worden, betreuren. Is het niet ongelukkig dat, om de laetste som van ryf honderd dnyzend franken te stemmen men, op 108 leden, ter nnuwernood, 59 stemmers hebhe kennen byeenhoudènen dat de kamer 7.00 ledig is als er kwestie is van nieuwe lasten op de reeds zoo gedrukte burgers tc leggen Nooyt lieéft de volkskamer zich 100 wevnig beieverd dan sedert dc kiezingen van 1848; 't grootste getal der agterblyvers zyn liberalen, alhoewel diéze altyd de eerste present zyn als de maend uyt is en er op te stryken valt of als zy bevel krygen van voor de ministers te komen knikken. Men leest in 't Verbond van Aelst. By koninvlyk besluit rnu den 9 dezer maend is onze agtings- toaci ditje stadsgenoot, M. Theodore Dommerlitl rati den Pro- rinciolon Raed, Kolonel ran het L giocn onzer Burgerwagt Schepen ran Aelst, Bidder ran het Leopoldsorde en oud bedienden by het arrondisseinents-commissariaet, tot Commissaris t an het dislrikt Aelst henoe.nul, in verranQing ran icylen den heer II. Lefcbvre. Deze tijding heeft onze berolking op eene zoo ceel te aengenamrre iryzc verrast, drier niemand zich aen dezelfde verwachtte, want vroegere voetstappen by M. Dommer gedaen om hem te bewegen deze gewigliqo funclien te aenraerden, wierden door hem stellig van de hand gewezen. Hel is slechts op de wn- houdenste aendringing n ran zync staatkundige vrienden geweest, dat UI. Dommer er eindelijk herjt in toegestemd zync pi rsognelykc belangen aen diegene ran het algemeen opteafferen en dit moeije- lyke, inner vereerend ambt te aenraerden. IVy houden ons over- d iuigd dal deze tyding met den zei ven geestdrift, welke zy alhier v verwekt heeft, door heel het arrondissement zal onthaeld wurd-n, want er bestaet geene gemeente alwaar onzen achtbaren slads- genoot, om syn eren zoo edelmoedig en minzaam als standvastig karakter niet op de gunstige iryze kond start. lig outrange hier onsen hcrlelyken dank over dezen akt van opregte vad rlandsliefd en hy zy verzekerd dat heel het arron- b dissemcnt hem daerover de gulhartigste rekenschap zal weten te houden. Bv bet vernoemen der benoeming van M. Dommer, namen wy 't bc- sluvt de zelve eenvoudighk aftekoiidigen, 'l overige ongemerkt voorbv te eaen en do akten van den nieuwen titularis al' te wnglën om hem te 'oordeelcn, niettegeustaende by ons genoegznem bekend was. Dit was ook de gedragslyn die 't Verbond bad moeten volgen, en, wv bekennen bet volgeêrn. wy hebben gedagt dat dit blad zulks zou ontwaerd heb ben. Maev wv hebben ons bedroegen en art. van 't Veibond komt bewyzeu dat wy aen deszelfs opstel Leis te veel gevoelen voorzigtiglieyd ondersteld hébbenSedert lange jaeren xyn 't gedrag, dn gevoelens, het karakter, de handelwyzo van M. Dommer xoo algemeen gekend, dat het volstrekt onnoodig was daeriegen onze pen te scherpen, wyl veelal de openbaere denkwyze zich vermoeyd.de misslagen en dwaelin- gen van zoramige persoonen aen den schandpael gehegt te zien. De stilzwvgendhevd dan, de stilxwygendlieyd alleen moest die benoeming begroeten, de klaerziende zouden die begreépen hebben; ongelukkiglyk maeken de blinde dikwils de ineerderheyd uyt in de buyienspoorige en driftige partyën, en de kortziglige onzer liberalery xyn op alle toonen de glorie en de deugden van den nieuwen magistraet komen zingen. Maer zy hebben niet gedagt, dat, als zy de cdelmoedighcyrl van bunnen afgod 7.00 hoog verhefton, liet publiek cn wy zelve 't regt hadden bun to vrnegen of zy van dien zelfden lieer spraken welken, als kolonel der burgerwagt, over een paer jaeren, onze burg er y zoo trotselyk behandelde; of zy van dien zelfden persoon gewnegden, wel ken, 0111 eene ydele glorie te voldoen, zooveel huysgezinnen in nutle- looze kosten lieéft gedompeld, en ongevoelig was aen de klagten tyi piotestatiën van zoo véél eerlyke burgers? De persoonen die van M. Dommer afhangen, zouden aen de schryvers van 't Verbond