het nauwkeurig verbael van betgeen er voorgevallen is- men b kan, denken wy, niemand beschuldigen aen zyne pligt te kort g'cble- b ven te zyn; en rmgtans na dit geval op eene zoo onware als bel'ache- b lyke wyze uitgelegd te hebben, regt den Dfnderbode op het zelve b eene reeks beschuldigingen tegen onzen burgemeester. Wat is bier in dit artikel op te merken 1<> Als den ongelukkigen Pollaert krankzinnig was, het eene pligt was volgens de wet hem naer het hospitael of des anderdags, ten koste zyner gemeente, naer een zinneloosltuys te doen overvoeren in zyne dobbele hoedaenighevd van Burgemeester en Doctor der bospioen, hééft M, Santen noch 't een noch 't ander gedaen, maer den gevangen geduerende 4 dagen laetcn verkwvnen zonder dat hem eenigc niedocvnen of de minste ziekeuspys zyn toegediend, maer gelyk eenen bond met eenen teug koud water en een stuk brood aen zyn bed, is by hulpeloos als eenen martelaer zich zeiven 'l geloof aenroopende, gestorven 2° Er word in 't artikel niet geleugen.st.vnft dat. den Doc'.or-Burgemeestcr den gpvangenen IV!ET ZIER bevonden hééft terwyl uyt de daedzaekeu gebleéken is dat dat den ongelukkigen de dood op 'l lyf had, (wat is dit dan voor eenen doctor 3° Dit artikel loochent ook niet dat den naem van Pollaert op den gevangenboek niet is gescbreéven 4<> worj 00k njet j,eie„_ genstrafl dat den ongelukkigen den dag zelve zyns overlvdcns is begraeven gewéést5° dat geheel 't artikel gevróngen, waerhevds- bevvimpelend is, en de kennelykste sporen van verdagtheyd dracht. Nu wy vraegen andermael 1« ls bet de pligt van het geregt niet dén dooden te doen ontgraeven om de oorzaek van 't overlyden te bestatigen 2° Waerom is dien man op den gevangenboek niet geplaetst ?3» Waerom hééft men die dood zoo geheym willen gehouden 4° Waerom is den overleden op 't middaguer, wanneer elk aen tafel was begraeven 5°, 6°, 7°, etc. etc.... Wy raeden Meester Lievens aen in zvnen Geeraerdsbcrycnner zoo wat beleéfder en openherliger te zvn want hy mag weéten wy in de zaek zoo klaer zien dan in den schynheyligcn brief dien hy ons over eenigen tyd gescbreéven hééft opzigtens eene vuyle zaek die vroeg of laet met Dender-bode's zeep ml opgeklaerd worden prullen of leugens willen wy ons niet laeten ophangen byzon- derlyk niet van gasten die by ons zoo aerdig te boek staen. Wy moeten geene zedelyke gevolgtrekkingen neémen uyt de kandelwys van Doctor Van Santen jegens den ongelukkigen Pollaertonze zuster, de Gazette rati G'-eraerdsbergenhééft die taek voor ons zeer wel volbragt haer artikel hééft bier diepen indruk gemaekt Ninove, 5 Mei 1851. Aen myn tegenstryder Het is geenzins uit partygeest dat ik de pen heb opgevat, maer al- leenlyk om de onechtheid uwer gezegdens te doen zien. Daer gy, in uwe antwoord van 1 Mei, geveinsdelyk van een ander geschreven, in uwe kwaedwilligheid blyft volheiden, zou onzen pennenstryd langdurig* kun nen zyn; ik van myneii kant ben bereid hem voorlstezetten onder beding dat wy wederzyds onze brieven tcekenen. Als men aenklaegd of tegen iemand schryft, moet men zich onder den dekmantel des on bekende niet verschuilen; dit is de handelwyze van een lafhartiggaerd. Indien gy my nog antwoord verleent, en dat zy met uwen naem niet onderteekent is, zytgy de mvne onweerdig. Te Ilaellert is voorleden Zondag eene vieze grap gebeurd. Men moet weéten .dat er daer eenen gryzen snorrebaerd loopt met eene sóórt van compagnon; dien" snorrebaerd die sinds meer dan twintig jaeren hemel en aerde bewoógen hééft om Burgemeester te geraeken en zelfs geen enkel raedslid meer kan worden (want over 16 of 17 jaeren hebben de kiezers van Haeltert hem in den pap geleyd) dien snorrebaerd, zeggen wy, had, verleden zondag, eene sóórt van kermis op zeker gehug't georganiseérd, alwaer eenen theater of estrade gemaekt was. Het muziekgenoótschap had zich daerheén begeéven en op dit estradeken een paer muziekstukjes gespeéld, waerna er een komedieken vertoond wierd. Onderiusschen waren er een groot aenlal liters uytzet en llesschen lovensch bier op den theater gebragt, en onze mannen zalen daer deftig le kyken en een glasje te neémen; eensklaps kraekt er eene bank die beneden den theater stael en die eenige toeschouwers dééd vallen, 't geéu op den theater plezierig gelageh en gejouw te weeg bragt. Maer ziet in 't midden van 't gelageh,'valt den theater in en mannen, planken, flesschen, liters, bier, glazen, muziek instrumenten etc. etc. vallen alles in bevuylenden modder onder een In vyf minuelen was geheel 't feestje opgeschept, elk kóós een gal; den mislukten burgemeester die den onder sten had gelegen, was zoo schoon gemarmereérd in vosse, groene, blauwe, geêle, roode en alle sóórten van plekken, dat er nooyt vremderen vogel over llaellcrt is gevloógen. Hel schynt dal den man gaet boelveèrdigheyd doen omdat hy niet verder kan; nu, dit is toch wel, als den duyvcl oud word, maekt hy zich eremyt... Zynen baerd zal ten minsten eenig kenteekeu zyn. LAETSTE TYDINGEN UYT VRANKRYK EN PORTÜGAEL. De grootste rust heerscht in Vrankryk, alle vreCs en ver- wagtle uylbersling van oproer zyn verdweéncn. De vastbera- denheyd van '1 gezag hééft de plannen der volksverleyders tee- nemacl vernietigt. God geéve dat het zoo voorlga. Den hertog van Saldanha die eerst het zweérd legen 'tvoór- gaende ministerie gelrokken had en zich aen 't hoofd van den oproer had geplaetst, is president van hel nieuw ministers- kabinet van Portugael benoemd. Dit is hel cynde van den oproer. Wy hadden klaglen ontvangen over den slegten slaet waerin degoót aen de Karmelieten-kerk zich bevond, waerdoór, als T regent, geheel de hopmerkt allyd onder waler slaet, en de kelders der iuwooners vol loopen; maer wy hebben vernomen dat er deéze wéék in die oorzaek is vóórzien en dat de goót her- inaekl is. T was meer dan tyd, want aen den hoek der Kar melieten-kerk was hel sehavey als eenen geduerig overstroo- menden modderpoel die daer eenen onverdraegïyken stank uylwazemde. Den heer Th. Dommer, schepen deézer stad, is by besluyt van 9 Mey tol dislrikl-commissaris van Aelst, benoemd. Wy ontvangen droevige tydingen wegens de overstroo mingen die de slagregens en den sneeuw deézer dagen hebben le wege gebragt. Schelde en Leve overslroomende, verheffen de waters zich reeds lot eene hoogte die zy zelden in dit saizoen bereyken. Te Audcnaerde is de Schelde vier voeten of 1U1 20 c. boven de gewoone hoogte. Het is aldus met de Leye le Deynze. Te Gend zyn de waters tol meer dan eenen voet én half boven het win- terpeyl gereézen. Van Gend lot Audcnaerde is de schipvaert onderbroken. Een groot deel der landen te See verg hem, Eecke, Gavre, Asper en Syngem zyn onder water. De schade is