kounen zeggen waerin die minzavmheyd bestaet, waerover in dit blad 7.00 •'(•roemd word; andere zouden er buil ook trekken van verhaelen die y'oo curieus als medelydensweêrdig xyn; zy vraegen het ook aen den peweézen opsteller der Gazelle ran Aflst. Dit alles doet ons ook vraegen wat men wilt zeggen met bet woord 1itandrastiyheyd van karakter dat aen den naein van M. Dommer ge voegd is; daerdoor kan men voorzeker de slandvastigbevd in de vriend schap niet bedoelen, als men 't getal overweegt der vrienden die hy dagelvks door zyne opgemelde minzaemheyd verliestNog minder kan men zinspeéleu op zyne standvastighcyd in politieke denkwyze; want wie zal ons verzekeren dat cenen Orangist in 1830, repnbliekaen in 1848, en heden gewaenden constiiutionneél, niet morgen eene andere kazakkeering zou ten toon spreydenl$n daer 't Verbond zoo véél bewondering uytdrukt over 't edelmoedig, minsaem cn standvastig karakter van M. Dommer, zouden wy onzen konfrater eens willen vrae gen wat hy verslaetdoor eenèn ongevoeligen, ongenadige», oploopigen en naer alle winden draeyenden geest? Voor wat betreft de zinsnede van 't Verbond dat hot op da aanhou dendste nendringingen ran zyne staatkundige vrienden geweest is dal M. Dommer er lynd dyk heeft in toegestemd zyne persoonelyke belangen aen die ran algemeen op te offeren, even als de b/ydschap cn geestdrift door die benoeming verwekt, daeromlrent hoeven wv niets te zeggen, het publiek hééft over die sckandelyke xalschhcden en vleverv van 't Verbond reeds uytspraek gedaen. Bene zaek egter moe ten wv hier bekennen waerin 't Verbond reglvecrdig is geweest, nae- uiclvk dat het zich gowagt hééft over de bekwaemhnden en talenten van den nieuwen kominissaris te roemen. Daer waer bet in extenso al de titels van M. Dommer opgeéfl, bepnelt het zich te zeggen, en zulks 110" ais 'tware voor memorie, dat dien beer oud-bedienden van het iurondissements-koinniissarinel islnderdaed, wy hebben vernomen dat .M. Dommer over 25 jaeren eenige weéken in dit bureel is geweest waer bv, nog zeer jong, de brieven expedieérde en 't papier regelde.... Ten slotte randen w y aen Mr Dommer, dien wy hier met alle niogclvke zaotbevd behandelen, 't Verbond zynen otivoorzigtigen en dwaezen lof te doen stanken, want wy verzekeren liein dat deopnnbaere opinie nooyt voo verontweêrdigd is geweekt dan over dit lofluvdeiid artikel, 't géén meer dan cenen mond heeft opengebroken die anders zou gesloolen gcblecven zvu.. Uacltert, 14 mey 1851. Mvmieeu. Verzoeke van UEd. onpartydigheyd, in uw volgende blad te willen overneémen, de volgende aenmerkinge. In den Uender-bodc van zaterdag lt) mey vinde, dat eenen nacin- loosen ter gelegentheyd der verhaelinge van een eenvoudige vergaede- ringe of volksfeestje te llaeltert, my afschildert als een beluggelyken of veragtelykc n persoon. Ik wil lot mvn verdediginge. hier niet bybrengen moer in de veronderstellinge zelf, dat ik voor het publiek 7.00 veragtelvk ben, eelvk den schryver van dal artikel wenseht, dan behoort hy zynen iian"in te laeten kennen door uw blad 't is dan nlleenlyk, dat het p-.ibliek zal konnen oordeelen en te llaeltert onderzoeken, wie van ons liv, of ik 't meest veragtelvk is. Indien bv aen dcézen voorstel niet derft volkomen, zal de schrander- lievl van het publiek niet groote reden twyfelen, of dat critiek van een lii-lVigcn persoon aen den Dender-bode is toegezonden geweekt. Tcekene my agting. Cm. Arcöts, Landbouwer. OPSTiND in portugael. Den opstand in Porligael lieéft eene uylbreyding genomen, die men niet verwagl lad. Saldanha is reeds president van den ministerraed, cn minister van buylenlandsclie zaeken. Een decreet ontzet dei hertog van Terceira, als majordome van bet pa leys, welke finclie hy by de koningin vervulde. Men zegt zelfs, dat dien post aen Saldanha zal gegeévcn worden. De ministers waren bartin de Francos, Marino Miguel Franzoni, baron van O.-L.-V. van't licht. Nu reeds zyn deéze door een meer geavanceérd ministerie vervangen. De lydingen van 5 mey, melden. Den macrschalk Saldanha maekl een ruym gebmk van de voórdeelen, welke hein den triomfeerenden oproer geél'l. Hy dringt aen de koningin, voor zyne collegas, op Passos binnenland Fran'cinifinan cies JerraojuslicieFcrreiraoorlog Labradio, buylenland; Sa, marine, alle lialf-scplembrislen. Daerenboven verklaerl zich de porlugeésche pers, acngc- moedigd dóór den bclreurcnsweèrdigeu oproer, legen de koningin. De toekomst is somber. POOGING TOT WANORDE IN LISSABON. Wv ontvangen langs Madrid lydingen uyt Lissabon van den 6 mey, s' morgeus. Wanorders hebben in den nagl van den 5 tol den 4 in die hoofdstad plaels gehad. I)e troepen hebben hunne kwartieren veriaeten, zonder iets tegen het volk te onderneémen. De municipale garde alleen beeft eenige los brandingen gedaen, waerdoór verscheydcne persoonen gekwetst wierden. De overlieden hebben verschillende proklamaliën afgekondigd, om bet volk tol kalmte aen te maenen. Eenige balaiilons hebben zich by de beweéging willen voegen, doch de houding dor opperhoofden heéfi alle muylery onder de troepen, welke by bel vertrek van den koerier in hunne kazer nen verordend waren, tegengehouden. De dagbladen kondigen mededeelingen af, vau de militaire opperhoofden uyt de pro vinciën, welke hunne aenkleëving aen Saldanha bevestigen. Men gchryft uyt Lyon, dat de municipale kiezingen der Guitlolière geëyndigd zyn, en dal van de 5(3 gekozenen, er 52 tolde dempgagcu*pnrlv bebooren. 7800 kiezers, waren eringe- scbreéven, 5500 hebben niet mede gestemd. Gelyk altyd waren de anarchisten op hunnen post, slemden en dcéden stemmen. Tydgebrek dwingt ons verscheydcne politieke aenmerkingen tol zaterdag te verschuyveu. Minister Rogier die donderdag in de kamer den polilïe- kommissaris hééft willen speélen, is door geheel dc kamer zoodanig geroskamd dal zyn horstel hair alias spinnekopjaeger geheel geslcécpen is geworden. De his poslea lalius. Hierop zal geklapt worden. Meester Lievens van Geeraerdsbergcn en den pronkappel zullen zaterdag een pilleken krygen. Onze i 11 formeer kazak heeft wederom letst aerdig ontdekt..... Clarcus ruber zal mogen meesmuilen. Morgen komt M. De Jaeger by Smcrdis eëlen. Wy zullen traglcn de byzonderheden te onderscheppen. Den kolonel der burgerwagt krygt morgen eenen cere-sahelSlof voor zondag. In de zitting van gisteren beeft de kamer de herin voering van den liskalen eed met 52 tegen 59 stemmen ver worpen. Zaterdag zullen wy er over handelen. Dc volgende heeren van ons arrondissement zyn, dóór 'f lol acngcwcczen om deel tc, maeken der juras geduerende dc 4C serie van 't tweede kwartacl der assisen van Oost-Vlaenderen. F. Püssemicrs, liuydevctler te Aelst. A. Van der lïeyden, notaris te Aelst. 11. De Turk, notaris te Gecraerdsbergen. B. De Bvck, advokaci en gemeenle-sekrelaris te Aelst. Vólgens een gendsch dagblad was de plaels van dislrikl- konimissaris te Aelst dooi M. den advokaci De Keyzer, van Gcnd nagejaegd en iloór M. P. De Smet, distrikl-kómmissaris te Spignies, oud koopman in wyn te Audenaerde en in de letter kundige wereld bekent door zyne sierlyke prosa en zyne een/innige spelling. Gemeld dagblad voegt er by dat M. Bruneau zich legen de benoeming van M. den advokaet De Keyzer verzette, en dat M. Rogier op zyne beurt van M. De Smet niet willende, M. Dommer, fabriekanl tot Aelst, beeft benoemd. Men behoefde eenen besluerder zegt dit blad, bel was eenen fabriekant vin servetgoed cn lapyten die inde plaels kwam. De byzondere commissie der Dender-valiey lieéft. zich den 9 deczer in bel llölel Saint Chrislophe te Brussel vereenigd. Hel blykl uyt de inlichtingen, dóór de heeren Bruncau en Cumoni gecven, dal er zich eene nieuwe maelschappy lieéft gevormd, welke ten doel heeft op haere eygene kosten en