on- berekenbacr. Te Rousselaere hebben de waters der Mandel ook hun bed verhielen en zy vloeyën in een deel der stad. byzonderlyk in de Yperslrael, en ter nieuwe merkt staen dé kelders onder. In de gemeente Ardoye, Cachtem, Emelgem, Gits, Ilooghlede, Bevercn, Ingelmunsler, Iseghem, Oost-Nieu- wekerke, Ouekene en Bumbekc zyn veéle meórsschen en lan den overstroomd, en hel koolzaed,"in het algemeen, zoo schoon en zoo weêldrig deézer dagen, is gevallen en hééft veel dóór den sneeuw geleden. Zie hier nog eenige verdere narigtcn op "de overslroomingen In den dag van 6 tot 7 zyn de waters binnen de stad Gend van H centimeters gereézen, de Schelde le Audenaerde van M c. en de Leye le Deynze van 40 c. Hel is te hoópen dal het schoon weder spoedig eene dading zal teweeg brengen die vuerig gewenschl word. De brugge op de bèéke der Kaelc te Landegem, voor den doórlogl van den yzeren weg is "is- leren weggespoeld dóór bet geweld der waters, en den dienst der konvoyèn op Brugge en Oostende is onderbroken. Hy word voórloopiglyk langs Brugge naer Kortryk gedaen by middel van den yzeren weg van Wesl-Vlaendercn, en van deéze laetste stad op Gend men werkt ncérsliglyk om de brugge van Landcem te herstellen. In de omslreéken vin Nevele is er eenen dyk der vaert van Schipdonck 'doorbroken en de waters hebben de omliggende meèrschen overweldigd.De Lieve heeft'een deel van Eecloo en de gemeente Adegèm en Oostwinkel over stroomd. Men verzekert dat een nog al ernstig geschil op- e- reézen is tusschen de oeverbewooners der Hooge en Neder- Lieve aen de sluys gezegd Kom, die de eene wilden openen en de andere siuyten. De gemeenlc-overhevd van Adeem en de gendarmerie hebben zich ter plaets begeéven omYle rust le handhaven. De leej>e landen van liet kanton Thielt zvn insgelyks over stroomd. Verscheydene pagters liehhen hunne wöonst moeten verladen en met haesl hun vee redden. In de omslreéken van Waeregem en van Vyve St-Uloy is de Leve uyt haer hed gekomen, en eene onmeélbaere uyigestreklhevd meèrschen en landen zyn onderwater. De verliezen zyn zeer'aenzienlvk. De Senne is te Brussel overstroomd, en de waters "hébben eene uyt oog verliezende uylgeslreklhcyd land overdekt. Ten gevolge van de aenhoudende regens zyn de meèr schen van Drongen bv Gend, en langs de Schelde tot Doornvk toe met water overstroomd; men mag van nu aDvoórzeagén dat den hooyoogslgansch verloren zyn zal. Bykoninglyk besluyt van 1 Mey, word de jacrwedde v.m pastor van D klas (fr. 2047-50), vroeger aen den heer De Cock pastor en deken van Waver, loegestaen, met denzelfden titel aen zynen opvolger, den heer Pitsaer, behouden. De kapelle van St-Barbara in de kerke van 0. L. V. van Laeken is nu volkomenlyk hersteld. Men komt op den kelder in den welken de overblyfsels der Koningin berusten, eenen zark in wit marmer ie plaelsen, draegende dit eenvoudig op schrift in gouden letters ingeleyd Louise-Marin-'l'hercsc-Char- lolte Isabella van Orleans, Koningin der Belgen, geboren le Palermo den 5 april 1812, overleden le Oostende den 11 oclober MDCCCL. Véél vremdelingen bezoeken dagelyks de kerk van Laekea. Al de raaelscliappyen der Wapenbroeders van liet key- zerryk, door geheel het land, hebben verleden maendag, t»r gelegenheyd van de 30' verjaaring der dood van Napoleon eenen lykdienst doen eelebreéreu.

De Denderbode | 1851 | | pagina 2