zonder eenige subsidie van den stapt, in de Dender-valiey eenen yzeren weg in te riglen, op zoodanige wyze, dat hel gouver nement bel vierde gedeelte der gelden, welke vóór de water- loopcn bestemd, lot verbetering der rivierbedding zal kunnen gebruyken. De aenslaende vergadering zal te Geeraerdsbergcn gebonden worden het lydslip is nog niet vastgesteld men spréékt van den i junv.Naer wy vernomen'hebben, zyn de gezegd ens die MM. Bruneau en Cumoni aen die vergadering zoeken op te vvze.n, laulerc prullen waeraen bet ministerie zelfs geen ge loof liegt. M. Verbecck, priester in hel seminarie, is lol onderpastor le Wondelgbem benoemd. .M. Govaert, coadjutor te Gonlrode, is tot onderpastor te Auwcghcm benoemd, in vervanging van M. Morceel, die voórloopig zync bediening eyndigt uyt hoofde zyner gezond- heyds gesteltenis. Alle gevaer van verdere overstroomiug ie Gend is vcr- dweénen. De waters daelen ras en met eenige dagen denkt men, dat zy op bun gewoonlyk pcyl zullen gekomen zyn. De 0 verst rooming is le Audenaerde 4 centimeters, te Deynze 21 en le Gend 50 beneden liet peyl van 1841 geweest. Het graen is schier op al de merkten van Bclgiën in prys verhoogd. In den nagl lusschen voorleden zalurdag en zondag zyn er dieven gedrongen in den winkel van den beer 11. Vcrmeersch horlogicmaeker, aen de Lievevrouw kerk le "St.-Nicolaeszy hebben liet yzer der venslerluyken gebroken en by middel van mortel eene ruyt uytgenomen. De roovers hebben een gouden en elf zilveren zakuerwerken medegedraegen. Eenen dwangarbevder, die maer eenige weéken bet gevang verhielen had, den genoemden Dliaene, is verleden zaterdag te Kortryk aengehouden. JDeézen kerel was te Heulc in een buys gedrongen, waer hy eene kartonnen doos met kanten bad gesloolen. Hel is cenen nagtwaekcr die Dhaene hééft aengehouden. Ily hééft tegen den dwangarbeyder eene schrikkclyke worsteling moeten aengaen cn verscheydcne steéken van eenen beytel aen liet hoofd ontvangen. Gelukkig zyn de wonden niet doodelyk. Den magnetiseur Monlius, die le Brussel alle jaeren liet magnctismus waer zegt, ziekten geneest, diefstallen ontdekt, enz., en zelfs een patent yan de brusselsclie regeéring hééft, mits belading van 8 fr. in de maend, 0111 dat Randwerk te dryven, kwam op zaterdag 10 deézer vóór de reglbank van Leuven, beschuldigd van aftroggelary, dóór verscheydene persoonen, die hy had doen betaelen 0111 de daeders van eenen diefstal niet te ontdekken. Zyne twee slaepers, den kleermaeker Miroir, en Mathilde Janard, zonder beroep, kwamen als mede- pligtigen vóór de reglbank. Ondanks zyne lange verdediging is Monlius veroordeeld tot 1 jaer gevang, en Miroir lot 2 maenden. Mathilde Janard is vrygesproken. Het gouvernement lieéft van den heer Lannoy, zaekge- lasligden van Belgiën, te Rio-Janeiro, een rapport ontvangen op decomsumptie (in Braziliën) van lynwaed russias genoemd. Hel blykl dal de consumptie van dit lynwaed niet zeer belangryk is in Braziliën liet word er vervangen dóór kaloen- weéfsels, waervan slaelen by dit rapport gevoegd. Dit document, als mede de slaelen, zyn medegedeeld, gedue rende 40 dagen, aen den gouverneur van Oost-Vlaenderen, met verzoek ze le onderwerpen aen het nazigt der belang hebbende. Gevaer van bloemen in den mond le draegen. Over eenigen tyd maekte men melding van eene vergiftiging dóór de paterskap aconil napel) veroorzaekl; gelyk veéle persoonen in de boianieke benaemingen vremd zyn, is liet goed le zeggen, dat die plant deéze is, welke men geraeenlyk in de hoven kweekt en waer zy onder den naem van helmke bekend is. Er zyn er ook die geël en veélstreépig zyn. Allen zyn zeer vergiftig en zouden moeten uyt de boven geworpen worden, byzomferlyk uyt deéze, waer kinderen komen, want meer dan een deézer arme schepselen, lieéft reeds bet leven verloóren met deéze vergiftige bloem in den mond le neémen. llet sap van de paterskap is zoo doodend, dat deéze plant den naem van Wolfs-vcrgif heeft gekreégen. Men mengt liaer sap met liet aes, dat men in de bosschen werpt 0111 deéze dieren le verdelgen. De aconits of helms bebooren lol de familie der renonkels; die véél kwaed kunnen veroorzaeken. De aconil napel dient by zommige wilde volkeren, om de pylen te ver giftigen. De Icwacde renonkelswelke men by bel water vind, bevat een zoo sterk vergif, dat een blad deézer plant op de huyd gelegd, in weynige uereu diepe zweèren en den kanker veroorzaeken kan. De zuerc-renonltel of goud-knop, die onder een lief kleed een gcvaerlyk vergif beval, groeyt ook in de weyden. Deeze met volle bloem is in de hoven gebragl geworden. De niesieorstels of Kerstdag-roozen, van dezelfde familie, zyn ook in hetzelfde geval. Al deéze planten zyn vergiftig, en kunnen, wanneer men ze inneemt, de dood veroorzaeken. De lobelics van de familie der lobeliën, lieve roode of blauwe blopmekens, zyn even zoo gevaerlyk. Er zyn nog andere ver giftige planten, welker ophaeling hier te lang zoude weézen. In het algemeen is bet zeer onvoórziglig in de hoven of landen bloemen le plukken, welker kwaeddoende eygenschappen on bekend zyn van hen die ze neémen en somwylen ook van ben die ze kweeken. Sedert lang is er le Gend zulk geene voórtreffelyke negen-mey-feest geweest. De peerden van pragt en van land bouw zyn er in zulkdanige gelal geweést dal men zich byna niel gclieugt de merkt zoo wel bevoórraed le hebben gezien. De omzettingen waren menigvuldig. Er bevond zich eenen zoo ongemeenen toevloed ter merkt als of het le Gend eene buytengewoone feest ware geweést. Al de inwooners en vooral degeénen van bet kwartier der Dampoort hebben gulhertiglyk dcézen uytslag toegejuychl. Een allerschoonste weder beéft de jaermerki begunstigd. Zaterdag laelsl zag eenen meslraper van de Koeypooit le Gend sirooy zillen in eene der walerlcydingen op de Schelde geévende, agler de Visscheryuyt deézen vond party willende trekken, riglie hy zich naer den waterloop met eenen boot en trok er welhaest bel dood lichaern van een nieuwgebo ren kind uyt, volkomen in bel sirooy gewinleld. Den vadermoorder Vanderlinden, welken door liet hof van assisen van Braband ter dood veroordeeld is, weygert zich in cassatie te vóórzien, of tot de koniglykc genade zynen toevlugt le neémen. Een sclirikkelyk ongeluk is vrydag morgend te Anloing onder Doornyk, in de v.erwery van den heer Ricey-Ecrepont, terwyl de werklieden hun onlbyt waren gaen neémen, gebeurd. Den heer Ricey, die anders zoo werkzaem cn oplettend was, bad zyne macliien aen zichzelven overgeladen zonder zich verzekerd le hebben, dat bet zelve genoeg van water vóórzien was. Nauwelyks was by in de eétzael gelreéden, toen zich eene schrikkclyke ontploffing dééd hooren. liet machien was gesprongen, al de inwendige gebouwen niet zich voerende. Op bet gerugl der uytbersling waren de werklieden dei koólbraudery van den beer Bossu Devergnies, loegeloopen, en niets dan bunnen moed raedpleégende, hebben zy zich in bet gebouw geworpen. Een sclirikkelyk schouwspel dééd zich al- daer aen hunne oogen op. Nauwelyks hadden zy eenige stappen gedaen, of zy wierden dóór de brokkelingen, die overal ver- spreyd lagen tegengehouden; doch alle gevaer trotseérende, begonnen zy de voorwerpen op te ruynien, ten eynde de zael der eerste verdieping le bereyken. Na de lofweêrdigste inspanningen, gelukten deéze moedige werklieden er in, onder dc puynen de familie Ricey te vinden. Den eersten persoon, die zy ontdekten, was de schoonmoeder van den beer Ricey, eene dame van 85 jaeren; zy bevond ziek in eenen deérnisweérdigen toestand. Eenige "oogenblikken laeler vonden zy den lieer Ricey en zyne eglgenoóte, slegts nog eenige leekens van leven geévende. Na de eerste zorgen, welke hunnen toestand vereyschten, ontvangen te hebben, wierd

De Denderbode | 1851 | | pagina 2